۲۲ مهر

زیارت اربعین، ستون دین است؟!

با سلام
حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) می‌فرمایند:
اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه‌های ایمان است، بلکه طبق این روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. برپایه‌ی این روایت، همان گونه که نماز، ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثه‌ی کربلا نیز ستون ولایت است.
به دیگر سخن، براساس فرموده‌ی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم): عصاره‌ی رسالت نبوی (صلی الله علیه و آله و سلم) قرآن و عترت است؛ «إنی تارک فیکم الثقلین… کتاب الله و… عترتی أهل بیتی». عصاره‌ی کتاب الهی که دین خداست، ستونی دارد که نماز است و عصاره‌ی عترت نیز ستونش زیارت اربعین است که این دو ستون در روایت امام عسکری (علیه السلام) در کنار هم ذکر شده است. (شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی، صفحه‌ی ۲۲۸)

آیا می‌توان چنین نتیجه‌ای گرفت؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالی

سلام علیکم
در روایت امام عسکری (علیه‌السلام)، پنج نشانه برای شیعه برشمرده شده است نه دو نشانه. اگر فقط دو نشانه ذکر می‌شد، امکان داشت که چنین برداشتی کرد. اگر چنین برداشتی درست باشد و بتوان از کنار هم آمدن زیارت اربعین با نماز، اهمیت آن را ثابت کرد، سه رکن دیگری که در این حدیث آمده مانند «انگشتر در دست راست کردن» نیز باید اهمیتی مانند نماز واجب و مستحب داشته باشد، در حالی که چنین نیست.

برای روشن شدن مطلب، مثالی می‌زنم. فرض کنید پدری به پسرش سفارش کند که «به مادرت احترام بگذار» و «به همسرت در کارهای خانه کمک کن». از این سفارش، می‌توان چنین نتیجه گرفت که در نظر پدر، «کمک کردن به زوجه در امور خانه» به اندازه‌ی «احترام به مادر» مهم است.

اما اگر پدر بگوید: «به مادرت احترام بگذار» و «به همسرت در کارهای خانه کمک کن» و «برای گنجشک‌ها دانه بریز»؛ دیگر نمی‌توان نتیجه‌ی بالا را گرفت، زیرا در آن صورت، باید معتقد شویم که در نظر پدر، «دانه ریختن برای گنجشک‌ها» نیز به اندازه‌ی «احترام به مادر»، مهم است.

گر چه در روایت امام عسکری (علیه‌السلام)، نماز و زیارت اربعین آمده، ولی همین دو مورد به تنهایی نیست که بشود نتیجه گرفت که زیارت اربعین به اندازه‌ی نماز، اهمیت دارد. بلکه پنج مورد است و از آن جمله، «انگشتر به دست راست کردن» است که در این صورت، باید معتقد شویم «انگشتر به دست راست کردن» نیز به اندازه‌ی «نمازهای واجب و مستحب» مهم است. در حالی که هیچ کسی چنین حرفی نزده است.

پس اساساً از این روایت، نمی‌توان به اهمیت چیزی پی برد، بلکه این روایت در صدد بیان واقعیتی است که شیعیان ما با این پنج نشانه شناخته می‌شوند.
علی رغم این که بین بنده و حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله)، ارادت متقابل بسیاری است، ولی این نحوه برداشت‌های ایشان را نمی‌پسندم و بارها به خدمت خودشان تذکر داده‌ام.

همچنین توجه داشته باشید که منظور از زیارت اربعین، زیارت مرقد شریف حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) در روز بیست صفر است یعنی رفتن به کربلا و زیارت مرقد شریف آن حضرت، ولی معمولاً به خواندن زیارت‌نامه‌ی اربعین در سایر شهرها معنی می‌شود.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

1

 
 
 
1 نویسندگان
0 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ناشناس

سلام ودرود خدا بر بنده خدا حاج فردوسی عزیز و دوست داشتنی خدا به حق محمّد وآل محمّد شما و پدر ومادرت وهمه ی منهاج دوستان را در بهشت فردوس قرار دهد به برکت صلوات بر محمّد وآل محمّد

fa فارسی
X