۹ بهمن

راهکارهایی برای تقویت اراده

سؤال: برای تقویت اراده در کارها چه کنم؟

جواب:
آن مقدار از اراده که باید قوی باشد، در مراعات قوانین طبقات اول تا ششم است. در سایر مسائل روزمره و متفرقه، نیازی به داشتن اراده‌ی قوی ندارید.
اما برای تقویت اراده در مراعات قوانین طبقات اول تا ششم، سه توصیه می‌کنم، مراعات نمایید:
۱. با کتاب «بهشت و جهنم در منهاج فردوسیان» انس بگیرید و مطالبش را نرم نرم در جان و دلتان رسوخ بدهید تا جایی که باورتان شود که بعد از این دنیا، دنیای دیگری با قانون‌های مخصوص خود است و چاره‌ای از رفتن به آن جهان نیست.
۲. جدول محاسبه را جدی بگیرید. آخر هر شب یا اول هر صبح، به آن مراجعه کنید و مواردی که مراعات کرده و نکرده‌اید را مشخص نمایید. همین مراجعه‌ی مداوم به جدول محاسبه، بعد از مدتی جواب داده و شما را در راه روشن، پر سرعت و پر اراده خواهد کرد. ان شاء الله
۳. از تمام کارهای غیر ضروری مانند تماشای تلویزیون، تماشای ورزش، پیگیری اخبار، خواندن مجله و روزنامه، همنشینی با افرادی که سود دنیوی یا اخروی ندارند و … بپرهیزید تا وقت برای انجام وظایف بندگی داشته باشید.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

187

 
 
 
124 نویسندگان
63 پاسخ‌ها
1 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
13 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
محدثه

سلام خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی آقای حاج فردوسی رهبر معنوی ما
ب نظر من ب دوچیز بسیار مهم اصلا اشاره نشد در کامنت ها و نقد های وارده که صلاح دیدم بیان کنم

1_ضرب العجل برای کارها

همان طور که گفته شد بهتر است هدف خود را به اهداف کوچک تر تبدیل کنید و با تقسیم بندی کارها به مرور آن ها را انجام دهید

می توانید برای هر قسمت از کارهای خود زمان تعیین کنید و سعی کنید در زمان مقرر ان ها را به پایان برسانید.این کار در تقویت اراده و پشتکار بسیار موثر است.

2-مشورت و مطالعه

همیشه برای هر قدم که در راه رسیدن به اهداف خود بر می دارید مطالعه کافی داشته باشید، همچنین در هنگام مواجهه با مشکلات و موانع سعی کنید از کسانی که قبلا این راه را پیموده اند یا انسان های خردمند مشورت بگیرید.

سعی کنید قبل از انجام هر کاری تمام جوانب را در نظر بگیرید تا کمتر شکست ناکامی را تجربه کنید.پشتکار شما می تواند با یک مشورت مناسب و روحیه گرفتن به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند.

غفاری ستار

سلام و احترام متقابل به وجود آدمی گهربار مثل رهبر معنوی ما حاج فردوسی
ب چند چیز اشاره کنم و بعد بروم تا شما صحت یا عدم صحت رو بیان کنید ممنون میشم

1-انجام مدیتیشن

پژوهشگران معتقدند مدیتیشن باعث تقویت نیروی اراده می شود.

مدیتیشن باعث می شود بخش هایی از مغز بزرگتر شوند و شخص تصمیمات بهتری را اتخاذ کند.با انجام تمرینات مدیتیشن به مدت چندماه نیز تاثیرات شگفت انگیزی بر تقویت پشتکار و اراده ما می گذارد.

همچنین مدیتیشن بر روی قدرت تمرکز شما هم اثر می گذارد.

2_از دست مخالف خود استفاده کنید

روانشناسان معتقدند مغز انسان عادت شدیدی به استفاده از دست غالب خود دارد و اگر شما در لحظاتی از روز سعی کنید از دست مخالف خود استفاده کنید باعث می شود سیستم جلوی مغز بهتر کند و اراده شما تقویت شود.

3_ توجه به عادات بد

روان کاوها معتقدند که فکر کردن به عادات بد خود و تصحیح آن ها باعث بهبود رفتار اجتماعی شما و بهبود دیگر راهکار تقویت اراده و پشتکار می شود

تصحیح خطاها و فکر کردن به عادات بد، اراده را افزایش می دهد

غفاری

سلام علیکم بر رهبر معنوی ما حاج فردوسی
سه مسله رو میخوام بگم نمیدونم درست هست یا خیر پس شما در این صورت و پرونده های مختلف به من کمک و یاری کنید ممنون میشم اگه این کار رو بکنید و ما رو شوق به سمت مطالعه کافی بدهید
1_خواب کافی داشته باشید

کم خوابی باعث حواس پرتی و اشتباهات بیشتر می شود بنابراین خواب به طور غیر مستقیم بر روی پشتکار و اراده شما اثر می گذارد.

همچنین هنگامی که شم خواب کافی داشته باشید، قشر جلویی مغز بهتر عمل می کند و در افزایش پشتکار شما موثر است همچنین کسانی که خواب کافی ندارند قدرت تصمیم گیری و کنترل امور کمتری دارا هستند.

2_پاداش

هنگامی که بخشی از کار را زودتر از موعد انجام می دهید برای خودتان جایزه ای تعیین کنید، این کار در تقویت پشتکار شما موثر است پاداش دادن باعث می شود حس لذت و شادی آنی را در خود تزریق کنید که در افزایش پشتکار اهمیت زیادی دارد.

3_ در حال زندگی کنید

اینکه شما در طول روز مدام به گذشته و آینده فکر کنید باعث می شود روح و ذهن شما درگیر حاشیه شده و پشتکار شما کاهش پیدا کند.

شخم زدن اتفاقات و اشتباهات گذشته باعث می شود حس نارضایتی در شما افزایش پیدا کند و اراده شما نیز تحت تاثیر آن ضعیف می شود.

منصور

سلام من به عنوان مربی و کسی که عمری در این راه است شما رو به دوچیز توصیه میکنم 1_سحرخیز باشید

صبح ها بعد از آن که شما یه خواب و استراحت کامل را تجربه کرده اید، در آن زمان اراده در بیشترین قدرت خود قرار دارد بنابراین سحرخیز باشید و سعی کنید کارهای سنگین که نیاز به اراده بیشتری دارند را صبح ها انجام دهید.

2_اعلام کردن یا نکردن

بعض اوقات هنگامی که اهداف و کارهای خود را برای دیگران بازگو می کنید باعث می شود هنگام مواجهه با شکست یا مانع مدام در ذهن خود قضاوت های دیگران را بببینید و این ترس باعث میشود پشتکار شما کاهش یابد و یا اینکه اگر دیگران نگرشی منفی در این باره داشته باشند باعث می شود انگیزه و اراده شما برای رسیدن به اهدافتان کاهش یابد.

از طرفی بعضی اشخاص نیز هنگامی که با دیگران اهداف خود را در میان می گذارند , بعد از آنکه آن ها احوال کارشان رو جویا می شوند یا در مورد آن صحبت می کنند باعث می شود ترغیب شوند تا در رسیدن به اهدافشان بهتر عمل کنند بنابراین تصمیم آن که چه قدر از اهداف خود را با دیگران در میان گبذارید و اینکه چه تاثیری بر عملکرد شما خواهد گذاشت بیشتر بستگی به روحیه و اخلاق شما دارد

صدیقه

رژیم غذایی مناسب و استراحت بهتر از همه چیز ها هستن به نظر این حقیر البته اگر استاد گرامی و گرانقدر ما و رهبر معنوی‌مان حضرت حاج فردوسی قبول داشته باشند

مصرف مواد غذایی که در بهبود عملکرد مغز موثر هستند برای کسانیکه می خواهند اراده و پشتکار خود را تقویت کنند بسیار مفید است.

خوردن غذای مفید و متعادل باعث ترشح اندروفین در بدن می شود و باعث احساسات مثبت در ما می شود، مصرف روزانه میوه، سبزیجات، آب و پروتئین باعث می شود بدنی سالم و با نشاط داشته باشیم.

استراحت کنید
نیروی اراده خیلی شبیه به یک ماهیچه است؛
باید به طور منظم ورزش کنید تا قوی تر شوید با این حال، همیشه امکان استفاده از آن وجود دارد. حفظ نیروی اراده از طریق خویشتن داری و کنترل روی خود به مدت طولانی، عالی است.

با این حال باید هر از گاهی به خود استراحت دهید. بنابراین برنامه استراحت به دنبال برتری شما خواهد بود.

علی صابری

سلام بر محبین حاج فردوسی به نظر بنده صبر و ورزش کردن مهم ترین چیز ها هستند
صبر

اینکه شما یک اراده قوی و پشتکار زیادی داشته باشید یک شبه حاصل نمی شود.

این اتفاق باید به تدریج در وجود شما اتفاق بیفتد.همچنین شما باید روزانه تمرین های برای تقویت اراده خود انجام دهید و نکاتی که در اینجا ذکر شد شما به تدریج دارای پشتکار و اراده ای آهنین می شوید.

پژوهشگران و روانشناسان بسیاری عقیده دارند اراده منند یک ماهیچه است هر چقدر با آن بیشتر تمرین کنید بیشتر تقویت می شود.اراده نیز همانند ماهیچه یک شبه و بدون ممارست تبدیل به عضلاتی قوی نمی شود.

همچنین هنگام رسیدن به اهداف خود شما موانعی در سر راه دارید شما باید با صبر و حوصله از آن ها عبور کنید.بخش اعظم پشتکار وابسته به صبر شما است.

ورزش کنید

ورزش علاوه بر آنکه باعث سلامتی می شود در ایجاد انگیزه و روحیه نیز بسیار موثر عمل می کند عملکرد بخش هایی از مغز که مربوط به اراده و پشتکار هستن هنگامی که شما ورزش می کنید بهتر عمل می کنند.

در نتیجه میزان پشتکار و تلاش شما بیشتر می شود و راحت تر بر روی اهداف خود تمرکز می کنید، همچنین ورزش هایی مانند کوهنوردی تاثیر بسیر زیادی بر روی روحیه و پشتکار شما می گذارند و باعث می شود صبر و شکیبایی در برابر سختی ها در شما تقویت شود.

پیشنهاد می شود ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.همچنین ورزش باید در ساعت مشخصی از روز انجام شود تا تاثیر آن بر روی بهبود عملکرد مغز بهتر شود
ممنون از توجه شما
علی صابری

خانلری

لطفا این نظر من رو هم برای اراده و پشت کار بیان کنید ممنون میشم 🙏 🙏 ممنون

محیط اطراف شما

شما باید سعی کنید حتی با اراده کم نیز به اهداف خود برسید.

محیط یکی از مسائلی است که تاثیر مستقیم بر روی اراده و پشتکار شما می گذارد، تمام وسایلی که باعث وسوسه شما می شود را از خودتان دور کنید تا ذهن آرامتری داشته باشید و نیازی به به کار گیری تمام اراده خود نداشته باشید.

با ایجاد یک محیط آماده و امن و بدون وسوسه نیازی به صرف اراده بیش از حد ندارید.

دوستان و اطرافیان شما

میزان پشتکار شما دقیقا بستگی به میزان پشتکار اطرافیان نزدیک شما دارد.

هنگامی که اطرافیان شما اشخاصی با پشتکار و نیروی اراده قوی باشند, شما نیز در ناخودآگاه خود الگو برداری کرده و شخصی با اراده می شوید.

اما اگر در اطراف شما اشخاصی بدون اراده باشند شما نیز شیوه های اشتباه زندگی را میبینید و کم کم به همان اشخاص بدون پشتکار تبدیل می شوید.

این ضرب المثل که “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو” به خوبی در اینجا خودش را نشان می دهد، رفتار شما بر روی دیگران اثر می گذارد و به همین میزان رفتار دیگران نیز بر روی شما اثر می گذارد.

دوستانی انتخاب کنید که هدف مند هستند و به دنبال پیشرفت و تعالی هستند

محبوبه

سلام من به عنوان یک شهروند امروزی و عادی در جامعه یک چیزی رو بگم که شاید این ها هم مهم باشند 🤔🤔🙏🙏🙏
عادت کنید

غالب کارهایی که به طور روزانه انجام می دهیم اموری است که آگاهانه انجام نمی دهیم تنها بر اساس عادت و روتین زندگی انجام می دهیم

به عنوان مثال اینکه صبح ها مسواک می زنید یک عادت روزانه است که هر روز انجام می دهید.حال شما می توانید انجام کارها برای رسیدن به اهدافتان را تبدیل به یک عادت کنید.

وقتی به انجام کاری عادت می کنید دیگر نیازی نیست که تمام اراده و نیروی خود را برای آن کار هزینه کنید و می توانید با اراده و نیرویی کمتر امور را ساماندهی کرده و انجام دهید.

در حقیقت شما باید به پیشرفت و رسیدن به اهداف خودتان عادت کنید!

تعهد بدهید

در ذهن خودتان قانونی ایجاد کنید و سعی کنید به آن قانون تعهد داشته باشید.

تعهد باعث می شود تمایل و انگیزه شما برای آن کار و اجرای قوانین بیشتر شود و زودتر به اهدافتان برسید و پشتکار شما تقویت می شود.شما با تعهد می توانید مشکلات را مدیریت کرده و از پس موانع بر بیایید

شهلا

سلام علیکم به نظر بنده چند چیز هستند که خیلی مهم هستند که سعی میکنم اون ها رو خلاقانه و به صورت جزئی و مختصر در بیان تفصیلی ارائه بدم ممنونم از حاج فردوسی رهبر معنوی ما
مدیریت استرس

استرس یک احساس منفی است که تاثیر زیادی بر روی اراده و پشتکار شما می گذارد، شما باید بتوانید استرس و ترس را در خودتان مدیریت کنید و اجازه ندهید مانعی برای رسیدن به اهدافتان باشد.

یکی از راه های کاهش استرس انجام تمرینات تنفسی است که در طولانی مدت بر روی کاهش استرس شما اثر می گذارد

تقسیم بندی منطقی امور

از دیگر راهکار تقویت اراده و پشتکار برای زمانیست که شما هدف بزرگی در سر دارید وقتی به انجام امور بزرگ و سخت فکر می کنید باعث می شود اراده و پشتکار خود را از دست بدهید

بنابراین بهتر است هدف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تبدیل کنید و با تقسیم بندی امور بزرگ به کوچک و در حد توانایی خودتان، آن ها را انجام دهید.

انتظارات واقعی

معمولا در سنین جوانی می خواهیم یک شبه ره صد ساله برویم و اهداف بزرگی در سر داریم اما پشتکار و استعداد کافی برای آن را نداریم بنابراین هنگامی که به شکست های پی در پی می رسیم از خودمان نا امید شده و دیگر کاری را شروع نمی کنیم بهتر است خودمان را فریب ندهیم و از خودمان انتظارات واقعی و تناسب با امکانات و استعداد خود داشته باشیم

شهبازي

سلام خدمت شما دوستان عزیز
با عرض معذرت خواهی از استاد عزیزم حاج فردوسی رهبر معنوی ما باید عرض کنم که
سه مسئله در جمع مهربان شما گفته نشد
اندازه گیری

نتیجه کارهای روزانه و مقدار پیشرفت روزانه و هفتگی کار خودتان را یادداشت کنید.

علاوه بر آنکه متوجه می شوید چه دلایلی در میزان پیشرفت شما موثرتر بوده اند و همچنین دلایل پسرفت و مشکلات را ریشه یابی کرده و آن ها را حل کنید.

بعلاوه یادداشت کردن میزان پیشرفت باعث می شود هنگامی که میانه راه و خسته هستید با نگاه کردن به روند پیشرفت خود, اراده شما بهبود پیدا کند و پشتکار بیشتری به خرج دهید.

جملات الهام بخش

اشخاص الگو و با پشتکار حرفه و کار خود را شناسایی کنید و تصویر آن ها در معرض دید خود قرار دهید، همچنین چسباندن نوشته های انگیزشی و الهام بخش باعث می شود شما انگیزه و پشتکار بیشتری از خود نشان دهید

.یک راه افزایش پشتکار این است که یک راه برای انگیزه دادن به خودتان پیدا کنید و اراده و پشتکار را در خودتان تقوت کنید.

به خودتان یاد آوری کنید

این که شما چرا چنین هدفی را برای خودتان انتخاب کرده اید و اینکه هدف شما برای شروع یک کار چه بوده است بسیار مهم است.

این دلایل و استعداد هایی که در این زمینه دارید را به خودتان یادآوری کنید و به خودتان با این کار انرژی بدهید، با یادآوری دلایل و اهمیت موضوع به خودتان اراده و پشتکار را در خودتان تغذیه می کنید.

خوشاوی

درود بر شما و همکاران عزیز شما با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عرض کنم که دو مسئله بسیار اساسی رو همه از جا انداختید
انضباط شخصی

قدرت اراده و انضباط شخصی از مهم ترین رکن های موفقیت و پیروزیست.

انضباط شخصی باعث می شود شما شخصی قدرتمند و مسئول شوید و در کنار اراده که قرار بگیرد شما به یک رهبر توانا تبدیل می شوید که قدرت هر کاری را دارید.

همچنین در صورتی که شما انضباط شخصی داشته باشید کم کم اراده شما نیز در شخصیت شما بروز پیدا می کند.

6- راهکار تقویت اراده و پشتکار : تلقین

نگرش و تفکر مثبت باعث تغییر مثبت در روان شما می شود.

اگر درگیر کاری سخت و طاقت فرسا هستید با صدای بلند به خود بگوئید “من می توانم”،”من از پس این کار بر می آیم”،”من بهترین انتخاب برای این کار هستم” تلقین باعث می شود تفکرات مثبت در شما شکل بگیرد و شما به سمت پیروزی و رسیدن به اهداف نزدیک شوید.

تلقین و گفتن جملات مثبت از جمله روش های تقویت اراده و پشتکار است و باعث پیشرفت شما می شود؛ ادیسون می‏گوید: مشکل افرادی که شکست خورده ‏اند و دست از تلاش بر‌داشتند، این بود که نمی‏دانستند که در یک قدمی ‏پیروزی‏ اند
با تشکر

علی

جناب آقای حاج فردوسی رهبر معنوی ما
ب نظر بنده دو چیز است که ضروری است که در ادامه ب شما میگم
– توانايی هايت را بشناس و بکار بگیر

منتظر نباشید که دیگران بیایند و شماو استعداد ها و توانایی هایتان را کشف کنند، خودتان بهتر از هرکسی می توانید بفهمید در چهک اری استعداد و علاقه دارید.

به خودتان نگاهی بیندازید و ببینید در چه کاری بهتر عمل می کنید و یا علاقه دارید در کدام یک از زمینه ها و استعداد های خود پیشرفت کنید.

4- برنامه ريزی منظم برای اجرای اهداف

بهتر است برای هر قدمی که در راه رسیدن به هدفتان انجام می دهید برنامه ای منظم و مدون داشته باشید، شما می توانید دفترچه ای تهیه کرده و در آن جدول برنامه روزانه خود را یاد داشت کنید و هرشب بررسی کنید که کدام یک از آن ها را به درستی و در زمان درست انجام داده اید.

همچنین در دفترچه می توانید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را با مهلت زمانی یادداشت کنید و هر چند وقت یکبار به آن نگاهی بیاندازید تا ببینید چه قدر به رسیدن به اهداف خود نزدیک شده اید.

همچنین می توانید روزهایی که طبق برنامه پیش رفته اید به خود هدیه بدهید و روزهایی که در انجام کارهای خود کوتاهی کرده اید جریمه ای تعیین کرده و آن را پرداخت کنید.

ممنون از توجه شما عزیزان

حسین

بهترین راه حل این موضوع این است که به خودتان باور داشته باشید

حتما برای شما هم پیش آمده است که هدفی را با ذوق و شوق انتخاب کرده اید اما رفته رفته دچار بی انگیزگی شده و آن را رها کرده اید.

بخشی از این اتفاق به این برمی گردد که شما خودتان را به اندازه کافی باور ندارید، شما برای خودتان ارزش قائل نیستید و گمان می کنید لیاقت یک اتفاق خوب را ندارید بنابراین ضمیر ناخودآگاه شما، شما را مشغول به کارهای بیهوده می کند تا از اهداف خود دور شوید. در نتیجه هنگامی که در این هدف نیز شما پیشرفت نمی کنید

ذهن شما دلایل بیشتری برای این تفکر پیدا می کند و این چرخه تا ابد ادامه پیدا میکند، بهتر است اگر شما از آن دسته اشخاصی هستید که مدام در حال خود تخریبی هستید و عزت نفس کمی دارید از خودتان شروع کنید و سعی کنید خودتان را باور داشته باشید

رها

1- هدفت را دقيق و شفاف مشخص کن

اولین قدم برای شروع کار انتخاب هدفی منطقی و مطابق با امکانات و استعداد های خودتان است، هنگامی که شما هدفی فراتر از استعداد ها و توانایی های خودتان انتخاب می کنید با شکست ها و موانعی که گریبان گیرتان می شود؛ نا امید می شوید و انگیزه خودتان را از دست می دهید.

پس بهتر است اهدافی انتخاب کنید که متناسب با توانایی های شما باشد.همچنین اهداف باید واضح، واقع بینانه و قابل برنامه ریزی باشد.

رها 🙏🙏

امیر

سلام بر رهبر معنوی ما حاج فردوسی به نظر من راهکار های دیگری داره که مفصل است ولی من سعی میکنم مختصر و مفید اون رو جمع کنم تا همگان اون رو بخونند و استفاده کنند
راهکارهای تقویت اراده
برای این که بتوانید اراده قوی داشته باشید و برنامه هائی را که مد نظر دارید به اجرا در آورید، برنامه ای که در ذیل معرفی می شود اجرا نمایید:

شناخت توانایی
تواناییهای بالفعل و بالقوة خود را بشناسید؛ موقعیت خانوادگی، اجتماعی، شغلی، وضعیت جسمانی و حالات روانی و به طور کلی شرایط زندگی و شخصیت خویش را به دقت مورد ارزیابی و مطالعه قرار دهید.

تعیین هدف
از خود بپرسیدمی خواهم چه نوع زندگی داشته باشم؟ دوست دارید زندگی شما در ده سال آینده چگونه باشد؟ زندگی خانوادگی، اجتماعی، هدف های شغلی و علاقه مندی های خود را مورد توجه قرار دهید. اهداف باید شفاف، قابل اجرا، مطابق توان و استعداد و واقع بینانه باشد. اگر هدف جنبه بلندپروازی داشته و یا خارج از توانایی های شخصی باشد، با مشکلاتی مواجه می شوید که نتیجه آن، ناامیدی و دلسردی خواهد بود و از ادامه کار باز می می مانید.

تصمیم گیری
پس یکی از گام های اساسی در داشتن اراده قوی و موقعیت در زندگی این است که انسان در ابتدای هر کار تفکر و تأمل کند، اهداف خویش را معین کند، توانایی هایش را با دید واقع بینانه شناسایی نماید و آن گاه بدون تردید و وسواس بیش از حدّ، تصمیم گیری کند؛در هر کاری که تصمیم می گیرید پایدار باشید.

برنامه ریزی
باید برایت تمام امور خودت برنامه ای منظم داشته باشی؛ پس هر روز که از خواب بیدار می شوی، برنامه های خودت را طبق اولویت یادداشت کن و خودت را موظف کن که تک تک آن ها را انجام دهی، در صورت تخلف در هر ک دام خودت را تنبیه و در صورت موفقیت در اجرای هرکدام خودت را تشویق کن و به خودت پاداش بده.

تلقین
هر کلامی که از دهانت بیرون می آید، باور تو را می سازد. وقتی می گویی: «من آدم زرنگی نیستم»، در حقیقت حکم محکومیت خود را صادر کرده و به کائنات فرمان داده ای که تمام موارد منفی را به سویت سرازیر کند؛ سعی کن زمانی که گفتگوی ذهنی با خودت داری، کلام تو از موضع قدرت باشد؛ چون هر آنچه را که به خودت می گویی، چندبرابرش به خودت بر می گردد. اول ذهنت را بررسی کن و ببین بیشتر اوقات خودگویی هایت مثبت است یا منفی؛ چون زیربنای هستی، تفکر است. اگر می خواهی مواردی عالی و مثبت در زندگی برایت پیش بیاید. نگرش و ذهنیت خود را تغییر بده و یادت باشد که نود درصد تغییرات خوب و بد زندگی ات به نوع نگرش تو نسبت به رویدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است.

مبارزه با عادات ناپسند
یکى از عوامل مهم تقویت اراده، مبارزه با عادت‏هاى بد و ناپسند است؛ از این رو باید سعى شود با هواهاى نفسانى (که انسان را به اعمال ناپسند مى‏ کشاند) مبارزه شده و از عادات ناپسند جلوگیرى گردد.

اصل مقاومت
معناى مقاومت آن است که انسان در برابر شکست‏ها و ناکامى ‏ها ایستادگی کند؛ زیرا برخى از شکست‏ ها زمینه پیروزى‏ هاى بزرگ را فراهم مى‏کند. هرگاه برایتان مسئله ‏اى پیش ‏آید که به نظر بسیار مشکل، نا امید کننده و غیر قابل حل مى‏ رسد، آنچه شما را تا حصول پیروزى یارى خواهد کرد، اصل “تسلیم ناپذیرى” است.

امید داشتن
انسان باید در زندگى با امید زندگى نماید. یأس و نا امیدى انسان را از رسیدن به هدف باز داشته و روند زندگى را دچار مشکل مى‏ کند. آن دسته از بزرگان که قله‏ هاى موفقیت را کسب نمودند، امید به زندگى داشتند. از سوى دیگر برخى که در زندگى موفق نبودند، معمولاً نا امید بوده و یأس در زندگى آن‏ها بوده است.

استفاده از قرارداد مشروط با خود
برای تقویت اراده می توان از قرارداد مشروط مثل نذر، عهد و پیمان، استفاده کنید. مثلاً با کسی که برای شما خیلی محترم است، مطرح کنید که من باید این کار را انجام دهم و شما چون میدانید که نمی توانید از سخن خودتان نزد او برگردید، مجبور به انجام آن کار می شوید یا نذر کنید که اگر من فلان کار را انجام ندادم، باید این قدر پول به فلان فقیر یا مکان مقدس بدهم و یا مبغلی پول نزد کسی بگذارید. (پول یا چیزی که برای شما با ارزش است) بگوئید اگر این کار را نکردم این چیز برای شما.

تمرینات تقویت اراده

تمرین شماره یک
اگر در اتوبوس یا مترو نشسته ای و می بینی فرد مسنی وارد می شود، بلندشو و جای خود را به او بده. این تمرینی است برای غلبه کردن بر مقاومت ذهنی و روحی خودت.

تمرین شماره دو
اگر کلی ظرف کثیف در سینک آشپزخانه است که باید شسته شوند و تو به خاطر تنبلی، شستن آن ها را عقب می اندازی، به سرعت بلند شو و آن ها را بشور و اجازه نده تنبلی تو را کنترل کند. وقتی این گونه عمل کنی، قدرت اراده ات تقویت خواهدشد.

تمرین شماره سه
به خانه می آیی و مستقیم سراغ تلویزیون می روی؛ چون احساس تنبلی می کنی، نمی خواهی دوش بگیری، پس بر این حال و هوا غلبه کن و اول سراغ دوش گرفتن برو.

تمرین شماره چهار
اگر دوست داری همیشه قهوه یا چای را با شکر بنوشی، یک هفته تمرین کن و چای یا قهوه ات را بدون شکر بنوش و اگر عادت به مصرف زیاد چای در روز داری، سعی کن در مدت ده روز آن را به دو فنجان در روز برسانی؛ چون در این صورت می توانی عادت هایت را کنترل کنی یا آن ها را تغییر دهی.

تمرین شماره پنج
اگر برای بالارفتن می توانی از آسانسور یا پله استفاده کنی، پله را انتخاب کن؛ البته اگر تعداد طبقات خیلی زیاد نباشند.

درواقع با تقویت قدرت اراده، قدرت درونی خود را آشکار می کنی که باعث می شود بر عادت های مضر خود غلبه کنی، راحت تر تصمیم بگیری و جرئت پیدا کنی که تمام موانع را از سر راه خود برداری و موفق شوی
ممنون از توجه شما
درود بی پایان به رهبر معنوی ما حاج فردوسی ❤️❤️❤️

محسن

می کنی در برابر کاری که باید انجام دهی، مقاومت به خرج می دهی و بهانه می آوری؟

اگر جواب هایت ناامید کننده است، ناراحت نباش؛ چون می توانی با اراده ای قوی رفتارت را بهتر کنی.

یادت باشد قدرت اراده و انضباط می تواند زندگی ات را متحول کرده و قدرت درونی ات را که برای موفقیت و رشد معنوی مهم است، فعال کند. داشتن یا نداشتن این مهارت ها عامل عمده ای است که تو را به سوی موفقیت یا ناکامی می برد. این قضیه برای تمام امور خواه پیش پاافتاده یا اساسی نیز بسیار مهم است.خواستن و همّت و اراده آن قدر مهم است که گفته شده، خواستن، توانستن است، یعنی این که اگر کسی علاقمند به انجام کاری باشد در مقابل سختی ها و مشقت های آن مقاومت می کند، پس گویا که از همین الان به مقصد و مقصودش رسیده است، یا در اشعار می خوانیم:
همّت بلند دار که مردان روزگار از همّت بلند به جائی رسیده اند
همّت اگر سلسله جنبان شود مور تواند که سلیمان شود

رسول

عالی بود، خدا خیرتون بده

حدیث

افسوس گذشته و فرصت‌های از دست رفته را نخورید. این‌گونه افسوس‌ها، خراب کننده آینده است. مهم این است که شما زمان و آینده را در اختیار دارید و می‌توانید با تکیه بر قدرت و لطف الهی، تمام گذشته را جبران کنید.

حدیث

ای دوستان عزیز توکل بر خدا و گفتن لفظ «توکلتُ علی الله» را فراموش نسازید که در انجام امور و موفقیت شما تأثیر مهمی دارد.

حدیث

کارهایی را اراده کنید که توان و ظرفیت آن را دارید. بلندپروازی نکنید که موجب شکست و احساس ناتوانی است. و سستی اراده را با خود به دنبال دارد

نجمه

یکی از اموری که اراده انسان را ضعیف کرده و سستی و تنبلی را بر انسان غالب می‌کند، زیاده‌روی در تأمین نیازها است. پرخوابی، پرخوری، زیاده‌روی در شهوات هر چند حلال باشد، نشست و برخاست‌های طولانی و بی‌فایده، استفاده زیاد از رسانه‌ها و … همه این‌ها آدمی را سست و غافل کرده و جدیت را از انسان دور می‌کند؛ لذا با جلوگیری از این امور، موانع موفقیت خود را برطرف کنید.

جواد صمدی

انجام تکالیف دینی مثل نماز اول وقت، رعایت آداب و مستحبات، روزه‌های مستحبی در حد امکان، در تقویت اراده بسیار مؤثر است، هرگاه صدای اذان را شنیدید، حتماً نماز را بر امور دیگر مقدم بدارید. با این کار، بعد از مدت کوتاهی، اراده شما قوی می‌شود.

مناجات

اگر کار هایی را که می ‌توانیم و اراده انجام آن را داریم به طور مداوم انجام دهیم، قوت اراده پیدا می ‌کنیم و اراده و توان کار هایی که قبلاً نمی ‌توانستیم انجام دهیم در ما پدید می ‌آید. حضرت امیر علیه‌السلام این نکته اساسی را چنین بیان می‌ کند: «من یَعْمَلْ یزدَدْ قوةً»؛ «هر کس عمل کند، قوت او زیاد می‌شود»، «من یُقَصِّر فی العمل یزدد فرَةً»، «هر کس در عمل کوتاهی کند، سستی او افزون شود».

منهاجی

نفس آدمی، راحت طلب و قالب گریز و خواهان بی‌قیدی است. هر چه انسان بتواند نفس را در قالب و محدوده‌های معقول مورد تأیید عقل و شرع قرار دهد، کم کم نفس قوت می‌یابد. حضرت نبی اکرم صلی الله علیه وآله و سلم می‌فرماید: «الشدید من غلب نفسه»؛ «قوی، کسی است که بر نفس خود غلبه کند»، لذا برای هر روز خود برنامه منظم و جامع و کاملی داشته باشید و هیچ برنامه ای جامع تر و کامل تر از منهاج فردوسیان نمی یابید. موفق باشید

fa فارسی
X