۲۷ آذر

بوسیدن دست کارگر!

سؤال: آیا درست است که رسول خدا (ص) دست کارگری را بوسیدند؟
جواب:
این مطلب فقط در یک روایت یافت شد که نخست به بیان روایت می‌پردازیم:
إنَّ رَسولَ اللّه صلى الله علیه و سلم لَمّا أقبَلَ مِن غَزوَهِ تَبوکَ استَقبَلَهُ سَعدٌ الأَنصارِی، فَصافَحَهُ النَّبِی صلى الله علیه و سلم، ثُمَّ قالَ لَهُ: «ما هذَا الَّذی أکتَبَ یدَیکَ؟» قالَ: یا رَسولَ اللّه، أضرِبُ بِالمَرِّ وَالمِسحاهِ فَاُنفِقُهُ عَلى عِیالی. فَقبَّلَ یدَهُ رَسولُ اللّه صلى الله علیه و سلم، وقالَ : هذِهِ یدٌ لاتَمَسُّهَا النّارُ أبَداً.
ترجمه: انس بن مالک گوید هنگامی که رسول خدا (ص) از جنگ تبوک بازگشت، سَعد انصارى به پیشواز وى آمد. پیامبر پس از آن که دست او را فشرد به وى فرمود: «به چه سبب دستانت این گونه سخت و زبر شده است؟» گفت: اى رسول خدا، بیل می‌زنم و طناب می‌کشم و خرج زندگی خانواده‌ام مى‌کنم. پس رسول خدا (ص) دست وى را بوسید و فرمود: «این دستى است که هرگز آتش به آن نمى‌رسد».

بررسی منبع: این روایت فقط در دو منبع زیر یافت شد:
اُسد الغابه، ابن اثیر، جلد ۲، صفحه‌ی ۲۶۹
تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، جلد ‏۷، صفحه‌ی ۳۵۳.
که هر دو از منابع دست دوم حدیث عامه است. آشنایان با اصول استجماع منهاج فردوسیان می‌دانند که از حدیثی می‌توان قاعده یا قانون استجماع کرد که علاوه بر جهات دیگر، از تصریحات قرآن کریم یا روایات شیعه‌ از معصومین (علیهم‌السلام) باشد. پس اولین امتیاز منفی این روایت، منحصر بودنش به منابع عامه است.
ثانیاً: باید از معصوم نقل شده باشد، در حالی که این روایت از انس بن مالک نقل شده است که جایگاهی در نزد شیعه ندارد و از بزرگان عامه محسوب می‌شود.
ثالثاً: با روایات مسلّم و صحیح السند و دارای منبع معتبر که بوسیدن دست را نهی کرده است، منافات دارد.
رابعاً: به فرض این که در منابع معتبر می‌آمد، فعل معصوم است و فعل معصوم از لحاظ اصول استجماع منهاج فردوسیان، دلالت بر استحباب ندارد. پس به فرض این که چنین روایتی در منابع معتبر می‌بود و به فرض این که از معصوم نقل می‌شد، چون فعل است نه امر و نهی، قابل پیروی نیست و فقط در حد یک گزارش تاریخی یا قاعده‌ی تجملی می‌توانست مورد استفاده قرار گیرد.
البته با توجه به بی‌اعتبار بودن منبعش، اصلاً قابل توجه و استناد نیست.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , , ,

129
دیدگاهتان در باره‌ی مطلب بالا را بنویسید

 
 
 
50 نویسندگان
79 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
23 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
شاهین

سلام دوستان از نظر من کار بدون آگاهی بسان گفتار بدون ثمر است، آنکه در صدد انجام کاری بر می آید لاجرم باید بر مدار آگاهی، عملی را به انجام رساند زیرا اگر چنین نکند به نتیجه ای نخواهد انجامید ودر ادامه باید بگویم که انسان با اعمال خویش سرنوشت خود را رقم می زند. پس باید به دنبال بهترین اعمال بود تا بهترین سرنوشتها برای آدمی رقم بخورد، چه بسا کسانی هستند که عملی نیکو می کنند امّا چون به عاقبت آن نمی اندیشند در می مانند.
وباید بدانیم که عملی ارزشمند و تأثیرگذار خواهد بود که رضایت درونی و حظّ باطنی بهمراه داشته باشد و کسانی دارای این رضایت و التذاذ خواهند بود که به تناسب علاقه مندیها و توانمندیها به کاری دست یازند.

محمد امین

سلام به همه دوستان من افتخار میکنم به خودم که همچین رهبر معنوی و عزیزی دارم من در این مورد باید بگویم که هر عملی در دنیا به کالایی می ماند که خریدارانی دارد. در این دنیا باید بازرگانی کرد و اعمالی را به بازار فروش گذاشت تا در دنیایی دیگر از تجارت آن سود جست. پس به اعمالی باید دست بیازید که خریداران بیشتری داشته باشد و عملی خریدار بیشتری دارد که سودمندتر باشد. و در ادامه باید بدانیم کار و عمل، نتیجه حیات آدمی اند، به میزانی که اعمال آدمی سنگین تر و وزین تر باشد؛ پاداش و تأثیر آن بیشتر خواهد بود، پس به کارهایی روی آوریم که پاداش بیشتری داشته باشد

کسرا

دقیقا دوست خوبم در ادامه و تکمیل صحبت های شما دوست عزیز باید بگویم که بی کاری آفت خطرناکی است که می تواند زندگی آدمی را به خطر سقوط بکشاند. پس بکوشید تا با اعمالِ شایسته به مبارزه با بی کاری رویم و برای اینکه از هستی ساقط نشویم باید بی عملگی را از سر خود دور سازیم در واقع کار جوهره زندگی است، آنانکه بر این پایه استوار و بانگاهی جدّی به کار می نگرند از دو جهت سود خواهد برد یکی آنکه روح و روان خود را ارضاء خواهند نمود و دیگر اینکه «کار» آنها خدمت کردن به دیگران قلمداد خواهد شد.

امیر حسین

ببینید دوستان کار و عمل، نشانه پرهیزگاری و مسلمانی است؛ زیرا شعار مؤمن همراه با عمل اوست، هر چه کار مؤمن بیشتر و بهتر باشد شعار او جان مایه تر خواهد بود.

ابوالفضل جزینی

سلام عزیزان باید عرض کنم که کارگران ما عزیزند زیرا اگر همّت و اراده آنها نباشد گسست و شکاف در زندگی را نمی توان جبران نمود و تنها آنها هستند که پیوند دهنده زندگی همه طبقات با یکدیگرند.و در ادامه باید بگویم که حضرت علی(ع) عرقِ جبین می ریخت و در کِشتزار کار می کرد تا کارگران برخود ببالند که رهبر آزاده شان نیز بر کارگری افتخار می کرد.

احمد رضا

سلام دوستان باید عرض کنم که کارگران از شریف ترین طبقه اجتماع هستند زیرا چرخش دست و بازوی آنها باعث چرخش چرخه های زندگی جامعه و امتداد رگه های حیات در مجاری هستی است شرافت و عزت کارگری به حدّی است که رسول گرامی اسلام و ائمه هدی(ع) در مقام و عظمت این قشر زحمتکش، کلمات قصار بسیاری را بر زبان جاری ساخته اند، پس قدردان آنها باید بودکار مایه حیات زندگی است، چشمه سارِ زلال زندگی با کار جلا و روشنی می یابد و کارگران، پیشگامان این حیاتِ بدیع و نشاط آفرینند.

احسان

دوستان اگر اجازه بدهید چند حدیث نقل کنم
حضرت محمد(ص): خداوند متعال دوست می دارد زمانی که یکی از شما کاری را انجام می دهید، آنرا متقن انجام دهید.

حضرت علی(ع) به مالک اشتر فرمود: کار هر روز را همان روز انجام بده، چون برای هر روز کاری مخصوص است.

حضرت محمد(ص): صبحگاهان در جستجوی روزی و تأمین نیازمندیهای زندگی بپاخیزید، زیرا برکت و موفقیت در صبحگاه نهفته است.

حضرت محمد(ص): وای! بحال صنعتگرانِ امت من، از وعده خلافی کردن، که کار مردم را از امروز به فردا اندازند.

حاج علی

یکی از قشر های مردمی و جامعه مسلمان ها همین، کارگران عزیز تشکیل میدهند که از همین کارگران نبودند خانه‌ای ساخته نمی‌شد در واقع دیگر کسی نبود که تین مسئولیت سخت را مقبول شود و یا مثلا جاده‌ای درست نمی‌شد. ماشین و لوازم منازل تولید نمی‌شد. ما امکاناتی چون آب، برق، تلفن، گاز و غذا و امثال آن بی‌بهره بودیم در واقع چرخ جامعه به دست کارگران می‌چرخد بنابر این امری عادیست که جایگاه والا و عرج و قرب کارگران نزد دین مبین اسلام بالا باشد

شهرام

سلام به حضرت حاج فردوسی نظر شما درباره ی کسانی که وارد مذهب جدید میشن چیه؟ من جدیدا موضوعی رو شنیدم که مذهبی نمیدونم هست یا چی که در روستای ما شکل گرفته به نام فکر میکنم و مطمئن نیستم یمانی و افراد داخل اون میشن حالا دقیقا نمیدونم که به چه شکل هست اما خیلی سر و صدا به پا کرده بود آیا اینکه مثلا ما از یک دین خارج بشیم و وارد دین جدیدی بشیم به نظر شما درست هست چون دین ما هم کامل ترین دینه پس چرا بعضیا دین خودشون رو ترک میکنن؟

مرتضی

سلام در مورد این یمانی ها که گفتید من نمیدونم چیزی و نمیخوام در اون مورد حرف بزنم اما برای اینکه گفتید چرا برخی از افراد وارد اون دین جدید میشن میخوام بگم به دلیل عدم درست شناخت دین خودمون هست چون از بس ممکنه بدی در جامعه دیده باشن تفسیر نادرستی از دین در ذهنشون شکل گرفته باشه به همین جهت فکر میکنن که اگر وارد دین جدیدی بشن برای اونها گل و بلبل به وجود میاد و اونها دیگه این پلیدی ها و این زشتی ها رو نمیبینن در صورتی که فکر میکنم این کاملا اشتباهه.

علی مومنی

سلام فکر نمیکنم که اونها کار درستی انجام بدن و حتی ممکن گناه هم براشون ثبت بشه چون دین اسلام یک دین اسلام هست و خداوند در آیه ی ۸۵ سوره ی آل عمران فکر میکنم فرموده که هر دینی جز اسلام مردود هست و قوب نیست به همین جهت من میخوام بگم که اون شخص نه تنها باعث بهتر شدن زندگی خودش نمیشه بلکه زندگی خودش رو هم ممکنه بدتر هم بکنه تا اینکه بخواد به بهبودی اون کمکی کرده باشه پس این تغییر دین کار ناشایستی هست به خصوص اگر بخواد از دین اسلام وارد دین دیگه ای شد.

محمد تقی

سلام البته من این رو اضافه کنم بر حرف شما که گفتید تغییر دین کار درستی نیست بله کار درستی هست به شرط اینکه شخصی که میخواد دینش رو تغییر بده از دینی به غیر از اسلام بخواد تغییرش بده به اسلام و این کامله فکر میکنم درست باشه و به نفع اون شخص باشه البته من نمیخوام به افراد دیگه با دین های دیگه توهین کنم اما از اونجا که دین اسلام کاملترین دین هست فکر میکنم چیزی که خیلی به ما آدما کمک میکنه این هست که دین اسلام رو بپذیریم و به دستورات اون در زندگی کمک کنیم.

مریلا

سلام تغییر دین از اسلام به دین دیگه ای امر ناشایستی هست و فکر نمیکنم خداودن اون رو ببخشه البته باید بگم دین اسلام تنها به حرف نیست که ما بگیم اسلما آوردم و دواره یک انسان مثلا ناشایست بشیم نه این درواقع همون دین قبلی رو حفظ کردیم بلکه مهم اعمال ما و کردار ماست که به چه شکل هست و اون نشون میده که آیا واقعا دین ما اسلامه یا خیر وگرنه اگر به حرف بود که خیلی ها میتونن بیان و بگن که من مثلا اسلام آوردم ولی به همون آدم کشی ها و … خودشون ادامه بدن بهترین مثال برای این موضوع هم داعش هست.

اقدس

سلام بله دقیقا اصلا به حرف نیست مثلا داعش که اون همه میگفت که دولت اسلامی عربی شیعه هست ولی اصلا به این شکل نبود و شروع به آدم کشی کرد پس این نشون میده که اصلا دین داری ما به زبون نیست بلکه به اعمال و رفتار ما هست و اعمال و رفتار ما نشون میده که آیا واقعا دین ما اسلام هست یا نه به همین جهت من فکر میکنم که اگرز شخصی واقعا میگه اسلام آوردم باید به اعمال اون نگاه کرد و دید که آیا اعمال اون هم همین حرف رو میزنه یا نه یا کردار اون هم همین حرف رو میزنه یا نه.

سلیمه

سلام به شما بزرگوار من در مورد یمانی که چیزی نمیدونم اما مثلا شخص میاد میگه میخوام وارد منهاج فردوسیان بشم به این معنی نیست که میخوام دینم رو عوض کنم فکر میکنم این یمانی که شما میگید هم به همین شکل باشه البته اگر فرقه نباشه چون ما میگیم که میخوام وارد منهاج فردوسیان بشم خیلی ها فکر میکنن میخوایم وارد یک فرقه ی جدید بشیم که اصلا به اون شکل که میگن نیست به همین جهت من میخوام این موضوع خیلی مهم رو با شما در میون بزارم که حواسمون به این نکته حتما باشه

سردار حافظی

سلام درسته ممکنه به همین شکل هم باشه و منهاج فردوسیان که ما در اون قدم میزاریم توسط یک رهبر بزرگ و فقیه هدایت میشه که لقبش رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت هست یعنی حضرت حاج فردوسی پس نباید اون رو با موارد دیگه ای مقایسه کنیم چون اوالا که اصلا مقایسه کار درستی نیست و دوما منهاج فردوسیان خیلی درجه ی بالاتری فکر میکنم که داشته باشه چون حضرت حاج فردوسی چندین و چند کتاب توضیح دادن در مورد منهاج فردوسیان اما شاید این یمانی که دوستمون میگه در یک صفحه همه اش توضیح داده بشه.

شیلا

سلام حرف شما هم متین و درسته و باید واقعا فکر کرد در مورد این مسئال خیلی از افراد میخوان که متفاوت باشن و تفاوت رو در این چیزهای ساده میبینن و میخوان که با مثلا تغییر ین تفاوت خودشون رو به بقیه نشون بدن که این واقعا کار درست و پسندیده ای نیست به همین جهت نباید اون رو انجام داد.

دحیده اکرمی

سلام به حضرت حاج فردوسی عزیز میخوام مسئله ی مهمی رو با شما در میون بزارم و اون هم این هست که ما باید کاری رو انجام بدیم که علاوه بر نتیجه ی خیلی عالی برای اون شخص نتیجه ی خوبی هم برای ما داشته باشه اینکه بریم و دست اون شخص رو ببوسیم مشکلی یا گره ای از کار اون باز نمیکنه ما باید به شکلی به اون کمک کنیم که اون شخص بتونه از پس حداقل یکی از مشکلات هر چند کوچکش هم که شده بر بیاد به همین جهت ای فرهنگ اگر در منهاج فردوسیان شکل بگیره خیلی خیلی عالی میشه به نظرم.

بقوسیان

سلام قطعا این مسئله خیلی میتونه کمک کننده باشه به اونها اینکه ما بیایم وبوسه ای بر سر یا دست اونها بزنیم هیچ مشکلی از اونها رو دوا نمیکنه اما مثلا بیایم و به اون کارگر مبلغی رو به عنوان هدیه بدیم یا اگر ناراحت میشه مثلا اون رو به یک شام دعوت کنیم یا کارهایی مشابه قطعا خوشحالی اون بیشتر و مضاعف تر میشه و این همون چیزی هست که باعث خشنودی خدواند از ما خواهد شد اما اینکه بیایم وببوسیم اون رو در روز ممکنه هزاران نفر همچین حسی به اون داشته باشن اما یک نفر هم دستش رو برای کمک به سمت اونها دراز نکنه.

طیبه

سلام البته باید بدونیم که اون کارگر هیچ نیازی به کمک ما نداره و خودش کاملا مستقل میتونه از پس نیاز هاش بر بیاد اما به عنوان یک هدیه اشکال نداره به شرطی که اسمش رو دیگه کمک نزاریم بلکه بزاریم هدیه ای قطعا قشنگ تره چون هیچ کسی دوست نداره زیر بار منت کسی بره به هیمن جهت نباید بگیم که ما به فلانی کمک کردیم. و قطعا این هدیه دادن میتونه دنیا و آخرتی زیبا رو برای ما خلق کنه همون آخرتی که ما خواهانش هستیم برای ایجاد یک زندگی شاد و سرشار از آرامش.

مهسا رنجبر

سلام قطعا با کمک کردن به دیگران اون آرامش در زندگی ما شکل میگیره و سرتاسر زندگی ما رو در بر خواهد گرفت چرا که زندگی ما تماما بسته به رفتارو اعمال ماست که آیا در اون آرامشی شکل بگیره یا نه و اینکه ما در این زندگی کارهای حسنه و خوبی انجام بدیم از جمله همین موضوع یعنی هدیه دادن به یک کارگر و … میتونه خیلی تاثیر گزار باشه و کمک کنه در جهت بهتر شدن زندگی ما به همین جهت من هم میگم که این هدیه دادن خیلی تاثیرش بیشتره تا اون کمک کردنه.

مهدی اقدسی

سلام به شما بزرگواران خواستم در مورد یک مسئله ی مهم با شما صحبت کنم ببینید بوسیدن دست پدر و مادر یا همون کارگر که عمل ناپسندی ممکنه به حساب بیاد و این روایت اعتبار چندانی نداره اما به نظر شما بهتر نیست که ما به جای همون بوسیدن بخوایم که هدیه ای رو به اونها بدیم که از این هدیه ی ما خوشحال بشن؟ به نظر من بوسیدن، دست، سر اصلا هیچ فایده ای به حال اونها نداره آره خوشحالی لحظه ای به وجود میاره اما اون خوشحال پایدار نیست ما بیایم و کاری کنیم که برای اونها خوشحالی پایدار به وجود بیاد.

نرجس

سلام قدم برداشتن در مسیر خداوند بدون داشتن راهنما هم امکان پذیره اما وقتی یک راهنما داری که بهت میگه چکاری انجام بدی و چه کاری بکنی اون موقع دیگه خیالت کاملا راحت میشه و می تونی خودتو رو به دست اون راهنما بسپاری و به سوی خدواند تو رو اون راهنمایی کنه و حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت فکر میکنم که بسیار از این مورد جلو هستند و میتونن به عنوان یک راهنما در زندگی ما منهاجیان باشند از ایشان بی نهایت سپای گذارم. مقاله ی شما نیز فوق العاده عالی بود و نکات بسیار آموزنده ای در آن داشت از بوسه زدن دست کارگر توسط پیامبر گرفته که بدون منبعی موثق است تا چیزهای دیگر.

شادی

سلام به حضرت حاج فردوسی مقاله ی فوق العاده ای بود اینکه به این نکته ی خیلی ریز پرداختید که بوسه زدن بر دستان شخصی دیگر است و هم اینکه به هر داستان و روایتی اعتماد نکنیم. کلی جنبه های آموزشی دیگر نیز مقالات شما دارند واز مقالات شما تا حدی میتوان درس زندگی گرفت که این واقعا عالی است و از شما بسیار متشکرم که این مقالات شما هم به درد دنیای ما میخورند و هم به در آخرت ما و ما را در زندگی بی نهایت جلو می اندازند. از شما متشکرم و سپاس گذارم. موفق باشید.

شکیب

سلام به رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت جناب حاج فردوسی به نظر شما کسی که دچار بیماری وحشتناکی میشه و یا کسی که یک بیماری میگیره به نظرتون به دلیل بی ایمانی اون اینطوری هست و اینکه اون از مسیر خداوند دور شده؟ لطفا در این مورد به من توضیحاتی رو بفرمایید خیلی دوست دارم که بدونم اون شخصی که مثلا یک درد بی درمون میگره حتما خدواند رو ناشکری کرده یا حتما در مسیر نادرست قرار گرفته که اون بلا به سر اون اومده وگرنه خداوند که برای بندگانش بد نمیخواد!

رحمان

سلام هر چیزی ابتدا در ذهن انسان شکل میگیره و سپس در دنیای واقعی اون خودش رو نشون میده شخصی که دچار یک بیماری میشه قبلا این بیماری رو در ذهن خودش شکل داده و به اون توجه کرده و کم کم اون بیماری شکل گرفته پس دوست بزرگوار من این خواسته ی خدواند نبوده برای اون شخص بلکه اون فرد خودش فکر کرده به بیماری، خودش به بیماری دامن زده و کم کم نشونه های اون بیماری ور در خودش به وجود آورده و چون بالای اون نشونه ها خیلی تمرکز کرده دیگه اون بیماری به شکل کامی در اون شخص شکل گرفته.

سارا

سلام هرگز خداوند برای انسانها و بندگان خودش بدی نمیخواد اینکه شخصی مریض میشه به دلایل خاص خودش هست مثلا شما سرما خوردگی رو فرض کنید به یکی میگید لباس گرم بپوش که سرما میخوری اما اون نمیپوشه و در نهایت یک سرمای درست و حسابی میخوره و مریض میشه در اینجا آیا خدواند مقصره که اون شخص سرما خورده؟ هرگز اون خودش نکاتی رو رعایت نکرده و در نهایت سرماخورده افسار ندگی انسان در دست خودش هست و خودش هست که اتفاقات زندگیش رو به وجود میاره واین به خداوند مربوط نیست.

مختار

سلام هرگز خداوند برای بنده ی خودش بیماری نمیخوادو هرگز خداوند برای بنده ی خودش درد نمیخوادو اینکه شخصی بیاد و دلیل بیماری خودش رو خداوند بدونه که خدا برای اون خواسته که اینطوری باشه به نظر من بزرگترین گناه رو داره انجام میده چون چیزی رو داره به خداوند نسبت میده که واقعا وجود نداره کجا خداوند میادو بنده ی خودش رو بیمار میکنه؟ اگر اینطوری بود چرا خداوند بخواد زندگی انسان رو در اختیار خودش بزاره خدا که تاس نمیندازه بگه فلان بنده ی من بیمار باشه و فلان بنده ی من در سلامتی کامل بلکه انسان ها خودشون هستن که بیماری ها رو به وجود میارن.

شیدایی

سلام اینکه فردی مریض میشه به این خاطر هست که برخی نکات رو عمل نکرده و به همین دلیل مریض شده مثلا شخصی دیابت میگیره این یعنی قند خودش ور نتونسته کنترل کنه یا کلی مریضی دیگه انسان میتونسته جلوی اونها رو بگیره، انسان میتونسته ریشه ی اون بیماری رو در خودش خشک کنه اما دنبالش نرفته و کم کم این بیماری در وجودش شکل گرفته و موندگار شده این مشکل ربطی به خداوند نداره و خود انسان در اینجا مقصر هست و نمیشه که چیزی رو به خدواند ربط داد که اصلا به اون ربطی نداره.

مرضیه

سلام با این حرف ها مون ما بیشتر به مسیر نادرست هدایت میشیم یک منهاجی میدونه که خدواند برای اون بدی نمیخواد پس اگر مریض میشه به خاطر خودش هست نه خدواند و میدونه که خدواند برای بنده ی خودش بهترین ها رو میخواد پس این رومیدونه که خداوند برای اون بد نمیخواد. این ظیان هست که زمانی که انسان به مشکلی بر میخوره در وجود انسان میادو میگه که این خداوند بوده که برای تو این رو میخواسته! ببین چه خدای بدیه، کدوم خدا برای بنده اش آخه این مشکل رو به وجود میاره و کلی از این حرفا که انسان ها ممکنه زمان بیماری بگن.

یونس میرزایی

سلام خیلی ها که جالبن دیگه به آه و ناله ی ببند میگن که خدایا چرا من! این حرف حتی در مورد کسانی هم که به صورت مادرزاد یک مشکل داشتن شکل گرفته! این رو منی میگم که خود یک مشکل مادرزاد دارم. انسان باید بدونه که اگر هرمشکلی در وجود اون شکل گرفته برای رسالتی بوده که در زندگی اش داشته و هر انسان مبنی بر هدفی در این جهان قدم گذاشته و برای رسیدن به لذت دنیا واینکه دنیا رو بتونه تجربه کنه پس اگر انسان به این شکل هست حتی به صورت مادرزاد باید ببینه که چطور میتونه به سمت هدفش حرکت کنه.

لاله

سلا بهتون تبریک میگم که واقعا این روحیه ی خیلی قوی رو دارید شما انسان شکست خورده ای نیستید که بیاین و بگید که مثلا فلانی برای من درد خواست یا خدا برای من درد رو به وجود آورد متوجه این شدید که درد دیگه الان هست و نمیتونه از وجود شما بیرون بره و حتی اگر مقصر هم خدا باشه باز هم این درد در وجود شما خواهد بود پس اون رو پذیرفتید و سعی کردید با وجود اون به اهداف زندگی خودتون برسید که این واقعا یک چیز عالی و بی نظیر هست و از این جهت من به شما واقعا تبریک میگم واین واقعا جای تبریک هم داره.

رمضان ملکی

سلام برای شما دوست عزیز از خدواند منان میخوام که هر چه سریعتر این بیماریتون درمان بشه واین رو بدونید که شما نسبت به خیلی از افراد بهانه گیر و خیلی از افرادی که فقط دنبال مقصره هستند ده به هیچ جلو هستید و میتونید به خیلی از خواسته های زندگیتون برسید در صورتی که خیلی از افرادی که مشکلی مادرزاد دارن یا حتی کسایی که مشکلی به تازگی براشون به وجود وامده سر جای خودشون میشینن و کلی افسرده و ناراحت میشن اما شما این شکل رو نپذیرفتید و این واقعا جای تبریک داره.

ریحانه

سلام به همه ی منهاجیان عزیز مقاله فوق العاده بود و کامنت های عزیزان بی نظیر و هر کدام برای خود دارای جنبه ی آموزشی خاص خودش بود و از شما متشکرم که این فضای معنوی را به وجود آوردید وباعث شدید که منهاجیان دور هم جمع بشویم و در مورد مسائل خیلی مهمی با هم بحث کنیم که شاید امروزه در زندگی ما خیلی کمرنگ شده است. خیلی از افراد میگویند به خداوند ایمان دارم اما این زبانی است نه عمل و کاملا رنگ باخته است در زندگی انسان ها ولی وجود چنین وب سایت هایی مانند وب سایت منهاج فردوسیان و حضرت حاج فردوسی کمک خیلی بزرگی میکند که ما انسان ها بتوانیم دوباره به مسیر عالی و درست قدم برداریم.

فرشید

سلام یکی از منهاجیان عزیز یک حرف قشنگی رو زد گفت که شما به جای اینکه دست پدرو مادرت رو ببوسی و در شک باشی که این درست هست یا نه خب برو و یک جعبه ی شیرینی بگیر و بیا ر که هم کام پدرو مادرت شیرین بشه و هم کام خودت اینطور فکر میکنم که ثواب بیشتری شما ببرید تا اینکه بخواین مثلا برید دست یا پای پدرو مادرتون و ببوسید خب این یک نوع کوچک کردن حرمت خودتون هم هست دیگه به نظرم و نباید انجام بشه در هر صورت.

محمدی

سلام به حضرت حاج فردوسی بوسیدن دست پدر و مادر به نظر من کار درستی هست چون اونها سال ها برای ما رنج کشیدن و زحمت کشیدن که ما رو بزرگ کردن، مادر ما نه ما ما رو در وجود خودش پرورش داده پس یک بوسه بر دست اون چیزی از ما و مقام و منزلت انسان کم نمیکنه اگر میگیم که کم میکنه پس در مورد مقام و منزلت و جایسگاه پدر و مادر باید بیایم و صحبت کنیم که اونها هم از جایگاه بالایی برخوردار هستند پس این موضوع شاید در مورد بقیه درست نباشه اما در مورد پدرو مادر فکر میکنم که درست باشه.

محسن

سلام به حضرت حاج فردوسی من میخواستم در مورد چشم زخم ازتون بپرسم درسته این مقاله در مورد بوسیدن دست هست و ارتباطی با چشم زخم نداره اما مقاله ی مرتبطی رو با چشم زخم پیدا نکردم که بخوام در اونجا ازتون سئوالم رو بپرسم به همین جهت ازتون میخوام که من رو در این مورد راهنمایی بفرمایید یا اگر امکانش هست مقاله ای در این مورد بنویسید و در اون در مورد چشم زخم توضیح بدهید تا هم توضیحات بیشتری داده باشید و هم بقیه دوستان بتونن کامنت بنویسن در اون مورد و اطلاعاتمون بیشتر بشه. متشکرم

حسن

سلام به شما من هم موافقم امیدوارم حضرت حاج فردوسی مقاله ای رو در مورد چشم زخم بنویسن اما من تا جایی که اطلاع دارم خدمتتون این موضوع رو بازم میکنم. ببینید شما الان از هر روانشناسی این موضوع رو بپرسید بهتون میخنده واقعا و میگه که در قرن بیست و یکم به چه چیزهایی که بشر امروزی فکر نمیکنه این فالگیرها یا جنگیرها و … رو رها کنید که میگن آره وجود داره و شروع میکنن به دعا نوشتن اونا اگر دعاهاشون تاثیر داشت خودشون الان فالگیر نبودن بلکه رئیس جمهور بودن و باور داشته باشید که چیزی به اسم چشم زخم وجود نداره و کسایی که میگن آره وجود داره بدونید که به نوعی به نفع خودشون هست که این حرف رو میزنن.

فرید

سلام به شما حتی آیه ی و ان یکاد که همه میگن برای چشم زخم هست در واقع اینطوری نیست من از استادی که داشتم در این زمینه توضیح میدادند که اون توضیحات رو خدمتتون میگم که چشم زخم در اون لحظه میخواسته اتفاق بیفته که نتونسته و امکانش از بین رفته که به وجود بیاد در جایی دیگه هم میگن از شر مردم نمیدونم یا اینجور مواردی داخل قران سوره ی ناس هست فکر میکنم که از خدواند میخواد که حفظش کنه اون هم به نظر من که با چشم زخم ارتباطی نداتره و باید بیشتر باز بشه آیه تا این مسئله روشن بشه.

خادمی

سلام به شما هیچ حرفی رو مبنی بر اینکه فلانی چشمش شوره و فلانی میتونه زندگیت رو به هم بریزه، فلانی با اجنه در ارتباطه و قدرت ماورایی داره و زندگیت رو به هم میریزه اصلا و اصلا به حرف هاشون گوش نکنید. بزرگوارانی هم که دارند کمانت من رو میخونن به این توجه داشته باشن که انسان تمام زندگیش در دست خودش هست و هیچ کس و هیچ چیز نمیتونه در زندگی اون تاثیر بزاره حتی اگر تمام کائنات در مقابل اون بایستند این قدرت رو ندارن مگه اینکه انسان خودش این قدرت رو به اونها بده.

حمید خاوری

سلام حرف از چشم زخم شد و بقیه دوستان هم کامنت های جالی نوشته بودند بزارید تجربه یکی از دوست هام که به یک دعا نویس مراجعه کرده بود رو براتون بگم که کاملا خنده داره. به این دعا نویس دوست من پنجاه هزار تومان داده بود و این دعا نویس فکر میکنید چی به دوست من گفته بود؟ به اون گفته بود که تو همجنسگرا هستی!!! و برای این حرف مسخره خودش پنجاه هزار تومن پول گرفته بود نمیدونم چه دعایی میگفت به دوستم که هزینه اش یک میلیون تومان بود! خب الان این شخص واقعا میتونه مشکل دوست من رو حل کنه؟؟؟ کل اگر طبیب بود سر خود دوا نمود. این شخص چه ویژگی ای داره که بتونه مشکل زندگی بقیه رو حل کنه؟ چیزی به اسم چشم زخم وجود نداره دوستان و اگر فکر میکنید وجود داره یعنی شما اشتباهات و سهل انگاری هایی که در زندگیتون کردید رو میخواین به نوعی وصل کنید به بقیه.

شایسته سالاری

سلام واقعا خنده داره من هم اصلا به چشم زخم اعتقادی ندارم یعنی چی؟ زمانی که خداوند به انسان ها قدرت انتخاب و تصمیم گیری داده و همچنین به انسان ها این قدرت رو داده که بتونن زندگی خودشون رو از پیش ببرن و هیچ یک رو بر دیگری برتری نداره اون وقت این حرف چیه که فلانی میتونه ما رو چشم بزنه یا فلانی این قدرت رو داره که زندگی من رو به هم بریزه واقعا این یک حرف مسخره هست و هیچ کس در زندگی شما نمیتونه تاثیر گذار باشه کمی مطالعه داشته باشیم و کمی اهل کتاب باشیم و از خرافه دوری کنیم این موارد برامون کاملا روشن میشه.

هاشم

سلام بعضیا که دیگه پا رو فراتر گذاشتن و اقدام به کشتن حیوانات میکنن برای این موضوع مثلا فلان کس ماشین خریده میگه برم مرغ بخرم و جلوش خون کنم که میادا کسی چشمم بزنه و چقدر رده هایی از بی ایمانی نسبت به خدا در این موارد پیدا میشه از کسانی که ادعای مسلمان بودند دارند واقعا اینجور موارد بعیده. خدواند زمانی که به تو این قدرت بی نظیر رومیده که میتونی زندگی خودت رو خلق کنی دیگه اون وقت چی که میگی یکی بیاد و من رو چشم بزنه؟؟

هادی اصغری

سلام ایمان به خدا زمانی که باشه دیگه چشم زخم معنی پیدا نمیکنه به شما دوست عزیزم هم پیشنهاد میدم که اگر به چشم زخم اعتقاد دارید روی ایمانتون به خداوند کار کنیدو سعی کنید که ایمانتون رو قوی کنید زمانی که شما ایمان قوی ای داشته باشید دیگه هیچ وقت چشم زخم و شوری چشم و این موارد هیچ وقت در زندگیتون معنی پیدا نمیکنه اصلا میخندین موقعی که یکی میاد و از چشم زخم براتون صحبت میکنه و اون موقع میفهمید که چقدر در مسیر درست هستید و به سمت خدواند دارید نزدیک میشید و در یک کلام یک منهاجی واقعی هستید.

جعفری

سلام برخی ها یک نوع دستبند خاص هست فکرم یکنم یا یک نوع آویزه ی خاص که به رنگ آبی هست دارند و میگن که این ما رو از چشم زخم دور میکنه اسم جالبی هم باید داشته باشه که اسمش رو فراموش کردم اما در کل میخوام بگم که زندگی انسان در دست نوعی سنگ خاص نیست یک سنگ فقط یک سنگه نه بیشتر این باور انسان هاست که به اون قدرت میده زمانی که شما با تمام وجود باور داشته باشید که بقیه میتونن زندگیتون رو به هم بریزن چون شما این باور رو داردی پس به بقیه این قدرت رو خواهید داد و این به شور بختی و چیزهایی مانند این که مربوط به شماست بستگی اصلا نداره.

پرهام تائی

سلام اگر انسان وارد منهاج فردوسیان بشه و اگر انسان بخواد که یک منهاجی واقعی بشه اون موقع دیگه فکر نکنم حتی ذهن اون هم به سراغ چشم زخم بره و اینکه کسی میتونه من رو چشم بزنه چون انسان اونقدر در مسیر خدواند غرق میشه و اونقدر انسان به خداوند میخواد که نزدیک بشه و در تلاشه که چیز دیگه ای واقعا ذهنش رو درگیر نمیکنه و چون با تمام وجودش میخواد که به خداوند برسه و این وجود اون میگه که هیچ چیز جز خداوند قدرتمند نیست دیگه اون قدرت رو ازآن کسی دیگه نمیدونه و نخواهد دونست.

حسین عسکری

سلام موافقم انسان که وارد منهاج فردوسیان بشه و یک منهاجی به تمام مععنا بشه تحت رهبری، رهبر مشتاقان کمال و سعادت حضرت حاج فردوسی دیگه اون شخص براش چشم زخم معنی ای نداره و من پیشنهاد میکنم که کتب حضرت حاج فردوسی رو تهیه کنیم حتما و بخونیم و سعی کنیم که زودتر در مسیر کمال و سعادت قدم برداریم و با قدرت تر تا این موارد دیگه نتونن ذهن ما رو به خودشون مشغول کنند و ما سعی کنیم به چیزی که حقیقت هست نزدیک تر بشیم.

رضا

سلام خیلی مسائل مهمتر هست که ما باید به اونها توجه کنیم تا اینکه بخوایم مثلا بگیم بوسیدن دست درسته یا نه البته خیلی خوب شد که حضرت حاج فردوسی این مورد رو بیان کردند یبعنی همین مسئله ای که به هر روایت و به هر چیزی اعتماد نکنیم و مسائل و جزئیات رو بسنجیم و سپس تصمیم بگیریم به نظر من باید همین کار رو کرد خیلی از ما ها بدون داشتن مدرکی و بدون داشتن منبعی آن چنان در مورد یک مسئله با قدرت حرف میزنیم که کاملا فکر میکنند که حرف ما درسته اما این یک اشتباهه و نباید به هر منبعی غیر از قران صد در صد اعتماد کرد.

جواد خدایاری

سلام اصلا اعتماد به غیر از قرآن به صورت صد در صد اشتباهه چون امکان تحریف و اشتباه وجود داره و داخل یک کتاب خوندم که بعد پیامبر امکان تحریف و اینجور موارد وجود داشت یعنی کسایی که میومدن و اینکار رو میکردن یعنی تحریف انجام میدادن یا یک روایت رو به نفع قوم و قبلیه ی خودشون تغییر میدادن یا قوم و قبلیه ای که از اون به عنوان رشوه پول یا چیزی دریافت کرده بودند به هر جهت که این امکان وجود داشته اما در قران نتونستن دست ببرن به همین جهت نباید به غیر از اون به صورت کامل اعتمادی کرد.

راحله اخلاقی

سلام آره این روایت قکر نمیکنم این رو گفته باشه که مثلا شما هم اگر کارگری رو دیدید دستش رو ببوسید یا همچین کارهای بکنید نه بلکه به شکل خبری بوده و فقط قصد این بوده که ما با خبر بشیم از این موضوع و اگر قرار بود که ما هم این کار رو انجام بدیم حتما در روایت به شکلی ذکر میشد دیگه مثلا میگفت که پیامبر به یارانشون گفتند که این کار رو انجام بدین چون خیر هست یا این کار رو انجام بدید براتون ثواب داره و این رو ذکر نکردن یعنی اینکه شایسته نیست حتما که انجام بشه.

نعیمه خزائی

سلام کاملا موافقم اگر پیامبر در این روایت ذکر نکردن یعنی شاید لازم نبوده حالا من به این کاری ندارم که این روایت معتبر نیست یا چنین مواردی بلکه روی صحبت به این صورته که مثلا حالا بیایم و این روایت هم مورد تایید باشه از اونجا که پیامبر در این روایت ذکر نکردن و پیشنهاد ندادن این کار رو پس انجام دادن اون شاید کار ناپسندی باشه چون کارهای نیک رو همیشه پیامبر اسلام سفارش میکردند و این حتما دلیل خاصی داشته حالا اگر روایت هم معتبر وبده باشه که پیامبر چنین کاری رو انجام دادن.

نیما دولت آبادی

بله کاملا پیامبر هیچ قوت کاری رو بی دلیل که انجام نمیدادن حتما یک مورد خاصی داشته یا یک دلیل خاصی داشته که این کار رو کردن و مربوط به همون موقع بوده و مهمترین مسئله اینکه پیامبر این بوسیدن دست رو سفارش نکرد پس شاید این مورد زیاد مسئله ی مهمی نبوده باشه یا زیاد مورد تاکید از سمت دین و … نباشه پس بهتره که انجام نشه حتی برای پدرو مادر که خیلی ها گفته بودن خب ما میتونیم عشقمون به پدر و مادر رو به شکل دیگه ای نشون بدیم حالا چرا بوسیدن دست؟

خیزران

سلام به حضرت حاج فردوسی من میخوام بدونم که چرا اینقدر روایات نا معتبر در بین مردم پخش شده شما روایات دیگه ای رو هم آوردید که مستند نبودند و درست نبودند خب اینکه واقعا یک تناقض بزرگ شکل میده و برای انسان های معمولی واقعا اینطور نیست که بیان و منبع رو نگاه کنن یا از دیدگاه عقلانی به اون نگاه کنند یا بگن که نقل کننده ی روایت کی بوده اصلا این موارد نیست که کافیه بگن این روای از پیامبره دیگه تبدیل به باور شده و رفته توی ذهن اونها.

کاظم

سلام در مورد مسئله ی اولتون یعنی اینکه چرا این روایات پخش شده من که نظری ندارم برخی به دلیل منفعت های شخصی این کار رو انجام میدن که حالا بهتره از اون بگذریم و لی مسئله ی دوم که گفتید مردم عادی میپذیرن دقیقا همینطوره و نمیدونم که چطور باید این مسئله رو برطرف کرد اما بهتره که فکری برای اون کار بشه وگرنه ذهن مردم رو پر از مطالب حجو و بیوده میگره که فقط باعث سخت شدن زندگی وانها میشه و هیچ تاثیری خوبی در زندگی اونها نداره و نخواهد داشت.

حبیب

سلام به شما بزرگوار در مورد این مسئله زیاد باید صحبت کرد ااما همین رو بگم که منهاج فردوسیان یک مسیری هست که انسان به خودش میاد و در اون خودش انتخاب میکنه مسیر ها رو طبق اون باوری که خودش در ذهنش تشکیل داده و از اونجا که یک رهبر تیز بین و یک رهبر فقیه داره پس خیلی از مسائلی رو هم که ما ممکنه اشتباه کنیم رو بهمون میگه واین واقعا عالیه پس برای این داستان ها و اینجور موارد واقعا ما نباید ارزش آن چنانی قائل بشیم.

پرویز

سلام با شما موافقم و باید ما داستان و روایتی رو در پیش بگیریم که مورد تایید منهاج فردوسیان هست پس این مسئله رو باید در اون دقت کافی داشت و همچنین به این مسئله تاکید داشته باشیم که آیا طبق مقالاتی که مثلا حضرت حاج فردوسی نوشتن برای نشانه معتبر بودن یک منبع یا چیز دیگه هماهنگ هست اون روایت یا نه ما نباید روایات بدون اعتبار رو بپذیریم چرا که ارزشی ندارند اون روایات و اینکه از ظاهر اونها مشخصه که یک چیز تخیلی هست و اصلا نیازی هم شاید نباشه که به دنبال تایید منبع بریم چون ظاهر اون روایت همه چیز رو بیان میکنه.

مسعود شاکری

سلام با شما موافقم یک روایت که در اون چیزها و موارد ناپسند آورده شده باشه خیلی خودش رو از مسیر اصلی بیرون میکنه و شخصی که کمی فقط در مسیر خداوند بخواد قدمی برداره یا قدم گذاشته باشه میفهمه که بابا این روایت یک روایت درست نیست و ساخته ی ذهن نیوسنده ی فلان کتاب هست و حتی اگر هم مورد تایید باشه باید از سوی معصومین ما تایید شده باشه نه شخصی که اصلا ما اون رو نمیشناسیم و میگه از نزدیکان پیامبر وبدهخب اگر اینطوری هست که مثلا ابن ملجم هم که به امام علی ضربه زد از نزدیکان اون بوده فکر کنم پس هر کسی که از نزدیکان بوده باشه مبنی بر این ینست که شخص مورد تاییدی هم باشه.

صادق عزیزی

سلام به رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت حضرت حاج فردوسی میخوام این موضوع رو ذکر کنم که لطفا در مورد بوسیدن دست پدر و مادر هم توضیحاتی رو بفرمایید که مثلا من که از سر اینکه احساساتم کمی جریحه دار میشه و میام دست پدرو مادر خودم رو حالا از سر عشق میبوسم آیا من کار نادرستی انجام میدم و آیا این مسئله گناهه؟ برخی از افراد که میان میگن که پای پدر و مادر خودشون رو میبوسن و اینجور مواردی لطفا این رو اگر حضر حاج فردوسی پاسخ بدن که عالی میشه وگرنه دیگر منهاجیان عزیز لطفا جوابشو بدن. متشکرم.

امید

سلام حالا اونقدر هم نمیخواد که نسبت به یک مسئله ما دقیق بشیم و بگم که آره گناهه و اینجور مواردی ولی جائز نیست دیگه مثلا خیلی کارها گفتن درست نیست اینم یکی از اون ماورده که اگر عمل بشه بهتره در ورد جایگاه انسان که زیاد دوست گفتن و میتونید داخل اینترنت تحقیق کنید ما فارغ از اینکه مثلا بچه ی اونها باشیم بنده ی خداوندیم و مهمترین وظایف فرزندی، وظایف بندگی ماست پس وظایف فرزندگی به وظایف بندگی خداوند تداخل داره نباید انجام بشه. پیروز و موفق باشید.

صدیقه

سلام به شما بزرگوار خب شما از سر عشق میتونید مثلا برید یک جعبه ی شیرینی بگیرید و بیارید که هم کام خودتون شیرین بشه و هم پدر و مادرتون چرا برید که ناسپسندی رو انجام بدید؟ خب اگر از لحاظ دین بخوایم بریم جلو که فکر میکنم دین این کار رو نقض کرده و ما نباید طبق احساسمون تصمیمی رو بگیریم این رو بارها شنیدیم و اینکه شما میگید احساستتون جریحه دار میشه و میخواین که این کار رو انجام بدید باید جلوی اون احساسات رو بگیرید این بیشتر از هر چیزی به نفع خود شماست.

ناصر امتی

سلام به حضرت حاج فردوسی و همه بزرگواران این وب سایت. ببینید ببوسیدن دست کارگر یا مثلا بوسیدن دست پدر و مادر حالا اگر بخوایم منبع اون رو و … رو نادیده بگیریم این مسئله رو باید بهش توجه کنیم که یک کار احساسی هست و ما این کار رو انجام میدیم که مثلا میزان عشق خودمون رو نسبت به یک مسئله نشون بدیم و از اونجا که بوسیدن دست یکی پایین آوردن منزلت انسان هست و این منزلت انسان واقعا چیز مهمیه میشه اون رو نقض کرد اما از طرفی هم انسان دارای احساست هست و احساساتش که جزیحه دار بشه فکر نکنم که این کار مشکل دار باشه.

فرزاد ناصری

سلام در مورد احساسات که گفتید انسان باید بتونه که احساست خودش رو کنترل کنه حالا از این موضوع که بگذریم منزلت انسان واقعا چیز مهمیه همه ی فرشتگا نخداوند بر انسان سجده کردند این یعنی اینکه انسان بسیار جایگاه بالایی داره و خداوند فکر میکنم که گفته همه ی بندگان من در برابر من یک جایگاه دارند پس اینکه شخصی بیاد و دست کسی دیگه رو ببوسه کار نادرستی از نظر من انجام میده چون اون جایگاه و منزلت خودش ور میاره پایین و این واقعا کار درستی نیست اگر بخوایم بهش به صورت دقیق تری نگاه کنیم.

پوریا اکبری

سلام به شما بزرگوار کاملا حقیقته و اینکه از طرف شخصی بزرگ این کار انجام شده یعنی پیامبر واقعا جای شک رو به جا میاره و باید در این مسئله تحقیق کرد مثلا خدایی که در قران میگه که انسان جایگاهش خیلی والا هست چطور میشه که مثلا پیامبر ما میاد و دست یک انسان رو میبوسه این رو باید بهش توجه کرد حتی بوسیدن دست پدر و مادر هم کار شایسته ای فکر نکنم بوده باشه به همین جهت ما می بایست که اصول احتیاط رو در این کار پیش بگیریم یعنی اینکه اگر انجام ندیم بهتر هست.

مازیار نادمی

سلام بوسیدن دست کارگران کار نادرستیه به نظرم چون این آیه رو از جهت دیگه ای هم میشه به اون نگاه کرد اگر در مسیر خداوند بود و خداوند رو بتونیم خیلی خوب بشناسیم هرگز نیازی نیست که دست های ما اینقدر پیله بزنه یا چنین مواردی چون خداوند بارها گفته که شما رو روزی میدم در قران و نمیشه این آیات رو نقض کرد پس کسی که روزی ای دریافت نکرده یا روزی کمی در زندگی داره باید واقعا به دنبال این باشه که کجای کار رو اشتباه رفته و این شخصی هم که پیامبر دستش رو بوسیده شاید کمی دیدگاه تند باشه اینی که میگم ولی واقعا خداوند ور نشناخته باشه.

شادمهر

سلام کلام شما درسته خداوند در قرآن بارها گفته که این نعمت رو به شمام یدم یا روزی خودم رو به شما می دم و اونها رو واقعا نمیشه نادیده گرفت و خیلی از مردم ممکنه از روی احساست و … در برابر دیدگاه شما جبهه بگیرن اما واقعا همینطوره و باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت. و خود پیامبران و … هم فکر نمیکنم که فقیر بوده باشند و همگی ثروت فراوانی داشتند پس اینکه اون شخص دستش پینه بسته یا هر چیز دیگه ای تماما به خاطر عملکرد خودش وبده نه چیز دیگه ای و اینکه پیامبر دست اون رو ببوسن از جانب پیامبر اگر بخوایم نگاه کنیم کار بیهوده ای هست.

سامیار

سلام خدمت حضرت حاج فردوسی حالا این بوسیدن دست به نوعی میشه اون رو پذیرفت اما خیلی ها چون ما مشهد هستیم همیشه ها میگفتند و یا من خودم یادم نمیاد که دیده باشم اما زیاد شنیدم که میرن و به مرقد امام رضا علیه السلام سجده میکنند مردم و به حالت سجده در اونجا قرار میگیرند یا مثلا درب های حرم رو مردم می بوسند و پیشونیشون رو میزنن که این درست نیست و فقط باید ببوسن نه اینکه پیشونیشون رو بزنن وگرنه نوعی سجده به حسای میاد اینجور چیزها رو هم معمولا مردم ما نادیده میگرن که خوبه به اونها هم واقف باشند.

احمد رضا

سلام به اون به خاطر عشقی هست که به امام رضا بیشتر مردم دارن خب برای شمایی که در مشهد هستید ممکنه رفتن به حرم یک چیز تفریحی هم به حساب بیاد مثلا شب با دوستاتون برید به حرم اما برای شخصی که در یک شهر دیگه زندگی میکنه یا مثلا یک کشور دیگه زندگی میکنه این سفر فقط تفریحی نیست بلکه زیارتی هم هست به همین جهت زمانی که در مقابل مرقد امام رضا قرارم بگیرند احساساتی میشن یا این چنین مسائلی و میشه گفت که طبیعی هست چنین کارهایی رو بکنن و اونقدر خداوند در مورد اون لحظه فکر نکنم به اونها سخت بگیره.

محمد علومی

سلام ببینید درسته این موضوع اما باید ما طبق چیزهایی که دین گفته عمل کنیم دیگه و اینکه حالا درمقابل مرقد این کار رو میکنن درست اما خودم دیدم که حتی کسایی هم که مشهد زندگی می کنند میان و درب های حرم رو هم می بوسن و پیشونیشون رو به اونها میزنن این واقعا درست نیست و همون علمایی که در اونجا ممبر درست میکنن و برای مردم سخنرانی میکنن باید این موضوع رو به اونها ذکر کردند که دچار چنین اشتباهی نشن چون هیچ کس جز خداوند شایسته ی سجده نیست حتی ائمه ما.

مهدی کاظمی

سلام به شما بزرگوار من فکر میکنم که این موضوعات ذکر شده و مردم بعضیاشون هم میدونن اما نمیخوان که از این کار نادرست دست بکشن چون هنوز خدا رو موجودی احساستی در آسمان ها میبینن و حتی خودمون هم میبیند که میخوایم دعا کنیم دستمون رو میبریم سمت آسمون ها و به همین جهت اونها فکر میکنند که اگر در مقابل مرقد اما رضا مثلا سجده کنند امام رضا پاسخشون رو میده یا مثلا ثواب بیشتری برای اونها ثبت میشه در صورتی که این فکر میکنم که اشتباه باشه.

ناشناس

سلام علیکم به افراد

اقایون وخانوم های محترم بنده حدود شش سالی هست که تفکرم به برنامه منهاج فردوسیان تغییر کرده صحبت اصلیم بابت ازدواج هست بنده دنبال خانومی میگردم که اصول وعقایدش اگر منهاجی باشد که خیلی عالی ولی اگر مذهبی در حد واجب حرام رعایت شود وپوشش مناسب وچهره آراسته خوبی داشته باشه اونم عالیه اگر هست به این آیدی در تلگرام پیام دهد تا ان شا الله با هم صحبت کنیم و آشنا شویم
ممنون ومتشکر

ایدی بنده
GALBSAFF@

احمد

سلام؛ معصوم هیچوقت نمیتونه دست یه فرد عادی رو ببوسه، این یه قانونه، از سر شانه های سعد انصاری بوسید. خواهش میکنم این خبر رو اصلاح کنید، در کتابهای دینی ما هم اشتباه گفته شده. اگر به منابع اسلامی هم مراجعه کنید میبینید این مطلبو

سارا

اصلن اینکه پیامبر اکرم دست یا شانه آن فرد را بوسید مهم نیست؛ مهم این است که آن بزرگوار اینقدر برای کار کردن ارزش قائل بود و به کسی که با آبرو بود و برای خانواده ش زحمت می کشید اهمیت می‌داد

یاسین

یکی از ویژگى هاى منحصر به فرد حضرت فاطمه(سلام اللهعلیها) که هیچ یک از اولیاء و اوصیاء، حتى امامان و پیشوایان پاک اسلام(صلوات اللهعلیهم اجمعین) آن را دارا نبودند، آن است که حضرت رسول بر دستهاى حضرت زهراء بوسه زده است؛ نه یکبار، بلکه چندین بار، نه در یک جا بلکه در جاها و مواضع گوناگون.
هرگاه حضرت زهرا بر رسول خدا(صلى اللهعلیه و آله و سلم) وارد مى شد، حضرت دستش را گرفته و مى بوسید و او را در جایگاه خود مى نشانید.
روزى حضرت زهرا(علیها السلام) به خدمت حضرت رسول(صلى اللهعلیه و آله و سلم) رسید. حضرت از او استقبال کرده دستهایش را بوسید و بعد به هنگام خداحافظى بار دیگر بر دستهایش بوسه زد و او را بدرقه فرمود. راوى گوید عرض کردم: اى رسول خداچنین کارى را درباره هیچ کس، از شما ندیده ام… پیامبر فرمود: من این کار را جز به فرمان پروردگارم انجام ندادم.
در اینجا مناسب است به حدیثى ساختگى که در برخى از کتب اهل سنتآمده است اشاره کنیم، در کتاب «الاصابه فى تمییز الصحابه» به نقل از انس روایت شده که رسول خدا(صلى الله علیه و آله و سلم) بعد از بازگشت از جنگ تبوک، هنگامى که سعد بن معاذ انصارى به استقبال پیامبر آمد حضرت به او فرمودند: «این چیست که بر دستان تو مى بینم؟» عرض کرد: این آثار سنگ و ماله کشى است که براى گذران زندگى و مخارج اهل و عیالم زحمت مى کشم، رسول خدادست او را بوسیده و فرمود:«این دستى است که آتش به آن نخواهد رسید».
سیوطى در کتاب «اللئالى المصنوعه» در رد این حدیثمی گوید: این حدیثباطل است، چرا که سعد بن معاذ بعد از غزوهبنى قریظه به خاطر تیرى که به او اصابت کرده بود از دنیا رفت و در زمان غزوهتبوکزنده نبوده است.
و نیز ابن اثیر در کتاب «اسد الغابه» می گوید: سعد بن معاذ در هیچ یک از غزوات رسول خدا تخلف نکرد، و کسانى که از غزوات پیامبر تخلف کرده بودند معروف و شناخته شده اند و در بین آنها اسم «سعد» وجود ندارد و به علاوه اینکه کسى که از جنگ تخلف کند شایسته ملامت و سرزنش است [نه دست بوسی]، حال چگونه حضرت دست او را بوسیده و با او مصافحه کرده است؟!
و اگر گفته شود: آن کسى که حضرت رسول بر دست او بوسه زده، فرد دیگرى غیر از این سعد بن معاذ بوده است، خواهم گفت: صاحب «الاصابه» نیز به این احتمال اشاره کرده و آن را ضعیف دانسته و گفته است که خطیب با اسنادواهى و ابوموسى با اسنادمجعول این را روایت کرده اند.

مرتضی

اصلا این اقای انس‌بن مالک کی هستن و چه تاریخچه ای برای ایشان وجود دارد؟؟

یحیی

اَنَس بن مالک از صحابهٔ محمد، پیامبر اسلام، و از انصار و قبیلهٔ خزرج بود. پس از هجرت محمد به مدینه، مادرش یا در نقلی، شوهر مادرش او را برای خدمت به پیامبر، نزد او برد. وی تا درگذشت محمد نزد او بود. پس از درگذشت پیامبر، از سوی ابوبکر مأمور به رفتن به بحرین برای گرفتن صدقات شد. پس از ابوبکر با عمر بیعت کرد.

مرتضی

خب به نظر شما حرف و روایت چنین کسی قابل استناد هست؟؟

یحیی

چطور می تونید دیگران رو قضاوت کنید. یه جوری میگید چنین کسی انگار شمر بوده

یحیی

حاج آقا قرائتی هیچ حرفی رو بدون سند و مدرک نمی گن. حتما دلیل معتبر و مستند برای این حرفشون دارن من به این موضوع ایمان دارم.

منهاجی

من زیاد در این باره تحقیق کردم. هیچ سند معتبری برای این روایت وجود نداره و کسانی هم که منهاجی های عزیز نام بردن مانند امام خمینی و حاج آقا قرائتی اگر این روایت رو پذیرفتن به خاطر ارزش های کارگر است.

مهاجر

امام خمینی بوسیدن دست کارگر به وسیله پیامبر(ص) را یک ارزش برای این قشر دانسته و می گوید: بزرگترین انسان کامل نسبت به کارگر اینگونه تواضع می کند که کف دستش را که علامت کار است، می بوسد.

مرضیه حسینی

بوسیدن دست فاطمه زهرا (س) توسط پیامبر (ص) در احادیث صحیح ذکر شده و مورد پذیرش شیعه و اهل‌سنت است، اما با این وجود دلیلی وجود ندارد که پیامبر (ص) تنها بر دستان دخترشان بوسه زده باشند. بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر (ص) به خودی خود ایرادی نداشته و قابل توجیه است، اما گزارش مربوط به آن هم از لحاظ سند و هم از لحاظ محتوا دارای مشکلاتی است که به همین دلیل در کتب معتبر شیعه و اهل سنت بدان اشاره‌ای نشده و تنها در کتاب ‌های تاریخی؛ مانند تاریخ بغداد  آن هم با حاشیه انتقادی می‌ توان چنین روایتی را یافت.

اصغری

دلیلی وجود ندارد که این روایت به این دلیل از طرف اهل‌سنت جعل شده باشد که آنان خواسته باشند فضیلت حضرت زهرا(س) را زیر سؤال ببرند؛ زیرا همان‌گونه که اشاره شد، قوّت آن حدیث و ضعف حدیث بوسیدن دست کارگر مورد پذیرش اهل‌سنت نیز می‌باشد.

مختاری

در تعدادی از منابع حدیثی معتبر و قابل استناد شیعه و اهل سنت نقل شده که؛ وقتی فاطمه (س) نزد پیامبر خدا (ص) می ‌آمد، با کلمات محبت ‌آمیز و محترمانه پدر بزرگوارش روبرو می ‌شد، و پیامبر (ص) به احترام فاطمه (س) از جا برمی‌ خاست، دست فاطمه (س) را گرفته و می‌ بوسید و او را در کنار خود می‌ نشاند.
راوی این ماجرا نیز عائشه همسر پیامبر (ص) است.

محمد

به نظر می‌رسد که پذیرش این حدیث به جهت محتوایی اشکالی نداشته باشد؛ زیرا بیانگر اهمیت و ارزش تلاش براى تأمین نیازهاى اقتصادىِ خانواده‏ است؛ یعنی پیامبر(ص) به این دلیل دست کارگر یا کشاورز را بوسه زد تا او را برای وظیفه‌شناسی‌اش نسبت به خانواده تشویق کند.

نجمه

حاج آقا قرائتی گفتند: قرار بود در نماز جمعه شیراز صحبت کنم. امام جمعه فرمود: امروز کارگران نمونه می آیند، شما آنان را تشویق کنید. عرض کردم شما باید…، ایشان اصرار کرد، پذیرفتم. در پایان سخنرانی گفتم: من سالها این حدیث را برای مردم خوانده ام که پیامبر صلّلی اللّه علیه و آله دست کارگر را می بوسید، لذا کارگران نمونه را دعوت کردم به جایگاه و دست آنها را بوسیدم، بعد مردم گفتند: این دست بوسی شما که به روایت عمل کردی، اثرش بیشتر از سخنرانی بود.

ملاک

حدیث بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر(ص) در منابع روایی شیعه و نیز صحاح اهل‌سنت نیامده، ولی در برخی کتاب‌های تاریخی به چنین واقعه‌ای اشاره شده است

جواد مقدم

ممکن است انسان از راه‌های دیگر نیز به سرمایه‌های زیادی برسد، اما سرمایه حقیقی و ارزشمند از دیدگاه قرآن کریم، سرمایه‌ای است که از طریق سعی و تلاش فرد به دست بیاید. در گزارشات روایی هست که حتی پیامبر(ص) دست کارگر را می‌بوسید، این فعل پیغمبر (ص) در زمانی که برخی افراد زندگی‌های سلطنتی، ملوکانه و پادشاهانه داشتند، بسیار قابل توجه است.

یاسین

در منطق اسلام کار کردن عبادت است و اگر با انگیزه کسب درآمد حلال به جهت اداره آبرو مندانه زندگی همراه باشد اجر و ثواب جهاد در راه خدا را در پی دارد و لذا نقل شده است که پیامبر دست کارگر را می بوسید؛ چون دست مجاهد فی سبیل الله بود

احمد

ما در مقاطع مختلف زندگی اهل‌بیت (ع) همچون دوران امیرالمومنین(ع) که بار حکومت روی دوششان بوده، می‌بینیم که کار اقتصادی و کارگری آنها کمتر بوده یا در دوران امام صادق(ع) وقتی فضای علمی بیشتر فراهم شد، طبیعتاً کمتر به سراغ فعالیت‌هایی مثل کشاورزی و … می‌توانستند بروند. پس نباید این توقع را داشت که هر کس که متدیّن و پیرو اهل‌بیت(ع) است، حتماً و همیشه باید کشاورزی و کارگری کند اما انجام این کارها در سیره و زندگی آنان نشان از اهمیت این نوع فعالیت‌هاست

فرهاد

قال الصادق (علیه السلام): «لا یقبل رأس أحد و لا یده إلّا ید رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم) أو من أرید به رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم)»
سر و دست هیچ کس را نباید بوسید، مگر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) یا کسی را که از او رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) قصد شود.
منبع: میزان الحکمه مترجم ج ۹ ص ۲۸۵ ح ۱۶۴۵۳
۲- عن الإمام علی علیه السلام: قبله الولد رحمه و قبله المرأه شهوه و قبله الوالدین عباده و قبله الرجل أخاه دین.
بوسیدن فرزند مهر و محبّت و بوسیدن همسر شهوت و بوسیدن پدر و مادر عبادت و بوسیدن برادر ایمانی دین هست. یاحقّ.

الهام

سلام علیکم آیا جایز است دست پدر را بوسید ؟ اشخاص دیگر چه جایز است ؟

پری

در مورد بوس کردن دست روایت داریم حضرت فاطمه زهرا دست رسول الله صلی الله علیه و سلم را بوسه زده است و روایت مشابه دیگر هم داریم بنابر این بوسیدن دست پدر جایز است . بوسیدن دست اشخاص دیگر اگر هدف احترام باشد جایز است و اگر هدف تعظیم و تبرک باشد جایز نمی باشد

بلا

دست‌بوسی نوعی الگوی رفتار اجتماعی و میان‌فردی است که نمادی از ابراز محبت یا ادای احترام و توجه ویژه انسان به همنوع خود به شمار می‌رود. به دلیل بهره‌مندی رفتار دست‌بوسی از نیت‌های پیشینی و اهداف پسینی و همچنین برخورداری از خودآگاهی بیشتر، این کنش، نوعی الگوی رفتار رسمی و دارای بار معنایی عمیق به شمار می‌آید. خاستگاه معرفتی و پیامدهای اجتماعی این رفتار موجب شده است در آموزه‌های اسلامی نیز توجه ویژه‌ای به آن مبذول شود. ماهیت کاملاً فرهنگی این رفتار و اثرپذیری آن از ترجیحات و گرایش‌های متغیر اجتماعی، پذیرش محدود و نظام‌مند آن را در اسلام در پی داشته است. قرارگرفتن در چارچوب نظام معنایی توحیدی، و همچنین حفظ کرامت ذاتی انسان، دو ویژگی مهم برای تأیید رفتار دست‌بوسی در آموزه‌های اسلامی است. ظهور و بروز این رفتار در جامعه مسلمان عصر حضور ائمه اطهارb نیز تابع حفظ شرایط دوگانه مذکور بوده است. اما از بررسی گزارش‌های تاریخی و روایات اسلامی نمی‌توان به توصیه و ترجیح این الگوی رفتار در برابر سایر انواع و شیوه‌های ابراز محبت و احترام دست یافت.

امیرحسین حاجی پور

سلام . اینکه می گویید دست بوسی نوعی الگوی ….. است ٬ چرا شارع مقدس متوجه این مطلب نشده و از بوسیدن دست ما رو نهی کرده .؟
با این همه مزایای دست بوسی که شما فرمودین ٬ عجیبه که شارع مقدس اینو نفهمیده والا باید امر به آن می کرد . لابد یا شارع ٬ شارع عاقلی نیست یا شما مطلبی را از سر احساس و عقل و درک خودتان نوشته اید

امیرحسین حاجی پور

ببخشید . مطلب اشتباهی اینجا ارسال شد .

مجید

من که با افتخار دست پدر و مادر رو میبوسم چون برای من خیلی زحمت کشیدن و لایق بهترین هان. بوسیدن دست که چیزی نیست من پای پدر مادر رو هم می بوسم و مطمئنم خداوند من رو برای این کارم باز خواست نخواهد کرد

عبدی

چرا رهبر معظم انقلاب اجازه می‌دهند مردم دستشان را ببوسند. هر چند شاید این کار از طرف مردم برای تبّرک و تیمّن باشد ولی ظاهر امر همان دست بوسی (نعوذ بالله) شاهانه را به یاد انسان می‌اندازد. به خصوص برای کسانی که شاید آشنایی چندانی با شخصیت و جایگاه معنوی مقام معظم رهبری نداشته باشند.؟

علی

در روایات از امام صادق(ع) نقل شده که فرموده است:
«لا یقبل رأسُ احد ولا یداه الا رسول اللّه‏ او من ارید به رسول اللّه‏؛ سر و دست کسى را نباید بوسید به جز رسول خدا(ص) یا کسى که با بوسیدن سر و دست او مقصود رسول خدا(ص) باشد(فرزندان رسول خدا یا علما و پیشوایان دینى)» ، (بحارالانوار، ج ۷۳، ص ۳۰۷). ولی همچنین از روایات استفاده مى‏شود که علاوه بر زمان رسول خدا (ص) در زمان ائمه(ع) هم این کار نسبت به ایشان انجام مى‏شده است. یونس بن یعقوب گفت: به امام‏صادق عرض کردم دست خود را بده تا ببوسم؛ حضرت دست خود را به من داد؛ (بوسیدم) عرض کردم فدایت شوم سر خویش را به من بده تا بوسه زنم حضرت به تقاضاى من رفتار نمود؛ عرض کردم دو پاى خود را بده تا ببوسم، حضرت فرمود قسم یاد کرده‏ام که اجازه ندهم کسى پایم را ببوسد ، (بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۳۹).
ابن عمر مى‏گوید: ما دست رسول خدا را مى‏بوسیدیم ، (محجه البیضاء، ج ۳، ص ۳۸۷). در امالى طوسى از ابن مسعود روایت کرده که رسول خدا را دیدم که دستش در دست على(ع) بود و آن حضرت دست على(ع) را مى‏بوسید من عرض کردم یا رسول اللّه‏ على در نزد شما چه منزلت و مقامى دارد؟ فرمود همان منزلتى را که من پیش خدا دارم ، (مناقب آل ابیطالب، ج ۲، ص ۲۲۰).
بنابراین بوسیدن دست خاص رسول خدا(ص) نبوده است و این عمل نسبت به اهل بیت(ع) هم رواج داشته و حتی خود رسول خدا(ص) دست علی (ع) و کارگری را بوسیده است. البته بوسیدن دست علما اگر به این عنوان باشد که آنها شاگردان مکتب امامان(ع) و رواج دهنده روش و منش آنها و مشعل داران علم و هدایت در جامعه بشری می باشند، در واقع نوعی تکریم علم و عمل و بزرگداشت کمال و فضیلت است و اشکالی ندارد و بیانگر روح تواضع و کرنش در برابر بزرگی و عظمت می باشد.
بوسیدن دست رهبرى، همان تعظیم علماء دین و شعائر اسلامى و اظهار محبت شخصى به دین اسلام و به مظاهراین دین الهى است. و حتی گفته می شود که بوسیدن دست بزرگترها مثل دایی و عمو و پدر و مادر، معلم، استاد, عالم و… اشکال ندارد .(براى مطالعه بیشتر، ر.ک: جلد ۷۶ بحارالانوار، صفحه ۴۰. ) بر این اساس معیار مهم در بوسیدن دست هدفی است که این عمل بر اساس آن انجام می شود:
۱. اگر به جهت حفظ ارزش ها و شعائر الهی و تکریم جایگاه و منزلت الهی رهبر و نیابت و جانشینی ایشان از طرف معصومین (ع) باشد و برای همگان مشخص باشد که چنین عملی با اهداف الهی است ، هیچ گونه اشکالی نداشته بلکه با توجه به روایات و سیره بزرگان دین مقبول و قابل پذیرش است .
۲ . اما اگر با اهداف غیر الهی و برای چاپلوسی ، یا مطامع دنیوی یا تظاهر به ولایت پذیری و یا سایر مواردی که در بین زمامداران نظامهای غیر دینی رایج است، بوده باشد ، عملی مذموم و غیر قابل دفاع است

رویا

درود و خسته نباشین
دست بوسی تعظیم کردن
جز خدا و پدر مادر بر کسی نباید کرد
و کار درستی نیست
حالا اون شخص یک روحانی شاه و هر مسئول و درجه بالایی

بنظر من دست بوسی یک چاپلوسی هست که کار بعضیا شده

اگر بحث امام هست
جایی نگفته باید دست بوسی کرد
احترام گزاشتن بحثش جداس
احترام گزاشتن میشه با درست برخورد کردن هم انجام داد

بازم میگم همچین کاری بر هیج انسانی جایز نیست
جز پدر مادر
چون حق بر گردن ما دارن

این نظر بنده هست

ببخشید رک بیان کردم

دریا

لطفاً دو حدیث شریف زیر را از لحاظ صحّت و سقم مورد بررسی قرار دهید؟
حدیث یک: «هرگز نباید کسی دست دیگری را ببوسد، چه دست بوسی به منزله پرستش است»
حدیث دوم: «و تنها پیشانی پیشوایان را می‌توان بوسید» در حال حاضر که دست علماء را می‌بوسند چه حکمی دارد؟

مجرب

دو حدیث مذکور را ابن شعبه حرانی در کتاب تحف العقول بدون ذکر سند چنین نقل کرده: و قال ـ علیه السّلام ـ : لا یقبل الرجل ید الرجل، فإنّ قبله یده کالصلاه له، و قال ـ علیه السّلام ـ : … و قبله الامام بین عینیه.[۲] در اصطلاح حدیث شناسی این چنین روایت را مرسله می‌نامند که از درجه اعتبار ساقط است، پس نمی‌توان برای اثبات مطلبی به این دو حدیث استناد و استدلال کرد.
ولی محدّث بزرگوار جهان تشیّع مرحوم ثقه الاسلام کلینی در کتاب شریف کافی دو حدیث مشابه را با ذکر سند نقل می‌کند که در بین روات یکی از آنها فردی است که مورد اعتماد نیست، حدیث اول کافی چنین است: علی بن مزید صاحب السابری قال دخلت علی أبی عبدالله ـ علیه السّلام ـ فتناولت یده فقبلتها، فقال: أما إنها لا تصلح إلاّ لِنَبٍّی أو وصی نبی.[۳] علی بن مزید می‌گوید:

خدمت امام صادق ـ علیه السّلام ـ رسیدم و دست آن حضرت را بوسیدم، امام ـ علیه السّلام ـ فرمودند: آگاه باش که بوسیدن دست کسی صحیح نیست مگر دست پیامبر یا وصی پیامبر، و حدیث دوم چنین است: رفاعه بن موسی عن أبی عبدالله ـ علیه السّلام ـ قال: لا یقبل رأس أحد و لا یده إلا ید رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ أو من ارید به رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ [۴] رفاعه روایت می‌کند از امام صادق ـ علیه السّلام ـ که آن حضرت فرمودند: سر و دست کسی را نباید بوسید مگر دست پیامبر خداـ صلّی الله علیه و آله ـ ، یا کسی که می‌بوسد منظورش از بوسیدن سر و دست او، احترام به رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ باشد.

علومی

با سلام خدمت حاج فردوسی عزیز من سوالی داشتم با توجه به اینکه حضرت علی (ع) نیز در موارد مختلف پستی در مقابل رهبران را نکوهیده اند ، و در مواردی مشاهده شده که حتی بعضی از آیات عظام دست رهبر را بوسیده اند آیا این دو با یکدیگر تناقض ندارند؟

امیره

بین آنچه که امام علی (ع)فرمود مبنی بر این که احترام به حاکمان جابر جایز نیست، و بین احترام به مراجع عظام و حاکمان عادل و رهبر انقلاب منافات ندارد، زیرا امام با آن بیانات در صدد مبارزه با فرهنگ ظلم پذیری، حرمت شکنی و احترام به حاکمان ظالم است، یعنی حضرت به مردم می‌آموزد که در برابر حاکمان که روحیه استکبار و تکبر دارند، احترام نکنید، زیرا این امر با مقام و قداست انسان سازگار نیست . موجب تقویت روحیه استکبار و تکبر حاکمان جابر می‌شود .

حال این که احترام به مراجع دینی، و رهبر عادل نه تنها اشکال ندارد، بلکه نوعی احترام به جایگاه بلند علم، تقوا و مقام ولایت می‌باشد. احترام به اینان در حقیقت تقویت روحیه علم پروری و ولایت مداری و ارج نهادن به خدمت ارزنده رهبر عادل است. اتفاقا در برخی روایات ارج نهادن بر مقام معصومان و عالمان دینی تاکید شده است. حال احترام ممکن است در قالب دست بوسیدن باشد یا در قالب‌های دیگر.. حتی ممکن است برخی از احترام ها زمینه خدمت گذاری بیش تری را برای رهبر وخدمت گزاران به اسلام وامت اسلامی را فراهم نماید.

. افزون برآن بوسیدن دست و بوسیدن چیز های دیگر مانند حجر الاسود مذموم نیست .از آن نهی نشده است. در سنت رسول خدا وارد شده که ایشان در مراسم حج با عصا و چوب دستی خود حجر الاسود را لمس کرد . بعد عصای خودش را که به حجر مالیده شده بود، بوسید . با استناد به روایات معتبر، همه عالمان شیعه و سنی لمس و دست مالیدن بر حجر و بوسیدن حجر و بوسیدن دست مالیده شده بر حجر را مستحب می دانند.

در روایات فراوانی وارد شده که افرادی دست و پای رسول خدا و امامان را بوسیده و ایشان منع نکرده اند . رسول الله دست دخترش زهرای مرضیه را می بوسید.

فقیهان شیعه و سنی با توجه به این روایات و با توجه به این که بوسیدن دست پیامبر و امام و عالم عادل و پدر و مادر مؤمن و… نوعی احترام گذاری به آن ها است و در شرع هم نهی نشده ، بوسیدن دست و پای پیامبر ، امام ، عالم ، حاکم عادل و پدر و مادر را جایز دانسته اند. البته برخی از عالمان اهل سنت مانند مالک روایات وارده را ضعیف دانسته ، حکم به کراهت داده ، ولی حکم به حرمت نداده ( یعنی ایشان هم حرام نشمرده است).

همتا

دست بوسی، در فرهنگ ایرانی، به جز چند مورد خاص و کاملاً استثنایی، امری مذموم شمرده می شود و هر چه سطح دانایی جامعه بالاتر می رود، دست بوسی، زشت تر از پیش جلوه می کند که البته چنین نیز هست.

جامعه ای که دست بوسی در آن رواج داشته باشد و بوسیدن دست قدرتمندان، پلکان ترقی افراد است، حتماً محکوم به سقوط است.

فریبا

بوسیدن دست پدر و مادر هم خیلی خوب است و هم در روایات سفارش شده است. و چه کسی بهتر از مادر و پدر.

صبور

پدر و مادر را می توان به صورت دیگری تکریم کرد ،
دست بوسی شان خود را پایین آوردن است ،
اولین دارایی انسان آبرویش است که از لوازم آن عزت و احترام است ،
کمترین عضو جامعه هم نباید در برابر بزرگان اینطور رفتار کند ،
اگر عزت و ادب را به جامعه برگردانیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد .
این تصویر بدترین چیزی بود که می شد دید ،

جواد

بوسیدن دست پدر و مادر از بالاترین ارزش هاست و هر کس جسارت چنین کاری رو ندارد. یعنی بوسیدن دست کسی که تمام عمر زحمت ما رو کشیده پایین آوردن شخصیت انسانه. واقعا برای یه همچی دیدگاهی متاسفم. در تمام دنیا بوسیدن دست پدر و مادره یه ارزشه!

امیرحسین حاجی پور

البته عجیبه که خدا و رسول اینو نفهمیدن که بوسیدن دست پدر و مادر از بالاترین ارزش هاست . ارزشی به این بالایی ٬ نمیگم واجب ٬ لااقل باید مستحب می شد . نمی دونم چرا شارع. حواسش به این ارزش نبوده . شایدم من حواس پرتی گرفتم که روایتشو فراموش کردم

امیرحسین حاجی پور

در کدام روایات ؟

کمال

با سلام
بالاخره هرکسی برای دست بوسی برای خودش دلیل دارد و استتثائات را توجیه می کند

معین

۱- بوسیدن دست علما و عرفا چه حکمی دارد؟ایا این موضوع نافی کرامت انسانی نیست؟مستند فقهی ان کدام است؟
۲-اگر بیم آن برود که با این نوع دست بوسی فرد مقابل دچار کبر شود یا امر بر وی مشتبه شود مورد سوال اول چه حکمی دارد؟
۳- آیا عامل بودن و یا عامل نبودن عالم در حکم بند اول تاثیری ندارد؟
۴- آیا با علم به عامل نبودن عالم وتنها برای قدردانی از زحمات وی دست بوسی مجاز است؟

گیتا

پاسخ ۱ – احترام نسبت به هر کس به ویژه عالمان دینی، هم حکم عقل است و هم حکم شرع. روایات نیز در این باره بسیار است. احترام کردن عالمان با تقوا منافی با کرامت انسانی ندارد ،گرچه الزامی نیست .
وقتی اصل اولیه احترام عالم دینی را بپذیریم، ضرورتی ندارد که شیوه و نوع احترام چگونه باشد .می توان با دست بوسی و یا بلند شدن و یا با نوعی دیگر ابراز احترام کرد .
اگر در روایت از دست بوسی عالم سخنی گفته نشود‌، نمی توان گفت نباید این کار انجام گیرد، یا گناه است، مگر اینکه بدعت دینی باشد ؛ زیرا نمی توان گفت هر چیزی را که دین یا روایت نگفته‌، پس حتماً اشکال دارد.
البته برخی روایات در این موضوع وارد شده که شاید استناد برخی برای این عمل قرار گرفته باشد، مانند روایتی از امام صادق(ع): “سر و دست کسی بوسیده نمی‏شود مگر رسول خدا(ص) و یا کسی که از او رسول گرامی اسلام اراده شود”
بر این اساس شاید برخی به جهت اینکه عالمان فقهی، به پیامبر نسبت دارند، دست آنان را می بوسند.
فقیهان شیعه و سنی با توجه به این روایات و با توجه به این که بوسیدن دست پیامبر و امام و عالم عادل و پدر و مادر مؤمن و… نوعی احترام گذاری به آن ها است و در شرع هم نهی نشده ، بوسیدن دست و پای پیامبر ، امام ، عالم ، حاکم عادل و پدر و مادر را جایز دانسته اند. البته برخی از عالمان اهل سنت مانند مالک روایات وارده را ضعیف دانسته ، حکم به کراهت داده ، ولی حکم به حرمت نداده ( یعنی ایشان هم حرام نشمرده است).

صاحب

در تحف العقول حدیثی از امام رضا (ع) است که می فرماید: مرد دست مرد دیگری را نبایستی ببوسد، چراکه بوسیدن دستش همانند نماز گزاردن بر اوست. درباره این حدیث نظر شما چیست؟

عاقبتی

سلام دوست عزززیزم صاحب جان اولاً: روایت تحف العقول مرسل و بدون سند است، ثانیاً: در مقابل، روایاتی در کتاب کافی داریم که بوسیدن دست انبیا و اوصیا و کسانی که در جایگاه رسول خدا هستند را مجاز می داند.

قادری

روایتی که ذکر کرده اید در کتاب های معتبر وجود ندارد، بله در کتاب تحف العقول روایتی به این مضمون رسیده است که امام رضا (ع) می فرماید: “لا یقبّل الرجل ید الرجل فإن قبله یده کالصلاه له”؛ مرد، دست مرد دیگری را نبوسد؛ چرا که بوسیدن دست مانند صلاه برای او است”.

اصل کلمه صلاه به معنای دعا و استغفار است و در قرآن کریم هم به دو معنای “دعا” و ” نماز” استعمال شده است. خداوند می فرماید: “وَ صَلِّ عَلَیْهِمْ‏ إِنَّ صَلاتَکَ‏ سَکَنٌ لَهُم”.‏ و در آیه دیگر می فرماید:” إِنَّ الصَّلاهَ کانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ کِتاباً مَوْقُوتا”، که در آیه اول به معنای دعا و در آیه دوم به معنای نماز واجب آمده است.

درست است که “صلاه” در این حدیث به معنای نماز است، ولی توجه داریم که روایت بدون سند و مرسل است.

اما در کتاب کافی احادیثی است که دلالت بر جواز بوسیدن دست می کند. امام صادق (ع) می فرماید: ” سر شخص یا دست او نباید بوسیده شود، مگر دست رسول خدا یا کسی که از او قصد رسول خدا شود”.

یا شخصی می گوید بر امام صادق(ع) وارد شده و دست ایشان را بوسیدم، سپس فرمود جایز نیست دست کسی بوسیده شود، مگر دست انبیای الاهی یا اوصیای آنان

بردبار

همان طور که از این روایات استفاده می شود بوسیدن دست پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) اشکالی ندارد، بلکه مطلوب است. در روایت اولی امام صادق (ع) می فرماید: “… یا کسی که از او قصد رسول خدا شود.” به طور قطع امامان معصوم(ع) جزو این گروه هستند که با دیدن آنان، یاد و خاطره رسول الله (ص) زنده می شود و شأن و جایگاه آن حضرت را دارند. اما روایت می تواند مراجع و علمای دین که دارای صفات اخلاقی و کمالات نفسانی اند و در راستای دین پیامبر و اشاعه فرهنگ اسلام و اهل بیت تلاش می کنند و احترام به آنان در راستای احترام به پیامبر اکرم (ص) است، را شامل شود؛ زیرا در زمان غیبت، کسانی که از دین خداوند نگهبانی کرده و برخی از شؤون پیامبر اسلام و امامان معصوم (ع) را دارا هستند و از هر صنفی به خواسته ها و آرمان های حضرت رسول (ص) نزدیک ترند، مراجع و عالمان دینی هستند.پس اگر چه عالمان دینی چنین توقعی ندارند و احیاناً از این که دستشان بوسیده شود رنجیده می شوند، ولی از باب احترام به حضرت رسول (ص) و تعظیم شعائر چنین عملی بلا اشکال است.

حسینی

در مورد بوسیدن دست در حین احوالپرسی در بین علمای اسلامی اختلافی وجود دارد ، تعدادی از علماء بصورت مطلق دست بوسیدن غیر از والدین را جایز نمی دانند ولی اکثریت مطلق از علماء بدین باور اند که اگر بوسیدن دست تا زمانیکه جهت تعبد اشخاص و یاجهت تبرک به اشخاص نباشد ، آنرا امر مباح میدانند .
درروایت از حافظ ابن حجر رحمه الله آمده است که:
اگرچه امام مالک بوسیدن دست را امر نادرست میداند ولی تعداد از علماء متاخرین آنرا جایز میشمارند این تعداد از علما ء که بوسیدن دست را جایز میشمارند استدلال خویش را به روایت ذیل بنا ء نموده اند :
« در حدیثی از عمر رضی الله عنه روایت است : زمانیکه : که الله تعالی توبه‌ی سه نفرِ بازمانده از جنگ تبوک را قبول کرد، کعب بن مالک- که یکی از آن‌ها بود- به مسجد رفت و رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ در میان یارانش نشسته بود، در این حال شخصی بنام طلحه بن عبیدالله رضی الله عنه به پیشواز کعب شتافت و با او مصافحه نموده و پذیرش توبه‌اش را به او تبریک گفت؛ رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ که شاهد این رفتار بود چیزی نگفت و أبو لبابه وکعب بن مالک و دوستشان در هنگام توبه نمودن دست مبارک پیامبر صلی الله علیه وسلم را بوسیدند. »

حامد

پیامبر اسلام فرمودند: بوسیدن دست روا نیست مگر دست پدر ومادر از روی محبت و دست همسر از شهوت.

ثنا

روایتی در نهی از بوسیدن دست افراد آمده است، ولی با توجه به روایات دیگر، موارد استثنایی وجود دارد؛ از جمله بوسیدن دست پدر و مادر، معلم و استاد.
برای مطالعه بیشتر، ر.ک:جلد ۷۶ بحارالانوار، صفحه ۴۰ .
همچنین از امام‏صادق(ع) روایت شده است که فرمودند:«سر و دست کسی را مبوس مگر سر و دست رسول‏خدا(ص) را یا کسی را که به خاطر آن حضرت ببوسی» ، (وسایل‏الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۳).
بوسیدن دست رهبری، همان تعظیم علماء دین و شعائر اسلامی و اظهار محبت شخصی به دین اسلام و به مظاهر این دین الهی است.
از روایات استفاده می‏شود که در زمان رسول خدا و ائمه هم این کار انجام می‏شده، مثلاً: عن ابیعبداللّه‏ قال:«لا یقبل رأسُ احد ولا یداه الا رسول اللّه‏ او من ارید به رسول اللّه‏؛ سر و دست کسی را نباید بوسید به جز رسول خدا(ص) یا کسی که با بوسیدن سر و دست او مقصود رسول خدا(ص) باشد(فرزندان رسول خدا یا علما و پیشوایان دینی)» ، (بحار الانورا، ج ۷۳، ص ۳۰۷).
یونس بن یعقوب گفت:به امام‏صادق عرض کردم دست خود را بده تا ببوسم؛ حضرت دست خود را به من داد؛ (بوسیدم) عرض کردم فدایت شوم سر خویش را به من بده تا بوسه زنم حضرت به تقاضای من رفتار نمود؛ عرض کردم دو پای خود را بده تا ببوسم، حضرت فرمود قسم یاد کرده‏ام که اجازه ندهم کسی پایم را ببوسد ، (بحارالانوار، ج ۷۳، ص ۳۹).
ابن عمر:ما دست رسول خدا را می‏بوسیدیم ، (محجه البیضاء، ج ۳، ص ۳۸۷).
در امالی طوسی از ابن مسعود روایت کرده که رسول خدا را دیدم که دستش در دست علی(ع) بود و آن حضرت دست علی(ع) را می‏بوسید من عرض کردم یا رسول اللّه‏ علی در نزد شما چه منزلت و مقامی دارد؟فرمود همان منزلتی را که من پیش خدا دارم ، (مناقب آل ابیطالب، ج ۲، ص ۲۲۰).

سعید

در حدیث موثق داریم که پیامبر اکرم (ص) به استقبال دختر دلبندشان فاطمه زهرا(س) از جای خود برخاسته و بر دست مبارک او بوسه می زدند. بنابراین باید احادیث را با توجه به قرائن و شواهد و ظرف زمانی و موقعیت های خاص بررسی کرد. در دورانی که عده ای چاپلوس بر دست مامون بوسه می زدند می توان این بوسه را تقبیح کرد اما بوسه بر دست پدر . مادر و استاد و پیشوای عادل معصوم ونایب راستین امام معصوم در حقیقت تعظیم اخلاق و شرافت و اسلام و اهل بیت و تکریم علم .عرفت است.

مجد

خودتان گفتید که «صدّیقه‌ی طاهره فاطمه‌ی مطهّره سلام الله علیها»!! او خودش حجّت خداست. او مانند پیامبر صاحب مقام شامخ عصمت و ولایت الهیّه است. او را با دیگران مقایسه نکنیم دوست عزیز.

فاطمه

با شلام خدمت حاج فردوسی عزیز و مهربان درباره بوسیدن دست دیگران , چه احادیث و روایاتی موجود است؟

بهرام

در مورد نهی و نکوهش، از بوسیدن دست افراد، احادیثی را می توان در کتب روایی یافت؛ مانند روایت علی بن مزید که نقل می کند: به حضور امام صادق ـ علیه السّلام ـ شرف یاب شدم و دستش را بوسیدم ؛ پس او فرمود : بدان که این کار جز برای پیامبران و اوصیای پیامبران روا نیست. مرحوم مجلسی ( ره ) در توضیح این حدیث می فرماید : این حدیث دلالت بر منع بوسیدن دست غیر معصومین ـ علیه السّلام ـ دارد ؛ لکن ـ با وجود این که حدیث بسیار معتبر نیست ـ صراحتی در حرمت این کار ندارد
حضرت امام رضا ـ علیه السّلام ـ می فرماید: لا یُقبّل الرجل ید الرجل ؛ فإنه قبله یده کالصلاه له کسی دست کسی را بوسه نکند ؛ زیرا که بوسیدن دست او همانند نماز گذاردن در برابر وی است.
لکن , با توجه به روایات دیگر , موارد استثنایی وجود دارد. از امام صادق ( ع ) روایت شده است که فرمودند: لا یُقبّل رأسُ أحد و لا یداه ؛ إلا رسول الله أو من اُرید به رسول الله (سر و دست کسی را نباید بوسید به جز رسول خدا , یا کسی که با بوسیدن سر و دست او رسول خدا ـ صلّی علیه و آله ـ قصد شود)
بی تردید , فرزندان رسول خدا و همچنین علما و پیشوایان دینی، با توجّه به این که آنان وارثان پیامبران هستند ـ بر حسب روایات معتبر ـ می توانند، مصداق کسانی که با بوسیدن سر و دست او، رسول خدا ـ صلّی علیه و آله ـ قصد شود، باشند. بوسیدن دست عالمان دینی, به خصوص سادات آنان همان تعظیم شعائر اسلامی و اظهار محبّت شخصی به دین اسلام و به مظاهر این دین الهی است. البته اگر کسی به خاطر مطامع دنیوی کار خود را ضایع نکند.
از روایات استفاده می شود که در زمان رسول خدا و ائمه هم این کار انجام می شده.
در استفتاءات شرعی مراجع نیز در جواب پرسش هایی از این قبیل ؛ پاسخ هائی نظیر این که : بوسیدن دست دیگری فی نفسه مکروه است , مگر آن که بوسیدن دست به خاطر رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ باشد مثل بوسیدن دست عالم دینی یا دست سادات که در این صورت مطلوبیت دارد , و یا این که : بوسیدن دست از مصادیق احترام است و نسبت به کسانی که احترامشان مستحب است , احترام با دست بوسیدن حاصل می شود.
بنابر این بیان اخیر , بوسیدن دست والدین یا معلّمان و آموزگاران به نشانه احترام , گرچه روایت صریحی ندارد , اما از باب این که وجوب و یا استحباب، احترامشان ثابت است ؛ و این کار از جمله نشانه های احترام به شمار می رود ؛ بوسیدن دستشان نیز بالتبع مطلوب است.
در روایات برای احترام به مؤمنین و بزرگان و پیشوایان دینی بیشتر به بوسیدن گونه یا پیشیانی و بین دو چشم توصیه شده است. حضرت فرموده است : و قُبله الأخ علی الخدّ , و قُبله اللإمام بین عینیه (بوسه برادر مؤمن بر گونه است و بوسه امام در بین چشمان وی است۱)
از آن چه گذشت نتیجه می گیریم که:
۱. بوسیدن دست غیر از معصومین ـ علیه السّلام ـ به خودی خود کراهت دارد و از آن نهی شده است؛ مگر کسانی که با بوسه زدن بر دستانشان، احترام به معصومین ـ علیه السّلام ـ قصد شود ( مانند سادات و علمای دینی)
۲. اگر بوسیدن دست در عُرف خاصّی نشانه ابراز احترام باشد ؛ این کار، در خصوص کسانی که سفارش به احترام آنان شده است ( همچون والدین و معلمان ) نیز مستحب می شود.

حیدریان

سلام
لطفا در مورد بوسیدن دست علما، پدر و مادر و سادات نیز توضیحی بفرمایید
آیا در روایات بوسیدن دست سادات از روی احترام، فقط به صرف سید بودن نه اینکه مثلا آن سید، عالم باشد، تایید شده است؟

خرمدل

سلام
ببخشید من یک جایی شنیدم که امام رضا حدیثی گفته که:
دست کسی را بوس نکنید زیرا مانند این است که بر آن کس نماز گزاشته ای(تقریبا تو همین مایه ها بود)
این حدیث درسته؟

بانو

سلام به شما دوست گرامی

روایت مورد اشاره چنین است:

«وَ قَالَ ع لَا یُقَبِّلِ الرَّجُلُ یَدَ الرَّجُلِ فَإِنَّ قُبْلَهَ یَدِهِ کَالصَّلَاهِ لَه»
از امام رضا (علیه السلام) نقل شده که فرمود: مرد، نباید دست مرد دیگرى را ببوسد زیرا بوسیدن دستش، همانند نماز گزاردن بر اوست.

این روایت دست بوسی دیگران را به بندگی و عبادت آنان تشبیه نموده، و تشبیه خوبی هم هست زیرا همان گونه که عبادت و بندگی برترین تواضع در برابر خالق هستی است، دست بوسی هم نوعی تواضع شدید در مقابل دیگری است، بنابراین چنین تواضع شدیدی جز برای کسانی که خدای متعال اجازه داده، روا نمی باشد.

البته چنین تشبیهاتی، در موضوعات دیگر هم وارد شده و مختص دست بوسی نیست؛ به عنوان نمونه، تاثیر شدید و عمیق کلام و سخن گوینده در روح و روان شنونده با این تعبیر زیبا بیان شده:

عَلِیِّ بْنِ یَقْطِینٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ مَنْ أَصْغَى إِلَى نَاطِقٍ فَقَدْ عَبَدَهُ فَإِنْ کَانَ النَّاطِقُ یُؤَدِّی عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَدْ عَبَدَ اللَّهَ وَ إِنْ کَانَ النَّاطِقُ یُؤَدِّی عَنِ الشَّیْطَانِ فَقَدْ عَبَدَ الشَّیْطَانَ
علی بن یقطین از امام باقر (علیه السلام) نقل می کند که فرمود: کسى که به سخن گوینده‏ اى گوش فرا دارد، [با این عمل، گویی] او را بندگى کرده است؛ پس اگر گوینده از جانب خدا سخن گوید، شنونده خدا را بندگى کرده، و اگر از جانب شیطان سخن گوید، شیطان را بندگى نموده است!

**************

دو روایت دیگر درباره دست بوسی:

عَنْ رِفَاعَهَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ لَا یُقَبَّلُ رَأْسُ أَحَدٍ وَ لَا یَدُهُ إِلَّا رَسُولُ اللَّهِ أَوْ مَنْ أرِیدَ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ ؛ امام صادق (ع) فرمود: دست و سر کسى نباید بوسیده شود مگر پیامبر خدا یا کسى که از او قصد رسول خدا شود

عَنْ عَلِیِّ بْنِ مَزْیَدٍ صَاحِبِ السَّابِرِیِّ قَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع فَتَنَاوَلْتُ یَدَهُ فَقَبَّلْتُهَا فَقَالَ أَمَا إِنَّهَا لَا تَصْلُحُ إِلَّا لِنَبِیٍّ أَوْ وَصِیِّ نَبِیٍ‏ ؛ على بن مزید گوید: خدمت امام صادق (ع) رسیدم و دستش را گرفتم و بوسیدم، حضرت فرمود: به هوش باش که این کار جز نسبت به پیغمبر (ص) یا وصىّ پیغمبر، شایسته نیست.

زارعی

با سلام خدمت حاج فردوسی گرامی آیا حدیث بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر(ص) که در بعضی کتب اهل‌سنت آمده، ساختگی است و هیچ سند صحیحی ندارد؟ و ایشان فقط دست حضرت زهرا(س) را بوسیده‌اند؟

محمدی

ابتدا باید گفت که حدیث بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر(ص) در منابع روایی شیعه و نیز صحاح اهل‌سنت نیامده، ولی در برخی کتاب‌های تاریخی به چنین واقعه‌ای اشاره شده است:
انس بن مالک می‌گوید: هنگامی که رسول خدا(ص) از جنگ تبوک بازگشت، سَعد بن معاذ انصارى به پیشواز وى آمد. پیامبر پس از آن که دست او را فشرد، به وى فرمود: «چرا دستانت این‌گونه سخت و زبر شده است؟» گفت: اى رسول خدا! بیل می‌زنم و طناب می‌کشم و خرج زندگی خانواده‌ام را می‌دهم. پس رسول خدا(ص) دست وى را بوسید و فرمود: «این دستى است که هرگز آتش به آن نمی‌رسد».
خطیب بغدادی بعد از نقل این روایت، می‌گوید: این حدیث باطل است؛ چون «سعد بن معاذ انصاری» در نبرد بنی قریظه به شهادت رسیده بود و در زمان غزوه تبوک زنده نبود تا چنین جریانی در مورد او رخ دهد.
همچنین «محمّد بن تمیم فریابی» – که در سند این روایت وجود دارد – کذّاب و واضع حدیث است.[۲] بر این اساس، خود اهل‌سنت نیز چنین روایتی را نپذیرفته و آن روایت را از احادیثی می‌دانند که توسط برخی وضع و جعل شده است.
با این وجود به نظر می‌رسد که پذیرش این حدیث به جهت محتوایی اشکالی نداشته باشد؛ زیرا بیانگر اهمیت و ارزش تلاش براى تأمین نیازهاى اقتصادىِ خانواده‏ است؛ یعنی پیامبر(ص) به این دلیل دست کارگر یا کشاورز را بوسه زد تا او را برای وظیفه‌شناسی‌اش نسبت به خانواده تشویق کند

احمدیان

درباره بوسیدن دستان حضرت فاطمه(س) توسط پیامبر(ص)، باید گفت:
در تعدادی از منابع حدیثی معتبر و قابل استناد شیعهو اهل سنت نقل شده که؛ وقتی فاطمه(س) نزد پیامبر خدا(ص) می‌آمد، با کلمات محبت‌آمیز و محترمانه پدر بزرگوارش روبرو می‌شد، و پیامبر(ص) به احترام فاطمه(س) از جا برمی‌خاست، دست فاطمه(س) را گرفته و می‌بوسید و او را در کنار خود می‌نشاند.
راوی این ماجرا نیز عائشه همسر پیامبر(ص) است.
حاکم نیشابوری، پس از این نقل این حدیث می‌گوید: بر اساس شرایطی که بخاری و مسلم برای صحیح بودن حدیث ذکر کرده‌اند، این حدیث از نظر سند صحیح است.
بر این اساس، باید به نکات ذیل توجه کرد:
۱. بوسیدن دست فاطمه زهرا(س) توسط پیامبر(ص) در احادیث صحیح ذکر شده و مورد پذیرش شیعه و اهل‌سنت است، اما با این وجود دلیلی وجود ندارد که پیامبر(ص) تنها بر دستان دخترشان بوسه زده باشند.
۲. بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر(ص) به خودی خود ایرادی نداشته و قابل توجیه است، اما گزارش مربوط به آن هم از لحاظ سند و هم از لحاظ محتوا دارای مشکلاتی است که به همین دلیل در کتب معتبر شیعه و اهل سنت بدان اشاره‌ای نشده و تنها در کتاب‌های تاریخی؛ مانند تاریخ بغداد – آن هم با حاشیه انتقادی – می‌توان چنین روایتی را یافت.
۳. دلیلی وجود ندارد که این روایت به این دلیل از طرف اهل‌سنت جعل شده باشد که آنان خواسته باشند فضیلت حضرت زهرا(س) را زیر سؤال ببرند؛ زیرا همان‌گونه که اشاره شد، قوّت آن حدیث و ضعف حدیث بوسیدن دست کارگر مورد پذیرش اهل‌سنت نیز می‌باشد.