چند نکته برای ملتمسین دعا

لازم است عزیزانی که از حضرت حاج فردوسی (حفظه الله) رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت، التماس دعا دارند، به چند نکته‌ی مهم و کلیدی توجه نمایند:

نکته‌ی اول: ساز و کار «دعا»، همانند «معجزه» نیست.
با «معجزه» می‌توان عصای چوبی را در یک چشم به هم زدن به اژدها تبدیل نمود. با معجزه می‌توان از گِل، به شکل پرنده ساخت و او را به سوی آسمان پرتاب کرد تا به پرنده‌ای زنده تبدیل شود و به پرواز درآید. با معجزه می‌توان از میان صخره‌ها، شتر زنده بیرون کشید. با معجزه می‌توان به ماهِ شب چهارده اشاره کرد و آن را به دو نیمه تقسیم نمود و سپس به هم متصل کرد؛ ولی با «دعا» فقط می‌توان کارهای عادی را درخواست نمود؛ پس همیشه چیزی بخواهید که به طور عادی، قابل انجام شدن باشد. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. دختر خانمی نوشته است: «دعا کنید قدّم بلند شود و از ۱۵۰ سانت به ۱۸۰ سانت برسم».
خطا: اگر این دختر خانم به سنی رسیده که صفحه‌ی رشد استخوان‌هایش بسته شده باشد، از نظر پزشکی، رشد استخوان‌ها در این سن و به این مقدار، امکان ندارد. چنین دعایی مستجاب نمی‌شود و نیاز به معجزه دارد.

۲. آقایی نوشته است: «دفتر ازدواج و طلاق دارم، دعا کنید ماهی یک میلیارد تومان از طریق این دفتر درآمد داشته باشم».
خطا: حتی بزرگ‌ترین دفترهای ازدواج و طلاق در بزرگ‌ترین شهرها، اینقدر درآمد ندارند. این خواسته، با دعا مستجاب نمی‌شود و نیاز به معجزه دارد.

۳. نوجوانی نوشته است: «دعا کنید در رشته‌ی کاراته، صاحب مدال طلای المپیک شوم».
خطا: اگر این نوجوان، هنوز نتوانسته است در همین رشته، مدال طلای استان را کسب کند، یکباره پریدن بر سکوی طلای المپیک، نشدنی است. چنین خواسته‌ای با دعا برآورده نمی‌شود و نیاز به معجزه دارد.

نکته‌ی دوم: التماس دعایتان دارای مقدار مشخص باشد.
همیشه چیزی را بخواهید که با دریافت استجابتش، بتوانید به راحتی مطمئن شوید که استجابت دعایتان را گرفته‌اید. درخواست‌های مبهم و کلی، از سوی حاج فردوسی (حفظه الله) عرضه و از سوی خدای تعالی مستجاب نمی‌شوند؛ پس چیزهایی که مقدار مشخص دارند را بخواهید نه چیزهای کلی و نامشخص. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. خانمی نوشته است: «دعا کنید خوشبخت شوم».
خطا: خوشبختی برای هر کسی معنای خاصی دارد و نمی‌توان حدّ و مرز خاصی برای آن مشخص کرد. این خانم، چه چیزی را دریافت کند، خوشبخت شده است؟!
روش درست این است که این خانم، مثلاً اگر داشتنِ ماشینی که او را از سرویس حمل و نقل عمومی بی‌نیاز کند، خوشبختی می‌داند، برای «خریدن ماشین مناسب» التماس دعا بدهد.

۲. آقایی نوشته است: «دعا کنید عاقبت به خیر شوم».
خطا: عاقبت بخیری مربوط به زمانی می‌شود که دست ما از این دنیا کوتاه شده و در عالم برزخ هستیم. این شخص فقط وقتی وارد عالم برزخ شده و به بهشت برزخی داخل گردد، می‌تواند اعتراف کند استجابت دعایش را دریافت کرده است!!
روش درست این است که اگر این آقا، انجام عمل خاصی را موجب عاقبت بخیری می‌داند، برای «توفیق انجام فلان عمل جهت عاقبت بخیری» التماس دعا بدهد.

۳. مادری نوشته است: «دعا کنید من و بچه‌هایم روی خوشی و شادی را ببینیم».
خطا: دیدن روی خوشی و شادی، مفهوم کلی‌ای است که نمی‌توان برایش مقداری مشخص کرد. این مادر، دقیقاً چه چیزی که ببیند،‌ روی خوشی و شادی را دیده است؟! بچه‌هایش چه چیزی ببینند، روی خوشی و شادی دیده‌اند؟!
روش درست این است که اگر مثلاً این مادر و بچه‌هایش، سفر به فلان شهر یا کشور را خوشی و شادی می‌شمارند، برای «سفر به فلان شهر یا کشور» التماس دعا بدهند.

۴. دانشجویی نوشته است: «دعا کنید در اخذ لیسانسم تسریع شود».
خطا: سرعت گرفتن یک پروژه، مفهوم مشخصی نیست و نمی‌توان آن را فردای ثبت التماس دعا دریافت کرد. دقیقاً چه کاری باید انجام شود که لیسانس گرفتن این دانشجو تسریع شود؟!
روش درست این است که اگر این دانشجو، کار خاصی را مؤثر در تسریع لیسانس‌گرفتنش می‌داند،‌ برای انجام شدن همان کار مشخص، التماس دعا بدهد.

۵. کاسبی نوشته است: «دعا کنید فروشم بیشتر شود».
خطا: «بیشتر» مفهوم دقیقی نیست و مقدار مشخصی ندارد. چنین شخصی چه مقدار درآمد داشته باشد، «بیشتر» فروش داشته است؟!
روش درست این است که این کاسب، مقدار درآمد و فروش روزانه‌اش را یادداشت کند و برای «دو برابر شدن فروش» التماس دعا بدهد.

۶. آقایی نوشته است: «دعا کنید ثروتمند شوم».
خطا: «ثروتمندی» مرزی ندارد و نمی‌توان به سادگی مشخص نمود که شخصی ثروتمند هست یا نیست. این شخص، چه مقدار دارایی که کسب کند، خودش را ثروتمند خواهد دانست؟!
روش درست این است که این آقا، برای داشتن چیزهایی که ثروتمندی می‌شمارد، مثل ماشین، خانه، زمین و … جداگانه التماس دعا بدهد.

نکته‌ی سوم: دعایتان به «نفع خودتان» باشد نه به «ضرر دیگران».
همواره به دنبال نفع و سود خود باشید و کاری به ضرر رساندن به دیگران نداشته باشید. برخی عزیزان، در التماس دعایشان به دنبال مجبور کردن دیگران هستند، غافل از این که شاید این مجبور کردن، به ضرر آنان باشد و آنان به چنین ضرری راضی نباشند. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. خانمی نوشته است: «دعا کنید فلان پسر، عاشق سینه‌چاک من شود و از من خواستگاری کند و تمام شرایطم را بپذیرد».
خطا: شاید آن شخص، دوست نداشته باشد عاشق سینه‌چاک این خانم باشد! شاید او عاشق سینه‌چاک شخص دیگری‌ست!
روش درست این است که این خانم، برای پیدا شدن عاشق سینه‌چاکش التماس دعا بدهد و فردای آن روز، چاک شدن سینه‌ی عاشقش را شاهد باشد.

۲. خواهری نوشته است: «برادرم به دختری علاقه‌مند شده، دعا کنید رهاش کنه؛ چون من و مامانم و خواهرام، اصلاً ازش خوشمون نمیاد».
خطا: شاید برادر این خانم، بعد از مدت‌ها جستجو، توانسته است همسر مناسب و نیمه‌ی گمشده‌ی خود را پیدا کند و سود خود را در ارتباط و همسری با آن خانم می‌داند و استجابت این دعا، دقیقاً به ضرر برادر و دختر مورد علاقه‌اش است.
روش درست این است که این خواهر، برای این که خودش بتواند عروس جدید را تحمل کند، التماس دعا ثبت کند تا فردا، سنگینی همسر آینده‌ی برادرش از روی قلب و اعصابش برداشته شود.

نکته‌ی چهارم: در دعایتان دست خدا را نبندید.
با مشخص کردن گزینه‌ی خاص، دست خدا را برای استجابت دعایتان نبندید. اجازه دهید خدای دانای اسرار، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را پیش پایتان قرار دهد. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. دوشیزه‌ای نوشته است: «دعا کنید با کامران فرزند احمد و نرگس ازدواج کنم».
خطا: شاید شوهر مناسب برای این دوشیزه، فرد دیگری باشد. افراد فراوانی بودند که وقتی به شخص خاصی رسیدند، فهمیدند اشتباه کرده‌اند و بهتر بود همسر مناسب را به خدا می‌سپردند تا این که خودشان مشخص کنند.
روش درست این است که این دوشیزه، برای پیدا شدنِ «شوهر مناسب» التماس دعا بدهد.

۲. آقایی نوشته است: «دعا کنید از شغل فعلی‌ام (آرایشگری) صد میلیون تومان درآمد کسب کنم».
خطا: شاید راه کسب این مقدار ثروت برای این فرد، شغل دیگری باشد. و البته هر شغلی در هر زمان و مکانی، استعداد خاص و محدودی برای رشد دارد. انتظار این که درآمدی مشخص از طریق شغل مشخص در زمان و مکان مشخص به دست آید، بستنِ دستان خدا و مایه‌ی محرومیّت است.
روش درست این است که این آقا برای رسیدن به «صد میلیون تومان» التماس دعا بدهد و مسیرش را مشخص و محدود نسازد.

۳. دختری نوشته است: «دعا کنید در رشته‌ی فلانِ دانشگاه بهمان قبول شوم»
خطا: شاید این رشته یا این دانشگاه، رشته‌ی مناسب و درست برای این دختر نباشد.
روش درست این است که «قبول شدن در رشته‌ی مناسب و دانشگاه مناسب» را التماس دعا بدهد.

نکته‌ی پنجم: در دعایتان «شدن» را بخواهید نه «نشدن» را.
بعضی عزیزان، به جای این که رسیدن به خواسته‌ی خود را بخواهند، دور شدن از ناخواسته‌ی خود را می‌خواهند. گویا درست متوجه نشده‌اند که قرار است حاج فردوسی (حفظه الله) از خدا بخواهند چیزی به شما عطا کند به نحوی که با دریافت آن، اعتراف کنید استجابت دعایتان را گرفته‌اید. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. خانمی نوشته است: «دعا کنید خانه‌ام توسط بانک، فروش نرود».
خطا: استجابت برای این دعا، زمان مشخصی ندارد. اگر فردای ثبت التماس دعا، خانه‌اش توسط بانک، فروش نرود، نمی‌توان گفت دعایش مستجاب شده است؛ زیرا احتمال دارد چند روز بعد فروخته شود.
روش درست این است که این خانم، برای «جور شدن طلب بانک» التماس دعا بدهد تا بتواند خانه‌اش را از گرو بانک خارج ساخته و جلو فروش آن را بگیرد.

۲. آقایی نوشته است: «دعا کنید اعتیادم را ترک کنم».
خطا: استجابت برای این دعا، زمان مشخصی ندارد. اگر فردای ثبت التماس دعا، مواد را مصرف نکرد، نمی‌توان گفت دعایش مستجاب شده است؛ زیرا احتمال دارد چند روز بعد، مصرفش را از سر بگیرد.
روش درست این است که این آقا، برای «متنفر شدن از مواد مخدر» التماس دعا ثبت کند. نتیجه‌ی تنفر از مواد مخدر، این است که مجبور به ترک استعمالش خواهد شد. این فرد وقتی فردای ثبت التماس دعا، تنفر شدید نسبت به مواد مخدر را در قلبش احساس کرد، می‌تواند به مستجاب شدن دعایش اعتراف نماید.

۳. دختری نوشته است: «دعا کنید پدرم سیگار را ترک کند»
خطا: استجابت برای این دعا، زمان مشخصی ندارد. اگر فردای ثبت التماس دعا، پدرش سیگار نکشید، نمی‌توان گفت دعایش مستجاب شده است؛ زیرا احتمال دارد چند روز بعد، سیگار کشیدن را از سر بگیرد.
روش درست این است که این دختر، برای این که «سیگار کشیدن پدرش او را آزار ندهد» التماس دعا ثبت کند. این استجابت را می‌تواند فردای ثبت التماس دعا، در قلبش احساس کند.

نکته‌ی ششم: حاجت‌هایتان را یکی یکی ثبت کنید.
برای این که به خوبی پذیرای استجابت باشید، حاجت‌های مختلف خود را به صف کنید و اولویت‌بندی نمایید. سپس از اول صف، یکی را ثبت نمایید و منتظر دریافت استجابتش باشید. پس از دریافت استجابت خواسته‌ی اول، خواسته‌ی بعدی را ثبت کنید. ثبت کردن چند حاجت با یکدیگر، موجب کُند شدنِ روال دریافت تمام حاجت‌ها خواهد بود. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. خانمی نوشته است: «دعا کنید شوهرم در بانک استخدام شود و بچه‌دار شوم».
خطا: نوشتنِ دو خواسته در یک درخواست، موجب می‌شود انتظار این خانم برای دریافت استجابت، دو شعبه شود و همین، روالِ دریافت استجابت را کُند می‌سازد.
روش درست این است که این خانم، دو حاجتش را از نظر مهمتر و مهم، مرتب کند و سپس، مهمتر را ثبت نماید و پس از دریافت استجابت مهمتر، برای ثبت درخواست مهم اقدام کند.

۲. دختری نوشته است: «دعا کنید احمد فرزند کاظم و نفیسه در رشته‌ی پزشکی قبول شود و مادرش با ازدواج ما موافقت کند».
خطا: دو حاجتِ هم‌زمان، سرعت دریافت استجابت را کاهش می‌دهد.
روش درست این است که این دختر، حاجت مهمترش را اول ثبت کند و بعد از دریافت استجابتِ آن، حاجت بعدی‌اش را ثبت نماید.

نکته‌ی آخر: هر وقت آمادگی کامل دریافت استجابت داشتید، التماس دعا بدهید.
بعضی عزیزان، مدت‌ها قبل از زمان دریافت استجابت، اقدام به ثبت التماس دعا می‌کنند. روش درست ثبت التماس دعا از حاج فردوسی (حفظه الله)، این است که هر زمان آمادگی کامل برای دریافت استجابت داشتید، روز قبلش التماس دعا بدهید. به موارد زیر دقت کنید و خطای موجود در آن را تکرار نکنید:

۱. خانمی نوشته است: «دعا کنید در آزمون … که آخر همین ماه برگزار می‌شود، قبول شوم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که هنوز مثلاً بیست روز تا برگزاری آزمون، مانده ولی این خانم، عجله کرده است و امکان ندارد فردا استجابتش را دریافت کند.
روش درست این است که این خانم، روز قبل از برگزاری امتحان و آزمون، التماس دعا بدهد و فردا، شاهد کمک‌های غیبی برای پاسخ به سؤالات باشد.

۲. آقایی نوشته است: «دعا کنید زمین زراعی‌ام را بتوانم بعد از برداشت محصول، بفروشم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که هنوز مثلاً دو ماه تا برداشت محصول و آماده کردن زمین برای فروش مانده؛ ولی این آقا عجله کرده است و آمادگی ندارد فردا استجابتش را دریافت کند.
روش درست این است که این آقا، بعد از برداشت محصول و آماده کردن کامل زمین برای فروش، التماس دعا بدهد و فردا، پذیرای مشتری باشد.

۳. دوشیزه‌ای نوشته است: «دعا کنید تا آخر امسال ازدواج کنم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که این دختر خانم هنوز آمادگی ازدواج را ندارد و مثلاً بعد از کنکور که سه ماه دیگر برگزار می‌شود، آماده‌ی پذیرفتن خواستگار خواهد بود. به عبارت دیگر، آمادگی ندارد فردا استجابتش را دریافت کند.
روش درست این است که این دختر، بعد از برداشتن تمام موانع، وقتی به طور کامل (دقت کنید: به طور کامل) آماده‌ی پذیرش خواستگار شد، التماس دعا بدهد تا بتواند فردای ثبت التماس دعا، به خواستگارش خوش‌آمد بگوید.

۴. خانمی نوشته است: «دعا کنید در قرعه‌کشی خانگی آخر همین ماه برنده شوم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که هنوز مثلاً ده روز تا آخر ماه باقی مانده؛ ولی این خانم عجله کرده است و امکان ندارد فردا استجابتش را دریافت کند.
روش درست این است که این خانم، روز قبل از قرعه‌کشی، التماس دعا بدهد و فردا، برنده‌شدنش در قرعه‌کشی را جشن بگیرد.

۵. آقایی نوشته است: «دعا کنید بعد از فروش زمینم، بتوانم یک آپارتمان دو خوابه بخرم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که هنوز پول خرید منزلش فراهم نشده است و نمی‌تواند فردا، آپارتمان مورد نظرش را بخرد.
روش درست این است که این آقا، نخست برای فروش زمینش التماس دعا بدهد و بعد از این که در روز دوم، زمینش را فروخت و پولش را گرفت، روز سوم برای پیدا کردن آپارتمان مناسب، دوباره التماس دعا ثبت کند، تا بتواند در روز چهارم، خبر خوشِ خریدن آپارتمان را به خانواده‌اش بدهد.

۶. دختری نوشته است: «دعا کنید بعد از ازدواج بتوانم بچه‌دار شوم».
خطا: این التماس دعا به این معنی است که هنوز آماده‌ی انعقاد نطفه نیست و نمی‌تواند فردای ثبت التماس دعا، اقدام به نزدیکی برای بچه‌دار شدن کند.
روش درست این است که این دختر، نخست برای همسر مناسب التماس دعا بدهد. بعد از این که زمان مناسب برای بچه‌دار شدنش رسید، التماس دعا بدهد که نزدیکی فردا منجر به انعقاد نطفه شود؛ تا بتواند نه ماه بعد، نوزادش را در آغوش بگیرد و دستان کوچکش را نوازش کند.

خلاصه‌ی مطلب:
«فقط وقتی التماس دعا بدهید که فردایش آمادگی کامل برای دریافت استجابت داشته باشید؛ زودتر اقدام به ثبت دعا نکنید که هدر می‌رود»

تذکر مهم:
اگر امروز التماس دعایتان را ثبت کردید ولی فردا، استجابتش را نگرفتید، معلوم می‌شود هنوز آمادگی لازم برای دریافت استجابت را ندارید. چند روز صبر کنید و در شرایط روحی، جسمی و مالی‌تان دقت کنید تا به روشنی دریابید چرا هنوز آماده‌ی دریافت استجابت نیستید. سپس آن مانع را برطرف کنید. بعد از این که مطمئن شدید مانع دریافت استجابت از سوی شما برطرف شده، دوباره التماس دعا ثبت نمایید.

با آرزوی بهترین استجابت‌های برای شما
دفتر مرکزی منهاج فردوسیان

دیدگاه شما

fa فارسی
X