۲۸ اسفند

چند پرسش نوروزی!

سلام علیکم
با توجه به نزدیک بودن عید نوروز و سال جدید شمسی سؤالات و ابهاماتی در خصوص عید نوروز دارم که بدین شرح می‌باشد:
۱ ـ جایگاه عید نوروز در منهاج فردوسیان چیست؟
۲ ـ آیا جایز است عیدی که در اسلام نیامده را به جشن و شادی بپردازیم؟
۳ ـ چه توصیه‌ای برای لحظه تحویل سال جدید دارید؟
۴ ـ اگر لحظه تحویل سال نصف شب باشد آیا باید حتماً بیدار بمانیم و این لحظه را پاس بداریم؟و اگر فردی خواب بماند چه صورتی دارد؟ آیا اینکه می گویند اگر لحظه تحویل سال خواب باشی کل سال خوابی و یا برایت بد بیاری می‌آورد، درست است؟
۵ ـ توصیه عبادی شما برای لحظه سال تحویل و عید نوروز چیست؟
۶ ـ خودتان به عنوان مؤلف این برنامه‌ی تربیتی، عید نوروز و لحظه سال تحویل را چگونه می‌گذرانید؟
۷ ـ آیا باید لحظه تحویل سال جایی معنوی برویم مثلاً امامزاده یا مسجد؟
۸ ـ حال با توجه به تقارن عزای اسلامی فاطمیه با عید ملی نوروز چه توصیه‌ای در این خصوص دارید؟
۹ ـ جهت قرار دادن سال عبادی جهت حسابرسی خمسی، سال شمسی ملاک باشد یا قمری؟

**************

باسمه تعالی
سلام علیکم

جواب ۱: بر طبق یک روایت از معلی بن خنیس، نوروز، چهار عمل عبادی دارد، غسل، روزه، لباس نو پوشیدن و عطر زدن. همین چهار عمل، به عنوان قانون عملی، در طبقه‌ی نهم قوانین عملی منهاج فردوسیان آمده است.

جواب ۲: اینطور نیست که نوروز، کاملاً بدون جایگاه شرعی باشد ولی جایگاه آن، بسیار ضعیف است. پس اگر شادی کردن، همراه با معصیت حق تعالی باشد، مانند گوش دادن به موسیقی، شرابخواری، شطرنج‌بازی، مسخره‌کردن مؤمنین و رقص، باید در هر روز ـ چه عید باشد و چه نباشد ـ ترک شود، اما «شاد کردن» دیگران با برطرف نمودن گرفتاری‌های مالی و دغدغه‌های فکری‌شان، همیشه نیکوست و نیازی به عید ندارد.

جواب ۳: لحظه‌ی تحویل سال، هیچ اتفاق خاصی برای عالم یا آدم نمی‌افتد و هیچ جایگاه ارزشمندی در شرع ندارد. پس بدون توجه به لحظه‌ی سال، برنامه‌ی عبادی خود را پیگیر باشید و به رسوم مردمان آئین‌زده، توجه نکنید.

جواب ۴: عرض شد که برنامه‌ی عبادی و کاری خود را داشته باشید و هیچ توجهی به لحظه‌ی تحویل سال نکنید. ورود خورشید به برج حمل، فرقی با ورودش در سایر بروج ندارد و این توهم که هر کاری در لحظه‌ی تحویل سال انجام دهید، تا آخر سال، همان را انجام خواهید داد، کاملاً خرافی و بی‌اساس است و در شأن اصحاب منهاج فردوسیان نیست که به آن توجه کنند.

جواب ۵: توصیه‌ی منهاج فردوسیان برای روز اول سال شمسی که به آن «نوروز» گفته می‌شود، روزه، غسل، لباس نو پوشیدن و عطر زدن است. ولی لحظه‌ی تحویل سال، هیچ مراسم یا دعا یا ذکری ندارد.

جواب ۶: عمل بنده، در منظومه‌ی منهاج فردوسیان، جایگاهی ندارد ولی به احترام پرسش، عرض می‌کنم: چون معمولاً مسافر هستم، روزه نمی‌توانم بگیرم و چون مقید نیستم که برای نوروز لباس نو تهیه کنم، لباس نو ندارم که بپوشم ولی لباس تمیز می‌پوشم و غسل کردن و عطر زدن را به امید ثواب، بجا می‌آورم.

جواب ۷: حضور در مسجد و حرم استادان معظم منهاج فردوسیان (علیهم‌السلام) به قصد کسب رضای حق تعالی، هر گاه ممکن باشد، خوب است ولی نباید این حضور در لحظه‌ی تحویل سال، به قصد ورود باشد. یعنی نباید فکر کنید که شرع انور، از مؤمنین خواسته است که در این ساعت، در مکان مذهبی مثل مسجد و حرم باشند.
از عجایب مردم ما این است که سنت‌ها را شوخی و بدعت‌ها را بسیار جدی می‌گیرند. برای نماز که باید به مسجد و حرم بروند و در نماز جماعت شرکت کنند، نمی‌روند، ولی برای اختراعی که خودشان تراشیده‌اند، بسیار مقید هستند که حتماً به مسجد یا حرم بروند.

جواب ۸: دهه‌ی فاطمیه نیز از دیگر اختراعات متشرعه است. البته نوروز، حد اقل یک روایت ضعیف دارد ولی دهه گرفتن برای عزای حضرت صدیقه‌ی طاهره (سلام الله علیها) همان یک روایت ضعیف را هم ندارد.
پس لازم نیست تغییری در برنامه‌ی عبادی خود ایجاد کنید. جدول محاسبه را جدی بگیرید و به آداب و رسوم ایران باستان برای نوروز، توجه نکنید و دهه‌ی فاطمیه را راست نشمارید. اصحاب منهاج فردوسیان، اختراعات را به مخترعینش وا می‌گذارند. البته گریه بر مظلومیت‌های آن بانوی با عظمت و توسل به ذیل عنایات آن حضرت، همیشه و در هر حال، مطلوب است و باید در هر زمان و مکانی که دست داد، مغتنم شمرده شود.

جواب ۹: احتیاط در این است که سال خمسی را به سال قمری حساب کنید.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

10

 
 
 
5 نویسندگان
5 پاسخ‌ها
2 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
7 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات
اشتراک برای:
یاسر

هر روز که گناه نکنیم عید و روایت درباره نوروز پذیرفتنی نیست؛ چراکه این روایت با وقایع تاریخی مطابق نیست. همچنین در نسخه های نخست مصباح المتهجدِ شیخ طوسی، نخستین اثر مورد استناد منابع پسین، چنین روایتی دیده نمی شود و در نسخه های پسین به آن افزوده شده است. و اکنون هم به خاطر مصلحت اندیشی نوروز در فرهنگ ما باقی مانده اما رنگ و بوی اسلامی به آن زده اند اما در مکتب تربیتی منهاج فردوسیان نباید جایگاهی داشته باشد و بدان اشاره شود و تنها ثمره نوروز درس گرفتن و بیدار شدن انسان از تحولات زمین و گیاه و نبات است و در کل عید طبیعت است

ناشناس

سلام علیکم
بر طبق سوال ۲ و پاسخ شما , بزرگداشت آیین و رسومی که در اسلام به آن سفارش نشده است برای یک منهاجی ( کسی که بر طبق برنامه منهاج عمل می کند و می خواهد خالص خالص شود ) چه حکمی دارد ؟
در مورد مثال نوروز , منظور از بزرگداشت آیین و رسوم غیر دینی , کارهایی ست مثل عیدی دادن , عید دیدنی , سفره هفت سین و برپایی مراسم لحظه تحویل سال و …. مخصوصا تبریک گفتن
که هیچکدام توجیه دینی ندارد

فاطمه سادات

حاج اقا فرحزاد در برنامه این هفته سمت خدا گفت صله رحم تعطیل زیارت تعطیل قم و مشهد تعطیل حتی اگر مهمان امد در را باز نکنید گناهش به گردن من!
آیا واقعا در اسلام و تشیع چنین دستوری وجود دارد؟
با مراعات مسائل بهداشتی و حفظ فاصله می توان همه اینها را رعایت کرد چرا این تعطیلی شامل فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید نیست در فروشگاه های عوامل پزشکی تست کرونا مستقر هستند و بعد از تست کرونا با داشتن دستکش و ماسک اجازه ورود می دهند و آن هم با اجتماع انبوه جمعیت آیا فقط مشکل حرم ها بود آن هم حرم هایی که این روزها خلوت بود و اصلا زائری نداشت.

یاسر

سلام
آیا شکسته شدن غیر عمدی در حرم هتک حرمت است؟
چرا باید تولیت حرمین در اختیار حکومت باشد آیا دستور اسلامی در این زمینه داریم؟
آیا اسلام در چنین مواقعی به خاطر مریضی دستور می دهد که دارالشفا که حرمین هستند را تعطیل کنند؟

موسی

همه این نکات را بادقت عمل خواهم کرد هرچند روزه گرفتن برای من کمی سخت است به دلیل بیماری‌ای که دارم.
سال خوبی داشته باشید حاج فردوسی عزیز

fa فارسی
X