فضیلت غسل جمعه

بسم الله الرحمان الرحیم

یکی از دستورات موکَّد دین اسلام، غسل جمعه است به گونه ای که فقیه بزرگوار مرحوم سید یزدی رحمه الله علیه در کتاب عروه الوثقی بر اساس روایات فراوان، فرموده است: وَ رُجحَانُهُ مِنَ الضَرُورّیَات؛ رجحان غسل جمعه آن قدر مورد وضوح و روشنی است که جزو ضروریات شده است.

در مستحب بودن غسل جمعه فرقی بین زن و مرد، مسافر و غیر مسافر، آزاد و برده و کسی که نماز جمعه می‌خواند یا نماز ظهر نیست، بلکه اقوی آن است که بر بچه ی ممیز نیز مستحب است و نسبت به مردان تأکید بیشتری شده است. و حتی بنابر قول نزدیک به حق، غسل جمعه از زن حائض هم صحیح است. (احکام عمومی، ج۲، ص۳۳)

مرحوم کلینی، صاحب کتاب کافی با سند خودش از وجود مقدس عالم آل محمد، حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام نقل کرده که راوی از امام هشتم درباره ی حکم غسل روز جمعه سوال کرد و امام علیه السلام فرمود: وَاجِبٌ عَلَى کُلِّ ذَکَرٍ وَ أُنْثَى عَبْدٍ أَوْ حُرٍّ.

ترجمه: «غسل جمعه بر هر مرد و زن چه آزاد و چه عبد واجب است»

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: الْغُسْلُ یَوْمَ الْجُمُعَهِ عَلَى الرِّجَالِ وَ النِّسَاءِ فِی الْحَضَرِ وَ عَلَى الرِّجَالِ فِی السَّفَرِ وَ لَیْسَ عَلَى النِّسَاءِ فِی السَّفَرِ (وسائل‏الشیعه ج: ۳ ص: ۳۱۲)

ترجمه: «غسل جمعه بر هر مرد و زن واجب (استحباب تاکیدی) است چه در شهر خود باشند و یا مسافر باشند و فقط به جهت تخفیف از زنان در سفر برداشته شده است»

در اهمیت غسل جمعه همین بس که بعضی از فقهاء مانند مرحوم کلینی و صدوق و شیخ بهائی رحمه الله علیهم بنابر آنچه از آن بزرگوار نقل شده، فتوای به وجوب داده اند که البته لفظ وجوب در بسیاری از روایات ذکر شده است.

البته با تتبُّع و دقّت بیشتر و جمع بندی روایات متعدد در این باب، در نهایت این نتیجه به دست می‌آید که غسل جمعه برای مردان و زنان، از با فضیلت ترین و تاکیدی ترین مستحبات است و ترک آن کراهت دارد. و فقط به جهت تخفیف و رعایت حالِ زنان در سفر، آن هم در صورت عدم دسترسی آسان به آب، استحباب آن برداشته شده است.

بیان این نکته ضروری است که برداشته شدن حکم استحبابی در مورد غسل جمعه‌ی زنان در سفر، به این دلیل بوده که در سابق دسترسی به آب برای خانم‌ها مشکل تر بوده لذا حکم استحبابش برداشته شده است ولی به با توجه به اینکه امروزه در سفر دسترسی به آب و استحمام آنچنان سختی ندارد، باز حکم تاکیدی استحباب بر زنان در سفر همچنان بر قوت خودش باقیست.

در روایتی امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: أَنَّهُ رُخِّصَ لِلنِّسَاءِ فِی السَّفَرِ لِقِلَّهِ الْمَاءِ. (وسائل‏الشیعه ج: ۳ ص: ۳۱۲)

ترجمه: «اینکه حکم غسل جمعه از زنان در سفر برداشته شده به جهت کمی آب در سفر است»

بنابراین اگر آب در دسترس باشد و به دست آوردنش آسان باشد باز کماکان حکم غسل و تاکید استحبابی آن بر زنان در سفر جاری است.

در روایتی دیگر امام باقر علیه السلام با تاکید می‌فرمایند: لَا تَدَعِ الْغُسْلَ یَوْمَ الْجُمُعَهِ فَإِنَّهُ سُنَّهٌ وَ شَمَّ الطِّیبِ إِلَى أَنْ قَالَ وَ قَالَ الْغُسْلُ وَاجِبٌ یَوْمَ الْجُمُعَهِ (وسائل‏الشیعه ج: ۳ ص: ۳۱۲)

ترجمه: «غسل جمعه را ترک نکنید چرا که آن سنتی است موکَّد»

رسول گرامى اسلام صلی الله علیه و آله در معراج مشاهده فرمود که فرشتگان براى کسانى‏ که روز جمعه غسل‏ جمعه‏ می‌کنند، طلب مغفرت مى‏ نمایند و مى ‏گویند: اللهم اغفر للذین یغتسئلون یوم الجمعه. (مستدرک الوسائل، ج ۶، ص ۹۱)

ترجمه: «خدایا غفران و رحمت خودت را شامل کسانی گردان که غسل جمعه می‌کنند»

در باب آثار این غسل امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: غُسْلُ یَوْمِ الْجُمُعَهِ طَهُورٌ وَ کَفَّارَهٌ لِمَا بَیْنَهُمَا مِنَ الذُّنُوبِ مِنَ الْجُمُعَهِ إِلَى الْجُمُعَهِ (همان)

ترجمه: «غسل جمعه هم طهارت است و هم کفاره تمام گناهان هفته»

و در روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده است: مَنِ اغتَسَلَ غُسلَ الجُمعَهِ أربَعِینَ جُمعَهً لَم یَتَفَسَخ بَدَنَهُ فِی القَبرِ.

ترجمه: «هر کس موفق شود چهل جمعه پشت سر هم غسل کند، بدنش در قبر متلاشی نشده و نخواهد پوسید.»

در مورد فلسفه و علت تشریع غسل جمعه از امام رضا علیه السلام سوال شده است که در جواب فرموده اند:

إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى أَتَمَّ صَلَاهَ الْفَرِیضَهِ بِصَلَاهِ النَّافِلَهِ وَ أَتَمَّ صِیَامَ الْفَرِیضَهِ بِصِیَامِ النَّافِلَهِ وَ أَتَمَّ وُضُوءَ الْفَرِیضَهِ بِغُسْلِ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فِیمَا کَانَ مِنْ ذَلِکَ مِنْ سَهْوٍ أَوْ تَقْصِیرٍ أَوْ نِسْیَانٍ.

ترجمه: «خدای متعال نقصان و کمبود‌هایی که از طرف مکلف در نماز واجب پیدا می‌شود را بوسیله نمازهای نافله جبران می‌کند و همینطور اگر در طول هفته در وضوهای واجب، نقصانی حاصل شده باشد آن را بوسیله غسل جمعه بر طرف مینماید»

امیر المومنین علیه السلام در مورد آثار وضعی و ملکوتی غسل جمعه می‌فرمایند: غسل جمعه چنان اثری دارد که طهارت و نورانیت آن تا جمعه بعد باقی می‌ماند.

و از طرفی آنقدر ترک غسل جمعه در نزد ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین مذموم و قبیح بوده که در کتاب کافی ذکر شده وقتی امیر المومنین علیه السلام می‌خواست شخصی را سرزنش و توبیخ کند فرمود: وَ اللَّهِ لَأَنْتَ أَعْجَزُ مِنَ التَّارِکِ الْغُسْلِ یَوْمَ الْجُمُعَهِ.

ترجمه: «قسم به خدا که تو از کسی که غسل جمعه را ترک می‌کند ناتوانتر و بدتری.»

در روایتی امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: لا یَتْرُکُ غُسْلَ یَوْمِ الْجُمُعَهِ إِلا فَاسِقُ‏. (بحارالانوار، ج ۸۶، ص ۳۵۶)

ترجمه: «انسانی که فاسق است غسل جمعه را بدون هیچ عذری ترک می‌کند»

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: مَنِ اغْتَسَلَ یَوْمَ الْجُمُعَهِ مُحِیَتْ ذُنُوبُهُ وَ خَطَایَاهُ‏. (بحارالانوار، ج ۷۸، ص ۱۲۷)

ترجمه: «کسی که روز جمعه غسل کند تمام گناهان و خطاهایش محو و نابود می‌گردد»

بهترین وقت برای غسل جمعه از طلوع آفتاب روز جمعه است تا اذان ظهر که از میان این ساعات هر چه انجام غسل به وقت اذان ظهر نزدیکتر باشد فضیلت آن بیشتر است همانطور که امام رضا علیه السلام می‌فرمایند: وَ أَفْضَلُ أَوْقَاتِهِ قَبْلَ الزَّوَالِ.

ترجمه: «بهترین وقت غسل جمعه نزدیک به اذان ظهر است»

و آنقدر این غسل جمعه اهمیت دارد و با فضیلت است که بر اساس روایات اگر کسی بیم آن را داشته باشد که در جمعه دسترسی به آب ندارد و یا وقت انجام غسل را ندارد به او اجازه داده اند که یک روز جلوتر و در پنجشنبه نیت کند و غسل را انجام داده و خود را از فیض غسل جمعه و استحباب آن بهره مند سازد و اتفاقا به شواهد روایات، در مواردی بوده که خود ائمه علیهم السلام بجای روز جمعه روز پنجشنبه غسل کردند.

امام صادق علیه السلام به اصحابشان فرمودند: إِنَّکُمْ تَأْتُونَ غَداً مَنْزِلًا لَیْسَ فِیهِ مَاءٌ فَاغْتَسِلُوا الْیَوْمَ لِغَدٍ فَاغْتَسَلْنَا یَوْمَ الْخَمِیسِ لِلْجُمُعَهِ. (وسائل‏الشیعه ج: ۳ ص: ۳۲۱)

ترجمه: «ممکن است شما در روز جمعه در جایی باشید که آب در آنجا نیست پس خوب است که روز پنجشنبه نیت و غسل جمعه کنید»

غسل جمعه به دلیل فزونی استحباب و فضیلت از مستحباتی است که قضا دارد. اگر کسی غسل جمعه را به هر دلیلی نتوانست انجام دهد دو وقت برای قضای او در نظر گرفته شده است یکی بعد از ظهر جمعه تا غروب و اگر این هم ممکن نشد از صبح شنبه تا ظهر وقت دارد و قضای غسل جمعه در این دو وقت مستحب است.

از امام صادق علیه السلام در مورد قضای غسل جمعه سوال شد که حضرت فرمودند: یَقْضِیهِ مِنْ آخِرِ النَّهَارِ فَإِنْ لَمْ یَجِدْ فَلْیَقْضِهِ یَوْمَ السَّبْتِ (وسائل‏الشیعه ج: ۳ ص: ۳۲۱)

ترجمه: «قضای غسل جمعه را بعد از ظهر جمعه بجا آورد اگر باز نتوانست در روز شنبه وقت دارد که قضا کند»

کوتاه سخن آنکه: طبق آنچه که از روایات استنباط می‌شود و قریب به اتفاق فقهای عظام هم بر آن فتوا داده اند، بهترین و با فضیلت ترین وقت غسل جمعه، از اذان صبح روز جمعه تا اذان ظهر جمعه می‌باشد و البته هر چه به ظهر نزدیک تر باشد بهتر است. حال اگر کسی در این بازده زمانی نتوانست غسل را انجام دهد از ظهر تا غروب روز جمعه وقت دارد و مستحب است غسل را انجام دهد و اگر کسی در بعد از ظهر جمعه هم نتوانست غسل کند، از صبح روز بعد یعنی از اذان صبح روز شنبه تا ظهر آن روز مستحب است غسل را بجا آورد. و باز اگر کسی‌ که‌ می‌داند در روز جمعه‌ امکان غسل جمعه را ندارد، مستحب است روز پنجشنبه‌ غسل‌ را انجام‌ دهد. البته نیت‌ها متفاوت است:

نیت غسل جمعه از طلوع تا ظهر باید اداء (نیت در وقت) باشد که طبق برخی از فتاوا از وضوء کفایت می‌کند و می‌توان با آن هر نماز واجب و مستحبی را خواند و نظر حقیر هم بر همین است.

نیت غسل جمعه از ظهر تا غروب روز جمعه باید به نیت ما فی الذمه باشد به این معنا که نه نیت اداء کند نه قضاء. که این غسل از وضوء کفایت نمی‌کند و با آن دیگر نمی‌توان نماز خواند و فقط فضیلت از دست رفته غسل جمعه را جبران می‌کند و همینطور است غسل روز پنجشنبه.

و نیت غسل جمعه در صورتی که در روز شنبه انجام گیرد قضاء است (نیت خارج از وقت) که با آن نمی‌توان نماز خواند و فقط جبران کننده فضیلت از دست رفته غسل جمعه است.

در وصیت پیامبر صلی الله علیه و آله به امیرمومنان علیه السلام است که:

یَا عَلِیُّ عَلَى النَّاسِ فِی کُلِّ یَوْمٍ مِنْ سَبْعَهِ أَیَّامٍ الْغُسْلُ فَاغْتَسِلْ فِی کُلِّ جُمُعَهٍ وَ لَوْ أَنَّکَ تَشْتَرِی الْمَاءَ بِقُوتِ یَوْمِکَ وَ تَطْوِیهِ فَإِنَّهُ لَیْسَ شَیْ‏ءٌ مِنَ التَّطَوُّعِ أَعْظَمَ مِنْهُ.(بحار الانوار ، ج ۸۶ ، ص۳۵۲)

ترجمه: «یا علی در هر جمعه غسل کن اگرچه مجبور شوی غذای روز خود را بفروشی و آب بخری و غسل کنی و حتی گرسنه بمانی، زیرا هیچ سنتی بزرگتر از این نیست»

و در روایتی امیر المومنین علی علیه السلام می‌فرمایند: اگر خداوند همه‌ی عالم را بمن ببخشد، من تمامی عالم را میدهم و در قبال آن یک انگشتری عقیق خریداری می‌کنم و باز آن انگشتری را فروخته وپول آن را برای انجام غسل جمعه می‌پردازم.

1
دیدگاهتان در باره‌ی مطلب بالا را بنویسید

 
 
 
1 نویسندگان
0 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
ناشناس

خدایااین توفیق(غسل جمعه)راازمامگیر.آآامین یارب العالمین