۲۱ آذر

سؤالاتی در باره‌ی شب یلدا

سؤال: شب یلدا از کجا وارد سنت ما شده است؟
جواب: این سنت از شیعه وارد ایران نشده بلکه از ایران باستان باقی مانده و علی رغم تغییر دین و آئین نیاکان ما، این رسومات بی‌اساس، همچنان زنده مانده است.

سؤال: آیا شب یلدا در اسلام مورد تأیید است؟
جواب: چون چنین چیزی در اسلام نیست لهذا نمی‌توان به عنوان یک مناسبت به دنبال تأیید یا ردش در اسلام عزیز بود بلکه باید به جهت محتوا، بررسی شود. کارهای خوب در این شب (مانند سایر روزها و شب‌های سال) خوب است و کارهای بد در این شب (مانند سایر روزها و شب‌های سال) بد است.

سؤال: آیا شب‌نشینی شب یلدا، حکمی در اسلام دارد؟
جواب: در روایت است که بیدار ماندن بعد از نماز عشاء (چه در شب یلدا و چه در سایر شب‌های سال) فقط برای چند کار مجاز است، بردن عروس به خانه‌ی داماد، نماز خواندن، تحصیل علم،‌ تلاوت قرآن و سفر.
سند ۱: عَنْ رَسُولِ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) قَالَ: «لَا سَهَرَ بَعْدَ الْعِشَاءِ الْآخِرَهِ إِلَّا لِأَحَدِ رَجُلَینِ، مُصَلٍّ أَوْ مُسَافِرٍ» (وسائل‏الشیعه/۶/۵۰۴؛ بحار الأنوار/۷۳/۱۷۹)
سند ۲: «عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (علیه‌السلام) عَنْ آبَائِهِ (علیهم‌السلام) عَنِ النَّبِی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) قَالَ: «لَا سَهَرَ إِلَّا فِی ثَلَاثٍ مُتَهَجِّدٍ بِالْقُرْآنِ أَوْ فِی طَلَبِ الْعِلْمِ أَوْ عَرُوسٍ تُهْدَى إِلَى زَوْجِهَا» (وسائل‏ الشیعه/۲۰/۹۲؛ الجعفریات/۹۴؛ الخصال/۱/۱۱۲؛ بحار الأنوار/۱/۲۲۲ و ۷۳/۱۷۸ و ۱۰۰/۲۶۷؛ مستدرک‏ الوسائل/۵/۱۱۷ و ۱۴/۱۹۵؛ روضه الواعظین/۱/۶؛ نوادر راوندی/۱۳)
سند ۳: عَنِ الصَّادِقِ عَنْ أَبِیهِ عَنْ آبَائِهِ (علیه‌السلام) عَنْ رَسُولِ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) قَالَ: «إِنَّ اللَّهَ کرِهَ لَکمْ أَیتُهَا الْأُمَّهُ أَرْبَعاً وَ عِشْرِینَ خَصْلَهً وَ نَهَاکمْ عَنْهَا إِلَى أَنْ قَالَ وَ کرِهَ النَّوْمَ قَبْلَ الْعِشَاءِ الْآخِرَهِ وَ کرِهَ الْحَدِیثَ بَعْدَ الْعِشَاءِ الْآخِرَهِ». (من لا یحضره الفقیه/‏۳/۵۵۶)

سؤال: اگر شب یلدا در ماه‌های عزا مانند محرم و صفر افتاد، تکلیف چیست؟
جواب: انجام واجبات و مستحبات، در همه‌ی ایام سال و ماه، خوب است و اثر مثبت در کمال و سعادت دارد؛ و انجام محرمات و مکروهات در همه‌ی ایام سال و ماه، بد است و اثر منفی در کمال و سعادت دارد. باید محتوای همه‌ی شب‌های سال (چه بلندترین و چه کوتاهترین شب باشد) را منهاجی کنید.

سؤال: آیا شب یلدا را می‌توان «شب حسرت عابدین» نام نهاد که از این به بعد، شب‌ها کوتاه و روزها بلند می‌شود و زمان بهره‌ی عبادی شب، کوتاه‌تر است؟
جواب: بله، بر طبق روایتی که امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «الشِّتَاءُ رَبِیعُ‏ الْمُؤْمِنِ یطُولُ فِیهِ لَیلُهُ فَیسْتَعِینُ بِهِ عَلَى قِیامِهِ وَ یقْصُرُ فِیهِ نَهَارُهُ فَیسْتَعِینُ بِهِ عَلَى صِیامِهِ» (امالی شیخ صدوق، ص ۲۳۷، المجلس الثانی و الأربعون) یعنی زمستان، بهار مؤمن است که با طولانی بودن شب‌هایش بر شب‌زنده‌داری و با کوتاه بودن روزهایش بر روزه‌داری کمک می‌گیرد؛ شاید به نحوی حسرت مؤمنین و مؤمنات را به همراه داشته باشد.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

103
دیدگاه

63 نویسندگان
40 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
26 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
حمیدرضا

خداوند در آیات بی‌شماری به بندگان خود دستور می‌دهد خویشاوندان و نزدیکان خود را فراموش نکرده و همواره جویای احوال آنها باشند و آنها را از قطع رحم و رسیدگی نکردن به خویشان برحذر می‌دارد. امام باقر علیه‌السلام در اهمیت این موضوع می‌فرماید: «صله رحم اعمال را پاک می‌کند، دارایی‌ها را فزونی می‌بخشد، بلا را برطرف می‌گرداند، کار حساب‌رسی در قیامت را آسان می‌کند و مرگ را به تأخیر می‌اندازد» . هدف از برگزاری شب یلدا دید و بازدید و دور هم بودن است و یلدا بهانه ایست برای این امر مبارک.

یگانه

بله من با حرف شما کاملا موافقم و اکثرا هم با این حرف شما موافق هستن زیرا
صله رحم و دیدار با اقوام به قدری اهمیت دارد که رسول خدا صلی الله علیه و آله حتی یک سال پیاده‌روی برای آن را جایز می‌شمارد. شب‌های بلند زمستانی، فرصت بسیار خوبی است که می‌توان از آن بهره‌برداری صحیح کرده، به دیدار اقوام و نزدیکان شتافت و در اجرای این سنت پسندیده و نیک که ثواب بسیاری هم دارد، پیش‌قدم شد.

مهدیه

امسال هم مثل هر سال خیلی ها منتظر طولانی ترین شب سال یا همان شب یلدا می باشند . در اینکه شب یلدا و خیلی از مراسماتی که در آن شب انجام می شود خرافات و برگرفته از دوران ایران باستان می باشد شکی نیست ، اما این شب موارد خوبی هم دارد که می توان از آن استفاده کرد . یکی از این مواردی که شب یلدا معمولا آن را انجام می دهیم صله ارحام و عیادت از سالمندان و بیماران می باشد که می توان گفت تنها فایده ی معقول شب یدا همین رسم است .

اسمان

نه اینکه مخالف سنت های ایرانی باشم

و نه به قول یکی از دوستانم ایرانی بودنم را فراموش کرده باشم

و نه اینکه دور هم جمع شدن و تفعل و این سنت هوشمند آریاها را بد بدونم

ایرانیان پاک اندیش هزاران سال قبل هر وقت تاریکی و ظلمت مدتش طولانی می شد، دور هم جمع می شدن بیدار و هوشیار و متحد تا ظلمت به پایان برسه

اما آیا ما به این چیزا فکر کردیم…

فندق

آیین شب یلدا یا شب چله یکی از رسوم و جشن‌های دیرین ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به‌دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره‌ی شمالی کره زمین گرامی داشته می‌شود. هرچند برخلاف آنچه در کودکی گمان می‌کردیم، این بلندترین بودن ناشی از تفاوتی یکی دو دقیقه‌ای است، اما از شکوه و ابهت این شب در نظرمان کاسته نشده است. ایرانی‌ها در این شب سعی می‌کنند در کنار بزرگ‌ترها باشند، خوراکی‌ها و غذاهای شب یلدا را نوش جان کنند، فال حافظ بگیرند و خلاصه با یادآوری اینکه «پایان شب سیه، سپید است» اوقات شادی را سپری کنند.

در این شب که غذاهای رنگارنگ و خوراکی‌های خوش‌مزه دهان‌مان را آب می اندازد، دور هم جمع می‌شویم و حافظ یا شاهنامه می‌خوانیم. در زمان‌های قدیم‌ بزرگ‌ترهای فامیل برای دیگران داستان می‌گفتند. امروز هم ما سعی می‌کنیم دورِهم در کنار پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان جمع بشویم و این سنت دیرین را زنده نگه‌داریم.

وجیهه

باتوجه به مشکلات روز افزون و عدم ارتباط اهل فامیل شب‌یلدا نوروز و سیزده‌بدر از زمان هایی است که می‌توان در‌آن به صله‌رحم پرداخت که بسیار توصبه شده است.

مهربان

سرور گرامی، اسلام به تمام خوبیها و مکارم اخلاقی در همه شئون زندگی توصیه کرده است و نیازی نیست که ما در قالب احیای یک امر غیر دینی و غیر اسلامی صله رحم را محدود سازیم. عید سعید فطر و عید سعید قربان از جمله اعیاد اسلامی هستند و می توانند جایگزین شان شوند و بعنوان یک مسلمان بایستی مسیر زندگی را بسوی اطاعت از خدا و رسول سوق داد. و احیای دستورات اسلامی سراسر سعادت و و مایه آرامش است و ما نیز موظف به بیان دیدگاه های اسلام هستیم .

محسن احمدی

طولانی بودن شب‌های زمستانی و آرامشی که در آن برای آدمی ایجاد می‌شود، بهترین فرصت برای مراقبت و رسیدگی به اعمال روزانه است نه پرداختن به پر خوری و غیبت و هزار جور کار غیر اسلامی دیگر.

غریب

اسلام، کِی و کجا با شب‌نشینی‌های این چنینی مخالف کرد؟ قرآن و سنت نبوی، این گونه گرما بخشیدن به نظام خانواده را تحت عنوان «صله‌ی رَحِم» ستوده است و آن را در برخی موارد، واجب، و در مواردی بسیاری مستحب (و موجب برکت) دانسته است.

ادیب

هر جا بهانه ای برای شادمانی و با هم بودن است را بهانه کنیم برای زندگی…..
دیگر از کجا آمده و از کیست مهم نیست….مهم حس خوبیست که در میان این حجم اندوه بر ما پدید می آورد…

یزدانی

گرچه فک می کنیم ماب عنوان یک مسلمان معتقد ایرانی بایدا تلفیق آرمانهای ایرانی – اسلامیان ، حس تقابل را در این زمینه پایدار نگه داریم . آیا به چالش کشیدن نیاکانمان نوعی بی حرمتی به اجدامان نیست . آیین شب یلدا یادگاری از نیاکان ما در راستای حفظ سنت حسنه صله رحم و احترام به سالخوردگان و بکارگیری اندرز بزرگان در مسیر خط مشی زندگیمان است . آیا براستی زرتشت از دسته پیامبران مقرب درگاه خداوند نبوده ؟ که با ظهور خضرت ختمی مرتبت موجبات تکمیل دینمان از سوی خداوند متعال مهیا گردیده . پس بیایم بجای نفاق افکینیبین سنتهای ملی و مذهبی و با بازنگری موارد موثر و مثبت سنتهای ملیمان در کنار سنت های مقدس دین مبین اسلام در راستای بکارگیری دستورات دین مبین اسلام بکار بندیم .

محمد

بنده یک روحانی وکارشناس دینی هستم به نظرات استادارجمندم حاج فردوسی عزیز احترام میگذارم ولی بایدعرض کنم جشن ملت عزیزایران درشب یلدابه هیچ وجه ناظربه خرافی بودن وافسانه ای بودن یلدانیست وهیچ توجهی به اینکه هفت هزارسال قبل اجدادمان باچه هدف ونیتی شب یلدارادورهم جشن میگرفتندندارندبلکه جشن ودورهم بودن درشب یلداصرفابخاطرنفس عمل است که نیکووپسندیده است وجنبه صله رحم وملاطفت ودلجوئی وبازدیدبزرگانمان است درواقع عمل خرافی ۷هزارساله به مرورزمان استحاله شده به یک سنت حسنه

قدبریان

با سلام به نظر من شب یلدا خوبه باعث میشه صله رحم کنیم و دور همدیگر جمع شویم

شفا

والا کسی با صله ی رحم مخالف نیست باید دید به چه مناسبتی داریم صله ی رحم می کنیم و دور هم جمع شدیم، به خاطر شبِ زایش خورشید؟! آیا این عمل خرافه نیست؟

عابدین

از اینکه نمی تونی با فکر و استدلال و منطق ،حق رو بر گزینی متاسف باش دوست عزیز. مگر شما خورشید پرست هستی که بهت بر خورده. آیا انسان را خدا آفرید که خورشید را بپرستد یا خدای یکتا را؟ (والا ما و شما و خورشید را همان الله آفرید.) این اوج فهم و بدون تعصب راه درست را انتخاب کردنه که فلسفه یلدا رو بیان کنیم. ما این روز را بهانه ای برای دور هم جمع شدن خانواده و صله رحم قرار دادیم نه جشن برای زایش خورشید!.

جواد

ما ایرانی هستیم . از اقوامی با پیشینه تاریخی فراوان و این قدمت خود از افتخارات ماست.کشور ما آثار تاریخی زیادی دارد . گذشته ای ما مملو از دانشمندان ،ادبا و مشاهیری که باعث افتخار هر ایرانی هستند. آنچه امروز باعث مباهات ما است و به بیان بهتر بزرگ ترین افتخار ماست ، تشرف نیاکان مان به دین اسلام و مذهب تشیع است . دینی که به خاطر آموزه های جامع و مانع خود ، بر فرهنگ ایرانیان تاثیر بسیار گذاشت. و به علت دور بودن از تعصب ، با مصادیق فرهنگی صحیح آن نجنگید ، بلکه سنن صحیح آن را با خود همسو کرد. در کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام » استاد مطهری آمده است که : «اسلام بدون شک یک نظام فکری و اعتقادی جدید به ایران داد . و مردم ایران بشکل بیسابقه‏ای نظامات فکری و اعتقادی اسلام‏ را پذیرفتند و افکار و معتقدات پیشین خود را دور ریختند . و این پذیرش‏ دفعی و فوری نبود ، تدریجی بود . و مخصوصا بیشتر در دوره استقلال و قدرت ایرانیان در مقابل اعراب صورت گرفت. این بحث از این جهت دلکش است که اسلام از یک امتیاز خاص‏ برخوردار است که هیچ آیینی مانند آن این… ادامه »

زهره

یکی از نکات مهم و برجسته در این شب بحث صله رحم است که باید دقت داشت نباید با هیچ فامیلی این ارتباط و صله رحم قطع شود و گاهی بعضی افراد خود حکم شرعی صادر می کنند که، با این فامیل چون مشکل دارد نباید رفت و آمد کرد در حالی که روایت داریم که، شخصی از امام صادق (علیه السلام) پرسیدند: «برخی خویشاوندانم ‏خط و تفکر دیگری دارند، غیر از فکر و مرامی که من دارم. آیا آنان برمن حقی دارند؟ حضرت فرمود: آری، حق قرابت و خویشاوندی را چیزی قطع نمی‏ کند. اگر با تو همفکر و هم عقیده باشند که دو حق بر تودارند: یکی حق خویشاوندی، دوم حق اسلام و مسلمانی»

طلا

مراسم شب یلدا برگرفته از این تفکراست که ﺷﺐ ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺭﻭﺯ ﺩﻱ ﻣﺎﻩ،ﺷﺐ ﻳﻠﺪﺍ ﺍﺳﺖ،ﻳﻌﻨﻲ ﺁﺧﺮﻳﻦ ﺷﺐ ﭘﺎﻳﻴﺰ،ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺷﺐ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ،ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻗﻮﺱ،ﺁﻏﺎﺯ ﺟﺪﻱ ﻭ ﺩﺭﺍﺯﺗﺮﻳﻦ ﺷﺐ ﺳﺎﻝ.ﻭﺍﮊﻩ ﻳﻠﺪﺍ ﺳﺮﻳﺎﻧﻲ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﻲ ﻭﻻﺩﺕ ﺍﺳﺖ.ﻭﻻﺩﺕ ﺧﻮﺭﺷﻴﺪ‏(ﻣﻬﺮ،ﻣﻴﺘﺮﺍ).هزاران سال پیش و قبل از ورود دین مبین اسلام به ایران ایرانیان پیرو زردشت(زرتشت)براین باور بودند که تاریکی نماینده اهریمن در شب بوده و چون در طولانی‌ترین شب سال،تاریکی اهریمنی بیشتر می‌باشد

امید

به هیچ وجه نمیتوان رسوماتی را که از نیاکان و اسلاف ما به ارث رسیده رو مذموم و خرافی دانست مگر اینکه در تقابل با روح بلند انسانی و ناقض عقلانیت و تعالی شخصیت آدمها باشد ، دوست عزیز پیدایش مراسم شب چله شاید از نظر شما و دیدگاه بعضی ها بنا به مستندات ی که اصلا ارایه نکرده اید ریشه خرافی (به قول حضرتعالی ) داشته باشد اما ببینید و بیندیشید در این دنیای سیطره فضای مجزا ی و باتلاق گندیده خاورمیانه آیا گرد هم آمدن خانواده ها با حضور روشن و مبارک پیرترها و بزرگان در یک شب خاص که فقط به گفتگو و خنده و تفریح سالم منتهی میشود کجایش خرافات و بدعت و وارداتی است ، مگر نه اینست که ایرانی هستیم مگر نه اینست که باید همدیگر را با هر آداب و رسوم و فرهنگ دوست بداریم بکوشیم که زیباترین ها را به همدیگر بیا موزیم و هدیه دهیم مال هر کی هست کرد ، فارس ، عرب بلوچ یا آذری … اگر مال ما نیست نمونه ها ی بسیار زیادی وجود دارد که انجام میدهیم و از عربستان و حجاز و عراق و شام آمده اند و رسوم اسلامی هم هستند و خوشحالی م… ادامه »

صدرا

یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‎اند. در این باور یلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است. این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد. نور، روز و روشنایی خورشید، نشانه‌هایی از آفریدگار بود، در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه‌هایی از اهریمن. مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می‌برند. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه‌تر نشانه‌ای از غلبهٔ تاریکی.

علی

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:
«الشتاء ربیع المومن یطول فیه لیله فیستعین به على قیامه و یقصر فیه نهاره فیستعین به على صیامه»
ترجمه: زمستان بهار مؤمن است از شب‌هاى طولانى‌‏اش براى شب زنده‏‌دارى و از روزهاى کوتاهش براى روزه دارى بهره می‌گیرد.

ثنا

آیین شب یلدا به‌تنهایی گواهی بر این مدعاست که در روزگاران گذشته در نیمی از دنیای کهن که از شبه‌قاره هند آغاز می‌شود، از اروپا می‌گذرد و به آفریقا می‌رسد، این جشن به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شده و حتی مصریان باستان هم برای میلاد دوباره خورشید آیین برگزار می‌کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت آنچه امروزه در کشورهای ایران، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و ترکیه با نام شب یلدا و آنچه در کشورهای کاتولیک با نام کریسمس برگزار می‌شود، تلفیقی از فرهنگ‌های مختلفی است که در طول هزاران سال تاریخ تمدن در سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا دست به دست چرخیده است. شباهت‌های فرهنگی انکارناپذیری که در این نمونه ساده از برگزاری مراسمی آیینی وجود دارد نشان می‌دهد که زمانی دور از مرزهای امروزی، این کشورها تعاملات میان‌فرهنگی بسیار گسترده‌ای با هم داشته‌اند. تعاملی که شاید سیاست امروز جهان سبب رنگ‌باختگی آن شده باشد اما آثارش را می‌توان همچنان آشکارا در زندگی مردم تمام این نواحی دید. جشنی که پیام‌آور صلح و نوید روشنایی است.

ماهور

منشأ پیدایش شب یلدا از چه زمانی و در میان چه قومی بوده است. دیرگاهی که دین مبین اسلام، این نور نابود کننده باطل، هنوز نتابیده بود، در میان مردمانی که آنها را آریایی می خواندند، البته نه فقط این مردمان، بلکه در سرتاسر جهان، عقایدی شیطانی که در آن شرک و خرافه پرستی و جهل و نادانی بیداد می کرد، در آداب و رسوم مردم وجود داشت. در ایران، مردمان، خورشید را مظهر خدا، و آتش پرستی را جزیی اساسی از باور و اعتقاد خود می پنداشتند و آیینشان پر بود از اعیادی که هر یک به گونه ایی با خورشید و نور در ارتباط بودند، به گونه ایی که برای رفتن از هر ماهی به ماه دیگر درآخر ماه جشن می گرفتند و بر آین باور بودند که در جنگ همیشگی میان نور و تاریکی، این نور است که همیشه برنده خواهدشد. یکی از این اعیادشان شب یلدا بود که در آخرین شب پاییز هر سال برگزار می گردید. یلدا به معنای میلاد و تولد است، کلمه ای است سریانی که گفته می شود شکلی از آن یعنی “ولد”، به زبان عربی به میراث رسیده و بعد در زبان فارسی به شکل امروز رایج شده است. از نظر… ادامه »

جاودان

گذشتگان ما این جشن را به زیبایی برگزار می‌کردند و در آن هر کدام از آئین‌هایش پر از مفاهیم با ارزشی است که ریشه در دین اسلام دارد و شادی را با ابزارهای بسیار ساده به اعضای خانواده هدیه می‌کردند؛ کاش نسل امروز هم با وجود زندگی ماشینی و پرمشغله این راه را در پیش گیرند و جشن و سرور در شب یلدا را به نحوی برگزار کنند که غنی از ارزش‌های فرهنگی و دینی باشد.

شهلا

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیهٔ آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند. در آیین کهن، بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می گذاشتند و با جامه ای سپید به صحرا می رفتند و بر فرشی سپید می نشستند. دربان ها و نگهبانان کاخ شاهی و همهٔ برده ها و خدمت کاران در سطح شهر آزاد شده و به سان دیگران زندگی می کردند. رئیس و مرئوس، پادشاه و مردم عادی همگی یکسان بودند. البته درستی این امر تایید نشده و شاید افسانه ای بیش نباشد. ایرانیان در این شب باقی مانده میوه هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات می خوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می نشستند تا سپیده دم بشارت روشنایی دهد زیرا به زعم آنان در این شب تاریکی و سیاهی در اوج خود است. جشن… ادامه »

یسنا

سلام خدمت حاج فردوسی عزیز و منهاجیان تاریخجه شب یلدا شرق شناسان و مورخان متفق القولند که ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز و آذر ماه را که درازترین و تاریک ترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند، در کنار یکدیگر خود را سرگرم می کنند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنی گراییدن آسمان (حصول اطمینان از بازگشت خورشید در پی یک شب طولانی و سیاه که تولد تازه آن عنوان شده است) به رختخواب می روند و به استراحت میپردازند. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می شد. جشن ساتورن پس از مسیحی شدن رومی ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه یافت که در همان نخستین سده آزاد شدن پیروی از مسیحیت در میان رومیان، با تصویب رئیس وقت کلیسا، کریسمس (مراسم میلاد مسیح) قرار دادند. (الآثار الباقیه عن القرون الخالیه، متن،ص: ۳۶۳ ) که چهار روز و در سال های کبیسه سه روز بیشتر از یلدا فاصله ندارد و مفهوم هر دو واژه هم یکی است. از آن پس این… ادامه »

ناشناس

سلام علیکم به افراد

اقایون وخانوم های محترم بنده حدود شش سالی هست که تفکرم به برنامه منهاج فردوسیان تغییر کرده صحبت اصلیم بابت ازدواج هست بنده دنبال خانومی میگردم که اصول وعقایدش اگر منهاجی باشد که خیلی عالی ولی اگر مذهبی در حد واجب حرام رعایت شود وپوشش مناسب وچهره آراسته خوبی داشته باشه اونم عالیه اگر هست به این آیدی در تلگرام پیام دهد تا ان شا الله با هم صحبت کنیم و آشنا شویم
ممنون ومتشکر

ایدی بنده
GALBSAFF@

صادقی

مهم نفس عمل است کار خوب و عبادت در کنار صله رحم خیلی هم عالیست

سعید

سلام خسته نباشید شب یلدا از زمان نوروز باستان کورش کبیر و زردتشتیان بوجود آمده

ابوالفضل

به نظر من شب یلدا چیزی است که به عنوان عرف در جامعه اسلامی به وجود آمده است و نمی شود آن رو تغییر داد مگر اینکه زوری بالای سر مردم باشد که این کار خیلی قبیح است و. انسان رو از اسلام زده می کند چون اسلام فقط امد و فرمود از چیز های حرام دوری کنید پس نتیجه می گیریم که شب یلدا ید است رو اسلام ناب محمدی نگفته زیرا چیز حرام و بسیار قبیحی نیست

عبد الزهرا

تازه علاوه بر این که چیز حرام و قبیحی نیست می توان گفت شاید چیز و امر مستحبی هم باشد زیرا در این ایام مردم به دید و بازدید هم می روند و این امر بسیار امری است که در اسلام پیوسته به نام صله رحم به آن سفارش شده است و بود و خواهد بود پس امر شب یلدا شاید سندیت نداشته باشد ولی چون طبق گفته اسلام هر صله رحم مستحب است پس چون صله رحم داخل شب یلدا می باشد پس شب یلدا هم مستحب است به عنوان یه منطقی گفتم بهتون با تشکر از گوش شنوای شما دوست عزیز انشالله که با دعای رهبر معنویمان حاج فردوسی حفظه به مقامات بزرگ و کوچک و متوسط و عالیه برسیم یا علی

ناصر

برگزاری مراسم یلدا، اگر بتوان نام جشن بر آن نهاد، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندان و دوستان نزدیک محدود می شود. در کتاب ها و سندهای تاریخی به برگزاری مراسم شب یلدا اشاره ای نشده است. ابوریحان بیرونی از جشن روز اول دی ماه که آن را خرم روز نامند، در دستگاه حکومتی و پادشاهی یاد می کند. نامی از شب یلدا در میان نیست که می توان دلیل آن را خانوادگی و همگانی و غیر رسمی بودن جشن یلدا دانست

حدیث

 در مواردی اسلام برخی از رسوم را طبق مبنای فوق اصلاح کرده و قسمت‌ هائی را رد و قسمتهایی را تأیی می کند و اگر در اجرای این سنت‌ ها دچار افراط کاری شویم نظیر: اسراف در مخارج، چشم هم چشمی و آوردن فشار مالی نا مناسب به خانواده و … قطعاً مخالف احکام دین اسلام بوده و مردود است.

زهرا

یلدا مجالی است که به تعبیر مولانا فرصت وصل خویش را بازجوییم و با گرمی لبخندها و صمیمیت برخواسته از دیدار بزرگان و خویشان به استقبال سرمای زمستانی رویم؛ سرمایی که در پس آن سرزندگی، نشاط و رویش طبیعت خواهد بود.

خیرالله

سلام ببخشید چطور شد؟ شما که داخل مقاله ی مربوط به شب یلدا گفته بودید که شب زنده داری به جز برای کارهایی خاص کار ناشایستی هست و الان دارید این ها رو تبلیغ می کنید؟ از نظر من که این تناقض داره و نمیشه به هیچ جور این تناقض رو برطرف کرد چون خود شما این حرف رو زدید و الان اون رو انکار کردید واقعا برای من جای تعجب هست؟ لطفا خودتون یا اگر منهاجیون عزیز میتونن پاسخی در برابر این تنقض بدن در پاسخ به همین کامنت اون رو ذکر کنند خیلی دوست نظر بقیه رو هم بدونم در این باره!

Sara

سلام. نمبتونیم بگیم بی اساس.. بهرحال جشنی نیست که گناهی توش اتفاق بیفته، بزن و برقص نداره. و اتفاقا چیزهای خوب زیاد داره که تو دین اسلام هم تایید و تاکید شده. مثل صله رحم. اکرام بزرگان فامیل، خوردنیهاش هم همه نعمت خدا و همه حلال هستن. دیوان حافظ هم شعر عرفانیه و ترانه و لغو نیست. به نظر من شب یلدا با وجود اینکه ریشه الهی نداشته ولی تو اجرا منافاتی هم با سنت الهی نداره. به نظر من بهتره اینجوری مردم رو به روش دشمنان داخلی و خارجیمون از اسلام زده نکنید و متحجرانه رفتار نکنید. متشکرم.

الف. زهرا

درمورد شب یلدا : من با نظر شما کاملا موافقم و به نظر من اینکه بهتره سنت ها و ایین های غلط و بیهوده ای که
بین مردم و به اسم اسلام جا افتاده رو تصحیح کنید که شبه ای بین مسلمون ها ایجاد نشه و بهانه ای برای دشمنانمون نباشه که بتونن تفرقه ای ایجاد کنین و متاسفانه باعث بشه بسیاری از مسلمون ها به درستی اسلام رو نشناسن و از اون طرد بشن و اینکه به نظرم سنت حسنه ای هست و با این مشکلاتی که مردم دارن و گاهی باعث میشه دیدار بزرگترها از یاد بره و همین بهانه ها اس که میتونیم دور هم جمع بشیم و از از این دور هم بودن ها لذت ببریم

هلما

سؤال: آیا شب یلدا برگرفته از دین زرتشت است؟ نظر اسلام درباره شب یلدا و شب چله چیست؟

اسماعیل

خدا می دونی که قصد ما دور هم بودن و گذروندن لحظات خوشه. چرا می خاین همین دل خوشی های کوچیک رو از مردم بگیرید. ولی باز هم چون حاج آقا فردوسی فرمودن قطعا حکمتی داره و تا جایی که بشه شب یلدا رو طولانی برگزار نمی کنیم پو فقط ساعاتی رو به دید پ بازدید می‌گذرونیم.

علی

خداوند در قرآن کریم بندگان خود را به قصه‌های قرآن توجه داده و هر یک از این سرگذشت‌ها را دارای حکمتی می‌داند که برای انسان‌ها هزاران پند و اندرز در خود نهفته دارد. امام علی علیه‌السلام نیز می‌فرماید: «بهترین داستان، رساترین اندرز و سودمندترین پند، کتاب خدای عزوجل است.» داستان‌ها و افسانه‌های زمینی، پس از چندبار تکرار، کم‌کم تازگی و جذابیت خود را از دست می‌دهد؛ ولی قرآن تنها کلامی است که هر اندازه هم تکرار شود، “کهنه‌شدنی” نیست. در شب یلدا و شب‌های زمستانی که دور هم جمع می‌شویم و پای صحبت بزرگ‌ترها می‌نشینیم، نیکو و شایسته است به جای داستان‌ها و قصه‌هایی که گاه با خرافات همراه است، به قصه‌های قرآنی توجه کنیم که هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود و خرافات در آن راه ندارد

نسترن

ببخشید ها شما توصیه اس که کردین خودتون هم عملیش میکنید؟؟؟ شاید برای یه عده اون داستان ها هیچ جذابیتی نداشته باشه و این مسئله یه چیز کاملا سلیقه آیه.

یاسین

روزها و شب‌های زمستان، بهترین فرصت برای راز و نیاز و مناجات با خداوند است. امام صادق علیه‌السلام این فرصت نیکو را این‌گونه معرفی می‌کند: «زمستان، بهار مؤمن است. شب‌هایش طولانی است که برای عبادت نیمه‌شب از آن کمک می‌گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می‌جوید». برخاستن از خواب شیرین در دل شب و اندیشیدن در ملکوت آسمان‌ها و زمین، خدا و قدرت او و نیز روزه گرفتن در روزهای کوتاه زمستانی، بهترین و خالص‌ترین عبادت خدای تعالی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «روزه زمستان، غنیمتی فرح‌بخش است»

سینا پناهی

امام علی علیه‌السلام اسراف کردن را موجب هلاکت دانسته و امام سجاد علیه‌السلام در دعا و مناجات‌های خود با خدا می‌فرماید: «و مرا از زیاده‌روی بازدار و روزی‌ام را از تلف شدن نگاه‌دار و دارایی‌ام را با برکت دادن به آن افزون کن و راه مصرف آن را در کارهای خیر به من بنمایان.» رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می‌شود که با زیاده‌روی نکردن در مصرف خوراکی‌ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف یتیمان و افراد بی‌بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه چنین اقلامی را در این شب ندارند

رسول عبادی

ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب‌های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می‌ورزند.

حسین

رسم و رسوم زیبا و اتفاق های خوب که در این شب میوفته از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سال‌مندان و بیماران است.

حسين مهدى زاده

یلدا سلام علیکم، تا جاییکه بنده میدانم یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود یک سنت باستانی است که پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‎اند. در این باور، یلدا بمعناى میلاد، روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر (ایزد نور) است. این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور (میترا) معروف شد. در آن روزگار، نور، روز و روشنایی خورشید، نشانه‌هایی از آفریدگار بود، در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه‌هایی از اهریمن. مشاهده تغییرات مداوم شب و روز، مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می‌برند. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه‌تر نشانه‌ای از غلبهٔ تاریکی. یلدا برگرفته از واژه‎ای سریانی است و مفهوم آن «میلاد» است (زیرا برخی معتقدند که مسیح در این شب به دنیا آمد). ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر «میترا» می‎‎پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن می‎گرفتند و گرد آتش جمع می‎شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می‌کردند. آن گاه خوانی… ادامه »

نگار

چه اشکالی داره خب پیش اقوام بودن و لذت بردن و صله رحم. کجای اسلام گفتن این کار بده. حالا یک شب که هزار شب نمیشه. این همه مدت عبادت نکردیم باید همین یک شب رو به دل ما سیاه کنید؟؟

سام

سلام به همه ی عزیزان واقعا دارم درست میبینم؟ ما داریم واسه جشن یلدا که یکی از بزرگترین جشن های ماست اینطور صحبت میکنیم؟ واقعا کار به جایی رسیده که باید در مورد حذف کردن اون از آیین های کشورمون صحبت کنیم؟ دوستان به خودمون بیایم ما الان داره همه چیز ازمون گرفته میشه دیگه اینکه جشن های ما هم تغییر کنه واقعا کار اشتباهی هست و نباید صورت بپذیره عزیزان من به این اصل مهم توجه داشته باشید که دین جای خودش و مراسمات کشوری هم جای خودش چرا باید هر چیزی رو با هم قاطی کنیم؟

ایلیا

سلام زمانی که یک چیز اشتباه هست هر چقدر هم که آیین اون کهن سال باشه باز بالاخره روزی از بین بره خب ما که بدی خودمون رو نمیخوایم که اگر بد هست چرا اون رو ادامه بدیم در وصرتی که می دونیم ضر داره اینگونه جشن ها (البته منکه هنوز به این نرسیدم که این جشن اشتباهه ) مثل خوردن نوشابه هست همه میدونن ضرر داره اما باز هم از اونها استفاده میکنن البته منکه ضرری در اون نمیبینم اما اگر به صورت عمیق تری به مسئله نگاه کنیم مثل همین شب زنده داری که حضرت حاج فردوسی فرمودند در اون نواقصی خواهیم یافت.

ابراهیم ساعدی

سلام خب به هر چیزی اگر بخوایم گیر بدیم بالاخره از توش یک چیزی پیدا میکنیم که بخوایم روی اون تمرکز کنیم و بگیم که این کار اشتباهه و این کار نادرسته و دلیل باید واضح باشه نه اینکه دو ساعت روی یک موضوع بشینیم و فکر کنیم که چطور میتونم از داخل این ایراد پیدا کنم تا اون رو نقض کنم!! در هر صورت که ما باید از زندگی لذت ببریم این هدف اصلی هر انسانی روی کره ی زمین هست و انسان اومده که تجربه کنه روی کره ی زمین و توی این دنیا پس چه خوب که بهترین تجربه ها که بهترین لذت های پایدار رو به اون میده برای خودش شکل بده.

لعیا

سلام به همه ی عزیزان من نمیخوام به حضرت حاج فردوسی توهین کنم چون کاملا ایشون رو قبول دارم و همچنین به دیگر بزرگواران اما دوستان من کمی بیاین و منطقی باشیم ما داره کشورمون کاملا از شکل و شمایل اصلی خودش خاجر میشه و هر بخش از اون متعلق به یک کشور خاص خست و این واقعا صحیح نیست درسته که دین اسلام عرب و … نمیشناسه اما بخش عظیمی از اون از سنت عرب هست و داره کم کم این سنت ها در کشور ما به وجود میادو جای سنت های کشور خودمون رو میگیره که این واقعا درست نیست.

فرنگیس

سلام بله حرف شما دوست عزیز رو قبول دارم وبه نظر من برای اینکه بتونیم درستی یک چیز رو مشخص کنیم باید از قران کمک بگیریم من به کتاب های دینی دیگه نمیخوام توهین کنم اما تا زمانی که قران هست من حرف هیچکدوم از این کتاب ها رو قبول ندارم چون حرفی بالاتر از قران دیگه نداریم چون کلام خداست به همین جهت در این باره در مورد جشن گرفتن و .. .باید در کتاب قران جستجو کنیم و ببینیم چه آیاتی در این باره وجود داره و محتوای اون آیات چه چیزی هست و قران در این مورد چی میگه.

شادی

سلام درسته نباید ما فقط به حرف کتب دینی افاقه کنیم به هر حال موضوع ساده ای نیست و شب یلدا یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان هست و در بین مردم جا افتاده و نمیشه به یک باره اون رو از بین برد مگر اینکه دلایل منطقی برای از بین بردن اون وجود داشته باشه در هر جهت به نظر منکه اگر قران اینگونه جشن ها رو رد کرد پس قطعا ما هم باید رد کنیم چون دلیلی داره اما اگر کتاب های دینی دیگه رد کردند تا در قران حداقل سرنخی از تایید اون کتاب دینی رو پیدا نکردیم به نظر من عمل به اون نوعی سهل انگاریه.

نادر

سلام همش میگید کمال و سعادت و … من میخوام بدونم اگر که ما این چشن ها رو از بین ببریم دیگه چه کمال و سعادتی برای ما باقی میمونه که بخوایم به اون برسیم؟ دوستان لطفا در مورد این حرف من کمی فکر کنید و سریع جبهه نگیرید خود من هم یک منهاجی هستم و حضرت حاج فردوسی و حرف های ایشون رو کاملا قبول دارم اما ما میگیم که به کمال و سعادت میخوایم برسیم اما واقعا تمام درهای کمال و سعادت رو که با این کار به سوی خودمون میبندیم!!

محسن خدایاری

سلام شاید در ظاهر به این شکل باشه اما در باطن چیز دیگه ای هست حضرت حاج فردوسی دلیل اصلی خلقت انسان رو میخوان به نظرم به این شکل به ما نشون بدن و بگن که این دنیا گذراست پس به فکر چیزهای بیهوده یا فریبنده دنیوی نباشید و به دنبال چیزی باشید که برای شما آخر و عاقبتی خواهد داشت مثل همین جشن های کشوری و آیین های کشوری که از طرف اسلام هم تایید نشده خب اینگونه جشن هایی واقعا بیهوده هستند و ما میتونیم به جای اون جشن ها از جشن های دینی و مذهبی خودمون استفاده کنیم.

مهدی

سلام شکست آیین های کشوری به همین سادگی نیست حالا من کاری ندارم که خیلی ها ممکنه در برابر حرف من و شما جبهه بگیرن و بگن که مثلا شما ایرانی نیستید، شما دارید آیین های کشورتون رو زیر سئوال میبرید و … اما هر چیزی که اشتباه هست باید از بین بره چه آیین کشوری باشه و چه آیین مذهبی مثلا اگر آیین های مذهبی رو بخوام مثال بزنم خب من شنیدم که ماه رمضان در ابتدا شش ماه از سال بوده خب آیین اشتباهی بود و سپس به یک ماه تغییر پیدا کرد خب اینطور هیچ مسلمانی شکایت نکرد و در نهایت به نفع مسلمانان هم بود پس اگر یک آیین کشوری اشتباهه و از بین بره به نفع مردم خود اون کشور هست.

خلیل

سلام کاملا موافقم نباید ما با احساس تصمیم بگیریم وباید کاملا منطقی باشیم به خصوص در این زمینه ی خاص چرا که ما داریم دست به کاری میزینم و جشنی رو برگذار میکنیم که ممکنه از طرف اسلام مورد تایید نباشه پس باید نهایت دقت رو در اون داشته باشیم و اگر بتونیم که اون حذف کنیم تا در نهایت به شکلی بتونیم به سمت دین و آیین های اسلامی بیشتر حرکت کنیم قطعا دین اسلام برای ما بهترین ها رو در درون خودش داره پس نمیخواد نگران این باشیم که مثلا چنین جشن خوبی رو از دست خواهیم داد.

زهرا کاظمی

سلام به حضرت حاج فردوسی من می خواستم در مورد این مقاله بگم که ممکنه محتوای اون به مذاق خیلی ها خوش نیاد اما واقعا چیزی در بر داره که به نفع خود مردمه و اگر مردم به اون عمل کنن قطعا زندگی بهتری رو میتونن که برای خودشون شکل بدن و به نظر من هر کسی که نخواد به این شکل عمل کنه میتونه نه اینکه نتونه ولی اینکه نتیجه ی کارش چی بشه و اینکه آخر و عاقبت اون بخواد به چه شکل باشه خیلی خیلی مهمه! باز هم از زحمات شما بزرگوار متشکرم شاد و سعادتمند باشید

ولی الله

سلام آخه یک شب یلدایی می خواد چه چیزی رو در بر داشته باشه خدا وکیلی خود شما به محتوای شب یلدا نگاه کن و ببین که شب یلدا چه چیز بدی داره که ما مثلا نخوایم اون رو اجرا کنیم تنها بدی ای که داره این هست که از طرف اسلام نیست و یک رسم از طرف کشور خودمونه خب اسلام هم از این قبیل جشن ها کم نداره همش که نباید بحث دین باشه برخی موارد باید بحث نگه داشتن رسم و رسومات کشور هم در میون باشه به این صورت که هیچکدوم ازشون کم و یا کاسته نشه.

شمسی

سلام بزرگوار من هم با نظر شما موافقم در بطن یک ماجرا خیلی چیزها هست که در ظاهر اون مشخص نمیشه مردم همه روی این ماجرا رو میبینن که نه این حرف نادرستیه، حاج فردوسی میخواد با این کار مراسمات کشور و آیین های کشور ما رو هم از بین ببره، ما نمیزاریم که این اتفاق بیفته و کلی از این بحث ها و حرف ها اما واقعیت چیز دیگه ای هست من از مشا میخوام که لقب حضرت حاج فردوسی رو بفرمایید؟ غیر از این لقبه که اون هست رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت؟ پس اگر حضرت حاج فردوسی حرفی رو بیان میکنن قطعا به نفع منهاجیان خواهد بود.

پور احد

سلام حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی ما به سوی کمال و سعادت هستند و هر حرفی رو که بزنند قطعا موجب سعادت و کمال ما خواهد شد اما ما هم باید در مورد یک مسئله تحقیق کنیم درسته که حضرت حاج فردوسی رهبر شایسته ای هستند و هر گفته ی ایشون کاملا مستند هست اما باید خود انسان هم تحقیق کنه و ندونسته چیزی رو نپذیره این برای اون بهتر خواهد بود اگر که میخواد به سعادت و کمال واقعی دست پیدا کنه چون خود حضرت حاج فردوسی به همین شکل فکر میکنم به درجه کمال و سعادت رسیدن

سید حسین

سلام به حضرت حاج فردوسی راستش من تا به حالا فقط در شب یلدا شادی کردم و لذت بردم و هیچ چیز بدی که منافات داشته باشه با دین ندیدم نمیدونم که چطور شما میگید که این شب مناسب نیست البته این رو که نگفتید ولی محتوای صحبت هاتون این رو بیان میکنه اما من دقیقا نمیدونم که کجای این کار بد هست که من انجام ندم تا از این شب بتونیم نهایت لذت و استفاده رو بکنم و واقعا بتونم اون احساس لذت درونی رو در خودم به وجود بیارم چون واقعا شب یلدا از نظر من خیلی مفیده.

محمد رضا ایزدی

سلام ضرر هاشون که داخل همین مقاله گفتن دیگه مثلا یکی از اون ها این هست که شب زنده داری میکنن و شب بیدار موندن تنها برای چند کار توصیه شده که اونها رو هم حضرت حاج فردوسی بیان کردند در غیر این صورت توصیه نمیشه به همین جهت این یکی از مهمترین ایرادات شب یلدا میتونه باشه و همین مسئله اش رو باید حل کنیم اگر حل بشه که بعد بریم سراغ مسائل بعدی خودمون و در مورد اونها بحث کنیم که دلایل دیگه اینکه شب یلدا بد هست چیه؟! موفق و پیروز باشید و در پناه خداوند به هر آنچه که در زندگی خودتون میخواین به زودی زود دست پیدا کنید.

محمد

سلام یکی از ضرر های عید نوروز در پاسخ به دوستی که گفتند چه ضرر هایی داره میخوام بگم که این هست که انسان پرخوری میکنه و حتی در قران هم آورده شده که بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید ولی میشه واقعا به چشم دید که چقدر در این مراسم اسراف میشه و چقدر در این مراسم انسان پرخوری میکنه که باعث مریضی اون میشه پس این مورد رو هم نباید از چشم انداخت و باید به اون توجه داشت که عید نوروز این ویژگی های منفی رو هم داره.

زانیار

سلام خب انسان میتونه جلوی شکم خودش رو بگیره اینکه انسان زیاده روی میکنه تغصیرعید نوروز نیست که مثلا در عزاداری شخصی خودش رو سیاه و کبود میکنه دلیل این کار اشتباه اون مگه عذاداری هست؟ نه چون اون شخص معنی واقعی عزاداری رو درک نکرده این کار رو میکنه پس در عید نوروز هم به همین شکله و شخصی که پرخوری میکنه نه به دلیل اینکه عید نوروز بده نه بلکه به این دلیله که انسانی که پرخوری میکنه نتونسته هنوز معنی واقعی اون عید رو بفهمه این کار رو انجام میده و این رو نمیشه از چشم عید نوروز دید.

فاطمه

سلام در کل هر چیزی یک ضرر هایی داره و یک منفعت هایی چون این جهان صفر و یکی نیست که بگیم قطعا یک یک هست یا صفر بلکه به شکل پویا هست و ممکنه هر لحظه اتفاقی رخ بده یا هر لحظه مسیر ما عوض بشه یا جدای از اینها ممکنه هر لحظه اتفاقی بیفته وهمون چیزی که بد بود و ضرر داشت زمانی به شکل یک کار مثبت در بیاد این اتفاق ها ممکنه رخ بده پس نباید گفت که مثلا شب یلدا کاملا بده یا کاملا خوبه یا مثلا عید نوروز کاملا بده یا کاملا خوبه.

یونس مکانی

سلام اگر شب یلدا بده پس حتما مراسم عید نوروز هم بده؟ لطفا در مورد مراسم عید نوروز هم صحبت کنید و بگید که آیا اون به نفع ما هست یا خیر و آیا اون برای ما انسان ها ضرری داتره یا خیر با ذکر همین مواردی که برای شب یلدا آوردید مثلا حدیث گفتید یا دلیل ذکر کردید که چرا شب یلدا اینطوریه و … پس لطفا اگر امکان داره در مورد این مسئله هم صحبت کنید و نظر خودتون رو همراه با دلایل منطقی و احادیث و آیا مستند بیان کنید. از شما نهایت سپاس گذاری رو دارم موفق باشید.

مهزیار خرمدل

سلام به شما دوست عزیز و بزرگوار ببینید یکی از ضرر هایی که عید نوروز میتونه داشته باشه این هست که تعداد تعطیلی های اون واقعا زیاد و میگن که سیزده روز تعطیلی داره اما تا بیست روز و حتی تا یک ماه هم ممکنه تعطیلی اون رقم بخوره و به این شکل کشور خیلی از پیشرفت ها رو نمیتونه داشته باشه و باعث پسرفت کشور ما نیز خواهد شد پس توجه به این نکته ی خیلی مهم باید همیشه باشه و اونم این هست که آیا یک مراسم باعث پیشرفت انسان میشه یا نه که در مورد عید نوروز فکر نمیکنم باشه.

ویهان

سلام هر انسانی نیاز به بازسازی خودش داره و هر انسانی نیاز به یک استراحت طولانی داره و انسانی که در کل سال کار میکنه و در هر هفته فقط یک روز اون هم برای بعضی ممکنه تعطیلی باشه عید نوروز فرصت مناسبیه برای بازسازی خودش پس لطفا به این مسئله هم توجه کنید که بعد این تعطیلات شخص کاملا انرژی از دست رفته اش رو به دست میاره و یمتونه با قدرت و توان بیشتری تلاش کنه و کار کنه و حتی بریای دانش امزوان خیلی مفیده چون باعث میشه طی مدت تعطیلی دانش آموز ها دوباره سوخت گیری داشته باشن برای وارد شدن به مدرسه.

روح الله عظیمی

سلام دقیقا و الان هم دارن برنامه میچینن که در زمستون هم مدارس رو تعطیل کنن تا بچه ها بتونن انرزی به دست بیارن این نشون میده که بچه ها واقعا سختی میکشن و باید به حال اونها کمک کرد عید نوروز یک کمک خیلی بزرگ میتونه باشه تا اونها با انرژی بیشتری به مسیر هدفشون و پیشرفتشون داشته باشن و حتی برخی از ادما مثل کسایی که کنکور دارن از عید نوروز میتونن نهایت استفاده رو بکنن تا مثلا یک درس رو کاملا بخونن و یاد بگرین و از این مواردی.

سپهر

سلام حتی من استادی دارم که بهمون میگه که شما اگر میخواین که پیشرفت کنید در عید نوروز بهترین فرصته که روی خودتون کار کنید چون علاوه بر اینکه فصل بهار هست وسر سبزیه و میتونید برید وارد فضای سبز بشید و از هوای تازه تنفس کنید برای اینکه تعطیل هستید و کار خاصی ندارید میتونید مثلا روی باورهای اشتباه خودتون کار کنید یا روی مسائلی که کمی اشتباه دارید کار کنید همه ی اینها در سایه ی عید نوروز امکان پذیر هست پس نمیشه گفت که اون عید ضرر داره برای ما انسان ها و یا مفید نیست.

میکائیل

سلام هر چیزی که باعث خوشحالی انسان بشه و اون خوشحالی دائمی باشه اون به نفع انسان خواهد بود این قطعا و حقیقتا حرف درستی هست و هیچ کس نمیتونه اون رو رد کنه چون همه ما ها بر این تاکید و اطمینان داریم که کسی که خوشحاله به خداوند نزدیکتره و بهتر میتونه با خداودن ارتباط برقرار کنه پس شب یلدا اگر به محتوای اون نگاه کنید می بینید که چقدر باعث خوشحالی آدمها میشه پس لطفا در برابر اون عزیزان گارد نداشته باشید و بدونید که اون واقعا به شادی و نشاط انسان ها کمک میکنه.

رحیم مراغه ای

سلام شادی یک مسئله ی ذهنی هست که از طریق هر چیزی در انسان میتونه شکل بگیره دلیل اینکه انسان از سنت کشور خودش خوشحال میشه چون در ذهنش این تعرف به وجود اومده و همین تعریف رو میتونه اون شخص برای مراسمات دینی به وجود بیاره و خواهید دید گه همون دیدگاه در مورد مراسمات کشوری و همون خوشحالیه در مورد مراسمات کشوری در مورد مسائل و مراسمات دینی هم به وجود خواهد اومد پس نباید این مسئله رو هم نادیده گرفت.

فرزانه

سلام به حضرت حاج فردوسی اونطور که من خوندم و تونستم نتیجه گیری کنم از مقالات شما منظورتون اینه که ما کلا مراسمات و آیین های کشور رو از بین ببریم درسته؟ چون داخل یک مقاله دیگه هم در مورد این مسئله صحبت کرده بودید؟ اگر این منظور شما هست خواستم در پاسختون بگم که اگر واقعا اینطور هست و مراسمات کشوری به نفع ما نیست باید حذف بشه اما خودتون واقعا کلاه خودتون رو قاضی کنید و ببینید که مثلا در یک مناسبت مثلا شب یلدا یا عید نوروز چقدر مردم خوشحال میشن؟ به نظرتون این خوشحالی برای موافقت با این مراسمات کافی نیستند؟

نعیمه

سلام بر شما بزرگوار ببینید خیلی چیزها هست که باعث خوشحالی مردم میشه اما باید اون رو به صورت عمیق تر نگه کرد یعنی اینکه این خوشحالی برای اونها پایدار هست یا نه و این خوشحالی برای اونها موندگار خواهد موند یا نه به این مسائل حتما و حتما باید توجه ویژه داشت تا بتوانیم به نتیجه درست برسیم اما از این مسئله که بگذریم واقعا خود انسان ها هم باید به این فکر کنند که جدای از بحث دین و این موارد چه کارهایی انجام میدن؟ اینکارها واقعا به اونها لذت میده؟ و اگر لذت میده آیا لذت اون دائمی و پایدار هست یا نه

علی امیدی

سلام واقعا من نمیدونم که دیگه چی بگم من هم همین برداشت رو داشتم و اقعا باید بگم که کشور ما داره تمدن کشور عربستان رو به خودش میگیره و حتی مراسمات کشور ما داره از بین میره و مراسمات کشور های دیگه در اون به وجود میاد و حتی الان جدای از مراسمات کشور عربستان مراسم هایی مثل هالووین یا کریسمس هم داره وارد کشور میشه که واقعا جای تاسف داره که ما مراسمات کشور خودمون رو اینقدر کوچک فرض میکنیم و اینقدر اونها رو نادیده میگیریم این واقعا بده برای کشور ما.

ناهید

سلام دین ما یک دینی هست که همه چیز رو در نظر گرفته و خوب و بدش رو با هم می سنجه ما باید واقعا برای شب یلدا بیایم و ببینیم که منفعت اون بیشتر یا ضرر اون اون وقت اون رو انجام بدیم طوری که دین ما میخواد! و صرفا مثلا به یک جمله استناد نکنیم که آره شب یلدا بده و سعی کنیم دلایل موثق پیدا کنیم همه ما کسایی که در این وب سایت هستیم میتونیم به جدیت بگم که هر کدوممون حداقل بعضی از شب ها رو بیدار می مونیم تا دیر وقت پس نباید به این جزئیات واقعا ریز توجه کرد.

فاطمه

با سلام و احترام

اگر چه این رسمی بین ایرانیان هست و خیلی از افراد شب یلدا رو جشن می گیرند

ولی خدا رو هزاران بار شکر می کنم که در خانواده ی ما این رسم به هیچ عنوان جا نیفتاده، و مراسم شب یلدا هیچ وقت برگزار نمیشه.

حدیث

دوستان عزیز خودتون بهتر میدونید دین خیلی ساده و آسونه پس چرا انقد سختش گرفتید مردم امروزه دنبال بهونه هستن از این دین فرار کنن و شماها دارید دینو برآنان سخت تبلیغ میکنید ؟ شکر خدا من ایمانم کم نیست ولی با این ایمانم با دیدن این مطالبتون واقعا برام ناراحتی میاره . سخته چطور انتظار دارید مردمی رو که حداقل شادیشونه اونم سالی ی بار ترکش کنن ؟