۴ آذر

علامه طباطبایی چه دید؟

یکی از اساتید علامه طباطبایی، مرحوم قاضی بود و ایشان شاگردان خود را بر طبق موازین شرعیه و با رعایت آداب باطنیه اعمال و حضور قلب در نمازها و اخلاص در کردار، دستورات خاص اخلاقی‌ای می‌دادند و دل آن‌ها را آماده‌ی پذیرش الهامات عالم غیب می‌نمودند. خود ایشان (مرحوم قاضی) در مسجد کوفه و مسجد سهله حجره داشتند و بعضی از شب‌ها را به تنهایی در آن حجرات بیتوته می‌کردند و شاگردان خود را نیز توصیه می‌کردند تا بعضی از شب‌ها را به عبادت در مسجد کوفه و یا سهله بیتوته کنند و دستور داده بودند که چنانچه در بین نماز و یا قرائت قرآن و یا در حال ذکر، فکری برای شما پیش آمد و یا صورت زیبایی را دیدید و یا بعضی از جهات دیگر عالم غیب را مشاهده کردید، توجه ننمایید و دنبال عمل خود باشید!
استاد علامه طباطبایی می‌فرماید: روزی من در مسجد کوفه نشسته و مشغول ذکر بودم، در آن بین یک حوریه‌ی بهشتی از طرف راست من آمد و یک جام شراب بهشتی در دست داشت و برای من آورده بود و خود را به من ارائه می‌نمود. همین که خواستم به او توجه کنم یاد حرف استاد افتادم و لذا چشم پوشیده و توجهی نکردم. پس آن حوریه برخاست و از طرف چپ من آمد و آن جام را به من تعارف کرد، من نیز توجهی ننمودم و روی خود را برگرداندم، پس آن حوریه‌ی بهشتی رنجیده شد و رفت و من تا به حال، هر وقت آن منظره به یادم می‌افتد، از رنجش آن حوریه متاثر می‌شوم!
منبع: مهر تابان، یادنامه و مصاحبات تلمیذ (سید محمد حسین حسینی تهرانی) و علامه طباطبایی.

***

در روایات شیعه آمده است:
قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «إِنَّ أَدنَى أَهلِ الجَنَّهِ مَنزِلَهً لَمَن یغدى عَلَیهِ وَ یراحُ بِعَشرَهِ آلافِ صَحفَهٍ … وَ لَو أَنَّ حُورِیا مِن حُورِهِم بَرَزَت لِأَهلِ الأَرضِ لَأَعشَت ضَوءَ الشَّمسِ، وَلاَفتَتَنَ بِها أَهلُ الأَرضِ»
منبع: مسند زید، صفحه‌ی ۴۱۷.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «[حتی] برای دون‌پایه‌ترینِ اهل بهشت، هر بامداد و شامگاه، ده هزار سینی می‌آورند … اگر حوریه‌ای از حوریان بهشتی، برای اهل زمین آشکار شود، نور خورشید را تار می‌کند و زمینیان، سرگشته [و حیران] او می‌شوند».

***

قَالَ الصادقُ (علیه‌السلام): «لَوْ أَنَّ حَوْرَاءَ مِنْ حُورِ الجَنَّهِ أَشْرَفَتْ عَلَی أَهْلِ الدُّنْیا وَ أَبْدَتْ ذُؤَابَهً مِنْ ذَوَائِبِهَا لَأَمَتْنَ أَهْلَ الدُّنْیا أَوْ لَأَمَاتَتْ أَهْلَ الدُّنْیا»
منبع: الزهد، حسین بن سعید، صفحه‌ی ۱۰۲؛ بحار لأنوار، علامه مجلسی، جلد ۸، صفحه‌ی ۱۹۹.
ترجمه: امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: «اگر حوری از حوریه‌های بهشت بر اهل دنیا سَرَک بکشد و زلفی از گیسوان او نمایان گردد، اهل دنیا [از لذت فوق العاده‌ی آن] می‌میرند»

***

در روایات عامه آمده است:
قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ حُوراً أَطلَعَت إِصبَعاً مِن أَصابِعِها، لَوَجَدَ رِیحَها کُلُّ ذِی رُوحٍ»
منبع: المعجم الکبیر، جلد ۶، صفحه‌ی ۵۹؛ حلیه الاولیاء، جلد ۱، صفحه‌ی ۲۴۷؛ تاریخ دمشق، جلد ۲۱، صفحه‌ی ۱۴۷؛ کنز العمال، جلد ۱۴، صفحه‌ی ۵۱۹.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر حوریه‌ای [از حوریه‌های بهشتی،] انگشتی از انگشتانش را [در فضای دنیا] آشکار سازد، هر جانداری بوی خوش آن را حس خواهد کرد».

***

قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ امرَأَهً مِن أَهلِ الجَنَّهِ اطَّلَعَت إِلَى أَهلِ الأَرضِ لَأَضاءَت ما بَینَهُما، وَ لَمَلَأَتهُ رِیحاً، وَ لَنَصِیفُها عَلى رَأسِها خَیرٌ مِن الدُّنیا وَما فِیها»
صحیح بخاری، جلد ۳، صفحه‌ی ۱۰۲۹؛ سنن ترمذی، جلد ۴، صفحه‌ی ۱۸۲؛ مسند ابن حنبل، جلد ۴، صفحه‌ی ۲۸۳؛ صحیح ابن حبان، جلد ۱۶، صفحه‌ی ۴۱۳؛ مسند ابی یعلی، جلد ۴، صفحه‌ی ۴۵؛ کنز العمال، جلد ۴، صفحه‌ی ۳۰۴.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر زنی از بهشتیان برای زمینیان نمایان گردد، از آسمان تا زمین را روشن می‌کند و عالم را آکنده از بو[ی خوش خود] می‌سازد. روسری [یا چادر] او از دنیا و هر آنچه در دنیاست، بهتر است».

***

قَالَ رَسولُ اللهِ‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «لَو أَنَّ امرَأَهً مِن أَهلِ الجَنَّهِ أَشرَفَت إِلَى أَهلِ الأَرضِ لَمَلَأَتِ الأَرضَ رِیحَ مِسک، وَ لَأَذهَبَت ضَوءَ الشَّمسِ وَالقَمَرِ»
منبع: المعجم الکبیر، جلد ۶، صفحه‌ی ۵۹؛ زهد ابن مبارک، صفحه‌ی ۷۷؛ تاریخ دمشق، جلد ۲۱، صفحه‌ی ۱۴۵؛ المصنف ابن ابی شیبه، جلد ۸، صفحه‌ی ۷۹؛ کنز العمال، جلد ۱۴، صفحه‌ی ۴۷۳.
ترجمه: رسول خدا‌ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): فرمودند: «اگر زنی از اهل بهشت بر مردم زمین نمایان شود، زمین را از بوی مشک پُر می‌کند و [درخشندگی‌اش] نور خورشید و ماه را محو [و بی‌فروغ] می‌سازد».

***

نتیجه‌گیری: این طور به نظر می‌رسد که آنچه مرحوم علامه طباطبایی (ره) دیده‌اند، بانویی از جنیان بوده است نه حوریه‌ای بهشتی. گزارش‌های متعددی از ظاهر شدن زنانی از طایفه‌ی جن به صورت‌های بسیار زیبا و خیره‌کننده برای انسان‌ها، در دست است؛ زیرا آمدن حوریه به دنیا، نظام عالم را به هم می‌ریزد.

کلمات کلیدی: , , , , , , , , ,

108
دیدگاه

56 نویسندگان
52 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
15 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
اکبری

حاج فردوسی فعلا تو با این جواب های کوبنده و دلنشینت نظام انحرافی دنیا رو به هم زدی
خدا وند با رسول الله و اهل بیت ایشان همنشینت کند

مولوی

چطور یکجا میایید و می‌فرمایید اصلا نباید توجه به حال و احوال عرفا کرد چون اشتباه هست و مبنایی ندارد برای تقلید اما یکجای دیگر میایید بحث از چگونگی عرفان علمایی همچون علامه طباطبایی که در زمانه خودش تک بوده و تبهر داشته بحث میکنید
یجای کار میلنگه شایدم اشتباه از من است

بنده ی خدا اگه خدا کمک کنه

کاش خدمتکار خونه ی این عالمان بزرگوار بودم فکر کنم در حد خدمتکارشون هم ظرفییت نداشته باشم

خانم بساک

سلام به نظربنده آقا درفکر وخیال خودچنین چیزی دیده است وشاید هم ازطایفه ی جنیان بوده است طبق حدیث های بسیارحوریان برزمینیان وارد نمی شوند

عاشق

فعلا حاج فردوسی نسخه هرچی علامه هست به باد داده

علیرضا

سلام به حاج فردوسی و عزیزان منهاجی. کامنت های دوستان رو که میخوندم سوالی برآم پیش اومد آیا ممکن است انسانی که از خاک آفریده شده با جنی که از آتش است ازدواج کند؟ لطفا پاسخ بدین خیلی ذهن منو درگیر کرده

مشاور

با سلام ! برادر گرامی! سعی کنید در ای ن موارد زیاد تجسس نکنید چون هم خود و هم اطارفیان تان را دچار مشکلاتی می سازید

سامان نجفی

سلام خدمت شما بزرگوار جن که من فکر میکنم اصلا وجود نداشته باشه و سوره ای که خداوند داخل قرآن به اسم جن آورده یعنی چیزی که پوشیده شده هست که به عربی میشه همون جن ولی در کل همچین اتفاقی محن فکر نمی کنم که بیفته چون اونها که خودشون رو بر انسان ها ظاهر نمی کنن که حالا اگر هم وجود داشته باشن و قابل لمس شدن نیستن که انسان مثلا بخواد با اونها ازدواج کنه و انسان جسم داره ولی جنیان که جسم ندارن و به همین جهت من فکر میکنم که این اتفاق رخ نتونه بده.

هوتن خرم دل

سلام ازدواج جن با انسان به نظر من امری محال است چرا که انسان اشرف مخلوقات هست و این در مورد جنیان نیز فکر میکنم که صدق کند چرا که جنیان به خدمت حضرت سلیمان در آمدند و این نشان یم دهد که آن دارای برتری کمتری نسبت به انسان ها هستند و ازدواج آن دو با یکدیگر امکان پذیر نیست و از آنجا که جنی بر اینشان ظاهر شده سر نماز من فکر میکنم چیزی بوده که شیطان بر چشم ایشان فقط ظاهر نموده است و چون این جهان چهان قانون مندی است نمی تواند امری خلاف این قانون مندی رخ بدهد به همین جهت می توان گفت که نوعی خطای دید یا نوعی توهم یا خیال می تواند رخ داده باشد

امیر میرزایی

سلام من هم با نظر دوستمان موافقم رخ دادن چنین اتفاقی من فکر میکنم که با قانونمندی جهان متفاوت است و هدف انسان از ازدواج به نظر شما چیست؟ داخل قرآن گفته شده که همسرانی از جنس خودتان آفریده شده تا با آن آرامش به دست بیاورید پس شما ازدواج می کنید که اولا آرامش به دست بیاورید و دوما برای بقای نسل خود ازدواج می کنید اما با جنیان این دو مورد من فکر میکنم که نقض بشود.

بابک

سلام تا زمانی که موجوداتی هم جنس خودتان هستند که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و یک زندگی زیبا رو برای خودتان خلق کنید ازدواج با جنیان حتی اگر وجود هم داشته باشه به نظر من امر ناشایست و نادرستی است. متاسفانه امروزه در کشور های غربی می توانیم این موضوع را مشاهده کنیم که حتی شخصی با حیوان خانگی خود ازدواج می کند یا فلان خواننده ی معروف اظهار می کند که با جنیان و روح و اجنه همبستر می شود اما همه ی اینها من فکر می کنم که نشان از یک چیز دارند و آن هم بی ایمانیست البته نظر من این هست و خود من هم زیاد آن را تایید نمی کنم ولی در ذهنم این امر وجود دارد.

ساسان روحانی

سلام چه ریزبینانه من خیلی در مورد این مقاله خوندم و خیلی فکر کردم و کامنت های دوستان رو هم خوندم اما این اصلا به ذهن من خطور نکرد واقعا بهتون تبریک میگم که چنین هوش خلاقی دارید و می تونید به ریز ترین جزئیات توجه کنید و در مورد اونها سئوال بپرسید حال که شما این ویژگی بی نظیر رو دارید به نظر من خیلی عالی میشه که در جاهای بهتری از اون استفاده کنید ازدواج کن با انسان چون یکی خاکه یکی آتش، یکی جسم داره و یک روحه امکان پذیر نیست به نظر چون این دو خلاف هم هستند.

احسان آئینی

سلام جنی که از آتش باشه به نظر من کاملا بر ضد انسان هست و دشمن انسان نیز هست چرا که شیطان هم از آتشه فکر می کنم و دشمن قسم خورده ی انسانه و از اونجا که قسم خورده به هر شکلی که شده انسان رو از راه به در کنه دارای سپاهی هست که همین سپاه جنیانی که از نوع آتش هستند در اون قرار دارند به نظر من و ازدواج انسان با دشمن خودش امکان پذیر نیست فکر کنم و کسی که این چنین فکر کنه و این چنین در پی او باشه به زودی به مرز جنون میرسه چون واقعا یک چیزی فرا ذهن ویک چیز فرافیزیک هست و چیزی نیست که در عالم ماده فکر کنم من رخ بده به همین جهت ذهن انسان رو خیلی به هم میریزه

معین

سلام من هم با دیدگاه دوستی که نوشتن زیاد پی این موضوع رو نگیرید موافقم ببینید شما یک باره قدم به این جهان میزارید و یک بار زندگی می کنید پس سعی کنید به بهترین شکل وبه بهترین نحو زندگی خودتون رو بگذرونید و این سئوالات فقط جنبه ی سرگرمی باید برای شما داشته باشه نه چیز بهتری چون واقعا ذهن انسان رو به هم میریزه و انسان رو از خود بی خود میکنه چیزی که کسی نمیبینه و چیزی که کسی نه لمس میکنه و نه احساسش می کنه مگه میشه که انسان با اون ازدواج کنه.

ناشناس

حقیقتاً تعابیر شما بسیار بد هست!! بسیار بسیار سطحی‌نگرانه به مسائل می‌نگرید! با آوردن چند روایت که ممکن است ظاهری از هدف شما را بیانگر باشد کار را تمام شده می‌پندارید و می‌گویید که همین است!!! سبحان الله… در روایتی آمده است که روزی ام سلمه، همسر پیامبر (ص) عرض کرد: یا رسول الله؛ اگر ما زنان دنیا وارد بهشت شویم، آیا بر حورالعین فضیلتی داریم؟ حضرت فرمودند: وَ الذی نَفسی بِیده! اِنَ فَضل المَخدومِ عَلی الخادِم کَفضل القَمَر لَیلَه البَدر عَلی سائر الکَواکب؛ قسم به کسی که جان من در دست اوست! حوریان بهشتی خادم شما زنان دنیا می‌باشند و فضیلت و برتری شما نسبت به آنان، مانند ماه است در شب چهارده بر سایر ستارگان… خوب دقت کردید؟! تمامی موجودات عقلی مانند ملائکه، حوری و… برای آمدن به دنیای مادی باید متنزل بشوند! یعنی وجود زن مومنه، برای اینکه در دنیا باشه باید تنزل پیدا کنه! مثل آیات قرآن که تنزل پیدا کرده‌اند! مثل جبرائیل (علیه‌السلام) که تنزل پیدا می‌کردند! مثل ۱۴ معصوم (علیهم‌السلام) که آنقدر تنزل کردند که جاهلان جرأت آنهمه جسارت را به ایشان پیدا کردند!!! اگر حوریه‌ی بهشتی با قامت بهشتی‌اش در دنیا جلوه می‌کرد، حرف شما درست بود و روایات مربوطه را در اینجا… ادامه »

حسین

با سلام و عرض ادب
از حاج فردوسی تقاضا دارم مطالب بیشتری در مورد حوریان منتشر کنید مخصوصا درباره ی علت و فلسفه خلق حوریان بهشتی به عنوان پاداش و اجر انسان
ممنون با ارزوی توفیق و سلامتی

حمید

مطلب بسیار جالبی بود
متشکرم از حاج فردوسی بخاطر این مطالب

هادیه

علامه طباطبایی چقدر دل نازک و مهربان بوده که از رنجش حوریه ناراحت شده

صادق

با اهدای سلام و تحیت
اگر فرض را بر جن بودن بگذاریم بی شک اگر حوریه هم برای علامه جلیل القدر به نمایش درمی آمد ایشان توجه شان از عبادت و عملشان بر نمی گشت

عبد

به نظر شخصی من انچه حضرت علامه دیده حوریه بوده نه جن زیرا حوریه برای اهل عالم به نمایش درنیامده فقط برای شخص علامه ظاهر شده و مقام حضرت علامه انقدر بالا و دارای کرامات بوده که با دیدن حوریه هیچ عکس العملی نشان نداده است

علی

حالا چه شخص مورد نظر حوریه باشد چه جن چه تفاوتی برای ما دارد فعلا که عالم غیب و اسرار عالم بر چشم ما نهان است بنابراین قضاوتی نمیتونم در این مورد کنم

مرتضی

ما کجا امثال علامه کجا ان شاءالله خداوند توفیق بدهد که ما هم آدم بشویم
ملا شدن چه آسان،آدم شدن چه مشکل

حسن

امیدوارم که ما هم بتوانیم روزی حوریان بهشتی رو ببینیم امیدمون به ارحم الراحمین هست خدایا ما رو پاک بگردان و در زمره صراط الذین انعمت علیهم مانند مرحوم عالم بزرگوار سید طباطبایی قرار ده

امیر

رسد ادمی به جایی که به جز خدا نبیند
مرحوم علامه طباطبایی (ره) به علو درجات رسیده بود ان شاءالله که همه ی ما عاقبت بخیر بشیم

حجت خدا

از اتفاقات حیات فکری علامه طباطبایی در دوره زندگی در قم، آمدن هانری کوربن از فرانسه به ایران و ملاقات با علامه طباطبایی در قم و تهران است. این ملاقات‌ها که باعث شکل‌گیری حلقه فلسفی مهمی در آن دوران می‌شود، به همت هانری کربن تشکیل شد و بسیاری از فلاسفه بعدی ایران معاصر به همراه کربن در محضر علامه طباطبایی به فلسفه آموزی و مباحث عمیق فلسفی پرداختند.

نعیمه

از صدر اسلام تاکنون عارفی به جامعیت قاضی نیامده‌است. … آقای قاضی یک عالمی بود که از جهت فقاهت بی‌نظیر بود. از جهت فهم روایت و حدیث بی‌نظیر بود. از جهت تفسیر و علوم قرآنی بی‌نظیر بود، حتی، از جهت تجوید و قرائت قرآن؛ و در مجالس فاتحه‌ای که احیاناً حضور پیدا می‌نمود، کمتر قاری قرآن بود که جرات خواندن در حضور وی را داشته باشد، چرا که، اشکال‌های تجویدی و نحوهٔ قرائتشان را می‌گفت.

مشتاق

سید علی قاضی در تفسیر قرآن و معانی آن مهارت داشت و علامه طهرانی از قول علامه طباطبائی (از شاگردان سید علی قاضی) می‌گوید:

«ما هر چه داریم از قاضی داریم. قاضی در تفسیر قرآن کریم ید طولایی داشت و این سبک تفسیر آیه به آیه را قاضی به ما تعلیم دادند و ما در تفسیرالمیزان، از مسیر و روش ایشان پیروی می‌کنیم. 

حیدری

بسیاری از استادان بزرگ فلسفه و عرفان اسلامی از شاگردان سید علی قاضی بودند. از میان شاگردان مشهور وی می‌توان به سید عبدالاعلی سبزواری سید محمدحسین طباطبایی اشاره کرد

کسری

موضوع جالب برای من در باره آیت الله قاضی این است که در حدود سال ۱۳۵۶ خورشیدی هنگام دفن دختر سید علی قاضی در کنار قبر پدرش مشخص می ‌گردد که بدن پدرش پس از حدود چهل سال هنوز تازه است و متلاشی نشده است.

Sadaf

میرزا حسین قاضی خود اهل معرفت و از شاگردان میرزا محمد حسن شیرازی بوده و کتابی در تفسیر سوره حمد و انعام نوشته است.

احسان

اگر قرار باشد پیروی نکنیم ب خاطر این دلایل پس از اهل بیت علیهم السلام هم نباید پیروی کنیم شاید کسانی ب دروغ بیان کردند حرف های ائمه معصومین علیهم السلام و نمی‌شود پیروی کرد پس مشکل از جای دیگر است

Zahra

بینهایت از شما سپاسگزارم بابت تمامیِ اطلاعاتی که برای ما قرار دادید
برای شما بهترین ها را از خدا میخواهم و همیشه سلامت و عاقبت بخیر باشید

کریم

سلام اینکه خداوند جدای از همسرانی که در این دنیا به انسان میده در اون دنیا هم عطا میکنه به نظر من نهایت بخشندگی خداوند رو نشون میده و این رو نشون میده که خداوند بر بندگانش خودش نهایت لطف و کرامت رو داره ولی این انسان هست که با غریزه ی انسانی و همچنین فطرتی که در وجودش هست ناسپاس میکنه وشکر نعمات خداوند ور به جا نمیاره انسانی که شکر گذار هست قطعا به تمام نعمات از جمله همین مسئله ای که داخل این مقاله ذکر شد میرسه و به اون دست پیدا میکنه اما انسان ناسپاس نه تنها به اون چیزی نمیرسه بلکه چیزهایی هم که داره از اون گرفته میشه

مرتضی رهایی

سلام من کاملا با شما موافقم انسانی که ناسپاس هست به هیچ عنوان چیزی از سمت خدای خودش دریافت نمیکنه فکر میکنم البته به کار بردن عبارت به هیچ عنوان هم نمیتونه درست باشه اما به هر حال میخوام این رو ذکر کنم که خدواند در قران فکر کنم میگه که سپاس گذاری کنید تا بر شما بیفزایم این بیفزایم یعنی نه آنکه به شما نعمتی بدهم بلکه میگوید که شما را از لحاظ درونی ارتقاء میدم شما رو شخصیت شما رو بزرگتر میکنم اینطور و با سپاس گذاری هست که انسان به مقامات بالا و والای کرامت میرسه و بهشت واقعی رو در زندگی خودش تجربه میکنه و اونجا دیگه حوری و … برای انسان فکر نمیکنم معنی داشته باشه چون انسان اینقدر اون موقع ظرفش پره و اینقدر نعمت هایی که خداوند بهش داده چشمش رو گرفته که چیز دیگه ای جای خالیش رو احساس نمیکنه البته اگه وارد زندگیش بشه نه اینکه بی نفاوته نه خوشحال میشه اما اگر هم نیاد ناراحت نمیشه. موفق باشید

محسن

سلام بله کاملا درسته انسان باید سپاس گذار نعمات خدواندش باشه به همین جهت حالا این کتابی که میخوام معرفی کنم مرتبط با این مقاله نیست اما واقعا به انسان یاد میده سپاس گذاری کردن رو به انسان آموزش میده چطور به نعمت هایی فکر کنه که خداوند در زندگی به اون داده. به این صورت انسان یمتونه به درجات خیلی بالایی برسه و قطعا در بهترین جای بهشت هم جای میگیره اضافه گویی نمی کنم و کتاب رو معرفی میکنم این کتاب اسمش معجزه ی سپاس گذاری از شخصی به اسم راندا برن هست که بسیار کتاب معروفیه و بسیار پر فروش فکر کنم و خیلی خیلی می تونه تو زندگی یک نفر تاثیر بزاره

احمد

سلام چه جالب این کتاب رو من خوندم البته نخوندم که فایل های صوتیش رو تا بیخشی از اون گوش دادم که هر روز تمریناتی داره برای سپاس گذاری کردن برای نعماتی که خداوندبه ما داده و واقعا اثر خوبی در زندگی انسان میزاره به انسان یاد میده که چطور برای غذایی که میخوره، چطور برای تنفسی که میکنه، چطور برای دوستانی که داره، چطور برای موقعیت کاری و هر چیز دیگه ای که داره سپاس گذاری کنه و شکر نعمات خداوند رو به جای بیاره .انسان با خوندن این کتاب واقعا شخصیتش بزرگ تر میشه و بعد از تمرینات بیست و هشت روزه ی اون(؟) دیگه آدم، اون آدم قبلی نیست بلکه کاملا شخصیتش عوض شده و شخصیت جدیدی در وجود اون شکل گرفته. به امید اون روز که همه ی ما یک شخصیت سپاس گذار رو در خودمون به وجود بیاریم شخصیتی که برای همه ی نعمت هایی که خدواندگارش در اختیارش گذاشته شکر گذارو سپاس گذار هست. به دوستن منهاجی عزیزم پیشنهاد میدم که حتما و حتما این کتاب رو بخونن و تمرینات اون رو انجام بدن خیلی میتونه به شما کمک کنه. موفق باشید

فرهاد

شراب» به معناى نوشیدنى و «طهور» به معناى چیزى است که پاک و پاک کننده است. از آیات مختلف استفاده می‌شود که در بهشت انواع نوشیدنی‌هاى گوارا و پاک با کیفیت‌هاى متنوع وجود دارد. و در یک آیه از قرآن تعبیر به «شراباً طهورا» شده است: «و پروردگارشان شراب طهور به آنها می‌نوشاند»

شادی رحیمی

سلام من سر یک موضوع گیر کردم حالا من اینطور در نظر میگیرم که اون حوری که اسم آورده شده هم از جنس مذکر هست و هم از جنث مونث که تعریف های خیلی زیادی از اون شده خب ما هم در این دنیا مردان یا زنانی رو داریم که زیبایی خیلی خاصی دارند و ویژگی هایی که داخل احادیث آورده شد رو اونها هم دارا هستند پس تنها ملک اونها زیبایی شون فکر نکنم باشه و اگر هست پس چه تفاوتی میون حوری و انسان حالا چه مرد و چه زن زیباش هست؟

شیوا

سلام من میخوام یکم بزرگتر از این موضوع به قضیه نگاه کنم و اونم این هست که به قول یکی از دوستانی که کامنتشون رو خوندم خداوند به این دلیل از اسم حوری استفاده کرده و در مرود اون و زیبایی هاش به انسان گفته چون برای انسانی که در این جهان زندگی میکنه میشه گفت مهمترین مسئله همین نیاز جنسی اون و چشم زیبا بین اون هست یعنی زیبایی ها رو دوست داره و دوست داره که زیبایی ها ازآن اون باشه پس خداوند به او وعده ی چنین چیزی رو میده که انسان بتونه در مسیر حق قدم برداره البته من نمیگم که دروغ و وجود نداره نه ولی یک چیز خیلی بزرگ تر از این هست به نظر که چون انسان نمی تونه درک کنه چون ذهنش بیشتر قد نمیده پس خداوند این شکل براش مثال زده.

شیرین

سلام البته که یک تفاوت هایی هست اما باید بدونیم که انسان اشراف مخلوقاته و زمانی که خدواند به فرشتگانگ گفت که بر انسان جده کنید همه سجده کردند جز یکی. خب این نشون میده که اگر حوری جزء جنیان نیست به احتمال جزء همین فرشتگان هست که اون هم به انسان سجده کرده پس مقام پایین تری نسبت به انسان داره و این نشون میده اگر هم تفاوت هایی با انسان داره انسان ویژگی های برتری نسبت به اون خواهد داشت و این طور نیست که بگیم که اون نسبت به انسان بهتره ممکنه برای انسان تازگی داشته باشه اما برتری نداره.

بهنام

سلام تفاوت بین حوری و انسان هر چی که باشه بالاخره انسان از اون برطری داره و انسان فقط فکر میکنم البته انسانی که در دنیای امروزی می بنم فقط به یک دید به حوری نگاه میکنه و اون هم وسیله ی جنسی هست که در اون دنیا من اینطور به نظرم میرسه که نیاز جنسی اصلا برای انسان وجود نداشته باشه البته من این رو مبنی بر کامنت هایی که عزیزان ارسال کرده بودند میگم و این رو از کامنت های اونها فهمیدم اما به صورت کلی اگر بشه گفت اینطوری میشه بیان کرد که تفاوت بین انسان و حوری برتری هایی هست که خداوند به انسان داده.

کسری

کافر از نگاه قران کیست ؟ : در قران به چه کسی کافر میگویند؟ بارها در قران آمده کافران عذابی سخت خواهد شد؟ میخواهم بدانم افراد بیسواد که کافر به دنیا آمده اند چه تکلیفی دارند؟؟

کیمیا

قرآن در آیه ۹۰ مائده می گوید: شراب عملی شیطانی است اما در آیه ۱۵ سوره محمد (ص)، شراب را از نعمتهای بهشتی یاد می کند. اگر شراب عملی شیطانی است پس آنجا هم شیطانی است. علت چیست؟!

نازنین

 در لغت عربی شرب به معنای نوشیدن و شراب به معنای نوشیدنی است. به «خمر» هم شراب می گویند چون مایعی است که نوشیده می شود.

کمالی

شراب دنیایی مست کننده است و با تعطیل کردن عقل و هوش آدمی، او را از یاد خدا غافل می کند (مائده/۹۱) اما در نوشیدن شراب بهشتی هیچ گونه زوال عقل و هوشی وجود ندارد (واقعه/۴)

مرتضی

زمانی می رسد که همین مسجد، نمازگاه مهدی(علیه السلام)، فرزندم و نمازگاه هر مؤمنی می شود. در روی زمین مؤمنی نیست مگر اینکه وارد شود و به آن دل ببندد. مبادا آن را ترک و مهجورش کنید. در آن نماز بخوانید و با آن نماز به خدا نزدیک شوید و حوائج خویش را از خدا بخواهید. اگر مردم به فضیلت این مسجد آگاه بودند از اکناف جهان به سوی آن می شتافتند، اگر چه به خزیدن بر روی برف باشد.»

مرجان

طبق بعضی از روایات، نخستین کسی که مسجد کوفه را تأسیس کرد، حضرت آدم بود. امام صادق(علیه السلام) درباره تعیین حدود مسجد توسط حضرت آدم(علیه السلام) می فرماید: «حَدُّ مَسْجِدِ الْکُوفَهِ آخِرُ السَّرَّاجِینَ خَطَّهُ آدَمُ(علیه السلام) وَ أَنَا أَکْرَهُ أَنْ أَدْخُلَهُ رَاکِباً».
بنابر این قول، مسجد کوفه به مرور زمان تخریب شده است.

Sara

مقبره برخی از بزرگان و علمای دینی در آنجا قرار دارد. گفته می‌شود پس از ظهور حجت بن حسن، این مسجد وسعت بسیاری خواهد یافت. این مسجد یکی از مکان‌هایی است که شیعیان حتی اگر آن جا مسافر باشند می‌توانند نماز خود را تمام بخوانند.

نصیر

چقدر جالب من نمی دونستم که در مسجد کوفه می شود نماز را کامل خواند. مرسی از این مطلب زیباتون که به اشتراک گذاشتین

نجمه

چقدر قشنگ. من نمی دونستم که مسجد کوفه همچین ویژگی دارد خیلی عالی بود

نظری

مسجد کوفه یکی از مساجد چهارگانه بزرگ جهان اسلام است که در شهر کوفه عراق ساخته شده‌ است. این مسجد در ۱۲ کیلومتری شمال شهر نجف واقع است.
گفته می‌شود این مسجد ابتدا توسط حضرت آدم ساخته شده و پس از مسجد الحرام قدیمی‌ترین مسجد جهان است.

حسام

سلام خدمت تمامی بزرگواران باز هم یک مقاله ی عالی و بی نظیر از جانب حضرت حاج فردوسی هنوز میخواستم از شما درخواست کنم در مورد این مسئله ی چالش بر انگیز و همچنین با اهمیت یعنی حوریان بهشتی صحبت کنیدو م قاله ای رو منتشر کنید که خدا رو شکر خداودن به درخواست من پاسخ داد و شما این مقاله رو بدون اینکه من بخوام هنوز درخواستم رو بنویسم در بخش کامنت ها منتشر کردید واقعا مطلب بی نظیری بود و کامنت های عزیزان خیلی کمک کرد به من از خداوند براتون بهترین ها رو میخوام و امیدوارم هر کجای این کره ی خاکی که قرار دارید به هر چه که از خدواند منان می خواین دست پیدا کنید و همیشه شاد، سالم و موفق باشید و روز به روز به خدای خودتون نزدیک و نزدیک تر بشید به امید روزی که همه ی ما افرادی که در سپاه منهاج فردوسیان قرار داریم بتونیم خداوند رو در زندگیمون احساس کنیم و مسیر خدواند رو بپیماییم که این بهترین راز سعادتمندی در دنیا هست.

نقی

سلا وب سایت خیلی خوبی دارید و من از از این وب سایت خیلی خیلی استفاده کردم از شما برای تدارک دیدن آن متشکرم

رویا

سلام الان که این مقاله رو خوندم آخر شب هست و واقعا خوشحالم که الان با وب سایت شما آشنا هستم خیلی خیلی مطالب خوبی دارید از تون ممنون و سپاس گذارم و امیدوارم که همیشه بهترین ها در زندگی خودتون دست پیدا کنید ودر آخرت همنشین بهترینه حوریان بشوید. شاد، پیروز و موفق باشید

سلام و خدا قوت. این وب سایت در حوزه ی مطالب دینی خیلی می تواند پر رنگ حضورش را اعلام نمایدو همچنین می تواند دیدگاه منهاج فردوسیان را خیلی زیبا به مردم منتقل نماید. برایتان بهترین ها را میخواهم و می خواهم این را خدمتتان بگویم که اگر برای به دست آوردن آن دنیا به دنبال لذت های پوچ و بی هوده ی این دنیا تلاش کنیم قطعا نتیجه ی ما چیزی جز شکست نخواهد بود.

فروتن

سلام کاش بیشتر این مقاله رو تحلیل می کریدید ودر موردش توضیح می دادید نه که به همین چند خط و همین چند آیه افاقه کنید چون برای اینکه بخواین مطلبی رو به کسی بیاموزید قطعا باید توضیحاتش هم به همراهش باشه توضیحات زیاد و کافی منظورم بود که انسانی که اون رو میخونه به صورت کامل بتونه اون مسئله رو در کنه

حسن

سلام من نمیدونم که کجای این مقاله برای شما مبهم بود و کجاش رو نتونستید درک کنید یا بفهمید اما این رو میخوام خدمتتون عرض کنم که انسان فکر نمی کنم نیازی داشته باشه به اینجور مواردی بلکه همین که سرنخش بهش داده بشه که بره دنبال حقیقت این قطعا بهتر میتونه کمکش کنه چون ذهن کنجکاو و ماجراجوی انسان رو بر می انگیزه و باعث میشه که انسان در زندگی خودش حرکت کنه و حرکت کردن بهترین نیروی انگیزاننده هست فکر میکنم برای ادامه ی یک مسیر.

حسن

سلام یک موضوع که همین الان به ذهنم خطور کرد این بود که داخل قرآن خداوند میگه که ما انسان رو بر بسیاری از موجودات برتری دادیم این یعنی عده ای از موجودات هم هستن که از انسان برتری دارن ولی اونها واقعا چی هستند؟ نکنه همین حوریان و … اند لطفا در این مورد اگر کسی چیزی میدونه به من بگه.

ایلیا

سلام ببینید اینکه انسان بر بسیاری موجودات برتری داره که فکر نمیکنم مسئله ای خیلی بزرگ و پیچیده ای باشه اما اینکه کدوم یک از موجودات بر انسان برتری دارند رو باید بهش فکر کنیم شاید همونطور که گفتید در سیارات دیگه حضور داشته باشن اینگونه موجودات یا در جهان آخرت یا همین فرشتگان ما باشند و این مشص نیست و به این دلیل گفتم فرشتگان چون زمان خلقت انسان واکنش نشون دادن از خودشون که خدایا چرا به انسان برتری میدی و این نشون میده که فرشته ها شاید نسبت به انسان برتری هایی در وجودشون بوده.

فروتن

سلام من هم همین توی ذهنمه اما اگر برتری داشته که دیگه چرا سجده کنه با از این مسئله هم هست که نباید بودن جواب بمونه اما به صورت کلی به دیدگاه شما موافقم و تاثیر خوبی دیدگاه شما روی من گذاشت انسان باید سعی کنه که در زندگی خودش بهترین ها رو خلفق کنه حالا چه موجوداتی از اون برتری دارند یا ندارند مهم نیست مهم این هست که انسان سعی کنه رضای خدای خودش رو به وجود بیاره و در زندگی خودش برای رضایت خداوند بکوشه و تلاش کنه. موفق و پایدار باشید

علی اصغر

سلام اگر حوری در بهشت هست پس کاملا پاک و پاکیزه هستچون بهشت تنها جای پاکان و پاکیزگان هست و خداوند غیر پاکی رو در اون راه نمیده همونطور که انسان که اشرف مخلوقات بود رو به خاطر اینکه ناپاک شد ازون خارج کرد به خاطر خوردن میوه ی ممنوعه پس این نشون میده که اون موجود حوری نبوده چون حوری هم بالاخره از اهمیت والای نماز باخبر هست و میدونه که نماز در چه جایگاهی قرار داره پس هیچوقت به چشم یک انسان خودش رو ظاهر نمیکنه اون هم در هنگام نماز

مرتضی خزائی

سلام بله درست میگید و موضوع دیگه اش هم این هست که داخل احادیث نوشته شده بود از جایگاه حوریان که اگر زمینیان اون رو ببینن چه اتفاقی میفته بس که زیبایی داره و همچین مواردی پس اون حوری نبوده در غیر اینصورت حتما مواردی رو که بیان شده داخل احادیث رخ میداد البته من میدونم که اونها توصیفاتی بوده برای اینکه جایگاه حوری رو بهتر درک کرد اما بالخره دروغ هم که نبوده دیگه.

آیلین

سلام حالا به نظر من هر چی که بوده وخودش رو نشون داده مهم این بوده که ایشون به اون توجهی نکرده و به نمازش افاقه کرده و واقعا چند درصد از ما اینطوری هستیم. خود من هنوز که هنوزه چرا بخوام دروغ بگم زمانی که نماز میخونم ذهنم همه جا درگیر هست مثلا فلان کار رو کی انجام دادم یا فلان کار رو چرا انجام ندادم داره از زمانش میگذره و همینطور ذهن من بهش درگیر بوده و این واقعا ناخوشاینده و این جایگاه بزرگ ایشون رو نشون میده که حتی یک چیز زیبا که میخواسته جن باشه یا حوری بر ایشون ظاهر شده وایشون به اون توجهی نکرده. موفق باشید

نازنین ذهرا

سلام توجه رو که کرده وگرنه هرگز اون رو نمی دید دیگه ولی آره درست میگید وجود چنین شخصیت هایی واقعا در زمان حال خیلی کم شده و ما آدم ها باید زندگی خودمون رو نگاه کنیم و ببینیم که چه جاهایی مشکل داریم و از چنین افرادی الگو بگیریم و سعی کنیم که زندگی زیبایی رو برای خودمون خلق کنیم اینطور نه تنها به نعمات دیگه خداوند بلکه همین حوری هم که این همه توصیفش شده رو خداوند در جهان آخرت به خدمت ما در میاره. در واقع انسان جایگاه خیلی بزرگی داره.

فاطمه

سلام البته که انسان جایگاهش خیلی بزرگ ووالا هست و این که اشرف مخلوقات اسم گرفته واقعا چیز کم نیست حالا من به جاهای دیگه و سیارات دیگه کار ندارم اما در زمین اشرف مخلوقات انسان هست.

سپهر رادمهر

سلام بالاخره که ایشون چشم داشتن که و میگن زمانی که انسان به نماز می ایسته شیطان با لشکرش به صف میشن که هر کاری کنن که اون نمازش بشکه و اینجا هم حتما شیطان خودش رو به شکل یک حوری در اورهد تا ذهن ایشون از روی نماز برداشته بشه و این رو هم بگم که بالاخره انسان ممکن الخطاست و ممکنه که از او خطایی سر بزنه حالا ایشون که نماز رو کامل خوندن و جای خطایی فکر نمیکنم باقی مونده باشه اما به طور کلی میخوام این موضوع رو عرض کنم.

رضا احمدی

سلام یک موضوع ذهن من رو درگیر کرد البته خیلی کوچیکه ولی بازم اتوی ذهنمه و خواستم بیانش کنم و اونم این هست که ایشون خاطره نماز خوندنشو که تعریف میکنه میگه بین نماز یهو به یاد این افتادم که مثلا این حرف رو به من زدن و دوباره توجه ام رفت روی نماز خب این نشون میده اگه ذهنش به اون پاسخه فکر کرده یعنی اصلا توجهش اون موقع روی نماز هم نبوده و بعد اینکه طمانی که چشم ها به مهر متمرکز هستند که چشم جای دیگه ای رو نمیبینه این ها توی ذهنم به وجود اومدن که دوست داشتم بیانشون کنم ودیدگاه دیگر دوستان رو در موردش بدونم

محمد

سلام من نمی دونم که حوری وجود داره یا نه و بیشتر می خوام در موردش بدونم که اون چی هست که این همه زیبا در مورد اون امامن ما حرف زدن و توضیح دادن خیلی دلم می خواد در موردش مطالعه کنم اگر دوستان منببعی رو میشناسن یا جایی کهع بشه در مورد حوری ها اطلاعاتی کسب کرد خوشحال میشم که بفرمایید تا به تحقیق بپردازم و نتایج تحقیق خودم رو قطعا با دوستان دیگه در بخش نظارت یک مقاله مرتبط کامنت می کنم.

سورنا

سلام خب اولین جایی که شما می تونید در اون به تحقیق بپردازید در مورد حوری ها همین بستر اینترنت و گول هست که به راحتی هر مطلبی رو پیدا میکنه و شما خیلی راحت می تونید در اون سرچ کنید و سپس نتایجش رو ببیینید خدا رو شکر مقالات زیادی هم در سطح اینترنت روز به روزم نتشر میشه که بخش بزرگی از اونها رو همین مقالات مذهبی شکل میدن اما جدای از این مورد میخوام بگم که حوری ها به قول بعضی از دیگر دوستان فقط یک نعمت عادی از سمت خداوند هستند نه چیز دیگه ای

لعیا موسوی

سلام اگر برای مردان در آن جهان حوریانی هست پس برای زنان چه موجوداتی وجود دارد این ذهن مرا بسیار به خود مشغول کرده است. لطفا از صحبت های کلیشه ای و بی محتوا که مرز بندی جنسیتی دارد پرهیز کنید که هیچ به کار نخواهند آمدو این صحبت ها کاملا منسوخ شده هستند که زنان حقی ندارند یا زنان نصف مردان حق دارند واینجور مواردی و اگر هنوز در کشور ما این رسم وجود دارد به دلیل فرهنگ اشتباه و نادرستی است که جا افتاده حال من میخوام یک دیدگاه منطقی را در این موضوع بشنوم و دیدگاه هایی با مرز بندی جنسیتی فقط نشان دهنده ی آن است که کسی که آن دیدگاه را می نویسید هیچ خداوند را درک نکرده و نتوانسته است که خدایش را بشناسد.

نرگس

سلام من هم با شما موافیقم واقعا نباید مرز بندی جنسیتی وجود داشته باشه حالا که از این موضوع بگذریم میخوام خدمت شما بزرگوار عرض کنم که یقینا برای زن ها هم حوریانی هست یا چیزی مشابه که به یاد دارم فکر میکنم معلم دینی ما اسم آنها رو به زبون آورد ولی من الان در خاطرم نیست که چه نام داشتند ولی این رو میدونم که فکر میکنم هست و وجود داره و نمیشه که وجود نداشته باشه چون اگر اینطور باشه خداوند بین بندگانش فرق و تفاوت قائل شده که این به هیچ عنوان در عدالت خداوند وجود نداره.

اکبر

سلام من در مورد حوریان بهشتی نمی خواهم حرفی بزنم یا صحبتی کنم بلکه میخواهم در مورد این موضوع صحبت کنم که اگر ما به جای آنکه به دنبال این باشیم که برای رسیدن مثلا به یک حوری در این دنیا انسان خوبی باشیم این به نظرم امر خوب و شایسته ای نیست ما قبلا از هر چیزی باید خوب باشیم چون ذات ما خداگونه است، چون ما بخشی از خداوندیم به همین جهت ما می بایست که خوب باشیم و جهان را جای بهتری باری زندگی کردن نماییم اگر انسان با این هدف برای رضای خدای خویش تلاش کند قطعا ثمرات بهتری به دست خواهد آورد.

فرهاد

سلام ببینید شما کاملا منطقی و درست حرف می زنید اما حوریان بهشتی هم مانند نعماتی هستند از جانب خداوند و من فکر میکنم چند دسته از موجودات وجود داشته باشند یعنی انسان هاف حوریان و جن ها چرا که در پایان مقاله حضرت حاج فردوسی ذکر کردند که کسی که بر ایشان ظهور کرده بود حوری بهشتی نبوده بلکه یکی از جنیان بوده است پس این نشان می دهد که حوریان نیز نوع متفاوتی از خلقت خداوند هستند.

شهریار

سلام من هم با دیدگاه شما موافقم ما باید برای هدف بزرگتری تلاش کنیم ما باید جهان را از دید بزرگتری ببینیم زمانی که وارد آن دنیا بشویم قطعا دید ما کلا تغییر خواهد کرد و دیگر عوامل تحریک کننده ی دنیوی برای ما اری نخواهد داشت پس حتما نیاز جنسی نیز که در این جهان جزء مهمترین نیاز ها به شمار می آید در آن دنیا فکر نمی کنم که از اهمیت زیادی برخوردار باشد و حوریان بهشتی یا هر چیز دیگری که نام دانرد هم نعمت هایی هستند از سوی خداوند که خداوند در قران مژده ی آنها را به بشریت داده است.

امید کاظمی

سلام ببینید من فکر میکنم که زمان پیامبر ذهن مردم چون کوچیک بوده پس پیامبر سعی می کرده که از علایق مردم براشون بگه و اونو ربط بده به خداوند و بهشت خداوند تا اینطور مردم به سمت دین کشیده بشن و به همین منوال هم تا امروزه حوری و حوریان بین مردم حرفشون پیچیده که آره همچین چیزایی هم هست البته من نمیگم که وجود نداره خیر این منظور من نیست اما من فکر میکنم این فقط یکی از نعمت های معمولی خداوند هست که چون در این جهان از اهمیت زیادی برخورداره پس مردم اون رو خیلی بزرگ میدونن

ahmad

در اینجا می شود یک نکته ای ذکر کرد که بسیار مهم است و آن ادامه داستان است که علامه می گوید ابتدا از طرف راست آن حوری امد و سپس از طرف چپ و وقتی از طرف چپ من آمد و آن جام را به من تعارف کرد. من نـیز توجهى ننمودم و روى خود را برگرداندم. آن حوریه رنجیده شد و رفت و من تا به حال، هر وقت آن منظره به یادم مى افـتد، از رنجش آن حور متأثر مى شوم.

این تاثر از چه جهت است؟ کلید پاسخ به این داستان همینجاست که علت تاثر علامه طباطبایی و همچنین علت رنجیده شدن آن حوز چه بوده است؟ البته بیشتر تاثر علامه طباطبایی اهمیت دارد اینجا.
در قران امده
«و أنه هو أضحک و أبکی»؛ و به درستی اوست که می خنداند و می گریاند (نجم/ ۴۳)
امام علی (ع) فرمود: «السرور یبسط النفس؛ شادی، سبب انبساط روح است»
دقیقا عکس آن را هم می توان گفت که غم و تاثر از انقباض روح است

یعنی علت تاثر علامه که از انقباض روح است به دلیل بی توجهی به حور بوده؟ چون بالاخره این ذکری که علامه می گوید ذکر الله است اما حور عین هم تجلی و عین ذکر الله است….

فاطمه

با سلام
آیا ممکن است کسی به واسطه ی دوری از گناه و مراقبه ی بسیار طولانی به جایی برسد که خداوند پاداش اخروی او را در همین دنیا عطا کرده و در همین دنیا مثلا فرشتگانی را به شکل حوریان بهشی در اختیار او بگذارد و به او اجازه ی برقراری روابط نا مشروع با آنها را بدهد؟

sara

با سلام خدمت شما

سالک هدفش رسیدن به کرامات، حور العین، بهشت و ثواب و…. نیست بلکه تنها و تنها قصدش از سلوک و تهذیب نفس، لقاء الله است! سلوک باید خالصانه و بدون هر غرضی باشد!

وقتی سالک به مقصد رسید خداوند خیر دنیا و آخرت، کرامات و… را به وی میدهد، بهشت را مسخر وی قرار میدهد و در واقع روح وی، ساکن بهشت میشود و جسمش ساکن این دنیا! این همان معنی حیات طیبه است که در قران و دعای ابوحمزه ثمالی به آن اشاره شده!

این اشعار سعدی و حافظ و اولیای الهی که از زیبارویان و شراب و… سخن میگویند در واقع همان نعمات جنات نعیم را توصیف میکنند!

جرجانی

در مورد این دو مرد اصلا نباید حرف زد اینقدر از لحاظ علمی و عرفانی بالا بودند و در حال حاضر هستند که حتی به نظر من کسی جز امام خامنه ای حفظه الله و علامه حسن زاده به این درجه آن ها نرسید

کوزوی

اینطور که مطمن شما بیان میکنید یعنی اون مرحوم آیت الله که خودش اظهار کرد من حوریه دیدم شما دارید تهمت کذب ب اون می بندید در این صورت اگر حوریه ندیده باشد و کذب هم در نظر بزرگان بسیار گناه بزرگی بود مگر اینکه مبنای علامه طباطبایی در گفتن حوریه معنای بانوی جنیان بوده که در این صورت حرف شما کاملا صحیح و درست می باشد

شاعر

زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حقّ ما هر چه گوید جای هیچ اکراه نیست
در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست
بر صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست