۱۲ بهمن

فراگیری علم کلام و فلسفه

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: ۲ دقیقه

سلام علیکم

نظر شما درباره‌ی فراگیری دو علم کلام و فلسفه و مطالعه‌ی شبهات و جواب آنها چیست؟

ـــــــــــــــــــــــــــــ

باسمه تعالی

سلام علیکم

فراگیری فلسفه و کلام برای مقابله با دشمنی که با سفسطه و مغالطه جلو می‌آید، خوب است هر چند برای خود انسان بهره‌ای ندارد. فرض کنید کسی که ظرفی سیب دارد، هم خودش می‌خورد و هم به دیگران می‌دهد ولی کسی که ظرفی سنگ دارد، فقط می‌تواند از این سنگ‌ها برای دفع دشمن و دفاع استفاده نماید و بهره‌ای برای خودش ندارد.
پس علم کلام و فلسفه برای مقابله با شبهات و مغالطه‌ها، خوب است ولی نقشی در ترقی و تکامل انسان مؤمن که تسلیم وحی شده است، ندارد بلکه به نحوی، مُخل (خلل رساننده) به مقصود و دور کننده‌ی راه است.
پس اگر می‌خواهید از مرزهای فکری و اعتقادی شیعه دفاع کنید، مجهز شدن به فلسفه و کلام مفید است؛ ولی اگر می‌خواهید به کمال و سعادت برسید و درجات عالیه‌ی قرب پروردگار را طی نمایید، فلسفه خواندن، راه را دور می‌کند و آشنایی مختصر با علم کلام، کفایت می‌کند. البته آشنایی با قواعد نظری منهاج فردوسیان، اندک نیاز به علم کلام را نیز بر طرف می‌نماید.

به عبارت دیگر، بعضی از علوم، مانند نبات و شکلات هستند که هر گاه همراه کسی باشد، هم خودش می‌تواند از آن استفاده کند و لذت ببرد و هم می‌تواند به دیگران بچشاند و کامشان را شیرین نماید. این علوم، اجمالاً همان قواعد نظری و قوانین عملی منهاج فردوسیان است.
اما بعضی دیگر از علوم، مانند سنگ است که هر گاه همراه کسی باشد، خودش نمی‌تواند استفاده کند ولی اگر سگی حمله کرد، می‌تواند با آن سنگ، او را دفع نماید. فلسفه از نوع اخیر است یعنی نه برنامه‌ی تکاملی درست معرفی می‌کند و نه جهان‌بینی‌ای که ارائه می‌نماید ارزشمند است و نه دستور عملی قابل اعتنا و اعتمادی دارد، فقط اگر سگی شبهه‌ای مطرح نمود و می‌خواست جامه‌ی یقین و اطمینان خاطر اهل اسلام را بدرد، می‌توان با آن، دفع شبهه کرد و حمله‌ی شبهه را برطرف نمود.
پس گرچه آموختنش نقشی در سعادت و کمال انسان ندارد ولی اگر بتوان از این مسیر، به شبهات مخالفین پاسخ داد، (چنان که بعضی مدعی شده‌اند) فراگیری‌اش برای کسی که می‌خواهد پاسخگوی شبهات باشد، مفید به نظر می‌رسد.
البته چنین شخصی همواره باید به درگاه الهی استغفار کند و از خدای متعال بخواهد که علمش را دارای فایده‌ای حقیقی نماید و او را در حجاب مصطلحات و تیرگی مناظرات و مجادلات، تنها نگذارد.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

6

 
 
 
3 نویسندگان
3 پاسخ‌ها
0 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
5 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ناشناس

چه بگم از این جواب خوب !!!خیلی ممنون.التماس دعا

ناشناس

سلام علیکم
نماز لیله الدفن ( وحشت) چه جایگاهی در منهاج فردوسیان دارد ؟

ناشناس

عالیه

fa فارسی
X