۱۳ آذر

آیا «منهاج فردوسیان» فرقه‌ی جدیدی است؟!

سؤال: چنان که از ظواهر بر می‌آید، آنچه به نام «منهاج فردوسیان» شهرت یافته، فرقه‌ی جدیدی است و گرنه نباید با نام جدیدی معرفی می‌شد! آیا «منهاج فردوسیان» فرقه‌ی جدیدی است؟

جواب: معمولاً ساده‌لوحانی که هر عنوان جدید را فرقه‌ای جدید می‌شمارند و قدرت تمیز بین عنوان و محتوا ندارند، این اشکال را مطرح می‌کنند‌؛ ولی بر ارباب بصیرت معلوم است که «فرقه» به معنی انشعاب است که از ماده‌ی «فرق» می‌آید و به گروهک‌هایی که از یک جمعیت بزرگ منشعب می‌شوند، گفته ‌می‌شود‌. قواعد نظری منهاج فردوسیان و قوانین عملی منهاج فردوسیان، متن تشیع ناب است نه حاشیه؛ و اصل شریعت غرّای اسلام است نه انشعاب‌. کسانی که اندک آشنایی‌ای با منهاج فردوسیان دارند می‌دانند که نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، عرضـه‌ی مواد اصیل و قدیمی تشیع ناب در قالبی جدید است‌.
خطر اساسی فرقه‌ها و نحله‌های نوظهور، اتکا بر مواد غیر اصیل و غیر معتبر است‌. یعنی در فرقه‌های نو ظهور، فقط مصطلحات جدید و تعابیر نـو به کار نمی‌رود بلکه «مواد احکام» تغییر داده ‌می‌شود‌. اگر فقط تعابیر و مصطلحات قدیم، بازسازی و نو شود ولی مواد حکم، همان ماده‌ی اصیل و معتبر باشد نه تنها عیب ندارد، بلکه از ضروریات تجدّد بشر و همگام شدن با نو گشتن روزگار و مردمان آن است‌.
فقهای بزرگ شیعه در طول بیش از هزار سال تلاش علمی، هر از گاهی تغییری بنیادین در نحوه‌ی اجتهاد و روش استنباط داده‌اند ولی در هیچ عصــری از آموزه‌های قرآن کریم و سنت معتبر، تعدّی و تخطّی نشده است‌. پس نو شدن قالب‌ها از امور غیر قابل اجتناب است‌.
از آنجا که ادبیات رساله‌های توضیح المسائل و متون فقهی شیعه، مناسب فضای تربیت مرحله به مرحله (به اصطلاح عرفانی: سیر و سلوک) نیست و قدرت رقابت با برنامه‌های تربیتی مختلف و رنگارنگ را ندارد، منهاج فردوسیان در قالبی جدید ولی با استفاده‌ی کامل از منابع معتبر و اصیل شیعی، برنامه‌ای جذاب و روشن می‌باشد که در اختیار نسل جوان مشتاق کمال، سعادت و تهذیب نفس قرار گرفته است‌.
کسانی که اهل مراجعه به کتب اصیل فقهی و حدیثی هستند و اهلیّت آن را هم دارند، می‌دانند که پیچیدگی‌ها و در هم تنیدگی کتاب‌ها و ابواب فقهی و حدیثی، راه را بسیار طولانی و دور و دراز نشان می‌دهد به حدّی که برخی گرفتار این توهّم شده‌اند که کسی نمی‌تواند تمام روایات یا مسائل فقهی را احصای علمی و عملی نماید! در حالی که منهاج فردوسیان با ارائه‌ی روشی جدید در دسته‌بندی روایات عملی و همراه ساختن آن با آیات قرآن کریم، بر این امر بزرگ و مهم فائق آمده و موفق به احصای روشن دستورات شارع مقدس شده است‌. آنچه مایه‌ی برتری مراجعه‌ی مشتاقان الی الله به منهاج فردوسیان نسبت به مراجعه‌ی آنان به کتب فقهی و حدیثی شده، صریح و روشن بودن قواعد و قوانین منهاج فردوسیان است‌.
در روش جدید (منهاج فردوسیان)، تردیدها و احتیاط‌های واجب و مستحب به حداقل ممکن رسیده و تصویر ذهنی شلوغ و درهم تنیده‌ی فردِ جویای کمال و سعادت، نسبت به تعالیم دین مبین اسلام، تبدیل به تصویری شفاف، بسیط، قابل فهـم و قابل اجرا ‌می‌شود‌. در نتیجه، زمانی که منهاجی، به تصویری روشن و احصاء‌ شده از تعالیم رسید، به راحتی می‌تواند به احصای عملی تعالیم و دستورات الهی نیز دست یابد‌.
دستاورد نقد و البته بسیار ارزنده‌ی این احصای علمی و عملی، رسیدن به آرامش خاطر نسبت به سیر تکامل است؛ به این معنی که رهرو منهاج فردوسیان، با خیال راحت و ضمیر آسوده می‌داند که در مسیر حق و قُرب الهی قرار دارد و هیچ گزینه‌ای از سعادت و کمال را فاقد نخواهد بود و از تمام موجبات ضرر و خسران و زیانکاری رهیده است‌.

موفق باشید
حاج فردوسی

**********

کلمات کلیدی: , , ,

64
دیدگاه

 
 
 
31 نویسندگان
33 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
8 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
منتقد

نمی شود که مطلقا انرا فرقه دانست اما در افکار اینان می خوانیم که دوستان به برخی احکام سلیس اسلام بی توجه هستند… از این باب باید توجه و تفکر دو چندان کرد…فرقه ضاله بهاییت هم در ابتدا همین ادعاها را داشت. اما با جمیع جهات من نظر مثبتی نسبت به این سیر و سلوک دارم

زهرا

شما انسانی نا شناخته در مشهد مقدس هستید باید همه مردم نه تنها ایران بلکه جهان شما را بشناسند و از شما استفاده معنوی کنند و به مقامات عالیه و بزرگ برسند ولی متاسفانه در کشور ما در شناسایی افراد نخبه ضعیف هستند و من از این بابت از شما عذر خواهی می کنم امیدوارم روزی برسد شما رو در تلویزیون ببینیم

فاطمه زهرا

سلام علیکم خیلی بده که توهین به بقیه می‌ کنید و این از شما که بسیار عاقل و فهمیده و یک رهبر معنوی هستید و ما فقط یک رهبر معنوی به عنوان حاج فردوسی می شناسیم بعید است امید است حواستون باشه چی می گویید تا من هم و تمام محبین به شما! شما رو فراموش نکنند به خاطر بعضی اعمال نا شایست

نجمه

با توجه به معنای اصطلاحی فرقه و مذهب می توان گفت که «فرقه» به افرادی که از یک دین جدا شده و عقیده خاصی دارند، اطلاق می شود و به اعتقاد و روش خاص آن «مذهب» گفته می شود؛ بنابراین این دو کلمه به یک تعبیر، معنای مترادفی دارند با این تفاوت که کلمه فرقه به افراد خاص بودن آنها نظر دارد و کلمه مذهب روش خاص آنان را مورد توجه قرار می دهد. پس این دو کلمه می توانند به جای همدیگر به کار گرفته شوند. ولی باید توجه داشت که فرقه اسم سخت افزاری و مذهب اسم نرم افزاری یک گروه با عقیده خاص می باشد

کسری

من حس می کنم شما تعریف درستی از فرقه ندارید وگرنه منهاج رو فرقه فرض نمی کردین. اگر اینجوری باشه که شما می گید شیعه ها و سنی ها هم جزو فرقه ها هستن و این کاملا اشتباهه.

نیما

شیعه و سنی مذهب هستن نه فرقه.
کلمه فرقه در لغت به عده ای خاص از مردم اطلاق می شود و مذهب به اعتقاد و عقیده و روش خاص گفته می شود. بنابراین هر دو کلمه در اطلاقشان به امری خاص مشترک هستند با این تفاوت که فرقه به اشیاء و افراد و به تعبیر دیگر بر اعیان اطلاق می شود، ولی مذهب بر مسائل نظری و معنوی (به معنای مقابل عین) گفته می شود.

فاطمه یاری

اهل سنت چهار مذهب فقهی دارند که عبارت است از مالکی، شافعی، حنفی و حنبلی و ده ها فرقه ریز و درشت کلامی دارند مانند معتزله، اشعری، ماتریدی، اهل حدیث، مشبهه و… پس این درست نیست که خود اهل سنت رو فرقه بنامیم.

نیما

کلمه فرقه به شکلی که امروزه استفاده می‌ شود، عبارتی برای اشاره به جنبش‌ های نو پدید دینی یا سایر گروه‌ هایی است که اعتقادات آن‌ ها یا رفتار هایشان از نظر عموم مردم غیر عادی یا غریب محسوب می‌شود. از لغت فرقه به عنوان ابزاری برای تخریب علیه گروه‌ هایی استفاده می‌ شود که اعتقادات یا رفتار هایی غیر منطقی دارند، بدون آن که تعریف دقیق و ثابتی از کلمه فرقه ارائه شود.

شکیبا

طبق تعریف شما فرقه به گروهی گفته می شه که مسائل جدیدی رو وارد دین کردن ولی فقط اینجور که شما می گید نیست. خیلی از فرقه ها نه تنها چیز جدیدی وارد نکردن بلکه یه سری مسائل و اعتقادات رو حذف کردن. دقیقا مثل منهاج فردوسیان که خیلی از مطالب و مسائل رو قبول نداره و حذف می کنه

سهراب

مرسی از دوست عزیزمون که اینقدر قشنگ و دقیق مسئله رو برسی کردن و با دلیل محکم استدلال کردن. خیلی خوشحال می شویم پاسخ حاج فردوسی رو بدونیم.

علریضا

سلام . از کجا میشه این روش جدید منهج رو دید؟

فاطمه

سلام خدمت همه ی عزیزان من نظرم اینه که نسبت به این افراد بی توجه کنیم همه دشمنانی داشتن از پیامبر اسلام گرفته که کاملا در مسیر حق بود و چیزی که تبلیغ میکرد راست و درست بود تا حضرت حاج فردوسی که در زمان حال یک مسیر زیبا رو دارن به مردم نشون میدن این افرادی که مقاومت میکنن و نمیخوان بپذیرن خودشون واقعا باید سر به راه بشن وگرنه هیچ کس نمیوته برای اونها کاری بکنه حالا ما موثق ترین دلایل رو هم پیش روی اونها بزاریم کسی که خوابه رو میشه از خواب بیدار کرد ولی کسی که خودشو زده به خواب رو هرگز.

رستگار مقدم

حرف حقیقت رو گفتید و حرفی که کاملا درسته و حرف حساب جواب نداره پس از دوستان دیگه هم میخوام که نسبت به این افراد زیاد گارد نگیرن و بی توجه باشن فقط این افراد هیچ کاری نمیتونن بکنن زمانی که ما و حضرت حاج فردوسی در راه رسیدن به هدفمون مصمم باشیم و به خدا توکل و ایمان داشته باشیم و بدونیم که خدا ما رو به بهترین مسیر ها و به بهترین راه ها هدایت میکنه برای حضرت حاج فردوسی و تمام منهاج فردوسیان آرزوی موفقیت و شادی بی پایان رو از خداوند منان خواستارم. موفق باشید

لعیا فریادی

سلام بنده شخصا به منهاج فردوسیان و حضرت حاج فردوسی علاقه ی بسیار شدیدی دارم و اجازه نمیدم که اگر کسی در مقابل من از حضرت حاج فردوسی یا منهاج فردوسیان بد گفت به حرف اون گوش بدم یا اجازه بدم که اون حرفش رو ادامه بده و قطعا با این دلایل بسبار قانع کننده ی حضرت حاج فردوسی در مقابل اونها خواهم ایستاد و اونها رو متوجه اشتباهشون میکنم زمانی که درستی یک چیز واضح هست دیگه مقاومت در برابر اون یک کار اشتباهه و خیلی افراد رو از مسیر میتونه به در کنه همین مقاومت بیجا

پوریا ناهیدی

سلام خیلی خیلی خوشحالم که در جمع دوستانی قرار دارم که واقعا به دنبال کسب سعادت و کمال واقعی هستندو خیلی خیلی خرسندم که حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت این مقاله ی بسیار زیبا رو منتشر کردند و دوباره پاسخ کوبنده ای به اون افرادی دادند که منهاج فردوسیان رو نوعی فرقه میدونن و میخوان به بقیه ثابت کنن که منهاج فردوسیان یک مسیر انحرافی هست ولی نمیدونن که خودشون در انحرافات به سر می برند و مثل کبک سرشون رو در زیر برف کردند و نمیخوان که این واقعیت رو ببینند.

صولتی

سلام به حضرت حاج فردوسی خیلی خیلی خوشحالم که در جمع شما دوستان بزرگوار قرار دارم و امیدوارم که همه ی ما در منهاج فردوسیان به اون درجه از بندگی خداوند برسیم که بتونیم واقعا حضور خدا رو در زندگیمون حس کنیم و همچنین کسایی که میگن منهاج فردوسیان یک فرقه هست امیدوارم روزی برسه که به این حقیقت دست پیدا کنن که سخنشون اشتباه بوده و جزء تهمت چیز دیگه ای نبوده و برای کسب حلالیت نزد حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت بیان.

خدایاری

سلام چرا باید اصلا این افراد برای ما مهم باشن زمانی که میدونیم حرفشون کاملا اشتباه و نقیض منهاج فردوسیان هست اون چیزی که واقعا منهاج فردوسیان داره آموزش میده با این چیزی که این افراد میان و بیان میکنن زمین تا آسمون فرق داره و فقط کافیه سیل عظیمی از این افراد بیان و همین مقاله رو مطالعه کنند اون موقع کاملا از مسیرخودشون بر میگردن و متوجه اشتباهشون میشن خیلیا اصلا نمیدونن که دلیل مخالفتشون چیه ولی چون رهبر اونها با فلان چیز مخالفت میکنه اون افراد هم مخالفش میشن که این کاملا اشتباهه.

حسن

سلام، بر صدق منهاج فردوسیان همین بس که مطالب اون رو میشه در زندگی دست یافت بهشون یعنی داخل زندگی هرکس به احتمال زیاد حداقل یکی از تعاریف منهاج فردوسیان رخ داده یعنی شخصی احساس میکرده که گناهی بر دوش اون هست و طبق هدایت منهاج فردوسیان در زندگیش عمل کرده و بعد از اون تونسته که اون مشکل رو برطرف کنه اما این مخالفینی که میان و بر علیه منهاج فردوسیان حرف میزنن که آره اون یک فرقه هست یا چیزی مشابه به این میخوام بگم که شما از علمی که دارید تو زندگیتون چقدر استفاده کردید؟

روح الله قدیسی

سلام به همه ی منهاجیان من خدمت شما میخوام عرض کنم که هرگز اجازه ندید کسی که در مرود منهاج فردوسیان میاد و اینگونه صحبت میکنه صحبتش رو ادامه بده در هر جا که به این شکل بود واینطور اتفاقی ور مشاهده کردید فورا با دلایل کاملا منطقی حضرت حاج فردوسی به اون شخص پاسخی کوبنده بدید که نه تنها در اونجا بلکه در هیچ جای دیگه ای به خودس این اجازه رو نده در مورد چیزی که اطلاعاتی نداره و همچنین نمیدونه که واقعا اون چی هست و حتی یک تعریف اولیه در مورد اون هم نداره بیاد و اظهار نظر کنه.

مراد

سلام باز به نظر من باید به اینجور افراد بی توجهی کرد چون اتفاقا اونها که میدونن حرفشون اشتباهه پشت این کارشون هدفی دارن و بخش بیشتر هدف اونها احساس میکنم که جلب توجه هست و ما با اینکار یعنی پاسخ دادن به اونها وو قت گذاشت و وقت هدر دادن برای اونها بهشون اون چیزی رو که میخوان میدیم یعنی توجه بهشون میکنیم و این کاملا کار نادرستیه ما که میدونیم مسیرمون درسته، ما که میدونیم مسیرمون حقه پس بزاریم هر کسی هر چیزی که میخواد بگه مهم حرف نیست مهم نتیجه هست که نتایج اونها چیه و نتیجه ی منهاج فردوسیان چیه.

آیلین

سلام کاملا موافقم حتی در زمان پیامبر هم کلی افراد بودن که با پیامبر مخالفت می کردند آیا پیامبر به دنبال اون ها می دوید و میگفت که نه حرف شما اشتباهه و حرف من درسته؟ نه هرگز پیامبر اسلام اعراض می کردند از اینجور افراد و اینجور گفته و الان هم می تونیم نتیجه رو مشاهده کنیم که پیامبر چه نتیجه ای به دست آوردن و اون افراد چه نتیجه ای رو حاصل شدن به نظر من که باید این کار رو کرد اگر که میخوایم واقعا به موفقیتی در منهاج فردوسیان برسیم یعنی اعراض کنیم.

سامی

سلام میخواستم بگم که حتی این مورد رو خداوند در قرآن هم آورده یعنی بارها خداوند به پیامبر گفته که اونها مسئول اعمال خودشون هستند تو روی برگردان از اونها الانم به همین شکل هست ما باید روی برگردونیم، حضرت حاج فردوسی باید تمرکزشون رو از روی اونها بردارن که میدونم برداشتن و به روی چیزی تمرکز کنن که هدفشونه یعنی منهاج فردوسیان رو همه گیر و فراگیر کنند و کم کم این افرادی که مخالفن هم وارد دسته ی منهاج فردوسیان میشن به امید خدا اما به مرور زمان و صبر و تحمل.

امیر عباس

سلام چه واژه ی زیبایی رو به زبون آوردید !!!صبر!!! واژه ای که اگر به اون عمل بشه زیبا ترین اتفاقات در زندگی آدمی رخ میده و فقط با صبر کردنه که ما می تونیم تباهی قومی رو ببینیم که به خلاف منهاج فردوسیان حرکت کردند و دارن تبلیغات منفی و موج منفی در مورد اون به راه میندازن و خواستم فقط یک نکته رو بگم که اون ها دنبال جلب توجه هست پس ما چرا باید چیزی که اونا میخوان رو به اونا بدیم باید کاملا اونها رو شکست بدیم پس اولین چیزی که باعث شکست اونها میشه اینه که نسبت به اونها بی توجه باشیم

اکبر خزائی

سلام من منهاج فردوسیان رو بسیار قبول دارم و این رو هم قبول دارم که باید نسبت به افرادی که بر علیه ما هستند تمرکز نداشت. اما دوستان تمرکز نکردن تا توجه نکردن کلی فرق داره ها! اینکه تمرکز نکنیم خیلی خوب هست یعنی تمرکزمون رو بزاریم روی چیزی که میخوایم ولی اون توجه رو داشته باشیم که مثلا کسی که بر خلاف ما هست الان در چه مقطعیه و چه کارهایی رو داره انجام میده و از حال و روز اون آگاه باشیم اما برامون اهمیتی زیادی نداشته باشه بلکه اهداف خودمون باشه که اهمیت داشته باشه برامون

زهرا رضایی

سلام حرف من اینه همین کسایی که میان و میگن که منهاج فردوسیان یک فرقه هست خب بزرگوار تو بیا و با حضرت حاج فردوسی به صورت رو در رو در این مورد بحث کن نمیشه که پشت سر اون حرف زد و توقع داشت که به یک نتیجه رسید اگر کسی حاضر به انجام این کار نیست کاملا مشخصه که فقط برای اینکه وجه ی منهاج فردوسیان رو خراب کنه این گونه مسائل رو ذکر میکنه که کاملا این کار از معرفت خارج هست و هر کسی که این کار رو انجام میده یعنی مسیر راست و درست رو کج معرفی میکنه بسیار از درون تهی و شخصی از درگاه خداوند رانده شده هست.

سجاد علیزاده

سلام به حضرت حاج فردوسی خواستم این رو خدمتتون عرض کنم که اصلا برای این حرف ها ارزشی قائل نشید متاسفانه روند ما و کشور ما به همین شکل هست که تا می بینیم که یکی داره به پیشرفتی و موفقیتی میرسه فوری میایم و در مورد اون شایعه پراکنی میکنیم یا اتهاماتی رو به اون می چسبونیم که کاملا ساده لوحانه و کاملا احمقانه هست پس در این مورد خواستم بهتون بگم نگران نباشد کسی که مسیرش راست و درسته هرگز خداودن اون رو تنها نمیزاره ولی وای به حال کسانی که میدونن مسیری درسته ولی میان و اون رو به عنوان یک مسیر انحرافی معرفی میکنند.

صالح

سلام منهاج فردوسیان به نظر من بسیار برتری داره از منابع دیگه چون اولا برنامه ی کاملا واضح و دسته بندی شده داره و دوما به بازسازی مطالب پرداخته یعنی نه اینکه بخواد مطالب رو تغییر بده نه بلکه به شیوه ای اونها رو ارائه میده که به عنوان مثال جوانان امروزی ما میل به این داشته باشن که به سمت منهاج فردوسیان حرکت کنند و خودشون رو به عنوان یک منهاجی بدونن پس در هر صورت اینکه منهاج فردوسیان رو یک فرقه بدونیم کاملا امری اشتباه هست و نباید گفته بشه.

یونس

سلام من منهاج فردوسیان رو بسیار قبول دارم و اصلا برام مهم نیست که پشت سر اون چی میگن یا قرار چه اتفاقی بیفته مهم اینه که من مبنی بر دلایل مستحکمی که حضرت حاج فردوسی ارائه دادن منهاج فردوسیان رو پذیرفتم و باور کردم که برنامه ی اون یک برنامه ی کاملا درست و منطقی هست برای رسیدن به کمال و سعادت و زمانی که حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت اون رو هدایت میکنن قطعا دیگه من کاملا به سمت منهاج فردوسیان خواهم رفت چرا که ملاک خوشبختی من در اون نهفته هست.

شهریار فدایی

سلام منهاج فردوسیان یک برنامه ی کاملا جذاب و روشن هست شما اگر میخواین که بدونید که منهاج فردوسیان به چه شکل هست سعی نکنید با خودتون در مورد اون بحث کنید خطابم به اون اشخاصی هست که میگن منهاج فردوسیان یک فرقه هست بلکه بیاین واز خود منهاجیان سئوال بپرسید تا براتون کامل توضیح بدن که منهاج فردوسیان چی هست و چه تغییراتی در زندگی اونها به وجود آورده و چقدر موجب زیبا تر شدن زندگی اونها شده به نظر من این بسیار بهتره و تاثیر گذار تره تا اینکه بخواین دور هم در مورد اون بدگویی کنید در صورتی که هیچگونه اطلاعاتی در مورد اون ندارید.

نسیم زنگنه

سلام اینکه بعضیا میان و محتوا رو تغییر میدن به نظر من جزای اون رو در همین دنیا هم خواهد دید پس ما می بینیم که حضرت حاج فردوسی روز به روز دارن پیشرفت میکنن و روز به روز مراحل سیر و سلوک رو دارن می پیمایند پس هرگز نمی تونیم به ایشون این انگ رو بچسبونیم که ایشون دارن یک فرقه رو راهنمایی میکنن یا یک فرقه درست کردن و در اون مردم رو دارن به این فرقه دعوت میکنن چون این یک تعریف کاملا ساده لوحانه هست از منهاج فردوسیان.

احمدی

سلام منهاج فردوسیان که شما عرض میکنید یک فرقه نیست درست اما از باید بدونیم که تنها منهاج فردوسیان که نیست که از طریق اون میشه به کمال رسید کلی راه های دیگه و کلی مسیر های دیگه هست که از طریق اونها میشه به سعادت و کمال دست یافت به نظر من برای رسیدن به خدا نباید مسیر مشخص کرد که مثلا فقط از طریق این مسیر باید به خدا برسیم بلکه باید بگیم که بی نهایت راه برای رسیدن به خدا هست چون دره ر چیزی که نگاه میکنیم ردپایی از خداوند رو در اونجا میبینیم.

سامان نجفی

سلام خدمت شما دوست بزرگوارم ببینید کاملا شما فکر میکنم که محتوای مقاله رو متوجه نشدید هرگز حضرت حاج فردوسی مردم رو مجبور نمیکنن که بیان وارد این مسیر بشن و همچنین ایشون نمیگن که تنها راه همینه بلکه میگن مطمئن ترین راه شاید این باشه چون مطالب به صورت دسته بندی شده هست و جدای از اون واضح و روشن به بیان روایات میپردازه که این واقعا عالیه و منبعی دیگه ای رو من سراغ ندارم که به مانند منهاج فردوسیان بخواد عمل کنه پس اگر حضرت حاج فردوسی این نکته رو ذکر کردن به نظر من به خاطر همین موضوع بده.

ستاره قطبی

سلام حضرت حاج فردوسی هرگز این رو بیان نکردند بلکه میگن که اگر ما بیایم و مطالب و محتوا رو به صورت به روز شده و نو شده بیان کنیم میتونیم اون رو با روزگار مردم اکنون همگام کنیم خب خودتون بیاین و بگین که آیا علمی که در هزار و چهارصد سال پیش پیامبر به مردم آموزش میداد رو میتونیم الان به مردم آموزش بدیم؟ مطالب پیشرفته ی اون موقع فکر میکنم که الان به کودکان ما آموزش داده میشه چون واقعا ذهن بشر از اون موقع تا به الان رشد کرده و تکامل پیدا کرده پس قطعا شیوه ی آموزش هم باید تغییر پیدا کنه.

شهاب مظفری

سلام دین اسلام کامل ترین دین هست و در این شکی به هیچ وجه نیست و همه ی ما اون رو قبول داریم اما منابعی که دارن دین اسلام رو آموزش میدن به صورت دسته بندی شده نیستن واقعا و منهاج فردوسیان این کار رو ساده کرده که جوان امروزی ما بیاد و وارد منهاج فردوسیان که شد مراحل سیر و سلوک رو به راحتی بتونه بگذرونه و این واقعا عالیه برخی از به قول حضرت حاج فردوسی ساده لوحان که اینطور فکر میکنند واقعا باید بیان و به این سئوالات و به این نکات پاسخ بدن که اگر شما فکر میکنید که منهاج فردوسیان یک فرقه هست پس پاسخ این ها رو هم بدید.

معین سمیری

سلام فکر میکنم که توضیحات کاملا صریح و واضح بود ودیگه کسی نیست که بتونه منهاج فردوسیان رو به عنوان یک فرقه بدونه فرقه میاد و محتوا رو تغییر میده یا معنی رو تغییر میده اما منهاج فردوسیان کجا این کار رو انجام داد؟! منهاج فردوسیان میاد محتوا رو بازسازی میکنه طوری که جوان امروزی حداقل رغبت این رو داشته باشه که به سمت دین حرکت کنه و این به نظر من کاملا عالی و خوبه و کسی نمیتونه از این مورد ایرادی بگیره در هر صورت که منهاج فردوسیان یک برنامه ی کامل برای هدایت بشر به سوی کمال و سعادت هست و من این رو قبول دارم.

حسین اکبری

سلام منهاج فردوسیان برنامه ای هست که بشر رو به سمت کمال و سعادت هدایت میکنه و رهبری اون به دست حضرت حاج فردوسی هست که واقعا دیگه لام نیست با آوردن نام حضرت حاج فردوسی تعریف دیگه ای از منهاج فردوسیان به عمل بیاریم. منهاج فردوسیان به هیچ وجه یک فرقه نیست اگر فرقه بود به قول دیگر دوستان محتوا رو تغییر میداد و سعی میکرد اون چیزی که خودش میخواد رو به کرسی بنشونه در صورتی که ممکنه اشتباه هم باشه اما منهاج فردوسیان کجا این کار رو انجام داد؟ کجا تعریف جدیدی از خودش ارائه داد هرچی که بوده باسازی منابه معتبر دینی بوده به نظر من!

بافر

به امید ظهور منجی عالم بشریت و سلامتی و تندرستی ولی خدا رهبر معنوی ما حاج فردوسی

زینب

به به‌به جواب کامل و جامع و مختصری رو به دوستانی که از روی جهل به شما توهین می‌کردند دادید امید است با معروف شدن و تبهر پیدا کردن بیشتر هوای ما رو هم داشته باشید

حسن

سلام بر رهبر معنوی ما حاج فردوسی خدا را شکر میکنم از این نعمت بزرگ که حاج فردوسی را به عنوان رهبر معنوی ما در شهر معنوی مشهد قرار داد و بازم خدا را شکر میکنم از اینکه توفیق شناخت این فرزانه و در گرانبها به ما عطا شد

حسنین

سلام دوست عزیز واقعا من اشک شوک از چشمانم سرازیر میشه تا می‌بینم شما عزیزان دل این طوری حرف می‌زنید و باعث افتخار ما هستید انشالله طی گذشت سال های متمادی بتوانیم در. کنار شما خدمت کنیم

ریحانه

خدا کند که باشند و به ما از علمیات خودشون بگن تا انشالله بالاخره توفیق این که دیگر از مراجع تقلید نکنیم رو داشته باشیم و فقط از شما می‌خواهم وارد جناح بندی های مختلف نشوید تا طرفداران زیادی تز خودتون رو هم از دست بدهید

فاطمه

با این تخریب هایی که شما میکنید من هنوز نفهمید صراط مستقیم و حق برای شما هست یا نیست چون واقعا توهین هم بین حرف هایتان به بقیه که از روی جهل و نادانی این حرف رو میزنن تند آمیز و تفرقه برانگیز بود گاها دیده می شود که در این صورت کاملا حق با کسی دیگر هس

نازنین

بله منم حرف شما رو کاملا باهاش موافقم و میتونم تایید کنم که این کار شما کاری علی رغم میل ظاهری و باطنی شما کاری دور از شان یک رهبر معنوی مانند حاج فردوس هست و قاعدتا وقتی میگید یک عده جاهل یعنی توهین پیامبر کسانی که بهش توهین هم می‌کردند میخواست به راه راست بیارتشون نه مثل شما که توهین میکنید

بابک

دوست عزیز چطوری تعریف از منهاجتون میکنی که خود را جدا از مردم می داند
این همه فقها دست به چنین کاری نزدن حالا این شخص مثلا میخواد دین رو این طوری جلوه بده

شمیم

سلام خدمت شما دوست بزرگوار میشه بگید که دقیقا حضرت حاج فردوسی در کجای مقالاتشون این رو ذکرکردند؟ یا در کجا این مسئله ر وبیان کردند؟ آیا شما این رو از کسی شنیدید؟ ببینید تمام مقالات حضرت حاج فردوسی فکر میکنم که بیانگر یک موضوع هستند و اون هم اینه که مردم رو به منهاجی شدن دعوت میکنند پس به نظر من اصلا ایشون خودشون رو جدای از مردم نمیدونن وگرنه که چرا بخوان اونها رو به چیزی که خودشون شناختن و درک کردند هدایت و راهنمایی کنند اگر کمی به محتوای مقالات به صورت عمیق تری نگاه کنید این مسئله کاملا صریح و اضح هست فکر میکنم.

سپهر

حضرت حاج فردوسی هیچ وقت خودشون رو فکر نمیکنم جدا از مردم بگیرند و هیچ وقت فکر نمیکنم که بخوان این کار رو انجام بدن کسی که از لحاظ شخصیتی رشد میکنه و بزرگ تر میشه بیشتر به این پی میبره که دنیا مزرعه ی آخرته و همچنین دنیا محل زودگذریه پس هرگز نه تنها غروری نداره بلکه به مردم هم کمک میکنه که مسیر درست رو بشناسن انصافا خودتون بیاین و در این مورد قضاوت کنید و من چیزی نمیگم که حضرت حاج فردوسی آیا دچار غرور هستند؟ آیا مردم رو به راه راست هدایت نمی کنند؟ تمام این ها نشون میده که ایشان کاملا خلاف چیزی هستند که شما میگید.

عبدالله

سلام کاش ابتدا حضرت حاج فردوسی رو میشناختید وبعد این حرف رو میزدید آیا اصلا تا به حال مقالات ایشون رو خوندید؟ اصلا من فکر میکنم که شما همین مقاله رو هم مطالعه نکردید چون نه تنها نظرتون مرتبط نبود به مقاله بلکه اصلا صحت هم نداره چون اگر کمی از شخصیت حضرت حاج فردوسی بدونید متوجه میشه که ایشون به دنبال کشف سعادت و کمال هستند و هرگز چنین مواردی که شما در مورد اینشون ذکر کردید صدق نمیکنه در موردشون.

اکرم صالحی

سلام منم همین رو میگم اگر ایشون خودشون رو جدای از مردم میدونستن پس چرا وب سایتی رو تاسیس کردند که در اون به مردم طریقت بندگی خدا رو آموزش بدن و جدای از اون چرا بیان احکام دین رو باسازی شده و دسته بندی و طبقه بندی شده در یک برنامه ی مشخص به اسم منهاج فردوسیان به مردم آموزش بدن؟ به نظر من این صحبت دوستمون کاملا بی محتوا و عاری از هر دلیلی هست و صرفا مبنی بر احساسات زده شده نه منطق که اگر کمی خودشان فکر کنند متوجه این موضوع میشن.

هاکان

سلام بالاخره هرکسی در بیان عقیده واحساساش آزاد هست تا زمانی که به شخص مقابل یا اشخاص مقابلش توهین نکنه این دوستمون هم توهینی فکر نمیکنم کردند فقط احساسشون رو بیان کردند که این احساس ممکنه که تغییر بکنه و موندگار نیست در هر جهت و در هر صورت که صحبتشون درست نبود ولی اینقدر شجاعت داشتن که بیان و این رو بیان کنند که این واقعا جای تبریک داره بهشون و امیدوارم که از این اشتباه در بیان و سعی کنند که بیشتر شخصیت رهبر معنوی ما به سوی کمال و سعادت یعنی حضرت حاج فردوسی رو بشناسن.

مجید نوری

سلام حضرت حاج فردوسی در مقام یک رهبر و یک عالم بزرگ دارن به مردم خدمت رسانی میکنن و اینکه اصلا وظیفه ی ایشون هم نیست که به مردم کمک کنن مردم خودشون باید رهبر زندگی خودشون باشند اما ایشون دارن این کار رو با خلوص نیت فکر میکنم انجام میدن که این واقعا جای تحسین داره پس دوست خوب من سعی کنیم که با این حرف ها دل ایشون رو نرنجونیم و سعی کنیم که بیشتر به عنوان نیروی انگیزاننده برای ایشون عمل کنیم تا اینکه بخوایم مانعی بشیم بر سر راه ایشون.

فضل الله

سلام رهبر معنوی ما حضرت حاج فردوسی هرگز فکر نمی کنم که از این صحبت ها ناراحت بشن یا نا امید بشن چون بارها دیدید که داخل مقالاتشون گفت که بعضیا از روی احساس صحبت میکنند و صحبتشون جنبه ی احساسی داره نه منطقی و همچنین داخل همین مقاله هم می تونید مشاهده کنید که دارن در مرود افرادی صحبت میکنن که بر ضد ایشون هستند ولی با این حال هر روز میبینیم که مقالات جدیدی از ایشون منتشر میشه و قدرتمند تر از دفعه ی قبل صحبت میکنن این ها همه رو کنار هم که بزاریم متوجه میشیم که نظرات منفی اصلا روی حضرت حاج فردوسی تاثیر نمیزاره بس که شخصیت قوی ای دارن.

هانیه مرادی

سلام اضافه بر این موضوع میخوام بگم که ایشون صضحبت های منفی رو از انتقادات جدا میدونن نقد خیلی چیز با ارزشیه و میتونه باعث پیشرفت انسان بشه به نظر من حضرت حاج فردوسی اگر نقدی بر ایشون میشه با روی باز اون رو میپذیرن و سعی میکنن که اون رو اصلاح کنند چون میدونن که نقد باعث میشه که انسان در زندگی پیشرفت کنه و به درجات بالایی برسه در صورتی که واقعا اون چیز نقد باشه و ما یک کار اشتباه رو انجام بدیم اما خیلی ها متاسفانه فقط میان یه چیزی میگن که بگن ما هم هستیم ما هم حضور داریم.

فریال

سلام در مورد نقد یکی از دوستان صحبت کرده بود میخوام بگم که حضرت حاج فردوسی آخه اصلا فکر نمیکنم شخصیتشون اینطور باشه که بخوان خودشون رو جدای از مردم بدونن و … و این صحبت یک کامنت منفیه فقط و چیز دیگه ای نیست چون نه دلیلی براش آوردن و نه اون صحبت رو باز کردن که بگن برای چی و بر چه دلیلی و بر چه استدلالی حضرت حاج فردوسی خودشون رو جدای از مردم میبینن ایشون حتی منبع حرفشون رو هم ذکر نکردند پس نمیشه به اون به شکل حتی یک نقد نگاه هم کرد.

طالبی

سلام به همگی. فکر کنم قبلا هم راجب این موضوع بحث شده بود و به طور واضح گفته بودین که منهاج فردوسیان فرقه نیست ولی نمیدونم چرا دوباره مطرح کردین. خیلی واضحه این موضوع

مجتبی

اگر حاج فردوسی دوباره این موضوع رو مطرح کردن بخاطر اینه که لازم بوده و یکسری افراد هنوز انگ فرقه بودن به منهاج فردوسیان میزنن و شایعه پراکنی می کنن. خدا کنه به گوششون برسه و دست از این کار ها بردارن

نسیم

سلام یک عده فقط قصد تخریب و ضربه زدن دارند و کار دیگه ای از اونها بر نمیاد و نمیخوان که کار دیگه ای رو انجام بدن مثلا فقط میخوان وجه ی حاج فردوسی رو خراب کنند حالا به دلیل تهی بودنشون یا هر چیز دیگه ای هم از این موضوع اطلاعی ندارند که کسی که در مسیر درست قرار داره خداوند با اون همراهه و نه تنها اونها بلکه تمام جهان هم اگر بیان و در مثابل اون قرار بگیرن نمی تونن کوچکترین صدمه ای به اون شخص وارد کنند و واقعا این افراد خودشون رو خسته می کنن وقتی به صورت عمیق تری به این مسئله نگاه می کنیم

محمود

سلام واقعا به همین شکله وگرنه که حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت که خوش و خرم داره مسیری که باید بره رو میره ولی این افراد با موانعی که به فکر خودشون می تونن حاج فردوسی رو از راه بازدارند میان و میخان که سد راه بشن اما زمانی که عمیق تر به قوا شما دوستان به این مسئله نگاه کنیم می بینیم که همین موارد هم باعث میشه که به نوعی به حضرت حاج فردوسی کمک بشه خب من الان که این مقاله رو خوندم و دلایل حاج فردوسی رو خوندم بیشتر به منهاج فردوسیان ایمان آوردم نسبت به قبل

خیزران

سلام منهاج فردوسیان انشالله پایدار میمونه و پایدار خواهد موند و هیچ کسی نمی تونه وجه ی اون رو خراب کنه چون چیزی که در مسیر خدا باشه هرگز وجه اش خراب نمیشه بلکه دشمنان اون ار قبل رو سیاه تر میشن و بدتر از قبل در هلاکت قرار میگرند و امیدوارم که همه ی دشمنان منهاج فردوسیان به این روز بیفتند اگر واقعا حق با اونها نیست و هلاکت رو با چشم خودشون ببینند تا متوجه این موضوع بشن که منهاج فردوسیان حق بوده و اونها ناحق.

مهسا رنجبر

سلام بقیه هم گفتن که فقط اون اشخاص تنها کاری که میکنن اینه که وجه خودشون رو خراب تر میکنن و باعقث میشن که منهاج فردوسیان قوی تر بشن حالا تمام دنیا هم به قول یکی از کاربر ها بیان و در مقابل حضرت حاج فردوسی بایستند خب که چی زمانی که خدا همراه حاج فردوسی هست تمام انسان ها نه تمام موجودات زمین و آسمان و هر چی که بین اونهاست بیاد و در مقابل فرد بیاسته ذره ای نمی تونن اون رو از مسیرش متوقف کنن مگر اینکه خود اون شخص یعنی حضرت حاج فردوسی بخواد که متوقف بشه که هیچگاه این رو نخواهند خواست.

امیرحسین

حقیقتا منهاج فردوسیان به خاطر چیدمان جدید و در خور ستایش خود ٬ آنقدر شیرین و دوست داشتنی ست که هر مشتاق سعادتی رو به عمل گرایی سوق می دهد . ممنونم خدای من و ممنونم حاج فردوسی . و ممنون خودم هستم که منهاج فردوسیان را بر خلاف جامعه ای که در آن هستم پذیرفتم

حیدر

من هم مثل شما دوست عزیز خیلی خوشحالم که با منهاج فردوسیان آشنا شدم و توی مسیر درست زندگی قرار گرفتم

خلیل

سلام خدمت شما دوست عزیزم آقا امیر حسین عزیز من هم بسیار خرسند و خوشحالم که مثل شما در این راه بسیار زیبا و خداگونه قرار دارم و حتم دارم که این راه و این مسیر ما رو به بهترین ها میرسونه فقط باید صبر داشته باشیم و به خداودن امید داشته باشیم و دیدگاه منفی دشمنان این مسیر زیبا یعنی همون ها که میگن منهاج فردوسیان یک فرقه هست یا از این نوع دسته دیدگاه ها رو باور نکنیم و نپذیریم و با جدیت در مقابل دیدگاه ناشایست اونها با دلایل موثق حضرت حاج فردوسی بایستیم تا بتونیم به سعادت واقعی دست پیدا کنیم.

سهراب

سلام خدمت شما منم هم رضایت دارم از این مسیر و میخوام بگم که همه ی ما به دنبال کسب سعادت و کمال هستیم و اون لقب که میگن رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت که برای حضرت حاج فردوسی هست اون مشتاقان ما هستیم و ما باید واقعا با اشتیاقی که داریم به حضرت حاج فردوسی انگیزه بدیم برای رفتن و ادامه ی مسیر رو پیمودن که مبادا دیدگاه این افراد کوچکترین حس منفی ای به حضرت حاج فردوسی بده به امید روزی که این افراد هم متوجه بشن که مسیرشون اشتباهه و به مسیر درست برگردن.