فضیلت روزه‌ی دهر

تشویق به سه روز روزه گرفتن در هر ماه در روایات متعددی آمده است. این روایات به همراه ترجمه و منبع آن، در ادامه می‌آید تا مایه‌ی تشویق اصحاب منهاج فردوسیان بر مداومت بر این روزه‌ها باشد.

الإمامُ الصّادقُ (علیه السلام): «کانَ رسولُ الله (صلى الله علیه و آله) أوَّلَ ما بُعِثَ یَصومُ حتّى یقالَ: ما یُفطِرُ، و یُفطِرُ حَتّى یقالَ: ما یَصومُ! ثمّ تَرَکَ ذلکَ و صامَ یوما و أفطَرَ یَوما و هو صومُ داوودَ (علیه السلام)، ثُمّ تَرَکَ ذلکَ و صامَ الثلاثهَ الأیّامِ الغُرِّ، ثُمّ تَرَکَ ذلکَ و فَرَّقَها فی کُلِّ عَشرَهِ أیّامٍ یَوما؛ خَمِیسَینِ بَینَهُما أربِعاءُ، فَقُبِضَ علَیهِ و آله السلامُ و هُو یَعمَلُ ذلکَ».
ترجمه: امام صادق (علیه السلام): رسول خدا (صلى الله علیه و آله) در ابتداى بعثت چندان [پشت سر هم] روزه مى‌گرفت که گفته مى‌شد: دیگر روزه را ترک نخواهد کرد! و [چندان] روزه را ترک مى‌نمود که گفته مى‌شد: دیگر روزه نخواهد گرفت. سپس این روش را ترک نمود و یک روز در میان روزه مى‌گرفت و این روزه‌ی داوود (علیه السلام) بود. بعد از چندى این را نیز وا گذاشت و سه روز اول هر ماه را روزه مى‌گرفت. سپس از این روش نیز دست کشید و از هر ده روز، یک روز روزه مى‌گرفت: پنج شنبه اول و آخر ماه و چهار شنبه میان ماه و تا زمانى که از دنیا رفت، به این سنّت ادامه داد.
منبع: کافی شریف، کلینی، جلد ۴، صفحه‌ی ۹۰، حدیث ۲.

الإمامُ علیٌّ (علیه السلام): «صَومُ ثلاثهِ أیّامٍ مِن کُلِّ شَهرٍ: أربعاءَ بینَ خَمِیسَینِ، و صَومُ شَعبانَ، یُذهِبُ بِوَسواسِ الصَّدرِ و بَلابِلِ القَلبِ».
ترجمه: امام على (علیه السلام) فرمودند: روزه سه روز از هر ماه: چهار شنبه وسط ماه و پنجشنبه اول و آخر ماه و نیز روزه ماه شعبان، وسوسه هاى سینه و پریشانی‌هاى دل را از بین مى‌برد.
منبع: الخصال، شیخ صدوق، صفحه‌ی ۶۱۲، حدیث ۱۰.

قال رسولُ الله (صلى الله علیه و آله): «مَن صامَ ثلاثهَ أیّامٍ مِن کُلِّ شَهرٍ کانَ کَمَن صامَ الدَّهرَ کلّه؛ لأنَّ اللّه َ عَزَّ و جلَّ یقولُ: «مَنْ جاءَ بالحَسَنَهِ فلَهُ عَشْرُ أمْثالِها» (سوره‌ی انعام، آیه‌ی ۱۶۰)
ترجمه: پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله): هر کس در هر ماه، سه روز روزه بگیرد، مانند کسى است که همه‌ی عمرش روزه گرفته باشد ؛ زیرا خداوند عزّ و جلّ مى‌فرماید: «هر که یک کار نیک کند ده برابر آن برایش منظور شود».
منبع: : دعائم الإسلام، جلد ۱، صفحه‌ی ۲۸۳.

قال رسولُ الله (صلى الله علیه و آله): «مَن سَرَّهُ أن یَذهَبَ کثیرٌ مِن وَحَرِ صَدرِهِ فَلْیَصُمْ شَهرَ الصَّبرِ، و ثلاثهَ أیّامٍ مِن کُلِّ شَهرٍ».
ترجمه: پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله): هرکه خوش دارد که بسیارى از وسوسه‌هاى سینه‌اش زدوده شود، ماه صبر (رمضان) و سه روز از هر ماه را روزه بگیرد.
منبع: بحار الأنوار، علامه مجلسی، جلد ۹۷، صفحه‌ی ۱۰۸، حدیث ۴۸.

قال رسولُ الله (صلى الله علیه و آله): «صَومُ ثلاثهِ أیَّامٍ فی کُلِّ شَهرٍ و رَمَضانَ إلى رَمَضانَ صَومُ الدَّهرِ و إفطارُهُ»
ترجمه: پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله): روزه‌ی سه روز در هر ماه و روزه‌ی رمضان تا رمضان [آینده]، روزه و افطار یک عمر به شمار مى‌آید.
منبع: کنز العمّال، متقی هندی، حدیث ۲۳۶۷۳.

قال رسولُ الله (صلى الله علیه و آله): «صَومُ شَهرِ الصَّبرِ و ثلاثهِ أیّامٍ مِن کُلِّ شَهرٍ یُذهِبنَ وَحَرَ الصَّدرِ»
ترجمه: پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله): روزه‌ی ماه صبر (رمضان) و سه روز از هر ماه، وسوسه‌هاى سینه را از بین مى‌برد.
منبع: کنز العمّال، حدیث ۲۳۶۷۵.

1
دیدگاهتان در باره‌ی مطلب بالا را بنویسید

 
 
 
1 نویسندگان
0 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
0 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
ناشناس

ممنون از اطلاع‌رسانی شما.