۲۲ بهمن

علامه طباطبایی چه دید؟

یکی از اساتید علامه طباطبایی، مرحوم قاضی بود و ایشان شاگردان خود را بر طبق موازین شرعیه و با رعایت آداب باطنیه اعمال و حضور قلب در نمازها و اخلاص در کردار، دستورات خاص اخلاقی‌ای می‌دادند و دل آن‌ها را آماده‌ی پذیرش الهامات عالم غیب می‌نمودند. خود ایشان (مرحوم قاضی) در مسجد کوفه و مسجد سهله حجره داشتند و بعضی از شب‌ها را به تنهایی در آن حجرات بیتوته می‌کردند و شاگردان خود را نیز توصیه می‌کردند تا بعضی از شب‌ها را به عبادت در مسجد کوفه و یا سهله بیتوته کنند و دستور داده بودند که چنانچه در بین نماز و یا قرائت قرآن و یا در حال ذکر، فکری برای شما پیش آمد و یا صورت زیبایی را دیدید و یا بعضی از جهات دیگر عالم غیب را مشاهده کردید، توجه ننمایید و دنبال عمل خود باشید!
استاد علامه طباطبایی می‌فرماید: روزی من در مسجد کوفه نشسته و مشغول ذکر بودم، در آن بین یک حوریه‌ی بهشتی از طرف راست من آمد و یک جام شراب بهشتی در دست داشت و برای من آورده بود و خود را به من ارائه می‌نمود. همین که خواستم به او توجه کنم یاد حرف استاد افتادم و لذا چشم پوشیده و توجهی نکردم. پس آن حوریه برخاست و از طرف چپ من آمد و آن جام را به من تعارف کرد، من نیز توجهی ننمودم و روی خود را برگرداندم، پس آن حوریه‌ی بهشتی رنجیده شد و رفت و من تا به حال، هر وقت آن منظره به یادم می‌افتد، از رنجش آن حوریه متاثر می‌شوم!
منبع: مهر تابان، یادنامه و مصاحبات تلمیذ (سید محمد حسین حسینی تهرانی) و علامه طباطبایی.

***

در روایات شیعه آمده است:
قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «إِنَّ أَدنَى أَهلِ الجَنَّهِ مَنزِلَهً لَمَن یغدى عَلَیهِ وَ یراحُ بِعَشرَهِ آلافِ صَحفَهٍ … وَ لَو أَنَّ حُورِیا مِن حُورِهِم بَرَزَت لِأَهلِ الأَرضِ لَأَعشَت ضَوءَ الشَّمسِ، وَلاَفتَتَنَ بِها أَهلُ الأَرضِ»
منبع: مسند زید، صفحه‌ی ۴۱۷.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «[حتی] برای دون‌پایه‌ترینِ اهل بهشت، هر بامداد و شامگاه، ده هزار سینی می‌آورند … اگر حوریه‌ای از حوریان بهشتی، برای اهل زمین آشکار شود، نور خورشید را تار می‌کند و زمینیان، سرگشته [و حیران] او می‌شوند».

***

قَالَ الصادقُ (علیه‌السلام): «لَوْ أَنَّ حَوْرَاءَ مِنْ حُورِ الجَنَّهِ أَشْرَفَتْ عَلَی أَهْلِ الدُّنْیا وَ أَبْدَتْ ذُؤَابَهً مِنْ ذَوَائِبِهَا لَأَمَتْنَ أَهْلَ الدُّنْیا أَوْ لَأَمَاتَتْ أَهْلَ الدُّنْیا»
منبع: الزهد، حسین بن سعید، صفحه‌ی ۱۰۲؛ بحار لأنوار، علامه مجلسی، جلد ۸، صفحه‌ی ۱۹۹.
ترجمه: امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: «اگر حوری از حوریه‌های بهشت بر اهل دنیا سَرَک بکشد و زلفی از گیسوان او نمایان گردد، اهل دنیا [از لذت فوق العاده‌ی آن] می‌میرند»

***

در روایات عامه آمده است:
قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ حُوراً أَطلَعَت إِصبَعاً مِن أَصابِعِها، لَوَجَدَ رِیحَها کُلُّ ذِی رُوحٍ»
منبع: المعجم الکبیر، جلد ۶، صفحه‌ی ۵۹؛ حلیه الاولیاء، جلد ۱، صفحه‌ی ۲۴۷؛ تاریخ دمشق، جلد ۲۱، صفحه‌ی ۱۴۷؛ کنز العمال، جلد ۱۴، صفحه‌ی ۵۱۹.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر حوریه‌ای [از حوریه‌های بهشتی،] انگشتی از انگشتانش را [در فضای دنیا] آشکار سازد، هر جانداری بوی خوش آن را حس خواهد کرد».

***

قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ امرَأَهً مِن أَهلِ الجَنَّهِ اطَّلَعَت إِلَى أَهلِ الأَرضِ لَأَضاءَت ما بَینَهُما، وَ لَمَلَأَتهُ رِیحاً، وَ لَنَصِیفُها عَلى رَأسِها خَیرٌ مِن الدُّنیا وَما فِیها»
صحیح بخاری، جلد ۳، صفحه‌ی ۱۰۲۹؛ سنن ترمذی، جلد ۴، صفحه‌ی ۱۸۲؛ مسند ابن حنبل، جلد ۴، صفحه‌ی ۲۸۳؛ صحیح ابن حبان، جلد ۱۶، صفحه‌ی ۴۱۳؛ مسند ابی یعلی، جلد ۴، صفحه‌ی ۴۵؛ کنز العمال، جلد ۴، صفحه‌ی ۳۰۴.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر زنی از بهشتیان برای زمینیان نمایان گردد، از آسمان تا زمین را روشن می‌کند و عالم را آکنده از بو[ی خوش خود] می‌سازد. روسری [یا چادر] او از دنیا و هر آنچه در دنیاست، بهتر است».

***

قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ امرَأَهً مِن أَهلِ الجَنَّهِ أَشرَفَت إِلَى أَهلِ الأَرضِ لَمَلَأَتِ الأَرضَ رِیحَ مِسک، وَ لَأَذهَبَت ضَوءَ الشَّمسِ وَالقَمَرِ»
منبع: المعجم الکبیر، جلد ۶، صفحه‌ی ۵۹؛ زهد ابن مبارک، صفحه‌ی ۷۷؛ تاریخ دمشق، جلد ۲۱، صفحه‌ی ۱۴۵؛ المصنف ابن ابی شیبه، جلد ۸، صفحه‌ی ۷۹؛ کنز العمال، جلد ۱۴، صفحه‌ی ۴۷۳.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر زنی از اهل بهشت بر مردم زمین نمایان شود، زمین را از بوی مشک پُر می‌کند و [درخشندگی‌اش] نور خورشید و ماه را محو [و بی‌فروغ] می‌سازد».

***

نتیجه‌گیری: این طور به نظر می‌رسد که آنچه مرحوم علامه طباطبایی (ره) دیده‌اند، بانویی از جنیان بوده است نه حوریه‌ای بهشتی. گزارش‌های متعددی از ظاهر شدن زنانی از طایفه‌ی جن به صورت‌های بسیار زیبا و خیره‌کننده برای انسان‌ها، در دست است؛ زیرا آمدن حوریه به دنیا، نظام عالم را به هم می‌ریزد.

کلمات کلیدی: , , , , , , , , ,

108

 
 
 
56 نویسندگان
52 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
15 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ناشناس

حقيقتاً تعابير شما بسيار بد هست!! بسيار بسيار سطحي‌نگرانه به مسائل مي‌نگريد! با آوردن چند روايت که ممکن است ظاهري از هدف شما را بيانگر باشد کار را تمام شده مي‌پنداريد و مي‌گوييد که همين است!!! سبحان الله…
در روايتي آمده است که روزي ام سلمه، همسر پيامبر (ص) عرض کرد: يا رسول الله؛ اگر ما زنان دنيا وارد بهشت شويم، آيا بر حورالعين فضيلتي داريم؟
حضرت فرمودند: وَ الذي نَفسي بِيده! اِنَ فَضل المَخدومِ عَلي الخادِم کَفضل القَمَر لَيلَة البَدر عَلي سائر الکَواکب؛ قسم به کسي که جان من در دست اوست! حوريان بهشتي خادم شما زنان دنيا مي‌باشند و فضيلت و برتري شما نسبت به آنان، مانند ماه است در شب چهارده بر ساير ستارگان…
خوب دقت کرديد؟! تمامي موجودات عقلي مانند ملائکه، حوري و… براي آمدن به دنياي مادي بايد متنزل بشوند! يعني وجود زن مومنه، براي اينکه در دنيا باشه بايد تنزل پيدا کنه! مثل آيات قرآن که تنزل پيدا کرده‌اند! مثل جبرائيل (عليه‌السلام) که تنزل پيدا مي‌کردند! مثل 14 معصوم (عليهم‌السلام) که آنقدر تنزل کردند که جاهلان جرأت آنهمه جسارت را به ايشان پيدا کردند!!!
اگر حوريه‌ي بهشتي با قامت بهشتي‌اش در دنيا جلوه مي‌کرد، حرف شما درست بود و روايات مربوطه را در اينجا مي‌شود جاي داد! اما در مورد تنزلش چه مي‌گوييد؟؟ مگر حوريه‌ي بهشتي مقامش و لطافتش از حضرت زهرا (سلام‌الله‌عليها) بالاتر است؟ پس چگونه حضرت به قامت يک انسان معمولي زيست مي‌کردند؟؟!!
همين قرآن را که فرموده اگر بر کوهي نازل مي‌گشت، کوه خرد مي‌شد، چطور به صورت کلماتي به ظاهر ساده نازل گشته که هر کسي مي‌تواند در حد خودش به آن دست پيدا کند؟؟!
و بسياري از اين موارد که متأسفانه شما سطحي گرفته‌ايد و هم خود را در يک ذهنيات خام و سربسته فرو برده‌ايد و هم بسياري از جوانان عزيز را …

حسین

با سلام و عرض ادب
از حاج فردوسی تقاضا دارم مطالب بیشتری در مورد حوریان منتشر کنید مخصوصا درباره ی علت و فلسفه خلق حوریان بهشتی به عنوان پاداش و اجر انسان
ممنون با ارزوی توفیق و سلامتی

حمید

مطلب بسیار جالبی بود
متشکرم از حاج فردوسی بخاطر این مطالب

هادیه

علامه طباطبایی چقدر دل نازک و مهربان بوده که از رنجش حوریه ناراحت شده

صادق

با اهدای سلام و تحیت
اگر فرض را بر جن بودن بگذاریم بی شک اگر حوریه هم برای علامه جلیل القدر به نمایش درمی آمد ایشان توجه شان از عبادت و عملشان بر نمی گشت

عبد

به نظر شخصی من انچه حضرت علامه دیده حوریه بوده نه جن زیرا حوریه برای اهل عالم به نمایش درنیامده فقط برای شخص علامه ظاهر شده و مقام حضرت علامه انقدر بالا و دارای کرامات بوده که با دیدن حوریه هیچ عکس العملی نشان نداده است

علی

حالا چه شخص مورد نظر حوریه باشد چه جن چه تفاوتی برای ما دارد فعلا که عالم غیب و اسرار عالم بر چشم ما نهان است بنابراین قضاوتی نمیتونم در این مورد کنم

مرتضی

ما کجا امثال علامه کجا ان شاءالله خداوند توفیق بدهد که ما هم آدم بشویم
ملا شدن چه آسان،آدم شدن چه مشکل

حسن

امیدوارم که ما هم بتوانیم روزی حوریان بهشتی رو ببینیم امیدمون به ارحم الراحمین هست خدایا ما رو پاک بگردان و در زمره صراط الذین انعمت علیهم مانند مرحوم عالم بزرگوار سید طباطبایی قرار ده

امیر

رسد ادمی به جایی که به جز خدا نبیند
مرحوم علامه طباطبایی (ره) به علو درجات رسیده بود ان شاءالله که همه ی ما عاقبت بخیر بشیم

حجت خدا

از اتفاقات حیات فکری علامه طباطبایی در دوره زندگی در قم، آمدن هانری کوربن از فرانسه به ایران و ملاقات با علامه طباطبایی در قم و تهران است. این ملاقات‌ها که باعث شکل‌گیری حلقه فلسفی مهمی در آن دوران می‌شود، به همت هانری کربن تشکیل شد و بسیاری از فلاسفه بعدی ایران معاصر به همراه کربن در محضر علامه طباطبایی به فلسفه آموزی و مباحث عمیق فلسفی پرداختند.

نعیمه

از صدر اسلام تاکنون عارفی به جامعیت قاضی نیامده‌است. … آقای قاضی یک عالمی بود که از جهت فقاهت بی‌نظیر بود. از جهت فهم روایت و حدیث بی‌نظیر بود. از جهت تفسیر و علوم قرآنی بی‌نظیر بود، حتی، از جهت تجوید و قرائت قرآن؛ و در مجالس فاتحه‌ای که احیاناً حضور پیدا می‌نمود، کمتر قاری قرآن بود که جرات خواندن در حضور وی را داشته باشد، چرا که، اشکال‌های تجویدی و نحوهٔ قرائتشان را می‌گفت.

مشتاق

سید علی قاضی در تفسیر قرآن و معانی آن مهارت داشت و علامه طهرانی از قول علامه طباطبائی (از شاگردان سید علی قاضی) می‌گوید:

«ما هر چه داریم از قاضی داریم. قاضی در تفسیر قرآن کریم ید طولایی داشت و این سبک تفسیر آیه به آیه را قاضی به ما تعلیم دادند و ما در تفسیرالمیزان، از مسیر و روش ایشان پیروی می‌کنیم. 

حیدری

بسیاری از استادان بزرگ فلسفه و عرفان اسلامی از شاگردان سید علی قاضی بودند. از میان شاگردان مشهور وی می‌توان به سید عبدالاعلی سبزواری سید محمدحسین طباطبایی اشاره کرد

کسری

موضوع جالب برای من در باره آیت الله قاضی این است که در حدود سال ۱۳۵۶ خورشیدی هنگام دفن دختر سید علی قاضی در کنار قبر پدرش مشخص می ‌گردد که بدن پدرش پس از حدود چهل سال هنوز تازه است و متلاشی نشده است.

Sadaf

میرزا حسین قاضی خود اهل معرفت و از شاگردان میرزا محمد حسن شیرازی بوده و کتابی در تفسیر سوره حمد و انعام نوشته است.

احسان

اگر قرار باشد پیروی نکنیم ب خاطر این دلایل پس از اهل بیت علیهم السلام هم نباید پیروی کنیم شاید کسانی ب دروغ بیان کردند حرف های ائمه معصومین علیهم السلام و نمی‌شود پیروی کرد پس مشکل از جای دیگر است

مولوی

چطور یکجا میایید و می‌فرمایید اصلا نباید توجه به حال و احوال عرفا کرد چون اشتباه هست و مبنایی ندارد برای تقلید اما یکجای دیگر میایید بحث از چگونگی عرفان علمایی همچون علامه طباطبایی که در زمانه خودش تک بوده و تبهر داشته بحث میکنید
یجای کار میلنگه شایدم اشتباه از من است

جرجانی

در مورد این دو مرد اصلا نباید حرف زد اینقدر از لحاظ علمی و عرفانی بالا بودند و در حال حاضر هستند که حتی به نظر من کسی جز امام خامنه ای حفظه الله و علامه حسن زاده به این درجه آن ها نرسید

کوزوی

اینطور که مطمن شما بیان میکنید یعنی اون مرحوم آیت الله که خودش اظهار کرد من حوریه دیدم شما دارید تهمت کذب ب اون می بندید در این صورت اگر حوریه ندیده باشد و کذب هم در نظر بزرگان بسیار گناه بزرگی بود مگر اینکه مبنای علامه طباطبایی در گفتن حوریه معنای بانوی جنیان بوده که در این صورت حرف شما کاملا صحیح و درست می باشد

بنده ی خدا اگه خدا کمک کنه

کاش خدمتکار خونه ی این عالمان بزرگوار بودم فکر کنم در حد خدمتکارشون هم ظرفییت نداشته باشم

خانم بساک

سلام به نظربنده آقا درفکر وخیال خودچنین چیزی دیده است وشاید هم ازطایفه ی جنیان بوده است طبق حدیث های بسیارحوریان برزمینیان وارد نمی شوند

Zahra

بينهايت از شما سپاسگزارم بابت تماميِ اطلاعاتي كه براي ما قرار داديد
براي شما بهترين ها را از خدا ميخواهم و هميشه سلامت و عاقبت بخير باشيد

کریم

سلام اینکه خداوند جدای از همسرانی که در این دنیا به انسان میده در اون دنیا هم عطا میکنه به نظر من نهایت بخشندگی خداوند رو نشون میده و این رو نشون میده که خداوند بر بندگانش خودش نهایت لطف و کرامت رو داره ولی این انسان هست که با غریزه ی انسانی و همچنین فطرتی که در وجودش هست ناسپاس میکنه وشکر نعمات خداوند ور به جا نمیاره انسانی که شکر گذار هست قطعا به تمام نعمات از جمله همین مسئله ای که داخل این مقاله ذکر شد میرسه و به اون دست پیدا میکنه اما انسان ناسپاس نه تنها به اون چیزی نمیرسه بلکه چیزهایی هم که داره از اون گرفته میشه

مرتضی رهایی

سلام من کاملا با شما موافقم انسانی که ناسپاس هست به هیچ عنوان چیزی از سمت خدای خودش دریافت نمیکنه فکر میکنم البته به کار بردن عبارت به هیچ عنوان هم نمیتونه درست باشه اما به هر حال میخوام این رو ذکر کنم که خدواند در قران فکر کنم میگه که سپاس گذاری کنید تا بر شما بیفزایم این بیفزایم یعنی نه آنکه به شما نعمتی بدهم بلکه میگوید که شما را از لحاظ درونی ارتقاء میدم شما رو شخصیت شما رو بزرگتر میکنم اینطور و با سپاس گذاری هست که انسان به مقامات بالا و والای کرامت میرسه و بهشت واقعی رو در زندگی خودش تجربه میکنه و اونجا دیگه حوری و … برای انسان فکر نمیکنم معنی داشته باشه چون انسان اینقدر اون موقع ظرفش پره و اینقدر نعمت هایی که خداوند بهش داده چشمش رو گرفته که چیز دیگه ای جای خالیش رو احساس نمیکنه البته اگه وارد زندگیش بشه نه اینکه بی نفاوته نه خوشحال میشه اما اگر هم نیاد ناراحت نمیشه. موفق باشید

محسن

سلام بله کاملا درسته انسان باید سپاس گذار نعمات خدواندش باشه به همین جهت حالا این کتابی که میخوام معرفی کنم مرتبط با این مقاله نیست اما واقعا به انسان یاد میده سپاس گذاری کردن رو به انسان آموزش میده چطور به نعمت هایی فکر کنه که خداوند در زندگی به اون داده. به این صورت انسان یمتونه به درجات خیلی بالایی برسه و قطعا در بهترین جای بهشت هم جای میگیره اضافه گویی نمی کنم و کتاب رو معرفی میکنم این کتاب اسمش معجزه ی سپاس گذاری از شخصی به اسم راندا برن هست که بسیار کتاب معروفیه و بسیار پر فروش فکر کنم و خیلی خیلی می تونه تو زندگی یک نفر تاثیر بزاره

احمد

سلام چه جالب این کتاب رو من خوندم البته نخوندم که فایل های صوتیش رو تا بیخشی از اون گوش دادم که هر روز تمریناتی داره برای سپاس گذاری کردن برای نعماتی که خداوندبه ما داده و واقعا اثر خوبی در زندگی انسان میزاره به انسان یاد میده که چطور برای غذایی که میخوره، چطور برای تنفسی که میکنه، چطور برای دوستانی که داره، چطور برای موقعیت کاری و هر چیز دیگه ای که داره سپاس گذاری کنه و شکر نعمات خداوند رو به جای بیاره .انسان با خوندن این کتاب واقعا شخصیتش بزرگ تر میشه و بعد از تمرینات بیست و هشت روزه ی اون(؟) دیگه آدم، اون آدم قبلی نیست بلکه کاملا شخصیتش عوض شده و شخصیت جدیدی در وجود اون شکل گرفته. به امید اون روز که همه ی ما یک شخصیت سپاس گذار رو در خودمون به وجود بیاریم شخصیتی که برای همه ی نعمت هایی که خدواندگارش در اختیارش گذاشته شکر گذارو سپاس گذار هست. به دوستن منهاجی عزیزم پیشنهاد میدم که حتما و حتما این کتاب رو بخونن و تمرینات اون رو انجام بدن خیلی میتونه به شما کمک کنه. موفق باشید

فرهاد

شراب» به معناى نوشیدنى و «طهور» به معناى چیزى است که پاک و پاک کننده است. از آیات مختلف استفاده می‌شود که در بهشت انواع نوشیدنی‌هاى گوارا و پاک با کیفیت‌هاى متنوع وجود دارد. و در یک آیه از قرآن تعبیر به «شراباً طهورا» شده است: «و پروردگارشان شراب طهور به آنها می‌نوشاند»

شادی رحیمی

سلام من سر یک موضوع گیر کردم حالا من اینطور در نظر میگیرم که اون حوری که اسم آورده شده هم از جنس مذکر هست و هم از جنث مونث که تعریف های خیلی زیادی از اون شده خب ما هم در این دنیا مردان یا زنانی رو داریم که زیبایی خیلی خاصی دارند و ویژگی هایی که داخل احادیث آورده شد رو اونها هم دارا هستند پس تنها ملک اونها زیبایی شون فکر نکنم باشه و اگر هست پس چه تفاوتی میون حوری و انسان حالا چه مرد و چه زن زیباش هست؟

شیوا

سلام من میخوام یکم بزرگتر از این موضوع به قضیه نگاه کنم و اونم این هست که به قول یکی از دوستانی که کامنتشون رو خوندم خداوند به این دلیل از اسم حوری استفاده کرده و در مرود اون و زیبایی هاش به انسان گفته چون برای انسانی که در این جهان زندگی میکنه میشه گفت مهمترین مسئله همین نیاز جنسی اون و چشم زیبا بین اون هست یعنی زیبایی ها رو دوست داره و دوست داره که زیبایی ها ازآن اون باشه پس خداوند به او وعده ی چنین چیزی رو میده که انسان بتونه در مسیر حق قدم برداره البته من نمیگم که دروغ و وجود نداره نه ولی یک چیز خیلی بزرگ تر از این هست به نظر که چون انسان نمی تونه درک کنه چون ذهنش بیشتر قد نمیده پس خداوند این شکل براش مثال زده.

شیرین

سلام البته که یک تفاوت هایی هست اما باید بدونیم که انسان اشراف مخلوقاته و زمانی که خدواند به فرشتگانگ گفت که بر انسان جده کنید همه سجده کردند جز یکی. خب این نشون میده که اگر حوری جزء جنیان نیست به احتمال جزء همین فرشتگان هست که اون هم به انسان سجده کرده پس مقام پایین تری نسبت به انسان داره و این نشون میده اگر هم تفاوت هایی با انسان داره انسان ویژگی های برتری نسبت به اون خواهد داشت و این طور نیست که بگیم که اون نسبت به انسان بهتره ممکنه برای انسان تازگی داشته باشه اما برتری نداره.

بهنام

سلام تفاوت بین حوری و انسان هر چی که باشه بالاخره انسان از اون برطری داره و انسان فقط فکر میکنم البته انسانی که در دنیای امروزی می بنم فقط به یک دید به حوری نگاه میکنه و اون هم وسیله ی جنسی هست که در اون دنیا من اینطور به نظرم میرسه که نیاز جنسی اصلا برای انسان وجود نداشته باشه البته من این رو مبنی بر کامنت هایی که عزیزان ارسال کرده بودند میگم و این رو از کامنت های اونها فهمیدم اما به صورت کلی اگر بشه گفت اینطوری میشه بیان کرد که تفاوت بین انسان و حوری برتری هایی هست که خداوند به انسان داده.

کسری

كافر از نگاه قران كیست ؟ : در قران به چه کسی کافر میگویند؟ بارها در قران آمده کافران عذابی سخت خواهد شد؟ میخواهم بدانم افراد بیسواد که کافر به دنیا آمده اند چه تکلیفی دارند؟؟

کیمیا

قرآن در آیه 90 مائده می گوید: شراب عملی شیطانی است اما در آیه 15 سوره محمد (ص)، شراب را از نعمتهای بهشتی یاد می کند. اگر شراب عملی شیطانی است پس آنجا هم شیطانی است. علت چیست؟!

نازنین

 در لغت عربی شرب به معنای نوشیدن و شراب به معنای نوشیدنی است. به «خمر» هم شراب می گویند چون مایعی است که نوشیده می شود.

کمالی

شراب دنیایی مست کننده است و با تعطیل کردن عقل و هوش آدمی، او را از یاد خدا غافل می کند (مائده/91) اما در نوشیدن شراب بهشتی هیچ گونه زوال عقل و هوشی وجود ندارد (واقعه/4)

مرتضی

زماني مي رسد که همين مسجد، نمازگاه مهدي(عليه السلام)، فرزندم و نمازگاه هر مؤمني مي شود. در روي زمين مؤمني نيست مگر اينکه وارد شود و به آن دل ببندد. مبادا آن را ترک و مهجورش کنيد. در آن نماز بخوانيد و با آن نماز به خدا نزديک شويد و حوائج خويش را از خدا بخواهيد. اگر مردم به فضيلت اين مسجد آگاه بودند از اکناف جهان به سوي آن مي شتافتند، اگر چه به خزيدن بر روي برف باشد.»

مرجان

طبق بعضي از روايات، نخستين کسي که مسجد کوفه را تأسيس کرد، حضرت آدم بود. امام صادق(عليه السلام) درباره تعيين حدود مسجد توسط حضرت آدم(عليه السلام) مي فرمايد: «حَدُّ مَسْجِدِ الْکُوفَةِ آخِرُ السَّرَّاجِينَ خَطَّهُ آدَمُ(عليه السلام) وَ أَنَا أَکْرَهُ أَنْ أَدْخُلَهُ رَاکِباً».
بنابر اين قول، مسجد کوفه به مرور زمان تخريب شده است.

Sara

مقبره برخی از بزرگان و علمای دینی در آنجا قرار دارد. گفته می‌شود پس از ظهور حجت بن حسن، این مسجد وسعت بسیاری خواهد یافت. این مسجد یکی از مکان‌هایی است که شیعیان حتی اگر آن جا مسافر باشند می‌توانند نماز خود را تمام بخوانند.

نصیر

چقدر جالب من نمی دونستم که در مسجد کوفه می شود نماز را کامل خواند. مرسی از این مطلب زیباتون که به اشتراک گذاشتین

نجمه

چقدر قشنگ. من نمی دونستم که مسجد کوفه همچین ویژگی دارد خیلی عالی بود

نظری

مسجد کوفه یکی از مساجد چهارگانه بزرگ جهان اسلام است که در شهر کوفه عراق ساخته شده‌ است. این مسجد در ۱۲ کیلومتری شمال شهر نجف واقع است.
گفته می‌شود این مسجد ابتدا توسط حضرت آدم ساخته شده و پس از مسجد الحرام قدیمی‌ترین مسجد جهان است.

عاشق

فعلا حاج فردوسی نسخه هرچی علامه هست به باد داده

حسام

سلام خدمت تمامی بزرگواران باز هم یک مقاله ی عالی و بی نظیر از جانب حضرت حاج فردوسی هنوز میخواستم از شما درخواست کنم در مورد این مسئله ی چالش بر انگیز و همچنین با اهمیت یعنی حوریان بهشتی صحبت کنیدو م قاله ای رو منتشر کنید که خدا رو شکر خداودن به درخواست من پاسخ داد و شما این مقاله رو بدون اینکه من بخوام هنوز درخواستم رو بنویسم در بخش کامنت ها منتشر کردید واقعا مطلب بی نظیری بود و کامنت های عزیزان خیلی کمک کرد به من از خداوند براتون بهترین ها رو میخوام و امیدوارم هر کجای این کره ی خاکی که قرار دارید به هر چه که از خدواند منان می خواین دست پیدا کنید و همیشه شاد، سالم و موفق باشید و روز به روز به خدای خودتون نزدیک و نزدیک تر بشید به امید روزی که همه ی ما افرادی که در سپاه منهاج فردوسیان قرار داریم بتونیم خداوند رو در زندگیمون احساس کنیم و مسیر خدواند رو بپیماییم که این بهترین راز سعادتمندی در دنیا هست.

نقی

سلا وب سایت خیلی خوبی دارید و من از از این وب سایت خیلی خیلی استفاده کردم از شما برای تدارک دیدن آن متشکرم

رویا

سلام الان که این مقاله رو خوندم آخر شب هست و واقعا خوشحالم که الان با وب سایت شما آشنا هستم خیلی خیلی مطالب خوبی دارید از تون ممنون و سپاس گذارم و امیدوارم که همیشه بهترین ها در زندگی خودتون دست پیدا کنید ودر آخرت همنشین بهترینه حوریان بشوید. شاد، پیروز و موفق باشید

سلام و خدا قوت. این وب سایت در حوزه ی مطالب دینی خیلی می تواند پر رنگ حضورش را اعلام نمایدو همچنین می تواند دیدگاه منهاج فردوسیان را خیلی زیبا به مردم منتقل نماید. برایتان بهترین ها را میخواهم و می خواهم این را خدمتتان بگویم که اگر برای به دست آوردن آن دنیا به دنبال لذت های پوچ و بی هوده ی این دنیا تلاش کنیم قطعا نتیجه ی ما چیزی جز شکست نخواهد بود.

فروتن

سلام کاش بیشتر این مقاله رو تحلیل می کریدید ودر موردش توضیح می دادید نه که به همین چند خط و همین چند آیه افاقه کنید چون برای اینکه بخواین مطلبی رو به کسی بیاموزید قطعا باید توضیحاتش هم به همراهش باشه توضیحات زیاد و کافی منظورم بود که انسانی که اون رو میخونه به صورت کامل بتونه اون مسئله رو در کنه

حسن

سلام من نمیدونم که کجای این مقاله برای شما مبهم بود و کجاش رو نتونستید درک کنید یا بفهمید اما این رو میخوام خدمتتون عرض کنم که انسان فکر نمی کنم نیازی داشته باشه به اینجور مواردی بلکه همین که سرنخش بهش داده بشه که بره دنبال حقیقت این قطعا بهتر میتونه کمکش کنه چون ذهن کنجکاو و ماجراجوی انسان رو بر می انگیزه و باعث میشه که انسان در زندگی خودش حرکت کنه و حرکت کردن بهترین نیروی انگیزاننده هست فکر میکنم برای ادامه ی یک مسیر.

حسن

سلام یک موضوع که همین الان به ذهنم خطور کرد این بود که داخل قرآن خداوند میگه که ما انسان رو بر بسیاری از موجودات برتری دادیم این یعنی عده ای از موجودات هم هستن که از انسان برتری دارن ولی اونها واقعا چی هستند؟ نکنه همین حوریان و … اند لطفا در این مورد اگر کسی چیزی میدونه به من بگه.

ایلیا

سلام ببینید اینکه انسان بر بسیاری موجودات برتری داره که فکر نمیکنم مسئله ای خیلی بزرگ و پیچیده ای باشه اما اینکه کدوم یک از موجودات بر انسان برتری دارند رو باید بهش فکر کنیم شاید همونطور که گفتید در سیارات دیگه حضور داشته باشن اینگونه موجودات یا در جهان آخرت یا همین فرشتگان ما باشند و این مشص نیست و به این دلیل گفتم فرشتگان چون زمان خلقت انسان واکنش نشون دادن از خودشون که خدایا چرا به انسان برتری میدی و این نشون میده که فرشته ها شاید نسبت به انسان برتری هایی در وجودشون بوده.

فروتن

سلام من هم همین توی ذهنمه اما اگر برتری داشته که دیگه چرا سجده کنه با از این مسئله هم هست که نباید بودن جواب بمونه اما به صورت کلی به دیدگاه شما موافقم و تاثیر خوبی دیدگاه شما روی من گذاشت انسان باید سعی کنه که در زندگی خودش بهترین ها رو خلفق کنه حالا چه موجوداتی از اون برتری دارند یا ندارند مهم نیست مهم این هست که انسان سعی کنه رضای خدای خودش رو به وجود بیاره و در زندگی خودش برای رضایت خداوند بکوشه و تلاش کنه. موفق و پایدار باشید

علی اصغر

سلام اگر حوری در بهشت هست پس کاملا پاک و پاکیزه هستچون بهشت تنها جای پاکان و پاکیزگان هست و خداوند غیر پاکی رو در اون راه نمیده همونطور که انسان که اشرف مخلوقات بود رو به خاطر اینکه ناپاک شد ازون خارج کرد به خاطر خوردن میوه ی ممنوعه پس این نشون میده که اون موجود حوری نبوده چون حوری هم بالاخره از اهمیت والای نماز باخبر هست و میدونه که نماز در چه جایگاهی قرار داره پس هیچوقت به چشم یک انسان خودش رو ظاهر نمیکنه اون هم در هنگام نماز

مرتضی خزائی

سلام بله درست میگید و موضوع دیگه اش هم این هست که داخل احادیث نوشته شده بود از جایگاه حوریان که اگر زمینیان اون رو ببینن چه اتفاقی میفته بس که زیبایی داره و همچین مواردی پس اون حوری نبوده در غیر اینصورت حتما مواردی رو که بیان شده داخل احادیث رخ میداد البته من میدونم که اونها توصیفاتی بوده برای اینکه جایگاه حوری رو بهتر درک کرد اما بالخره دروغ هم که نبوده دیگه.

آیلین

سلام حالا به نظر من هر چی که بوده وخودش رو نشون داده مهم این بوده که ایشون به اون توجهی نکرده و به نمازش افاقه کرده و واقعا چند درصد از ما اینطوری هستیم. خود من هنوز که هنوزه چرا بخوام دروغ بگم زمانی که نماز میخونم ذهنم همه جا درگیر هست مثلا فلان کار رو کی انجام دادم یا فلان کار رو چرا انجام ندادم داره از زمانش میگذره و همینطور ذهن من بهش درگیر بوده و این واقعا ناخوشاینده و این جایگاه بزرگ ایشون رو نشون میده که حتی یک چیز زیبا که میخواسته جن باشه یا حوری بر ایشون ظاهر شده وایشون به اون توجهی نکرده. موفق باشید

نازنین ذهرا

سلام توجه رو که کرده وگرنه هرگز اون رو نمی دید دیگه ولی آره درست میگید وجود چنین شخصیت هایی واقعا در زمان حال خیلی کم شده و ما آدم ها باید زندگی خودمون رو نگاه کنیم و ببینیم که چه جاهایی مشکل داریم و از چنین افرادی الگو بگیریم و سعی کنیم که زندگی زیبایی رو برای خودمون خلق کنیم اینطور نه تنها به نعمات دیگه خداوند بلکه همین حوری هم که این همه توصیفش شده رو خداوند در جهان آخرت به خدمت ما در میاره. در واقع انسان جایگاه خیلی بزرگی داره.

فاطمه

سلام البته که انسان جایگاهش خیلی بزرگ ووالا هست و این که اشرف مخلوقات اسم گرفته واقعا چیز کم نیست حالا من به جاهای دیگه و سیارات دیگه کار ندارم اما در زمین اشرف مخلوقات انسان هست.

سپهر رادمهر

سلام بالاخره که ایشون چشم داشتن که و میگن زمانی که انسان به نماز می ایسته شیطان با لشکرش به صف میشن که هر کاری کنن که اون نمازش بشکه و اینجا هم حتما شیطان خودش رو به شکل یک حوری در اورهد تا ذهن ایشون از روی نماز برداشته بشه و این رو هم بگم که بالاخره انسان ممکن الخطاست و ممکنه که از او خطایی سر بزنه حالا ایشون که نماز رو کامل خوندن و جای خطایی فکر نمیکنم باقی مونده باشه اما به طور کلی میخوام این موضوع رو عرض کنم.

رضا احمدی

سلام یک موضوع ذهن من رو درگیر کرد البته خیلی کوچیکه ولی بازم اتوی ذهنمه و خواستم بیانش کنم و اونم این هست که ایشون خاطره نماز خوندنشو که تعریف میکنه میگه بین نماز یهو به یاد این افتادم که مثلا این حرف رو به من زدن و دوباره توجه ام رفت روی نماز خب این نشون میده اگه ذهنش به اون پاسخه فکر کرده یعنی اصلا توجهش اون موقع روی نماز هم نبوده و بعد اینکه طمانی که چشم ها به مهر متمرکز هستند که چشم جای دیگه ای رو نمیبینه این ها توی ذهنم به وجود اومدن که دوست داشتم بیانشون کنم ودیدگاه دیگر دوستان رو در موردش بدونم

محمد

سلام من نمی دونم که حوری وجود داره یا نه و بیشتر می خوام در موردش بدونم که اون چی هست که این همه زیبا در مورد اون امامن ما حرف زدن و توضیح دادن خیلی دلم می خواد در موردش مطالعه کنم اگر دوستان منببعی رو میشناسن یا جایی کهع بشه در مورد حوری ها اطلاعاتی کسب کرد خوشحال میشم که بفرمایید تا به تحقیق بپردازم و نتایج تحقیق خودم رو قطعا با دوستان دیگه در بخش نظارت یک مقاله مرتبط کامنت می کنم.

سورنا

سلام خب اولین جایی که شما می تونید در اون به تحقیق بپردازید در مورد حوری ها همین بستر اینترنت و گول هست که به راحتی هر مطلبی رو پیدا میکنه و شما خیلی راحت می تونید در اون سرچ کنید و سپس نتایجش رو ببیینید خدا رو شکر مقالات زیادی هم در سطح اینترنت روز به روزم نتشر میشه که بخش بزرگی از اونها رو همین مقالات مذهبی شکل میدن اما جدای از این مورد میخوام بگم که حوری ها به قول بعضی از دیگر دوستان فقط یک نعمت عادی از سمت خداوند هستند نه چیز دیگه ای

لعیا موسوی

سلام اگر برای مردان در آن جهان حوریانی هست پس برای زنان چه موجوداتی وجود دارد این ذهن مرا بسیار به خود مشغول کرده است. لطفا از صحبت های کلیشه ای و بی محتوا که مرز بندی جنسیتی دارد پرهیز کنید که هیچ به کار نخواهند آمدو این صحبت ها کاملا منسوخ شده هستند که زنان حقی ندارند یا زنان نصف مردان حق دارند واینجور مواردی و اگر هنوز در کشور ما این رسم وجود دارد به دلیل فرهنگ اشتباه و نادرستی است که جا افتاده حال من میخوام یک دیدگاه منطقی را در این موضوع بشنوم و دیدگاه هایی با مرز بندی جنسیتی فقط نشان دهنده ی آن است که کسی که آن دیدگاه را می نویسید هیچ خداوند را درک نکرده و نتوانسته است که خدایش را بشناسد.

نرگس

سلام من هم با شما موافیقم واقعا نباید مرز بندی جنسیتی وجود داشته باشه حالا که از این موضوع بگذریم میخوام خدمت شما بزرگوار عرض کنم که یقینا برای زن ها هم حوریانی هست یا چیزی مشابه که به یاد دارم فکر میکنم معلم دینی ما اسم آنها رو به زبون آورد ولی من الان در خاطرم نیست که چه نام داشتند ولی این رو میدونم که فکر میکنم هست و وجود داره و نمیشه که وجود نداشته باشه چون اگر اینطور باشه خداوند بین بندگانش فرق و تفاوت قائل شده که این به هیچ عنوان در عدالت خداوند وجود نداره.

اکبر

سلام من در مورد حوریان بهشتی نمی خواهم حرفی بزنم یا صحبتی کنم بلکه میخواهم در مورد این موضوع صحبت کنم که اگر ما به جای آنکه به دنبال این باشیم که برای رسیدن مثلا به یک حوری در این دنیا انسان خوبی باشیم این به نظرم امر خوب و شایسته ای نیست ما قبلا از هر چیزی باید خوب باشیم چون ذات ما خداگونه است، چون ما بخشی از خداوندیم به همین جهت ما می بایست که خوب باشیم و جهان را جای بهتری باری زندگی کردن نماییم اگر انسان با این هدف برای رضای خدای خویش تلاش کند قطعا ثمرات بهتری به دست خواهد آورد.

فرهاد

سلام ببینید شما کاملا منطقی و درست حرف می زنید اما حوریان بهشتی هم مانند نعماتی هستند از جانب خداوند و من فکر میکنم چند دسته از موجودات وجود داشته باشند یعنی انسان هاف حوریان و جن ها چرا که در پایان مقاله حضرت حاج فردوسی ذکر کردند که کسی که بر ایشان ظهور کرده بود حوری بهشتی نبوده بلکه یکی از جنیان بوده است پس این نشان می دهد که حوریان نیز نوع متفاوتی از خلقت خداوند هستند.

شهریار

سلام من هم با دیدگاه شما موافقم ما باید برای هدف بزرگتری تلاش کنیم ما باید جهان را از دید بزرگتری ببینیم زمانی که وارد آن دنیا بشویم قطعا دید ما کلا تغییر خواهد کرد و دیگر عوامل تحریک کننده ی دنیوی برای ما اری نخواهد داشت پس حتما نیاز جنسی نیز که در این جهان جزء مهمترین نیاز ها به شمار می آید در آن دنیا فکر نمی کنم که از اهمیت زیادی برخوردار باشد و حوریان بهشتی یا هر چیز دیگری که نام دانرد هم نعمت هایی هستند از سوی خداوند که خداوند در قران مژده ی آنها را به بشریت داده است.

امید کاظمی

سلام ببینید من فکر میکنم که زمان پیامبر ذهن مردم چون کوچیک بوده پس پیامبر سعی می کرده که از علایق مردم براشون بگه و اونو ربط بده به خداوند و بهشت خداوند تا اینطور مردم به سمت دین کشیده بشن و به همین منوال هم تا امروزه حوری و حوریان بین مردم حرفشون پیچیده که آره همچین چیزایی هم هست البته من نمیگم که وجود نداره خیر این منظور من نیست اما من فکر میکنم این فقط یکی از نعمت های معمولی خداوند هست که چون در این جهان از اهمیت زیادی برخورداره پس مردم اون رو خیلی بزرگ میدونن

ahmad

در اینجا می شود یک نکته ای ذکر کرد که بسیار مهم است و آن ادامه داستان است که علامه می گوید ابتدا از طرف راست آن حوری امد و سپس از طرف چپ و وقتی از طرف چپ من آمد و آن جام را به من تعارف کرد. من نـیز توجهى ننمودم و روى خود را برگرداندم. آن حوریه رنجیده شد و رفت و من تا به حال، هر وقت آن منظره به یادم مى افـتد، از رنجش آن حور متأثر مى شوم.

این تاثر از چه جهت است؟ کلید پاسخ به این داستان همینجاست که علت تاثر علامه طباطبایی و همچنین علت رنجیده شدن آن حوز چه بوده است؟ البته بیشتر تاثر علامه طباطبایی اهمیت دارد اینجا.
در قران امده
«و أنه هو أضحک و أبکی»؛ و به درستی اوست که می خنداند و می گریاند (نجم/ 43)
امام علی (ع) فرمود: «السرور یبسط النفس؛ شادی، سبب انبساط روح است»
دقیقا عکس آن را هم می توان گفت که غم و تاثر از انقباض روح است

یعنی علت تاثر علامه که از انقباض روح است به دلیل بی توجهی به حور بوده؟ چون بالاخره این ذکری که علامه می گوید ذکر الله است اما حور عین هم تجلی و عین ذکر الله است….

فاطمه

با سلام
آیا ممکن است کسی به واسطه ی دوری از گناه و مراقبه ی بسیار طولانی به جایی برسد که خداوند پاداش اخروی او را در همین دنیا عطا کرده و در همین دنیا مثلا فرشتگانی را به شکل حوریان بهشی در اختیار او بگذارد و به او اجازه ی برقراری روابط نا مشروع با آنها را بدهد؟

sara

با سلام خدمت شما

سالک هدفش رسیدن به کرامات، حور العین، بهشت و ثواب و…. نیست بلکه تنها و تنها قصدش از سلوک و تهذیب نفس، لقاء الله است! سلوک باید خالصانه و بدون هر غرضی باشد!

وقتی سالک به مقصد رسید خداوند خیر دنیا و آخرت، کرامات و… را به وی میدهد، بهشت را مسخر وی قرار میدهد و در واقع روح وی، ساکن بهشت میشود و جسمش ساکن این دنیا! این همان معنی حیات طیبه است که در قران و دعای ابوحمزه ثمالی به آن اشاره شده!

این اشعار سعدی و حافظ و اولیای الهی که از زیبارویان و شراب و… سخن میگویند در واقع همان نعمات جنات نعیم را توصیف میکنند!

سعید

با سلام خدمت شما حاج فردوسی عزیز

اگر نعمت حضور و مراقبت تامه روزی انسان شود و شخص علاوه بر دوری از گناهان، توفیق ادراک معارف الهیه از جمله توحید صمدی هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن را پیدا کند به چنان درجه ای نائل می شود که هر دم فرشتگان و حوریان الهی صف در صف منتظر نیم نگاهی از چنین انسانی هستند تا چه رسد به اینکه افتخار هم آغوشی با وی را پیدا کنند. اگرچه انسانی که بدین مقام راه یافته و حلاوت حقیقی ذکر رب را چشیده است از چنان لذت فوق العاده ای برخوردار خواهد بود که دیگر سودای مقاربت با ملائکه الله را نداشته و هرگز اعتنایی به ایشان نخواهد داشت.

شاعر

زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حقّ ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست
در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست
بر صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست

جمشید

 اقوال و روایات شواهد و قرائن چنین بر می آید که بین جنیان و آدمیان میتوانند تزویج صورت گیرد و این امر بارها صورت گرفته . اما آنچه مسلم است این است که ازدواج انسان با جن به خاطر طبایع بین ایندو گرچه برای جنیان خوش ایند است اما هیچگاه برای انسان سرانجام خوشی نداشته و مخاطرات احتمالی و حتی مرگ راممکن است در پی داشته باشد.

رها

سلام خدمت شما جدای از اون خب انسان نیازمند کسی هست که بتونه به وسیله ی اون به آرامش دست پیدا کنه اصلا هدف ازدواج کردن رو که ما در قران جستجو کنیم م توجه این موضوع میشیم که اصلا ازدواج با جنیان برای انسان و بشر مناسب نیست و نبوده و خداوند هرگز فکر نمی کنم این چنین کار و گناهی رو ببخشه و باید انسان بر این موضوع واقف باشه که اگر جنیان خوب بودند و اگر برای ازدواج مناسب بودند پس چرا امام علی علیه السلام طبق روایانی اونها رو در غاری کرده و در غار رو بسته باید این موضوعات پاسخ داده بشن که شاید بشه ابه این موضوع حتی فکر کرد.

مهزیار

سلام این موضوع خیلی در بین بعضی از افراد رجوع پیدا کرده به خصوص برای شیطان پرستان چون فرقه های شیطان پرستی فکر می کنم که ازدوا با شیطان یا ازدواج با جن رو امری مقدس به شمار میارن و همه ی اونها این کار رو انجام میدن و همچنین حتی قربانیانی هم میدن که انسان هستند کار اونها خلاف انسانیت و خلاف آداب و روسم زندگی در این جهان هست و باید منتظر جزای این اعمالشون باشن و ققطعا شخصی که یک زندگی عادی رو میخواد می بایست که از این موارد دوری کنه

شهاب اکبری

سلام ازدواج با جنیان اصلا برای شخص مسلمان حتی فکر کردنشم فکر میکنم که کار نادرستی باشه چون یک شخص مسلمان بر طبق دستور امام و پیامبرش حرکت میکنه و در مسیر دینش قدم میزاره و همونطور که دوستمون گفت اگر ازدواج با جنیان مناسب بود چرا حضرت علی علیه السلام بخواد که اونها رو در غاری بکنهو در غار روی بر روی اونها ببنده؟ پس این موضوع نشون میده که جنیان و انسان ها ارتباط خوبی با هم ندارند و نخواهند داشت البته میگن که جن خوب هم وجود داره اما این ها همه اش گفته هست و نمیشه به اونها پایبند بود

ندا خوش قلب

سلام از جهت دیگه ای هم میشه به این موضوع نگاه کرد ببینید شما دوست بزرگوار گفتید که اونها همشون در حد حرف هست که جن خوب وجود داره و اینطور مواردی خب اون چیزهایی هم که شما گفتید همشون در حد حرف هست یعنی از کجا معلوم که حضرت علی علیه السلام جنیان رو در غار کرده باشه و از کجا معلوم که ازدواج با جنیان امر ناشایستی باشه البته که من به هیچ عنوان موافق این موضوع نیستم و اصلا امری فراتر از فکره و ماوراء الطبیعه هست فکر میکنم اما اگر از این طرف این ها همشون حرف هست از طرف دیگه هم به همین شکله و منابع موثق در این مورد وجود نداره به نظرم.

سیمین لاریجانی

سلام حتی اگر منابع موثق هم وجود نداشته باشه انسان با ذهن خودش که منطقی هم هست میتونه به این موضوع برسه که بابا انجام این کار اشتباهه و چیزی جز شکست انتظار تو رو نمیکشه چون انسانی که به دنبال کسب رضای خداوند خودش هست پس حرف خخدای خودش رو هم به گوش میسپره که خدواند میگه برای شما همسرانی قرار دادیم از جنس خودتان که یعنی همسران انسان میتونه انسان باشه نه چیز دیگه ای و انسان باید بقای نسلش رو ادامه بیده که به این شکل کلا نسل انسان منقرض میشه.

نرگس عظیمی

سلام ما باید به دنبال هدف اصلی آفریده شدن انسان باشیم انسان به این دنیا میاد که خودش رو تجربه کنه، زندگیش رو تجربه کنه بتونه که با تجربه خودش به کمال خداوند چیزی افزایش بده ولی این امر کاملا بر خلاف این موضوع هست فکر میکنم یعنی تجربه به وجود میاد اما چیزی با این کار به کمال خداوند افزوده نمیشه البته این فکر منه چون جنیانی که داخل بیشتر روایات از اونها بد گفته شده فکر نمیکنم انتخاب مناسبی باشند تا ما بتونیم به چیزی که خدواند از ما می خواد برسیم.

اعظیم

سلام بحث حوری با جن کاملا متضاد هست و حوری با جن نمیشه اون رو در نظر گرفت و اینکه ازدواج با جنیان رو موضوعش رو پیش کشیدند دوستان و در مورد اون بحث کردند فکر میکنم کار نادرستی باشه چون کاملا مشخصه که چه چیزی در بر داره این موضوع و حتی بدون فکر کردن هم میشه این موضوع رو بهش دست یافت که این کار اشتباهه و حتی فکر کردن بهش هم فکر میکنم که بتونه گناه باشه پس ما باید به دنبال کاری باشیم که خیر و سعادت ما در اون کار هست نه اینه گناهی از ما سر بزنه.

عارف

سلام و عرض خدا قوت تمام کامنت های شما دوستان عزیز و بزرگوار را خواندم و می توانم بگویم که همه ی عزیزان با این موضوع مخالفت کرده بودند اما ما واقعا باید برویم به دنبال صحبت های یک عالم دینی و صحبت های او را بشنویم و ببینیم که استدلبال او از این موضوع چیست از حضرت حاج فردوسی خواهشمندم که چون اینجا بیشتر از هر عالم دیگری ایشان را مردم قبول دارند پس یک مقاله یا یک سخنرانی در این باب تهیه و تولید نمایندو نظر خویش را در این مورد اظهار کنند باشد که با انجام این کار خیر و سعادتی بزرگ ازآن ایشان شود چرا که کمک بزرگی به ما می نمایند.

محمد علی خرسند

سلام من هم با نظر شما دوست عزیز موافقم باید مقاله ای از سمت حضرت حاج فردوسی منتشر بشه و ایشون نظر خودشون رو در این باره اظهار کنن تا ما بتونیم حقیقت رو دریابیم و بفهمیم که واقعا حقیقت چیه در این باره خب همه ی ما چون از جنبه ی منفی موضوع فقط میخوایم به قضیه نگاه کنیم هرگز نمی تونیم حقیقت رو پیدا کنیم اما یک شخص بی طرف که یک عالم دینی می تونه باشه خیلی خیلی می تونه در این زمینه به ما کمک و یاری برسونه از ایشون خواهشمندم که این مقاله رو اگر میشه منتظر کنند و در مورد اون توضیحاتی بدن با این کار خیلی کمک میشه به ما. شاد باشید

جانان

در مورد این مسأله علما چند دسته شده اند. از میان اهل سنت حسن،قتاده و عده ای دیگر ازدواج با جن را مکروه دانسته اند. مالک بن انس ازدواج با ایشان را مطلقا جایز دانسته. اما برخی از حنابله آنرا حرام دانسته اند و به آیه 21 سوره روم استدلال کرده اند که فرموده:ومن ایاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها…از نشانه های خداوند این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید.

رحمت الله

یقینا چنین ازدواجی عقلا ممکن است و داستان های بسیاری در کتاب ها مبنی بر وقوع آن نقل شده و مؤید این کلام است. ( البته به مرور به آن ها اشاره می کنم)
به خاطر همین امکان ازدواج است که فقها این مسأله را مطرح کرده اند و به آن پاسخ داده اند:
حکم فقهی ازدواج انسان و جن
اصل این سؤال باید به این صورت مطرح شود که آیا در ازدواج، همجنس بودن زوجین شرط است یا خیر؟

علیرضا

سلام به حاج فردوسی و عزیزان منهاجی. کامنت های دوستان رو که میخوندم سوالی برآم پیش اومد آیا ممکن است انسانی که از خاک آفریده شده با جنی که از آتش است ازدواج کند؟ لطفا پاسخ بدین خیلی ذهن منو درگیر کرده

مشاور

با سلام ! برادر گرامی! سعی کنید در ای ن موارد زیاد تجسس نکنید چون هم خود و هم اطارفیان تان را دچار مشکلاتی می سازید

سامان نجفی

سلام خدمت شما بزرگوار جن که من فکر میکنم اصلا وجود نداشته باشه و سوره ای که خداوند داخل قرآن به اسم جن آورده یعنی چیزی که پوشیده شده هست که به عربی میشه همون جن ولی در کل همچین اتفاقی محن فکر نمی کنم که بیفته چون اونها که خودشون رو بر انسان ها ظاهر نمی کنن که حالا اگر هم وجود داشته باشن و قابل لمس شدن نیستن که انسان مثلا بخواد با اونها ازدواج کنه و انسان جسم داره ولی جنیان که جسم ندارن و به همین جهت من فکر میکنم که این اتفاق رخ نتونه بده.

هوتن خرم دل

سلام ازدواج جن با انسان به نظر من امری محال است چرا که انسان اشرف مخلوقات هست و این در مورد جنیان نیز فکر میکنم که صدق کند چرا که جنیان به خدمت حضرت سلیمان در آمدند و این نشان یم دهد که آن دارای برتری کمتری نسبت به انسان ها هستند و ازدواج آن دو با یکدیگر امکان پذیر نیست و از آنجا که جنی بر اینشان ظاهر شده سر نماز من فکر میکنم چیزی بوده که شیطان بر چشم ایشان فقط ظاهر نموده است و چون این جهان چهان قانون مندی است نمی تواند امری خلاف این قانون مندی رخ بدهد به همین جهت می توان گفت که نوعی خطای دید یا نوعی توهم یا خیال می تواند رخ داده باشد

امیر میرزایی

سلام من هم با نظر دوستمان موافقم رخ دادن چنین اتفاقی من فکر میکنم که با قانونمندی جهان متفاوت است و هدف انسان از ازدواج به نظر شما چیست؟ داخل قرآن گفته شده که همسرانی از جنس خودتان آفریده شده تا با آن آرامش به دست بیاورید پس شما ازدواج می کنید که اولا آرامش به دست بیاورید و دوما برای بقای نسل خود ازدواج می کنید اما با جنیان این دو مورد من فکر میکنم که نقض بشود.

بابک

سلام تا زمانی که موجوداتی هم جنس خودتان هستند که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و یک زندگی زیبا رو برای خودتان خلق کنید ازدواج با جنیان حتی اگر وجود هم داشته باشه به نظر من امر ناشایست و نادرستی است. متاسفانه امروزه در کشور های غربی می توانیم این موضوع را مشاهده کنیم که حتی شخصی با حیوان خانگی خود ازدواج می کند یا فلان خواننده ی معروف اظهار می کند که با جنیان و روح و اجنه همبستر می شود اما همه ی اینها من فکر می کنم که نشان از یک چیز دارند و آن هم بی ایمانیست البته نظر من این هست و خود من هم زیاد آن را تایید نمی کنم ولی در ذهنم این امر وجود دارد.

ساسان روحانی

سلام چه ریزبینانه من خیلی در مورد این مقاله خوندم و خیلی فکر کردم و کامنت های دوستان رو هم خوندم اما این اصلا به ذهن من خطور نکرد واقعا بهتون تبریک میگم که چنین هوش خلاقی دارید و می تونید به ریز ترین جزئیات توجه کنید و در مورد اونها سئوال بپرسید حال که شما این ویژگی بی نظیر رو دارید به نظر من خیلی عالی میشه که در جاهای بهتری از اون استفاده کنید ازدواج کن با انسان چون یکی خاکه یکی آتش، یکی جسم داره و یک روحه امکان پذیر نیست به نظر چون این دو خلاف هم هستند.

احسان آئینی

سلام جنی که از آتش باشه به نظر من کاملا بر ضد انسان هست و دشمن انسان نیز هست چرا که شیطان هم از آتشه فکر می کنم و دشمن قسم خورده ی انسانه و از اونجا که قسم خورده به هر شکلی که شده انسان رو از راه به در کنه دارای سپاهی هست که همین سپاه جنیانی که از نوع آتش هستند در اون قرار دارند به نظر من و ازدواج انسان با دشمن خودش امکان پذیر نیست فکر کنم و کسی که این چنین فکر کنه و این چنین در پی او باشه به زودی به مرز جنون میرسه چون واقعا یک چیزی فرا ذهن ویک چیز فرافیزیک هست و چیزی نیست که در عالم ماده فکر کنم من رخ بده به همین جهت ذهن انسان رو خیلی به هم میریزه

معین

سلام من هم با دیدگاه دوستی که نوشتن زیاد پی این موضوع رو نگیرید موافقم ببینید شما یک باره قدم به این جهان میزارید و یک بار زندگی می کنید پس سعی کنید به بهترین شکل وبه بهترین نحو زندگی خودتون رو بگذرونید و این سئوالات فقط جنبه ی سرگرمی باید برای شما داشته باشه نه چیز بهتری چون واقعا ذهن انسان رو به هم میریزه و انسان رو از خود بی خود میکنه چیزی که کسی نمیبینه و چیزی که کسی نه لمس میکنه و نه احساسش می کنه مگه میشه که انسان با اون ازدواج کنه.

مرضیه باوی

بر طبق روایات جنیان هم مانند انسان ها دارای قوای شهوانی هستند و با هم ازدواج می کنند. در روایتی از امام موسی کاظم علیه السلام در مورد وصایای پیامبر به امام علی علیه السلام است امده:
یَا عَلِیُّ لَا تُجَامِعْ أَهْلَكَ فِی أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنَ الْهِلَالِ وَ لَا فِی لَیْلَةِ النِّصْفِ وَ لَا فِی آخِرِ لَیْلَةٍ فَإِنَّهُ یُتَخَوَّفُ عَلَى وَلَدِ مَنْ یَفْعَلُ ذَلِكَ الْخَبَلُ فَقَالَ عَلِیٌّ ع وَ لِمَ ذَاكَ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ إِنَّ الْجِنَّ یُكْثِرُونَ غِشْیَانَ نِسَائِهِمْ فِی أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنَ الْهِلَالِ وَ لَیْلَةِ النِّصْفِ وَ فِی آخِرِ لَیْلَةٍ أَ مَا رَأَیْتَ الْمَجْنُونَ یُصْرَعُ فِی أَوَّلِ الشَّهْرِ وَ فِی آخِرِهِ وَ فِی وَسَطِهِ
یا علی در شب اول،وسط و آخر ماه آمیزش مکن!…همانا جنیان در این سه شب به نزد زنان خود برای مقاربت می روند،آیا نمی بینی که مبتلایان به مرض صرع و جنون در این سه شب به این امراض گرفتار شده اند؟

منهاجی

با سلام
آیا ممکن است کسی به واسطه ی دوری از گناه و مراقبه ی بسیار طولانی به جایی برسد که خداوند پاداش اخروی او را در همین دنیا عطا کرده و در همین دنیا مثلا فرشتگانی را به شکل حوریان بهشی در اختیار او بگذارد و به او اجازه ی برقراری روابط جنسی با آنها را بدهد؟

ناشناس

خوب است در این خاطره علامه طباطبایی علیه الرحمه اندکی اندیشه نمایی که فرمود:
روزی مشغول گفتن ذکری بودم که باید چند هزار مرتبه گفته می‌شد و از این رو، چند ساعت وقت لازم داشتم. اتاق را خلوت کرده و شرایط را طوری فراهم کردم تا کسی به آنجا نیاید و من بتوانم آن ذکر را به تعداد مشخصی بگویم. مشغول گفتن ذکر بودم که احساس کردم آثار این ذکر، کم‌کم بر من هویدا می‌شود. ناگهان دیدم که از جانب راست من فرشته‌ای با جامی از آب بهشتی ظاهر شد و عرض کرد این یک جام بهشتی برای شماست آن را برای شما آورده‌ام تا میل کنید.
من که در میانه ذکر توجه به هر چه غیر حق را ناروا و بیرون از ادب می دانستم به این فرشته، اعتنا نکردم! ملک بارها می‌گفت: من فرشته‌ام و آب سلسبیل بهشتی برایت آورده‌ام از دست من بگیر و آن را بنوش و همچنان توجه نمی کردم تا اینکه ملک از سمت چپم ، ظاهر شد و باز همان سخنان را تکرار کرد و این بار نیز کوچکترین توجهی به آن فرشته نکردم تا اینکه سقف شکافته شد و آن فرشته بالا رفت.

آری آنکه غرق لذت حضور عند الله است موانست و مقاربت و معاشقت با ملائکه برایش طعمی ندارد.

ناشناس

سلام
بنده بدون هیچ گونه برداشتی از حرف های شما صرفا نظر خودم رو میگم
. انسان باید به درجه ای برسد که فقط به خاطر یک هدف عبادت کند ( چند هدف رو من قبول ندارم )
اینکه مثلا اون هدف بزرگ اهداف کوچیک رو زیر خودش داشته باشه به کنار کسی به خاطر بهشت عبادت کنه و به خاطر خدا = شد دوگانه

و ترس از جهنم = هدف کوچیکی هست =متزلزل هست =

یه لحظه فکر کنید جهنم و بهشتی اصلا نیست بر فرض ؟ هدف شما هم نابود میشه.

من به امید وصلش مسلمان شدم

قید بیدینی زدم ، در ره جانان شدم
بیت خودم. و اینکه ما نمی گیم کامل هستیم
یعنی سعیمون بر این هست که نگرشمون این باشه و این که انسان جایزالخطاست.

نقی

سلام ببینید این جهان دارای محدودیت هایی هست و این محدودیت ها در راستای قوانین به وجود اومده یعنی اینکه شما نمی تونید فراتر از اون چیزی که در این محدوده هست رو لمس کنیدف تجربه کنید و یا احساس کنید چرا که خلاف قانون هست ارتباط با حوریان بهشتی هم به همین شکل مثلا مثل اینه که بگید من خدا رو می پرستم و خدا به من اجازه بده که مثلا از دیوار رد شم یا برم زیر ماشین و کاریم نشه چون هر دوی اینها ممکنه از لحاظ ظاهری با هم متفاوت باشن و تفاوت اونها زمین تا آسمون باشه اما باطنشون و اصلشون اینه که چیزی فراتر از جهان مادی هستن چه حوریان و چه همون رد شدن از دیوار هر دو مربوط به اون دنیا هستند و امکان نداره که وارد این جهان بشن

شادمهر

سلام اضافه بر دیدگاه دوست محترم خواستم ذکر کنم که در این جهان خداوند نعمات خودش رو قرار داده و برای هر جنس شریکی قرار داده پس لزوما حضور حوریان بهشتی آن قدر هم ائز اهمیت نیست پس این مسئله رو میشه به فراموشی سپرد چرا که خداوند در قرآن آورده که برای هر یک از شما همسرانی از جنس خودتان آفریدم تا با آن آرام گیرید. بالای اون واژه ی آرام گیرید لطفا بیشتر تمرکز کنید که فکر میکنم قران اون رو آورده باشه یعنی شما فقط با موجودی مثل خودتون ذر این دنیا می تونید آرامش رو به دست بیارید.

راحله

سلام با اینکه من به اون دنیا اینقدر هم که لازمه و باید باشه اعتقاد ندارم و میدونم که این امری نادرست و اشتباه هست و باید رفع بشه این مشکل من اما میخوام بگم که اون حوری و … نعمتی هست از اون دنیا و خدا نمیشه که اون رو در این دنیا به ما بده حالا هر چقدر که میخواد ما نماز بخونیم ، هر چقدر که میخواد ما روزه بگیریم یا کارهای نیک و شایسته انجام بدیم خداوند پاداش دنیوی ما رو بر راستای چیزهایی که در همین جهان خلق کرده به ما میده نه بیشتر البته این نظر منه و ممکن هم هست که اشتباه باشه اما چیزی که منطق من اون رو میپذیره این هست و اینطوری نیست که هر کی بنده ی خوبی بود خدا از بهشت برای اون حوری بفرسته چون اگر اینطور بود قطعا همسران پیامبران و امامن ما هم حوریانی از بهشت بودند نه هم نوعان اونها.

سوسن امیری

سلام اتفاقا شخصی که نماز میخونه، قرآن میخونه و واقعا این کار رو به معنای واقعی انجام میده اینجور چیزها براش دیگه فکر کنم خیلی کوچک باشه و اصلا به دنبال اینجور چیزهایی نباشه ببینید خداوند در قؤنا میاد طوری بهشت رو توصیف میکنه که برای انسان قابل فهم باشه و لذتش رو انسان بتونه درک کنه خب از چه چیزی انسان بیشتری لذت رو میبره مگه غیر از ارتباط جنسی هست خب خداوند از همون اومده داخل قران استفاده کرده تا انسان بتونه در حد فهم خودش بهشت رو درکک نه وگرنه من که فکر میکنم خیلی خیلی بهشت بزرگتر از این چیزهاست.

امیر طالبانی

سلام باین کار رو انجام بدید و امتحانش کنید کسی فکر نمیکنم در اینجا به اون درجه رسیده باشه ولی اگر شما اینطور فکر میکنید حتما انجامش بدید و ببینید که چطور میشه و اینکه میگید ارتباط جنسی برقرار کنه من فکر میکنم که ارتباط جنسی فقط محدود به همین دنیا هست و در اون دنیا ارتباط و میل جنسی تعریف زیادی نداره یا اینکه از اهمیت چندانی برخوردار نیست ولی در این دنساس که انسان به خاطر امیالش مشتاق به انجام این کار هست و شخصی پیروز و برنده هست که بتونه تا مدت معلوم و معین خودش این میلش رو ازش جلوگیری کنه.

حسین

سلام شایسته هست که انسان همیشه در راستای رضای خودش قدم برداره و مواردی که شما گفتید رو انجام بده اما من فکر میکنم که اگر دلیلش رضای خدواند باشه خیلی خیلی بهتره تا اینکه بخواد برای ارتباط جنسی با حوری باشه یا اینکه خداوند برای اون از بهشت حوری نازل کنه یا همچین مواردی بلکه انسان باید کاری کنه که نیاز جنسی در چشم اون کوچک شمرده بشه توجه کنید که گفتم کوچک شمرده بشه نه اینکه کلا نادیده گرفته بشه چون یکی از نعمات خداست و باید از اون استفاده بشه اما از این نعمت بسیار کارهای نادرست و ناشایست و خلاف دین و عرف هم میشه استفاده کرد که می بایست بسیار بر روی اون تمرکز داشت و مراقبش بود که مباد این اتفاق رخ بده.

شکیبا

سلام خداوند خودش میگه اونچه در آسمان و زمین هست و آن چه که میان این دو هست رو برای انسسان خلق کرده است حال من نمی دانم که بهشت و جهنم و کلا مواردی که مربوط به آن دنیا هستند نیز جزء این چیزی که خداوند گفته است حساب می آیند یا خیر اما می توانم بگویم که آدمی هر آنچه خداوند خلق کرده وبه اختیار او در اورده است را می تواند از آن استفاده نماید حال آن نعمت همانطور که گفتم هر چیزی می خواهد باشد که حوری ای که شما گفتید هم در آن قرار می گیرد اما خداوند نعمت هایی را برای این دنیا و نعمت هایی را برای آن دنیا آفریده که فکر میکنم حوری جزء نعمت های آن دنیا باشد

مظفر

سلام این رو که گفتید یاد یه خاطره ی زیبا و البته خنده دارافتادم که میگن یک داعشی زمانی که داشته جون میداده یاراش بالای سرش میان و از اون میپرسن که حوری رو دیدی، حوری چه شکلیه، حوری چه جوریه و … به اونها وعده ی حوری میدن فرماندهاشون توی اون دنیا.خخ هنوز جالب ترش هم هست که میگن داخل جیب یکی از داعشی ها چنگال بوده زمانی که داشته جون میداده دلیلش رو که جویا شدن دلیلش این بوده که چنگال برداشته که بره اون دنیا با حوری ها غذا بخوره. این داستان رو من شنیدم و کلی واقعا خندیدم البته اصلا قصد من بی احترامی به کامنت شما نبود اما اون رو که خوندم یاد این دو داستان جالب افتادم.

لاله محبیان

سلام زمانی که زنان و مردان مومنه بر روی زمین هستند و بهترین آنها می تواند نصیب شما گردد شما چرا از خدواند درخواست حوری میکنید. قطعا همانطور که یکی از دوستان از یکی از آیات خداودن کمک گرفت تا به شما بگوید این موضوع را خداوند از همجنس خودتان برایتان آفریده تا با آن آرامش را به دست بیاورید اگر شما به دنبال آرامش هستید پس این راهی است که شما می توانید از آن کمک بگیریدو به وسیله ی به چیزی که می خواهید دست پیدا کنید این مورد فکر میکنم که بیشتر به کار شما بیاید تا اینکه بخواهید فلان کار خاص را انجام بدهید که مثلا خداوند به شما حوری بدهد یا هر چیز دیگری.

اکبری

حاج فردوسی فعلا تو با این جواب های کوبنده و دلنشینت نظام انحرافی دنیا رو به هم زدی
خدا وند با رسول الله و اهل بیت ایشان همنشینت کند

fa فارسی
X