۱۱ اردیبهشت

پدیده‌ی خطرناک «حدیث برزخی»!

روزى به محضر مبارک استادم جناب آیت الله محمد آقاى غروى آملى – رضوان الله تعالى علیه – تشرّف حاصل کرده بودم، به من فرمود: این عبارت را در جایى دیده‌اید که «الامام أصله دائم، و نسله دائم»؟
عرض کردم: خیر در جایى ندیده‌ام، چه جمله شگفت و شیوا و شیرین و دلنشین است که خود اصلى استوار و قانونى پایدار است، حضرت عالى از کجا نقل مى‌فرمایید؟
فرمود: من از جایى نقل نمى‌کنم. آن گاه انگشتان دست راستش را جمع کرد و در حالى که بر گرد لبانش دور مى‌داد، فرمود: دیروز که از خواب بیدار شدم، دیدم این جمله را بر سر زبان دارم و بدان گویایم.
راقم گوید: در اصطلاح عرفان، این گونه القاءات سبّوحى را «حدیث برزخى» گویند.
منبع: هزار و یک کلمه، حسن حسن زاده آملی، ج ۱، ص ۵۳.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

درباره‌ی این متن، چند نکته به نظر رسید که شایسته دیدم با رفقای منهاجی‌ام در میان بگذارم:

۱. نویسنده‌ی جملات بالا، شخص گمنام و ناشناخته‌ای نیست و حداقل، علاقه‌مندان به مباحث سیر و سلوک و عرفان، با نویسنده‌اش آشنا هستند. پس نیازی نیست بگویم از کیست.

۲. تا جایی که مطالعات من قد می‌دهد، چیزی به نام «حدیث برزخی» در کلمات عرفا و صوفیه نیامده و احتمالاً از اختراعات خود نویسنده باشد. (اگر رفقا چیزی در این مورد پیدا کردند، زیر همین مطلب بنویسند)

۳. «حدیث» در اصطلاح رایج، به کلامی گفته می‌شود که رسول اعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) یا ائمه‌ی طاهرین (علیهم‌السلام) به صورت خصوصی یا عمومی بیان داشته باشند. سپس مخاطب آن سخن، آن را به دیگری و او به دیگری و او به دیگری گفته تا این که یکی پیدا شده و آن را نوشته است. وقتی حدیث را می‌نویسند، نام تمام افرادی که آن را نقل کرده‌اند تا رسول یا امام را هم ذکر می‌کنند که اگر ذکر نکنند، از اعتبار حدیث، به شدت کاسته می‌شود.
یکی دیگر از احادیث، نامه‌های رسول یا امام به افراد مختلف است که از متن آن نیز با تسامح به حدیث یاد می‌شود.
حال اگر خدای نکرده، آنچه این شخص نوشته، بخواهد مقبول افتد و چنین نوع حدیثی هم داشته باشیم، یعنی هر کس که صبح بیدار می‌شود، دستش را دور دهانش بچرخاند و جمله‌ای که روی زبانش افتاده را به عنوان «حدیث برزخی» بیان دارد و دیگران هم به آن اعتنا کنند، ریشه‌ی تمام ادیان و معارف الهیه، یکباره خشک شده و سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

۴. بعضی حرف‌ها خودش خیلی بار منفی روشنی ندارد ولی تبعات و ملزومات ناخوشایندی دارد. یکی از آن حرف‌ها، همین جملاتی است که در بالا آمد. کسانی که اهل سوء استفاده باشند، به راحتی با استناد به شهرت و موقعیت نویسنده‌ی آن جملات، از اختراعش بدترین استفاده‌ها را کرده و حرف‌های بی‌ارزش خود را به نام «حدیث برزخی» به خوردِ ناآگاهان خواهند داد. اگر ـ خدای نکرده ـ چنین دری باز شود، احتمال دارد که شیادان، هر بلایی بر سر معارف الهیه بیاورند و هر ضلالتی را به نام هدایت، در بازار معرفت عرضه نمایند، چنان که کم و بیش کرده‌اند آنچه نباید می‌کردند.

۵. در پایان به روح محدثین و فقهای عظام شیعه درود و رحمت می‌فرستیم و برای فقهای بزرگواری که در جامعه‌ی معاصر ما نورافشانی می‌کنند، آرزوی عزت و سلامت داریم که اگر این بزرگواران نبودند و با چنگ و دندان از میراث ارزشمند رسول خدا و ائمه‌ی طاهرین (علیهم‌السلام) پاسداری نمی‌کردند، معلوم نبود در این هزار و چند صد سال، از دست این عرفا و صوفیه چه بر سر دین و تشیع و معارف الهیه می‌آمد.

و له الحمد
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , ,

72

 
 
 
40 نویسندگان
32 پاسخ‌ها
1 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
6 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ابراهیم

سلام علیکم
به مناسبت روز معلم فرصت را مغتنم شمرده و به حاج فردوسی که حقیقتا حق معلمی به گردن ما دارند ضمن عرض ارادت تبریک عرض میکنم و دوام توفیقات ایشان را از خداوند متعال مسالت دارم.

احسان

سلام به همه ی منهاجیون عزیز مخصوصا رهبر معنوی خودم حاج فردوسی …مم عاشق این مرد هستم و هر روز مطالب جدید سایت رو مورد مطالعه قرار میدهم امبد است تا بتوانم ایشان را از نزدیک ملاقات کنم

علی

سلام من یکی از طرفداران حاج فردوسی عزیز میباشم من ایشان را واقعا از ته دل دوست دارم و امیدوارم بتوانم راه این بزرگوار را ادامه دهم و ثابت قدم بمانم

محمد رضا

سلام خدمت همه ی دوستان و رهبر معنوی خودم حاج فردوسی عزیز واقعا متشکرم از کامنت های خوب دوستان که بسیاری از سوالاته ما را حل میکنند … باتشکر از سایته خوب شما ….

ناشناس

سلام علیکم به افراد

اقایون وخانوم های محترم بنده حدود شش سالی هست که تفکرم به برنامه منهاج فردوسیان تغییر کرده صحبت اصلیم بابت ازدواج هست بنده دنبال خانومی میگردم که اصول وعقایدش اگر منهاجی باشد که خیلی عالی ولی اگر مذهبی در حد واجب حرام رعایت شود وپوشش مناسب وچهره آراسته خوبی داشته باشه اونم عالیه اگر هست به این آیدی در تلگرام پیام دهد تا ان شا الله با هم صحبت کنیم و آشنا شویم
ممنون ومتشکر

ایدی بنده
GALBSAFF@

مراد

اهل عرفان بر این باورند که الهامات و القاءاتی که سالکان در طریق معرفت و سلوک بدان نایل می شوند بر چند گونه است: 1- القاءات ربانی(سبّوحی)2- القائات شیطانی 3- القاءات نفس حیوانی(امّاره).در مقام تشخیص نوع این الهامات عارف نیازمند ملاک تمایز است.اگر این الهامات مخالفت با ظاهر قرآن و سنت داشته باشد از ناحیه شیطان یا نفس و در غیر این صورت می تواند الهامی ربّانی به شمار آید.تشخیص این امر نیز گاه بدین سهولت امکان پذیر نیست و از این روست که برخی بزرگان اهل عرفان گفته اند گزاف نیست اگر عارف نیمی از عمر خویش را در پی یافتن استاد و مرادی راه آشنا سپری کند.

فیروز

مقاله ی خیلی خوبی بود و کاملا مفید و سودمند از شما متشکرم و امیدوارم که چنین مقالاتی رو بیشتر و بیشتر منتشر کنید. در پناه خداوند به سوی کمال و سعادت همیشه رهسپار باشید.

قاسم حیاتی

سلام به حضرت حاج فردوسی اول بگم که خیلی خوشحالم که در این جمع بسیار عالی و خوب قرار دارم و در مرحله ی دوم این رو بگم که من در ابتدا واقعا نسبت به منهاج فردوسیان شکی در دلم بود و نمیدونم چه شکی فقط احساس خوبی بهش نداشتم اما زمانی که وارد منهاج فردوسیان شدم و در اون قدم گذاشتم فهمیدم که اون شک بی اعتباربوده و شک درستی نبوده به همین جهت کلی تونستم اطلاعات جدید در مورد منهاج فردوسیان به دست بیارم که بی نظیر بودند به همین جهت از شما سپاس گذارم که با این مقالات زیبای خودتون شک رو در من از بین بردید.

خطیبی

سلام به رهبر معنوی ما به سوی کمال وسعادت حضرت حاج فردوسی محترم از شما بسیار متشکرم که این وب سایت بسیار عالی و خوب را تدارک دیده اید که ما در آن بتوانیم به بحث و گفتگو در مورد یک مقاله بپردازیم و همچنین از طریق ان بتوانیم کتب شما را دریافت کنیم و با مطالعه ی آن بتوانیم بیشتر منهاج فردوسیان را بشناسیم و در آن قدم بگذاریم. حضرت حاج فردوسی محترم از شما سئوالی داشتم و سئوال من این است که آیا روایت هایی که محتوایی این چنینی مانند این مقاله دارند دارای صحت و اعتبار هستند یا خیر؟

کبری حکامت

سلام بر شما دوست بزرگوار می خواهم به شما این مرود را ذکر کنم که بله وجود دارند منتهی تعداد آنها ممکن است اندک باشد و از جهتی ما باید فقط داستان هایی که از سوی ائمه با منبع موثق ذکر می شوند را باور کنیم چرا که در افراد دیگر ممکن است امکان تحریف وجود داشته باشد و البته که در داستان های پیامبران هم امکان تحریف وجود داشته است اما این مورد خیلی کم اتفاق می افتد و رخ میدهد به همین جهت من فکر میکنم که بله می شود اما به تعداد خیلی اندک.

سمانه

سلام شما می بایست در مورد یک مسئله تحقیق کنید و ببینید که آیا واقعا وجود داشته است یا خیر مثلا کسی که می گوید امام زمان را دیده یا به او وحی شده ابتدا در مورد شرایط زندگی او تحقیق کنید و ببینید که آیا او دچار بیماری روانی هست یا خیر؟! سپس سعی کنید در مورد گذشته ی او تحقیق کنید که آیا این شخص، شخص دینداری هست یا خیر و بعد با طرح سئوال های مختلف سعی کنید حقیقت را از او بفهمید. اگر ندانسته و نشناخته قبول کنید خود این وسط اشتباه کرده اید و یک مرود راهم ذکر کنم که من گفتم بیماری روانی واقعا افرادی هستند که این مشکلات را دارند و نباید از قلم بیفتند.

پروانه

سلام به شما اگر میخواین که در این مورد اطلاعاتی به دست بیارید اول از همه به قران رجوع کنید و ببینید که در قران آیا چنین مواردی وجود داشته حالا نه دقیقا مثل همون ولی یآیا اتفاقی افتاده به این شکل که ما بتونیم این داستان ها رو باور کنیم یا نه انجام این کار به ما حقیقت رو میفهمونه چون کتاب قران کتابی هست که تحریف نشده و از سوی خداوند و جزء حقیقت در اون وجود نداره پس میشه به محتوای اون به صورت کامل اطمینان کرد به همین جهت من خوندن قران رو به شما پیشنهاد میدم.

جواد فاطمی فر

سلام کاملا موافقم به نظر من ریشه ی همه ی این موارد رو باید در قران جستجو کنیم که آیا در قران وجود داشته یا خیر و نباید به دنبال منابعی باشیم که امکان تحریف شدن اونها وجود داشته و همچنین این رو هم بگم که حضرت حاج فردوسی مقاله ای رو منتشر کردن به این منظور که ما بفهمیم کدوم منبع موثق و درست هست یا کدوم منبع درست نیست اگربه اون مراجعه کنید در این باره باز اطلاعات بیشتری میتونید کسب کنید و بهتر میتونه به شما کمک کنه که در مورد یک مسئله اطلاعات به دست بیارید.

معصومه

سلام به حضرت حاج فردوسی بسیار خوشحالم که در جمع منهاجیان قرار دارم و از شما رهبر بزرگ و عالم درخواست میکنم که لطفا به صورت ویدیویی هم مطالب رو ارائه بدید و ما رو از این علم خداوندی خودتون آگاه سازید قطعا کسانی هم هستند که آماده ی منهاجی شدن هستن اما چون علمی ندارند و نمیتونن که کتاب یا مقاله بخونن از این را درمونده هستن که با دیدن ویدیو های شما میتونن به اون چیزی که میخوان برسن و بتونن که از علم بی نظیر شما آگاه بشن حالا باز هم این رو به عنوان یک پیشنهاد میدم برای بهبود روند مسیر منهاج فردوسیان.

ناهید

سلام حضرت حاج فردوسی فکر میکنم به دلیل مشغله ی زیاد و همچنین به دلیل اینکه بسیار در مورد مسیر کمال و سعادت تحقیق و جستجو میکنند نمی تونن که به صورت ویدیویی هم مطالبشون رو ارائه بدن چون زمانی زیادی میخواد به همین جهت مقالات رو منتشر میکنن اما افرادی که در اطراف شما هستند و دوست دارند که منهاجی بشن چون به شکلی تعریف اون رو شنیدن شما میتونید برخی از مقالات رو برای اونها بخونید یا مثلا کتاب رو برای اونها بخونید و اونها رو با منهاج فردوسیان بیشتر آشنا کند.

حسام الدین

سلام با نظر شما موافقم اگر هر کدوم از ما سعی کنیم که به دنبال روشی باشیم که دیگران رو دعوت کنیم به منهاج فردوسیان خیلی عالی میشه و همه چیز رو به گردن رهبر معنوی خودمون نندازیم ولی از اونجا که ممکنه علمی که ما در اختیار داریم از منهاج فردوسیان تا حدودی اشتباه باشه یا کامل و درست نباشه به همین جهت نمیشه به اون اعتمادی کرد و می بایست که از زبون خود رهبر معنوی این گفته ها بیان بشه که اون شخص بتونه حقیقت رو در مورد منهاج فردوسیان بدونه

نادر

سلام به نظر من باز اصلا این موارد درست نیست ما میتونیم بدون اینکه توضیحات اضافه ای به کسی بدیم برای اون شخص مقالات رو بخونیم یا کتاب ها رو بخونیم و فقط به عنوان یک نقل کننده ی داستان باشیم نه چیز دیگه ای و تصمیم گیری رو بر عهده ی اون فرد بزاریم و اگر سئوالی داشتند همونطور که برای ما سئوال پیش میاد سئوال اون شخص رو شما زیر همین کامنت ها و زیر همین مقاله درج کنید تا دوستان منهاجی به اون پاسخ بدن به این شکل اون شخص هم میتونه وارد منهاج فردوسیان بشه.

رویا

سلام به حضرت حاج فردوسی واقعا دلیل این رو که خیلی ها میان و اینگونه داستان هایی رو نقل میکنن من نمیدونم چیه! حدیث برزخی دیگه نشنیده بودم البته نمیگم که وجود نداره میگم که من نشنیدم و آیا برزخ خداوند اینقدر ساده هست که مثلا یک شخص عالم از خواب بیدار شه و به زبون بیاره اون رو؟ قران که قران خداوند هست از طریق وحی به پیامبر میرسید و چیزی نبود که به ذهن پیامبر خطور کنه پس این چطور میتونه اتفاق بیفته واقعا منطق این داستان کجاست؟

جمالی

سلام حالا درسته که این داستان به نوعی منطقی به نظر نمیرسه امام واقعا باید بپذیریم که چنین مواردی وجود داره مثلا به شخص الهامی میشه یا همنچین مواردی مثلا یکی میاد و میگه که امام زمان رو دیده به نظر من حرف اون منطقی به نظر میرسه چون به صورت الهام یا هر چیز دیگه ای بوده بالاخره تونسته که امام زمان رو ببینه و اینجور چیزهایی در دین ما کم نیستند و حتی اگر روایات رو هم بخونیم به این نتیجه میرسیم که وجود داره اما چون وجود داشته خیلی ها میان و از اون سوء استفاده میکنن که این واقعا درست نیست.

صدرا

سلام شما خودتون در زندگیتون چند بار این اتفاق براتون افتاده که مثلا بخواین امام زمان رو ببینید یا مثلا بخواین که یک چیزی بهتون الهام بشه و شما اون رو به زبون بیارید؟ اصلا برای خودتون نه برای با خدا ترین فرد نزدیک به شما چند بار این اتفاق افتاده که شما بخواین این مسئله رو تایید کنید؟ به نظر من که این مسئله فقط جنبه ی کسب درامد داره برای بعضیا و نه چیز دیگه ای البته نمیگم که مثلا دیدن امام زمان وجود نداره چون ایشون زمانی بودن اما خیلی افراد خاص میتونن ببینن و اون هم به نظرم در خواب چون در واقعیت که خداوند قوانین جهان رو که بهم نمیزنه که بخواد امام زمان رو به کسی نشون بده.

مهدی کاظمی

سلام با اوایل متنتون مخالف بودم اما چون آخر گفتید که برخی میان برای سوء استفاده از اون داستان ها استفاده میکنن نظرم برگشت و متوجه شدم که شما دارید حرف درستی رو میزنید ممکنه برای ده درصد این اتفاق رخ بده اما برای نود درصد مابقی ممکنه که برخیا بیان و داستان درست کنن ازخودشون و کسی چیزی نمیفهمه که در این مورد و به راحتی میتونن در ذهن و اندیشه ی مردم از این طریق نفوذ کنن و متاسفانه چون اکثر افراد کشور ما به خصوص سواد خاصی ندارند چون با سواد ها که خودشون میرن دنبال تحقیق این حرف ها رو میشنون باور میکنن واین میشه که ما به قول دوستان جهان سومی میشیم.

کامران بهرامپور

سلام خب همین افراد عالم ودانا باید به مردم ساده اندیش بفهمونن که هر چیزی رو باور نکنن و هر چیزی رو قبول نکنن که مبادا اونها رو به بیراهه بکشون این واقعا درست نیست که برخی بیان به مردمی که سوادی ندارن یا کمی ساده هستن چیزهایی رو بگن که اونها هم باور کنن در صورتی که اون چیزها اصلی واقعیت نداره یا موجودیت نداره اما این اشخاص به اونها موجودیت بدن و وارد ذهن اون شخص ساده بکنن به نظر من که این کار به هیچ وجه درست نیست حالا نمیدونم دیگه.

مهدیه روایتی

سلام خب حق با شماست مردم بی سواد یا ساده اندیش به قول شما خب چون نمیتونن دنبال منبع برن همین حرف ها رو قبول میکنن اما در اونجا که گفتید کسایی که در مقام عالم دینی هستند و بیان این ها رو بگن به نظر من حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت این حرف رو زدن و این حرف رو به بیشتر افراد گفتند چون همین الان داریم داخل مقاله مشاهده میکنیم که این رو بیان میکنن و کاش به صورت ویدیویی برنامه بسازن برای افرادی که سواد ندارند تا این علم ناب حضرت حاج فردوسی رو به اونها هم انتقال بدیم.

پرویز شائنی

سلام یک منبع فقط زمانی به نظر من میتونه معتبر باشه که خود اون شخص زبانا بیاد وبیان کنه و ویدیو ی اون وجود داشته باشه در غیر اینصورت فکر نمیکنم از اعتبار چندانی برخوردار باشه چون بالاخره دیگه امکان تحریفش هم وجود داره اون بنده خدا سر صبح ممکنه یک چیز دیگه هم گفته باشه اما نویسنده اون رو نقل نکنه و یا به قول بقیه دوستان مبنی بر احساست شخصی خودش چیزی رو نقل کنه که واقعا درست نیست به همین واسطه نمیشه که زیاد به این متن اعتماد کرد.

فرزین

مقاله ی بسیار مفید و سودمندی بود مثل همیشه و از این بابت که شما بزرگوار این مقاله رو منتشر کردید ازتون متشکرم. بله خیلی ها متاسفانه روایت هایی رو نقل میکنند که ممکنه درست نباشه و شاید از احساسات نویسنده اون روایت نقل شده باشه به این شکل اما خیلی ها اعتماد میکنند که این کار درستی نیست واقعا و نباید اینقدر سریع نسبت به یک موضوع اعتماد کرد و اون رو اصل و ملاک و معیار برای حرکت در مسیر دین شناخت. موفق و پایدار باشید

خدیجه یاوری

سلام یکی از مشکلات مردم کشور ما به نظر من همینه اینکه میگم مردم کشور ما یعنی خود من هم جزء اونها هستم که خیلی زود باوریم و همه چیز رو خیلی زود باور میکنیم در صورتی که این مسئله درست نیست و نباید به اینگونه باشه اما هر چیزی رو بدون تحقیق و مطالعه باور میکنیم. مثلا شخص میاد و یک مسئله ای رو ذکر میکنه که کاملا مشخصه این فقط در تخیل یک انسان میتونه شکل بگیره اما آن چنان به اون بال و پر میدن و آن چنان اون رو بزرگ میکنن که انگار واقعا وجود داره.

شهین

سلام شاید یکی از دلایلی که کشور ایران هنوز جهان سومیه همینه که هیچ کس نمیخواد از منطق و عقل خودش استفاده کنه و فقط منتظرن که یک منبع آگاه و یا یک شخص اعلم بیاد و یک مسئله رو ذکر کنه و اونها هم بپذیرن خب نتیجه اش چی میشه؟ مشخصه این افراد که بیشترشون رو خود ما تشکیل میدیم من از خودمم مثالمیزنم که کسی ناراحت نشه در نهایت جهان سومی معرفی میشیم و باعث میشیم که واقعا اون چیزی که باید به عنوان حقیقت مشخص بشه از یاد بره و کسی به اون توجه نکنه.

معین خادمی

سلام خدمت حضرت حاج فردوسی باز هم مقاله ای زیبا رو منتشر کردید که در اون باز هم نکات آموزنده ی خیلی خوبی وجود داشت از این بابت از شما سپاس گذار هستم و امیدوارم که در پناه خداوند به هر چه که میخواین برسین و من میدونم که خواسته ی اصلی شما کمال و سعادت هست هموطنرو که گروه منهاجیان رو به سمت اون هدایت میکنید به همین جهت من از شما نهایت سپاس گذاری رو به عمل میارم واز خداوند منان میخوام که به هر چه که در زندگیتون خواهان اون هستید دست پیدا کنید.

پریسا نادری

سلام بهترین دعا فکر میکنم برای حضرت حاج فردوسی بود این دعا که انشالله ایشون به هر چیزی که میخوان برسن به خصوص اون کمال و سعادتی که همیشه بیان می کنند. اما به نظر من بهترین کمال و سعادت همون چیزی هست که حضرت حاج فردوسی به دنبالش هستند یعنی خوشنودی خداوند به همین جهت ما باید خیلی سعی کنیم که در زندگی خودمون در جهت و مسیری حرکت کنیم که خداوند متعال از ما راضی باشه و باعث خوشنودی اون بشه از این طریق فکر میکنم که به هدف اصلیمون برسیم.

حبیبی

سلام از این گفته ها خیلی سوء استفاده ها میشه کرد پس ما باید به عنوان نقل کننده ها خیلی مراقب این موضوع باشیم حضرت حاج فردوسی هم به این نکته داخل همین مقاله اشاره کردند چون خیلی از افراد ممکنه بنا به منفعت های شخصی حتی متن روایت رو هم عوض کنن خب در این بین کی میخواد بفهمه این موضوع رو هیچ کس نخواهد فهمید و همه فکر میکنند که متن مقاله یا متن یک روایت همین بوده به همین جهت به اون اعتماد میکنند که کار نادرسته و کار درستی نیست.

فرزاد

سلام دین اسلام برروی مهمترین مسائل تاکید داره و اینطوری نیست به نظر من که بخواد به یک مسئله ی خاص به شکل این موردی نگاه کنه چون اصلا نه منبع معتبری هست این گفته و هم مکنه که تحریف شده باشه جای تحریف به هر حال وجود داره و همونطور که بقیه ی عزیزان هم ذکر کردند ممکنه نویسنده اشتباهاتی داشته باشه در نقل روایت پس می بینید که امکان اشتباه از هر جهت وجود داره پس اعتماد کامل و صد در صدی به محتوای اون میتونه درست نباشه.

کمال

سلام اگر هر چیزی و هر منبعی در دین ما به این شکل بوده باشه که طرف صبح از خواب بپاشه و بگه که من فلان چیز رو از خودم خلق کردم یا فلان چیز بر من وحی شد اینطور واقعا دین دیگه مسیر بیراهه به خودش میگیره درسته شخص عالم هست، درسته شخص علم زیادی داره در مورد دین اما این نکته رو نباید فراموش کرد که هر چقدر هم که اون شخص اعلم هست باید برای حرف خودش سند بیاره و بگه که به این دلیل و این دلیل این حرف من درست هست و منبع حرف من هم فلان کتاب، فلان حدیث، فلان آیه و … هست.

کمیلی

سلام برای منم جالبه که مردم اینقدر سریع به حرف اعتماد میکنن و همیشه هم فکر میکنم که نه تنها مردم بلکه خودم من هم چوب این اعتماد بی جا رو خوردیم اما باز هم اعتماد می کنیم که باید ریشه ی اون بررسی بشه که ببینیم ما به چه دلیل اینقدر سریع به یک حرف یا یک متن اعتماد میکنیم.

حامد

سلام دین اسلام هم به نظر من با این موضوع موافق نیست که سریع ما اعتماد کنیم بلکه به قدرت انتخاب، تصمیم گیری، تعقل و اندیشه رو خداوند به ما داده پس باید فکر کنیم و ببینیم که آیا یک مسئله آیا درست هست یا خیر و اینطور بتونیم در مورد اون به نتیجه برسیم نه اینکه چشم و گوش بسته یک مسئله رو بپذیریم صرفا به خاطر اینکه اط سوی یک منبع آگاه اون ذکر شده چون میگم هر شخصی امکان اشتباه داره و نباید به منبعی غیر قران و خداوند اعتماد صد در صد کرد.

سکینه ناهیدی

سلام به نظر من که به همون قران هم به دلیلی که دوستان ذکر کردند که ممکنه معنی اون جهت دار بشه و … نباید زیاد اعتماد کرد اگر ما سعی کنیم بر روی زبان عربی خودمون کار کنیم و سعی کنیم هک به زبان عربی قران رو بخونیم خیلی بهتره و جای هیچ اشتباهی به وجود نمیاد اون موقع به نظر من چون ما داریم اونچه که بر پیامبر وجی شده رو میخونیم دیگه و اینطوری واقعا اشتباهات به حداقل میرسه و اگر هم اشتباهی رخ بده نه اینکه منبع ما مشکل داره نه بلکه به خاطر اینه که ما زبون عربی رو خوب یاد نگرفتیم.

فرزان

سلام به حضرت حاج فردوسی منبعی هم که ذکر کردند خب خود اون منبع باید ببینیم که توسط چه کسی نوشته شدهف چه گذشته ای داره، چه محتوایی در او ناستفاده شده و نباید به متنی که در اون آمده حتی استناد کرد چون ممکنه که اشتباه داشته باشه چون به جز کتاب قرآن هر کتاب دیگه ای ممکنه که در درون اون اشتباهاتی وجود داشته باشه که نیاز به برطرف شدن دارن به همین جهت نمیشه زیاد به این مسائل استناد کرد حتی اگر نویسنده ی یک کتاب شخص بزرگ وعالمی باشه.

سعادتی

سلام حضرت حاج فردوسی مقاله ای رو منتشر کردن برای اینکه ما بفهمیم که یک مقاله، یک کتاب یا یک اثر چه ویزگی هایی باید داشته باشه که به عنوان منبع معتبر شناخته بشه پیشنهاد میدم که نه تنها شما بلکه هر فردی که این مسئله رو نمیدونه و میخواد بیشتر در مورد اعتبار یک مبنع بدونه به اون مقاله مراجعه کنه و مطالب اون رو بخونه قطعا میتونه خیلی به اون شخص کمک کنه این مقاله. برای همه ی شما عزیزان آرزوی سعادت و خوشبختی در دنیا و آخرت رو دارم موفق و پیروز باشید

نجمه علیزاده

سلام بله من اون مقاله رو خوندم و باید بگم که خیلی مفید و سودمند بود و به همه ی عزیزان حاضر در وب سایت پیشنهاد میدم که حتما برن و اون مقاله رو بخونن در اون مقاله چیزهایی گفته میشه که واقعا عالی هسشت و چشم شما بر روی خیلی از حقایق باز میشه و حتما بخش کامنت ها رو هم بخونید در اونجا هم توضیحاتی داده میشه که خالی از لطف نیست خوندنشون و میتونه که به شما در این زمینه کمک هایی رو بکنه در هر صورت که من وظیفه دیدم که این رو به دوستان گرامی خودم بدم.

جوادیان

سلام خدمت همه ی عزیزان ببینید ما زمانی که یک روایت رو میخونیم حداقل باید به عقل سلیم خودمون مراجعه کنیم و ببینیم که آیا عقل سلیم ما این روایت رو میپذیره؟ عقل سلیم چی میگه؟ میگه که انسان ممکن الخطاست و از انسان ممکنه خطایی سر بزنه حالا چه خواسته و چه ناخواسته و این نشون میده که جایگاه نمیشناسه و هر فردی ممکنه که خطایی از اون سر بزنه به همین جهت من میخوام بگم که حتی شخصی که نویسنده در مورد وان صحبت میکنه در این مقاله ممکنه که اشتباهی کرده باشه یا هر چیز دیگه ای و نباید استناد کامل به حرف اون کرد.

خلیل الله

سلام گاهی اوقات نویسنده ها از روی احساسی که دارند یا هر چیز دیگه ای محتوایی رو تولید می کنند که واقعا ارزششی نداره به عنوان مثال اونها در محتوای خودشون حرف های رو نقل میکنند از کسانی که این حرف ها واقعا جنبه ی واقعی بودن رو نداره و فقط از سر احساسات نویسنده بیان شدند یا یک حرف رو نقل می کنند ولی چون احساساتی میشن در مورد اون یا هر مسئله ی دیگه اون چیزی که متن اصلی پیغام هست رو نمی نویسن بلکه اون چیزی رو مینویسن که از سر احساسات خودشون به وجود اومده

نسیم

سلام بله من حتی در مورد مترجم های قرآن هم چنین چیزی رو شنیدم که به عنوان مثال کسی که قران رو ترجمه میکنه در جایی از آیه ها ممکنه احساساتی بشه و از سر احساسات چیزهایی رو اضافه کنه که معنی جمله رو تغییر نمیده اما حرفی حجو و بیهوده هست و منظور قران اونها نبوده و ما زمانی که ترجمه رو میخونیم در واقع برداشت اون شخص از اون آیه رو میخونیم نه اون چیزی که واقعا آیه داره میگه پس کسی که در جایگاه نویسنده قرار داره باید بسیار در این امر دقت کنه که مبادا مشکلی در این باره به وجود بیاد

یونسی

سلام واقعا نمیدونم چرا برخی این کارهای خودشون رو انجام میدن اگر شخصی احساساتی شد باید این توانایی رو داشته باشه که بر احساسات خودش غلبه کنه در جایی انسان عصبانی هست و باید بزاره عصبانیتش فروکش کنه و بعد شروع به نوشتن کنه همینطور هم در جایی انسان وجودش سرتاسر عشق به یک نفر هست که داره در مورد اون مینویسه باز هم باید بزاره که این احساساتش فروکش کنه و بعد در مورد وان شخص بنویسه تا اون چیزی که واقعیت هست رو نقل کنه نه اون چیزی که خودش دوست داره بقیه بخونن

شایان

سلام کاش به همین مسائل به ظاهر بی اهمیت ما اهمیت بدیم و بخوایم که واقعا خودمون رو اصلاح کنیم دین اسلام دینی نیست که احساسات در اون جایگاهی داشته باشه و شخص نویسنده در برابر برداشتی که مردم از صحبت های اون می کنند مسئول هست پس اون مترجم قران، اون شخص نقل کننده روایت و هر کس دیگه ای که در جایگاه نویسنده قرار داره باید به این امر واقف باشه که هر چی که من خواننده از این مقاله یا از این کتاب یا از این ترجمه برداشت کنم بر گردن او خواهد بود.

روناک نجفی

سلام خدا نکنه حالا نسبت به یک نویسنده در بین مردم اعتماد به وجود بیاد اگر این اعتماد شکل بگیره و نویسنده هم شخصی منفعت طلب باشه که از نوشته های خودش سعی کنه بیشترین منفعت رو کسب کنه اون مقوع دیگه واقعا کار به جایی میرسه که نباید برسه و مردم مطالبی رو میخونن و از ماوردی به عنوان منبع استفاده می کنند که هیچگونه اعتباری ندارن حالا نسبت به این موضوع که من نمیخوام صحبت کنم که حضرت حاج فردوسی در مورد این مقاله حرف زدند بلکه نظر من کلی بود.

پریا

سلام خدمت حضرت حاج فردوسی متاسفانه به همین شکل شده خیلی از افراد به مواردی توجه می کنند و مواردی رو اصل به حساب میارن که واقعا خنده آوره به عنوان مثال شخصی صبح از خواب پا میشه و میگه که فلان خواب رو دیدم اینقدر این خواب رو بزرگ میکنند و این قدر اون رو بزگر جلوه میدن که انگار یک منبع کاملا موثق هست در صورتی که شاید برای فرد خاطی یک توهم بوده باشه یا یک خوابی که کمی پیاز داغ اون رو افزایش داده از این موارد هیچ چیزی نمیشه متوئجه شد پس نباید به اونها استناد کرد.

رحیم

سلام کاملا درسته نمیشه به خواب یکی یا اینکه سر زبون یکی یه چیزی بیان شده استناد کرد. این دین، دین اسلام هست و ما میگیم که برترین دین رو داریم پس برترین دین باید برای بیان گفته های خودش از منابع موثق استفاده کنه هرگز فکر نکنیم که اگر یکی یک حرفی رو به زبون آرود اون حرف کاملا درست هست ما تا منبع اون رو پیدا نکینم در دین و اینکه کدوم یکی از بزرگان دینی این حرف رو تایید می کنند نمی تونیم موثق بودن اون حرف رو بپذیریم حالا این حرف از زبون هر کسی که میخواد خارج بشه فرقی نمیکنه

شکیبا

سلام خدمت همه ی عزیزان کاملا روشن و موثق هست این مسئله و نباید دیگه بالای اون مانور بدیم چون حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت هم در این باره نکاتی رو عرض کردند که دیگه جا برای هیچ حرفی نمیزاره چون کاملا در این باره توضیحاتی رو عرض کردند اما با این وجود اگر کسی به این مسئال استناد کنه و این مسائل رو به عنوان یک مبنع موثق بدونه واقعا در اون شخص باید ما شک کنیم که آیا ایمان واقعی داره یا نه چون کسی که ایمان واقعی داشته باشه به دنبال موارد و مسائل واقعی هم هست.

فاطمه رویال

سلام به حضرت حاج فردوسی محترم از شما بسیار متشکرم برای این مقاله ی خیلی زیبا که در اون باز هم علم جدیدی رو به ما آموختید واون هم این بود که به حرف هر کسی توجه نکنیم و به حرف هر کسی عمل نکنیم که مبادا دچار گمراهی بشیم در مسیر رسیدن به خداوند و میبینیم که خیلی از حرف ها درستی کاملا ندارند پس ما اگر طبق نظر یک رهبر حرکت کنیم فکر میکنم بتونیم بهتر در این گونه موارد ظاهر بشیم و رشد کنیم و به نظر من حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت بهترین انتخاب هستند در این زمینه.

حمید

سلام من هم با شما موافقم حضرت حاج فردوسی میتونن بهترین گزینه باشن برای ما که به سوی کمال و سعادت حرکت کنیم و اصلا شعار ایشون این هست که رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت نیز هستند.

یونس

سلام به خیلی از محتواها نباید واقعا ما استناد کنید و فکر کنیم که دارند درست میگن یا چنن مسائلی چون نیتجه اش گمراهی خود ما خواهد بود اما باید طبق نظر یک عالم فقیه و جامع الشرایط ما حرکت کنیم تا متوجه بشیم در مورد این مسئال مثلا حضرت حاج فردوسی مقاله ای رو منتشر کردند برای نشون دادن موثق بودن یک منبع که خیلی میتونه کمک کنه ویا همین مقاله که نشون میده به هر گفته ای نباید اطمینان کنیم و همین هست که ما طبق نظر یک رهبر که نیت خیر داره میتونم به علم درست دست پیدا کنیم.

اکبر

سلام با نظر شما من موافقم ما باید طبق نظر یک عالم حرکت کنیم در زندگی خودمون تا بتونیم به نتایج درستی دست پیدا کنیم و به همین ترتیب پیش بریم تا بتونیم به اون کمال و سعادتی که حضرت حاج فردوسی حرفش رو میزنن دست پیدا کنیم به هر جهت که با منهاج فردوسیان اگر ما همراه بشیم میتونیم که منابع معتبر رو از غیر معتبر بشناسیم به همین جهت ما خیلی میتونیم از خیلی از افراد جلوتر باشیم به همین منظور ما چندین قدم از افراد دیگه جلوتر خواهیم بود.

سعید خامنه ای

سلام به شما من فکر میکنم که حرف شما درسته اما باید به این نکته هم توجه کنیم که تنها حضرت حاج فردوسی نیستند که میتونن ما رو به خداوند برسونن و بی نهایت منبع و رساله ی هدایت هست اما ما باید بده دنبال بهترین ها باشیم تبرای هدایت خودمون به همین جهت ما باید توضیحات حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت رو بشنویم که مثلا برای چی ما باید منهاج فردوسیان رو انتخاب کنیم و برای چی ما باید وارد منهاج فردوسیان بشیم بین اون همه انتخابی که داریم.

شمیم

سلام به شما خب ببینید این مسئله هم هست که حضرت حاج فردوسی همیشه مقالاتی رو منتشر میکنند و در اون در مورد منهاج فردوسیان توضیح میدن پس نه تنها شما بلکه هر کسی که میخواد در مورد منهاج فردوسیان اطلاعات به دست بیاره خب باید در مورد اون تحقیق کنه و همین وب سایت برای همین به وجود وامده و شما میتونید وارد اون بشید و مقالات رو از ابتدا مطالعه کنید اون موقع براتون روشن میشه که چرا اصلا منهاج فردوسیان و چرا باید ما منهاجی بشیم.

حسین شارنی

سلام به حضرت حاج فردوسی باز هم یک مقاله ی بسیار زیبا و عالی ور منتشر کردید از این بابت از شما نهایت سپاس گذاری رو به جا میارم حضرت حاج فردوسی محترم مواردی که گفتید کاملا درست هستند و برخی از افراد واقعا فکر میکنند که میتونن مثلا با انجام چنین کارهایی نفوذ پیدا کنند در دین اسلام و در بین مسلمین نفاق و تفرقه به وجود بیارن اما شما و من از این موضوع با خبر هستیم و نباید به دشمن این اجازه رو بدیم گرگ در لباس میش یه سمت ما میاد اما باید بدونیم که اون ذاتش گرگ هست و نمیتونه تغییرش بده و نویسنده هایی که با تحریف میخوان نفوذ پیدا کنن در باورها و عقاید مردم کار همین گرگی که گفتم رو انجام میدن.

خزائی

سلام بسیار کامنت جالبی بود از شما برای انتشار اون سپاس گذارم و واقعا چه میشه کرد؟ هیچ کاری نمیشه کرد مگه اینکه نخوایم که به عنوان مثال آثار فلان نویسنده ی نامعتبر رو خریداری کنیم یا از اونها استفاده کنیم در غیر اینصورت خودمون ضرر میکنم پس این مسئله هم هست و باید به اون توجه بشه اما به صورت کلی همیشه کسانی هستند که دست اینگونه افراد رو روی کنند مثل حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعاه این کار رو انجام دادند.

حبیب

سلام خیلی برام جالبه که در قرن بیست و یکم ما باز هم از این حرف ها میزنیم به همین دلیل شاید باشه که ما هنوز به عنوان یک کشور جهان سومی شناخته میشیم مردم کشور های دیگه و همچنین بزرگان اون کشور به دنبال این هستند که راه های جدید کشف و اختراعات رو به کار بگیرند و ما هنوز داریم پی این چیزها رو میگیریم که فلان شخص خاص صبح که از خواب برخاست چه چیزی بر سر زبون آورد و اون کلمات چه معنی ای داشتند البته منظور بنده بی احترامی نیست خدای نکرده امیدوارم که درک کنید اما ما جدای از بدین باید کمی ذهن خودمون رو هم پیشرفت بدیم.

نعیمه عرب

سلام نه بی احترامی نبود حرف حق رو زدید البته چنین مواردی هم وجود دارن که نباید نادیده گرفتشون اما نباید به هر چیزیو به هر منبعی تکیه کرد و گفت که این منبع داره حرف درست رو میزنه چون واقعا انسان نمیتونه از واقعیت سر در بیاره و جز خداوند هیچ کس نمیدونه که هدف یک منبع به عنوان مثال چی بوده اما ما برای اینکه خودمون رو تبدیل به انسانی کنیم که در یک کشور جهان اولی دارن زندگی میکنن باید همینقدر ذهنمون رو رشد بدیم که کمتر تخیلات دیگران رو به عنوان واقعیت بپذیریم.

حسن

حدیث فقط حدیث ائمه اطهار علیهما السلام و نبی مکرم اسلام یا درنهایت احادیث قدسی حدیث برزخی دیگر چه صیغه است
لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

مریم

مطلب جالبی بود
باتشکر از حاج فردوسی

اسداله بیات

با عرض و سلام و تحیت
تاکنون چیزی به نام حدیث برزخی نشنیده بودم جالب بود اما یحتمل همچین چیزی وجود ندارد

ایمانی

سلام علیکم خسته نباشید حدیث برزخی رو من متوجه نشدم میشه به صورت واضح تر بیان کنید تا امثال من نوعی که در این مسائل به خودی خود چیزی متوجه نمی شوم با بیان ساده تر و آسان تر شما ما هم به عنوان یک پایین درجه از شما رهبر معنوی ما حاج فردوسی استفاده کامل از بین تمامی مردم بکنیم

حسن نیای

این سایت رو می تونم به عنوان یه سایت عالی‌ رتبه ببینم چون یک نفری مانند حاج آقا فردوسی به عنوان رهبر معنوی مردم البته به دیدگاه خود مردم تشخصی داده شده و مطلب های بسیار ارزشمندی داخل این سایت توسط دوست داران این استاد بزرگوار و عظیم قرار گرفته می شود

محمد

قربان شما بروم که به تنهایی رسیدگی به تمام اموری که شرعا به عنوان مسلمان بر گردن شماست انجام می دهید تا ما به وسیله این رهبر معنوی به مقامات عالیه برسیم و با ترک کردن صفات رذیله و انجام صفات حسنه به بالاترین حد و مرز و بوم و سطوح مختلف برسیم

چینه

سیر و سلوک الی الله خیلی سیر اساسی و مختص و حیاتی است که اگر کسی دارای استادی به عنوان رهبر معنوی ما حاج فردوسی نداشته باشد راه حق رو گم کرده و از اسلام آرام آرام خارج می شود که در این صورت کاملا حق با شماست

حسنی ا

ای کاش بتونیم از وجود مبارک شما استفاده معنوی و مادی و کافی و وافی رو بکنیم و این انتظار را از شما خیلی دارم تا با کمک شما به عنوان یک رهبر معنوی و وظیفه شرعی و قانونی و حقوقی و واقعی و عمومی و حقیقی و تخصصی به ما کمک کنید تا با رفع مشکل و شبهات به مراتب و مقامات عالیه برسیم تشکر ممنون

شکریان

در عرفان در دیدگاه های مختلف در بعضی هااا کسی بالاتر از علامه حسن زاده آملی در زمان حاضر نیست.

شکری

تشکر می کنم همین که شاگردان شما این زحمت بسیار زیاد رو کشیدند و توفیق خدمت به شما رو دارند و از همه مهمتر که شما دوست عزیز انجام دادین این بود که کلمات کلیدی رو در پایین توضیحات گذاشتین که خیلی کمک به فهم مطلب بیشتر می کند

شکر گذار

این نشان دهنده تواضع بسیار زیاد شما هست که کسی رو نقد می کنید و بعدش می فرمايید که نظرات خودتان را بنوسید که من از این بابت و حرف زدن بسیار زیاد خوشحال شدم چون شما هیچ غروری ندارید با این که در جایگاهی نزد ما به عنوان رهبر معنوی هستید

عبد الزهرا

خیلی ممنون که شما تجربه های چندین و چند ساله خودتون رو به ما که تجربه ای خاص پیرامون معنویات و حقیقیات نداریم و شما بدون اینکه حتی کمی تعصب و غرور داشته باشید تمام علمیت و معنویت و تجربیات شخصی و … در اختیار ما قرار داده اید تشکر

قوامی

من به عنوان یک محقق و منتقد و نویسنده کاملا یا بگم حدودا آشنایی با این بزرگواران دارم و می تونم بگم اسوه هااا و الگو های بسیار زیبا و جدید و جذاب و دیدنی هستند که به وسیله ایشون می توان به معرفت واصل و کافی و وافی رسید.

مجتبی ت

کسی که بخواهد سیر و سلوک حقیقی و حقوقی و واقعی در این راه داشته باشد باید یکی از این اساتید بزرگ رو انتخاب کند حال یکی مثل ما رهبر معنوی مثل حاج فردوسی انتخاب می کند و یکی علامه حسن زاده آملی رو انتخاب می کند که لازمه شناخت علامه پیروی از شاگرد ایشان می باشد چون مباحث علامه بسیار سخت است

علی

سلام بر استاد گرامی حاج فردوسی
به خدمتتان عرض کنم حضرت علامه حسن زاده آملی هیچ وقت چیزی رو به دروغ نمی‌گویند.

fa فارسی
X