۲۹ دی

اعتبار ذکری از صاحب الامر (عج)

سؤال:
به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله مظاهری در تبیین امامت امام زمان(عج) به نقل داستانی پرداخته است که در پی می‌آید: «یکی از علمای بزرگ، در زمان قدیم در تخت فولاد خدمت امام زمان (ارواحنا ‌فداه) رسیده بود و از آن حضرت درخواست «علم اکسیر» کرده بود. در حالی که یاد گرفتن علوم غریبه حرام است و گفت و شنود و تعلیم و تعلّمش نیز حرام است. آن حضرت به او فرموده بودند: علوم غریبه به تو چه ربطی دارد؟ من به جای آن ختمی به تو یاد می‌دهم که بهتر از اکسیر است. بعد فرموده بودند: به پنج تن و امام زمانت توسّل پیدا کن و در توسّل‌هایت بگو: «یا محمّد یا علی یا فاطمه یا حسن یا حسین، ‌یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی».
آن عالم نقل می‌کند: وقتی حضرت فرمودند: «ادرکنی»، به ذهنم خطور کرد که باید بفرمایند: «ادرکونی»، یعنی برای درخواست کمک از پنج نور مقدّس، باید فعل جمع به کار ببریم، پس چرا ایشان فعل مفرد به کار برده و می‌فرمایند: «ادرکنی و لاتهلکنی»؟! وقتی چنین تصوّری کردم، امام زمان (ارواحنا‌ فداه) تبسّم کردند و فرمودند: همین است که گفتم. برای اینکه واسطه‌ی فیض این عالم، فعلاً من هستم.
از همه، به خصوص جوانان تقاضا دارم که با این ختم، به امام زمان متوسّل شوید و این ختم را زیاد بخوانید. همه‌ی افراد، حتی کسانی که ‌سواد و تحصیلات کافی ندارند هم می‌توانند این ختم را بخوانند و به پنج تن آل عبا و امام زمان متوسّل شوند: «یا محمّد،‌ یا علی، یا فاطمه، یا حسن، یا حسین، یا صاحب الزمان أدرکنی و لا تهلکنی». این ختم، علاوه بر آنکه آسان است، برای رفع هر حاجتی خوب، مؤثر و مجرّب می‌باشد.
در مورد این مطلب بفرمایید آیا اینگونه نقل قول‌ها و اذکار، مورد تأیید دین و دارای حجت شرعی می‌باشد و جنبه‌ی عمومی دارد یا فردی؟

جواب:
این ذکر با توجه به این که سندی برایش نقل نشده و مجهول در مجهول است، حجت شرعی ندارد و با یک خواب یا مکاشفه یا ادعای تشرف، نمی‌توان مطلب شرعی‌ای را ثابت نمود ولی به عنوان «مطلق توسل»، اشکال ندارد.
به بیان ساده‌تر، اگر بخواهید این ذکر را از دین مبین اسلام بدانید، دچار اشکال و مشکل می‌شوید ولی اگر به عنوان این‌که نحوه‌ای توسل است بخوانید، اشکال ندارد و اگر با توجه باشد، امید است آثار نیکی داشته باشد. ان شاء الله

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , ,

63

 
 
 
50 نویسندگان
13 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
3 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
مادر

آیت الله بهجت: هر کس که برای حاجتی به مکان مقدّسی مانند مسجد جمکران می رود، باید که اعظم حاجت نزد آن واسط فیض، یعنی فرجِ خود آن حضرت را از خدا بخواهد
*
افسوس که همه برای برآورده شدن حاجت شخصی خود به مسجد جمکران می روند، و نمی دانند که خود آن حضرت چه التماس دعایی از آنها دارد که برای تعجیل فَرَج او دعا کنند!

سهیلا

منم همیشه به امام زمان ارادت خاصی داشتم و دارم اگر لایق باشم و همیشه دوست داشتم شب ولادت ایشون ازدواج کنم .که همینطور هم شد و شب نیمه شعبان عقد کردم و در زمانی که خطبه عقدو می خوندن به ایشون متوسل بودم و در دلم اول نام زیبای ایشونو گفتم و سلام کردم و بعد از بزرگتر های مجلس اجازه گرفتم و بله گفتم .من همیشه توی همه کار هام به ایشون متوسل میشم و رد خور نداشته که حاجتم براورده نشه

سمیه شیری

اللهم عجل لولیک الفرج

قطعه ی گمشده ای از پر پرواز کم است
11 بار شمردیم و یکی باز کم است
این هم آب که جاریست، نه اقیانوس است
عرق شرم زمین است که سرباز کم است
بسیار التماس دعا
سلامتی و تعجیل در ظهور حضرت بقیة الله (عج) صلوات.

صادق

بچه ها نظرتون چیه درباره ی این که امام زمان و از حاشیه زندگیمون وارد متن زندگی بکنیم . مثلا هر هفته یه تمرین عملی یا یه برنامه تذکری هر کی رو وارد زندگی خودمون و خانوادمون کنیم

منهاجی

مرسی از همتون بچه ها
چقدر قشنگ درباره مولامون حرف میزنین. هر چند هر چی درباره مهربونی های امام زمان (عج) بگیم کم گفتیم
منم از ایشون حاجت گرفتم
هر کی حاجت داشت اگه سه بار بگه “یا ابا صالح المهدی ادرکنی” حاجتشو میگیره دعا و نذر برای امام زمان هم خیلی حاجت میده.

جلال

هرچی داریم و نداریم از آقا امام زمان هست. قربونش برم الهی شرمنده ام شیعه خوبی براش نبودم. همیشه میگم اقا این جمعه تشریف بیاورند باچه رویی بهشون نگاه کنم؟؟؟اصلا منو قبول میکنند؟؟؟جانم فدات آقا دوستت دارم باهمه بدهی هام

معجزه

من تا حالا از امام زمان چیزی نخواستم ولی میدونم لازم نیست خیلی مذهبی باشی هاااا اگر قلبا یه چیزی رو بخواهی خدا بهت میده من توی زندگی یه اتفاق بدی افتاده بود 11 سال پیش میخواستم سرنوشتم تغییر کنه خیلی عاجز شده بود 1000 تا صلوات فرستادم همه رو از ته دل در عرض یکسال تو زندگیم معجزه شده

آقا امیر

کاری که من هر سال می کنم و به همه دوستان منهاجی توصیه می کنم بیمه امام زمان (عج) است. اینجوری که من هر سال یک مقدار پول بعنوان بیمه اون سال به یک فرد نیازمند به نیت آقا میدم.

یاسین

شانزده سال بود که ازدواج کرده بودم، ولى صاحب فرزند نمى‌شدم. مراجعه به دکترهاى متخصص و مصرف داروهاى متنوع، نتیجه‌اى نداد. پزشکان بر این عقیده بودند که من و همسرم سالم هستیم، اما علت بچه‌دار نشدن ما را تشخیص نمى‌دادند. خلاصه، از همه‌جا ناامید شده و زندگى ما در سرازیرى سقوط بود. روزى یکى از دوستان به من گفت: کمتر به دکتر مراجعه کن! برو خدمت آقا امام زمان(علیه‌السلام) و از حضرت خواسته‌ات را طلب کن! دل شکسته و امیدوار به مسجد جمکران مشرف شدم و بعد از خواندن نماز، متوسّل شدم. چند روزى نگذشت که حضرت، واسطه‌ی فیض شده و خداوند هم یک فرزند پسر به من عنایت نمود که الحمدلله سالم است و حالش هم خوب است.

کیان

برای توسل به حضرت دعاهای زیادی سفارش شده است که به این موارد می توان اشاره کرد:

1. دعای عهد
2. زیارت آل یس
3. زیارت‌نامه‌های مربوط به امام عصر(عج)
4. دعاها مانند دعای افتتاح، عدیله و ندبه
5. رفتن به مکان های منسوب به آن حضرت
6.نماز ها مانند نماز امام زمان(عج)
7. صلوات بر آن حضرت
8. صدقات، احسان و انفاق
9.نذر و عهد
10.صدقات جاریه و اقدامات ماندگار

گلابچی

در این عصر ولایت تام الهی با حضرت مهدی (علیه السلام) است. و آن بزرگوار چشم عالم امکان و واسطه غیب است. نقل شده است که به حضرت امام هادی (علیه السلام) نوشتند: شخصی مایل است حاجات خصوصی و اسراری را با امام خویش در میان گذارد همان‏گونه که دوست دارد با پروردگارش بازگوید، پس آن حضرت در جواب نوشت:
اگر حاجتی داشتی، پس لب ‏هایت را [به شکل گفتن آن] حرکت بده که همانا جواب به تو خواهد رسید.

علی ابادی

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

ائمه از فرزندان (امام) حسین هستند و هر کس  آن ها را اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده است و هر کس از آن ها نافرمانی کند خدا را نافرمانی کرده است. چرا که اینان عروة الوثقی و وسیله به سوی خدا می باشند.

 

ثریا

هر كار و هر چیزى را كه باعث نزدیك شدن به پیشگاه مقدس پروردگار می شود شامل توسل می گردد كه مهم ترین آن ها ایمان به خدا و پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) و جهاد و عبادات همچون نماز و زكات و روزه و زیارت خانه خدا و همچنین صله رحم و انفاق در راه خدا اعم از انفاق هاى پنهانى و آشكار و همچنین هر كار نیك و خیر می باشد.

مرتضی

یکی از مهمترین راه های استفاده از فیض وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسل به ایشان است. این توسل ابعاد مختلفی دارد و می تواند شامل طلب حوائج دنیوی و اخروی و همچنین یاری گرفتن از ایشان در طی مدارج رشد و کمال باشد. علمای ما حتی درباره بهتر شدن نمازهای یومیه سفارش کرده اند که پیش از شروع نماز به امام زمان (علیه السلام) توسل شود.

ضیایی

در کتاب مفاتیح الجنان خواندن نماز امام زمان(عج) در شب جمعه برای اجابت دعای حاجت‌مندان توصیه شده است

حبیب

برای بر آورده شدن حاجت دو رکعت نماز حاجت بخوانید. بعد سـیصد و سـیزده مرتبه صلوات بفرستید و یک بار «سورۀ مبارکة انا فتحنا» را قرائت کنید و ثواب آن را به حضرت نرجس خاتون (س)، مادر گرامی حضرت امام زمان (ع) هدیه کنید. انشاءالله که حاجت روا شوید

ملیحه

من هم مثل شما هر موقع کارم گیر می کند، هزار صلوات نذر حضرت نرجس خاتون، مادر امام زمـان(ع) مـی کنم و کـارم درست می شود

یاوری

حضرت‌ آية‌الله‌ مظاهري‌ در ضمن‌ تدريس‌ از تأليف‌ و پژوهش‌ نيز غافل‌ نبوده‌ و كتابهاي‌ فراواني‌ را به‌ ميراث‌ مكتوب‌ شيعه‌ افزوده‌اند؛ از آن‌ جمله‌ مي‌توان‌ به‌ كتب‌ زير اشاره‌ كرد:

1ـ الحاشية‌ علي‌ العروة‌ الوثقي‌.
2ـ توضيح‌ المسائل‌.
3ـ مناسك‌ حجّ.
4ـ ولايت‌ فقيه‌ و حكومت‌ ديني‌.
تازه این ها بخشی از آثار این عالم بزرگ هستند.

محسن احمدی

‌ آية‌الله‌ مظاهري‌، در سالهاي‌ زندگي‌ پر بركت‌ خود خدمات‌ علمي‌، فرهنگي‌ و اجتماعي‌ فراواني‌ را به‌ انجام‌ رسانيده ‌اند كه‌ تا هم‌ اكنون‌ نيز ادامه‌ دارد. از جمله‌ خدمات‌ وي‌ كه‌ تحول‌ بزرگي‌ در حوزه ‌هاي‌ علميه‌ ايجاد كرد، اهتمام‌ ويژه‌ به‌ درس‌ اخلاق‌ و پرورش‌ روحية‌ معنوي‌ فضلا و طلاب‌ جوان‌ بود. ايشان‌ پيش‌ از انقلاب‌ با اصرار و استقبال‌ فضلا و طلاب‌، درس‌ اخلاق‌ خود را ابتداء در مدرسة‌ فيضية‌ قم‌ آغاز كردند و اكنون‌ بيش‌ از چهل‌ سال‌ است‌ كه‌ اين‌ دروس‌ به‌ طور مداوم‌ تشكيل‌ مي ‌گردد.

محمد

آیا می دانستید آیت الله مظاهری در مسجد حکیم اصفهان شب‌ خای جمعه و روز های ماه رمضان مجالس سخنرانی عمومی دارد و همه روزه در مسجد امیرالمؤمنین بعد از نماز صبح تفسیر قرآن می‌گوید. وی همچنین در مساجد امیرالمؤمنین، حکیم و دارالشفا در سه وقت نماز اقامه جماعت دارد.

صالح

مظاهری، سالیان بسیاری در حوزه‌های علمیه علاوه بر دروس اخلاق به تدریس دروس مختلف فقهی، اصولی، فلسفی، اقتصاد اسلامی و… پرداخته‌است. در اینجا روایتی که گفته شد این شخص بزرگ را زیر سوال برد.

بو علی

سلام علیکم . به نظر من به جای صحبت از احساس خود ٬ اگر می توانید با یک استدلال علمی مستند ٬ نقد حاج فردوسی را باطل کنید .

طالب

در رابطه با علوم غريبه لازم است توجه داشته باشيد علومي که در رابطه با سحر, طلسم , شعبده , حروف , اعداد و تسخير صحبت مي كند جمعا هفت علم مي باشد كه در كتابي به نام ((اسرار قاسمي )) جمع آوري شده است و ياد گرفتن آن از نظر اسلام , آنجا كه براي ارشاد و تبليغ افراد و تميز حق از باطل باشد, اشكال ندارد.

شکور

چند سوالی که به شدن ذهن من رو مشغول کرده میخوام بپرسم. گرد آورنده این علم کیست و از کجا بدست آمده؟ (مثلا همه ما میدانیم آورنده قرآن رسول خدا (ص) است و کلامش وحی است)
قدمت علوم غریبه چقدر است؟
چرا این علم درگیر خرافه هم شده است؟

جلال

چرا علوم غریبه حرام اعلام شده است؟؟؟ آیا این علوم با آیات قرآن مغایرت دارد؟؟ نظر حاج فردوسی عزیز در این مورد که حرام است یا خیر چیست؟

جانان

زیرا ورود کردن در این علوم علاوه بر خطراتي كه دارد و امور ناشناخته اي كه انسان با آن ها مواجه مي شود كه ممكن است ايمان و اعتقاد و سلامت فكر و انديشه او را با خطر مواجه سازد, از نظر ثمرات و بازدهي امر مشخص و شناخته شده اي نمي باشد. عده زيادي كه وارد اين وادي شده اند به انحرافات دچار شده اند. با انجام اموري مانند تسخير جن دچار محرمات شده اند و از اسرار مردم سر درآورده و آبروي مردم را بر باد داده اند يا با احضار ارواح و ارتباط با مردگان و نقل اخبار و اسرار مردم وارد ورطه غيبت و تهمت و اين گونه محرمات شده اند.

سلطان

ما جمکران می‌ رویم. یا غیر جمکران، نماز امام زمان را هر کس خوانده که می ‌داند. هر کس نخوانده بداند. در نماز امام زمان که توسل به ولی خدا امام زمان می‌ شویم. می ‌گویند: صد بار بگو: «ایاک نعبد و ایاک نستعین» صد بار، یعنی آن وقتی هم که ما متوسل به مخلوق می‌ شویم، وسط توسل به امام زمان به خدا می‌ گوییم: «ایاک نعبد» فقط تو، «ایاک نستعین» فقط از تو کمک می‌ خواهیم. 

بو علی

لطفا سند این نمازی که فرمودید را بیان نمایید

مجید

کسانی که می‌خواهند راهی به امام زمان(عج) پیدا کنند، اصلاح دل را باید در اولویت قرار دهند و کینه‌ها، حسادت‌ها، قهرها و … را کنار بگذارند. مبادا میان افرادی قهر رخ بدهد، اگر هم‌چنین شد ما باید به عبارتی پیش‌دستی کنیم و موضوع را حل و فصل کنیم که متاسفانه خیلی کم پیش میاد که پیش رو آشتی باشیم و غرور مان برایمان مهم تر است.

حسینی

اولین شرط توسل ، اصلاح دل و قلب است؛ کسانی که قلب‌ هایشان مشتاق گناه است و به عبارتی همچنان از گناه کردن لذت می‌ برند؛ این‌ گونه قلوب باید اصلاح بشوند. افرادی که حسود هستند و آرزو دارند نفر مقابل‌ شان نابود بشود، این ها با حجت‌ بن‌الحسن (ع) هیچ ارتباطی ندارند. 

مدرس

استغاثه و توسل به حضرت مهدی(عج)، دارای شرایطی است. اینطور نیست که هر کسی که به مسجد مقدس جمکران یا مسجد مقدس سهله برود موفق بشود، بلکه باید آن شروط را رعایت کند.

افراسیابی

پیغمبر در مورد حضرت مهدی فرمود: پدرم، مادرم، فدای مهدی! هنوز مهدی به دنیا نیامده است. امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب در روایت فرمود: مادرم، پدرم، فدای مهدی! امام باقر فرمود: پدر و مادرم فدای مهدی! امام رضا فرمود: پدر و مادرم فدای مهدی! قصه چیست؟ حدیثی از امام صادق داریم «وَ لَوْ أَدْرَکْتُهُ‏» اگر من دستم به امام زمان برسد، «لَخَدَمْتُهُ أَیَّامَ حَیَاتِی» تمام عمر خادم می‌شوم. 

کیمیاگر

ما جمکران می‌ رویم. یا غیر جمکران، نماز امام زمان را هر کس خوانده که می ‌داند. هر کس نخوانده بداند. در نماز امام زمان که توسل به ولی خدا امام زمان می‌ شویم. می ‌گویند: صد بار بگو: «ایاک نعبد و ایاک نستعین» صد بار، یعنی آن وقتی هم که ما متوسل به مخلوق می‌ شویم، وسط توسل به امام زمان به خدا می‌ گوییم: «ایاک نعبد» فقط تو، «ایاک نستعین» فقط از تو کمک می‌ خواهیم. 

کریم

در مفاتیح و کتاب‌ های دیگر یک سری دعا ها مخصوص امام زمان است مثل دعای ندبه، دعای عهد، دعای استغاثه، نمازی داریم به نام نماز امام زمان (ع)، بد نیست جوان ها با این ادعیه نیز آشنا بشوند.

حاج فتاح

از وظایف بزرگ ما توجّه و توسّل به حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه مى‏ باشد؛ مخصوصاً در هنگام سختى‏ ها، مشكلات شديدو بيمارى‏ هاى دشوار كه بر انسان وارد مى‏ شود.
در «بحار الأنوار» مى‏ فرمايد: ابوالوفاء شيرازى چنين گويد: در زندانى محصور بودم و به خاطر آن پريشان بودم و به واسطۀ امامان عليهم السلام با خدا به راز و نياز پرداختم، هنگامى كه شب جمعه رسيد پس از نماز خوابيدم و پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم را در خواب ديدم.

    پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله وسلم او را در خواب راهنمايى فرمود كه براى هر حاجتى به كدام امام و چگونه متوسّل گردد؟ آن گاه پيغمبر خدا صلى الله عليه وآله وسلم به او فرمود:
وأمّا صاحب الزّمان فإذا بلغ منك السيف الذّبح ، فاستعن به ، فإنّه يعينك ووضع يده على حلقه .
 و امّا صاحب الزمان ؛ پس هر گاه شمشير به گلوگاهت رسيد – و دستش را بر حلقش نهاده بود – از او يارى بخواه كه ياريت مى‏ رساند .

کیان

این که عریضه به امام زمان (ارواحنا فداه) بنویسیم, به نظر من یه نامه ای باشه که حرف هاش از دلت برآمده باشه خیلی زیبا تره. این خیلی قشنگه که آدم حرف های دل خودشو به امام زمانش بزنه. به نظرم یه برگه برداری و هر چی که توی دلته برای آقات بنویسی. هر آن چیزی که دلت را به درد آورده. هر آن چیزی که محرمی جز امام زمانت براش پیدا نکردی. بعد این را به آب جاری باید بندازی, یا توی ضریح امام معصوم که به دست حضرت برسه.

سراب

از اشخاص ناشناس برحذر باشید! رسول الله(ص) را خواب دیده ام یعنی چه؟ اگر شاگرد رسول الله(ص) هستی؛ باید زانو بزنی و به سخنان رسول الله(ص) گوش بدهی. این ادعاها همه اش دروغ است. همه ی اینها برای این است که شما را بربایند. اولیاء خدا اگر رسول الله(ص) را، امام زمان(ع) را در خواب ببینند؛ برای کسی نقل نمی کنند. آن را که خبر شد خبری باز نیآمد.

احمد توکلی

شیخ مرتضی(ره) می فرمودند: به جهت این که به فقراء کمک می کردم؛ یک بدهی پیدا کردم. رفع این بدهی را از امام زمان(ع) تقاضا کردم. یک نامه ای به حضرت نوشتم و گفتم: آقاجان! من که نمی توانم این نامه را در چاه های امامزاده ابوالحسنین بیاندازم، کسی را هم ندارم تا این نامه را در حرم ثامن الحجج(ع) بیاندازد. ایشان می فرمود: رفتم به بازار حلبی سازها، آنجا یک نهر آب بود که جریان داشت، به آن دستورات عمل کردم و نامه را در آن نهر آب انداختم و تا عصر جواب نامه از طرف حضرت آمد

افسر

شفاعت پیامبران و امامان و بندگان صالح خدا كه طبق صریح قرآن باعث تقرب به پروردگار می گردد، در مفهوم وسیع توسل داخل است، و نیز پیروى از پیامبر و امام و گام نهادن در جاى گام آن ها، زیرا همه این ها موجب نزدیكى به ساحت قدس پروردگار می باشد حتى سوگند دادن خدا به مقام پیامبران و امامان و صالحان كه نشانه علاقه به آنها و اهمیت دادن به مقام و مكتب آنان می باشد جزء این مفهوم وسیع است.

عرشیا

یکی از مهمترین راه های استفاده از فیض وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسل به ایشان است. این توسل ابعاد مختلفی دارد و می تواند شامل طلب حوائج دنیوی و اخروی و همچنین یاری گرفتن از ایشان در طی مدارج رشد و کمال باشد. علمای ما حتی درباره بهتر شدن نمازهای یومیه سفارش کرده اند که پیش از شروع نماز به امام زمان (علیه السلام) توسل شود. با وجود شبهاتی که امروز در بحث توسل مطرح می شود. این عمل در قرآن و روایات اسلامی سفارش شده است.

سمیر

در قرن هفتم و هشتم هجری عده‌اي از عرفاي بزرگ كه در آن عهد عموماً به «بابا» و «عمو» شهرت داشتند در اين مكان متبرك ساكن بوده‌اند كه مهمتر از همه آنها «بابا ركن الدين»، عارف و صوفي معروف مي‌باشد. پس از وفات باباركن الدين،وي را در تخت فولاد به خاك سپردند و از آن پس اين ناحيه به نام «مزار باباركن الدين» شهرت يافت و مزار وي جايگاه رياضت و عبادت عرفا و پارسايان گرديد. 

جمشید

اگه محل عبادت صوفیان باشه پس نمی تونه جای مقدسی باشه. چون حاج فردوسی شدیدا با صوفی ها مخالف اند و آن ها را قبول ندارند.

گیتا

قرنهاي پنجم تا نهم هجري مزار تخت فولاد يكي از جايگاههاي عبادت و رياضت بوده و عرفا و صوفيان و عبادو زهاددر آنجا براي خود عبادت خانه ساخته بودند و در آنها شب و روز به عبادت و راز و نياز با خداوند متعال مشغول بودند، چنانچه «كمال الدين اسماعيل اصفهاني» شاعر معروف، در يكي از همين عبادت خانه‌هاي تخت فولاد به دست مغولان كشته شد. 

کسری

حافظ ابونعيم اصفهاني در كتاب خود به نام «ذكر اخبار اصفهان» به قدمت بخشي از تخت فولاد به عنوان «لسان الارض» اشاره مي كند و معتقد است آن گاه كه خداوند خطاب به آسمانها و زمين فرمود « به ميل يا كراهت بياييد» زمين اصفهان به خداوند جواب گفت و از اين روي زبان زمين يا «لسان الارض» ناميده شد. بنابراين قدمت و اهميت لسان الارض در تخت فولاد با خلقت آسمان و زمين آغاز مي شود. اين مطلب نشانگر سابقه تاريخي اين زمين مقدس بوده و حكايت از آن دارد كه اين مكان قبل از اسلام نيز مورد توجه و عنايت مردم شهر اصفهان بوده است.

محدثه کریمی

این روایتی که شما گفتین رو من نشنیدم اما اینو زیاد شنیدم که میگن حضرت امام حسن (ع) در اصفهان براي بي اثر كردن جادوي يهود در اين ناحيه تختي از فولاد ساخته و در آن منزل كردند. 

شریفی

گويند حضرت امام حسن مجتبي (ع) هنگامي كه در مسير فتح گرگان و يا براي جهاد به طرف قزوين از اصفهان عبور مي‌كرده و در اين زمين (تخت فولاد) نماز خوانده‌ اند، اين زمين با ايشان تكلم كرده است. 

زهرا نوروزی

لسان الارض»، «باباركن الدين» و «تخت فولاد» شهرت داشته كه براي هر كدام از اين اسامي وجوهي ذكر شده است.(هر چند برخي از اقوال تاريخي، داستانهاي عاميانه و اظهارات مورخين فراتر از يك باور نيست و نمي‌تواند مأخذ علمي و مبناي تاريخي داشته باشد ليكن اظهار آن در دوره هاي مختلف گوياي قدمت تاريخي گورستان تخت فولاد است.)

مرادی

علوم غریبه، علومى مانند علم حروف و اعداد، علم اوفاق، جفر، (جفر صغیر و جفر کبیر) خافیه، کیمیا، لیمیا،هیمیا، سیمیا، ریمیا و علوم دیگر است که شیخ بهایى این علوم را در کتاب «کلّه سرّ» جمع کرده است که هر حرفى اشاره به علمى دارد. 

صفورا

تخت فولاد دیگه چیه؟؟؟؟ اسم مکانه؟؟؟ یه چیزایی تو این پیج میخونی که شاخ در میاری یا اصلا نشنیدی مجبوری همش بگردی تو گوگل ببینی چی به چیه

مجید

باز خوبه اینترنت امروزه کارو راحت کرده زمانای قدیم بدبختا چیکار میکردن؟؟؟ حتما از فضولی و کنج کاوی دیوانه می شدن و می مردن

منهاجی

قبرستان تاریخی تخت فولاد از قدیمی‌ترین قبرستان‌های ایران است. روایتی وجود دارد که بیان می‌کند قبر یکی از پیامبران یهود به نام یوشع نبی در اینجاست قبرستان تخت فولاد مهم‌ترين قبرستان شهر اصفهان محسوب می‌ شده و بيشتر متوفيان شهر اصفهان در اين قبرستان مدفون می‌ شدند.

زهرا پروانه

با سلام به حضرت حاج فردوسی. میشه راجب علوم غریبه بیشتر توضیح بدین؟؟؟ چرا باید این علم حرام باشه؟؟

علی کاظمی

علوم خفیه که علوم غریبه نیز نامیده می‌ شوند به نیروهای مافوق طبیعت می‌پردازد و اسرار آن در نزد عالمانش پنهان می‌ماند

سینا پناهی

باور اکثریت دانشمندان امروزی بر این است که توضیحات و ادعا های نهان‌ شناسی یا همان علوم غریبه با علم امروزین ساز گاری ندارد و از راه ‌های علمی بر مبنای روش علمی اثبات‌ پذیر نیست. به عبارت دیگر علم امروزی تماماً در زمرهٔ علوم مسلّم می‌گنجد.

نصیری

ببخشید من خیلی نسبت به علوم غریبه کنج کاو شدم. میشه حاج فردوسی چند کتاب معتبر به بنده معرفی کنند؟؟

جواد

از قدیمی‌ترین نام‌هایی که با علوم خفیه پیوند خورده، نام بلیناس حکیم است، که در منابع بسیاری از جمله کتاب ها و تاریخ الحکماء به عنوان بنیان ‌گذار علوم غریبه یاد شده‌ است. از اوستن، کیمیا گر دوران هخامنشی نیز به عنوان نخستین فردی که دربارهٔ جادو نوشته ‌است، یاد شده‌ است. در میان دانشمندان ایرانی نیز ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی و شیخ بهائی در مورد علوم غریبه آثاری دارند. ابن سینا رسالهٔکنوزالمعزمین را دراین مورد نوشت و رساله شاقول را گسترش داد و قسمت‌هایی از کشکول شیخ بهایی به علوم غریبه و خواص اسماء حسنی اختصاص دارد. از دیگر کتب علوم غریبه می‌ توان به کتاب مرجان جادو اشاره کرد که یکی از بزرگترین کتاب‌های علوم غریبه می ‌باشد.

نصیری

ممنون از لطفتون ولی ببخشید من میخاستم که حاج فردوسی یا همکارانشون به من کتاب معرفی کنن چون کتابی که حاج فردوسی تایید کنن خیلی قابل اعتماد و خواندنی می باشد

سبحان

بسم الله الرحمن الرحیم
يا وَصِىَّ الْحَسَنِ، وَالْخَلَفَ الْحُجَّةَ، اَيُّهَا الْقاَّئِمُ الْمُنْتَظَرُ الْمَهْدِىُّ، يَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ، يا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ، يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا، اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ، وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا، يا وَجيهاً عِنْدَ اللّهِ، اِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللّهِ.
اي جانشين حسن، اي يادگار شايسته، اي پايدار مورد اميد، اي مهدي، اي فرزند فرستاده خدا، اي حجّت خدا بر بندگان، اي آقا و مولاي ما، به تو روي آورديم و تو را واسطه قرار داديم و به سوي خدا به تو توسّل جستيم و تو را پيش روي حاجاتمان نهاديم، اي آبرومند نزد خدا، براي ما نزد خدا شفاعت كن.

مبینا

وظیفه ما برای حل مشکلات و فرار از آنها توسل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که ولی امر ماست می باشد. پس در تمام سختیها و مخصوصا هنگامی که اضطرار ما را فرا می گیرد باید به منتقم آل الله صلوات الله علیه متوسل شویم و بدانیم مشکلات و سختی هایی که به ما وارد می شود متاثر از غیبت آن حضرت است و ما موظفیم که برای ظهور آن بزرگوار دعا کنیم.در بحارالانوار می فرماید: ابوالوفاء شیرازی گفت: در زندانی محصور بودم و از این امر در اضطراب بودم با واسطه قرار دادن ائمه علیهم السلام با خداوند مناجات نمودم. چون شب جمعه شد بعد از فارغ شدن از نماز خوابیدم و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم را در خواب دیدم. آن حضرت راهنمایی فرمود که برای هر حاجتی به کدام امام و چگونه متوسل شوم.رسول خدا به او فرمود:… و اما و صاحب الزمان. پس هرگاه شمشیر به گردن تو رسید از او کمک بخواه که یاری ات می کند.ابوالوفاء می گوید پس در خواب فریاد زدم: یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی فقد بلغ مجهودی؛ ای مولای من ای صاحب الزمان؛ مرا دریاب که توانم تمام شده است.و می گوید: از خواب بیدار شدم در حالی که مامورین زندان زنجیرهایم را باز می کردند.در «سلاح المومنین» می گوید که پدر بزرگوارم می گفت:هنگامی که شمشیر به گلویت نزدیک شد استغاثه کن به مولایت ولی عصر و بگو :یا صاحب الزمان اغثنی یا صاحب الزمان ادرکنی.همانا او باب الله و رحمت الهی و فریاد رس و پسر مصطفی فخر رسولان است.ـ یا صاحب عصر و الزمان ـروایت شده که هر مومنی که امری از امور دنیا و آخرت بر او سخت شد این دعا را ۷۰ مرتبه بخواند یاری و کمک از طرف صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به او می رسد:یا فارس الحجاز ادرکنی،یااباصالح المهدی ادرکنی، یا اباالقاسم ادرکنی ادرکنی و لاتدرکنی، فانی عاجز ذلیل…(کتاب صحیفهء مهدیه: ۴۳۵ و ۴۳۸ )

محمد

یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی

میدونم لا تهلکنی به معنای هلاکم نکن می باشد. اما در این ذکر هم همین معنی را میدهد؟ یعنی امام زمان (عج)
میتواند ما را هلاک کند؟
نمیدونم چطوری بگم.. میتونه مفهوم این ذکر این باشه: یا صاحب الزمان مرا دریاب و نگذار هلاک شوم (یا از زهلاکت نجاتم بده)؟

سینا

نخستین و مهم‌ترین وظیفه انسان، شناخت پروردگار و آفریننده خویش است و از نظر روایات راه معرفت خدا و اوصاف او شناخت اولیای خدا و امامان معصوم(علیهم السلام) است، چون آن‌ها مظهر اسما و صفات الهی و آینه جمال و جلال پروردگارند. معصومین(علیهم السلام) انسان‌های کاملی هستند که خداوند آنان را خلیفه و نماینده خود در زمین قرار داده و اراده کرده است که با آنان شناخته شود و از مسیر اطاعت آن‌ها، اطاعت شود و ثواب و عقاب را نیز بر مدار اعتقاد و اطاعت آنان قرار داده است.
وقتی از امام حسین(علیه السلام) درباره معرفت خدا و چگونگی آن سۆال شد، حضرت فرمود: «مراد از شناخت خدا شناخت اهل هر زمانی نسبت به امام خویشتن است، آن امامی که اطاعت او بر آنان واجب است1
بتابراین لاتهلکنی عدم محرومیت ازامام (ع)در معرفت وشناخت واطاعت است
1. شیخ صدوق، علل الشرایع، جلد1، صفحه 9، ح 1، چاپ اسلامیه.» .(1)

ماجده

با سلام خدمت حاج فردوسی من سوالی داشتم این‌که می‌گوییم: «یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی»؛ مگر حضرت امام مهدی(عج) ما را هلاک می‌کنند؟

جلیل

امام زمان(عج) خلیفه خدا است و طبق حدیث ثقلین، هم‌طراز قرآن است. همان‌طور که خدا هادی و مضلّ است (هم هدایت کننده و هم گمراه کننده) و همان‌طور که قرآن موجب هدایت اهل تقوا است، عامل گمراهی افراد فاسق و ظالم است، به همین صورت، امام زمان نیز عامل هدایت مؤمنان و گمراهی و هلاکت دنیاطلبان است؛ یعنی برخی از مردم به دلیل سرپیچی و مخالفت با قرآن و اهل بیت و امام زمان خود، به ورطه هلاکت و شقاوت می‌افتند. بنابراین، معنای این جمله این نیست که امام زمان افراد صالح و درست‌کار را هلاک می‌کند، بلکه همانگونه که قرآن در صورت بی‌توجهی و مخالفت، موجب هلاکت عده‌ای می‌شود، مخالفت با امام نیز می‌تواند به هلاکت افرادی بیانجامد و افراد باایمان در این ذکر، دست به دعا برمی‌دارند که چنین چیزی رخ ندهد.

fa فارسی
X