۱۴ اسفند

تبلیغ آشکار منهاج فردوسیان!

سؤال: معمولاً عرفـا، صوفیه و ارباب علوم باطنـی سعی می‌کنند تا پنهان باشند و در خفا و عزلت فعالیت کنند؛ چرا منهاج فردوسیان آشکارا تبلیغ ‌می‌شود و حق‌جو می‌پذیرد؟

جواب:
اولاً: اطلاع‌رسانی‌هایی که در مورد منهاج فردوسیان انجام ‌می‌شود، تبلیغ (به هدف جلب منافع مادی) نیست؛ بلکه اعلام عمومی است تا اتمام حجت بر همگان صورت گیرد‌. اتمام حجت به این معناست که هر کس، در هر کجای عالم که با منهاج فردوسیان آشنا شود و بفهمد چنین برنامه‌ای برای رسیدن به کمال واقعی و سعادت ابدی وجود دارد، حجت الهی بر او تمام شده است؛ اگر به این منهاج فردوسیان در آید و اعتقاداتش را بر طبق قواعد نظری آن و اعمالش را بر طبق قوانین عملی آن اصلاح نماید، به کمال و سعادت خواهد رسید ولی اگر ـ به هر دلیل ـ از پذیرفتن آن سر باز زند و به کمال واقعی خود نرسد و سعادت را در نیابد، عذری برای عرض در محضر مقدس حضرت پروردگار نخواهد داشت‌. پس اطلاع‌رسانی‌های منهاج فردوسیان برای این است که: فردای قیامت کسی بهانه‌ای نداشته باشد که بگوید: نمی‌دانستم و کسی را نیافتم تا راهنمایی‌ام کند‌.

ثانیاً: یکی از اهداف پی‌ریزی تشکیلات تربیتی منهاج فردوسیان، مقابله‌ی نرم و غیرمستقیم با تشکیلات انحرافی تصوّف است‌. از آنجا که صوفیه در سراسر ایران و جهان با نمادهای مشخص و مکان‌های معلوم (مثل خانقاه) به تبلیغ رسمی اباطیل خود و منحرف کردن فطرت‌های پاک، مشغولند؛‌ به ناچار باید تشکیلات مقابله کننده نیز ـ که از سلامت کامل اعتقادی و عملی برخوردار است ـ موجودیت و فعالیت‌های خود را علنی و از راه‌های مرسومِ اطلاع‌رسانی، به استحضار مشتاقان تهذیب و خودسازی و جویندگان کمال و سعادت برساند‌.

ثالثاً: دعوت عرفا و ارباب علوم باطنی و اقطاب صوفیه به سوی «خود» است یعنی با تبلیغ و شهرت یافتنِ فردِ مشخص، آن فرد با تمام کاستی‌ها و نقایص روحی و اعتقادی و عملی، به عنوان اسوه و مقتدا، تبلیغ ‌می‌شود و این کار، بر خلاف آموزه‌های دینی اسلام ناب است‌. ولی اطلاع‌رسانی در باره‌ی منهاج فردوسیان به معنی تبلیغ شخص خاصی نیست بلکه تبلیغ آئین روح‌پرور اسلام ناب می‌باشد و دعوت طالبین سعادت به استاد حاضر حضرت صاحب الامر (ارواحنا فداه) نیز برگرفته از متن دین بوده و عین دیانت و اوج تشیع ناب است‌.

رابعاً: ارباب علوم باطنی و مدعیان تکامل به خوبی می‌دانند که در جامعه‌ی اسلامی‌ای که زیر نظر فقهای بزرگوار اداره ‌می‌شود، نمی‌توانند به روشنی فعالیت کنند‌. لهذا این مخفی بودن و گوشه‌نشینی، از سر تقدّس نیست بلکه نتیجه‌ی به حاشیه‌رانده‌شدن است‌. یعنی اگر روزی میدانِ باز و زمینه‌ی فراهمی را ببینند، بدون شک به عرصه آمده و باطل خود را آشکارا عرضه خواهند کرد‌. شاهد صدق این مدعا، حضور گسترده‌ی دراویش و ارباب ادعاهای روحی و معنوی در شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی است‌. پس معلوم ‌می‌شود قطب و مرشد، آب نمی‌یافته‌اند وگرنه شناگران ماهری هستند!

خامساً: مقایسه‌ی نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان با برنامه‌های تربیتی عرفا و صوفیه اشتباه است و این سؤال از پیامدهای همین مقایسه‌ی اشتباه می‌باشد‌. عارف و صوفی به دلایل متعدد و مختلف مانند: سنگین بودن مطالب باطنی یا مصون ماندن از طعنه‌های اهل شریعت یا لایق ندانستن همه‌ی مردم برای ورود به مراحل سیر و سلوک یا ترس از برخورد حاکمیت فقیه عادل یا به بهانه‌ی خوف از این که کنایات و استعاراتشان به درستی تأویل نشده و موجب گمراهی گروهی گردد! یا علاقه به تنها خوری یا به خاطر این که معتقد است ترویج و پذیرش عمومی از ابهت عرفان و تصوف می‌کاهد و موارد دیگر، از آشکارا عمل کردن و اطلاع‌رسانی طفره می‌رود و به جمع‌های محدود و اندک بسنده می‌کند‌.
در مقابل این گروه و طرز تفکرشان، انبیای الهی قرار می‌گیرند که چون به صحت تعالیمشان یقین دارند، به آشکارا دعوت به سوی نور و هدایت می‌کنند‌. لهذا هیچ پیامبری در خفا و گمنامی نبوده و در نهایت شهرت می‌زیسته، همچنین هیچ پیامبری در عزلت نبوده بلکه در متن جامعه و حوادث اجتماعی به سر می‌برده‌اند‌. پس منهاج فردوسیان، که همان اسلام ناب و تشیع خالص اثنی‌عشری است، نیز باید پیام هدایتش را آشکارا به گوش تمام مردم جهان برساند و حجت را بر همگان تمام سازد‌. این ابلاغ پیام با عزلت و گمنامی ممکن نیست‌.
در پایان این جواب، شایسته است توجه خواننده‌ی گرامی را به کلامی گهربار، منسوب به امام حسن عسکری (علیه‌السلام) از پدران بزرگوارشان از استاد اعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) جلب کنیم، که می‌فرمایند: «أَشَدُّ مِنْ یتْمِ الْیتِیمِ الَّذِی انْقَطَعَ عَنْ أُمِّهِ وَ أَبِیهِ یتْمُ یتِیمٍ انْقَطَعَ عَنْ إِمَامِهِ وَ لَا یقْدِرُ عَلَى الْوُصُولِ إِلَیهِ وَ لَا یدْرِی کیفَ حُکمُهُ فِیمَا یبْتَلَى بِهِ مِنْ شَرَائِعِ دِینِهِ أَلَا فَمَنْ کانَ مِنْ شِیعَتِنَا عَالِماً بِعُلُومِنَا وَ هَذَا الْجَاهِلُ بِشَرِیعَتِنَا الْمُنْقَطِعُ عَنْ مُشَاهَدَتِنَا یتِیمٌ فِی حَجْرِهِ أَلَا فَمَنْ هَدَاهُ وَ أَرْشَدَهُ وَ عَلَّمَهُ شَرِیعَتَنَا کانَ مَعَنَا فِی‏ الرَّفِیقِ‏ الْأَعْلَى»[۱]
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[۱] تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (علیه‌السلام)، صفحه‌ی ۳۳۹. ترجمه: استاد اعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: شدیدتر از یتیمی کسی که از پدر و مادرش بریده شده است، یتیمی کسی است که از امامش بریده شده باشد و توانایی رسیدن به او را نداشته باشد و نمی‌داند احکام دینش در آن چیزهایی که گرفتار آن شده،‌ چیست. آگاه باشید هر کس از شیعیان ما که به دانش‌های ما آگاه باشد، این نادان به دین ما که از دیدن ما بریده شده است، یتیمی در دامنش است. پس کسی که او را هدایت کند و شریعت بیاموزد،‌ با ما در مرتبه‌ی برتر خواهد بود.

کلمات کلیدی: , , , ,

128

 
 
 
66 نویسندگان
62 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
18 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
بهروز

سلام علیکم
امروز کانال رسمی آیت الله جاودان این پوستر را منتشر کرد نظرتان درباره این مطلب و توصیه چیست؟

photo_2019-03-08_20-21-31.jpg
حاج محسن

حضرت استاد حاج فردوسی(حفظه الله) حقیر نیز چنین پیامی با این مزمون به نقل از حاج آقا جاودان در فضای مجازی مشاهده کردم که جای بررسی و نقد است.و در بررسی مختصر حقیر به منبع و مستند روایی این گفته نرسیدم، جسارتا بفرمایید:
1-با اشراف و شناخت مطالعاتی حضرتعالی در حوزه روایات آیا چنین گفته ای سندیت دارد؟
2-آیا به غیر از آیت الله نجفی دیگران نیز چنین توصیه ای داشتند، و اصلا منبع استناد آیت الله نجفی چه بوده است؟
3-اصلا کتاب مفتاح السعادة چه کتابی است و چه درجه اعتباری دارد؟
4-با توجه به معاصر بودن دوران حیات آیت الله نجفی، آیا منبعی موثق از قدما چنین مطلبی را تایید نموده اند؟
5-جای انتقاد است که آیت الله جاودان مستند گفته خود را به جای روایات و آیات به کتاب یک عالم معاصر استناد دهد.

احمدوند

دوستان قبل از نقد نظر مفسیرین و روایتهای معصومین را درباره این آیه 19 سوره شوری استخراج کنند که آیا جای چنین خواصی برای این آیه درباره گشایش رزق و روزی بیان شده است؟

امیرمحمد

سلام آقای سیستانی رویت هلال رجب را تایید نکرد ولی دفتر رهبری تایید کرده و با توجه به اهمیت اعمال عبادی این ماه تکلیف چیست؟ و مقلدین هر کدام از مراجع باید به نظر کدام یک عمل کنند؟

امیرمحمد

سلام
با توجه به در پیش رو بودن ماه رجب و باب ورود به رمضان در صورت صلاحدید پیام و اطلاعیه ای در موضوعات: توصیه ها مراقبات و اعمال عبادی این سه ماه را صادر فرمایید.
همچنین بفرمایید با توجه به اختلاف در شب لیلة الرغایب، آیا امشب این شب است یا شب جمعه آینده؟

احمدی

سلام به همه ی عزیزان و رهبر معنوی و عزیز خودم حاج فردوسی … من به خودم میبالم که یک منهاجی هستم و توانستم با برنامه های تربیتی استاد و رهبر معنوی خودم پا به سمت کمال و سعادت بگذارم در این موردی و تبلیغ و ارتباط باید عرض کنم که مسئله «پیام» در تبلیغ دینی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. زیرا باید به گونه ای ساخته شود که برای مخاطب جذابیت و تأثیر لازم را داشته باشد. برای اینکه پیامی ساخته شود، به سه عنصر نیازمندیم: نشانه ها، محتوای پیام و نحوه ارائه پیام.

نادر

سلام
دقیقا دوست خوبم در ادامه سخنان شما باید این مطلب بسیار مهم را یاد اور شوم که انبیاء الهی و پیشوایان معصوم علیهم السلام نیز به عنوان اوّلین پیام رسانان، برای ابلاغ پیامهای خداوند متعال، از تمام نشانه های مقبول و مشروع اعم از طبیعی، تصویری و قراردادی بهره برده اند. اسلام برای استفاده از نشانه های متنوع مشروع و مقبولی که بتواند به صورت جذاب و مؤثر پیام را به دیگران منتقل کند، هیچ محدودیتی قائل نشده است.

محمد حسین

سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار خوبتون
عزیزان دقت کنید از نظر بنده نحوه ارائه ی پیام بسیار مهم است حالا برای شما عزیزان تعریف میکنم که یعنی چه ببینید دوستان در واقع نحوه ارائه پیام عبارت است از: «تصمیمهایی که فرستنده پیام، برای انتخاب نشانه ها و محتوا می گیرد و پیام را می رساند و در قالبهای مختلف می ریزد.» در این مرحله از تبلیغ است که پیام شکل می گیرد و با توجه به معیارهایی پیام به صفاتی چون «کلامی یا غیرکلامی»، «درست یا غلط»، «عمیق یا سطحی»، «مناسب یا نامناسب»، «جذاب و یا غیرجذاب»، «مبهم یا روشن» و… متصف می شود.

ایمان

چقدر زیبا بیان کردین با کمی دقت میشود فهمید که قرآن کریم از این ویژگی استثنایی برخوردار است که در ساخت پیام الهی از بهترین نشانه ها (حروف و کلمات) برای بیان محتوای خود، جذاب ترین و مؤثرترین راه ارائه پیام را در قالب ارتباط کلامی ـ نوشتاری ارائه کرده است، به گونه ای که علاوه بر اعجاز محتوایی و معارفی، اعجاز لفظی نیز دارد و در اوج عزت بیانی، تحدی می کند.ودر ادامه باید بدانیم که به تبع قرآن کریم، مسئله «ساخت پیام» به گونه ای که پیام را جذّاب و مناسب کند، همواره مورد توجه پیشوایان معصوم علیهم السلام بوده است. این مهم باعث می شود حضرت موسی علیه السلام از خداوند، طلاقت لسان بخواهد و به دلیل فصاحت برادرش هارون، وزارت وی را از خداوند طلب کند.

محمد باقر

سلام به همه دوستان منهاجی عزیزم عزیزان ببینید من صحبت های رهبر معنوی و گران قدر خودم و کامنت های شما عزیزان را خواندم از نظر من یکی از مهم ترین ابعاد انسان، ارتباطات او با «دیگران» است که درگونه های مختلف «میان فردی» و «گروهی» شکل می گیرد و از طریق آن دانشها و مهارتهای بشر در جوامع کوچک و بزرگ از خانواده گرفته تا جامعه بین المللی، جا به جا و به دیگر انسانها منتقل می گردد.

اوّلین انسان که نقش پیامبری نیز داشت، با دریافت وحی، مأموریت یافت علاوه بر اینکه رابطه خویش را با «خود»، با «خدا» و با «طبیعت» براساس آموزه های وحیانی تنظیم کند، پیام خدا را نیز به دیگر انسانها برساند و با برقراری ارتباط با آنان، پیام خداوند را «تبلیغ» کند و بی هیچ کاستی، آن را به دیگر مخاطبان ابلاغ نماید.

محمد صادق

سلام و خسته نباشید خدمت منهاجیون … چقدر زیبا بیان کردین برادر در ادامه ی صحبت های شما باید بگویم که بنابراین، ارتباطات و تبلیغات دینی پیشینه ای به قدمت خلقت انسان دارد. زیرا انسان، مخاطبِ دین است و خداوند همیشه و همه جا برای هدایت همه انسانها، پیامبران راستین خود را مبعوث کرده است. رفتار تبلیغی انبیاء الهی علیهم السلام نیز نشان می دهد که آنان همواره با تمام ظرفیت ممکن برای انجام رسالت اصلی خود ـ که همان تبلیغ ارزشهای الهی و دعوت مردم به توحید و پرهیز از شرک و طاغوت است ـ با همه انسانها ارتباط برقرار می کرده اند و به ابزارها، قالبها و شیوه های تبلیغی و فنون نفوذ و تأثیرگذاری، متناسب با موقعیتهای خود، توجه ویژه ای داشته اند. تفاوت معجزات انبیاء و تناسب آنها را با وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه خود، می توان در این راستا تحلیل کرد.

محمد امین

دوستان ما باید بدانیم که اگرچه مطالعات مربوط به ارتباطات و تبلیغات ـ به صورت یک علم مستقل ـ در دهه های اخیر تحولات قابل توجهی یافته است، اما در طول تاریخ انبیاء علیهم السلام به ویژه نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله ، و ائمه اطهار علیهم السلام «ارتباط تبلیغی» همواره به صورت ویژه مورد توجه بوده است با تشکر از سایت بسیار خوبتون … التماس دعا

اکبر

سلام و عرض خسته نباشید به همه دوستان منهای عزیزم … دوست خوبم پیرو سخنان شما باید بگویم و بدانیم که با توجه به ویژگیهای دین اسلام، همه انسانها همیشه و همه جا مخاطب پیامهای اسلام اند. بنابراین، «مبلّغ دینی» در «ارتباط تبلیغی»، با طیف بسیار گسترده و متنوعی از مخاطبان روبروست. افرادی که از جهات مختلفی با یکدیگر متفاوت اند و از نظر توان ارتباطی سطوح گوناگونی دارند. از این جهت، مبلغان دین اسلام که داعیه جهانی دارند، باید بتوانند پیامهای آن را به گونه ای به مردم برسانند که نسبت به مخاطبان پوشش حداکثری پیدا کند. بنابراین، انسان در نقش مخاطب نیز باید به وظایف خود عمل کند و همواره معلومات و سطح توان ارتباطی خود را افزایش دهد و در شرایط و موقعیتی قرار گیرد که حداکثر بهره را از پیامهای مبلغان دینی ببرد و تلاش کند براساس گرایشهای فطری، غرایز خود را در چارچوبهای آموزه های دینی تعدیل و تنظیم کند و با اختیار، شرایط زندگی خود را برای طی کردن مراحل ششگانه یاد شده فراهم نماید

محمدیان

سلام و خسته نباشید دوستان مطالب را خواندم و لذت بردم باید عرض کنم که هر رسانه ای اساسا به دنبال جذب مخاطب و ارتباط با افراد است. امروزه با فزایندگی و تکثیر سرسام آور وسایل ارتباط جمعی و همزمان سوء استفاده غرب برای جذب مخاطبان در آموزه ها و فرهنگ سکولار خود ، ما در وضعیتی “رقابتی” به سر می بریم

محمد رضا

در ادامه سخنان دوست خوبم باید دقت کنیم باید بدانیم و ببینیم که رسانه دینی” ، رسانه ای است که دارای کارکرد دینی می باشد . یعنی حوزه های دینی در آن انعکاس یافته و جامعه را به سوی دینی شدن حرکت می دهد . به عبارتی رسانه ی دینی ، رسانه ای است که از خاستگاه نظری و مبانی تا برنامه سازی و تکنولوژی و تأثیربخشی اجتماع بر مبنای آموزه های دینی استوار باشد . رسانه ها در یک جامعه دینی باید عاملی در جهت اعتلای ارزش های دینی و انسانی باشند و نه صرفاً ابزاری برای گذران اوقات فراغت.  اگر ماهیت دین به سلول ها و بنیادهای رسانه وارد نشود ، رسانه ی ما رسانه ی دینی نخواهد بود و اگر رسانه دینی نباشد ، جامعه ای دینی نخواهیم داشت . رسانه دینی با توجه به توانایی به تصویر کشیدن وقایع ، محاسن ویژه ای دارد و می تواند بیشترین حد اِعمال نفوذ را بر مخاطب داشته باشد ، مخاطبان را ترغیب به معروف و یا نهی از منکر نماید ، آنها را از کژراهه به راه راست هدایت کند

احمدی

دوستان سلام مطالب را خواندم و از آن استفاده بردم میخواهم نظرم را بازگو کنم ببینید عزیزان از آغاز به کار اولین رسانه ها در غرب تا به امروز ، موضوعی به نام “رسانه ی دینی” به صورت جدی و تخصصی وجود نداشته و ما تنها با یک مفهوم کلی مواجه بوده ایم و آن “رسانه” بوده است . خاستگاه رسانه اساساً در مغرب زمین می باشد و رسانه از جمله ابزارهای ساخته دنیای به اصطلاح مدرن تلقی می گردد . دنیای مدرن همزمان با فرآیند سکولار شدن غرب متولد شد و از این رو ابزارها و تکنیک های این دنیای مدرن نیز ماهیت و طبیعتی و عرفی دارند . “دین زدایی” ماهیت اصلی دنیای مدرن بود که باعث شد تا افراد فارغ از نگاه دینی و ارزشی و معنویت ، به جهان اطراف بنگرند و صرفاً برداشتی مادی از رخدادها داشته باشند

کریم

سلام و خسته نباشید چقدر زیبا بیان کردین در ادامه سخنان شما باید عرض کنم که رسانه ها نیز در این بین کارگزاران این نگاه عرفی به جهان بودند و با داعیه ی نقش آینه وار بودن ، این گونه القا می کردند که واقعیت تنها همین چیزی است که توسط رسانه ها بازنمایی می شوند و هیچ بُعد معنوی و روحانی در کار نیست. (رسانه ی دینی علاوه بر رعایت هنجارهای حاکم بر جامعه‌ اسلامی‌ و عمل به کارکردهای تعریف ‌شده برای تمامی ‌رسانه ‌ها ، خود را در مقابل خداوند مسئول دانسته و رساندن پیام‌های او را وظیفه‌ اصلی خود می ‌داند.)

احمد رضا سلیمی

سلام به رهبر معنوی ما حاج فردوسی عزیز امیدوارم هر کجا که هستین سالم و تندرست باشین …چقدر زیبا بیان کردین … ببینین عزیزان در این میان انقلاب اسلامی ، بنا به تبع دینی و معنوی خود از ماهیت و طبیعت مدرنیته عبور نمود و نشان داد که فرهنگ سکولار که مدعی افسون زدایی از همه امور است خود افسونی بیش نیست در قرنی که انتظار می رفت تا لیبرال سرمایه داری ، سکولاریسم و لائیسیته به عنوان فاتحین فرهنگی و ارزشی معرفی شوند ، انقلاب اسلامی طرحی دیگر در انداخت و مسیری دیگر را پیمود و نشان داد که دین همچنان یک نیروی مقاوم و قدرتمند است و توانایی تنظیم و اداره امور انسانی را دارد . متعاقب استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ، فرهنگ دینی در گستره جامعه شکل گرفت و اشاعه یافت . در سایه سار این فرهنگ دینی ، ما شاهد تعریف مجددی از رسانه ها بودیم و متعاقب این باز تعریف ، رسانه ی دینی تکوین یافت . رسانه ها امروز نقش اساسی در شکل گیری معرفت و نگرش انسان به زندگی و جهان و هستی دارند.

شاکر

سلام دوستان در ادامه صحبت های دوست خوبم میخواهم عرضی داشته باشم پیشوایان معصوم علیهم السلام برای تبلیغ دین از اشکال مختلف ارتباط «فردی» و «گروهی» به بهترین وجه ممکن بهره گرفته اند، که برای نمونه اگر اجازه دهید چند مورد را برای شما عزیزان ذکر کنم

الف. اعزام پیک و مبلغ؛ همانگونه که پیامبر اسلام نمایندگانی را برای تبلیغ به نقاط مختلف اعزام می کردند، از جمله علی علیه السلام را به یمن فرستادند؛ امامان معصوم علیهم السلام نیز چنین می کردند و به عنوان نمونه، امام حسن عسکری علیه السلام از طریق اعزام پیکهایی با شیعیان و پیروان خود ارتباط برقرار می ساخت و از این رهگذر مشکلات آنان را برطرف می ساخت.ب. ایجاد شبکه ارتباطی؛ شبکه ارتباطی امام حسین علیه السلام از مدینه تا مدینه، نمونه بارزی از ایجاد نظام ارتباطی در شرایط بحرانی است که با وجود جوّ خفقان و موقعیت جامعه اسلامی در سال 60 ه . ق که تمام نقاط استراتژیک جامعه اسلامی در اختیار جبهه باطل بود، امام علیه السلام توانست با اطلاع رسانی به موقع و ایجاد ارتباط دقیق با عناصر مختلف نیروی انسانی و سایر عوامل، کاملاً پیروز شود و به اسلام حیاتی دوباره ببخشد.

شاهین افاق

سلام خدمت همه دوستان و رهبر معنوی خودم حاج فردوسی عزیز .. واقعا از سخنان استاد و کامنت ها بسیار مطالب زیادی را توانستم از این سایت یاد بگیرم و راهم را پیدا کنم ممنونم از حاج فردوسی عزیز و تمام منهاجیون

امیر حسین

سلام به همه ی منهاجیون عزیز …. دوستان سوالی ذهنم را به شدت درگیر کرده میخواستم بدانم  تبلیغ و ارتباطات دینی در دنیای امروز که به حق وابسته به دانش و فناوری های نوین است چگونه باید باشد؟ و آیا می توان تبلیغ اسلامی را با مدل ارتباطاتی که امروزه خواسته و یا ناخواسته بر تمام زندگی ما سایه گسترانده است همخوان نمود؟

امیر علی

سلام به همه ی منهاجیون با توجه به سوال شما به طور خیلی خلاصه باید عرض کنم که ابتدا باید ارتباط میان تبلیغ سنتی و تبلیغ اسلامی مشخص شود. شاید گمان شود هر روش و ابزاری که در صدر اسلام مورد عمل قرار گرفته را می توان سنتی اسلامی در نظر گرفت. به عبارت دیگر، اگر تبلیغ در آن زمان با استفاده از خطیبان سخندان انجام می شد، لزوماً منبر و سخنرانی، از معدود روش های ارتباطی است که می توان آن را با برچسب دینی از دیگر روش ها ممتاز نمود و تا زمانی که دین برقرار است، نباید از این روش روی برگرداند!
شاید چنین برداشتی برخی را واداشته تا نوعی آشتی بین آنچه آن را روش اسلامی می خوانند و بین روش مدرن به وجود آورند. اما واقعیت چیست؟
آنچه از منابع اسلامی می توان استنباط کرد، آن است که ابزارهای ارتباطی تبلیغی، تنها تابعی از زمان بوده و هیچ قداست و انحصاری در آن مشاهده نمی شود. مهم آن است که ارتباط و تبلیغ با چه هدف و انگیزه ای انجام پذیرد.

اسماعیل

سلام و خسته نباشید به همگی در ادامه و تکمیل سخنان دوست خوبم باید بدانیم که بدیهی است که آورندگان دین، بدون ارتباط با جامعه، امکان نشر آن را نداشتند و طبیعی بود که از تمام امکانات ارتباطی موجود در زمانشان بهره گیرند، اما نباید روش های ارتباطی وابسته به زمان را سنتی دینی پنداشت که سرپیچی از آن نیاز به مجوزهای جدیدی دارد. پرواضح است که تغییر ابزارهای ارتباطی نمی تواند انگیزه هایی که برای اطلاع رسانی در طول تاریخ به صورت ثابت وجود داشته را تغییر دهد. اطلاع رسانی می تواند با هدف پیشرفت معنوی و مادی انسان ها باشد و نیز می تواند برای تخریب شخصیت، ایجاد اختلافات قومی و … به کار گرفته شود و نوع ابزار ارتباطی در ارزش گذاری این اهداف مثبت و منفی تأثیر چندانی نخواهد داشت

احسان

سلام به همه ی منهاجیون عزیز و رهبر معنوی خودم حاج فردوسی در این موردی که دوست خوبم به ان اشاره کردند باید عرض کنم که دقیقا به همین دلیل، در قرآن کریم و دیگر منابع اسلامی کمتر به ابزار تبلیغی پرداخته شده و همواره راهکارهایی برای سنگین کردن وزنه ارتباطات و تبلیغ به نفع اهداف والای اخلاقی ارائه شده است.

ابوالفضل جزینی

سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان در مورد ارتباطات و تبلیغات از نگاه دینی باید عرض کنم که در نگاه دینی، تبلیغ و ارتباطات باید با اهدافی اخلاق محور دنبال شود و توصیه های فراوانی در آموزه های اسلامی وجود دارد که راه های رسیدن به این اهداف را در اختیار ما قرار می دهد. توجه به این نکته نیز ضروری است که پیامبران و اولیای الاهی، گرچه در تبلیغ از روش های معمول در زمان خویش یا همان روش سنتی استفاده می کردند، اما نمی توان روش های دیگر که در طول زمان و با پیشرفت دانش بشری به وجود آمده را در تقابل با رفتار پیامبران دانست؛ زیرا تعالیم دینی مرتبط با تبلیغ، بیش از آن که به ابزار ارتباطی بپردازد، به انگیزه های ایجاد ارتباط پرداخته و می دانیم که نوع انگیزه و هدف را نمی توان عنصری وابسته به زمان و یا وابسته به ابزار دانست

ناشناس

سلام علیکم به افراد

اقایون وخانوم های محترم بنده حدود شش سالی هست که تفکرم به برنامه منهاج فردوسیان تغییر کرده صحبت اصلیم بابت ازدواج هست بنده دنبال خانومی میگردم که اصول وعقایدش اگر منهاجی باشد که خیلی عالی ولی اگر مذهبی در حد واجب حرام رعایت شود وپوشش مناسب وچهره آراسته خوبی داشته باشه اونم عالیه اگر هست به این آیدی در تلگرام پیام دهد تا ان شا الله با هم صحبت کنیم و آشنا شویم
ممنون ومتشکر

ایدی بنده
GALBSAFF@

Soltan

معیارها و روش های تبلیغ از دیدگاه اسلام چیست؟ و آیا الزامی به پیروی از روش های سنتی می باشد؟

جواد frz

در نگاه دینی، تبلیغ و ارتباطات باید با اهدافی اخلاق محور دنبال شود و توصیه های فراوانی در آموزه های اسلامی وجود دارد که راه های رسیدن به این اهداف را در اختیار ما قرار می دهد. توجه به این نکته نیز ضروری است که پیامبران و اولیای الاهی، گرچه در تبلیغ از روش های معمول در زمان خویش یا همان روش سنتی استفاده می کردند، اما نمی توان روش های دیگر که در طول زمان و با پیشرفت دانش بشری به وجود آمده را در تقابل با رفتار پیامبران دانست؛ زیرا تعالیم دینی مرتبط با تبلیغ، بیش از آن که به ابزار ارتباطی بپردازد، به انگیزه های ایجاد ارتباط پرداخته و می دانیم که نوع انگیزه و هدف را نمی توان عنصری وابسته به زمان و یا وابسته به ابزار دانست.

نگار

در زمان حاضر که ابزار سخت افزاری و نیز روش های نرم افزاری، مجموعه به هم وابسته ای را ایجاد کرده اند، آگاهی از “دانش ارتباطات” در تأثیرگذاری هر چه بیشتر تبلیغ، نقش بسزائی خواهد داشت و در واقع، تبلیغ را دیگر نمی توان تنها یک هنر شخصی پنداشت، بلکه این هنر شخصی به دانشی مدون تبدیل شده است.

راحیل

تبلیغ اسلامی ابزاری است که پیامبر اسلام)(ص)، ائمه اطهار(ص) و دانشمندان اسلامی به قصد گسترش علمی، عاطفی و رفتاری اسلام از آن استفاده کرده اند. مبلّغ به عنوان یک مدیر تبلیغ، علاوه بر اینکه به علومی همچون تفسیر، فقه، اصول و مانند آن نیازمند است، باید از «برنامه ریزی ارتباطات» آگاهی داشته باشد تا بتواند اشکارا تبلیغ کند. همانند حاج فردوسی بزرگ

مرتضی

منهاج فردوسیان جزو هیچ فرقه و حذبی نیست و مستقل عمل می کند و هیچ حرف غلط و خارج از چهارچوب اسلام نمی گوید. این روشن است که آشکار تبلیغ کند و افراد زا به خود جذب کند. هیچ کس نمی تواند از منهاج ایرادی بگیرد

سینا

چقدر مطمئن از منهاج فردوسیان حرف میزنید من که فکر نمی کنم اینقدر اطمینان و حمایت درست باشه . اگر روزی منهاج فردوسیان دچار انحراف بشود این شمایین که باید پاسخ گو باشین

منتقد

انجام تبلیغات حتی به صورت علنی ممنوع نیست . اگر جریانی مخالف با قانون وجود نداشته باشه میتونه حتی باعث اگاهی و روشنگری بشه…کارنامه اخلاقی منهاج فردوسیان روشن و موجه است و تقابل ان با جریان تصوف هم قابل توجه.امید است که فردوسیان روشنگر و هدایت کننده باشند و بتونن افرادی که از دین بازگشتند باز با احکام قوی و رهبری منعطف شان به دین مبین اسلام بازگردند..

جواد صمدی

تعلیم و تربیت در اسلام با نزول اولین آیات وحی بر پیامبر اکرم (ص) آغاز و با خطاب قرآنی، منشأ و مشیّت الهی به خود گرفت؛ که این آیات اولیه بر دو عنصر بنیادین تعلیم و تربیت، یعنی کسب علم و دانش از یک سو و تعالی روح و کمال انسانی از سوی دیگر تأکید می شود موضوعی که تصوف کمتر به آن پرداخته و به آن توجهی ندارد.

محمدحسین

خیلی از دوستان نظام تربیتی حاج فردوسی رو با کلاس درس اخلاق اشتباه گرفتن لازمه بدونید نظام تربیتی با نظام اخلاقی تفاوت دارد هر چند اصطلاحاً هر دو به معنای تربیت و رشد اخلاقی انسان است. بقول شهید مطهری در نظام اخلاقی قداست نهفته است و در معنای تربیت مطلق تربیت در نظر است تربیت می‌تواند تربیت خوب یا بد باشد و در مورد حیوانات نیز تربیت مفهوم دارد لكن اخلاق در مورد انسان گفته شده و مقصود اخلاق متعالی است. 
نظام تربیتی اسلام را می‌توان كاملترین نظام تربیتی دانست این نظام از كلیه جنبه‌ها امتیازات استثنائی و ویژه دارد كه اصولاً قابل مقایسه با نظام‌های غربی و ساخته دست انسان نیست

مهدی

بالاترین هدف دین اسلام و هدف نزول وحی و قرآن هدایت انسانهاست و هدایت با تربیت انسان آغاز می‌گردد. رهبر معنوی ما حاج آقا فردوسی بزرگ امروزه این مسئولیت سنگین رو به تنهایی به دوش می کشند و مارا به راه درست هدایت می کنند.

علی

یقین است که هدف منهاج فردوسیان این است که مردم از تمام مسائل دینی خود اطلاع
پیدا کنند وبه گمراهی کشیده نشوند حال اگر عده ای به خواست خود به این مسائل اهمیت
ندهند مشکل خودشان است در واقع منهاج فردوسیان درمورد همه سوال هایی که در ذهن
انسان میگذرد جواب دارد ومنبع اطلاعاتی خوبی است

محمد

سلام خدمت حاج فردوسی گرامی و منهاج فردوسیان من میخواستم از سایت خوبتون تشکر کنم و بگم که لطفا در بقیه شبکه های اجتماعی هم فعالیت داشته باشید

بیتا

با سلام
من از طریق یکی از دوستانم با منهاج فردوسیان اشنا شدم .و از این بابت خوشحالم که من با همچین رهبری اشنا شدم ولی وقتی تحقیق کردم متوجه شدم زیاد به تبلیغ منهاج فردوسیان همت نگزاشته اند

دلارام

در جهان امروز كه بحران‌هاي فرهنگي درصدد تهي كردن انسان از معنويت مي‌باشند، تبليغ دين و ارزش‌هاي نشأت گرفته‌ي از آن به جهت مقابله‌ي اين بحران‌ها ضرورت ويژه‌اي پيدا مي‌كند. در اين‌جا، ضرورت تبليغ را از دو منظر عقل و دين به اختصار بيان مي‌كنيم:
الف: از نظر عقل: انبياء و اولياي الهي با تبليغ دين و ارزش‌هاي ديني هدايت و سعادت انسان را به ارمغان آورده‌اند، در عصر خاتميت اقتضا مي‌كند كه اين جايگاه رفيع انبياي الهي حفظ و در جهت تبليغ دين و دعوت مردم اقدام شود چراكه در غير اين‌صورت آثار اين حركت عظيم الهي از ميان مردم رخت برمي‌بندد.
امام خميني(ره) درخصوص اهميت تبليغات مي‌فرمايد: مسأله‌ي تبليغات يك امر مهمي است كه مي‌شود گفت در دنيا در رأس همه‌ي امور قرار گرفته است و دنيا بر دوش تبليغات است. بالاتر چيزي كه مي‌تواند اين انقلاب را در اين‌جا به ثمر رساند و در خارج صادر كند، تبليغات است. (صحيفه‌ي نور، ج 14، ص 41 و 44)
ب: از منظر دين: اگر رسالت يك مكتب محدوده‌ي خاصي را در برگيرد، قهراً شعاع پيام‌رساني و تبليغ آن نيز محدود خواهد بود اما از ان‌جا كه رسالت مكتب اسلام جهاني و جاويد مي‌باشد، گستره‌ي پيام‌رساني آن نيز نامحدود مي‌باشد. از اين‌رو در دين اسلام امر تبليغ از جايگاه بسيار والايي برخوردار مي‌باشد به گونه‌اي كه اساسي‌ترين وظيفه‌ي انبياء در قرآن، تبليغ دانسته شده است.

حسینی

می دانید که در دنیا شیوه های تبلیغ تغییر کرده است و متولیان ادیان بزرگ معتقدند که دیگر نمی توان آدمی را به این بهانه که تو متوجه حقیقت نیستی یا نیاز به روشن شدن داری در جایی نگه داشت و او را مجاب کرد که باورش اشتباه است. در واقع روانشناسان معتقدند که شیوه های مستقیم تبلیغ منسوخ شده اند، چنان که مسیحیان و بوداییان و ادیان دیگر هم از این شیوه های مستقیم تبلیغ دیگر استفاده نمی کنند. نظر شما چیست؟

شریف

ما خودمان شیوه داریم و اگر آنها شیوه شان منسوخ شده حتماً اشکالی در کارشان بوده است. تبلیغ اسلام با تبلیغ هر دین دیگری در جهان فرق می کند چون دین اسلام ماهیتاً با هر دین دیگری فرق دارد و می تواند نیازهای انسان را تامین کند. اگر آنها قدرت ندارند که مستقیم تبلیغ کنند، ما این قدرت را داریم و بر اساس فبشر عباد الذین یستمعون القول رفتار می کنیم، اسلام از منطق قوی برخوردار است و تبلیغ مستقیم هم شیوه ای متداول در جهان اسلام بوده و هم مثمرثمر و مفید بوده است. ما به طرف مقابل خود احترام می گذاریم و برایش شخصیت قائلیم، پس توهینی در کار نیست.

لیلا

می خواهم از شما بپرسم اصلاً چرا باید دین خدا را تبلیغ کرد؟ مگر نه اینکه خود خداوند حفاظت از دینش را تضمین کرده و اگر آدمی به حال خودش واگذاشته شود، بر اساس فطرتش به سوی دین گرایش خواهد داشت، پس چرا باید دستگاه بزرگی متولی تبلیغ دین شود؟

بانو

در پاسخ به سوال شما باید بگویم که انسان دچار نسیان و فراموشی است و به همین دلیل واضح، نمی تواند به حال خودش واگذاشته شود، دین بدون تبلیغ، دین نخواهد بود، حتی پیامبر اسلام هم در قرآن مامور به تذکر دادن است و خداوند مدام به او می گوید که یادآوری کن، در واقع تکرار این بحث در قرآن کریم، دلیل بر استمرار آن است به این معنی که ما نیز موظف به تذکر دادن هستیم که همان تبلیغ دین است.

ضمن آنکه انسان تاثیرپذیر است و زرق و برق های دنیا و پیشرفت های حیرت انگیز آن، آدمی را به خود مشغول می کند و دشمنان ما با استفاده از وسایل ارتباط جمعی مدام بی دینی را تبلیغ می کنند، پس از همین نکات می توان به ضرورت تبلیغ دین پی برد.

ستاره

قرآن مجید مبلیغین راستینی را که در امر تبلیغ ترس از غیر خدا ندارند مورد تشوق قرار داده است و می فرماید:” (پیامبران) پیشین کسانى بودند که تبلیغ رسالتهاى الهى مى‏کردند و (تنها) از او مى ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‏دهنده اعمال آنها) است!”
این حدیث مصداق این است که حاج فردوسی یک مبلغ راستین است

شاهین

تبلیغ به معنای رساندن پیام است و از آنجا که رسالت همه انبیاى الهى بویژه پیامبر گرامی اسلام (ص) هدایت انسان ها از تاریکى ها به سوى نور بوده است تبلیغ در اسلام به عنوان وسیله اى که پیام خدا را به بندگانش مى رساند اهمیّت بسیار دارد. روش های تبلیغ در اسلام را می توان به سه شیوه کلامی(زبانی)،کتبی و عملی تقسیم کرد که هر یک از این سه شیوه نیز دارای انواع متعددی است. شیوه کلامی شامل انواعی همانند سخنرانی ، عزا داری، مناظره ، امر به معروف و نهى از منکر و…است. شیوه کتبی شامل انواعی همانند نامه ،دعوت نامه و …است.

ظاهری

آیا برای مسلمانان نشر اسلام (یعنی: تعلیم دادن و راهنمایی کردن دیگران و یا به اسلام روی آوردن غیر مسلمانان) واجب است؟

طلایی

اسلام یک دین جهانی، همگانی و کامل ترین و آخرین ادیان است. به همین دلیل است که همه مردم از همه اقوام و ملت ها باید با آن آشنا شوند. تنها راه آشنایی دیگر ملت ها از این آئین انسان ساز تبلیغ کردن حقایق، دستورات، احکام و آداب اسلام است. بر این اساس در آیات متعددی از قرآن کریم تبلیغ دین مورد اهتمام قرار گرفته است قرآن مجید می فرماید:” چه کسى خوش گفتارتر است از آن کس که دعوت به سوى خدا مى‏کند و عمل صالح انجام مى‏دهد و مى‏گوید: من از مسلمانانم.!” همچنین در جای دیگر می فرماید:” و باید گروهى از شما باشند که دعوت‏کنند به نیکى و امر کنند به خوبى و نهى کنند از بدى و آنانند رستگاران “.
بر طبق حدیث وظیفه ای بزرگ بر دوش منهاجیان است تا اسلام وافعی را به مردم بشناسانند

بینا

گرچه وظیفه تبلیغ دین به قشر خاصی منحصر نیست اما قرآن دستور داده است تا عده ای از مؤمنان با تحصیل علوم اسلامی خود را برای انجام این کار مهم مجهز نمایند و می فرماید :” شایسته نیست مؤمنان همگى (بسوى میدان جهاد) کوچ کنند،اما چرا از هر گروهى از آنان، طایفه‏اى کوچ نمى‏کند (و طایفه‏اى در مدینه بماند)، تا در دین (و معارف و احکام اسلام) آگاهى یابند و به هنگام بازگشت بسوى قوم خود، آنها را بیم دهند؟! شاید (از مخالفت فرمان پروردگار) بترسند، و خوددارى کنند!بر طبق این آیه تبلیغ دین نیاز به آمادگی های علمی دارد و هر کس به هر اندازه از شناخت و معرفت دینی بهره برده، در مورد تبلیغ و ارشاد دیگران موظف است. امام صادق (ع) می‏فرماید: «کسی که احادیث ما را بسیار نقل می‏کند و با آن دل‏های شیعیان را محکم می‏سازد، از هزار عبادت کننده بهتر و با فضیلت‏تر است».

سعید

یکی از بهترین مصادیق یاری امام زمان (عج)، دفاع از اعتقادات اصیل تشیع، مقابله با هجوم مخالفان و پاسخگویی به شبهات است. کسی که غیرت دینی دارد، باید خود را به علم دین مجهز کند و در حد توان پاسخگوی نیاز های علمی و تبلیغی پیرامون دین باشد. البته تبلیغ دین منحصر در تبلیغ گفتاری یا نوشتاری نیست بلکه بهترین و مؤثرترین شیوه تبلیغ از نظر اسلام تبلیغ عملی و رفتاری است .
از حاج فردوسی عزیز خواستاریم تا تبلیغاتشان را افزایش دهند تا همگان این عزیز را بشناسند

جاوید

در آموزه‌های دینی، تبلیغ دین به عنوان یک امرضروری یاد شده و بهترین بندگان خدا مبلغان دین هستند. خداوند در سوره توبه آیه ۱۲۲ می‌فرمایند: «وَ ما كانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ، و شايسته نيست مؤمنان، همگى (براى جهاد) كوچ كنند. پس چرا از هر فرقه‏اى از آنان، دسته‏اى كوچ نمى‌‏كنند تا در دين، آگاهى پيدا كنند و قوم خود را وقتى به سوى آنان بازگشتند، بيم دهند، باشد كه آنان (از كيفر الهى‏) بترسند؟».
پيامبر خدا(ص) می‌فرمایند: «آگاه باشيد! من اين سخن را تكرار مى‌‏كنم: هان! نماز را به پاى داريد، و زكات را بپردازيد، و امر به معروف و نهى از منكر كنيد. بدانيد كه اساس امر به معروف و نهى از منكر، آن است كه به سخن من برسيد و آن (سخن‏)را به كسانى كه (اين‏جا) حضور ندارند، برسانيد و آنان را به پذيرش آن، فرمان دهيد و از مخالفت با آن بازشان داريد كه آن، فرمانى از جانب خداوند عزوجل و من است».
بر طبق این حدیث تبلیغ دین یک وظیفه است بر گردن ما با وجودی که کا رهنری به این شایستگی داریم باید سعی کنیم منهاج فردوسیان را به همه بشناسیم تا همه بتوانند از وجود حاج فردوسی نهایت استفاده را بکنند

سجاد

در جامعه ی کنونی بشری به علت گسترش ارتباطات و سهولت دست یابی به اندیشه های به ظاهر منطقی غرب و پیشرفت سریع تکنولوژی در جوامع گوناگون و در نتیجه مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفتن کشورهای جهان سوم و در حال توسعه؛ تبلیغ های دینی نیز باید تحوّلی ژرف یافته و در شیوه ها و ابزارهای تبلیغی تجدید نظر گردد. ماهواره ها و ویدئوها چشم های ناپاک قرن بیستم هستند که به عنوان خطری نابود کننده، فرهنگ و مبانی دینی ما را مورد حمله قرار داده اند و تبلیغات ما باید علاوه بر تعلیم مفاهیم و تعالیم مذهبی و دینی در پی خنثی کردن آثار شوم این پدیده ی فرهنگ برانداز باشند فکر میکنم واجب باشد که منهاج فردوسیان را اشکارا به همگان بشناشانیم

عاطفه رحیمی

آری! از ميان تمام بندگان، دانشمندانند كه به مقام عالی خشيت يعنی «ترس از مسئوليت توام با درك عظمت مقام پروردگار» نایل می‌گردند، اين حالت «خشيت» مولود سير در آيات آفاقی و انفسی و آگاهی از علم و قدرت پروردگار و هدف آفرينش است.
در حديثی از امام صادق (ع) در تفسير همين آيه می‌خوانيم: «منظور از علما كسانی هستند كه اعمال آنها هماهنگ با سخنانشان باشد كسی كه گفتارش با كردارش هماهنگ نباشد عالم نيست»
حاج فردوسی تمام شرایط عالم بودن رو دارن و نظامشان مانند نگینی خواهد درخشید

مهدی حسینی

چرا این قدر در برابر منهاج فردوسیان جبهه می گیرید و سعی در زیر سوال بردن آن دارید؟؟ منهاج فردوسیان یک نظام است در واقع نظام یعنی نظم دادن چیزهای گوناگون تحت یک ضابطه. مثلا در تسبیح نظم دادن دانه‌های تسبیح تحت یک ریسمان. نظام؛ منطق و محوریتی است که می‌تواند پدیده‌های گوناگون را در حول خود انتظام بخشد. منهاج فردوسیان نیز همین کار را در راستای رسیدن به سعادت انجام میدهد .

جابر

مردم باید به این باور برسند که منهاج فردوسیان می خواهد جامعه که همان «دانه‌های مرواریدند» را پیرامون یک منطق قوی «از حالتی به حالت کمال» برساند تا از خطرات و رذایل اخلاقی «سالم و بی عیب و آفت» بماند.

مهلا

اسلام دینی است که برای اداره کردن جامعه آمده و برای آن برنامه دارد که در یک «نظام» قابل تبیین است.

مشکات

«نظام تربیتی اسلام» بیشتر جنبه پیشگیری و تربیتی دارد و در ابعاد گوناگون شخصیتی، طرفداران خود را پرورش می‌دهد.
«نظام تربیتی اسلام» که کلیات آن در قرآن کریم مطرح و توسط اهل البیت(ع) ـ که قرآن ناطقند ـ برای تعالی و کمال انسانها در همه اعصار بیان شده است و هیچ نیازی به نظام تربیتی دیگری وجود ندارد

رئوفی

به نظر من نظام تربیتی حاج فردوسی با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. چون هیچ برنامه و فرقه ای به منظمی و ثبات و درستي منهاج فردوسیان نیست و مقایسه اون با هرچیزی پایین اووردن ارزش منهاج فردوسیان است.

صبا

من هم راضی نیستم منهاج فردوسیان با هیچ نظامی قیاس شود. ما به منهاج فردوسیان ایمان اووردیم چون هیچ شکاف و نقطه مبهمی ندارم و هرروز به طور مستقیم با خود حاج فردوسی بزرگ در ارتباطیم

جهانگیر

ما که به شخصه خانوادتا رهبر معنویمان حاج فردوسی حفظه الله رو دوست داریم و امید است ایشون هم همانطور که ما علاقه به ایشون نشان می دهیم ایشون هم علاقه به ما داشته باشند لبیک یا حاج فردوسی رهبر معنوی ما سایتشون بالا سر منه

محسن

تبلیغ آشکار تو هر صنفی باید باشه بایدددددد اگر نباشه اصلا امکان گسترش اون نیست آگر غیر این بود مراجع محترم تقلید کتاب رساله بیرون نمی دادند چون این خودش تبلیغ هست می گفتند اگر کسی می خواهد فلان کار را بپرسد و بداند بیاید پیش من ن تبلیغ گسترده کند

حاج بزرگی

دین اسلام دینی هست که باید عرضه بشه و اگر اینطور نشه قطعا نمی شود چون باید آشنا بود به مسائل و استفاده کامل کرد

ناهید

ای رهبر معنوی ما حاج فردوسی با این شعار های مخالفی که طرفت است خسته نشو و با قدرت و کیفیت بالا و عالی ادامه بده چون اگر بایستی و دست روی هم بگذاری دشمن هم همین رو می خواهد

سالاری

اصلا چه کسی آمده است و گفته نباید این شیوه و راه شما کنسل بشه هر کسی گفته کار اشتباهی کرده است و من حاضرم بلکه مشتاقم بدونم برای چی این کار را انجام داده و باعث خشم و نفرت بیشتر ما نسبت به بعضی هااااا شد

کرمی

در کجایی قرآن گفته شده منهاج فردوسیان حجت خداست که این جوری بیان می کنید؟؟؟ سلام بر شما امامان معصوم که حجتهای خداوند بر اهل دنیائید هم در آخرت حجت هستید و هم در دنیا و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

ناشناس

اون مطالبی که شما در ابتدا بیان کردین و بنام حجت مطرح کردین در مورد اسلام صدق میکنه که خداوند با فرستادن آخرین پیامبر و آخرین دین حجت خود را بر مردم تمام کرد. ولی شما اومدین منهاج رو بجای آن قالب کردین. خدا همه ما را ببخشد

امید

سلام خیلی مشتاقم که در حضور گرم جمع منهاج فردوسیان قرار بگیریم و به واسطه ی کمک اونها و همچنین تلاش خودم سعی کنم که یک منهاجی بشم و به اونچه که حضرت حاج فردوسی اسمش رو گذاشتن کمال و سعادت برسم واقعا این رو دارم از ته دل خودم میگم و امیدوارم که اون روز برسه برای همه ی منهاجیانی که دارند متن من رو میخونن نهایت قدردانی و سپاس رو به جا میارم و از خدوادن منان خواستارم که منهاج فردوسیان روز به روز پیشرفت بیشتر وبهتری بکنه. موفق باشید

سحری

سیر و سلوک حقیقی و واقعی رو باید از شما یاد بگیرم که واقعا در عصر جدید بعد از مطالعات کافی و وافی آمده اید تا کمک به جامعه بشریت از لحاظ معنوی و… بکنید تا با این حال حاضر ما رشد خوبی نسبت به قبل داشته باشیم

فرزانه

سلام به همه ی عزیزان در مورد منهاج فردوسیان من تازه در اون قدم میخوام بزارم فک کنم و میخام بدونم که چطور میشه یک منهاجی واقعی شد و چطور میشه که به واسطه ی منهاج فردوسیان به خداوند دست یافت مگه فرق بین منهاج فردوسیان و موارد دیگه چی هست که من باید منهاج فردوسیان رو انتخاب کنم برای رسیدنم به خداوند و اینکه میگن که منهاج فردوسیان در سایه کارهاش رو میکنه و تبلیغ میکنه خواستم ببینم که آیا این درست هست یا خیر.

مرتضی جوادی

سلام بر شما من پیشنهاد میکنم که حتما مقالات حضرت حاج فردوسی رو مطالعه کنید و سعی کنید در مورد اونها فکر کنید و در موردشون استدلال کنید و بعد از اون کتاب های حضرت حاج فردوسی رو تهیه کنیدو شروع کنید به مطالعه کردن از این طریق خواهید توانست که با منهاج فردوسیان آشنا بشید و کم کم بتونید معرفت منهاجیان رو در ذهن و فکرتون به وجود بیارید تنها و تنها در این بین امیدتون به خداوند باشه و هرگز امید خودتون رو از دست ندید. براتون بهترین ها رو از خداوند منان خواستارم. به هر آنچه که در زندگی میخواهید برسید. موفق و پایدار باشید

ابوالفضل

سلام برای اینکه بتونید یک منهاجی بشید اول ببینید که منهاج فردوسیان چی هست اصلا و چه کمکی میتونه به شما بکنه اگر این کار ها رو انجام دادید زمان اون میرسه که شما سعی کنید به واسطه ی خوندن کتاب های حضرت حاج فردوسی به این علم دست پیدا کنید و کم کم سعی کنید اعمال خودتون رو طبق منهاج فردوسیان انجام بدید اون موقع می بینید که تغییرات خیلی زیبایی در زندگی شما شکل گرفته اگر این کار ها رو واقعا از ته دل انجام بدید.

سامانی

سلام این جمله که اشتباه هست که میگن حضرت حاج فردوسی در سایه این کار ها رو میکنه به ننظر شما این وبسایت که اکنون در اون حضور داریم سایه هست؟ هرگز در فضای اینترنت هرکسی که جستجو کنه حاج فردوسی این وب سایت بالا میاد پس نشون میده که حضرت حاج فردوسی هرگز در سایه حرکت نکردند و نخواهند کرد بلکه با هوش خودشون و نبوغ خودشون در جاهایی که باید در سایه بود در سایه هستند و زمانی که باید در ملع عام بود باز هم اونجا در ملع عام هستند.

فرزاد

سلام چه نظر زیبایی دادید حضرت حاج فردوسی واقعی این علم رو دارن و این دانایی رو دارن که در جاهای مختلف واکنش های متناسب با همون جا رو نشون بدن و اگر در جایی لازم بود که وارد سایه بشن و از سایه کارهاشون رو انجام بدن قطعا این کار رو خواهند کرد چون میدونن که سلامت منهاج فردوسیان بسیار بسیار اهمیت داره وباید به اون توجه ویژه ای داشت به همین جهت نباید ما انسان ها اگر جایی حضرت حاج فردوسی رو در سایه دیدیم تعجب کنیم بلکه باید در مورد تدبیر و تعقل ایشون فکر کنیم و نتیجه بگیریم. موفق و پایدار باشید.

سحر

بار ها گفته هم و بار دیگر هم می گویم که کسانی که می یایند و ضد رهبر معنوی ما حاج فردوسی حرف می زنند حتی دو کلاس هم سواد دینی ندارند پس جناب آقای حاج فردوسی رهبر معنوی ما و من از شما تقاضا دارم که به حزف ها و توهین های این ها محل نگذارید و راه خود رو ادامه بدهید باشد که مردم به شما ایمان بیاورند

منتظری

سلام ولی به نظر من منهاج فردوسیان در سایه هم که کار کنه باز به موفقیت دست پیدا میکنه چون چیزی که هدفش خیر باشه و چیزی که نیتش رسیدن به خداوند باشه حالا در هر زمان و هر مکان و هر شرایطی میتونه به یاری خداوند به اهداف خودش دست پیدا کنه و چیزی نیست که بتونه مانع این بشه به همین جهت هم منهاج فردوسیان که هدفش خیر هست قطعا با کمک خداوند به همه ی اهدافش خواهد رسید حالا اگر در سایه باشه ممکنه زمانی طول ببره اما باز هم به نتیجه میرسه در صورتی که می بینیم حضرت حاج فردوسی در سایه بودن اون رو نقض کردن.

حجت

سلام قطعا چیزی که نیت خیری داره به خواسته و هدفش میرسه و هیچ کس نمیتونه که جلو اون رو بگیره چون اون گروه دست و یاری خدواند به همراه اونها هست و اونها هرگز در این مسیر مغلوب نمیشن و نخواهند شد مگر اینکه اراده خودشون سست و ضعیف بشه یا هر دلیل دیگه اینطور نیست که خداودن برای اونها نابودی خواسته باشه این نکته ی خیلی با اهمیت و سراشار از معرفت و علم و دانش هست اگر به اون دست پیدا کنیم. موفق و پیروزباشید

محمدی

برخی هاااا که جاهل به قضیه هستند قاضی می‌ شوند و قضاوت های نابجا و مختلف می کنند که شما تصوف و صوفی گرا هستید بلکه نمی دانند شما حتی می خواهید با این فرقه مقابله کنید و این فرقه رو گمراه و منحرف می دانید واقعا از درایت شما ممنونم

سلیمان

سلام به حضرت حاج فردوسی سئوالی ذهنم رو درگیر کرد درباره ی شما و اون این هست که آیا زمانی که امام زمان ظهور کنه باز هم منهاج فردوسیان وجود داره یا نه زمانی که امام زمان عج ظهور کردند منهاج فردوسیان هم میشه یکی از پایه های حکومت ایشان و به حضرت مهدی کمک میکنه تا بتونه به اهداف خودش برسه لطفا اگر امکان داره پاسخ من رو بدید و با من این رو در میون بزارید چرا که خیلی ذهن من رو به خودش درگیر کرده از همه ی شما عزیزانی که پاسخ می دید پیشاپیش متشکرم.

پریا

سلام ببینید امام زمان یک نفره و نباید توقع این رو داشته باشید که یک نفر بیاد و کل هشت میلیار انسان روی کره زمین رو متحول کنه مثل همون تعداد پیامبر وامامی که اومدن و نتونستن این کار رو بکنند بلکه امام زمان برای هدف های دیگه ای میاد که منهاج فردوسیان میتونه به اونکمک بکنه در این جهت و هدف هر دو یعنی هم حضرت محدی و هم منهاج فردوسیان یکی هست و این دو همیشه پا به پای هم خواهند بود و همیشه کمک کننده ی هم هستند.

قاسم

سلام منهاج فردوسیان قطعا در مورد حضرت مهدی هم سخنانی گفته و من فکر میکنم در این سخنان ذکر کرده باشه که چقدر مشتاق ظهور حجت عصر هست و چقدر مایل به کمک به ایشون هست پس منهاج فردوسیان قاعده ای جدا از حضرت مهدی نداره بلکه کاملا همراه و همگم با ایشون خواهد بود و همچنین گفتن این نکته خالی از لطف نیست که ما هم باید به اندازه ی خودمون به ایشون کمک کنیم الان که هنوز ظهوری اتفاق نیافتاده اما به صورت کلی میگم که ما هم باید در این سپاه حضور داشته باشیم

الهام

سلام خدمت شما کاملا موافقم در سپاه حجت عصر همه ی ما منهاجیان باید حضور داشته باشیم تا درستی این مسیر زیبا و مسیری که حضرت حاج فردوسی می پیمایند رو به همه ی انسان ها نشون بدیم و بگیم که مسیر ایشون حق بوده و خواهد بود و هرگز مسیر انحرافی نیست و نتیجه ی اون جز پیروزی چیز دیگه ای در بر نداره مگه اینکه خود اون شخصی که داره مسیر رو حرکت میکنه نخواد که به پیروزی دست پیدا کنه. در هر صورت از شما بسیار سپاس گذارم حضرت حاج فردوسی که این مقاله رو منتشر کردید.

منیره

سلام در مورد این مسئله میخوام بگم که برای مقابله با افراد و دشمنان حال اسلام و چه منهاج فردوسیان اگر بخواهیم به صورت پنهان و در سایه فعالیت کنیم هیچ وقت نمی توانیم که بر دشمن خود چیره بشویم به همین جهت می بایست که از راه های علنی استفاده کرد تا بر دشمنان پیروزی یافت و آنها را نابود ساخت تا مبادا آنها بتوانند ارزش های ما را زیر سئوال ببرند.

هوتن امیری

سلام کاملا با شما موافقم برای اینکه بتونیم بر دشمن غلبه کنیم باید رو در روی اونها بایستیم نه اینکه در سایه باشیم و هیچوقت منهاج فردوسیان در سایه نخواهد بود چون کار اشتباهی انجام نمیده که بخواد در سایه باشه و هم اینکه رهبر شجاع و نترس در منهاج فردوسیان وجود داره که راهنمای انسان ها به سوی کمال و سعادت هست و هرگز این رهبر نمیزاره که منهاج فردوسیان در سایه فعالیت کنه و همیشه با شجاعت خودش باعث میشه که منهاج فردوسیان پیشرفت های بسیاری داشته باشه این رهبر قطعا و حتما حضرت حاج فردوسی هستند.

محمد زاده

تبلیغ در هر کجا برای معرفی دین باید باشد چه برسد عرفانی که شما دارید و عامل اصلی موفقیت در عرفان هست و باید حلقه هایی تشکیل بشه تا مردم از سر تا سر جهان با این عرفان و تجربه های چندین و چند ساله رهبر معنوی ما حاج فردوسی آشنا بشوند.

پایه

لبیک یا امام حاج فردوسی رهبر معنوی ما
امیدوارم ناراحت نشده باشید به شما گفتم امام چون واقعا شما قابلیت پیشوا و جلو ایستادن برای ما رو دارید و واقعا من شما رو از ته دل قلبا دوست دارم و امیدوارم شما رو در صحن مطهر رضوی ملاقات کنم

سین

کسی که واقعا بخواهد به شما تهمت بزند آدم نا شایستی هست و کاملا براش متاسفام که هنوز شما زو نشناخته و پیشنهاد میکنم حتما مطالب سایت شما رو بخونه که توسط خادمین حاج فردوسی رهبر معنوی ما تهیه دیده شده

مطور

و من هم واقعا مونده ام که چطور چهره نورانی و با کمال و با عظمت شما رو دیده اند اما باز تهمت های مختلف و دور از دسترس و انتظار و اندیشه به شما با عنوان های مختلف می زنند که من واقعا متاسفم براشون

محمد

سلام علیکم خسته نباشید هر کسی که آمد تا سد راه شما شود تو رو به خدا نگذارید همچنین کاری را بکند در حال حاضر که کسی خبر از زندگی با طعم عسل ندارند به خاطر یه عده آدم افراطی یا تفریطی بوده که تا به حال حاضر مردم راه اصلی دین رو نشناخته اند

نوشین

احسنت خوشم میاد از اینجور حرف زدن واقعا یه عده آدم هستند می‌خواهند مردم در جهل مرکب ابد الدهر بمانند و از بهشت معنوی در دنیا و آخرت استفاده نکنند بلکه به حال خوشون در دنیا بگویند بهشت دنیوی و اخروی که همین مسائل بود جامعه اسلامی ما رو به جامعه اجباری و احساسی و غیر قابل عقلی تقسیم کرد

روح الله

سلام من منهاج فردوسیان رو خیلی دوست دارم واز حضرت حاج فردوسی متشکرم که منهاج فردوسیان رو در فضای اینترنت هم آوردن بابت این مقاله ی زیبا در مورد تبلیغ منهاج فردوسیان هم متشکرم خیلی کمک کرد. از شما میخوام که از این دست مقالات رو بیشتر منتشر کنید تا ما ابهاماتی که برامون به وجود میاد ور بتونیم حل کنیم و از پس اونها بر بیایم قطعا این کار شما فایده ی بسیاری داره برای منهاج فردوسیان و مسیر منهاج فردوسیان و کسانی که در منهاج فردوسیان قدم گذاشتن. موفق و پایدار باشید

منوچهر

سلام منم به نوبه خودم از رهبر معنوی خودم حاج فردوسی تشکر ویژه میکنم تا علاوه بر اینکه خودش به تربیت و اوج نقطه باطنی و معنوی رسیده راه و نبردمانی شود تا ما هم به اون جا برسیم و خود رو فدای دین و انسانیت کردند لبیک یا حاج فردوسی رهبر معنوی ما به داد ما برس

سمیر

سلام باز نظر من این هست که این مسیر رو با پیشرفت بیشتری طی کنن یعنی کارهای بیشتری انجام بدن تا ما منهاج فردوسیان ایمانمون به منهاج فردوسیان بیشتر بشه و بتونیم بیشتر اون رو درک کنیم و همچنین اشخاص بیشتری واردم سیر منهاج فردوسیان بشن و گام به گام با حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت همراه بشن تا اونها رو به مسیر راست و درست ببره و با خودش اونها رو به سعادت برسونه این بهترین کاری هست که یک انسان فکر میکنم که در طول زندگی خودش میتونه انجامش بده.

علی

سلام خب نظر بنده هم همین بود یعنی حضرت حاج فردوسی مسیری که در پیش دارن به همین شکل که در پیش گرفتن بپیمایند و بخوان که در اون حرکت کنن تا به موفقیت های بیشتری برسن و همین موفقیت ها باعث بشه که اصلا منهاج فردوسیان نیاز به تبلیغی نداشته باشه و مردم با دیدن همین موفقیت ها بخوان که در مسیر حضرت حاج فردوسی قرار بگیرن این به نظر من که بهترین کار دنیاست و خیلی هم پاداش اخروی داره که واقعا قابل اندازه گیری نیست نشون دادن مسیر درست به مردم اجری بزرگ داره به نظرم.

زینب

سلام بر حضرت حاج فردوسی اینقدر مردم اومدن و در مورد کار شما و مقاله ی شما نظر دادن این واقعا به نظر من باید جای شکرت خدا رو به وجود آورد چون کار شما نشون میده اینقدر درست هست و اینقدر سالم و صحیح هست که مردم میخوان که در مرود اون بحث کنن و در مورد اون به یک نتیجه ی درست برسن که این یک کار خداگونه هست و به نظرم بسیار برای شما اجر معنوی و اخروی داره. حضرت حاج فردوسی محترم از شما خواهشمندم که این مسیر بسیار زیبا رو به همین شکل بپیمایید.

رحیم

سلام منهاج فردوسیان یک مسیر کاملا درست و مشخص هست و نیازی نیست به نظر من که تبلیغاتی صورت بگیره در اون واگر هم تبلیغاتی باشه به نظر من که آشکارا باید انجام بشه چون منهاج فردوسیان یک چیز راست و درست رو میخواد تبلیغ کنه و تبلیغ اون منافاتی با ارزش های دینی ما نداره که بخوایم بگیم که حرفی خلاف دین ایشون میزنن.

سمانه

سلام دقیقا الان خیلی از دشمنان اسلام رو حتی می بینیم که در خفا کار نمیکنن و آشکارا برنامه های تلویزیونی درست میکنن و در اون بر ضد اسلام صحبت میکنن پس منهاج فردوسیان که یک مسیر خوب و عالی هست برای چی بره در خفا کار کنه و به نوعی به یکی از مقالات حضرت حاج فردوسی هم میشه اشاره کرد که در اون حدیثی از امام علی علیه السلام بود فکر میکنم آورده بودند که میگفت سنگ رو از همون جایی برگردون که به سمتت پرت شده و اگر دشمنان اسلام آشکارا کارهای خودشون رو میکنن پس ما هم باید منهاج فردوسیان رو آشکار تبلیغ کنیم.

علی خرسند

سلام کاملا با این حرف شما موافقم ما باید منهاج فردوسیان رو به مردم معرفی کنیم یکی از کارهای اون میتونه این باشه که مثلا حضرت حاج فردوسی همین چند وقت پیش مقاله ای رو منتشر کردند و در اون پوسترهایی رو قرار داده بودند برای اشتراک گذاری توسط ما در فضای مجازی یا اینکه در عکس پروفایلمون از اونها استفاده کنیم به همین جهت من هم فکر میکنم که باید همین کار ها رو بکنیم چون خود حضرت حا جفردوسی هم با همین کار دیگه به نوعی اجازه ی تبلیغات رو به ما دادن و ما میتونیم این کار رو انجام بدیم اما در محدوده ای خاص.

بهاره

سلام به حضرت حاج فردوسی پیرو همین مقاله خواستم از شما بزرگوار بپرسم که آیا ما منهاجی ها هم می تونیم منهاج فردوسیان رو به بقیه ی مردم تبلیغ کنیم و اونها رو بگیم که وارد مسیر ما بشن و اونها رو وادار به این کار کنیم؟ لطفا اگر صحیح می دونید که بیان کنید که من هم نیز همین کار رو انجام بدیم و به امید روزی که منهاج فردوسیان همه گیر بشه به شکلی که دیگه در مورد اون چنین سئوالاتی پیش نیاد که در خفا مثلا تبلیغ میکنه یا …

نسیم

سلام اول از همه چیز به شما بگم که کلمه ی وادار که داخل جمله تون به کار بردید اصلا درست نیست حتی حضرت محمد هم کسی رو وادار نکردند که به مسیر ایشون بیان بلکه فقط دعوت کردند پس اگر شما درست باشه که این کار رو هم بکنید باید شخص رو دعوت کنید نه اینکه وادارش کنید که وارد مسیر شما بشه این یک نکته و نکته ی دوم اینه که یک دونه دست هیچ وقت صدا نداره و قطعا باید ما منهاجیان دست به دست هم بدیم تا بتونیم منهاج فردوسیان رو دربین مردم جا بندازیم.

بابک خرمدل

سلام به شما دوست عزیز با دیدگاه عزیزی که در پاسخ به کامنت شما واکنشی نشون دادن من هم موافقم باید منهاج فردوسیان رو ما هم تبلیغ کنیم تا بتونیم مسیر اون رو به همه ی مردم نشون بدیم و بهشون بگیم که آره همچین مسیری هم وجود داره و اونها رو دعوت کنیم و این نیازمند این هست که خیلی در مورد منهاج فردوسیان بخوایم مطالعه کنیم یا اطلاعات به دست بیاریم پس اولین قدم به نظر من برای تلیغ منهاج فردوسیان این هست که کتاب های حضرت حاج فردوسی رو تهیه کنیم و بیشتر در مورد منهاج فردوسیان اطلاعات به دست بیاریم.

فاطمه

سلام قطعا ما باید به دنبال راه و روشی باشیم که به وسیله ی اون بتونیم مسیرمون رو تغییر بدیم اما این نیازمند همون اطلاعاته هست یکی از بهترین روش ها میتونه تهیه ی همین کتاب های حضرت حاج فردوسی باشه مثلا ما ممکنه که به شخصی منهاج فردوسیان رو معرفی کنیم اما اون شخص از ما سئوالاتی بپرسه که ما در اونها بمونیم و نتونیم که پاسخ بدیم به همین منظور ما باید خیلی روی خودمون در این زمینه کار کنیم تا بتونیم هر نوع سئوالی رو پاسخ بدیم.

احمد

سلام ما چرا اینطور فکر میکنم که باید حتما کسی رو دعوت کنیم؟ ما باید مسیر درست رو انتخاب کنیم و به سمت اون حرکت کنیم و باقی مردم زمانی که ببینن که ما داریم از این مسیر حرکت می کنیم و نتیجه میگیریم اونها هم با ما همسفر میشن برای پیامبر مثلا مگه سلمان فارسی رو پیامبر دعوت کرد؟ از اون سر دنیا سلمان فارسی برای دیدن پیامبر حرکت کردن فکر میکنم بدون اینکه پیامبر کار خاصی انجام بده چون نتیجه ها رو سلمان فارسی دیده بود و برای اون روشن بود که منم اگر وارد این مسیر بشم به یک نتیجه ی خوب میرسم.

رعنا

سلام و قطعا من نمیدونم که چرا ما اینقدر به دنبال این هستیم که چیزی رو که کاملا خودمون هم درک نکردیم باز بریم به بقیه هم معرفیش کنیم حضرت حاج فردوسی که الان در مقام تبلیغ کننده مثلا نشستن خب سال ها تحقیق کردن در مورد منهاج فردوسیان و اطلاعات خبوی به دست آوردن و میشه گفت که کاملا منهاج فردوسیان رو میشناسن اما چند درصد از ما واقعا مثل ایشون تلاش کردیم یا مثل ایشون کار کردیم که باز بخوایم بریم تبلیغات هم بکنیم در مورد منهاج فردوسیان از نظر من که کار اشتباه و نادرستی هست.

شهریار

سلام اصلا نمیفهمم که چرا اینطور پرسیده شده مگه منهاج فردوسیان یک فرقه هست؟ یا مگه منهاج فردوسیان چیز بدی در بر داره که بخواد در خفا فعالیت کنه در خفا کار کردن کار دزد ها و افرادی هست که کار های ناپسند انجام میدن اما منهاج فردوسیان اسلام ناب محمدی رو داره به مردم تبلیغ میکنه و اون رو آموزش میده و این فکر نمیکنم که کار اشتباهی بخواد بوده باشه و در برابر اون بخواد گارد گرفته بشه چون منهاج فردوسیان یک مسیر کاملا به حق و درست هست از نظر من.

زیارتی

سلام اصلا نمیفهمم که چرا اینطور پرسیده شده مگه منهاج فردوسیان یک فرقه هست؟ یا مگه منهاج فردوسیان چیز بدی در بر داره که بخواد در خفا فعالیت کنه در خفا کار کردن کار دزد ها و افرادی هست که کار های ناپسند انجام میدن اما منهاج فردوسیان اسلام ناب محمدی رو داره به مردم تبلیغ میکنه و اون رو آموزش میده و این فکر نمیکنم که کار اشتباهی بخواد بوده باشه و در برابر اون بخواد گارد گرفته بشه چون منهاج فردوسیان یک مسیر کاملا به حق و درست هست از نظر من.

سعید

سلام منهاج فردوسیان چیزی نداره که در خفا بخواد اون رو توضیح بده و همونطور که پیامبر اکرم زمانی آشکارا دین اسلام رو تبلیغ می کردند به نظر منهاج فردوسیان هم باید به همون شکل باشه و به همون شکل رفتار کنه به نظرم و دین مبین اسلام کاملا مشخصه که درست و صحیح هست پس منهاج فردوسیان هم در سایه ی اون درست و صحیح خواهد بود پس چیز بدی برای تبلیغ کردن وجود نداره.

فرهاد اکبری

سلام منهاج فردوسیان داره زیر سایه ی یک دین حرکت میکنه که اسمش اسلامه و منهاج فردوسیان در واقع داره دستورات اسلام رو منتشر و تبلیغ میکنه البته به نوعی جدیدتر و بهتر که فکر میکنم اصلا هیچ عیبی نداره این موضوع و همینطور که حضرت حاج فردوسی بیان کردند منهاج فردوسیان برای تبلیغ دین نیست بلکه اون مسیر درست و راست رو به مردم نشون میده و این مردم هستند که مسیر رو انتخاب میکنند پس با این اوصاف من فکر نمیکنم که منهاج فردوسیان بخواد تبلیغاتی بکنه در این زمینه.

سودابه

سلام خدمت همه ی بزرگواران از حضرت حاج فردوسی متشکرم که سئوالاتی که ممکنه در ذهن برخی از افراد به وجود بیاد رو مطرح میکنن و اینقدر کاملا و زیبا بیان میکنن یک مسئله رو که واقعا دیگه جای توضیحات اضافه باقی نمیمونه از رهبر کاملا و سعادت خواهشمندم که از این نوع مقالات رو بیشتر منتشر کنند لطفا و به سئوالاتی پاسخ بدن که مثلا برای مخالفین منهاج فردوسیان پیش میاد که مبادا این سئوالات در ذهن منهاجی ها هم شکل بگیره و مبادا اونها از مسیر درست خارج بشن. شاد و موفق باشید

شکیبا

سلام خطاب به این سئوال میخوام بگم که کسایی که این سئوال براشون پیش میاد پیشنهاد میکنم حداقل یک بار متن مقالات حضرت حاج فردوسی رو بخونن تا متوجه بشن که حداقل منهاج فردوسیان چی هست اون موقع متوجه میشن که منهاج فردوسیان بسیار مسیر زیبا و عالی ای هست و هر کس که در اون قدم نگذاره در واقع خودش ور از این نعمت دور کرده و به خودش ضرر رسونده و نه به کس دیگه ای و به نظر من منهاج فردوسیان یک مسیر سرتاسر خیر و خوبی هست و احتیاجی به مخفی شدن نداره.

سامیار

سلام کاملا موافقم در سایه باید کسانی برن که نسبت به کار خودشون شک دارن یا در سایه باید کسایی قدم بردارن که دشمنانی دارند اما منهاج فردوسیان واقعا دشمنش کجا بود در منهاج فردوسیان تنها چیزی که یافت میشه خیر و خوبی هست و نه چیز دیگه ای و این با دنیا به نظرم نمیشه عوضش کرد چون واقعا در زندگی انسان ها تغییراتی شگرف میتونه به وجود بیاره اگر خود اون انسان ها بخوان پس منهاج فردوسیان اصلا دلیلی نداره که پنهان بشه.

یونس

سلام منهاج فردوسیان دلیلی بر پنهان بودن نداره چون کار بدی که انجام نمیده بلکه کار کاملا درستی هم به نظر من انجام میده و اون هم دعوت مردم به سمت راه درست هست و کی هست که از کار درست رنج ببره که بخواد علیه اون کاری انجام بده که مثلا منهاج فردوسیان بخواد در سایه کارش رو بکنه خدا رو شکر اینقدر آزادی بیان وجود داره و اینقدر دموکراسی وجود داره که هر کسی حق اظهار نظر داره به خصوص نظری که درسته و از طرف حضرت حاج فردوسی بیان شده دیگه جای شکی باقی نمیزاره.

لعیا

سلام بر حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت خواستم بگویم که با مسئله ای اول که ذکر کردید کاملا موافقم منهاج فردوسیان اولا احتیاج به هیچ تبلیغی نداره فکر کنم چون کاملا زیبایی های اون مشخصه و کسانی که میگن منهاج فردوسیان تبیلغات انجام میده اگر کمی بیشتر به محتوای او ندقت کنند می بینند که به قول دوستان این تبلیغات همون دعوت کردنه هست نه چیز دیگه ای و نباید اون رو با مسئله ی دیگری مقایسه کنند در هر صورت که من فکر میکنم که منهاج فردوسیان خیلی خیلی بزرگتر از این مسئال هست که بخواد در مورد وانها بحث بشه.

مرتضی خزائی

با سلام به همه من فکر میکنم گذاشت واژه ی تبلیغات بر روی موارد دینی کار نادرستی باشه چون ما مسیر حق رو به دیگران مثلا نشون میدیم نه اینکه بخوایم تبلیغش کنیم تبلیغ یه ظاهر گول زنندگی داره از اسمش و اینطور شخصی نمیتونه اعتماد کنه به اون و لی واقعا مسائل دینی جنبه ی تبلیغات فکر نکنم داشته باشن که اره ما این رو تبلیغ کنیم بکه همون نشون دادن مسیر اشتباه و درست به مردمان هست. که این فکر میکنم خیلی فرق داشته باشه با اون مسئله ی تبلیغات و تبلیغ کردن.

مهیار موسوی

سلام در هر صورت فرقی نداره که اسمشون فقط فرق میکنه ولی جنبه و درون مایه ی هر کدوم یکی هست و اون هم فراخوندن مردم به سمت خودشونه در این بین مردم باید عاقل باشن تا تبلیغ یا همون دعوت کردن درست رو تشخیص بدن و مبادا که وارد مسیر نادرست و اشتباه بشن به همین جهت من که فکر میکنم که فرقی نداره روی اونها چه اسمی بزاریم در هر صورت اونها ما رو به یک چیزی دعوت می کنند. از حضرت حاج فردوسی برای این مقاله ی بسیار زیبا نهایت قدردانی و سپاس گذاری رو به جا میارم.

سمیرا

سلام بحث تبلیغ دین یکی چیزی هست و دعوت کردن اون یک چیزی ببینید مرحله بندی داره مثلا کسی که به هیچ وجه به دین اسلام مثلا آشنایی نداره نمیشه همون اول اون رو دعوت کرد بلکه باید دین رو تبلیغ کردن یعنی چی یعینی اینکه زیبایی های دین رو به اون شخص نشون داد و بعد اون رو دعوت کرد در منهاج فردوسیان هم به همین شکله تبلیغی صورت نمیگیره چون چیز جدیدی و متفاوتی قرار نیست عرضه بشه بلکه بازسازی همان چیزهای قبلی با جلوه ی پیشرفته تر و بهتری ارائه میشه.

مهسا

سلام با کامنت شما موافقم اولا که دارای درجه بندی هست و دوما در منهاج فردوسیان تبلیغ اصلا معنایی نداره و اونقدر به نظر من منهاج فردوسیان زیبایی داره که اصلا لازم نیست کسی به خودش سختی بده که اون زیبایی ها رو بخواد ببینه و کسی هم به خودش سختی بده که زیبایی های اون رو تبلیغ کنه بلکه منهاج فردوسیان یک مسیر با برنامه ی خاص هست که هر کس در اون وارد شد کمال و سعادت وان تضمین شده مهست به شرطی که تا آخر با منهاج فردوسیان در مسیر باشه

شهریار اکرمی

سلام تبلیغ به نظر من چیز بدی هم نیست حتی اگر اسم تبلیغ نتونیم رو اون بزاریم یا هر چیز دیگه ای در این جهان هر چیزی نیاز به تبلیغ داره به نظرم چون مردمان از همه دور هستند و فاصله دارند با هم و این امکان وجود نداره که مثلا یک مسئله ی جدید رو به همه ی مردم گفت بلکه فقط به یک عده ی خاص این امکان وجود داره بهمین جهت از تبلیغات میشه استفاده کرد که مردم بیشتری از اون مسئله آگاه بشن و بدونن که اون مسئله چیه و بهتر در مورد اون مسئله بتونن با هم صحبت کنند.

سامان خدایاری

سلام دقیقا و نمی دونم که چرا اینقدر در برابر تبلیغات گارد محکمی گرفته میشه در صورتی که اونقفدر هم تبلیغات مفید و سودمند هست و می تونه به همه کمک کنه در پیشرفت کارشون نه تنها بحث اقتصادی داره بلکه سود ها و منافع دیگه ای رو هم به وجود میاره مثلا اینکه اشخاص بیشتری با دیدگاه ما آشنا میشن و افراد بیشتری می تونن در مورد ما بفهمن که چه کاری میکنیم و در چه مسیری قدم برداشتیم پس به نظر من اصلا تبلیغات البته تبلیغات درست مانعی نداره

پدرام

سلام خب به این دلیل گارد گرفته میشه چون در منهاج فردوسیان تبلیغی وجود نداره که بگیم دارن تبلیغع میکنن بلکه هر چیزی که هست از قبل بوده و به قول بقیه دوستان و فقط بازسازی شده و ومنهاج فردوسیان داره راه حقیقت و درست رو نشون میده و از این جهت فکر نکنم اسم اون رو بشه تبلیغات گذاشت چون واقعا اگر به درون اون نگاه کنیم و با دیدی بزرگتر واقعا برای حضرت حاج فردوسی هم منفعتی نداره بلکه تماما به نفع خود اون شخص هست که منهاجی بشه و لی تبلیغات یک چیز بارز که وجود داره اینه که خود صاحب تبلیغات سود کنه.

fa فارسی
X