چرا برای دعا کردن، پول می‌گیرید؟

سلام خسته نباشید قربان
سوالی دارم ازتون، دریافت مبلغ به چه منظور هست؟ دعا برای بنده‌های خدا که زحمتی نداره. و اگر کسی کارت التماس دعا تهیه کرد و به حاجت مد نظرش نرسید تکلیف چیه اون موقع؟
ممنون ازسایت خوبتون

ــــــــــــــــــــــــــــــــ

سلام علیکم
گر چه جواب این سؤال را بارها به صورت اجمالی نوشته‌ایم ولی اکنون می‌خواهیم به صورت مفصل، به این سؤال پر تکرار پاسخ بدهیم. برای این که تمام جوانب کار، برایتان روشن شود، مراحل شکل‌گیری این بحث را تقدیمتان می‌کنیم. مراحل شکل‌گیری بحث «التماس دعا از حاج فردوسی» به این صورت بوده است:

مرحله‌ی اول:
از آنجا که تجربه‌ی مکرر دوستان، نشان می‌داد دعای حاج فردوسی (حفظه الله) تأثیر عجیبی دارد و تقریباً در تمام موارد، وارد زندگی افراد می‌شود، تصمیم گرفتیم عموم مردم ایران و جهان را از این موهبت الهی و بهره‌ی خدادادی، برخوردار سازیم.
در قدم اول، صفحه‌ی جداگانه‌ای در سایت ایشان به «ثبت التماس دعا» اختصاص دادیم. این صفحه، کاملاً در حاشیه‌ی فعالیت‌های سایت اینترنتی ایشان قرار دارد و مطالبش مرتبط با مطالب منتشر شده در سایت معظمٌ له نیست.

مرحله‌ی دوم:
چون روش دعا کردن حاج فردوسی (حفظه الله) بر اساس اصول دعا مانند اذکار خاص، توسل به اهل بیت (علیهم‌السلام) و جاری شدن اشک است، زمان زیادی می‌برد، لذا باید به تعداد محدود می‌بود تا عمر شریف رهبر معنوی‌مان را زیاد نگیرد و زمان کافی برای رسیدگی به امور تربیتی و تکاملی اصحاب منهاج فردوسیان داشته باشند.
پس باید راهی پیدا می‌کردیم که فقط نیازمندان واقعی به دعای رهبر معنوی بتوانند از ایشان التماس دعا داشته باشند و دعای حاج فردوسی (حفظه الله) بازیچه‌ی هوس‌بازان نشود.
برای تحقق این هدف، راه‌های مختلفی را بررسی کردیم و بالاخره به این نتیجه رسیدیم تنها کسانی به استجابت دعایشان نیاز دارند که برای آن، حاضر به پرداخت هزینه‌ی مالی باشند.
البته دوستان خاص حاج فردوسی (حفظه الله) که آنها را می‌شناسیم و می‌دانیم دعایشان واقعی و محترم است را از این قاعده استثنا کردیم و آنان، التماس دعای خود را از این درگاه‌ها ثبت نمی‌کنند و درگاه دیگری دارند که نیازمند پرداخت این مبالغ نیست.
دعایی واقعی است که برای صاحبش، ارزش هزینه کردن داشته باشد. پس در حقیقت، پول دادن را فیلتری قرار دادیم تا کسانی را که از روی بیکاری و امتحان، طلب دعا می‌کنند از کسانی که نیاز واقعی به دعا دارند و حاجتشان برایشان مهم است، جدا سازد.
اگر چنین فیلتری نمی‌گذاشتیم، هر روز شاهد ثبت چند هزار التماس دعای بی‌ارزش و پیش پا افتاده و از روی هوس می‌بودیم، و چطور به خودمان اجازه می‌دادیم این حجم عظیم از دعاهای هوسی را به محضر رهبر معنوی‌مان ارسال کنیم؟! رهبری که متمرکز بر امور معنوی و تربیت شاگردان الهی هستند و در کنارش، قبول کرده‌اند برای نیازمندان واقعی جامعه، به صورت خیلی محدود، دعا کنند.
در نهایت، اگر این فیلترینگ اتفاق نمی‌افتاد، مجبور می‌شدیم این سفره‌ی پر خیر و برکت را جمع کنیم و نیازمند واقعی و غیرواقعی، همگی محروم می‌شدند.
همینجا تقاضا می‌کنیم اگر کسی راهی دیگر ـ غیر از پول گرفتن ـ برای جداسازی دعاهای واقعی از غیرواقعی به نظرش می‌رسد، به ما اعلام نماید.

مرحله‌ی سوم:
پس از حل مشکل تشخیص نیازمند واقعی دعا، نوبت به تعیین محل مصرف مبالغ جمع‌آوری شده رسید. برای این کار، تعدادی مؤسسه‌ی خیریه و مرکز نیکوکاری معتبر انتخاب شدند تا مبالغی که از طریق کارت‌های التماس دعا جمع می‌شود، به آن مراکز واریز گردد. این کار، علاوه بر فقرزدایی و شاد کردن دل محرومان، موجب می‌شد دعای حاج فردوسی (حفظه الله)، بهتر و سریع‌تر وارد زندگی ملتمسین دعا گردد.
مراکزی که تا کنون، مبالغ جمع‌آوری شده از محل کارت‌های التماس دعا برایشان واریز شده و می‌شود، عبارتند از:

۱. مؤسسه‌ی خیریه‌ی کهریزک، مرکز نگهداری، درمان و آموزش معلولین و سالمندان
(پرداخت آنلاین)

۲. مؤسسه‌ی خیریه‌ی محک، حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
(پرداخت آنلاین)

۳. موسسه‌ی خیریه‌ی علوی مشهد
شماره‌ی کارت بانکی: ۶۶۰۸-۷۰۰۹-۳۳۷۷-۶۱۰۴

۴. مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکلوژی رضا (علیه‌السلام)، انجمن خیریه‌ی حمایت از بیماران سرطانی مشهد
شماره‌ی کارت بانکی: ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۰۰۷۰۲۳۱

۵. امور خیریه‌ی بنیاد رشد، کمک‌رسانی به کودکان نیازمند در مناطق محروم
(پرداخت آنلاین)

۶. مؤسسه‌ی خیریه‌ی بچه‌های آسمان، نگهداری و توانبخشی معلولین بی‌سرپرست
شماره‌ی کارت بانکی: ۹۴۰۶-۹۹۵۸-۹۹۱۸-۶۰۳۷

۷. جمعیت خیریه‌ی نیک‌اندیش، فعال در زمینه‌ی تهیه و توزیع جهیزیه در کل کشور
شماره‌ی کارت بانکی: ۱۵۸۲-۱۹۶۸-۲۹۱۰-۵۰۲۲

۸. مؤسسه‌ی خیریه‌ی همسایه‌ی آفتاب
شماره‌ی کارت بانکی: ۶۰۳۷-۶۹۱۹-۹۰۲۴-۰۲۶۹

۹. خانه‌ی فرشتگان حضرت معصومه (سلام الله علیها)، مرکز نگهداری ایتام
شماره‌ی کارت بانکی: ۹۱۱۳-۹۹۵۲-۹۹۱۸-۶۰۳۷

۱۰. مؤسسه‌ی خیریه‌ی گلستان علی (علیه‌السلام)، مرکز نگهداری فرزندان بی‌سرپرست
(پرداخت آنلاین)

۱۱. مؤسسه‌ی خیریه‌ی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
شماره‌ی کارت بانکی: ۶۵۷۵-۶۲۶۴-۳۳۷۸-۶۱۰۴

۱۲. مؤسسه‌ی خیریه‌ی محبان الرضا (علیه‌السلام)
شماره‌ی کارت بانکی: ۳۴۲۴-۷۰۰۸-۳۳۷۷-۶۱۰۴

۱۳. مؤسسه‌ی خیریه‌ی حضرت رقیه (سلام الله علیها)
شماره‌ی کارت بانکی: ۵۷۱۴-۴۸۳۵-۷۲۱۰-۵۰۴۱

۱۴. آسایشگاه معلولین شهید فیاض‌بخش
(پرداخت آنلاین)

۱۵. مؤسسه‌ی مهر کوثر، حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست و بد سرپرست
شماره‌ی کارت بانکی: ۴۵۰۴-۹۹۵۰-۹۹۱۸-۶۰۳۷

۱۶. بنیاد خیریه‌ی زینب کبری (سلام الله علیها)
(پرداخت آنلاین)

۱۷. مؤسسه‌ی شکوه مهر، آسایشگاه شهید بهشتی مشهد، معلولین ذهنی بی‌سرپرست
شماره‌ی کارت بانکی: ۱۶۸۱-۵۴۶۵-۳۳۷۹-۶۱۰۴

۱۸. مؤسسه‌ی خیریه‌ی حلیمه سعدیه
شماره‌ی کارت بانکی: ۵۰۵۸-۵۰۳۴-۳۳۷۷-۶۱۰۴

۱۹. مؤسسه‌ی خیریه‌ی منتظرین ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه)، کار آفرینی و اشتغال زایی برای زنان سرپرست خانوار
شماره‌ی کارت بانکی: ۹۸۸۰-۹۹۵۰-۹۹۱۱-۶۰۳۷

۲۰. مؤسسه‌ی خیریه‌ی انصار الحجه (عجل الله تعالی فرجه)
شماره‌ی کارت بانکی: ۷۴۹۲-۷۰۰۶-۳۳۷۷-۶۱۰۴

همینجا تقاضا می‌کنیم اگر مؤسسه‌ی خیریه‌ی معتبری سراغ دارید که نامش در لیست بالا نیست، همراه با نشانی پایگاه اینترنتی و شماره‌ی کارت بانکی‌شان، به ما اعلام نمایید.

مرحله‌ی چهارم:
پس از تعیین محل مصرف، نوبت به تعیین مبلغ «کارت‌های التماس دعا» رسید. باید مبلغی می‌بود که آنقدر کم نباشد که نتواند جلو دعاهای هوسی را بگیرد و آنقدر زیاد نباشد که نیازمندان واقعی دعا، نتوانند آن مبلغ را بپردازند.
پس از رایزنی‌های زیاد، مبلغ بر یکصد هزار تومان تصویب شد؛ ولی به ملاحظه فقرا، دو قیمت پایین‌تر هم قرار دادیم؛ یعنی کارت‌های پنجاه و بیست هزار تومانی هم افزوده شد تا نیازمندان واقعی دعا، اگر توانایی مالی پایینی داشته باشند، به زحمت نیفتند.
با توجه به این که این مبالغ، در امور خیر و نیکوکاری مصرف می‌شود، به پیشنهاد برخی دوستان، دو قیمت به مبلغ پایه افزوده شد تا توانگران، سهم بیشتری در فقرزدایی و رفع محرومیت داشته باشند. پس کارت‌های دویست و پانصد هزار تومانی هم قرار دادیم تا توانگران و ثروتمندان، در ضمن ثبت التماس دعای خود، ما را در شاد کردن دل‌های غمدیده و پاک کردن اشک‌های یتیمان و محرومان، بیشتر یاری رسانند. ثروتمندان با تهیه‌ی کارت‌های التماس دعا با مبالغ بیشتر، همزمان به دو هدف می‌رسند؛ هم دعایشان را ثبت می‌کنند و هم کمک بیشتری به مراکز خیریه می‌نمایند.

مرحله‌ی پنجم:
برخی افراد پس از چند روز که از ثبت التماس دعایشان می‌گذشت و آثار استجابت وارد زندگی‌شان نمی‌شد، درخواست برگشت دادن مبلغ کارت التماس دعا می‌کردند، ولی چند روز بعد، با ورود حاجت به زندگی‌شان، می‌گفتند: «حاجتمان داده شده ولی پولمان را پس گرفته‌ایم، حالا چه کنیم؟»
از سوی دیگر، حاج فردوسی (حفظه الله) دستور داده بودند تمام مبالغ جمع‌آوری‌شده در هر روز، باید در پایان همان روز، به امور خیر و نیکوکاری اختصاص یابد و حق نداشتیم هیچ شبی، حتی مبلغ اندکی از این پول را در حساب، نگه داریم.
پس مجبور بودیم برای کسانی که تقاضای برگشت کارت التماس دعا می‌کنند، از مبالغی که در روز بعد، جمع‌آوری می‌شد، استفاده کنیم و این کار، وقت زیادی از ما می‌گرفت و دردسرهایی داشت.
به این دو دلیل، تصمیم گرفتیم مبلغ کارت التماس دعا برگشت داده نشود.
در پایان، سه نکته را تذکر می‌دهیم:

تذکر اول:
فعالیت اصلی حاج فردوسی (حفظه الله)، رهبریِ معنویِ مشتاقان کمال و سعادت و تربیت جان‌های آماده برای رسیدن به درجات عالیه‌ی کمال و سعادت است و دعا برای نیازمندان، فعالیتی حاشیه‌ای است که معظمٌ له با روی گشاده، قبول زحمت کرده و درخواستمان جهت دعای روزانه برای نیازمندان را قبول کرده‌اند.

تذکر دوم:
حاج فردوسی (حفظه الله) به هیچ وجه ادعای مستجاب الدعوه بودن ندارند و همیشه می‌فرمایند: «دعا نزد ماست و استجابت نزد خداوند متعال» و «ادب بندگی در این است که دعا کنیم، سپس استجابت را به رب العالمین بسپاریم». به همین جهت، راضی نیستند کسی ایشان را «مستجاب الدعوه» بداند و معرفی کند.

تذکر سوم:
به زودی، سیستم نوبت‌دهی برای ثبت التماس دعا نصب خواهد شد تا هر روز، فقط تعداد محدودی التماس دعا به محضر نورانی رهبر معنوی‌مان تقدیم کنیم. امیدواریم از نصب سیستم نوبت‌دهی، دلگیر و گله‌مند نشوید.

با آرزوی دلی شاد، لبی خندان و حاجتی روا در دنیا و آخرت برای تک تک شما عزیزان
خدمت‌گزاران شما در دفتر مرکزی منهاج فردوسیان

18

 
 
 
10 نویسندگان
8 پاسخ‌ها
4 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
12 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
علی لفته یی

سلام من هم میخوام واسم دعا بنویسند الان باید هزینشو پرداخت کنم و چقد باید پرداخت کنم و اینکه از کجا متوجه بشم که واسه من دعا انجام شده؟

اصغر رضایی

چرا سوال و جواب منو درج نکردین.

ناشناس

چرا شما بسته ۴۰ روزه ارائه نمیکنید؟ ۴۰ روز با ۲۰ هزار تومان میشه ۸۰۰هزار تومن.
تا هرکس میخواد بطور پیاپی براش دعا بشه به راحتی بتونه از این روش بهره مند بشه.

ناشناس

یه پیشنهاد : میتوانید از دو فیلتر بهره گیری کنید.
ا. واریز مبلغ در ابتدای التماس دعا
۲ . پذیرفتن یکی نذار های از پیش تعییین شده شما از سوی حاجت یافتگان پس از رسیدن کامل به حاجتشان

ناشناس

سلام انشالله موفق و موید باشید.
سیستم نوبت دهی و محدود نمودن تعداد التماس دعا در روز روش مناسبی نیست.
ما به توصیه شما داریم عمل میکنیم مبلغ کم اما تعداد زیاد. با سیستم نوبت دهی در روش ما مشکل پیش میاد.

اصغر رضایی

من میگم واسه کسانی که بیماری لاعلاج دارن مثل خودم.پولی دریافت نکنید.چون کسی به دروغ نمیگه که بیماری بدی دارم.

amir

خدا قوت شما بهترینید

امی

می توانید از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید برای تشخیص توانمندی یا غیرتوانمندی

صبورا

نوبت دهی کردن یه فیلتر مناسبه چون کسی که دعاش الکی باشه حوصله ی وقت گرفتن نداره

سید میلاد رسولی ساداتی

سلام سید میلاد رسولی ساداتی هستم میخواستم در مورد یکی از مطالبتان سوالی بپرسم. فرمودید که دلیل دریافت پول برای دعا اینه که محتاج واقعی دعا رو بشناسید و دعای واقعی اونیه که حاضر باشیم براش پولی پرداخت کنیم. من نمیدونم شما کجا تشریف دارید ولی اینجایی که من زندگی میکنم‌ خیلی ها حتی ۱۰۰۰ تومان هم ندارن که شب یه نون بخرن. با این حساب یعنی اونا چون حتی همون ۲۰۰۰۰ تومان رو هم ندارن که جهت دعا به شما پرداخت کنن یعنی هیچ دعایی ندارن؟ یا اگه حاجتی دارن حقیقی نیس … یکم‌ عجیب به نظرنمیرسه!!!؟؟؟

fa فارسی
X