۳ مهر

راهکارهایی برای تقویت اراده

سؤال: برای تقویت اراده در کارها چه کنم؟

جواب:
آن مقدار از اراده که باید قوی باشد، در مراعات قوانین طبقات اول تا ششم است. در سایر مسائل روزمره و متفرقه، نیازی به داشتن اراده‌ی قوی ندارید.
اما برای تقویت اراده در مراعات قوانین طبقات اول تا ششم، سه توصیه می‌کنم، مراعات نمایید:
۱. با کتاب «بهشت و جهنم در منهاج فردوسیان» انس بگیرید و مطالبش را نرم نرم در جان و دلتان رسوخ بدهید تا جایی که باورتان شود که بعد از این دنیا، دنیای دیگری با قانون‌های مخصوص خود است و چاره‌ای از رفتن به آن جهان نیست.
۲. جدول محاسبه را جدی بگیرید. آخر هر شب یا اول هر صبح، به آن مراجعه کنید و مواردی که مراعات کرده و نکرده‌اید را مشخص نمایید. همین مراجعه‌ی مداوم به جدول محاسبه، بعد از مدتی جواب داده و شما را در راه روشن، پر سرعت و پر اراده خواهد کرد. ان شاء الله
۳. از تمام کارهای غیر ضروری مانند تماشای تلویزیون، تماشای ورزش، پیگیری اخبار، خواندن مجله و روزنامه، همنشینی با افرادی که سود دنیوی یا اخروی ندارند و … بپرهیزید تا وقت برای انجام وظایف بندگی داشته باشید.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

40
دیدگاه

30 نویسندگان
10 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
سجاد

برخی افراد که در مزایای اراده و برآیندهای آن تحقیق می کنند، به اهمیت اراده و لزوم شکوفایی آن پی می برند و در فکر تقویت اراده خود می افتند؛ این تفکر بسیار متعالی و خوب است، اما باید روش کار درست باشد.گاهی تقویت اراده در راه های نا درست باعث عذاب و هلاکت میشود
باید دانست خود را در تنگناهای جسمی و روحی قرار دادن، مثل روزه بی شمار گرفتن، کم خوردن، کم خوابیدن، منزوی و گوشه گیر شدن، غافل از خانواده شدن و قطع ارتباط با اقوام کردن و بسیاری موارد دیگر راه درستی نمی باشد؛ بلکه باید از راه درست به ایجاد زمینه برای شکوفایی اراده پرداخت. پس اگر تصمیم به تقویت اراده دارید، باید متعادل و میانه رو باشید و هرگز راه افراط و تفریط را نروید.

علی شافعی

وقتی علاقه زیادی به یک چیز پیدا شد، در درون انسان نیرویی به وجود می آید. این نیروی غیر مادی در درون به اعضای مادی فرمان می دهد که انسان کاری را انجام دهد. حاج فردوسی بزرگ اگر میشود کاری کنید علاقه ما به دین بیشتر شود وگرنه توی این دوران هلاک میشویم.

علی شافعی

تقویت اراده یکی از ضروریات زندگی برای جوان است. استعداد در وجود جوان زیاد است باید برای تسریع در رشد معنوی، اراده را شکوفا و تقویت کند.
کسی که اراده قوی داشته باشد، می تواند در یک آن از هر چه صفت رذیله است بگذرد و فضایل اخلاقی را کسب کند.
لازم است جوان کاربرد اراده را بداند، همانطور که جسم ما برای حرکت و ادامه راه به تغذیه و جذب انرژی نیاز دارد، روح نیز عواملی را برای قوی شدن می طلبد اراده نیز به جذب نیرو احتیاج دارد باید این عوامل را به استخدام خود درآورد تا روح و اراده قوی شود.

نیما

انسان می تواند آنقدر روح خود را قوی کند که بر جسم مسلط شود. اگر حرکت ما روی زمین آهسته و سست است، به خاطر آن است که جسم، روح را در خود نگه داشته است. اگر روح بر جسم مسلط باشد، در و دیوار برای او مانع نیست؛ زیرا حرکت، حرکت مادی نیست، بلکه حرکتی غیرمادی است. رشد سریع، با اراده قوی.
اگر بتوانیم، اراده حقیقی را کسب کنیم و آثار آن را صاحب شویم، خداوند نیز قدرت های عجیبی به ما خواهد داد. بدترین صفات را می شود در کمترین زمان کنار گذاشته به بهترین صفات تبدیل نماییم. پس بسیاری از عقب ماندگی های ما به خاطر ضعف اراده است.

طناز

هنگامی که شخص پی می برد مطلبی خوب است و شرع و عقل آن را تأیید می کند، باید آن را انجام دهد؛ خواه نافع باشد یا ضرر داشته باشد. اگر ترک عملی را شرع تأیید می کند، باید ترک شود، خواه عمل نافع باشد یا مضر. باید با ایمان و باور قلبی، فقط برای خدا، تصمیم به انجام کارها گرفت

طناز

هنگامی که شخص پی می برد مطلبی خوب است و شرع و عقل آن را تأیید می کند، باید آن را انجام دهد؛ خواه نافع باشد یا ضرر داشته باشد. اگر ترک عملی را شرع تأیید می کند، باید ترک شود، خواه عمل نافع باشد یا مضر. باید با ایمان و باور قلبی، فقط برای خدا، تصمیم به انجام کارها گرفت.

ریحانه

ارزش واقعی انسانی مبتنی بر اراده اوست؛ زیرا اراده از صفات الهی است که در همان نفخه الهی، همچون روح، در وجود انسان به ودیعه نهاده شده است. اراده، استعداد است و در همه افراد موجود می باشد، لکن افراد با اراده از روش شکوفایی و به کارگیری استعداد استفاده کرده، اراده را در خود شکوفا نموده اند و به مرحله بروز رسانده اند. اما دیگران آن را مهمل رها کرده و به درجه بالندگی اراده نرسیده اند. داشتن اراده لطفی الهی است و باید برای رشد و تقویت آن کوشش کرد.

شفیعی

من این کتابو خوندم دوستان واقعا عالیه و دید تون رو نسبت به زندگی باز تر میکنه و به همه دوستان منهاجی و اطرافیانم توصیه میکنم بخونن

مالک

اراده، قدرتی است که از بعد روحی انسان مشتق شده و یکی از ابعاد وجود معنوی اوست.
این صفت، یکی از صفات الهی و از جمله صفت های مشترک بین انسان و خداست و به همین دلیل تا مرز قدرت الهی زمینه رشد دارد. که در این کتاب ک معرفی کردین راه رشد و تقویت اراده موجود است
همانطور که اگر خداوند چیزی را اراده کند انجام می شود، انسان نیز در صورت به کارگیری اراده خود، همان خصوصیت را خواهد داشت.

اعظم اکرامی

سلام بسیاری از کارهایی که ما انجام می دهیم نتیجه ای ثمر بخش در واقع می توان گفت که برای ما ندارد به عنوان مثال در پایان آن کار هدیه ای، ثمره ای، فایده ای که چشم ما را به خود بگیرد دریافت نمی کنیم به همین جهت ممکن است که اراده ما در انجام دادن امور کم کم دچار اختلال بشود و کاهش یابد به همین جهت اگر ما برای انجام دادن کارها پاداش تعیین نماییم و برای هر کاری که انجام یم دهیم به خود هدیه ای بدهیم می توان گفت که تا حد خیلی زیادی اراده در ما قوی تر خواهد شد. حال آن هدیه هم نمی خواهد بسیار بزرگ باشد که پس تهیه کردن آن بر نیاییم به عنوان مثال شخصی در یک روز خاص می گوید که می خواهید منزلش را تمیز کند و خانه تکانی انجام بدهد برای خود هدیه ای تعیین کنید که اگر این کار را انجام داد شام به بیرون از منزل برود یا لباسی که خیلی وقت است چشمش را گرفته خریداری نماید. درست است که تمیز شدن منزل خود یک هدیه به حساب می آید اما اگر هدیه ای که ربطی به این موضوع نداشته باشد به فرد برسد… ادامه »

اکبر

سلام یکی از دشمانان اراده تنبلی می باشد ما می بایست اگر که میخواهیم اراده را در خود تقویت کنیم تبنیل را از بین ببریم چرا که به این شیوه خواهیم توانست بسیار موفق بشویم و در ایجاد اراده ای قوی در خود سنگ تمام بگذاریم. تنبلی یا اهمال کاری به دلایل بسیاری ممکن است در انسان وجود داشته باشد و در هر حوضه از زندگی نیز وجود دارد اما انسان می بایست با یک برنامه درست و منسجم و همینطور منظم این تنبلی را از بین ببرد و اراده و پشتکار را جاگیزین آن نماید. یکی از راه های از بین بردن تنبلی نداشتن برنامه مناسب برای خود است چرا که انسان نمی داند در طول روز چه باید بکند و چه کارهایی می بایست انجام دهد به همین جهت تنبلی می کند و نمی خواهد که کار ها را انجام بدهد و به همین جهت اراده در او تضعیف خواهد شد. انسانی که میخواهد اراده و پشتکارش زیاد بشود می بایست که برای خود طبق توضیحی که جناب حاج فردوسی دادند جدول محاسبات شکل بدهد و یک برنامه برای خود بنویسید. هر شب قبل از خواب تمام کارهایی که می بایست روز دیگر انجام دهد را یادداشت کند… ادامه »

فهیمه

با سلام انتخاب هایی که انسان در زندگی دارد هم می تواند رابطه ی نزدیکی با میزان اراده او در مسائل زندگی داشته باشد اگر انتخاب های انسان دائما اشتباه باشد و بدون تفکر باشند قطعا او اراده ضعیف تری خواهد داشت نسبت به کسی که انتخاب های درست و به جا بوده ومی تواند به درستی انتخاب کند. اما چرا واقعا بعضی از افراد اشتباه انتخاب می کنند مسیرهایشان را یا نمی توانند به درست تصمیم بگیرند؟ کاملا پاسخ واضح است چون آنها مهارت های تصمیم گیری وانتخاب کردن را به درستی نیاموخته اند و به هیمن دلیل است که اراده آنها هم ضعیف شده است اما به شکل این مهارت را در خود شکل دهند. اول آنکه باید از اهمیت انتخاب و تصمیم گیری در زندگی انسان بگویم که مهمترین عامل شکل دهنده ی انسان همین انتخاب های اوست! انتخاب انسان است که می تواند مسیر او را به سوی یک شغل پر درآمد هدایت کند یا یک شغل کم درآمد. انتخاب اوست که می تواند مسیر خداوند را بپیماید یا مسیر شیطان را و … خواندن کتاب های مهارت تصمیم گیری می تواند به این افراد بسیار کمک کند. اگر شخصی می خواهد انتخابی انجام دهد می… ادامه »

عاطفه

سلام اراده یعنی همون پشتکار و ما زمانی می تونیم پشتکار خودمون رو در کاری قوی کنیم که نسبت به اون کار حداقل اشتیاق و علاقه ای داشته باشیم پس اگر میخوایم که در کاری اراده داشته باشیم ایجاد علاقه خیلی می تونه به ایجاد اراده کمک کنه . زمانی که ما به کار علاقمند باشیم اصلا نه می فهمیم که کی زمان می گذره و کی هست و تماما مشغول به اون کار هستیم همین باعث می شه که اراده ما در اون کار قوی بشه و بتونیم در اون به پیشرفت برسیم. بزارید مثالی بزنم که این مسئله روشن تر بشه . زمانی که ما وارد یک کاری میشیم که به اون کار هیچ علاقه ای نداریم مثلا گرایش ما به رشته گرافیک هست اما وارد رشته معماری میشیم و وارد یک کار میشیم اصلا نمی تونیم از خودمون اراده ای در اون کار نشون بدیم چون اصلا علاقه ای نداریم که راه حلی واسه مشکلات پیدا کنیم ودر نهایت با شکست مواجه میشیم و همین شکست های پی در پی باعث میشن که کم کم اون اراده که در وجود انسان هست از بین بره، پس اگر ما همون اول وارد رشته گرافیک میشدیم میتونستیم موفقیت های… ادامه »

یاسر

انجام وظایف بندگی و بنده خداوند بودن به‌معنای انجام دادن اوامر و نواهی خداوند است که در مرتبه اول باید واجبات دین را انجام دهیم و از حرام خداوند دوری کنیم و در مرتبه بالاتر به مستحبات بپردازیم و از مکروهات پرهیز کنیم.

کریم مرادی

با سلام راهکار خوبی برای این کار پیشنهاد دادین ولی اگر کتاب بهشت و جهنم در دسترس نباشه میتونید راهکار دیگه ای پیشنهاد بدین؟؟؟؟

فرهاد

با سلام خدمت شما اول آنکه فکر میکنم از همین وب سایت امکان خرید این کتاب نیز وجود دارد و شما می توانید آن را سفارش دهید اما اگر این کتاب در دسترس شما وجود نداشت هم می توانید از طریق مقالاتی که در سطح اینترنت منتشر می شوند راهکارهای تقویت اراده را بیاموزیدو از آنها در جهت پیشرفت زندگی خود استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که علاوه بر این مقالاتی در رسالات مذهبی و مقالاتی دینی نیز می توانید ردپایی از آموزش هایی برای اراده و داشتن پشتکار قوی را فرا بگیرید و بتوانید از آنها در جهت بالا بردن سطح زندگی خود استفاده نمایید. علاوه بر مقالات از کتاب نیز می توانید استفاده کنید امروز کتاب های بسیاری وجود دارد که در مورد اراده و پشتکار منتشر می شوند پس می توانید معتبر ترین آنها را تهیه نمایید و از ان ها استفاده کنید و نحوه معتبر بودن آن را می توانید از تعداد تولید آن، شهرت نویسنده آن، میزان خرید آن در سال، نظرات دیگر خوانندگان و … به دست بیاورید. علاوه بر این کتب از کتب الهی نیز می توانید استفاده کنید که در صدر همه ی آن ها قرآن کریم می باشد که بهترین… ادامه »

ندا کریمیان

سلام یکی از راه های تقویت اراده این هست که شما در برابر چیز هایی که میل به انجام دادنشون دارید اما میدونید که انجام دادن اونها مشکلی از شما دوا نمیکنه یا بهتر بگم بی فایده هستند رو انجام ندید به این واسطه کم کم می تونید یک اراده قوی در خودتون شکل بدید و از پس هر مسئله ای بر بیاین بزارید با یک مثال براتون بهتر این مسئله رو روشن کنم که شما مثلا هر روز عادت دارید دو ساعت از وقت خودتون رو پای سریال های تلویزیونی بزارید اما می دونید که هیچ کمکی به شما نمیکنه وبدتر باورهای خیلی بدی رو در شما به وجود میاره سعی کنید جلوشون رو بگیرید و نخواین که زمان زیادی رو برای اونها بزارید البته همونطور که دوستان در کامنت هاشون اشاره کردند این ها جزئی از تفریحات شما میتونه باشه پس لازم نیست که حتما با جدیت همشون رو حذف کنید و دیگه انجامشون ندید بلکه سعی کنید زمانشون رو کمتر کنید یا کارهایی که میدونید ضرر خالص دارند رو کاملا حذف کنید تا بتونید اراده رو در خودتون قثوی کنید. و البته این رو هم بگم که لازم نیست همون اول به یک باره همه ی کارها… ادامه »

رضا فرد

اگر بتونیم با تمام وجود ب اون دنیا اعتقاد پیدا کنیم و باورش کنیم تلاش و ارادمون بیشتر میشه

فرشاد

سلام به نکته ی خوبی اشاره کردید و دوست دارم در این مورد من هم نظر خودم رو بگم و نظر من اینه که چطور میشه به اون دنیا اعتقاد پیدا کرد؟ تا زمانی که ما خداوند رو در این جهان پیدا نکنیم و نتونیم اون رو در زندگی خودمون ببینیم قطعا به جهان آخرت هم نمیتونیم ایمانی کافی داشته باشیم ما الان در زندگی روزمره خداوند رو اگر نتونیم در زندگیمون احساس کنیم چطور به آخرت میخوایم ایمان داشته باشیم؟ خیلی از افراد ممکنه که بگن نه من ایمان دارم، نه من باور و یقین دارم! اما واقعا آیا حرفی که به زبون میارن با عملی که دارن و چیزی که در وجود اونها هست یکیه؟ اگر بخوایم صادق باشیم می تونیم ببینیم که افرادی هستند که میگن من به آخرت ایمان دارم، به خدا ایمان دارم و … اما زمانی که واقعا به مشکلی بر میخورن به سراغ هم کس و همه چیز میرن مگر خداوند . در واقع خدا آخرین خونه ای هست که به سمتش میرن برای یاری گرفتن! خب این چطور ایمانی بود که آخرین خونه ی انتخابی تو شد؟ برای همین می بایست کمی فکر کنیم در این مسئله و خداوند رو واقعا در… ادامه »

ملوک

ممنون از مطالب خوبتون همیشه سلامت باشید

مرتضی

تعیین هدف در اراده انسان تاثیر بسزایی داره و میتونه اولین قدم باشه اگر میشه برای هدف یابی هم مارو راهنمایی کنید

ناصر

سلام دوست عزیز من در مورد هدف گذاری مطالبی رو خوندم که خدمتتون عرض میکنم امیدوارم براتون مفید واقع بشه. انسان ها برای اینکه به اهدافشون برسن می بایست دو اصل مهم رو همیشه در نظر داشتن باشن اون دو اصل عبارت هستند از باورهای هم جهت با خواسته و اشتیاق سوزان یا همون علاقه ای که نسبت به اهدافشون دارند . اگر این دو عامل در مورد هر هدف وجود داشته باشه مطمئن باشید که به اون می رسید .بزارید براتون این دو عامل رو بازتر کنم. باور های هم جهت با خواسته: شما برای اینکه به هدف هاتون برسید می بایست که باورهایی در خودتون به وجود بیارید که مطابق با خواسته تون هست. یعنی اگر میخواین که وارد بازار کار بشید و در اون به موفقیت برسید در حوضه کاری خودتون باید باورهایی مثل اینکه بازار پر از دزد شده، کسی از من خرید نمیکنه و … رو کنار بزارید و باور هایی مثل بازار پر از مشتری هست برای من و … رو در خودتون شکل بدید درسته کار سختیه ولی این رو بدونید که اگر آسون بود که الان همه میلیاردر بودن. برای مسائل دیگه هم به همین شکل هست به عنوان مثال شما میخواین… ادامه »

نسیم

سلام در مورد هدف گذاری که گفتید من خواستم این نکته خیلی مهم را با شما در میان بگذارم و آن هم این است که هرگز سعی نکنید اهداف زیادی را در سال برای خود انتخاب کنید هر چه تعداد اهداف کمتر باشد شما میزان موفقیتتان در رسیدن به آنها بیشتر خواهد بود چرا که بیشتر می توانید بر روی آنها تمرکز کنید و تمرکز بر روی خواسته رمز رسیدن به آن است. به عنوان مثال در سال به تعداد ۵ هدف انتخاب کردن می تواند خوب باشد و یا حتی کمتر . مورد دیگر این است که شما باید اهدافتان را بر ارساس کوتاه مدت و بلند مدت بودن آن مشخص کنید. یعنی اهداف کوتاه مدت را مشخص کنید که در به عنوان مثال یک ماه میخواهید به آن برسید و اهداف بلند مدت را بر اساس زمان مورد نیاز آن به چندین ماه تبدیل کنید. برایان تریسی یکی از افراد سخنران مشهور و نویسنده کتب موفقیت می گوید که اگر می خواهید به رویاهاتان برسید ابتدا رویا را تبدیل به هدف کنید و بعد هدف را تبدیل به برنامه کنید وبا رسیدن به هر برنامه قدمی هر چند کوچک به سمت خواسته تان بردارید پس اگر شما هدفی… ادامه »

سارا

سلام خیلی از ما انسان ها میگیم پس چرا به خواسته هامون نمی رسیم، چرا خدا نمیخواد که ما به خواسته مون برسیم و اینجور مواردی. اگر می دقت کنیم می بینیم که ما حتی خواسته های خود را هم نمی دانیم چیست و توقع داریم که خداوند آن ها را برای ما به وجود بیاورد. اگر از خودمان سئوال کنیم که خواسته من چیست فقط در جواب می گویم میخواهم خوشبخت بشوم خب خوشبختی هزاران معنی می تواند داشته باشد و زمانی که ما دقیقا مشخص نکنیم که منظور ما از خوشبختی چیست و چه چیزی را خوشبختی می دانیم چطور توقع آن را داریم که به آن برسیم. بگذارید یک تمرین که خود از یکی از افراد موفق فرا گرفتم را خدمت شما عرض کنم همین الان قلمی را بردارید و صد خواسته ی خود را بر روی کاغذ بنویسید. اگر این کار را انجام داده باشید می بینید که تا خواسته ی ۱۵ یا ۲۰ دیگر چیزی به ذهن شما نمی رسد و این تعداد را هم فقط افرادی خاص شاید بتوانند بنویسند وگرنه بعضی از افراد برروی همان تعداد ۵ تا ۱۰ عدد توقف می کنند. پس می بینید ؟ ما هنوز خود نمی دانیم که… ادامه »

فرید خدایی

سلام یکی از راه هایی که می تونید در جهت هدف گذاری اون رو بپیمایید این هست که به دنبال الگوی موفقیت در مورد هدفی که دارید برید و ببینید که اون شخص چطور تونسته در اون کار به موفقیت برسه و سعی کنید که شما هم کار همون رو انجام بدید تا به اون هدف برسید. بعضیا به دنبال راه های خیلی پیچیده و سخت هستند که در فلان روز اگر از اونها بپرسند شما چطور به هدفتون رسیدید بگن به سختی و جون کندن بسیار اما من میخوام به شما بگم که مهم خود شما هستید و آرامشی که دارید پس اگر راهی ساده و آسان وجود داشته باشه که شما بخواین به هدفتون برسید این واقعا غیر منطقی هست که وارد مسیری بشید که پر از مانع باشه و بخواد مدام شما رو متوقف کنه. فرض کنید شما از شهر مشهد میخواین به تهران برید آیا از بیابون میرید به سمت تهران یا جاده ای که قبلا توسط شهرداری آسفالت شده؟ قطعا شما مسیر آسفالت رو انتخاب می کنید. اگر شما جاده بیابونی رو انتخاب کنید و به مقصدتون برسید کسی به شما آفرین نمیگه چون شما یک کار بیهوده رو انجام دادید پس این رسیدن به… ادامه »

شقایق اسدی

سلام هدف گذاری امر ساده ای نیست و اگر اهدافی که انتخاب می کنیم اهدافی اشتباه باشند یا چیزهایی باشند که ما به رسیدن به آنها علاقه ای نداریم و صرفا جهت آنکه جامعه آن اهداف را خوب می داند بخواهیم در مسیر رسیدن به آن قرار بگیریم بسیار می تواند به ضرر ما تمام شود. مثلا دانشگاه رفتن یک کار بسیار خوب است اما برخی از افراد در کارهای فنی مهارت بیشتری دارند و می توانند در بازار کار بسیار زیبا بدرخشند و کسب تجربه نمایند اما صرفا جهت آنکه جامعه دانشگاه رفتن را خوب می داند وارد دانشگاه می شوند با آنکه هیچ علاهق ای به آن ندارند و در نهایت از کسب تجربه هم عقب خواهند ماند و چون به درس خواندن نیز علاقه ای ندارند هم از ان خواهند ماند و هم از آن که ای بسیار بد است. این تنها یک مثال بود و شما می توانید در بسیاری از امور زندگی خود به این مسئله پی ببرید و متوجه شوید که این مسئله که از انها به عنوان هدف گذاری یاد می شود خیلی خیلی اهمیت داردو تک تک اهدافی که ما انتخاب میکنیم می بایست برای انتخاب آن دلیل داشته باشیم نه آنکه… ادامه »

عصمت رضایی

سلام برای تعیین اهداف شما باید تمام رنج ها ولذت هایی که از رسیدن به آن هدف می برید و به آنها دست پیدا می کنید را از قبل تشخیص دهید به عنوان مثال می خواهید هدف رفتن به خارج از کشور را تا سال آینده انتخاب کنید خب تمام لذت هایی که از این کار می برید را باید ذکر کنید که با هر بار خواندن آن از آنها انرژی و انگیزه بگیرید و بخواهید که بیشتر برای رسیدن به هدف تلاش کنیدو تمام رنج ها را هم بنویسید که از قبل بدانید چه موانعی ممکن است سد راه شما بشوند و برای هر کدام از انها راه حلی مناسب تدارک ببینید تا در صورت مواجه شدن با آنها بتوانید از پسشان بر بیایید اما دیگر به رنج ها نگاه نکنید چرا که انگیزه رسیدن به هدف را از شما خواهند گرفت فقط رنج ها را تا جایی استفاده کنید که فقط بدانید که چنین اتفاقاتی ممکن است رخ بدهد و شما باید خود را برای آنها آماده نمایید. این کار می تواند شما را در مورد هدفتان به یک وضوح خوب برساند که شما دقیقا از هدفتان چه می خواهید. این را هم ذکر کنم که بزرگ ترین… ادامه »

سعیدیاوری

اراده نیرویی باطنی است که برای تصمیم گیری، شروع کار، انجام اهداف و وظایف در براوبر عقب انداختن کارها و تنبلی، نقش پادزهر را ایفا می کند کتاب بهشت و جهنم حاج فردوسی هم میتواند به عنوان یک پادزهر در ضعف اراده باشد

محسن احمدی

قدرت اراده و انضباط می تواند زندگی ات را متحول کرده و قدرت درونی ات ار که برای موفقیت و رشد معنوی مهم است، فعال کند. داشتن یا نداشتن این مهارت ها عامل عمده ای است که تو را به سوی موفقیت یا ناکامی می برد. این قضیه برای تمام امور خواه پیش پاافتاده یا اساسی نیز بسیار مهم است.

جانان

با سلام ب حاج فردوسی عزیز و همکارانشون میخاستم بدونم این جدول محاسبات رو چه مدت ادامه بدیم؟آیا لازمه تا آخر همراهمون باشه یا پس از یک مدت باید رها بشه؟

اسماعیلی

کتاب بهشت و جهنم حاج فردوسی یکی از بهترین هاست من هم ب دوستام معرفی کردم و واقعا متوجه تغییرات در اون ها و بقیه و خودم شدم ممنون بابت مطالبتون

ملیحه

کارهایی ک شما به عنوان کارهای غیر ضروری مطرح کردین یه جور سرگرمی و تفریحه که برای انسان لازمه

کمالی

دوست عزیز وقتی هدف رو بندگی و زندگی برای خداوند قرار بدیم دیگه اینجور کارهای های بیهوده محسوب میشه

ملکی

با سلام من از شما میخواهم که بگویید زندگی برای خداوند دقیقا چگونه زندگی ای است؟ آیا خداوند رنجش و مشقت بنده اش را میخواهد؟ آیا خداوند می خواهد که بنده اش در رنجش باشد؟ هرگز خداوند از انسان می خواهد که لذت ببرد از زندگی و خوشبخت باشد در زندگی اش! پس اگر یک سرگرمی به انسان لذت واقعی داد قطعا انسان در مسیر بندگی خداوند است . توجه کنید که گفتم لذت واقعی، سرگرمی واقعی. بعضی از افراد ممکن است که منظور از سرگرمی را سرگرمی های نادرست بدانند که منظور من کاملا خلاف آن است و مطابق با آن نیست. به عنوان مثال بعضی از افراد به دیدن برنامه های شاد علاقه دارند و این برنامه ها را به دیگران هم پیشنهاد می دهند وبا دیگران به تماشا می نشینند و با این کار لبخندی بر روی لب های دیگران می نشانند قطعا این یک کار خداگونه و خداپسند است چرا که آن شخص باعث شده دل انسانی شاد بشود. مسیر خداوند را پیمودن تنها با نمازو روزه و چنین کارهایی نیست البته این مسائل خیلی مهم هستند اما اینکه بتوان از زندگی لذت برد و از فرصتی که خداوند برای زندگی در این جهان برای ما… ادامه »

امیر عباس

به نظر من برای هرکاری به اراده نیاز داریم و مدام باید تقویت بشه

مرتضی

یکی از مهمترین کارایی که میتونیم انجام بدیم که اراده ما تقویت بشه اینه که خودگویی منفی به هیچ وجه نداشته باشیم البته به هیچ وجه که نمیشه گفت چون برخی اوقات انسان ممکنه برخی اشتباهات رو انجام بده که به خاطرشون یکم خودش رو سرزنش کنه اما توجه کنید که فقط یکم اون یکم هم به این دلیله که شخص از او اشتباه درس بگیره و دفعه ی بعد اون کار رو انجام نده اما به هر صورت هر چقدر میزان این خودگویی های منفی کمتر باشه شخص اعتماد به نفس بیشتری در کارها پیدا میکنه و اگر کمی به عمق این مسئله نگاه کنیم متوجه میشیم که اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با اراده انسان داره و هر چقدر که ما اعتماد به نفسمون رو در خودمون بیشتر کنیم اراده ما هم قوی تر میشه و می تونیم از پس کارهای زیادی بر بیایم. یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس هم این هست که در راه خدا و ائمه اطهار قدم بزاریم چون راهی که به خداوند ختم میشه قطعا پیروزی و موفقیتی عظیم برای ما چه در دنیای کنونی و چه در جهان آخرت خواهد داشت و باعث میشه که ما لذت ببریم و سراسر… ادامه »

باران

سلام خوندن کتاب خیلی می تونه به ایشون کمک کنه. کتاب های خیلی زیادی هستند که میتونن اراده رو در شخص قوی کنند و برخی هم که کلا در مورد اراده و اینجور مواردی نشوته شدن که شخص میتونه اونا رو بخونه وبا تمرین های ارائه شده در اون کتاب ها بتونه در خودش شخصی با اراده رو به وجود بیاره. در واقع خوندن کتاب حالا در مورد اراده هم که نباشه میتونه شخصی با اراده رو در فرد شکل بده چون همین که شهامت به خرج داده و کتابی رو در دست گرفته و شروع کرده به خوندن اون یعنی اون شخص این اراده رو داشته که کاری که خیلی از افراد حاضر نیستن اون رو انجام بدن، انجام داده و با همین شکل فکری و ذهنی می تونه خیلی زود اراده رو در سایر بخشی های زندگی خود هم به همون درجه برسونه و قوی کنه کافیه فقط عزت نفس خودش رو خدشه دار نکنه و مدام نگه که من بدم ، من فلام یا جملاتی که باعث بشه روحیه اون تخریب بشن اگر همین کار ها رو انجام بده خیلی زود در خودش یک شخص با اراده فوق الععاده قوی رو می بینه. بر میگردم سر موضوع… ادامه »

مهدی

سلام برنامه ریزی کردن یکی از مسائل مهمی است که می تواند باعث شود که اراده در ادمی شکل بگیردو او نیز فردی با اراده بشود. اگر انسان برای تک تک اموری که در روز انجام می دهد برنامه ریزی داشته باشد می تواند بعد از مدتی کوتاه در خود شخصی با اراده را مشاهده نماید شخصی که در خود توانای انجام کارها را می بیند و می تواند از پس امور مختلف با توجه به ویژگی های آن امر و خصوصیات آن بر بیاید. برای اینکه شخص بتواند برنامه ریزی منظم و دقیقی داشته باشد می بایست هر شب قبل از خواب برای خود برنامه فردا را تهیه کند و پنج کار مهم روز بعد را برای خود ذکر کند تا در روز بعدی دچار سردرگمی نشود که کدام یک از کارها را اول می بایست انجام دهد . این کار ها که برای خود مشخص می کند می بایست الویت بندین یز داشته باشند یعنی از کار مهمتر شروع کند تا کاری که از اهمیت چندانی برخوردار نیست و میزان اهمیت یک کار را همان دغدغه ذهنی مشخص می کند که چقدر ذهن فرد درگیر یک کار به خصوص هست و هر چه قدر این درگیری ذهنی و… ادامه »

آیلین خزائی

با سلام در مورد گزینه ی سوم که فرمودید توضیحاتی را من می خواهم اضافه کنم که فکر می کنم می تواند مثمر ثمر باشد و هر آنکس که به آنها عمل کند می تواند زندگی زیبا تری و سرشار از اراده برای خود خلق نماید. بله درست می فرمایید می بایست از برنامه هایی که فقط وقت انسان را به ابطال می کشاند و هیچ گونه فایده و ثمره ای برای انسان ندارد از زندگی او حذف بشوند اما بعضی از برنامه ها به عنوان تفریح برای انسان هستند و تفریح یکی از الزاماتی است که باعث می شود در انسان نشاط شکل بگیرد و او در زندگی بتواند لذت کافی را ببرد. اینکه شخص با دیگران به صحبت بنشیند، پای تلویزیون بنشیند، پای تلفن همراه خود بنشیند یا چنین کارهایی باید بگویم که تماما به روحیه ی او بر می گردد که همه ی این کارها می تواند به عناون یک تفریح برای او در نظر گرفته شود اما میزان استفاده از ان ها مهم است. اینکه شخص تمام فرصت و وقت خود را برای اینکار ها بگذارد و از کارهای اصلی خود باز بماند، اینکه برای کار دیگری وقت نگذارد و تمام وقت خود را به همین… ادامه »

نسترن

با سلام و عرض خدا قوت، علاوه بر توضیحاتی که جناب حاج فردوسی بزرگوار در پاسخ به این سوال دادند خواستم بگویم که اراده در همه جا یکسان نیست و فرد در هر بخش از زندگی خود می تواند میزان اراده متفاوت داشته باشد به عنوان مثال شخص در تحکیم روابط بین فردی خود بسیار قوی عمل می کند و اراده ای مثال زدنی دارد اما در کاری دیگر خیر اینطور نیست به عنوان مثال در زمانی که وارد کسب و کاری می شود و می خواهد که آن کسب و کار را رونق ببخشد نمی تواند چرا که اراده کافی برای انجام آن را ندارد پس اینطور نباید فکر کرد که من باید در همه جای زندگی خود اراده هم سان و بالایی داشته باشم. البته که باید به دنبال قوی کردن اراده خود در هر بخش از زندگی در جهت مثبت آن شد اما اینکه مداوم خود را سرزنش کنیم و دائما خود را لعن و نفرین کنیم که چرا من اراده انجام فلان کار را ندارم باید بگویم که هیچ گاه زمانش نخواهد رسید که شما آن کار را انجام بدهیدو از پس آن کار بر بیایید پس این خیلی مهم است و می بایست که توجه… ادامه »