۱۵ بهمن

در باره‌ی سید علی قاضی (ره)

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: < 1 دقیقه

سؤال: نظر شما در مورد مرحوم قاضی (ره) چیست؟

جواب:
برای جواب به این سؤال، شما را به چند نکته توجه می‌دهم:
۱. من این بزرگوار را ندیده‌ام و آشنایی‌ام در حد مطالعه‌ی چند کتاب موجود در بازار است.
۲. بر طبق شنیده‌ها، رابطه‌ی آن مرحوم با مراجع معظم عصر خودش مانند مرحوم نائینی (ره) و آقا سید ابوالحسن اصفهانی (ره)،‌ خوب نبوده است و این،‌ یک هشدار محسوب می‌شود.
۳. اصطکاک ایشان با مراجع تا حدّی بوده که شهریه‌ی ایشان را قطع کردند و بارها تهدید به اخراج از نجف شد.
۴. در فضای حوزه‌ی علمیه‌ی نجف، ایشان معروف به «صوفی» بود و از سوی طلاب علوم دینی در محدودیت قرار داشت تا آنجا که مجبور می‌شد ظهرهای گرم نجف به زیارت برود که کسی او را نبیند و برخوردی پیش نیاید.
۵. هیچ اثر مکتوبی از آن مرحوم به دست ما نرسیده (غیر از یک جزوه‌ی کوچک در شرح دعای سمات) و نداشتن اثر مکتوب،‌ کار قضاوت را سخت می‌کند. هر مقدار که به راحتی می‌شود علامه طباطبایی را بر اساس تفسیر المیزان و سایر کتاب‌های باقی مانده از ایشان قضاوت کرد،‌ به همان مقدار سخت است که در مورد مرحوم قاضی قضاوت کنیم.
۶. و مهم‌ترین نکته این است که از آن مرحوم، برنامه‌ای برای رسیدن به کمال و سعادت بر جای نمانده است. یعنی راهی روشن که امروز بتوانیم آن را پیروی کنیم، از خود به جای نگذاشت. و همین نکته، برای رویگردانی از مطالعه و اظهار نظر در مورد مرحوم قاضی (ره) کفایت می‌کند.
و اگر کسی این واقعیت را نپذیرد، سال‌ها باید با یاد یک عالم دینی، دلخوش باشد و به خیال خام این که آن مرحوم، استاد بود، از جستجوی راه کمال و سعادت، بازایستد.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , , , , ,

2

 
 
 
2 نویسندگان
0 پاسخ‌ها
1 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
2 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
محمد

واقعاً جای تعجب داره. …نصایح قاضی رو مثل تاکید بر نماز اول وقت و بازاری نکردن نمازو حق الناس و یکی بودن ظاهر و باطن و……راشمانخوانده اید؟؟؟؟

ناشناس

خیلی ممنون .

fa فارسی
X