۲۷ بهمن

ملاک‌های اعتبار منابع منهاج فردوسیان

سؤال: اعتبار منابع استجماع قواعد نظری و قوانین عملی منهاج فردوسیان، بر اساس چه ملاک‌هایی است؟

جواب: برخی ویژگی‌ها موجب تقویت جایگاه و ترفیع درجه‌ی کتاب‌های روایی به عنوان منبع استجماع قواعد نظری و قوانین عملی منهاج فردوسیان ‌می‌شود که به اختصار به این ویژگی‌ها می‌پردازیم:

۱. قدمت کتاب: هر چه کتابی از قدمت بیشتری برخوردار باشد به معنی نزدیک‌تر بودن به عصر حضور است. بر طبق این ویژگی، منابع به سه گروه تقسیم می‌شوند:
الف) عصر حضور؛
ب) از عصر حضور تا قرن پنجم؛
ج) از قرن پنجم تا قرن دهم.

۲. شهرت کتاب: هر چه کتابی از شهرت بیشتری برخوردار باشد، نشان‌گر مقبولیت آن در نزد جمهور علماست. بر طبق این ویژگی،‌ منابع منهاج فردوسیان به پنج گروه تقسیم می‌شوند:
الف) شهرت در میان معاصرین مؤلف یا اندکی پس از او؛
ب) در دوره‌های بعدی؛
ج) فراوانی آدرس‌دهی به کتاب؛
د) فراوانی شروح، تعلیقه‌ها و نقدهای کتاب؛
هـ ) شهرت و جایگاه علمی شارحین و ناقدین.

۳. صحت انتساب کتاب به مؤلف: هر چه انتساب کتابی به مؤلف آن روشن‌تر باشد، ارزش کتاب را بالاتر می‌برد و برعکس، هر چه در انتساب کتابی به مؤلفش اختلاف بیشتری باشد، از ارزش آن می‌کاهد.

۴. طریق صحیح به کتاب: این که نسخه‌ی موجود کتابی از طریق افراد شناخته شده و ثقه به مؤلف برسد، بر ارزش و جایگاه آن می‌افزاید.

۵. جایگاه علمی مؤلف: هر چه مؤلف کتاب، از جایگاه برتری از لحاظ علمی برخوردار باشد، ‌بر ارزش کتاب افزوده ‌می‌شود. جایگاه علمی مؤلف از بررسی این ملاک‌ها به دست می‌آید: استادان، شاگردان،‌ آثار مکتوب، شهرت علمی و حوزه‌ی‌ حدیثی.

۶. تخصص مؤلف: هر چه کتاب، در ارتباط بیشتری با رشته‌ی تخصصی مؤلف باشد، یعنی رشته‌ای که مؤلف در آن شهرت دارد، ارزش و اعتبار بیشتری خواهد داشت.

۷. میزان اهتمام مؤلف به کتاب:‌ روشن است که تمام کتاب‌های یک مؤلف به یک اندازه از اعتبار و رفعت درجه برخوردار نیستند. از عواملی که این تفاوت را موجب ‌می‌شود به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
الف) تألیف کتاب در سنین پختگی مؤلف؛
ب) مستند بودن مطالب؛
ج) دقت مؤلف در نقل مطالب معتبر و حذف مطالب نامعتبر؛
د) بر عهده گرفتن صحت مطالب ـ ولو اجمالاً ـ توسط مؤلف.

۸. قوّت متن و نسخه: قوی بودن متن و نسخه، یکی دیگر از ملاک‌های ارزش‌گذاری متون حدیثی برای استفاده در منابع استجماع منهاج فردوسیان است. این ملاک با توجه به این عوامل استحصال می‌گردد:
الف) شهرت و جایگاه علمی ناسخان؛
ب) شهرت و تواتر نسخه؛
ج) کم بودن اختلاف متن با متون مشابه؛
د) فراوانی مؤیدات متنی از سایر منابع (یعنی حدیث شاذ و نادر نباشد)
هـ) کم بودن تصحیفات و تحریفات.

و الحمد لله
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

52

 
 
 
37 نویسندگان
15 پاسخ‌ها
1 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
5 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
کاتب

امروزه با پیشرفت و متمدن شدن جوامع بشری و وجود کتاب‌های الکترونیکی و کتابخانه های مجازی، کتاب‌های کاغذی نه تنها جایگاه خود را از دست نداده‌اند بلکه هر روز بیشتر از گذشته مورد توجه قرار می‌گیرند و نقش مهمی در جامعه ایفا می کنند.

رحمن

عادت به کتاب و کتابخوانی از ضروریاتی است که باید در دوران کودکی در انسان نهادینه شود. آغاز فصل تابستان و تعطیلات سه‌ماهه مدارس فرصت مناسبی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گذارد تا به مطالعه کتاب‌های مورد علاقه‌شان بپردازند.در این میان باید توجه داشت که کتاب های شما به درد هر سنی نمی خورند. ای کاش کتاب هایی تدارک می دیدین که بشود از سن کم و دوران کودکی به بچه ها منهاجی شدن را آموخت.

فیروزه

یک کتاب خوب نباید خسته کننده باشد و به مسائل حاشیه ای بپردازد، بلکه باید محور موضوع اصلی کتاب تا پایان کتاب رعایت شود. لدفن در کتب منهاج فردوسیان کمتر به حاشیه بپردازید و این مسائل رو رعایت کنید.

پرهام

زمانی که خواننده کتابی را می خواند باید از قهرمانان یا محیط آن کتاب تصویری در ذهن خود بسازد . اگر کتابی خوب باشد حتی اگر خواننده چند سال بعد هم دوباره آن کتاب را بخواند همان تصویر در ذهنش نقش می بندد. حاج فردوسی اینقدر زیبا در برخی کتاب ها تصویر سازی ذهنی انجام دادن که آدم متحیر میشه.

فرحان

مهمترین مشخصه یک کتاب خوب انتخاب عنوان زیبا برای آن است. یک نام خوب می تواند خوانندگان بسیاری را جذب کند که به نظر می رسد حاج فردوسی خیلی به این موضوع اهمیت ندادن

افرین

ولی به نظر من یک کتاب خوب دارای چنان جذابیتی است که خواننده دوست ندارد کتاب را کنار بگذارد و دوست دارد بداند آخر داستان چه اتفاقی می افتد . این ویژگی بارزترین مشخصه یک کتاب خوب است.

کریم

گرچه هر کتابی ارزش یک بار خوانده شدن را دارد، اما هستند کتاب هایی که نه تنها چندین بار چاپ مجدد،بلکه در تمام دنیا شناخته
و به زبان های دیگر هم ترجمه می شوند و هر نوع مخاطبی را جذب خود می کنند . این کتاب ها ویژگی هایی دارند و شاید نویسندگانی که کتاب هایشان با استقبال کمی روبرو ست از درک آن غافلند.

اعتمادی

اگر بخواهیم کتاب و کتابخوانی را به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی جدی‌تر بگیریم تا به ساختن انسان‌ های سالم کمک کنیم نقطه شروع آن به سنین اولیه کودکی برمی‌گردد که در مهد کودک‌ها شکل می‌گیرد؛ در این مقطع فرزندان ما حس کنند که با کتاب می‌توانند انسان بهتر، سالم‌تر و موفق‌تری باشند. کاش حاج فردوسی کاری برای کودکان بکند یا حتی جوانان و نوجوانان که سطح درک پایین تری دارند

سعیدیاوری

اولا اگر ما عنوان کتابخوان را روی خود گذاشته ایم باید اخلاق و منش و طرز تفکرمان متفاوت و رو به جلو باشد. باید طوری رفتار کنیم و طوری نشست و برخاست کنیم که دیگران با دیدن ما احساس کنند این فرد به واسطه ی کتاب خواندن و مطالعه رشد کرده و چه قدر خوب خواهد بود که از او الگو بگیریم. حال اگر کتابی که میخانیم و به دیگران توصیه میکنیم مذهبی باشد اعتقادات ما نشان دهنده تاثیر آن کتاب بر ماست. پس کسی که از کتب منهاجیون استفاده میکند تجلی منهاج فردوسیان است و خآهش میشود آبروی منهاجیون حفظ شود

Nahal

داشتم فکر می‌کردم برای آشنایی با یک کتاب به چه نکاتی نیاز است؟ یک معرفی کتاب خوب باید به چه مواردی بپردازد؟ با ارائه چه اطلاعاتی از یک کتاب می‌توان خواننده را به مطالعه آن ترغیب کرد؟ خواننده کتاب با چه میزان اطلاعات درباره هر کتابی به نتیجه موردنظر خودش می‌رسد؟
لطفا به این پرسش ها توجه کنید در هنگام معرفی آثارتان

عماد رودکی

معرفی کتاب از بخش‌های محبوب مطبوعات و سایت‌ها است. یک معرفی کتاب مناسب می‌تواند تأثیر مثبتی روی فروش کتاب داشته باشد؛ با معرفی کتاب می‌توانیم شور و لذتی را که حین مطالعه تجربه کرده‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم

عشقی

از انجایی که منحاج فردوسیان یه ادعای کمال وسعادت داره وخود را بهترین برنامه معرفی کرده ایا مراجع شیعه هم انرا تعید میکنند

نجمه

شما گفتین که هر چه کتابی از شهرت بیشتری برخوردار باشد، نشان‌گر مقبولیت آن در نزد جمهور علماست ولی این حرف اشتباهه برخی کتب بخاطر اشتباهات و عقاید غلط مشهور میشوند زیرا فراوان گفته می شود که از آن استفاده نشود و…

فراز

دوست منهاجی اگر با دقت بخونید متوجه میشید که حاج فردوسی گفتن مقبولیت کتاب و از نظر مقبولیت و تایید کتاب رو به شهره دونستن لطفا مطالب رو با دقت تر بخونید و بعد ایراد بگیرید و بگین که اشتباهه

ارمیا

سلام. من نمیدونم قدمت کتاب های شما چقدره ولی فکر نمیکنم زیاد باشه چون شما یه فرقه جدید هستین که نو ظهوره. فکر نمیکنم بیشتر از پنج سال از زمان ایجاد منهاج فردوسیان میگذره؟؟ درسته؟؟

امیرحسین

قدمت کتاب های منهاج خیلی نیست ولی قدمت محتوای آن ها ۱۴۰۰ ساله . و اینکه منهاج فردوسیان فرقه نیست . لطفا کتاب فرقه در منهاج فردوسیان را مطالعه نمایید تا متوجه اشتباهتان بشوید و ندانسته نظر ندهید

سیاوش راد

با سلام خدمت حاج فردوسی عزیز و تشکر از سایت خوب و ارزشمند به نظر من کتابِ خوب، کتابی‌ست که آدمی‌زاده را بارور کند. به بیانِ دیگر، کتابی که ذهن، تخیل، اراده و تفکرِ آدمی‌زاده را به حرکت وادارد، کتابِ خوب است. کتاب های تالیف حاج فردوسی میتوانند نطفهٔ حرکت، تحول‌خواهی و جهشِ فکری و جسمی را در ذهنِ ما بکارد. این یعنی کتابِ خوب.

ستایش

با وجود تمام تلاش‌هایی که برای حوزه کتاب و کتابخوانی مي‌شود، اما شاید خوب باشد مجموعه‌ای داشته باشیم که با داشتن بانک اطلاعات از کتاب‌هاي موجود بتواند به خواهان راهنمایی، چه حضوری و چه مجازی مشاوره کتابخوانی بدهد. اینکه برای موضوعی که این روزها تمام ذهن شما را درگیر کرده، چند کتاب هست و بهتر است با کدام شروع کنید و تا انتهای راه ترتیب خواندن‌ها و نخواندن‌ها را در اختیار شما قرار دهد. مجموعه‌ای که تمام سلیقه‌ها را جوابگو باشد و کتابی نباشد که از قلم بیاندازد. اگر پیشنهادی بدهد با نظر بهترین‌هایی باشد که بیشتر مردم به آنها دسترسی ندارند و حتی این پیشنهادها را با پیش‌زمینه پژوهش، ارائه دهند. که با توجه به توصیه های حاج فردوسی عزیز که بهترین مشاور و مولف است و کتابهایشان گران بها و ارزشمندند.

مبینا بی دل

وقتی متن بالا رو با دقت خوندم ناگهان جرقه‌ای در ذهنم زد که سبک نوشتن نویسندگان بزرگ، چگونه تحت تاثیر سبک زندگی‌شان قرار می‌گیرد. خیلی نویسندگان (حتی پائولو کوئلیو، مارکز و …) به محض این که به فروش بالایی می‌رسند، دیگر شور و هیجان و جذابیت داستان‌هایشان در کتاب‌های بعدی را از دست می‌دهند. شاید به همین خاطر است که خیلی نویسندگان و هنرمندان (که از دید دیگران احمق شمرده می‌شوند) باز هم حاضر نیستند سبک زندگی خود را تغییر دهند. یک جورایی حس می‌کنم، حاج فردوسی عزیز این گونه نیست و به خاطر پول و اهل شهرت نیست چون کتاب هاش همین جوری قابل فهم اند.

زیبا

من چنین استنباط کرده‌ام، نویسنده‌ای همین که مقبول جامعه افتاد، به صورت بادکنکی رنگی، به وسیله تبلیغات به آسمان فرستاده می‌شود. یعنی سبک می‌شود و از خاک به هوا تبعید می‌شود. عکس این هم صادق است. نویسنده، پس از این که به همت سال‌ها رنج و دشواری، هویت اجتماعی پیدا کرد، با هر چه ثقل یافته، به اعماق فرو می‌رود. برخی در اعماق شناور و قواص، برخی در باتلاق عمق گم و نابود می‌شوند. پس نویسنده باید بتواند بار گران زمین را بر گرده خود تاب بیاورد. بادبادک‌ها را به هوا می‌فرستند تا بترکند و می‌ترکند. تو را در اعماق پرتاب می‌کنند تا گم و نابود شوی، اما شناور اگر در عمق تاب بیاوری، امیدی به گم و نابود نشدنت هست. غواصی بیاموز، و تاب بیاور. تاب بیاور؛ بار گران جان را بر گرده بسوده‌ی خود تاب بیاور! و من معتقدم که کتابهای حاج فردوسی جوری تالیف شده اند که ما را از ورطه نابودی به سوی امید می کشانند.

سعید

با سلام خدمت حاج فردوسی عزیز من به این جمله هاعتقاد دارم که میگویند کتاب، کتاب می آورد. وقتی از کتابی لذت بردید احتمالا با نوشته های دیگر آن نویسنده نیز ارتباط خوبی برقرار خواهید کرد. من هم همین نظر رو دارم کتاب اولی که از شما خوندم منو راغب کرد که بقیه کتابهاتونم مطالعه کنم و از شما بسیار ممنونم بابت تالیف چنین کتابهای باارزشی .

مهدی نوری

من تازه با این صفحه آشنا شدم خیلی از مسایل و مطالب برام عجیبه و با اعتقادات من جور در نمیاد. مگر حاج فردوسی شیعه نیستن؟؟؟ چرا پس با من بچه شیعه اختلاف عقیده دارند و در حرف های ایشان تناقض وجود دارد؟؟؟ منکه نمیتونم این صفحه رو به رسمیت بشناسم

نازنین

فکر نمی کنم قرار باشه شما این صفحه رو به رسمیت بشناسید و یا اینکه توقع داشته باشید گسی با شما هم عقیده باشه. شما باید خودتونو اصلاح کنید

امیرحسین

یه تناقض با شیعه را لطفا بیان نمایید ‌ . تضاد با بچه شیعه رو کار ندارم ٬ لطفا یک تضاد با شیعه را بیان نمایید

محدثه براتی

قاعدتا کتاب ها باید منابع قابل اطمینان تری نسبت به وبسایت ها محسوب شوند. اما به نظر من ، همانطور که در وبسایت ها، مهم است که بررسی شود چه کسی نویسنده یا ناشر مطلب است و چه انگیزه ای برای انتشار اطلاعات می تواند داشته باشد، این موضوعات در کتاب ها هم همانقدر حائز اهمیت است. اهداف تجاری، در این دسته هم می تواند یکی از انگیزه های اصلی به حساب بیاید. مانند ترجمه کتاب برای کسب درآمد.

سایه عشق

مهم ترین چیزی که در مواجهه با یک اثر جدید به ذهن ما باید برسد طرح پرسشهایی مانند انگیزه های انتشار این اطلاعات چیست؟ آیا می خواهند چیزی به مخاطبان خود آموزش دهند، آیا می خواهند چیزی بفروشند و یا می خواهند خواننده را از دیدگاه خاصی متقاعد کنند؟

محمد یعقوبی

سلام به منهاجیون و حاج فردوسی رهبر معنوی ما.من با همه گزینه هاتون موافق هستم بجز گزینه آخر که راجب متن گفتین. در متون شما کلمات بسیار دشوار و غير قابل فهم هستن و برای یک نو جوان سخت و نا ملموس است و باعث دل زدگی و دوری از کتاب های شما میشود. جوری که باید هر خط رو به طور میان گین دوبار بخانیم تا مفهوم رو دریافت کنیم ممنون میشم به این نکته توجه کنید التماس دعا.

نغمه

سلام اقای یعقوبی. کاملا با شما موافقم کلمات قلمبه سلمبه باعث میشه آدم از متن کتاب دور بشه و مدت ها توی ذهنش دنبال معنی کلمات بگرده که این خودش یه نقطه ضعف بزرگ میتونه باشه. من خیلی کتاب خوندم که با زبون ساده مخاطب رو جذب می کنه که تا پایان کتاب رو دنبال کنی

حیدر

شاید این گفته مورد قبول همه باشد که: اگر هرچه تعداد افراد کارشناسی که در فرایند انتشار یک منبع دخالت داده می‌شوند بیشتر باشند، به احتمال زیاد این منبع از اعتبار بیشتری برخوردار است

جمالی

واژهٔ «منبع» سه معنای مختلف دارد: خودِ اثری که منبع قرار می‌گیرد (نظیر یک نوشته، مقاله، جریده یا کتاب)، خالق اثر (مثلاً نویسنده) و ناشر اثر (مثلاًنیویورک تایمز). هر سهٔ این موارد روی اعتبار منبع اثر می‌گذارند. منابع معتبر می‌تواند مطالب منتشرشده طی فرایند انتشار معتبر یا نویسندگانی که در موضوع مرتبط معتبر شناخته می‌شوند یا هر دو باشد. (به‌ویژه در ایران که روش انتشار عموماً معتبر نیست، اعتبار نویسنده بیشتر مورد نظر می‌باشد) و اینجا ملاک اعتبار خود حاج فردوسی رهبر تربیتی ما هستن

Sars.prh

ببخشید از کجا باید یک منبع معتبر رو تشخیص داد.؟؟؟

جمالی

منابع معتبر، آن دسته از منابع منتشرشده هستند که از طریق یک روالِ قابل اعتماد منتشر شده‌اند؛ نویسندگان این منابع یا افراد معتبری در آن حوزه هستند یا به‌طور کل افراد قابل‌اعتمادی دانسته می‌شوند.

مسعود نعیمی

منابع و مآخذی که در هر پژوهش مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار مهم است. منابع زمینۀ فکری نویسنده را نشان می‌دهد و خواننده هم باید بداند که اطلاعاتی که در آن پژوهش مورد استناد واقع شده‌اند، چقدر معتبر و صحیح هستند. پس لازم است فردی که از اثری قصد استفاده دارد، با هوشمندی لازم منابع و مراجع مورد استفاده را هم در نظر داشته باشد

خادم رباب

امتياز كتب اربعه اين است كه غالب روايات آن داراي سند صحيح و يا لااقل ممدوح و موثق باشند و حتي بعضي اخباري مسلكان تمام آن را صحيح مي‌دانند. در هر روايت يا تمام راويان آن عادل و امامي‌اند، و يا بعضي از راويان آن ، موثق و يا ممدوح هستند. مرحوم صدوق در آغاز كتاب «من لا يحضره الفقيه» مي‌فرمايد: بيني و بين‌الله رواياتي را در اينجا نقل مي‌كنم كه بدان‌ها عمل مي‌كنم. به نظر من کتب منهاجیون هم شامل این امتیاز هستند از حیث اعتبار.

عین الله

از نظر علماي شيعه، روايات به چهار دسته تقسيم مي‌شوند: 1ـ صحيح و عالي‌سند، كه عبارت است از روايتي كه تمام راوي‌هاي آن شيعه و عادل، و سند آن به يكي از امام‌ها متصل باشد. 2ـ حسن، كه سند متصل است ولي همه يا بعضي راوي‌ها ممدوحند. 3ـ موثق، كه در سند، غير امامي و يا فاسد المذهبي ثقه باشد. 4ـ ضعيف آن است كه يكي از شرائط اقسام قبلي را دارا نباشد بلكه فاسق و كذّاب و مجهول الحال در سند باشد

فائزه

اعتبار محتوا، قابلیت اندازه‌گیری صفات و ویژگی‌هایی است که «آزمون در عمل» برای آن موضوع خاص طراحی شده است یا به‌طور اخص به آن صفات مربوط می‎شود

محبت

با سلام به نظر من اگر یک اثر حال می خواهد کتاب باشد، مقاله باشد یا هر چیزی دیگری از سوی یک شخص که مورد اطمینان همگان است پیشنهاد داده شود بسیار خوب و عالی می تواند باشد که فکر می کنم داخل همین مقاله هم شما به آن ذکر کردید چرا که یک مقاله که می خوانیم یا یک کتاب که می خوانیم می خواهیم چیزی به معلومات خود بیفزاییم و آن معلوماتی که قرار است به ما افزوده شود می بایست که مستند و معتبر باشد و ما هر چیزی را وارد ذهن خود نکنیم به نظر من اینگونه شایسته تر خواهد بود که همانطور که گفتم از سوی اشخاصی پیشنهاد داده شوند که مورد اطمینان هستند و همچنین درجه ی علمی بالایی دارند و با این عمل قطعا ارزش معلومات و دانسته های ما هم بسیار زیاد خواهند شد. پیروز و موفق باشید

رضا جباری

با سلام با نظر شما موافقم ما باید چیزهایی که قصد داریم از انها استفاده کنیم که آموزش ببینیم حال در هر حوزه ای که می خواهند باشند! کاری، معنوی، سلامتی یا هر چیزی دیگری می بایست چیزهایی باشند که معتبر می باشند و مستند نیز هستند. به عنوان مثال ممکن است یک کتاب هزاران صفحه باشد اما واقعا در داخل آن یک مطلب خوب و درست و حسابی پیدا نکنیم در صورتی که یک کتاب فقط ده صفحه است و هر صفحه از آن به اندازه ی صد ها کتاب هزار صفحه ای می ارزد و این کتاب هم از سوی یک عامل به ما پیشنهاد شده این طور ارزش مطالبی که ما فرا می گیریم زیاد خواهد شد و همچنین ما می توانیم به علم و دانشی برسیم که یقین داریم درست است و مورد تایید کسانی است که ما آنها را عالم و دانا می دانیم

نرگس خادمی

سلام من نظر خاصی در این باره ندارم چرا که در مورد هر عامل برای اعتبار بخشی باید کلی بحث کرد و به تحقیق پرداخت اما به صورت کلی خواستم که از رهبر معنویمان جناب حاج فردوسی (دام ظله) نهایت سپاس گذاری را به عمل بیاورم و همچنیناشخاصی که با کمک به ایشان باعث شده اند این وب سایت راه اندازی بشود. برایتان توفیق رسیدن به همه ی آن چه که در زندگی می خواهید را دارم. شادو سعادتمند باشید

محمد کربلایی

ضمن سلام و عرض خدا قوت. الحق که لقب رهبر معنوی که بر روی جناب حاج فردوسی (روحی فداه) می گذارند برازنده ی ایشان می باشد چرا که با آثاری کهع از خود تهیه و تولید کرده اند و عملی معنوی و الهی که در اختیار مردم می گذارند بسیار باعث می شوند که مردم به سوی یک راه مناسب که مقصدش خداوند است هدایت بشوند. خداوند هم به ایشان و هم به کسانی که در این مسیر قدم می گذارند اجر عظیم عنایت فرماید. من برای ایشان از خداوند منان بهترین ها را خواستارم و الحق که تمام آثار ایشان می توان گفت که اعتبار کافی را دارند و همه ی مواردی که باعث اعتبار بخشی به یک اثر می شود را تا دارند هستند قابل قبول می باشند. در هر صورت ایشان کسی هستند که باعث می شوند افراد بهتر زندگی نمایند.

محسن خدایاری

سلام همانطور که رهبری معنوی مان حاج فردوسی عزیز اشاره کردند جایگاه علمی مولف یکی از عواملی است که به کتاب اعتبار می دهد و به نظر من بعد از کتاب قران معتبر ترین کتاب ها می تواند کتاب هایی باشد که از سوی ائمه و اولیای خداوند و همچنین اهل بیت پیامبر نوشته شده اند. به عنوان مثال کتاب نهج البلاغه را برادر قران نامیده اند چرا که شباهت زیادی با آن دارد و مفاهیمشان یکی می باشد که این کتاب سخنان امیر المومنین حضرت علی علیه السلام می باشد و همانطور که در مقاله گفته شد جایگاه علمی مولف در اعتبار کتاب کمک می کند و به آن اعتبار می بخشد.

زهرا افضلی

سلام به نظر من برای آنکه مطالب دینی را آموخت بهترین کتاب و کامل ترین کتابی که می توان به آن مراجعه کرد قرآن است نباید بگوییم که قران پیچیده سخن می گوید چرا که همانطور که خود قران گفته است این کتاب را کسی متوجه نمی شود مگر آنان که تقوا پیشه کردند(؟) پس اگر ما سخنان قران را متوجه نمی شویم یعنی آنکه تقوا پیشه نساخته ایم و تقوا پیشه نکرد هایم چرا که مطالب آن اگر به چشم دل به آنها نگریسته شود به راحتی قابل فهم خواهد بود. البته کسانی هستند که این قران را برای ما آموزش دهند از جمله رهبر معنویمان حضرت حاج فردوسی که همانطور که دیگر دوستان اشاره کردند مطالبشان قابل فهم برای همگان است و به راحتی می توان آنها را درک کرد

آیلین خزائی

سلام خدمت شما. خواستم بگویم که همانطور که گفتید قران برای همگان قایل فهم است اما واقعا نمی دانم که چرا برخی می خواهند که بگویند که این کتاب، کتاب پیچیده و غیر قابل فهمی می باشد در وصرتی که اکنونک ه آنهمه از دین و … علم کشف شده و عالمان در مورد دین سخن می گویند آیا مگر جایی غیر از کتاب بوده؟ البته منظور من عالمان واقعی می باشد که رهبر معنوی ما جناب حاج فردوسی نیز می تواند یکی از آنها باشد اما به صورت کلی می خواهم بگویم که حتی اگر عالمان هم این کتاب را به ما آموزش ندهند و مفاهیم آن را به ما منتقل نکنند ما خود نیز می توانیم این کار را انجام بدهیم فقط طبق گفته ی یکی از دوستان با چشم معمولی خیر بلکه با چشم دل بایدبه آیا بنگریم و آنها را بخوانیم برایتان آرزوی موفقیت در تمام عرصه های زندگی را می نمایم.

سمیه اصلانی

سلام می کنم به خانم خزائی عزیز. خواستم بگویم که سخن شما و خانم افضلی را من خود هم تایید میکنم اما واقعا وقتی قران را می خوانیم ممکن است که معنای آن طبق چیزهایی که من شنیده ام تغییر کرده باشد اما چگونه؟ بیه این صورت که معنی کنندگان آن معنی آیات را طوری می نویسند که هم آنطور که معنی کلمات قران یعنی برگرداندنشان به فارسی تغییر نمی کند همینگونه جمله را تغییر می دهند که معنای آن به سمت و سویی برود که خود می خواهند البته این چیزی بوده که منشنیده ام و باید برای فهم معنای اصلی قران به زان عربی مسلط بود به همین جهت است که فکر می کنم می گویند که قران پیچیده است چرا که زبان عربی اگر یک فتحه یا ضمه جایشان تغیر کند معنای کلمه به کلی تغییر خواهد نمود.

ضیاء

ضمن سلام خدمت شما بزرگواران از نظر من هر چه قدمت یک کتاب بیشتر باشد از وضعیت حال جامعه ی ما به دور خواهد بود چرا که فرهنگ، وضع زندگی، نوع فکر، گنجایش ذهن و همه و همه طی سالیان در مردمان تغییر می کند و آن کتاب که در زمانی بسیار قدیمی تری از ما نوشته شده است نویسنده اش طوری آن را نوشته که مردم آن زمان بتوانند از محتویات آن سر در بیاورند پس نمی توان به آن اطمینان کافی کرد. البته این نظر من است و از سوی دیگر این حرف من نقض می شود و خود من این را می دانم که به عنوان مثال کتابی مانند قران هزارو چهارصد سال پیش نوشته شده اما هزاران هزار رمز و راز درون آن وجود دارد که هنوز کشف نشده است اما با این حال این مسئله ذهن مرا به خود درگیر کرد که دوست داشتم با شما در میانش بگذارم.

سلیمان

سلام و ععرض خداقوت خواستم بگویم که من هم با حرف شما تا حدودی موافق هستم واینکه می گویم حدودی دلیلش این است که همان حرفی که آخر متنتان آوردید را من به همان شک دارم یعنی آنکه کتاب قران با اینکه سالیان سال است از نوشتن آن می گذرد خیلی رمز و راز دارد پس کتاب های دیگر هم ممکن است که حال از لحاظ فرهنگی یا … به دور از ما باشند اما باید آن ها را با خود مطابقت داد تا محتوای آن را متوجه شد. امروز از طریق رهبران دینی به خصوص از طریق رهبر معنوی‌مان حضرت حاج فردوسی (روحی فداه) می توان به آموزش های این کتاب ها به خوبی بسنده کرد و نکات خیلی خوب و عالی ای را از درون آنها استخراج نمود

حبیب

با سلام خدمت کاربر سلیمان عزیز. با نظر شما موافقم امروزه آموزش های دینی از طریق رهبران دینی باعث می شوند که بسیار مطالبی که به ما آموخته می شوند ساده وقابل فهم باشند برای هر کسی و با توجه به درک مخاطب و نوع فکر و طرز و مدل ذهنی او با او سخن می گویند که این مطلب از طریق مطالبی که رهبر معنوی‌مان حضرت حاج فردوسی (دام ظله) داخل وب سایت منتشر می کنند به راحتی قابل مشاهده نیز می باشد و می توان فهمید که مطالبی که بیان می کنند چقدر ساده و قابل فهم است ممکن است همانطور که گفتم ساده باشد اما عمل کردن به همین نکات ساده نیز باعث خواهد شد که ما به چیز های بزرگی دست پیدا کنیم که یکی از انها خشنودی خدواند از بنده اش خواهد بود

محمد حسین

ضمن عرض سلام و خدا قوت خدمت شما بزرگواران خواستم خدمتتان عارض شوم رهبر معنوی ما جناب حاج فردوسی عزیز مطالبی را که ارائه می دهند قطعا از روی منابع معتبر بوده و خود نیز علمی عظیم در این باره به دست آوردهاند پس اگر ایشان سخنی بر زبان می آورند یا مطلبی را در وب سایت خود منتشر می کنند حتما دارای منابع و ماخذ معتبر بوده و جای نگرانی نیست که مبادا حرف ایشان اشتباه باشد و البته که انسان ممکن الخطاست و اگر هم خطایی روی دهد نباید متعجب و شگفت زده شویم اما در علما و فقها این امر به حداقل خود نیز می رسد. برای جناب حاج فردوسی و همچنین منهاج فردوسیان بهترین ها را از خدواند منان خواستارم.
امیدوارم به هر آنچه که می خواهید دست پیدا نمایید.

علی اکبر

با سلام خدمت شما بله درست می فرمایید. رهبر معنوی ما جناب حاج فردوسی دارای علم زیادی هستند و علم ایشان بسیار ارزشمند می باشد. از ایشان و دست اندرکاران این وب سایت نیز متشکرم که با راه اندازی آن باعث شدند که بخشی از علمشان در اختیار ما قرار گرفته و باعث شود که ما بهتر بتوانیم دین خود را بشناسیم و در ان قدم بگذاریم. یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است و جناب حاج فردوسی با مطالبی که به ما آموزش می دهند باعث می شوند که ما به تفکر فرو برویم و این واقعا ثواب و اجری عظیم دارد. برای رهبر معنوی عزیزمان توفیق رسیدن به درجات والای بهشت را از خداوند خواستارم و امیدوارم که مسیری که ایشان مشعل و چراغ راهش هستند تا همیشه ادامه داشته باشد.

جانان

به مستند بودن مطالبتون من واقعا ایمان اووردم چون قبلا شک داشتم و مدام تحقیق میکردم و هر بار بهم ثابت میشد که مطالب مستند هستن و کاملا صحت دارن هرچند با تفکر ما تناقض داشته باشه. یه جورایی انگار اسلام رو جور دیگه ای به ما یاد دادن.

ندا

منکه تازه با منهاج فردوسیان آشنا شدم ولی فکر نمیکنم شهرت چندانی داشته باشه عده خیلی کمی میشناسنش و حتی اونایی هم ک اسمش رو شنیدن اطلاعاتی راجبش ندارن. شاید یکم در تبلیغات و نشر اثارتون کوتاهی کردین

حسن

چرا واقعا جور دیگه ای اسلام به ما گفته شده؟؟ من از وقتی با منهاج فردوسیان آشنا شدم فهمیدم اسلام چیه. قبلا چیزی جز نماز و روزه از دینم نمی دونستم

fa فارسی
X