معرفی اجمالی نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان

 

«منهاج فردوسیان» کامل‌ترین، جامع‌ترین، معتبرترین، مطمئن‌ترین و مفصل‌ترین نظام تربیتی برای رسیدن به کمال حقیقی و سعادت ابدی است. «منهاج» یعنی راه روشن و «فردوس» نام بهترین جای بهشت است و «منهاج فردوسیان» یعنی راه روشنی که مردان و زنان حقیقت‌جو و سعادت‌طلب را به بهشت جاویدان خداوند می‌رساند.
آنچه در «منهاج فردوسیان» به جویندگان حق و حقیقت می‌آموزند، راهِ رسیدن به بهترین بهشتِ خدای مهربان در دنیا و آخرت است. کسانی که دستورات این راه روشن را صادقانه پیروی کنند به زندگی پاکیزه (چه در این دنیا و چه در سرای آخرت) می‌رسند.
علاقه‌مندان به این نظام جامع تربیتی، نخست با حضور در جلسات توجیهی، با کلیات آن آشنا می‌شوند. در این جلسات به آنان آموخته می‌شود که «منهاج فردوسیان» دارای قواعد نظری خاصی است و لازم است جویندگان کمال و سعادت، از آنها آگاهی یافته و بدان اعتقاد اجمالی پیدا کنند. همچنین می‌آموزند که بعد از آگاهی یافتن و معتقد شدن به قواعد نظری، نوبت به عمل کردن به «قوانین عملی» منهاج فردوسیان می‌رسد.
و می‌آموزند که قوانین عملی منهاج فردوسیان در ده طبقه برای مشتاقان کمال و سعادت، تنظیم شده است؛ و هر منهاجی باید از عمل کردن و ملتزم شدن به قوانین طبقه‌ی اول این برنامه، شروع به سیر نماید و به تدریج، به قوانین طبقه‌های بعدی عمل کرده و ملتزم شود. پس از حصول آشنایی اجمالی با کلیات این برنامه، علاقه‌مندان با بستن «پیمان سعی» به صورت رسمی وارد منهاج فردوسیان می‌شوند.
«پیمان سعی» به این صورت است که فرد تازه وارد با رفقای منهاجی خود پیمان می‌بندد که در راه عمل به قوانین منهاج فردوسیان، تا زمان فرارسیدن مرگ، تلاش نماید و همواره ساعی باشد. منهاجی سخت‌کوشی که موفق به عمل کردن و ملتزم شدن به این ده مرحله شود، مشمول عنایات خاص خداوند متعال شده و مورد توجه مخصوص استاد معظم و رسول اعظم، حضرت سید المرسلین (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) و استادان دوازد‌گانه‌ی منهاج فردوسیان ـ که ائمه‌ی معصومین (علیهم‌السلام) هستند ـ بویژه استاد حاضر، مولانا الاعظم حضرت صاحب الامر (ارواحنا و ارواح العالمین له الفداء) قرار می‌گیرد و درهای حکمت بر قلبش گشوده گشته و به نور ولایت، دل از سرای تاریک دنیا برکنده و مُهر سعادت و رستگاری ابدی بر پرونده‌ی اعمالش زده می‌شود. چنین شخصی علاوه بر داشتن زندگی پاکیزه در دنیا، مرگی شیرین، برزخی نورانی، قیامتی آسوده، میزانی سنگین، حسابی سبک، رتبه‌ای برین در بهشت موعود و درجه‌ای عظیم در نزد خدای متعال خواهد داشت. پس منهاج فردوسیان مجموعه قوانینی است که رعایت آنها، (البته بعد از اعتقاد یافتن به قواعد نظری آن) انسان را از تنگناها و پیوستگی به عالم شرور و پستی‌ها رهانیده و او را به عوالم رفیع و وسیع در جوار رحمت و رضایت خدای متعال می‌رساند. این قواعد و قوانین، فقط برگرفته شده از کتاب مقدس قرآن و سنت معتبر، یعنی بیانات رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) و ائمه‌ی اطهار (علیهم‌السلام) است.

«وَمَن یطِعِ اللهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللهُ عَلَیهِم مِّنَ النَّبِیینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَ الشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَ حَسُنَ أُولَئِکَ رَفِیقًا»

و کسانى که از خدا و پیامبر اطاعت کنند، در زمره‌ی کسانى خواهند بود که خدا ایشان را گرامى داشته [یعنى‏] با پیامبران و راستان و شهیدان و شایستگانند و آنان چه نیکو همدمانند» (سوره‌ی نساء، آیه‌ی ۶۹)

 
 

13

 
 
 
4 نویسندگان
9 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
7 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
محمد

سلام و خداقوت

ان شالله موفق باشید، هرچند حرف زدن خیلی قشنگه ولی عمل کردن از اون قشنگتره…
میشه بگید چرا با این همه سخنرانی و تالیفات از جمله منهاج فردوسیان، ما هیچ نتیجه ای تو جامعه از عملکرد حاج فردوسی نمی بینیم؟!
میشه بجای نظریه پردازی و انتشار اون، وارد عمل بشید و معیشت و زندگی برادارن دینی و بنده های خدا رو بهبود ببخشید؟
میشه بجای پخش کردن سخنرانی ها، چند تا کلیپ پخش کنید که مثلا نشون بده حاج فردوسی دست چندی نفرو گرفته و وضع اقتصادی و معنویشون رو عوض کرده؟
میشه نشون بدید حاج فردوسی با عملکردش چقدر تونسته یه سیستمی طراحی کنه که جای بانک رو بگیره و منه بچه مذهبی بیام پولم رو بزارم تو سیستم اسلامی و سود بگیریم و چند نفر هم برن سرکار؟؟
مشکل ما ایناست و الا بنده انقدر عارف و مرتاض میشناسم که در تنهایی به خدا رسیده اند و حرف های قشنگ و کارهای عجیب انجام میدن…

با تشکر
یاعلی

میثم

چگونه می توانم شاگرد استاد شوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خواهشمند است راهکار دهید

مائده

آیا واقعا این تعریفی که از این کتاب میکنید سندیت داره و معتبر هست و اگر من مراجعه ب این کتاب بکنم موفق می‌شوم تا به سعادت دنیوی و اخروی برسم و از همه مهمتر این که از شهوات به دور میشم یا فقط این حرف ها و سخنان شما پیرامون این نسخه تمام برای فروش کتاب هایتان هست من مشتاق به این امر هستم تا درصورت مشاهدات و مجرباتی که بر مرددم اثبات شده بخوانم آن کتاب ها رو با تشکر فراوان از استاد حاج فردوس

شیعه فاتح(منهاج حسن)

سلام از حاج فردوسی بابت جواب دادن به شما عذر خواهی میکنم.اولا پول فروش این کتابها به حاج فردوسی نمیرسه و به چاپ کنندگان کتاب میرسه و در ثانی من چند سال است که این کتابها رو مطالعه و تا حد امکان عمل میکنم و یقین دارم هر کس هر راهی بجز منهاج فردوسیان بره یا به مقصد نمیرسه یا راه رو اشتباه رفته و شاید دیگه فرصت برگشتن نداشته باشه ویا در وسط راه طعمه حیوانات وحشی بشه پس به حاج فردوسی و کتب ایشان هیچ شکی نکنید با تشکر

صابر

به نظر من، آیندگان بحث سیر و سلوک و تربیت فردی را به دو دوره قبل از حاج فردوسی و بعد از حاج فردوسی تقسیم خواهند کرد.
این بزرگمرد با ارائه منهاج فردوسیان تحول عمیق و انقلاب بنیادی در مبحث نظام های تربیتی و اخلاقی ایجاد کرد.

خاتمی

درود بر حاج فردوسی عزیز و رحمت الهی بر پدر و مادرشان باد

اسحاقی

شاید میتونم با این موافق باشم و البته با تجربیاتی که ببینم شاید توفیقم جدی تر بشه