۱۶ بهمن

جایگاه سخنان بزرگان جهان در منهاج فردوسیان!

سؤال:
سخنانی که از بزرگان جهان باقی مانده،‌ چه جایگاهی در منهاج فردوسیان دارد؟

جواب: این سخنان از سه حالت بیرون نیست:

۱) مربوط به دیدگاه است (یعنی از اعتقادات می‌باشد) و ارزش نظری دارد؛ این مطالب نیز از سه حالت بیرون نیست:
أ‌) در منهاج فردوسیان، قاعده داریم و آن سخنان و اعتقادات،‌ موافق با قاعده‌ی منهاج فردوسیان است (در این صورت نیازی به تکرار نیست و همان قاعده‌ی منهاج فردوسیان کفایت می‌کند) مثال: «مرگ، پایان زندگی نیست». (که مطابق با قاعده‌ی ۳۰ منهاج فردوسیان است)
ب‌) قاعده داریم و آن عقیده، مخالف با قاعده‌ی منهاج فردوسیان است (در این صورت،‌ اصل با قواعد منهاج فردوسیان است) مثال: تناسخ که یک عقیده‌ی رایج جهانی است ولی با قاعده‌ی ۳۸ منهاج فردوسیان مخالف است.
ت‌) در منهاج فردوسیان برایش قاعده نداریم (که معلوم می‌شود آن عقیده، نقشی در سعادت و کمال انسان نداشته است) مثال: «عدد ۱۳ نحس است». «اصل با وجود است نه با ماهیت (اصاله الوجود)»

۲) مربوط به احکام عملی است (یعنی حاوی امر و نهی می‌باشد) و ارزش عملی دارد؛ این مطالب نیز از سه حالت بیرون نیست:
أ) در منهاج فردوسیان،‌ قانون داریم و آن سخنان و امر یا نهی ها، موافق با قانون منهاج فردوسیان است (در این صورت نیازی به تکرار نیست و قانون منهاج فردوسیان برای رسیدن به سعادت و کمال، کفایت می‌کند) مثال: «هر روز به یک نیازمند کمک کن» (که با قانون ۶۰۷ منهاج فردوسیان، مطابقت دارد)
ب) در منهاج فردوسیان،‌ قانون داریم و آن سخنان و امر و نهی ها، مخالف با قانون منهاج فردوسیان است. (در این صورت، اصل با قانون‌های منهاج فردوسیان است) مثال: «با موسیقی ملایم بخواب». «نواختن حداقل یک ساز را یاد بگیر». (که با قانون ۱۰ منهاج فردوسیان مخالف است)
ت) در منهاج فردوسیان، قانون نداریم (معلوم می‌شود آن عمل نقشی در کمال و سعادت بشر ندارد) مثال: «اندکی از پنیرت را برای دفعه‌ی بعد نگهدار»

۳) شعر و خیالات و بازی با کلمات است. (این گونه بربافته‌ها در خور توجه نیست و بر طبق قاعده‌ی ۷۰ منهاج فردوسیان،‌ نقش مثبتی در رسیدن به سعادت و کمال ندارد)

نتیجه‌ی نهایی:‌ با این تفصیلی که ذکر شد، در منهاج فردوسیان، به سخنان دانشمندان و بزرگان جهان از قدیم و جدید و شرقی و غربی،‌ اصلاً اعتنا نمی‌شود.

موفق باشید
حاج فردوسی

……………………………..

تذکر: عدد قانون‌ها، مربوط به نسخه‌ی اول «مجموعه‌ی قواعد نظری و قوانین عملی منهاج فردوسیان» است.

کلمات کلیدی: ,

2

 
 
 
1 نویسندگان
1 پاسخ‌ها
0 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
2 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات
اشتراک برای:
ناشناس

سلام علیکم
من فردی مجرد هستم که نه خونه دارم و نه ماشین دارم و نه شغل ثابتی (در حال حاضر در منزل پدر سکونت دارم). دارم کم کم پول هام رو پس انداز میکنم که ان شاالله در اینده ای نزدیک بتونم تشکیل خانواده بدم.
اگه از این پولی که دارم برای اینده ام پس انداز میکنم یکسال بگذره، باید خمس بدم؟

fa فارسی
X