۲۹ دی

اعتبار ذکری که صاحب الامر (عج) توصیه فرمودند

سؤال:
به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله مظاهری در تبیین امامت امام زمان(عج) به نقل داستانی پرداخته است که در پی می‌آید: «یکی از علمای بزرگ، در زمان قدیم در تخت فولاد خدمت امام زمان (ارواحنا ‌فداه) رسیده بود و از آن حضرت درخواست «علم اکسیر» کرده بود. در حالی که یاد گرفتن علوم غریبه حرام است و گفت و شنود و تعلیم و تعلّمش نیز حرام است. آن حضرت به او فرموده بودند: علوم غریبه به تو چه ربطی دارد؟ من به جای آن ختمی به تو یاد می‌دهم که بهتر از اکسیر است. بعد فرموده بودند: به پنج تن و امام زمانت توسّل پیدا کن و در توسّل‌هایت بگو: «یا محمّد یا علی یا فاطمه یا حسن یا حسین، ‌یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی».
آن عالم نقل می‌کند: وقتی حضرت فرمودند: «ادرکنی»، به ذهنم خطور کرد که باید بفرمایند: «ادرکونی»، یعنی برای درخواست کمک از پنج نور مقدّس، باید فعل جمع به کار ببریم، پس چرا ایشان فعل مفرد به کار برده و می‌فرمایند: «ادرکنی و لاتهلکنی»؟! وقتی چنین تصوّری کردم، امام زمان (ارواحنا‌ فداه) تبسّم کردند و فرمودند: همین است که گفتم. برای اینکه واسطه‌ی فیض این عالم، فعلاً من هستم.
از همه، به خصوص جوانان تقاضا دارم که با این ختم، به امام زمان متوسّل شوید و این ختم را زیاد بخوانید. همه‌ی افراد، حتی کسانی که ‌سواد و تحصیلات کافی ندارند هم می‌توانند این ختم را بخوانند و به پنج تن آل عبا و امام زمان متوسّل شوند: «یا محمّد،‌ یا علی، یا فاطمه، یا حسن، یا حسین، یا صاحب الزمان أدرکنی و لا تهلکنی». این ختم، علاوه بر آنکه آسان است، برای رفع هر حاجتی خوب، مؤثر و مجرّب می‌باشد.
در مورد این مطلب بفرمایید آیا اینگونه نقل قول‌ها و اذکار، مورد تأیید دین و دارای حجت شرعی می‌باشد و جنبه‌ی عمومی دارد یا فردی؟

جواب:
این ذکر با توجه به این که سندی برایش نقل نشده و مجهول در مجهول است، حجت شرعی ندارد و با یک خواب یا مکاشفه یا ادعای تشرف، نمی‌توان مطلب شرعی‌ای را ثابت نمود ولی به عنوان «مطلق توسل»، اشکال ندارد.
به بیان ساده‌تر، اگر بخواهید این ذکر را از دین مبین اسلام بدانید، دچار اشکال و مشکل می‌شوید ولی اگر به عنوان این‌که نحوه‌ای توسل است بخوانید، اشکال ندارد و اگر با توجه باشد، امید است آثار نیکی داشته باشد. ان شاء الله

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , ,

63
دیدگاهتان در باره‌ی مطلب بالا را بنویسید

 
 
 
50 نویسندگان
13 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
3 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
مادر

آیت الله بهجت: هر کس که برای حاجتی به مکان مقدّسی مانند مسجد جمکران می رود، باید که اعظم حاجت نزد آن واسط فیض، یعنی فرجِ خود آن حضرت را از خدا بخواهد
*
افسوس که همه برای برآورده شدن حاجت شخصی خود به مسجد جمکران می روند، و نمی دانند که خود آن حضرت چه التماس دعایی از آنها دارد که برای تعجیل فَرَج او دعا کنند!

سهیلا

منم همیشه به امام زمان ارادت خاصی داشتم و دارم اگر لایق باشم و همیشه دوست داشتم شب ولادت ایشون ازدواج کنم .که همینطور هم شد و شب نیمه شعبان عقد کردم و در زمانی که خطبه عقدو می خوندن به ایشون متوسل بودم و در دلم اول نام زیبای ایشونو گفتم و سلام کردم و بعد از بزرگتر های مجلس اجازه گرفتم و بله گفتم .من همیشه توی همه کار هام به ایشون متوسل میشم و رد خور نداشته که حاجتم براورده نشه

سمیه شیری

اللهم عجل لولیک الفرج

قطعه ی گمشده ای از پر پرواز کم است
۱۱ بار شمردیم و یکی باز کم است
این هم آب که جاریست، نه اقیانوس است
عرق شرم زمین است که سرباز کم است
بسیار التماس دعا
سلامتی و تعجیل در ظهور حضرت بقیه الله (عج) صلوات.

صادق

بچه ها نظرتون چیه درباره ی این که امام زمان و از حاشیه زندگیمون وارد متن زندگی بکنیم . مثلا هر هفته یه تمرین عملی یا یه برنامه تذکری هر کی رو وارد زندگی خودمون و خانوادمون کنیم

منهاجی

مرسی از همتون بچه ها
چقدر قشنگ درباره مولامون حرف میزنین. هر چند هر چی درباره مهربونی های امام زمان (عج) بگیم کم گفتیم
منم از ایشون حاجت گرفتم
هر کی حاجت داشت اگه سه بار بگه “یا ابا صالح المهدی ادرکنی” حاجتشو میگیره دعا و نذر برای امام زمان هم خیلی حاجت میده.

جلال

هرچی داریم و نداریم از آقا امام زمان هست. قربونش برم الهی شرمنده ام شیعه خوبی براش نبودم. همیشه میگم اقا این جمعه تشریف بیاورند باچه رویی بهشون نگاه کنم؟؟؟اصلا منو قبول میکنند؟؟؟جانم فدات آقا دوستت دارم باهمه بدهی هام

معجزه

من تا حالا از امام زمان چیزی نخواستم ولی میدونم لازم نیست خیلی مذهبی باشی هاااا اگر قلبا یه چیزی رو بخواهی خدا بهت میده من توی زندگی یه اتفاق بدی افتاده بود ۱۱ سال پیش میخواستم سرنوشتم تغییر کنه خیلی عاجز شده بود ۱۰۰۰ تا صلوات فرستادم همه رو از ته دل در عرض یکسال تو زندگیم معجزه شده

آقا امیر

کاری که من هر سال می کنم و به همه دوستان منهاجی توصیه می کنم بیمه امام زمان (عج) است. اینجوری که من هر سال یک مقدار پول بعنوان بیمه اون سال به یک فرد نیازمند به نیت آقا میدم.

یاسین

شانزده سال بود که ازدواج کرده بودم، ولى صاحب فرزند نمى‌شدم. مراجعه به دکترهاى متخصص و مصرف داروهاى متنوع، نتیجه‌اى نداد. پزشکان بر این عقیده بودند که من و همسرم سالم هستیم، اما علت بچه‌دار نشدن ما را تشخیص نمى‌دادند. خلاصه، از همه‌جا ناامید شده و زندگى ما در سرازیرى سقوط بود. روزى یکى از دوستان به من گفت: کمتر به دکتر مراجعه کن! برو خدمت آقا امام زمان(علیه‌السلام) و از حضرت خواسته‌ات را طلب کن! دل شکسته و امیدوار به مسجد جمکران مشرف شدم و بعد از خواندن نماز، متوسّل شدم. چند روزى نگذشت که حضرت، واسطه‌ی فیض شده و خداوند هم یک فرزند پسر به من عنایت نمود که الحمدلله سالم است و حالش هم خوب است.

کیان

برای توسل به حضرت دعاهای زیادی سفارش شده است که به این موارد می توان اشاره کرد:

۱. دعای عهد
۲. زیارت آل یس
۳. زیارت‌نامه‌های مربوط به امام عصر(عج)
۴. دعاها مانند دعای افتتاح، عدیله و ندبه
۵. رفتن به مکان های منسوب به آن حضرت
۶.نماز ها مانند نماز امام زمان(عج)
۷. صلوات بر آن حضرت
۸. صدقات، احسان و انفاق
۹.نذر و عهد
۱۰.صدقات جاریه و اقدامات ماندگار

گلابچی

در این عصر ولایت تام الهی با حضرت مهدی (علیه السلام) است. و آن بزرگوار چشم عالم امکان و واسطه غیب است. نقل شده است که به حضرت امام هادی (علیه السلام) نوشتند: شخصی مایل است حاجات خصوصی و اسراری را با امام خویش در میان گذارد همان‏گونه که دوست دارد با پروردگارش بازگوید، پس آن حضرت در جواب نوشت:
اگر حاجتی داشتی، پس لب ‏هایت را [به شکل گفتن آن] حرکت بده که همانا جواب به تو خواهد رسید.

علی ابادی

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

ائمه از فرزندان (امام) حسین هستند و هر کس  آن ها را اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده است و هر کس از آن ها نافرمانی کند خدا را نافرمانی کرده است. چرا که اینان عروه الوثقی و وسیله به سوی خدا می باشند.

 

ثریا

هر کار و هر چیزى را که باعث نزدیک شدن به پیشگاه مقدس پروردگار می شود شامل توسل می گردد که مهم ترین آن ها ایمان به خدا و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و جهاد و عبادات همچون نماز و زکات و روزه و زیارت خانه خدا و همچنین صله رحم و انفاق در راه خدا اعم از انفاق هاى پنهانى و آشکار و همچنین هر کار نیک و خیر می باشد.

مرتضی

یکی از مهمترین راه های استفاده از فیض وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسل به ایشان است. این توسل ابعاد مختلفی دارد و می تواند شامل طلب حوائج دنیوی و اخروی و همچنین یاری گرفتن از ایشان در طی مدارج رشد و کمال باشد. علمای ما حتی درباره بهتر شدن نمازهای یومیه سفارش کرده اند که پیش از شروع نماز به امام زمان (علیه السلام) توسل شود.

ضیایی

در کتاب مفاتیح الجنان خواندن نماز امام زمان(عج) در شب جمعه برای اجابت دعای حاجت‌مندان توصیه شده است

حبیب

برای بر آورده شدن حاجت دو رکعت نماز حاجت بخوانید. بعد سـیصد و سـیزده مرتبه صلوات بفرستید و یک بار «سورۀ مبارکه انا فتحنا» را قرائت کنید و ثواب آن را به حضرت نرجس خاتون (س)، مادر گرامی حضرت امام زمان (ع) هدیه کنید. انشاءالله که حاجت روا شوید

ملیحه

من هم مثل شما هر موقع کارم گیر می کند، هزار صلوات نذر حضرت نرجس خاتون، مادر امام زمـان(ع) مـی کنم و کـارم درست می شود

یاوری

حضرت‌ آیه‌الله‌ مظاهری‌ در ضمن‌ تدریس‌ از تألیف‌ و پژوهش‌ نیز غافل‌ نبوده‌ و کتابهای‌ فراوانی‌ را به‌ میراث‌ مکتوب‌ شیعه‌ افزوده‌اند؛ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ کتب‌ زیر اشاره‌ کرد:

۱ـ الحاشیه‌ علی‌ العروه‌ الوثقی‌.
۲ـ توضیح‌ المسائل‌.
۳ـ مناسک‌ حجّ.
۴ـ ولایت‌ فقیه‌ و حکومت‌ دینی‌.
تازه این ها بخشی از آثار این عالم بزرگ هستند.

محسن احمدی

‌ آیه‌الله‌ مظاهری‌، در سالهای‌ زندگی‌ پر برکت‌ خود خدمات‌ علمی‌، فرهنگی‌ و اجتماعی‌ فراوانی‌ را به‌ انجام‌ رسانیده ‌اند که‌ تا هم‌ اکنون‌ نیز ادامه‌ دارد. از جمله‌ خدمات‌ وی‌ که‌ تحول‌ بزرگی‌ در حوزه ‌های‌ علمیه‌ ایجاد کرد، اهتمام‌ ویژه‌ به‌ درس‌ اخلاق‌ و پرورش‌ روحیه‌ معنوی‌ فضلا و طلاب‌ جوان‌ بود. ایشان‌ پیش‌ از انقلاب‌ با اصرار و استقبال‌ فضلا و طلاب‌، درس‌ اخلاق‌ خود را ابتداء در مدرسه‌ فیضیه‌ قم‌ آغاز کردند و اکنون‌ بیش‌ از چهل‌ سال‌ است‌ که‌ این‌ دروس‌ به‌ طور مداوم‌ تشکیل‌ می ‌گردد.

محمد

آیا می دانستید آیت الله مظاهری در مسجد حکیم اصفهان شب‌ خای جمعه و روز های ماه رمضان مجالس سخنرانی عمومی دارد و همه روزه در مسجد امیرالمؤمنین بعد از نماز صبح تفسیر قرآن می‌گوید. وی همچنین در مساجد امیرالمؤمنین، حکیم و دارالشفا در سه وقت نماز اقامه جماعت دارد.

صالح

مظاهری، سالیان بسیاری در حوزه‌های علمیه علاوه بر دروس اخلاق به تدریس دروس مختلف فقهی، اصولی، فلسفی، اقتصاد اسلامی و… پرداخته‌است. در اینجا روایتی که گفته شد این شخص بزرگ را زیر سوال برد.

بو علی

سلام علیکم . به نظر من به جای صحبت از احساس خود ٬ اگر می توانید با یک استدلال علمی مستند ٬ نقد حاج فردوسی را باطل کنید .

طالب

در رابطه با علوم غریبه لازم است توجه داشته باشید علومی که در رابطه با سحر, طلسم , شعبده , حروف , اعداد و تسخیر صحبت می کند جمعا هفت علم می باشد که در کتابی به نام ((اسرار قاسمی )) جمع آوری شده است و یاد گرفتن آن از نظر اسلام , آنجا که برای ارشاد و تبلیغ افراد و تمیز حق از باطل باشد, اشکال ندارد.

شکور

چند سوالی که به شدن ذهن من رو مشغول کرده میخوام بپرسم. گرد آورنده این علم کیست و از کجا بدست آمده؟ (مثلا همه ما میدانیم آورنده قرآن رسول خدا (ص) است و کلامش وحی است)
قدمت علوم غریبه چقدر است؟
چرا این علم درگیر خرافه هم شده است؟

جلال

چرا علوم غریبه حرام اعلام شده است؟؟؟ آیا این علوم با آیات قرآن مغایرت دارد؟؟ نظر حاج فردوسی عزیز در این مورد که حرام است یا خیر چیست؟

جانان

زیرا ورود کردن در این علوم علاوه بر خطراتی که دارد و امور ناشناخته ای که انسان با آن ها مواجه می شود که ممکن است ایمان و اعتقاد و سلامت فکر و اندیشه او را با خطر مواجه سازد, از نظر ثمرات و بازدهی امر مشخص و شناخته شده ای نمی باشد. عده زیادی که وارد این وادی شده اند به انحرافات دچار شده اند. با انجام اموری مانند تسخیر جن دچار محرمات شده اند و از اسرار مردم سر درآورده و آبروی مردم را بر باد داده اند یا با احضار ارواح و ارتباط با مردگان و نقل اخبار و اسرار مردم وارد ورطه غیبت و تهمت و این گونه محرمات شده اند.

سلطان

ما جمکران می‌ رویم. یا غیر جمکران، نماز امام زمان را هر کس خوانده که می ‌داند. هر کس نخوانده بداند. در نماز امام زمان که توسل به ولی خدا امام زمان می‌ شویم. می ‌گویند: صد بار بگو: «ایاک نعبد و ایاک نستعین» صد بار، یعنی آن وقتی هم که ما متوسل به مخلوق می‌ شویم، وسط توسل به امام زمان به خدا می‌ گوییم: «ایاک نعبد» فقط تو، «ایاک نستعین» فقط از تو کمک می‌ خواهیم. 

بو علی

لطفا سند این نمازی که فرمودید را بیان نمایید

مجید

کسانی که می‌خواهند راهی به امام زمان(عج) پیدا کنند، اصلاح دل را باید در اولویت قرار دهند و کینه‌ها، حسادت‌ها، قهرها و … را کنار بگذارند. مبادا میان افرادی قهر رخ بدهد، اگر هم‌چنین شد ما باید به عبارتی پیش‌دستی کنیم و موضوع را حل و فصل کنیم که متاسفانه خیلی کم پیش میاد که پیش رو آشتی باشیم و غرور مان برایمان مهم تر است.

حسینی

اولین شرط توسل ، اصلاح دل و قلب است؛ کسانی که قلب‌ هایشان مشتاق گناه است و به عبارتی همچنان از گناه کردن لذت می‌ برند؛ این‌ گونه قلوب باید اصلاح بشوند. افرادی که حسود هستند و آرزو دارند نفر مقابل‌ شان نابود بشود، این ها با حجت‌ بن‌الحسن (ع) هیچ ارتباطی ندارند. 

مدرس

استغاثه و توسل به حضرت مهدی(عج)، دارای شرایطی است. اینطور نیست که هر کسی که به مسجد مقدس جمکران یا مسجد مقدس سهله برود موفق بشود، بلکه باید آن شروط را رعایت کند.

افراسیابی

پیغمبر در مورد حضرت مهدی فرمود: پدرم، مادرم، فدای مهدی! هنوز مهدی به دنیا نیامده است. امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب در روایت فرمود: مادرم، پدرم، فدای مهدی! امام باقر فرمود: پدر و مادرم فدای مهدی! امام رضا فرمود: پدر و مادرم فدای مهدی! قصه چیست؟ حدیثی از امام صادق داریم «وَ لَوْ أَدْرَکْتُهُ‏» اگر من دستم به امام زمان برسد، «لَخَدَمْتُهُ أَیَّامَ حَیَاتِی» تمام عمر خادم می‌شوم. 

کیمیاگر

ما جمکران می‌ رویم. یا غیر جمکران، نماز امام زمان را هر کس خوانده که می ‌داند. هر کس نخوانده بداند. در نماز امام زمان که توسل به ولی خدا امام زمان می‌ شویم. می ‌گویند: صد بار بگو: «ایاک نعبد و ایاک نستعین» صد بار، یعنی آن وقتی هم که ما متوسل به مخلوق می‌ شویم، وسط توسل به امام زمان به خدا می‌ گوییم: «ایاک نعبد» فقط تو، «ایاک نستعین» فقط از تو کمک می‌ خواهیم. 

کریم

در مفاتیح و کتاب‌ های دیگر یک سری دعا ها مخصوص امام زمان است مثل دعای ندبه، دعای عهد، دعای استغاثه، نمازی داریم به نام نماز امام زمان (ع)، بد نیست جوان ها با این ادعیه نیز آشنا بشوند.

حاج فتاح

از وظایف بزرگ ما توجّه و توسّل به حضرت بقیّه اللَّه ارواحنا فداه مى‏ باشد؛ مخصوصاً در هنگام سختى‏ ها، مشکلات شدیدو بیمارى‏ هاى دشوار که بر انسان وارد مى‏ شود.
در «بحار الأنوار» مى‏ فرماید: ابوالوفاء شیرازى چنین گوید: در زندانى محصور بودم و به خاطر آن پریشان بودم و به واسطۀ امامان علیهم السلام با خدا به راز و نیاز پرداختم، هنگامى که شب جمعه رسید پس از نماز خوابیدم و پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم را در خواب دیدم.

    پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله وسلم او را در خواب راهنمایى فرمود که براى هر حاجتى به کدام امام و چگونه متوسّل گردد؟ آن گاه پیغمبر خدا صلى الله علیه وآله وسلم به او فرمود:
وأمّا صاحب الزّمان فإذا بلغ منک السیف الذّبح ، فاستعن به ، فإنّه یعینک ووضع یده على حلقه .
 و امّا صاحب الزمان ؛ پس هر گاه شمشیر به گلوگاهت رسید – و دستش را بر حلقش نهاده بود – از او یارى بخواه که یاریت مى‏ رساند .

کیان

این که عریضه به امام زمان (ارواحنا فداه) بنویسیم, به نظر من یه نامه ای باشه که حرف هاش از دلت برآمده باشه خیلی زیبا تره. این خیلی قشنگه که آدم حرف های دل خودشو به امام زمانش بزنه. به نظرم یه برگه برداری و هر چی که توی دلته برای آقات بنویسی. هر آن چیزی که دلت را به درد آورده. هر آن چیزی که محرمی جز امام زمانت براش پیدا نکردی. بعد این را به آب جاری باید بندازی, یا توی ضریح امام معصوم که به دست حضرت برسه.

سراب

از اشخاص ناشناس برحذر باشید! رسول الله(ص) را خواب دیده ام یعنی چه؟ اگر شاگرد رسول الله(ص) هستی؛ باید زانو بزنی و به سخنان رسول الله(ص) گوش بدهی. این ادعاها همه اش دروغ است. همه ی اینها برای این است که شما را بربایند. اولیاء خدا اگر رسول الله(ص) را، امام زمان(ع) را در خواب ببینند؛ برای کسی نقل نمی کنند. آن را که خبر شد خبری باز نیآمد.

احمد توکلی

شیخ مرتضی(ره) می فرمودند: به جهت این که به فقراء کمک می کردم؛ یک بدهی پیدا کردم. رفع این بدهی را از امام زمان(ع) تقاضا کردم. یک نامه ای به حضرت نوشتم و گفتم: آقاجان! من که نمی توانم این نامه را در چاه های امامزاده ابوالحسنین بیاندازم، کسی را هم ندارم تا این نامه را در حرم ثامن الحجج(ع) بیاندازد. ایشان می فرمود: رفتم به بازار حلبی سازها، آنجا یک نهر آب بود که جریان داشت، به آن دستورات عمل کردم و نامه را در آن نهر آب انداختم و تا عصر جواب نامه از طرف حضرت آمد

افسر

شفاعت پیامبران و امامان و بندگان صالح خدا که طبق صریح قرآن باعث تقرب به پروردگار می گردد، در مفهوم وسیع توسل داخل است، و نیز پیروى از پیامبر و امام و گام نهادن در جاى گام آن ها، زیرا همه این ها موجب نزدیکى به ساحت قدس پروردگار می باشد حتى سوگند دادن خدا به مقام پیامبران و امامان و صالحان که نشانه علاقه به آنها و اهمیت دادن به مقام و مکتب آنان می باشد جزء این مفهوم وسیع است.

عرشیا

یکی از مهمترین راه های استفاده از فیض وجود امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسل به ایشان است. این توسل ابعاد مختلفی دارد و می تواند شامل طلب حوائج دنیوی و اخروی و همچنین یاری گرفتن از ایشان در طی مدارج رشد و کمال باشد. علمای ما حتی درباره بهتر شدن نمازهای یومیه سفارش کرده اند که پیش از شروع نماز به امام زمان (علیه السلام) توسل شود. با وجود شبهاتی که امروز در بحث توسل مطرح می شود. این عمل در قرآن و روایات اسلامی سفارش شده است.

سمیر

در قرن هفتم و هشتم هجری عده‌ای از عرفای بزرگ که در آن عهد عموماً به «بابا» و «عمو» شهرت داشتند در این مکان متبرک ساکن بوده‌اند که مهمتر از همه آنها «بابا رکن الدین»، عارف و صوفی معروف می‌باشد. پس از وفات بابارکن الدین،وی را در تخت فولاد به خاک سپردند و از آن پس این ناحیه به نام «مزار بابارکن الدین» شهرت یافت و مزار وی جایگاه ریاضت و عبادت عرفا و پارسایان گردید. 

جمشید

اگه محل عبادت صوفیان باشه پس نمی تونه جای مقدسی باشه. چون حاج فردوسی شدیدا با صوفی ها مخالف اند و آن ها را قبول ندارند.

گیتا

قرنهای پنجم تا نهم هجری مزار تخت فولاد یکی از جایگاههای عبادت و ریاضت بوده و عرفا و صوفیان و عبادو زهاددر آنجا برای خود عبادت خانه ساخته بودند و در آنها شب و روز به عبادت و راز و نیاز با خداوند متعال مشغول بودند، چنانچه «کمال الدین اسماعیل اصفهانی» شاعر معروف، در یکی از همین عبادت خانه‌های تخت فولاد به دست مغولان کشته شد. 

کسری

حافظ ابونعیم اصفهانی در کتاب خود به نام «ذکر اخبار اصفهان» به قدمت بخشی از تخت فولاد به عنوان «لسان الارض» اشاره می کند و معتقد است آن گاه که خداوند خطاب به آسمانها و زمین فرمود « به میل یا کراهت بیایید» زمین اصفهان به خداوند جواب گفت و از این روی زبان زمین یا «لسان الارض» نامیده شد. بنابراین قدمت و اهمیت لسان الارض در تخت فولاد با خلقت آسمان و زمین آغاز می شود. این مطلب نشانگر سابقه تاریخی این زمین مقدس بوده و حکایت از آن دارد که این مکان قبل از اسلام نیز مورد توجه و عنایت مردم شهر اصفهان بوده است.

محدثه کریمی

این روایتی که شما گفتین رو من نشنیدم اما اینو زیاد شنیدم که میگن حضرت امام حسن (ع) در اصفهان برای بی اثر کردن جادوی یهود در این ناحیه تختی از فولاد ساخته و در آن منزل کردند. 

شریفی

گویند حضرت امام حسن مجتبی (ع) هنگامی که در مسیر فتح گرگان و یا برای جهاد به طرف قزوین از اصفهان عبور می‌کرده و در این زمین (تخت فولاد) نماز خوانده‌ اند، این زمین با ایشان تکلم کرده است. 

زهرا نوروزی

لسان الارض»، «بابارکن الدین» و «تخت فولاد» شهرت داشته که برای هر کدام از این اسامی وجوهی ذکر شده است.(هر چند برخی از اقوال تاریخی، داستانهای عامیانه و اظهارات مورخین فراتر از یک باور نیست و نمی‌تواند مأخذ علمی و مبنای تاریخی داشته باشد لیکن اظهار آن در دوره های مختلف گویای قدمت تاریخی گورستان تخت فولاد است.)

مرادی

علوم غریبه، علومى مانند علم حروف و اعداد، علم اوفاق، جفر، (جفر صغیر و جفر کبیر) خافیه، کیمیا، لیمیا،هیمیا، سیمیا، ریمیا و علوم دیگر است که شیخ بهایى این علوم را در کتاب «کلّه سرّ» جمع کرده است که هر حرفى اشاره به علمى دارد. 

صفورا

تخت فولاد دیگه چیه؟؟؟؟ اسم مکانه؟؟؟ یه چیزایی تو این پیج میخونی که شاخ در میاری یا اصلا نشنیدی مجبوری همش بگردی تو گوگل ببینی چی به چیه

مجید

باز خوبه اینترنت امروزه کارو راحت کرده زمانای قدیم بدبختا چیکار میکردن؟؟؟ حتما از فضولی و کنج کاوی دیوانه می شدن و می مردن

منهاجی

قبرستان تاریخی تخت فولاد از قدیمی‌ترین قبرستان‌های ایران است. روایتی وجود دارد که بیان می‌کند قبر یکی از پیامبران یهود به نام یوشع نبی در اینجاست قبرستان تخت فولاد مهم‌ترین قبرستان شهر اصفهان محسوب می‌ شده و بیشتر متوفیان شهر اصفهان در این قبرستان مدفون می‌ شدند.

زهرا پروانه

با سلام به حضرت حاج فردوسی. میشه راجب علوم غریبه بیشتر توضیح بدین؟؟؟ چرا باید این علم حرام باشه؟؟

علی کاظمی

علوم خفیه که علوم غریبه نیز نامیده می‌ شوند به نیروهای مافوق طبیعت می‌پردازد و اسرار آن در نزد عالمانش پنهان می‌ماند

سینا پناهی

باور اکثریت دانشمندان امروزی بر این است که توضیحات و ادعا های نهان‌ شناسی یا همان علوم غریبه با علم امروزین ساز گاری ندارد و از راه ‌های علمی بر مبنای روش علمی اثبات‌ پذیر نیست. به عبارت دیگر علم امروزی تماماً در زمرهٔ علوم مسلّم می‌گنجد.

نصیری

ببخشید من خیلی نسبت به علوم غریبه کنج کاو شدم. میشه حاج فردوسی چند کتاب معتبر به بنده معرفی کنند؟؟

جواد

از قدیمی‌ترین نام‌هایی که با علوم خفیه پیوند خورده، نام بلیناس حکیم است، که در منابع بسیاری از جمله کتاب ها و تاریخ الحکماء به عنوان بنیان ‌گذار علوم غریبه یاد شده‌ است. از اوستن، کیمیا گر دوران هخامنشی نیز به عنوان نخستین فردی که دربارهٔ جادو نوشته ‌است، یاد شده‌ است. در میان دانشمندان ایرانی نیز ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی و شیخ بهائی در مورد علوم غریبه آثاری دارند. ابن سینا رسالهٔکنوزالمعزمین را دراین مورد نوشت و رساله شاقول را گسترش داد و قسمت‌هایی از کشکول شیخ بهایی به علوم غریبه و خواص اسماء حسنی اختصاص دارد. از دیگر کتب علوم غریبه می‌ توان به کتاب مرجان جادو اشاره کرد که یکی از بزرگترین کتاب‌های علوم غریبه می ‌باشد.

نصیری

ممنون از لطفتون ولی ببخشید من میخاستم که حاج فردوسی یا همکارانشون به من کتاب معرفی کنن چون کتابی که حاج فردوسی تایید کنن خیلی قابل اعتماد و خواندنی می باشد

سبحان

بسم الله الرحمن الرحیم
یا وَصِىَّ الْحَسَنِ، وَالْخَلَفَ الْحُجَّهَ، اَیُّهَا الْقاَّئِمُ الْمُنْتَظَرُ الْمَهْدِىُّ، یَا بْنَ رَسُولِ اللّهِ، یا حُجَّهَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ، یا سَیِّدَنا وَمَوْلینا، اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِکَ اِلَى اللّهِ، وَقَدَّمْناکَ بَیْنَ یَدَىْ حاجاتِنا، یا وَجیهاً عِنْدَ اللّهِ، اِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللّهِ.
ای جانشین حسن، ای یادگار شایسته، ای پایدار مورد امید، ای مهدی، ای فرزند فرستاده خدا، ای حجّت خدا بر بندگان، ای آقا و مولای ما، به تو روی آوردیم و تو را واسطه قرار دادیم و به سوی خدا به تو توسّل جستیم و تو را پیش روی حاجاتمان نهادیم، ای آبرومند نزد خدا، برای ما نزد خدا شفاعت کن.

مبینا

وظیفه ما برای حل مشکلات و فرار از آنها توسل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که ولی امر ماست می باشد. پس در تمام سختیها و مخصوصا هنگامی که اضطرار ما را فرا می گیرد باید به منتقم آل الله صلوات الله علیه متوسل شویم و بدانیم مشکلات و سختی هایی که به ما وارد می شود متاثر از غیبت آن حضرت است و ما موظفیم که برای ظهور آن بزرگوار دعا کنیم.در بحارالانوار می فرماید: ابوالوفاء شیرازی گفت: در زندانی محصور بودم و از این امر در اضطراب بودم با واسطه قرار دادن ائمه علیهم السلام با خداوند مناجات نمودم. چون شب جمعه شد بعد از فارغ شدن از نماز خوابیدم و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم را در خواب دیدم. آن حضرت راهنمایی فرمود که برای هر حاجتی به کدام امام و چگونه متوسل شوم.رسول خدا به او فرمود:… و اما و صاحب الزمان. پس هرگاه شمشیر به گردن تو رسید از او کمک بخواه که یاری ات می کند.ابوالوفاء می گوید پس در خواب فریاد زدم: یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی فقد بلغ مجهودی؛ ای مولای من ای صاحب الزمان؛ مرا دریاب که توانم تمام شده است.و می گوید: از خواب بیدار شدم در حالی که مامورین زندان زنجیرهایم را باز می کردند.در «سلاح المومنین» می گوید که پدر بزرگوارم می گفت:هنگامی که شمشیر به گلویت نزدیک شد استغاثه کن به مولایت ولی عصر و بگو :یا صاحب الزمان اغثنی یا صاحب الزمان ادرکنی.همانا او باب الله و رحمت الهی و فریاد رس و پسر مصطفی فخر رسولان است.ـ یا صاحب عصر و الزمان ـروایت شده که هر مومنی که امری از امور دنیا و آخرت بر او سخت شد این دعا را ۷۰ مرتبه بخواند یاری و کمک از طرف صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به او می رسد:یا فارس الحجاز ادرکنی،یااباصالح المهدی ادرکنی، یا اباالقاسم ادرکنی ادرکنی و لاتدرکنی، فانی عاجز ذلیل…(کتاب صحیفهء مهدیه: ۴۳۵ و ۴۳۸ )

محمد

یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی

میدونم لا تهلکنی به معنای هلاکم نکن می باشد. اما در این ذکر هم همین معنی را میدهد؟ یعنی امام زمان (عج)
میتواند ما را هلاک کند؟
نمیدونم چطوری بگم.. میتونه مفهوم این ذکر این باشه: یا صاحب الزمان مرا دریاب و نگذار هلاک شوم (یا از زهلاکت نجاتم بده)؟

سینا

نخستین و مهم‌ترین وظیفه انسان، شناخت پروردگار و آفریننده خویش است و از نظر روایات راه معرفت خدا و اوصاف او شناخت اولیای خدا و امامان معصوم(علیهم السلام) است، چون آن‌ها مظهر اسما و صفات الهی و آینه جمال و جلال پروردگارند. معصومین(علیهم السلام) انسان‌های کاملی هستند که خداوند آنان را خلیفه و نماینده خود در زمین قرار داده و اراده کرده است که با آنان شناخته شود و از مسیر اطاعت آن‌ها، اطاعت شود و ثواب و عقاب را نیز بر مدار اعتقاد و اطاعت آنان قرار داده است.
وقتی از امام حسین(علیه السلام) درباره معرفت خدا و چگونگی آن سۆال شد، حضرت فرمود: «مراد از شناخت خدا شناخت اهل هر زمانی نسبت به امام خویشتن است، آن امامی که اطاعت او بر آنان واجب است۱
بتابراین لاتهلکنی عدم محرومیت ازامام (ع)در معرفت وشناخت واطاعت است
۱. شیخ صدوق، علل الشرایع، جلد۱، صفحه ۹، ح ۱، چاپ اسلامیه.» .(۱)

ماجده

با سلام خدمت حاج فردوسی من سوالی داشتم این‌که می‌گوییم: «یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی»؛ مگر حضرت امام مهدی(عج) ما را هلاک می‌کنند؟

جلیل

امام زمان(عج) خلیفه خدا است و طبق حدیث ثقلین، هم‌طراز قرآن است. همان‌طور که خدا هادی و مضلّ است (هم هدایت کننده و هم گمراه کننده) و همان‌طور که قرآن موجب هدایت اهل تقوا است، عامل گمراهی افراد فاسق و ظالم است، به همین صورت، امام زمان نیز عامل هدایت مؤمنان و گمراهی و هلاکت دنیاطلبان است؛ یعنی برخی از مردم به دلیل سرپیچی و مخالفت با قرآن و اهل بیت و امام زمان خود، به ورطه هلاکت و شقاوت می‌افتند. بنابراین، معنای این جمله این نیست که امام زمان افراد صالح و درست‌کار را هلاک می‌کند، بلکه همانگونه که قرآن در صورت بی‌توجهی و مخالفت، موجب هلاکت عده‌ای می‌شود، مخالفت با امام نیز می‌تواند به هلاکت افرادی بیانجامد و افراد باایمان در این ذکر، دست به دعا برمی‌دارند که چنین چیزی رخ ندهد.