نکاتی درباره‌ی دعا و استجابت

عزیزانی که «التماس دعا» دارند، به نکات زیر، توجه کنند:

نکته‌ی اول: از کسی که اهل تقواست، بخواهید برایتان دعا کند.
کسى نزد امیرمؤمنان على (علیه السلام) از عدم استجابت دعایش شکایت کرد و گفت: با اینکه خداوند فرموده دعا کنید من اجابت می‌کنم، چرا ما دعا می‌کنیم و به اجابت نمى‌رسد؟! امام در پاسخ فرمود: قلب و فکر شما در هشت چیز خیانت کرده لذا دعایتان مستجاب نمى‌شود:
1. شما خدا را شناخته‌اید اما حق او را ادا نکرده‌اید، به همین دلیل شناخت شما سودى به حالتان نداشته است!
2. شما به فرستاده‌ی او ایمان آورده‌اید سپس با سنتش به مخالفت برخاسته‌اید، ثمره‌ی ایمان شما کجاست؟!
3. کتاب او را خوانده‌اید ولى به آن عمل نکرده‌اید، گفتید شنیدیم و اطاعت کردیم سپس به مخالفت برخاستید!
4. شما می‌گویید از مجازات و کیفر خدا می‌ترسید، اما همواره کارهایى می‌کنید که شما را به آن نزدیک می‌سازد!
5. می‌گویید به پاداش الهى علاقه دارید اما همواره کارى انجام می‌دهید که شما را از آن دور می‌سازد!
6. نعمت خدا را می‌خورید و حق شکر او را ادا نمى‌کنید!
7. به شما دستور داده دشمن شیطان باشید (و شما طرح دوستى با او می‌ریزید) ادعاى دشمنى با شیطان دارید اما عملاً با او مخالفت نمى‌کنید.
8. شما عیوب مردم را نصب العین خود ساخته و عیوب خود را پشت سر افکنده‌اید!
با این حال چگونه انتظار دارید دعایتان به اجابت برسد؟ در حالى که خودتان درهاى آن را بسته‌اید؟ تقوا پیشه کنید، اعمال خویش را اصلاح نمایید، امر به معروف و نهى از منکر کنید تا دعاى شما به اجابت برسد.

نکته‌ی دوم: از کسی که حلال‌خور است، بخواهید برایتان دعا کند.
حلال خوردن و خالی بودن شکم از حرام، یکی از مهم‌ترین علت‌های تأثیر نَفَس و بالا رفتن دعاست. این شرط مهم اگر نباشد، دعا مستجاب نمی‌شود.
شخصی خدمت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) آمد و گفت: دوست دارم که دعایم مستجاب شود، حضرت به او فرمودند: خوراک خود را پاکیزه کن و غذای حرام نخور.
و نیز پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمودند: هر کس حلال بخورد، براى استجابت دعایش مانعى نخواهد بود.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کس بخواهد دعایش مستجاب شود، باید کسب خود را حلال کند و حق مردم را بپردازد. دعاى هیچ بنده‌اى که مال حرام در شکمش باشد یا حق کسى بر گردنش باشد، به درگاه خدا بالا نمى‌رود.

نکته‌ی سوم : از کسی که راضی به قضای خداست، بخواهید برایتان دعا کند.
امام حسن مجتبى (علیه السلام) فرمودند: کسى که در دلش هوایى جز خشنودى خدا خطور نکند، من ضمانت می‌کنم که خداوند دعایش را مستجاب کند.

نکته‌ی چهارم: از کسی که شما را نمی‌شناسد، بخواهید برایتان دعا کند.
پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) فرمودند: هیچ دعایى زودتر از دعایى که انسان در پشت سر کسى می‌کند، مستجاب نمى‌شود.
امام موسی کاظم (علیه السلام) فرمودند: دعایی که بیشتر امید اجابت آن می‌رود و زودتر به اجابت می‌رسد،‌ دعا برای برادر دینی در پشت سر اوست.

نکته‌ی پنجم: از کسی که به استجابت دعایش یقین دارد، بخواهید برایتان دعا کند.
پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمودند: خدا را بخوانید و به اجابت دعای خود یقین داشته باشید و بدانید که خداوند، دعا را از قلب غافل بی‌خبر نمی‌پذیرد.

نکته‌ی ششم: برای استجابت دعایتان عجله نکنید.
خدا هیچ وقت نظم زندگی و مصلحت بنده‌اش را فدای سرعت در اجابت دعای او نمی‌کند. هر وقت سرعت در اجابت با مصلحتی که خدا برای کل جریان زندگی و پازل زندگی آدم‌ها در نظر گرفته، تناقض داشته باشد، شکل اجابت عوض می‌شود یا به تأخیر می‌افتد.
خداوند بزرگ در قرآن می‌فرماید: چه بسا چیزی بر شما ناخوشایند باشد، در حالی که خیر و صلاح شما در آن است (و شما نمی‌دانید) و همچنین شاید چیزی را دوست داشته باشید که ضرر شما در آن است و خدا می‌داند و شما نمی‌دانید.
عده‌ای از دعاها بنا به نظم کلی زندگی آدم‌ها، سریع اجابت نمی‌شوند. برای بعضی دعاها، زمانْ لازم است تا به بهترین شکل ممکن و در عالی‌ترین شرایط و زمان‌ها محقق شود. یعنی گاهی اجابت دعا در همان لحظه، زیان‌های دیگری برای آدم دارد و بهتر است که در زمان خودش مستجاب شود و به همین دلیل، اجابت، مدتی عقب می‌افتد.

نکته‌ی هفتم: در راستای دعایتان، اقدام عملی مناسب انجام دهید.
امام علی (علیه السلام) فرمودند: دعا کننده‌ی بدون عمل و تلاش، مانند تیرانداز بدون زه است.

نکته‌ی هشتم: قبل از تقاضای دعا، گره از کار گرفتاری باز کنید.
پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمودند: هر کس می‌خواهد دعایش مستجاب شود و غمش از بین برود، باید نخست، گره از کار گرفتارى باز کند.
این که باید قبل از ثبت التماس دعا، «کارت التماس دعا» تهیه کنید، برای همین است که با پولی که واریز می‌کنید، به نیابت از شما، گره‌هایی از کار نیازمندان حقیقی جامعه باز می‌کنیم تا خواسته‌ی شما زودتر و بهتر مستجاب شود.

نکته‌ی نهم: التماس دعا را یکی از راه‌های درمان بدانید.
هر گاه بیمار شدید، قبل از مراجعه به پزشک، التماس دعا بدهید تا پزشک خوب، داروی خوب و اثر خوب در دارو، برایتان مقرر شود.
پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) فرمودند: درد و بیمارى‌ها را چیزى جز دعا و صدقه از بین نمى‌برد.

نکته‌ی دهم: برای آمرزش گناهان اموات‌تان طلب دعا کنید.
یکی از بهترین کارهایی که موجب شادی و آزادی مردگان می‌شود، دعا برای آمرزش گناهانشان است. اگر می‌خواهید درگذشته‌ای را از خودتان شاد کنید، برای آمرزیده شدن گناهانش ثبت التماس دعا کنید.
امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: حق کسى که به تو نیکى کرده، این است که از او تشکر کنى و نیکى‌اش را به زبان آورى و از او به خوبى یاد کنى و میان خود و خداى عزّوجلّ برایش خالصانه دعا کنى، هرگاه چنین کردى، بى‌گمان در پنهان و آشکار از او تشکر کرده‌اى.

نکته‌ی یازدهم: دعایی که ذهنتان قبول نمی‌کند، مستجاب نمی‌شود.
با وجود این که خداوند، قدرت بی‌انتها و بی‌مرزی دارد؛ ولی رسمش این است که همه‌ی امور را از مجرای خودش و از همین راه‌هایی که آفریده، انجام دهد. اگر محتوای دعا، خواستن چیزی خلاف قانون دنیا و اسباب عادی آن باشد، خدا آن را اجابت نمی‌کند.
از حضرت علی (علیه السلام) سؤال شد: کدام دعا گمراهی است؟ فرمود: دعا کردن و خواستنِ کارهای نشدنی و غیرممکن.

نکته‌ی دوازدهم: گناه، جلو ظهور استجابت را می‌گیرد.
امام علی (علیه السلام) فرمودند: اجابت دعایت را دیر مپندار، زمانی که خودت با گناه، راه اجابت آن را بسته‌ای.

نکته‌ی سیزدهم: با نافرمانی از پدر و مادر، راه استجابت دعایتان را نبندید.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: گناهى که مانع استجابت دعا می‌شود و زندگى را تیره و تار می‌کند، نافرمانى از پدر و مادر است.

نکته‌ی چهاردهم: بعضی دعاها اصلاً مستجاب نمی‌شود؛ چون به ضرر ماست.
امام علی (علیه السلام) فرمودند: گاهی چیزى را از خدا می‌خواهى اما به تو داده نمى‌شود و دیر یا زود، بهتر از آن به تو داده می‌شود، یا به خاطر آنچه خیر و مصلحت تو در آن است از برآورده شدن خواسته‌ات دریغ می‌شود، زیرا بسا خواسته‌اى که اگر برآورده شود به نابودى و تباهى دین تو می‌انجامد.

.

.

.

.

بازگشت به صفحه‌ی اصلی التماس دعا

دیدگاه شما

fa فارسی
X