۱ تیر

مزایای منهاج فردوسیان بر روایات!

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: ۲ دقیقه

سؤال: منهاج فردوسیان، چه مزایایی بر روایات معتبر شیعی دارد؟

جواب: روایات معتبر شیعی، یکی از دو شاهراه رسیدن به معارف ناب الهی برای رسیدن به کمال و سعادت می‌باشد که شکی در آن نیست ولی از منظر نظام‌مندی تربیتی، توجه به دو نکته، موجب روشن شدن دو مزیت منهاج فردوسیان بر مجموعه‌ی روایات معتبر خواهد شد.

نکته‌ی اول: روایات معتبر، برنامه‌ی مرحله‌بندی نیست. به این معنی که نمی‌توان یک کتاب روایی معتبر را برداشت و از اولین روایات آن، شروع به عمل نمود و آخرین درجه‌ی سیر تکاملی را عمل به آخرین روایات آن کتاب دانست. تمام علمای اسلام (شیعه و عامه) بر این نکته اتفاق نظر دارند که کتاب‌های روایی، برنامه‌ی مرحله‌بندی و طبقه‌بندی نیستند. هر کتاب حدیثی، بر طبق سلیقه‌ی مؤلف آن یا به پیروی از تقسیم‌بندی متقدمین، به گونه‌ی مخصوصی طراحی و چیدمان شده است؛ ولی هیچ‌یک، چیدمان تربیتی و برنامه‌ای نیست. یعنی در هیچیک از کتاب‌های حدیثی شیعه و عامه، کتابی نخواهید یافت که چیدمان روایاتش بر اساس اهم به مهم باشد. به بیان ساده‌تر، در کتاب‌های حدیثی، چیدمان و طبقه‌بندی روایات، بر اساسی غیر از مسائل تربیتی و تکاملی است؛ برخی بر اساس حروف الفباست، برخی بر اساس کتاب‌های فقهی است و برخی دیگر به چیدمانی دیگر.
اما نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، بر طبق نظم اهم به مهم، ترتیب یافته است. نخست، تمام مطالب به دیدگاه و عمل تقسیم ‌می‌شود. یعنی «آنچه باید بدان اعتقاد داشت» و «آنچه باید بدان عمل نمود». سپس «آنچه باید بدان اعتقاد داشت»، به چهار شعبه (پایه، تکمیلی، تجمّلی و استقرائی) از مهم‌تر به مهم و «آنچه باید بدان عمل کرد»، به ده طبقه، از مهمتر به مهم، تقسیم شده است. ملاک این تقسیم‌بندی، در کتاب «اصول استجماع منهاج فردوسیان» به تفصیل بیان گردیده است.

نکته‌ی دوم: روایات، به تصریح استادان معظم منهاج فردوسیان (علیهم‌السلام)، دارای «مُحکم» و «مُتشابه» است.
حضرت امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «إِنَّ فِی أَخْبَارِنَا مُحْکَماً کَمُحْکَمِ الْقُرْآنِ وَ مُتَشَابِهاً کَمُتَشَابِهِ الْقُرْآنِ فَرُدُّوا مُتَشَابِهَهَا إِلَى مُحْکَمِهَا وَ لَا تَتَّبِعُوا مُتَشَابِهَهَا دُونَ مُحْکَمِهَا فَتَضِلُّوا» (عیون أخبار الرضا (علیه‌السلام)، شیخ صدوق، جلد ۱، صفحه‌ی ۲۹۰، باب فیما جاء عن الإمام علی بن موسى (علیهما‌السلام) من الأخبار المتفرقه). ترجمه: همانا در اخبار ما، محکم است مانند محکمات قرآن و متشابه است مانند متشابهات قرآن. پس متشابهات اخبار ما را به محکمات آن برگردانید و متشابهات را بدون محکمات، پیروی مکنید که گمراه خواهید شد.
اما نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، فقط مجموعه‌ای از محکمات اعتقادی و عملی است و هیچگونه متشابهی در آن نیامده است. بدین سبب، حتی آنان که در ابتدای راه پاکسازی دل از اعتقادات باطل و پاکسازی اعضا از اعمال نادرست هستند، می‌توانند به راحتی و بدون هر گونه دغدغه، به فراگیری آن مشغول شوند و ترس گمراه‌شدن و بیم گمراه‌کننده ‌شدن بر آنان نیست.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

54

 
 
 
18 نویسندگان
36 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
10 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
شیعه امامی

سلام علیکم.
چهار سوال از محضرتان دارم:
۱- نظر اهل این منهاج در مورد اهل تصوف و عقاید آنها چه هست؟ یعنی در مورد صوفیانی مثل حسن زاده آملی و دراویش و … و عقاید باطل اینها.
۲- نظرتان در مورد فلسفه به اصطلاح اسلامی چیست؟
۳- منهاج فردوسیان، یک فرم ارتودوکس از تشیع امامی هست؟
۴- به کدام گروه از جریانات تشیع نزدیک ترید؟ اصولیون یا اخباریون؟
با تشکر

amir

کتاب دو نوع است یکی تجربیاتی که محقق شده و شخص با طی طریقی که بیان میکند به نتیجه رسیده و کسی که دنباله رو باشد بدون شک به همان نتیجه میرسد و یک دست کتابها رویای یک نویسنده از برداشت تخیلات خود نسبت به شخصیا فردی خواص میباشد که هیچگونه گواه علمی و مستند تاریخی نیست بلکه تفسیر به رای یک نویسنده نسبت به موضوعی میباشد که مجرب هم نمیباشد و احتمال ضرر و زیان رسیدن به خواننده کتاب هم دور از عقل و انتظار نیست

یک شیعه دوازده امامی

با توجه به حدیثی که در نکته دوم از امام رضا علیه السلام نقل کردید که می فرمایند:«رُدُّوا مُتَشَابِهَهَا إِلَى مُحْکَمِهَا وَ لَا تَتَّبِعُوا مُتَشَابِهَهَا دُونَ مُحْکَمِهَا فَتَضِلُّوا»«پس متشابهات اخبار ما را به محکمات آن برگردانید و متشابهات را بدون محکمات، پیروی مکنید که گمراه خواهید شد.» و با توجه به حرف خودتان که:« نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، فقط مجموعه‌ای از محکمات اعتقادی و عملی است و هیچگونه متشابهی در آن نیامده است.»
می توان اینگونه برداشت کرد که عمل تنها به منهاج فردوسیان بنا بر قول امام رضا علیه السلام موجب گمراهی است!
اگر اینگونه نیست پاسخ دهید!

رهنما

با منهاج فردوسیان به راحتی و با خیال راحت روایات را می خوانیم و هیچ تردیدی در صحت آن ها نداریم. باید از حاج فردوسی بخاطر جمع آوری این مطالب تشکر کنیم.

جمالی

سلام نظراتتون کاملا با هم متفاوت هست یکجا یه حرفی بیان میکنید و یک جا یک حرف دبگه و قاعدتا این میشه نقیض موضوع و در منطق گویند اجتماع نقیضین محال است و نمی‌شود دو نقیض در عین حال کنار هم قرار بگیرند و به طور کامل و کلی یعنی هم باشد هم نباشد نمی‌شود و…

منهاجی

چرا همچین حرفی می گید؟؟ کدوم حرف حاج فردوسی دچار تناقض شده؟؟؟ اگر راست میگید مطرح کنید و مثال بیارید. چرا افکار عمومی رو دچار تشویش میکنید؟

مریلا

سلام خدمت شما منهاج فردوسیان که کاملا مشخصه یک مسیر درست و رو به راه هست اما چیزی که اون رو فکر میکنم بر موارد دیگه برتری میده اینه که منهاج فردوسیان دارای رهبر هم هست و هر بار که ما مشکلی داشته باشیم می تونیم از راهنمایی های این رهبر بزرگ و فقیه و همچنین شایسته کمک بگیریم حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان به سوی کمال و سعادت بر طبق شخصیتی که شخص داره و ویژگی هایی که داره اون رو راهنمایی میکنه واون رو به راه درست هدایت میکنه که این از سایر موارد ساقط هست و اونها این ویژگی رو ندارن به عنوان مثال همین روایات و …

فرید

سلام اگر بر این شکل هست که کتاب قرآن رو که ما بخونیم که خیلی خیلی بهتره بزرگوار چون رهبر اون حضرت محمد هست و حتما هم لزومی نداره که رهبر زنده باشه چون ما می تونی ماز روایات اون هم کمک بگیریم تا بتونیم بهتر بشناسیم و بهتر علمش رو به دست بیاریم حالا که ما قرآن رو میخونیم بهتر می تونیم با دین آشنا بشیم چون هیچ کتابی نیست که مزیتی بر قرآن داشته باشه و باعث بشه که انسان واقعا به مسیر راست و درست هدایت بشه به صورت کلی می خوام این مسئله رو ذکر کنم که اگر صحبت رهبر و اینجور مواردی هست خیلی از چیزها هستند که رهبر دارند اما موفقیت آمیز هم نبوده طرح و هدفشون.

پریا

سلام من فکر میکنم که شما مقالات حضرت حاج فردوسی رو مطالعه نمی کنید بهتون پیشنهاد می دم که حتما مقالات رو بخونید به خصوص مقاله ی برتری منهاج فردوسیان بر قران و همچنین همین مقاله رو هم بخونید من سخن بیشترم در مورد برتری های منهاج فردوسیان بود که منهاج فردوسیان دسته بندی شده هست که قرآن نیست و منهاج فردوسیان از احادیث هم استفاده میکنه و همچنین فکر کنم روایات اما قران از احادیث استفاده نمی کنه به نظرم که این ها ویژگی های برتر منهاج فردوسیان هست حالا اگر بخوایم رهبر زنده و در دسترس رو هم در نظر بگیریم این ها باز هم کافی هستند که نشون بدن منهاج فردوسیان یک منبع هدایت خوب و عالی هست.

مهشید

متوجه نمیشم! برتری منهاج به قرآن یعنی چی دقیقا؟! قرآنی که وحی خدا بوده به پیامبر مگه میشه چیزی رو دستش بیاد؟

کاظم

سلام منهاج فردوسیان خیلی خوبه و باعث میشه که انسان به مسیر کمال و سعادت هدایت بشه امیدوارم که روزی برسه که تک تک ما و همچنین دیگر بزرگوارانی که تازه قدم در این مسیر گذاشتن به بهشت خداوند وارد بشیم و در اون از روزی های خدواند بهره مند بشیم. امیدوارم که روزی برسه که حتی مخالفین منهاج فردوسیان هم وارد مسیر اون بشن و بتونن این سعادت رو به دست بیارن که با لذت به زندگیشون ادامه بدن و همراه با این لذت تجربه ی یک زندگی خوب و عالی رو داشته باشن و همچنین پیرو دین و مذهب این کارشون رو انجام بدن. منهاج فردوسیان با کمک حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی ما به سوی کمال و سعادت باعث میشه که ما بتونیم در مسیر درست قرار بگیریم و به مسیر درست هدایت بشیم. موفقو پیروز باشید.

مرضیه

سلام به همه ی عزیزان می خواهم خدمت حضرت حاج فردوسی عرض کنم که کتاب شما آیا جز اینکه برتری اش در تقسیم بندی آن است برتری دیگری هم دارد؟ البته من این برتری های دیگر را هم خواندم ولی میخواهم بگویم کهک لا به غیر از این مواردی که ذکر کردید آیا می توان به شکلی دیگر به مطالب شما تکیه کرد و گفت که بله اینها درست تر هستند پس من این ها را میخوانم که برایم بهتر باشد و بهتر بتوانم علم درست را فرا بگیرم؟ این موضوع را اگر می شود که مطرح کنید و توضیح دهید چرا که برای من از اهمیت بسیار برخوردار است!

سهیلا

سلام خدمت شما دوست عزیز ببینید بزرگوار همین ویژگی هم ویژگی کمی نیست لحظه ای با خودتون فکرک نید که کتابی رو میزارن جلوی روی شما بدون اینکه طبقه بندی شده باشه و شما باید برای حل مشکلتون صفحه به صفحه ی اون کتاب رو بخونید تا بالاخره متوجه بشید که کلید حل مشکل شما چیه! چقدر براتون سخت میشد و چقدر براتون مشکل پیش میومد! اما حضرت حاج فردوسی این مشکل رو حل کردن وباعث شدن که خیلی راحت بتونیم مطالب رو طبقه بندی شده با حدیث و آیه وموارد دیگه بخونیم و مطالبش رو فرا بگیریم. امیدوارم که همین اندازه رو هم ما بتونیم در زندگی خودمون به کار ببریم حالا که اینقدر رسیدن به مسیر سعادت و کمال راحت شده. موفق باشید

مرتضی

سلام خدمت شما دوست عزیز کتاب های حضرت حاج فردوسی و مقالاتی که ایشون منتشر میکنن به راحتی بیانگر این موضوع هست که چقدر محتوایی که ایشون ارائه میدن دارای کیفیت هست و چقدر میشه این محتوا رو در زندگی افراد به کار برد. به عنوان مثال مقالاتی که بعد از این مقاله منتشر شده از جمله مقاله مربوط به حوری های بهشتی یا مقاله ی مربوط به درست بودن یک دعا خیلی خیلی میتونه به ما کمک کنه که دید بازتری نسبت به جهان داشته باشیم و شناخت بهتری نسبت به جهان داشته باشیم و جدای از اون مشتاقان کمال و سعادت هم در زیر این مقالات نظرات خودشون رو درباره ی اون مقاله می نویسن و بحث به وجود میارن و بعد در مورد اون بحث صحبت می کنن و نقطه نظر های خودشون رو بیان می کنند که این خیلی خیلی می تونه به زندگی ما آدما کمک کنه.

مهدیه

سلام شما می تونید مقالات رو بخونیدو کامنت های دیگر دوستان رو در مورد مقالات و همچنین می تونید به صفحه ی محصولات برید و نظرات دوستان اونجا رو هم بخونید خیلی می تونه بهتون در این زمینه کمک کنه و شما رو راهنمایی کنه تا با این موضوع کنار بیاین و براتون مسئله روشن تر بشه.

سمانه حسن زاده

سلام لطفا اگر میشه نمونه های از این مواردی که میگید اثر شما از اونها برتری هایی داره رو بیارید و از اثر خودتون هم نمونه بزارید تا ما بتونیم بهتر این مسئله رو درک کنیم و بپذیریم. براتون بهترین ها رو از خدواند میخوام وامیدوارم که همه ی ما روزی بتونیم به سمتی حرکت کنیم که کمال و سعادت حقیقی در اون نهفته هست. در پناه خدواند شاد و موفق باشید و به هر آنچه که در زندگی میخواین برسید.

سلیمان اصغری

سلام متشکرم بابت انتشار این مقاله، مقاله ی بسیار خوبی و تاثیر گزاری بود و اقعا آدم رو از برخی شک ها و شبهات خارج میکنه وباعقث میشه که آدم نور حقیقت رو ببینه خب اگر واقعا منهاج فردوسیان خوب باشه چرا من از منهاج فردوسیان استفاده نکنم؟ اتفاقا از اون استفاده میکنم خکه خیلی سریعتر بتونم مسیر خودم رو پیدا کنم و در مسیر درست قدم بزارم. به امید روزی که همه ی ما انسان ها بتونیم خدای خودمون رو بشناسیم و همچنین بتونیم اون رو درک کنیم. موفقو سعادتمند باشید

شایسته مقدم

سلام چرا باید وارد منهاج فردوسیان بشیم مگه اون چه مزیتی نسبت به مابقی مسیر ها برای رسیدن به خداوند داره که اون همه هم حضرت حاج فردوسی بر روش تاکید دارن و دارن میگن که وارد این مسیر بشید خب ما برای اینکه بتونیم خدا رو در دل خودمون به وجود بیاریم مگه نمی تونیم همینطوری عادی عمل کنیم تا اینکه بخوایم منهاجی بشیم و از ایسنجور مواردی. لطفا این رو به من بگید و نکته ی دیگه هم اینکه شما داخل مقاله مزیت ها بر قران این نکته رو ذکرک ردید و من باید بگم که یکی اگر بیاد و کتاب قرآن رو به صورت طبقه بندی شده د بیاره خب اون موقع این مزیت از بین میره درسته؟

سلیمه امتی

سلام و خدا قوت در مورد مسئله ی اولی که ذکر کردید میخوام بگم که منهاج فردوسیان مثل یک مسیر بدون نا همواری هست شما دو تا مسیر رو در نظر بگیرید که مثلا از تهران میخواین به مشهد برید یک مسیر مثل بیابون هست و پر از تپه و نا همواری های بسیار و یک مسیر آسفالت کامل هست و خیلی از مزایای دیگه شما کدوم رو انتخاب میکنید؟ قطعا هر انسان عاققلی مسیر آسفالت رو انتخاب می کنه دیگه! منهاج فردوسیان هم به همین شکل هست شما اگر بخواینبه صورت عادی این مسیر رو طی کنید با کلی تپه و نا همواری مواجه میشید در صورتی که در برنامه ی منهاج فردوسیان این تپه ها از بین رفته و وجود ندارد وشما از مسیری به مانند آسفالت به سمت خدواند حرکت می کنید. موفق و پیروز باشید

کریم اصحابی

سلام منهاج فردوسیان طبق همون چیزی که حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی ما به سوی کامال و سعادت ذکر کردند دارای برنامه ی تربیتی هست و این برنامه هم طبقه بندی شده هست حالا شما قرآن یا کتاب های روایی رو در نظر بگیرید حتی اونها هم طبقه بندی شده نیستند و شما میگید که به صورت عادی میخواین عمل کنید؟ این به نظر خودتون ممکنه؟ البته که امکانش وجود داره اما خیلی سخته به قول خانم امتی جاده ای که یک بار شخصی قبلا رفته و آسفالتش کرده چرا ما از اون نریم و وارد مسیری بشیم که پر از تپه و ناهمواریه خب مسیری رو انتخاب میکنیم که از اول راه تا آخر را به راحتی بریم و به مقصد برسیم قطعا هر کس دیگه ای هم که باشه همین انتخاب رو میکنه اگر عمیقا به این مسئله نگاه کنه.

احمد رضا

سلام ببینید البته که اگر قران رو طبقه بندی کنن خب برتری منهاج فردوسیان از اون از بین میره اما منهاج فردوسیان دو برتری دیگه هم داشت که داخل مقاله ای حضرت حاج فردوسی اون ها رو بیان کردن اما از این که بگذریم قطعا قرآن از سوی خداوند به پیامبر نازل شده و طی هزار و چهار صد سال کوچکترین تغییری در اون به وجود نیومده پس این نشون میده که خداوند کتاب کاملا راست و درستی رو فرستاده باری ما کتابی که کلمه به کلمه ی اون درست و صادق هست و ما رو به سمت راست هدابیت میکنه اما کتاب های دیگه اینطور نیستند و قطعا انسانی که میخواد به کمال و سعادت دست پیدا کنه از وارد شدن به همچین مسیری مثلا طبقه بندی قرآن نمیترسه و با قدرت وارد میشه تا بتونه خودشو خدای خودش رو بشناسه.

فریال

سلام به این نکته باید توجه داشته باشیم که ای ندنیا محل گذره و خیلی زود از اون عبور میکنیم ما پس باید بهترین عملکرد رو در اون از خودمون نشون بدیم تا زمانی که به نزد پروردگار خودمون رفتیم سربلند باشیم و با افتخار بگیم که من در دنیا چنین کردم. اما این کار به راحتی امکان پذیر نیست و انسان واقعا باید خودش رو از بعضی از چیزها محروم کنه مثلا محرمات و کارهایی رو انجام بده که بعضا به اون خوش نمیگزره مثل واجبات (که البته اگر واجبات رو به صورت کامل درک کنه و بدونه که چرا داره اونها رو انجام میده قطعا به اونها علاقه مند میشه) این موارد که ذکر کردم باید از سمت کسی به ما مداوم توضیح داده بشه و ما رو هدایت کنه که بهترین اونها یکیشون حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی ما به سوی کمال و سعادت هست و به همین دلیله که ما منهاج فردوسیان رو انتخاب می کنیم.

محمد سالاری

سلام ما به دنبال مزیت این مسیر به مسیر های دیگه نیستیم ما به دنبال این هستیم که کدوم راه ما رو به خداوند نزدیک تر میکنه واگر راهی بهتر از منهاج فردوسیان وجود داشت چرا که نه ما کاملا از اون استقبال میکردیم ما به دنیال یک برنامه ی رتربیتی هستیم تا ما رو برای رسیدن به خداودن آماده کنه و توشه ای باشه برای ما در مسیری که به سمت خداوند حرکت میکنیم و جدای از همه ی این موارد عاملی باشه که باعث بشه که مزرعه ی ما در این دنیا بهترین ثمره رو برای ما در اون دنیا بده و همچنین در همین دنیا هم ما ثمراتی از این مزرعه رو به دست بیاریم همه ی این ها که گفتم با برنامه های تربیتی منهاج فردوسیان فکر میکنم که امکان پذیر باشه و مشکلی در اونها وجود نداشته باشه. براتون بهترین ها رو از خداوند منان خواستارم.

آسمان

سلام منهاج فردوسیان رو انتخاب میکنیم که به خدا نزدیک تر بشیم. خب ما برای چی داریم تلاش میکنیم و سعی می کنیم که زندگی سعادتمندی رو برای خودمون شکل بدیم؟ مگه غیر از اینه که بتونیم از زندگی لذت ببریم؟ خب ما همین کارها رو انجام میدیم یعنی عمل به برنامه ی تربیتی منهاج فردوسیان تا ما رو به خداوند نزدیک کنه و باعث بشه که ما در اون دنیا بهترین اعمال رو از خودمون به خداوند نشون بدیم و کارنامه یا همون پرونده ی اعمال ما سرشار از کارهای نیک و شایسته باشه به همین جهت ما منهاج فردوسیان رو انتخاب میکنیم و در مسیر اون قدم میزاریم.

شکیبا

سلام متشکرم از همه ی دوستانی که وقت خودشون رو گذاشتن و پاسخ من رو دادن واعا ازتون ممنونم پاسخ هاتون خیلی کامل و درست بود و من کاملا قانع شدم و میخوام از این به بعد مقالات این وب سایت رو روزانه چندین بار بخونم تا با دیدگاه حضرت حاج فردوسی بیشتر آشنا بشیم ایشون قطعا چراغ راهی هستند برای رسیدن به کمال و سعادت و چه غافل هستند اشخاصی که این مسیر رو میبینند و به اون میخندند یا از اون روی برم یگردون و خیلی زود زمانی میرسه که به حال الانشون گریه می کنند و میگن کاش لحظه ای بتونیم به اون زمان برگردیم و بتونیم تصمیم درست رو بگیریم.

شکیبا شایسته مقدم

با سلام من شکیبا شایسته مقدم هستم کسی که سئوال رو پرسید و دوستان دیگه لطف کردن و پاسخش رو دادند.

علی اکبر

متشابهاتی که دانش انها منحصر بر خداوند است پیوند دادن انسان دنیایی مبدا هستی وعالم اخرت است از این راه است که ایمان فطری انسان رشد می کند و توجه انسان را به جهان اخرت می کشاند خدای بزرگ می خواهد افقهای فکری جدید راجع به هستی انسان ومفاهیم عالم غیب را به روی اندیشه بشری باز می کند تا فکر کند وناشناخته ها را کشف کند.

سروش

مانند هر کتاب علمی دیگر در بر داشتن معارف و تفاوت انسانها از حیث ادراک است
معارف مانند ابی است که خدا از اسمان ها فرو می فرستد وفی نفسه تنها اب است
بدون مفید شدن کمییت وکیفیت وپس از جاری شدن روی زمین به اندازه های مختلف در می اید

امید

تامل وتفکر برای فهمیدن متشابهات و مشکلات قران کریم موجب پرورش عقل می شود
خدا انسان ها را برای تفکر در افرینش اسمانها وزمین وانسان وگذشتگان وا داشته است
تفکر در این مورد باعث پرورش عقل می شود

حسین

سلام قطعا همینطوره و ما باید در مورد مسائل مختلف تفکر و تعقل کنیم حتی در مورد مطالب هم که از حضرت حاج فردوسی فرا میگیریم بدون فکر و تعقل که ما میشیم یک عروسک خیمه شب بازی که هر کس خواست با ما میتونه هر کاری بکنه اما ما نباید اجازه ی این کار رو بدیم هر کاری کردن با ما که فقط از طریق اجبار فیزیکی نیست گاهی اوقات از طریق نفوذ در ذهن هم میشه این کار رو انجام داد که دشمنان ما از طریق همین فضای مجازی و سایر موارد این کار رو دارن انجام میدن و ما باید واقعا در مورد مطالبی که به دستمون میاد فکر و اندیشه بکنیم و بتونیم در مورد اونها تعقل کنیم و با بقیه و اهل دانش در مورد اونها به بحث بپردازیم تا بتونیم به یک نتیجه ی خوب و درست برسیم. موفق و پایدار باشید

شایسته

سلام مهمترین ابزار انسان عقل و معرفت اون هست و می تونه در مورد مسائل مختلف فکر کنه و این ویژگی رو موجودات دیگه ندارن پس باید این رو مد نظر داشته باشیم که ما باید از همین ابزار استفاده کنیم تا بتونیم خوب رو از بد تشخیص بدیم اصلا محتوای بد رو هم زمانی که داریم می خونیم یک حسی به ما میگه که این درست نیست یا نیاز به تحقیق بیشتر در مورد اون داره تا به حقیقت دست یافت خب به همین شکل هم هست دقیقا و ما باید در مورد مسائل مختلف به این حس هم توجه کنیم. در مورد برتری منهاج فردوسیان بر روایات هم باید بگم که به همین شکله و زمانی که ما حتی مقالات حاج فردوسی رو میخونیم می تونیم درستی اونها رو حس کنیم یا همینطور برعکس زمانی که محتوای دیگه ای می خونیم و به مزاق ما خوش نمیاد اون رو هم می تونیم بفهمیم.

زنگنه

سلام خدمت تمام بزرگواران بله کاملا با این حرف موافقم ابزاری که به قول دوستان انسان رو بر سایر موجودات برتری می بخشه همین عقل و فکر و اندیشه ی اون هست و ما باید از این ابزار به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و از اون در زندگی خودمون به کار ببریم و سعی کنیم که هرچیزی رو نپذیریم، هرچیزی رو اجازه ندیم وارد ذهنمونبشه، هرچیزی رو اجازه ندیم که ذهن ما رو به خودش درگیر کنه و کلی از اینجور موارد چون واقعا ذهن انسان مکان ارزشمندیه و باید فقط چیزهای خوب و عالی در اون جای بگیره و چطور میشه چیزهای خوب و عالی رو تشخیص داد خب کاملا مشخصه از طریق همین ابزار که ملاک برتری انسان بر سایر موجودات هست. در هر صورت امیدوارم که همه ی ما و همچنین حضرت حاج فردوسی عزیز برای همیشه در این مسیر باقی بمونیم و منهاج فردوسیان بتونه یک چیز فراگیر و همه گیر بشه به طوری که همه اون رو بشناسن و همچنین کتب حضرت حاج فردوسی رو هر کدوم از ما حداقل یک بار مطالعه کرده باشیم تا بتونیم با منهاج فردوسیان بیشتر آشنا بشیم.

احسان

معنای خضوع و تسلیم دربرابر کلام خدا باشد این توجیه قبول نیست زیرا خضوع وتسلیم
نسبت به خداوند به دنبال شناخت خداوند وعظمت او در جان ادمی پددید می اید و مبتنی به شناخت ایات نیست بر خلاف مطالب اسان که زمینه ای برای کارکرد عقل در ان وجود ندارد متشابهات قران
عقل مومنان را به فعالیت وا می دارد تا به ضعف ومردگی نگراید عقل ارزشمند ترین رکن
وجود انسان است تربیت ورشد ان لازم است و سوی دیگر دین ارزشمند ترین چیز برای انسان است
واگر عقل در زمینه دین به کار گرفته نشود می میرد

محسن احمدی

یکی از شبهات دیرین درباره قرآن کریم، مسأله وجود آیاتِ متشابه در این کتاب آسمانی است. گویند: چرا بخشی از آیات قرآن کریم که کتاب هدایت و میزان شناخت حق از باطل به شمار می رود، متشابه است، با این که هدایتگری عامِ قرآن اقتضا می کند معارف آن در عباراتی روشن، رسا و قابل فهم برای همه عرضه شود چرا با تشابه شماری از آیات، زمینه لغزش در فهم قرآن فراهم آمده و این امر، سبب بروز اختلاف و ظهور مذاهب گوناگون شده است؟؟

جانان

خدای سبحان متشابهات را برای آزمودن ایمان و تسلیم دلها نازل کرده است زیرا اگر همه معارف قرآن برای کلیه افراد واضح و بدون شبهه بود ایمان به آنها نمی توانست به معنای خضوع و تسلیم در برابر کلام خدا باشد. به معنای خضوع و تسلیم در برابر کلام خدا باشد.

مصطفی

شما گفتین که ((نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، فقط مجموعه‌ای از محکمات اعتقادی و عملی است و هیچگونه متشابهی در آن نیامده است.)) مگر میشه متشابهات خدا رو حذف کرد. مثل این میمونه که نماز که واجبه بخونیم ولی قرآن خوندن مستحبه نخونیم و فقط واجبات رو انجام بدیم اخه این چه منطقیه؟؟

فرزانه

شما همین دلایل رو برای مزیت بر قرآن هم اووردید که اونجا هم به‌ نظر من درست نیست البته با احترام به حاج فردوسی عزیز. یکم رو مطالبتون بیشتر دقت کنید لدفن

نازنین زهرا

حرف شما کاملا درسته نمیشه که یک دلیل انتخاب کنید و با همون استدلال خودتون و آثارتون رو از همه برتر بدونید شما حتی به قرآن طعنه زدید و از اون ایراد گرفتین

شبنم

سلام خدمت شما ببینید این نکته رو که بیان می کنند کم چیزی نیست برای این طبقه بندی زحمت کشیده شده و معلومه که یک مزیت به حساب میاد حالا بر روایات یا هر چیز دیگه ای. به نظر من این مورد کاملا درسته البته با احترام کامل بر نظر شما چون که واقعا روایاتی که داخل کتاب هایی آورده میشه هیچ طبقه بندی خاصی برای تربیت انسان ندارند و نویسنده ها در این مورد فکری نکردن اما حضرت حاج فردوسی این مورد رو مد نظر آوردن که واقعا عالیه و جای تبریک داره به ایشون.

فرزاد

سلام من اشنایی بامنهاج فردوسیان ندارم واصلا امکانه مزیت درمقابل روایات اونم معتبر شیعی وجود نداره

عبدالله

سلام شما باید دلیل بیارید برای اینکه چرا این رو قبول ندارید ببینید حضرت حاج فردوسی این حرف رو که آوردن دلایلش رو هم ذکر کردن که چرا اثر ایشون برتری خاص خودش رو داره ولی شما بدون دلیل میگید که این رو قبول ندارم واین واقعا درست نیست چون شما ممکنه که این حرف رو بزنید حالا به حضرت حاج فردوسی هم نه به یکی دیگه و اون شخص واقعا از ادامه دادن مسیرش سرد بشه با اینکه مسیرش هم درست هست اما شما با انرژی منفی ای که به اون می دید کاملا اون رو از ادامه مسیر متوقف میکنید پس لطفا دلیل بیارید و بگید که چرا شما قبول ندارید این مسئله رو و چرا فکر میکنید که آثار روایی شیعه همیشه برتر هستند؟! براتون بهترین ها رو از خداوند منان میخوام.

علی

سلام آقا عبدالله محترم واقعا متاسفانه به همین شکل هست حالا من در مورد دوست عزیزمون آقا فرزاد عزیز این رو نمیگم اما میخوام به صورت کلی بگم که بعضی از افراد هستند که کا میخوان خودشون رو متفاوت نشون بدن و کلا با هر چیزی ساز مخالف دارن و میخوان بگن که اون درست نیست اما زمانی که از اونها چند تا دلیل هم نه ک دلیل میخوای برای اثبات حرفشون نمی تونن دلیل بیارن و فقط همین جمله رو تکرار میکنن که نه اون درست نیست من درست می گم یا اون مسیری که تو میری درست نیست مسیر من درسته و واقعا باید به حال این افراد افسوس خورد چون به جای اینکه به دنبال کشف حقیقت باشن بر سر اعتقادات پوچ خودشونه هستند و حاضر به تغییر اونها هم نیستند.

نسیم

سلام خدمت شما من هم قبول ندارم خب یعنی چی هر اثری تاثیر گذاری خودش رو داره و ما نباید بگیم که کدوم اثر بهتره و کدوم اثر بدتر بلکه باید به دنبال این باشیم که حقیقت رو کشف کنیم حالا من از طریق مثلا منهاج فردوسیان نه از طریق روایات معتبر شیعه راه خودم رو پیدا کنم دیگه اینکه مسئله ی زیاد مهمی نیست که ابزار ما برای رسیدن به خداوند چیه بلکه نتیجه ی استفاده از اون ابزار مهمه که همه ی اینها ما رو به یک سمت هدایت میکنند که اون هم خداوند هست.

راحله امینی

سلام بر خلاف دیدگاه شما خانم نسیم من میخوام این رو بگم اتفاقا ابزار خیلی خیلی مهم هستند یک ابزاری هست که خیلی دیر باعث میشه که ما به هدفمون برسیم اما یک ابزاری هم هست که باعث میشه کار ما زودتر راه بیفته مثلا در مورد مداد و خودکارمیگم مدادم باعث کثیفی دفتر میشه، بعد از مدتی نوشتن باید سرش رو تراش بدیم، زود از بین میره و موارد دیگه در مقابل همین ابزار برای نوشتن خودکار وجود داره که خیلی سریع و روان میشه باهاش نوشت و سرش هم زود خراب نمیشه و کثیفی اون هم کمتره خب ما از کدوم یکی از اینها برای نوشتن استفاده میکنیم؟ خب معلومه کخودکار در مورد رسیدن به خداوند هم همینطوره ما باید ابزاری رو انتخاب کنیم که ما رو سریعتر به خداوند میرسونه. سلامت باشید

پوریا عرب

سلام خانم امینی بسیار مثال خوب و زیبایی زدید و باعث شدید هر کسی که این فکر رو میکنه فکر خودش رو تغییر بده ولی این در صورتی امکان پذیره که شخص به دنبال کشف حقیقت باشه نه اینکه سر حرف خودش بمونه و بگه که نه الا و بلا حرف من درسته و من دزست میگم این چنین اشخاصی خیلی دیر میتونن به مسیر اصلی راه پیدا کنن و زمانی هم که وارد مسیر اصلی میشن خیلی از افراد از اونها جلوتر هستند و همینطور سرعتشون واقعا کمتر میشه پس برای همین هست که میگم واقعا شخصی سعادتمند هست که بتونه همین اول بدون هیچ جبهه گیری خاصی مسیر اصلی رو بشناسه و در اون قدم بزاره اینطور واقعا اشخاص میتونن به کمال و سعادتی که حضرت حا جفردوسی از اون حرف میزنند دست پیدا کنند.

اکبر

سلام خب بیاین داخل بحث ها و بیان مطالب حضرت حاج فردوسی رو بخونید و با منهاج فردوسیان آشنا بشید همینطوری که نمیشه گفت منهاج فردوسیان معتبر نیست یا منهاج فردوسیان درست نیست باید دلیل مستند آورد و همچنین باید حداقل حرف شما رو چند نفر دیگه هم بزنن که ما بفهمیم که آره حداقل میشه روی صحبت شما فکر کرد اما متاسفانه شما نه تنها دلیلی نیاوردیدی برای حرفتون بلکه بقیه هم با شما هم فکر نیستن و طوری که شما فکر میکنید فکر نمی کنند و بخش اول صحبت شما دیگه جای صحبت نمیزاره زمانی که شما میگید که من قآشنایی ندارم پس در مورد اون نظر هم نباید بدید تا زمانی که آشنا شدید باهاش قاعدتا

ساسان روحانی

سلام خدمت همه ی عزیزان و آقا فرزاد عزیز میخواستم بگم که آقا فرزاد تا در مورد چیزی آشنایی نداردی لطفا در موردش نظر هم ندید دیگه شما اول باید منهاج فردوسیان رو اگر میخواین که در موردش اظهار نظر کنید کمی مطالعه کنید در موردش و بعضی از مقالات حضرت حاج فردوسی رو بخونید و بعد از همه ی این موارد به ای نتیجه برسید که براتون خوب بوده یا نه که احتمال خیلی کمی داره که براتون خوب نباشه بعد از این کارها و اگر هم خوب نبود اون موقع بیاین در مورد نظر بدید نه الان که هیچ دلیلی پشت حرفتون ندارید خب هر کس این رو ببینه بیشتر واقعا نسبت به حرف شما جبهه میگیره تا اینکه بخواد با نظر شما موافقت کنه.

معین

سلام زمانی که علمی در مورد چیزی وجود نداره اظهار نظر در موردش اشتباهه و اینکه شما تو یک جمله حرف خودتون رو زدید که از اون میشه برداشت های خیلی زیادی کرد کاش حداقل بیشتر توضیح می دادید که چرا قبول ندارید این مزیت رو زمانی که حضرت حاج فردوسی مزیت ها رو اومدن و گفتن واقعا نباید ایستادگی کرد در مقابلشون اگر احساس می کنید که درسته خب تحقیق کنه و خودتون به این نتیجه برسید این بهترین کار ممکنه که می تونید انجامش بدید واقعا از خدواند منان میخوام که نه تنها شما بلکه هر کسی که مثل شماست واقعا اون چیزی که درست هست بهش تعلق بگیره و در سردرگمی نباشه.

شهریار

سلام واقعا درست میگید این نوعی سردرگمی هست حالا خوبه ایشون اومدن اسنجا و نظرشون رو گفتن و این واقعا شجاعت میخواد که نظر مخالف داد ولی همینقدر خوبه که دیگر دوستان جوابشون رو دادن و ایشون فکر میکنم تا به الان در مورد این مسئله بیشتر فکر کردن و باید بگم خدمت شما بعضیا که حتی بیان هم نمیکنن و حتی بر علیه مثلا منهاج فردوسیان اقدام هایی رو هم انجام میدن بدون اینکه بخوان حتی منهاج فردوسیان رو بشناسن و حتی گروه میشن و میخوان علیه اون اقداماتی انجام بدن البته من فکر نمیکنم منهاج فردوسیان به این شکل باشه یعنی دشمن این چنینی داشته باشه بلکه داشتم کلی منظور خودم رو بیان می کردم در هر صورت که واقعا این شکل کار نوعی اشتباه هست و نباید توسط افراد انجام بشه چرا که ما انسان هستیم و قدرت تفکر و تعقل داریم وباید در مورد مسائل مختلف فکر کنیم و اگر موضوعی تو نظرمون اینه که اشتباهه بیایم و در موردش تحقیق کنیم و فکر کنیم. براتون بهترین ها رو از خدواند منان میخوام. شاد و سعادت مند باشید

fa فارسی
X