۲۹ خرداد

جایگاه ادیسون در عالم آخرت

چند شب قبل به مراسم ختمی رفته بودم. واعظ در بین صحبت‌هایش گفت: جناب ادیسون در آخرین لحظات زندگی‌اش گفت: باغ بزرگی در مقابل خودم می‌بینم و جان داد. بله، خدا اجر کسی را ضایع نمی‌کند. [یعنی به پاداش اختراعاتش به او بهشت برین داده شده است!]
این فرمایش روحانی محترم ـ که مخالف صریح قرآن و روایات است – مرا به فکر انداخت که طی نوشته‌ای، این مطلب را برای رفقای منهاج‌ام روشن کنم تا در موارد مشابه نیز با قاطعیت بتوانند حکم کنند و در حیرت و سرگردانی نمانند.

با دو برهان زیر، سخن را آغاز می‌کنیم:
برهان اول:
صغری: ادیسون (در بهترین فرض) مسیحی بود.
کبری: هر مسیحی (بعد از ظهور اسلام)، کافر است.
نتیجه: ادیسون، کافر است.
برهان دوم:
صغری: ادیسون کافر است. (نتیجه‌ی برهان قبلی)
کبری: هر کافر در جهنم است.
نتیجه: ادیسون در جهنم است.

***

حال به اثبات ماده‌های این استدلال (یعنی صغری و کبرای قیاس) می‌پردازیم.

اثبات صغرای قیاس اول (یعنی ادیسون، مسیحی است):
از زندگینامه اش چنین بر می‌آید که در بهترین فرض، معتقد به مسیحیت تحریف شده بوده است گرچه نزدیکتر به واقع این است که او را بی‌دین بدانیم تا دیندار مسیحی. او در تمام سال‌های عمرش فقط به اختراعات و نوآوری‌های صنعتی اش می‌اندیشید و فرصتی برای دینداری نیافت.

اثبات کبرای قیاس اول (یعنی هر مسیحی ـ بعد از ظهور اسلام ـ کافر است)
قرآن کریم می‌فرماید: «لَقَدْ کفَرَ الَّذِینَ قَالُواْ إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْمَسِیحُ ابْنُ مَرْیمَ وَ قَالَ الْمَسِیحُ یا بَنىِ إِسرَائِیلَ اعْبُدُواْ اللَّهَ رَبىّ‏ وَ رَبَّکمْ إِنَّهُ مَن یشرِک بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیهِ الْجَنَّهَ وَ مَأْواهُ النَّارُ وَ مَا لِلظَّلِمِینَ مِنْ أَنصَارٍ» (سوره‌ی مائده، آیه‌ی ۷۲)
ترجمه: آنها که گفتند: «خداوند همان مسیح بن مریم است»، به یقین، کافر شدند، (با اینکه خود) مسیح گفت: اى بنى اسرائیل! خداوند یگانه را، که پروردگار من و شماست، پرستش کنید! زیرا هر کس شریکى براى خدا قرار دهد، خداوند بهشت را بر او حرام کرده است و جایگاه او دوزخ است و ستمکاران، یار و یاورى ندارند.
همچنین می‌فرماید: «لَقَدْ کفَرَ الَّذِینَ قَالُواْ إِنَّ اللَّهَ ثَالِثُ ثَلَثَهٍ وَ مَا مِنْ إِلَاهٍ إِلَّا إِلَاهٌ وَاحِدٌ وَ إِن لَّمْ ینتَهُواْ عَمَّا یقُولُونَ لَیمَسَّنَّ الَّذِینَ کفَرُواْ مِنْهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ» (سوره‌ی مائده/آیه‌ی ۷۳)
ترجمه: آنها که گفتند: «خداوند، یکى از سه خداست» به یقین کافر شدند. معبودى جز معبود یگانه نیست و اگر از آنچه مى‏گویند دست بر ندارند، عذاب دردناکى به کافران آنها (که روى این عقیده ایستادگى کنند،) خواهد رسید.

اثبات صغرای قیاس دوم (یعنی ادیسون، کافر است)
وقتی دو مقدمه‌ی قیاس منطقی ما صحیح بود، نتیجه نیز صحیح است. صغرای قیاس دوم، همان نتیجه‌ی یقینی قیاس اول است. در اصل، قیاس اول برای اثبات صغرای قیاس دوم ترتیب داده شده است.

اثبات کبرای قیاس دوم (یعنی هر کافر در جهنم است)
قرآن کریم می‌فرماید: «وَ مَن لَّمْ یؤْمِن بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ فَإِنَّا أَعْتَدْنَا لِلْکافِرِینَ سَعِیرًا» (سوره‌ی فتح / آیه‌ی ۱۳)
ترجمه: و هر کس به خدا و پیامبر او ایمان نیاورده است [بداند که‏] ما براى کافران آتشى سوزان آماده کرده‏ایم.
همچنین می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِینَ کفَرُواْ مِنْ أَهْلِ الْکتَابِ وَ الْمُشْرِکینَ فىِ نَارِ جَهَنَّمَ خَلِدِینَ فِیهَا أُوْلَئک هُمْ شَرُّ الْبَرِیهِ» (سوره‌ی بینه/آیه ی۶)
ترجمه: کسانى از اهل کتاب (یعنی مسیحیان و یهودیان) که کفر ورزیده‏اند و [نیز] مشرکان در آتش دوزخند، [و] در آن همواره مى‏مانند اینانند که بدترین آفریدگانند.
همچنین می‌فرماید: «قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالًا * الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا * أُولَئِکَ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیَاتِ رَبِّهِمْ وَلِقَائِهِ فَحَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَلَا نُقِیمُ لَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَزْنًا * ذَلِکَ جَزَاؤُهُمْ جَهَنَّمُ بِمَا کَفَرُوا وَاتَّخَذُوا آیَاتِی وَرُسُلِی هُزُوًا» (سوره‌ی کهف/ آیات ۱۰۳ تا ۱۰۶)
ترجمه: بگو آیا به شما خبر دهیم که زیانکارترین (مردم) در کارها، چه کسانى هستند؟ آنها که تلاشهایشان در زندگى دنیا گم (و نابود) شده با این حال، مى‏پندارند کار نیک انجام مى‏دهند! آنها کسانى هستند که به آیات پروردگارشان و لقاى او کافر شدند به همین جهت، اعمالشان حبط و نابود شد! از این رو روز قیامت، میزانى براى آنها برپا نخواهیم کرد! (آرى،) این گونه است! کیفرشان دوزخ است، بخاطر آنکه کافر شدند، و آیات من و پیامبرانم را به سخریه گرفتند!»
همچنین رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرمایند: «فَمَنْ کفَرَ بی ‌مِنَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ فَفِی النَّار» (امالی صدوق/مجلس ۳۵/ص ۱۸۹؛ علل ‏الشرائع/ج ۱/ص ۱۲۶؛ معانی ‏الأخبار/ ص۵۱؛ بحار الأنوار/ج ۹/ ص۲۹۴)
ترجمه: هر کس ـ از اولین و آخرین انسان‌ها ـ به من کافر شده باشد،‌ جایش در آتش است.

سؤال: پس تلاش‌هایی که کرده و زحمت‌هایی که کشیده و اختراعاتی که در راه رفاه انسان‌ها انجام داده، کجا می‌رود؟ مگر خدای متعال نمی‌فرماید: «أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکم» (سوره‌ی آل عمران، آیه‌ی ۱۹۵) یعنی: من عمل هیچ صاحب عملى از شما را تباه نمى‏کنم. [و پاداش کامل به او می‌دهم]
پس چطور آنهمه تلاش ادیسون (و سایر مخترعین و مکتشفین) بی‌نتیجه و تباه باشد؟!
جواب:

اولاً: این قسمت از آیه به تنهایی نیست بلکه همراه قبل و بعدش معنی می‌شود. قرآن کریم در آیات ۱۹۰ تا ۱۹۵ سوره‌ی آل عمران می‌فرماید:
إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیلِ وَالنَّهَارِ لآیاتٍ لِّأُوْلِی الألْبَابِ ﴿۱۹۰﴾
الَّذِینَ یذْکرُونَ اللّهَ قِیامًا وَقُعُودًا وَعَلَىَ جُنُوبِهِمْ وَیتَفَکرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَک فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿۱۹۱﴾
رَبَّنَا إِنَّک مَن تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیتَهُ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنصَارٍ ﴿۱۹۲﴾
رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِیا ینَادِی لِلإِیمَانِ أَنْ آمِنُواْ بِرَبِّکمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَکفِّرْ عَنَّا سَیئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ ﴿۱۹۳﴾
رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدتَّنَا عَلَى رُسُلِک وَلاَ تُخْزِنَا یوْمَ الْقِیامَهِ إِنَّک لاَ تُخْلِفُ الْمِیعَادَ ﴿۱۹۴﴾
فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکم مِّن ذَکرٍ أَوْ أُنثَى بَعْضُکم مِّن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِن دِیارِهِمْ وَأُوذُواْ فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُواْ وَقُتِلُواْ لأُکفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیئَاتِهِمْ وَلأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ ﴿۱۹۵﴾
ترجمه: مسلماً در آفرینش آسمان‌ها و زمین و در پى یکدیگر آمدن شب و روز براى خردمندان نشانه‏‌هایى [قانع کننده] است. (۱۹۰)
همانان که خدا را [در همه‌ی احوال] ایستاده و نشسته و به پهلو آرمیده، یاد مى‏‌کنند و در آفرینش آسمان‌ها و زمین مى‏‌اندیشند [که] پروردگارا اینها را بیهوده نیافریده‏‌اى، منزهى تو، پس ما را از عذاب آتش دوزخ در امان بدار (۱۹۱)
پروردگارا هر که را تو در آتش درآورى یقیناً رسوایش کرده‌‏اى و براى ستمکاران یاورانى نیست (۱۹۲)
پروردگارا ما شنیدیم که دعوتگرى به ایمان فرا مى‌‏خواند که به پروردگار خود ایمان آورید پس ایمان آوردیم. پروردگارا گناهان ما را بیامرز و بدی‌هاى ما را بزداى و ما را در زمره‌ی نیکان بمیران (۱۹۳)
پروردگارا و آنچه را که به وسیله‌ی فرستادگانت به ما وعده داده‌‏اى به ما عطا کن و ما را روز رستاخیز رسوا مگردان زیرا تو وعده‌‏ات را خلاف نمى‏‌کنى (۱۹۴)
پس پروردگارشان دعاى آنان را اجابت کرد [و فرمود که] من عمل هیچ صاحب عملى از شما را از مرد یا زن، که همه از یکدیگرید، تباه نمى‌‏کنم. پس کسانى که هجرت کرده و از خانه‏‌هاى خود رانده شده و در راه من آزار دیده و جنگیده و کشته شده‏‌اند بدی‌هایشان را از آنان مى‌‏زدایم و آنان را در باغ‌هایى که از زیر [درختان] آن نهرها روان است درمى‏‌آورم. [این] پاداشى است از جانب خدا و پاداش نیکو نزد خداست (۱۹۵)
پس این بشارت (که اجرشان ضایع و تباه نمی شود) برای کسانی است که به خدا و رسولش ایمان آورده باشند و شامل تلاش‌های کافران نمیگردد.
ثانیاً: پاداش هر کار، پیرو نیت انجام دهنده اش است. اگر پاداش دنیوی بخواهد، در دنیا و اگر اخروی بخواهد در آخرت، پاداش می‌یابد. قرآن کریم می‌فرماید: «مَنْ کانَ یریدُ حَرْثَ الدُّنْیا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِی الْآخِرَهِ مِنْ نَصیبٍ» (سوره‌ی شورا/ آیه ی۲۰)
ترجمه: کسى که تنها بهره‌ی دنیا را مى‏خواهد، تنها از دنیا به او مى‏دهیم، و دیگر در آخرت بهره‏اى ندارد.
همچنین می‌فرماید: «مَن کانَ یرِیدُ الْحَیاهَ الدُّنْیا وَزِینَتَهَا نُوَفِّ إِلَیهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِیهَا وَهُمْ فِیهَا لاَ یبْخَسُونَ * أُوْلَئِک الَّذِینَ لَیسَ لَهُمْ فِی الآخِرَهِ إِلاَّ النَّارُ وَحَبِطَ مَا صَنَعُواْ فِیهَا وَبَاطِلٌ مَّا کانُواْ یعْمَلُونَ» (سوره‌ی هود / آیات ۱۵ و ۱۶)
ترجمه: کسانى که زندگى دنیا و زیور آن را بخواهند [جزاى] کارهایشان را در آنجا به طور کامل به آنان مى‏دهیم و به آنان در آنجا کم داده نخواهد شد. اینان کسانى هستند که در آخرت جز آتش برایشان نخواهد بود و آنچه در آنجا کرده‏اند به هدر رفته و آنچه انجام مى‏داده‏اند باطل گردیده است.
به گواهی تاریخ،‌ ادیسون در زمان خودش اختراعاتش را به ثبت رساند و با ساختن چندین کارخانه‌ی بزرگ،‌ آنها را به تولید انبوه رسانید و از این راه،‌ ثروت کلانی به دست آورد. نمونه‌ی ادیسون در زمان ما،‌ «بیل گیتس» صاحب شرکت ماکروسافت است که با ساخت و تولید انبوه سیستم‌های عامل به ثروت هنگفتی رسیده است.
نتیجه: ادیسون (با هزار و چند صد اختراعش) و انیشتین (با فرضیه‌هایش) و گراهام بل (با تلفنش) و گوته (با اشعارش) و ویکتور هوگو (با داستان‌هایش) و لئوناردو داوینچی (با نقاشی‌هایش) و میکل آنژ (با مجسمه‌هایش) و … در جهنم سوزان قرار دارند و بویی از جوار و قُرب حضرت حق ندارند و نخواهند بُرد و تا ابد، محروم از آن ساحت قُدس و آن نعمت‌های عالی و کرامت‌های عظیم خواهند بود.
امیدوارم با این بیان اجمالی، روشن شده باشد که هر مخترع یا مکتشفی به صِرف داشتن اختراعات متعدد به بهشت نمی‌رود بلکه کلید رفتن به بهشت،‌ ایمان به خدا و رسول و اولی الامر، همراه با انجام اعمال نیک است.

و له الحمد
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , , , , , , ,

118

 
 
 
69 نویسندگان
49 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
10 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ناشناس

ادیسون کافر تف به قبرت و تف به قبر همه مخترعین چه پزشکش چه فیزیک شناسش چه و چه چه عشق است شیعیان

مهدی

با سلام خدمت دوستان منهاجی عزیزم باید دقت کنیم که از نظر جهان بيني اسلام مطالعه نفس عمل به تنهائي كافي نيست، بلكه عمل به ضميمه، محرك و انگيزه آن ارزش دارد، بسيار ديده شده كساني بيمارستان يا مدرسه يا بناي خير ديگري مي‌سازند و تظاهر به اين هم دارند كه هدف شان صد در صد خدمت انساني است به جامعه‌اي كه به آن مديونند، در حالي كه زير اين پوشش مطلب ديگري نهفته شده است و آن حفظ مقام يا مال و ثروت يا جلب توجه عوام، و تحكيم منافع مادي خود، و يا حتي دست زدن به خيانت هائي دور از چشم ديگران است

حسین باقری

سلام از نظر من معمولاً كساني كه داعيه روشنفكري دارند، با قاطعيت مي‌گويند هيچ فرقي ميان مسلمان و غير مسلمان، بلكه موحد و غير موحد نيست. هر كس عمل نيكي انجام دهد! خدمتي از راه تأسيس يك مؤسسة خيريه و يا اكتشاف و اختراع و يا از راه ديگر انجام دهد، استحقاق ثواب و پاداش از جانب خداوند دارد. مي گويند خداوند عادل ميان بندگان خود تبعيض نمي‌كند. . . ”
طرفداران اين نگرش هم به دليل عقل استدلال كرده‌اند و هم به دليل نقل.

سامان

ببینید دوست خوبم در ادامه ی سخن شما باید عرض کنم که دو دیدگاه پیش می اید اول این که خداوند با همه موجودات نسبتي مساوي داشته . . . بندگان و مخلوقات براي او يكسان هستند و با هيچ‌ كس خويشاوندي و رابطه خصوصي ندارد؛ بر اين اساس به افعال و عملكرد همگان پاداش و ثواب مي‌دهد؛ و چون نسبت خداوند به همة موجودات يكسان است، دليلي ندارد كه عمل نيك از يك نفر مقبول باشد و از يك نفر ديگر مقبول نباشد
و دوم این که خوبی و بدي اعمال، قراردادي نيست، بلكه واقعي است، يعني حسن و قبح افعال ذاتي بوده و هر كدام آثار خود را دارد؛ از اين رو پاداش و ثواب آن در راستاي حسن ذاتي آن است. هر گاه اعمالي به‌وجود آمد كه حسن ذاتي داشته باشد، ثواب دارد.

ارمین

با سلام و تشکر از مطالب مفید سایت …سوالی دارم …آیا دانشمندانی مانند ادیسون و پاستور که با اکتشافات خود به مردم کل جهان سود رساندند بیشتر به درد مردم خورده اند یا اشخاصی مانند آیت الله بهجت که ممکن است دامنه فعالیتشان از شهر و کشور خودشان فراتر نرفته باشد؟

حامد

سلام خدمت شما دوست خوبم سوال خوبی پرسیدین در جواب این سوال باید بگویم که جواب شما وابسته به برداشت افراد از انسان و جامعه انسانی است. اگر نگاه کسی به انسان این باشد که انسان یعنی همین موجود دو پای راست قامتی که حدود هفتاد ، هشتاد سال عمر می کند و آنگاه مرده و خاک می شود و دیگر ادامه ای ندارد ، در آن صورت جای این پرسش خواهد بود که واقعاً ادیسون برای چنین بشری زیاد زحمت کشیده یا مثلا عالمی همچون آیت الله بهجت؟ و البته جای این پرسش هم هست که آیا زحمت کشیدن برای چنین موجودی اساساً ارزشی هم دارد یا نه؟ امّا اگر نگاه کسی به انسان این باشد که او موجودی است مرکّب از روح و بدن که هفتاد ، هشتاد سال میهمان این دنیاست و آنگاه از آن کوچ کرده به دیار برزخ کوچ خواهد نمود و از پس برزخ در عالم آخرت تا ابد زندگی خواهد کرد ، آنگاه چنین سوالی حقیقتاً خنده دار خواهد بود. چون از طرفی شکّی نیست که هفتاد ، هشتاد سال در مقابل ابدیّت چیزی نیست؛ و از طرف دیگر شکّی هم در این نیست که اختراع ادیسون فقط به درد همین هفتاد، هشتاد سال زندگی دنیا می خورد نه به درد ابدیّت انسان؛ امّا تعالیم علما که برگرفته از دین است افزون بر اینکه سعادت حقیقی دنیا را نصیب انسان می کند سعادت ابدی اخروی را هم در پی دارد. پس چگونه می توان این دو کار را باهم مقایسه نمود.ممنونم از توجه شما

ارمین

خیلی خیلی ممنونم که جوابه سوال بنده رو دادین باز هم خیلی خیلی تشکر میکنم از سایت مفیدتون و مطالبه گران بهایی که در آن قرار میدهید و دوستانی که با کامنت های زیبای خود ادم را از سر در گمی در میاورند.

محمد صادق

سلام خدمت همه ی دوستان منهاجی عزیزان به نظرم باید به نکته ای دقت کرد در این میان اون هم این هست که غیر مسلمانان و کافران باهم دیگر یکی نیستند در واقع گروهی که اصطلاحاً به جاهل مقصر و کافر معاند معروفند؛ یعنی اسلام به آن‌ها رسیده و آنان به حقانیت آن پی برده‌اند، اما با لجاجت و سرکشی حاضر به پذیرش حق نشده اند.
گروه دیگر کفارى هستند که جاهل قاصرند. اینها کسانی هستند که پیام اسلام و حقانیت آن به آن‌ها نرسیده یا غیر واقعی رسیده است، لذا علم به حقانیت دین اسلام ندارند و در عدم پذیرش خود مقصر نیستند تا گناهکار محسوب شوند.
روشن است که این گروه چه در مناطق دور افتاده زمین زندگی کنند و چه در قاره اروپا و امریکا و به اصطلاح مهد تمدن زندگانی بگذرانند، ممکن است به دلیل عدم امکانات، تبلیغات سوء دشمنان ایمان دینی، رفتار ناشایست پیروان دین حق و… شرایطی برایشان فراهم آید که در استضعاف فکری بمانند و حق برای آنان ان چنان که شایسته است روشن نشود.

امیر حسین

با سلام و تشکر میخواهم در همین بین به نکته ای اشاره کنم میدانم طولانی میشود اما از دوستان منهاجی خودم تقاضا میکنم تا ان را بخوانند ببینید دوستان خداوند در قرآن می فرماید: «انا لا نضیع اجر من احسن عملا» ما اجر کسی را که عمل نیکی انجام داده است، ضایع نمی کنیم. و همچنین در آیه دیگری می فرماید: «فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ»(سوره : الزلزلة آیه : 8) «پس هر کس به وزن ذره ای نیکی کرده باشد آن را می بیند.» با توجه به این آیات معلوم می شود که عمل خیر از هر کس سر بزند خداوند متعال پاداشی متناسب با آن به او عطا می‌کند اما باید توجه داشت که این پاداش همیشه پاداش اخروی نیست، بلکه بستگی به نیت آدم از آن عمل دارد. اگر منظورش نتیجه‏اى دنیوى باشد نتیجه‏اى که شانى از شؤون زندگى ‏دنیاى او را اصلاح مى‏کند، از مال و جمال و جاه، و یا بهتر شدن وضعش، عملش آن نتیجه را مى‏دهد ، و عملى که به این منظور انجام شده نتایج أخروى را ببار نمى‏آورد، زیرا فاعل آن، قصد آن نتایج را نداشته تا آن نتایج به دستش بیاید. (تفسیر المیزان ص260) واگر منظورش کسب ثواب آخرت و رضای خدا باشد به آن خواهد رسید. چنانچه خداوند میفرماید: « مَن کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَمَن کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیَا نُؤتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِی الْآخِرَةِ مِن نَّصِیبٍ» کسى که بهره آخرت را مى‏خواهد به بهره‏اش مى‏افزاییم، و کسى که تنها بهره دنیا را مى‏خواهد تنها از دنیا به او مى‏دهیم، و دیگر در آخرت بهره‏اى ندارد

کریم

با سلام و درود فراوان خدمت شما دوست خوبم من مطلب شما را خواندم وچیزی به ذهنم امد تا بگویم به نظرم باید دقت کرد که اینطور نیست که نیت افراد همیشه یا از سر خودخواهی محض باشد و یا از سر خداخواهی محض بلکه بین این دو، مراتب زیادی وجود دارد. به عنوان مثال اگر شخص غیر مسلمانی در بیابانی که هیچ کس او را نمی بیند که زمینه ریا فراهم باشد به شخص درمانده یا حیوانی کمک کند و از این کار هیچ سودی عاید او نشود و حتی هیچ چشم داشت و انتظار تمجیدی نداشته باشد، عمل او با کسی که کار خیری را تنها از روی خودخواهی انجام داده قطعا یکی نیست. کافران و غیرمسمانانی که در بی دینی خود مقصر نیستند به هر میزان که انگیزه شان از عمل، به دور از خودخواهی باشد و مثلا به خاطر بشردوستی و نیات خیر دیگر باشد، به همان میزان اهل نجات خواهند بود. مثلا به این صورت که از عذابشان کاسته شود یا اینکه اگر موحد باشند در درجات پایین بهشت قرار بگیرند و خلاصه خداوند عادل اعمال خیر آنها را بیاثر نخواهد گذاشت

ابوالفضل جزینی

با سلام و تشکر از مطالبه مفید سایت در این مورد که برادر عزیزم گفتن میخواهم حدیثی از امام موسی کاظم(ع) عرض کنم : «در بنی اسرائیل مرد با ایمانی بود که همسایه کافری داشت، مرد بی ایمان، نسبت به همسایه با ایمان خود، نیک رفتاری می‌کرد، وقتی از دنیا رفت، خدا برای او خانه‌ای بنا کرد که مانع از گرمای آتش شود… و به او گفته شد: این به سبب نیک رفتاریت نسبت به همسایه مؤمنت می‌باشد»

محمدی پناه

سلام خدمت منهاجیون عزیز و درود بر همه ی شما عزیزان در این مورد که دوست خوبم فرمودند من هم میخواهم حدیثی نقل کنم از امام صادق (ع): در زمان موسى صلوات اللَّه علیه پادشاه جبّارى بود که با شفاعت بنده صالحى حاجت بنده مؤمنى را بر آورده ساخت، اتفاقا آن بنده صالح و آن پادشاه جبّار هر دو در یک روز وفات یافتند، و مردم براى تشییع جنازه پادشاه قیام کردند و سه روز بازار را به احترام و سوگ او بستند، امّا جنازه آن بنده صالح در خانه‏اش باقى ماند و موریانه‏ها و حشرات زمینى از گوشت روى او ارتزاق کردند تا اینکه بعد از سه روز موسى او را یافت و با تعجّب به درگاه الهى عرضه داشت: پروردگارا آن پادشاه جبّار دشمن تو بود و این بنده صالح دوست و ولىّ تو پس چگونه با آنها این طور معامله شد؟ آن وقت به او وحى شد: اى موسى این بنده صالح و ولىّ من از این پادشاه جبّار درخواستى کرد که آن پادشاه درخواست او را انجام داد، پس من به جبران آن عمل نیک در اداى درخواست مؤمن آن پادشاه را با عزّت روانه گورستان کردم و این بنده صالح را به مکافات درخواست از ظالم به این بلیّه مبتلا نمودم.

نادر صافی

سلام و درود بیکران از نظر من قضاوت در مورد اینکه آیا شخص خاصی همچون ادیسون بهشتی است یا جهنمی، از حوزه علم ما خارج است. چنین کاری از هیچ کسی غیر از خداوند امکان پذیر نیست. فقط خداوند از نیات و باطن افراد خبر دارد و می‎تواند بصورت قطعی حکم کند که عمل چه کسی پاداش دارد و عمل چه کسی پاداش ندارد. البتّه فقط دربارة افرادی می‎توان اظهار نظر قطعی کرد که اولیاء الهی سرنوشت نهائی آنها را مشخص کرده باشند. اما از نظر اسلام، اساسی‌ترین منشأ ارزش عمل، نیّت شخص است. یعنی صرف اینکه ظاهر عملی خوب باشد (مثلا کمک به دیگران) کافی نیست بلکه مهم تر از آن باطن و روح این عمل است که به چه نیتی این کار انجام شده است. از کتاب تهذیب از نبی اکرم( صلی الله علیه و آله) نقل شده که فرمود: «اِنَّما الاَعْمالُ بِالنّیّاتِ وَلِکُلِّ امْرِء ما نَوی؛ محققاً (ارزش) کارها به نیّت‌هاست و فقط برای انسان آنچه نیّت کرده است می‌ماند».
همچنین امام صادق ( ع ) می فرماید: کارتان را برای خدا قرار دهید نه برای مردم ، زیرا هر چه برای خدا است‏ برای خدا ( بسوی خدا ) است و هر چه برای مردم است بسوی خدا بالا نمی‏رود.

محمد باقر

چقدر زیبا گفتین میخواهم در تکمیل فرمایش شما دوست خوبم و در ادامه ی سخنان شما عرض کنم که این تعبیری که شما گفتین در واقع یعنی اگر ما کاری را به خاطر رضای خدا انجام دهیم، خداوند کریم پاداش آن را به ما خواهد داد اما اگر کاری را به نیت کسب شهرت، لذت و دیگر مواهب دنیایی انجام دهیم دیگر نباید انتظار داشته باشیم که خداوند، بهشت را به ما پاداش دهد.
و همچنین ارزش اعمال خیر به کیفیت آنهاست نه به کمیت. مثلا اگر شخص سرمایه داری، بیمارستان خیلی بزرگ و مجهزی را برای بیماران فقیر احداث کند اما هدفش از این کار خودنمایی و کسب شهرت باشد عملش ارزشی در بارگاه الهی نخواهد داشت ولی از آن طرف کسی 100 تومان به فقیری قربة الی الله کمک کند نزد خداوند متعال اجر و منزلت عظیمی خواهد داشت. حضرت محمد(ص){گفتم وسطش صلوات بذارم بتونی یه نفسی تازه کنی} فرمودند: «ضربت علی در روز خندق افضل از عبادت ثقلین است» .

شاکر

سلام خدمت همه ی منهاجیون از نظر بنده اگر کسی بی ایمان و یا بی نیت الهی کاری کند که فرهنگ دینی آن را شایسته بداند، خداوند با او در همین دنیا تسویه حساب می کند؛ یعنی اثر و نتیجه ای را که او به دنبالش بود و یا پیامد دنیایی آن کار را به صاحب عمل می رساند و بر آن عمل مترتب می سازد. چنین عملی که از پشتوانه ایمان و نیت الهی برخوردار نیست به مثابه اسکناس بی پشتوانه ای می ماند که در قیامت هیچ ارزشی نخواهد داشت و بهشت و یا حتی ثواب اندکی را نصیب صاحبش نخواهد کرد.

نامی

اگر اجازه دهید حدیثی نقل کنم از امام صادق(ع) : گروهی از یمن برای بحث و جدال خدمت پیامبر(ص)آمدند و در میان آن‌ها مردی بود که از همه بیشتر سخن می‌گفت و خشونت و لجاجت خاصی در برابر پیامبر(ص)می‌نمود، پیامبر(ص) آن چنان عصبانی شد که آثارش در چهره مبارکش کاملاً آشکار گردید، در این هنگام جبرئیل آمد، و پیام الهی را این چنین به پیامبر(ص)ابلاغ کرد: خداوند می‌فرماید: این مردی است سخاوتمند. پیامبر(ص)با شنیدن این سخن خشمش فرو نشست. رو به سوی او کرد فرمود، پروردگار با من چنین پیامی داده است و اگر به خاطر آن نبود آن چنان بر تو سخت می‌گرفتم که عبرت دیگران گردی
آن مرد پرسید: آیا پروردگارت سخاوت را دوست دارد؟

فرمود: بلی! عرض کرد: من شهادت می‌دهم که معبودی جز «الّله» نیست، و تو رسول و فرستاده او هستی، و به همان خدایی که تو را مبعوث کرده، سوگند که تاکنون هیچ کس را از نزد خود محروم برنگردانده‌ام.

حسین

سلام خدمت همه ی منهاجیون از نظر من اگر کسی کار و یا کشف و اختراعی کند که خدمت به تمام مردم باشد؛ اما به نیت کسب شهرت و ثروت و مانند آن و اصلا خدا و قیامت و بهشتی را در نظر نداشته باشد. بی تردید در ازای کار او (به شرطی که دیگر عوامل تحقق خواسته او نیز مساعدت کنند) آنچه به دنبالش بوده نصیبش خواهد شد؛ نه ثواب اخروی و بهشت برین
گزیده

حسنی

چقدر زیبا گفتین برادر در تکمیل سخنان شما باید عرض کنم که علامه طباطبایی در این باره میفرمایند عمل آدمى تنها نتیجه‏اى را كه منظور آدمى از آن عمل است به او مى‏دهد؛ اگر منظورش نتیجه‏ى دنیوى باشد نتیجه‏اى كه نصیب او می شود اصلاح و یا رونق شأنى از شۆون دنیاى اوست (البته در صورتى كه سایر اسبابى كه در حصول این نتیجه مۆثرند نیز مساعدت بكنند) و چنین عملى نتایج أخروى در پی نخواهد داشت؛ زیرا کننده کار، قصد آن نتایج را نداشته تا آن نتایج نصیبش شود و صرفِ خوب بودنِ ظاهر عمل هم برای رستگارى آخرت و نعمتهای بهشتی كافى نیست و آن را نتیجه نمى‏دهد.
برای مثال: نیکی به مردم و خوش اخلاقی با آنها هم مى‏تواند به قصد جاه‏طلبى انجام شود و هم می تواند به نیت پاداش اخروى و تحصیل خشنودى خداى تعالى که اگر به نیت خشنودى خدا انجام نشود باعث اجر و پاداش اخروى و بلندى درجات نخواهد شد

شاهین

در ادامه ی سخنان شما دوست خوبم باید بگویم که خود علامه درهمین مورد عرض کردند که مراد از پرداخت كامل اعمالشان به آنها در دنیا (نُوَفّ‏ِ إِلَیهِْمْ أَعْمَالَهُمْ فِیهَا)، رساندن ایشان به تمام آثارى است كه اعمالشان در این نظام هستی در پی دارد؛ نه آن نتایجى كه خود آنها از اعمالشان انتظار داشتند. برای همین است كه در دنیا هر كس به هر آرزویى كه دارد نمی رسد؛ بلكه به چیزی مى‏رسد كه برآیند عوامل مۆثر در زندگى و افعال اوست.

محمد امین

با سلام و تشکر در این خصوص باید عرض کنم که قرآن کریم شرط ورود به بهشت را ایمان و عمل صالح می داند (آیاتی مانند 25 و 85 سوره بقره) و هیچکدام را به تنهایی برای کسب رضای الهی و نیل به ثواب اخروی کافی نمی داند؛ نه ایمان بی عمل را (158 سوره انعام) و نه عمل بی ایمان را (آیات 15 و 16 سوره هود (علیه السلام) ودر ادامه باید بگویم که كسانى كه زندگى دنیا و زیور و زینتش را بخواهند، ثمره تلاششان را به طور كامل در [همین‏] دنیا به آنان مى‏دهیم و در آن چیزى از آنان كاسته نخواهد شد.
أُوْلَئكَ الَّذِینَ لَیْسَ لهَُمْ فىِ الاَْخِرَةِ إِلَّا النَّارُ وَ حَبِطَ مَا صَنَعُواْ فِیهَا وَ بَاطِلٌ مَّا كَانُواْ یَعْمَلُونَ
اینان كسانى هستند كه در آخرت، سهمى جز آتش براى آنان نیست و آنچه [در دنیا از كار خیر] كرده‏اند، در آخرت تباه و بى‏اثر مى‏شود، و آنچه همواره [ریاكارانه‏] انجام مى‏دادند، باطل است

محمد

ببینید دوستان در مورد بهشت رفتن و نرفتن این دانشمندان باید عرضی داشته باشم …در جمیع روایات آنچه در این حدیث بخاری آمده است برداشت می شود؛ که همان نوشتن حسنات قبل از اسلام شخص است. مازری می گوید: تقرب برای شخص کافر صحیح نیست، پس اعمال صاحی که انجام داده است، در زمان شرک و کفرش؛ ثواب و پاداشی برای او نخواهد داشت چرا که از شروط متقرب این است به کسی که تقرب می جوید شناخت داشته باشد؛ در حالی که کافر چنین نیست. قاضی عیاض این اشکال را قبول ندارد و رد می کند. همچنین امام نووی رحمه الله می گوید: قول صحیح و صواب که محققان – بعضی اجماع را بر آن نقل کرده اند- بر آن هستند این است که: اگر کافری که افعالی نیکو مانند صدقه و صله رحم داشته باشد و سپس مسلمان شود و ایمان بیاورد و بر این اسلام وفات کند؛ ثواب چنین اعمالی برای او نوشته می شود و اینکه گفته شود، این کلام مخالف با قواعد اسلام است، صحیح نیست؛ چرا که بعضی از افعال دنیوی کفار مانند کفاره ظهار بعد از اسلام او اعاده نمی شود

شاهد

با سلام و تشکربرای این که بدانیم چه کسانی به بهشت میروند و یا نمی روند با کمی تامل میشود فهمید بر اساس آموزه هاي ديني سرنوشت و سعادت هر كس در گرو ايمان و عمل صالح و باور و پذيرش دين حق در زمان خود او است . (1) همه اديان الهي تا وقتي كه دين الهي بعدي نيامده، دين حق محسوب مي شوند . افرادي كه قبل از ظهور حضرت مسيح (ع) به دين حقيقي موسي (ع) باور داشته و به آموزه هاي وحياني آن عمل نموده اند، از نظر قرآن مؤمن محسوب مي شوند. همچنين مسيحياني كه قبل از بعثت پيامبر اسلام (ص) به دين عيسي مسيح (ع) باور داشته و طبق دستورات او عمل نموده اند، مؤمن اند و رستگار . تفاوتي از حيث درجه با مؤمنان ساير اديان در زمان حقانيت دين خودشان ندارند ، بلكه ملاك و ميزان ايمان و تقوا و عمل صالح، و پيروي از دين حق مي باشد

محسن

با سلام خدمت منهاجیون باید در ادامه ی صحبت های دوست خوبم عرض کنم که وظيفه هر كس در هر زمان تحقيق و يافتن دين حق و باور عمل طبق آموزه هاي آن دين است . برهمين اساس ملاک بهشتی و جهنمی بودن افراد پيروي از دين حق و حقیقت جوئی و حق طلبی انسان ها و تسلیم بودن در مقابل آن، و یا در مقابل نتيجه انکار آن حقیقت است. اما در مورد مسيحياني كه پس از ظهور اسلام زندگي كرده اند و اكنون زندگي مي كنند ،بايد به اين نكته توجه كرد كه افرادي كه حقانيت دين اسلام بر آن ها آشكار و واضح گشت، ولي از روي تعصب و يا عناد و يا هواي نفس و يا عوامل ديگر از حق پيروي نكردند ،آن ها قطعا در قيامت در عذاب خواهند بود و حتي اگر اعمال صالحي هم در دنيا انجام داده باشند، چون بر اساس ايمان حقيقي و باورديني درست نبوده و در راستاي اهداف دنيائي و جلب نظر مردم و یا فريب بوده ،براي آن ها مفيد نخواهد بود .

محمد رضا

با سلام خدمت همه ی منهاجیون و با تشکر از مطالب خوب و مفیدتون باید در ادامه سخنان شما سخنانی از شهید مطهری را بازگو کنم که ایشان میگویند «اگر کسى در روایات دقت کند، مى‏یابد که ائمه (ع) تکیه‏شان بر این مطلب بوده که هر چه بر سر انسان مى‏آید، از آن است که حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و یا لااقل در شرایطى باشد که مى‏بایست تحقیق و جستجو کند نکند اما افرادى که ذاتاً و به واسطه قصور فهم و یا به علل دیگر در شرایطى به سر مى‏برند که مصداق منکر و یا مقصر به شمار نمى‏روند، آنان در ردیف منکران و مخالفان نیستند. ائمه اطهار بسیارى از مردم را از این طبقه مى‏دانند. این گونه افراد داراى استضعاف و قصور هستند و امید عفو الهى درباره آنان مى‏رود».

قادر

با سلام و تشکربرای این که بدانیم چه کسانی به بهشت میروند و یا نمی روند با کمی تامل میشود فهمید بر اساس آموزه هاي ديني سرنوشت و سعادت هر كس در گرو ايمان و عمل صالح و باور و پذيرش دين حق در زمان خود او است . (1) همه اديان الهي تا وقتي كه دين الهي بعدي نيامده، دين حق محسوب مي شوند . افرادي كه قبل از ظهور حضرت مسيح (ع) به دين حقيقي موسي (ع) باور داشته و به آموزه هاي وحياني آن عمل نموده اند، از نظر قرآن مؤمن محسوب مي شوند. همچنين مسيحياني كه قبل از بعثت پيامبر اسلام (ص) به دين عيسي مسيح (ع) باور داشته و طبق دستورات او عمل نموده اند، مؤمن اند و رستگار . تفاوتي از حيث درجه با مؤمنان ساير اديان در زمان حقانيت دين خودشان ندارند ، بلكه ملاك و ميزان ايمان و تقوا و عمل صالح، و پيروي از دين حق مي باشد

یونس

با سلام خدمت منهاجیون باید در ادامه ی صحبت های دوست خوبم عرض کنم که وظيفه هر كس در هر زمان تحقيق و يافتن دين حق و باور عمل طبق آموزه هاي آن دين است . برهمين اساس ملاک بهشتی و جهنمی بودن افراد پيروي از دين حق و حقیقت جوئی و حق طلبی انسان ها و تسلیم بودن در مقابل آن، و یا در مقابل نتيجه انکار آن حقیقت است. اما در مورد مسيحياني كه پس از ظهور اسلام زندگي كرده اند و اكنون زندگي مي كنند ،بايد به اين نكته توجه كرد كه افرادي كه حقانيت دين اسلام بر آن ها آشكار و واضح گشت، ولي از روي تعصب و يا عناد و يا هواي نفس و يا عوامل ديگر از حق پيروي نكردند ،آن ها قطعا در قيامت در عذاب خواهند بود و حتي اگر اعمال صالحي هم در دنيا انجام داده باشند، چون بر اساس ايمان حقيقي و باورديني درست نبوده و در راستاي اهداف دنيائي و جلب نظر مردم و یا فريب بوده ،براي آن ها مفيد نخواهد بود

کریم

با سلام خدمت همه ی منهاجیون و با تشکر از مطالب خوب و مفیدتون باید در ادامه سخنان شما سخنانی از شهید مطهری را بازگو کنم که ایشان میگویند «اگر کسى در روایات دقت کند، مى‏یابد که ائمه (ع) تکیه‏شان بر این مطلب بوده که هر چه بر سر انسان مى‏آید، از آن است که حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و یا لااقل در شرایطى باشد که مى‏بایست تحقیق و جستجو کند نکند اما افرادى که ذاتاً و به واسطه قصور فهم و یا به علل دیگر در شرایطى به سر مى‏برند که مصداق منکر و یا مقصر به شمار نمى‏روند، آنان در ردیف منکران و مخالفان نیستند. ائمه اطهار بسیارى از مردم را از این طبقه مى‏دانند. این گونه افراد داراى استضعاف و قصور هستند و امید عفو الهى درباره آنان مى‏رود».

نازی بانو

سلام.به نظر من قضاوت فقط مختص خداست،چه بسا عالمان دینی در دورانهای مختلف واز هر دینی ،عالمان دیگر را مرتد وبه راحتی معدوم نمودند.در آیات مختلفی از قرآن کریم آمده که خطاب به مؤمنان که ما شما را با پیامبرانتان محشور میکنیم وهر پیامبری شفیع مردمانش خواهد بود.خطاب قرآن به مسیحیان زمان پیامبر ودر حوزه زیست پیامبر بود که لجاجت میکردند.هنوز که هنوزه در قرن اینترنت بسیاری نمیدانند اسلام چیست ونام اسلام بیشتر با فرقه داعش بر سر زبانها افتاد…از طرفی راجع به ادیسون ما نمیدانیم او عیسی را خداوند میدانست یا پسر خدا یا بنده خدا،چون با وجود فرقه های مسیحیت ،دیگر نمیتوان گفت مسیحی امروز دیدگاه مسیحی دوهزار سال پیش را دارد.ادیسون حتی اگراختراعاتش که مسلما ابتدا با نیت خیر وکمک به مادرش انجام شد به کسب مال هم انجامید ولی به هر حال عمل او باقیات صالحات بود.او منشا تمام اختراعات امروزی است از رسانه ای که امروز برای توسعه دین در دست ماست گرفته تا علوم مهندسی پزشکی که در جهت خدمت به خلق هست.امروزه پزشکان برای تمام اعمال جراحی ها وپیوند قلب وکلیه و….ازمایشات و رادیولوژی واسکن وغیره محتاج برق وعلوم الکترونبک هستند وتمام دانشمندان وپدر آنها یعنی ادیسون مشمول ثواب وباقیات صالحات ودعای مردم میشوند…..ذکریای رازی مسلمان بود وشاگرد امام صادق ، پس با اکتشافات شیمی و کشف الکلی که خوردنش حرام هست باید جایگاهش در جهنم باشد؟ چون مسلمانی بوده که از نظر دین کشف نابهنجاری مرتکب شده؟؟؟!!!
در حدیث آمده که علم عالم از عبادت هزار عابد بالاتر است.آیا علم فقط علوم دینی است؟پس چطور است که پیامبر میفرمایند اگر علمی در ثریا باشد سلمان به آن دست خواهد یافت!!!نگرش در جهان هستی که بسیار به آن اشاره شده به این معنی نیست که فقط ببینید وبگویید تبارک الله احسن الخالقین یا خدارو شکرت که نعمت به ما عطا کردی ، بلکه پی بردن به رازهایی است که خداوند در میان آنها قرار داده برای بهبود شرایط انسانها یعنی همان اختراعات واکتشافات….خداوند از انسان انتظار دارد همان طور که از روح خود بر انسان دمید،انسان در تعریف وسایز بسیار ریزتر نمونه ای از شمایل وجودی وخصوصیات وی باشد برای همین به انسان هم عقل وهم شعور وهم معرفت داد تا به جهان هستی رنگی از هر نوع زند.بسازد وبیافریند وشکر کند، نه اینکه بنشیند ومنفعل فقط از خدا وکتاب بگوید.از رفتار حسنه وثواب وگناه بگوید .چرا که انسان با همان عقل وشعور ومعرفت هم میتواند تشخیص دهد چه عملی درست یا نادرست یا چه تفکر ونیتی غلط یا نادرست است ودین فقط شمشیری است در برابر کسانیکه عمدا عناد میورزند یا غرق اوهام وتلقین قرار گرفته اند وبا پروردگار مخالفت میکنند.

صادق

باسلام وتشکر در این باره از جنبه های مختلف جای سخن است عجالتا به نکته ها اشاره می شود :
در ابتدا باید گفت از آیات و روایات استفاده می‏شود بهشت برای کسانی است که ایمان به خدا و پیامبر داشته و عمل صالح و تقوا پیشه کرده باشند: “الذین آمنوا و عملوا الصالحات طوبی لهم و حسن مآب؛ کسانی که ایمان و عمل صالح دارند، خوشا به حال آنان که خوش جایگاهی خواهند داشت”.
مراد از عمل صالح، عمل به دستورهای قرآن و اطاعت از پیامبر است که از جمله دستورها اطاعت از اولی‏الامر است. محبت و اطاعت از امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت جزء خمیره ایمان است.
پیروان ادیان الهی هم به حکم کتاب خودشان که در آن اشاره به آمدن پیامبر اسلام شده است و هم به حکم عقل که باید به آخرین پیام الهی گوش فرا دهند، باید دین اسلام را بپذیرند. .
خداوند از آیه 85 سوره آل عمران می‏فرماید: “و من یتبغ غیر الاسلام دیناً فلن یقبل منه و هو فی الاخرة من الخاسرین؛ هر کس غیر از اسلام (دین واقعی) دینی را بپذیرد، هرگز از او پذیرفته نیست و او در آخرت از زیانکاران خواهد بود.
بنابراین کفار و پیروان سایر ادیان الهی وظیفه دارند درباره دین خود و دین اسلام تحقیق کنند و دستورهای ادیان را با هم مقایسه کنند. پس از تحقیق دقیق و علمی، به حقیقت اسلام و حقانیت این دین پی خواهند برد. حال اگر پس از تحقیق واقعا و صرفا با انگیزه حقیقت جویانه به این نتیجه رسیدند که دین خودشان بر حق است و از طرفی به محتوای دین خود عمل کردند و بر کسی ظلم نکرده و درست کردار باشند، چون حجت و دلیل و برهان بر اعتقاد خود دارند، خداوند آنان را عذاب نمی‏کند، ولی اگر تحقیق نکردند و با لجاجت بر دین خود پای فشاری کردند و با این که احتمال دادند دین اسلام دین حقی باشد، به دنبال آن نرفتند، در وظیفه خود کوتاهی کرده، در نتیجه مورد محاسبه و مجازات قرارخواهند گرفت.
شهید مطهری(ره) در این باره می‏گوید: “اگر کسی در روایات دقت کند، می‏یابد که ائمه(ع) تکیه‏شان بر این مطلب بوده که هر چه بر سر انسان می‏آید، از آن جهت است که حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و یا لااقل در شرایطی باشد که می‏بایست تحقیق و جستجو کند، نکند اما افرادی که ذاتاً و به واسطه قصور فهم و یا به علل دیگر در شرایطی به سر می‏برند که مصداق منکر و یا مقصر به شمار نمی‏روند، آنان در ردیف منکران و مخالفان نیستند.
ائمه اطهار بسیاری از مردم را از این طبقه می‏دانند. این گونه افراد دارای استضعاف و قصور هستند و امید عفو الهی درباره آنان می‏رود. وی از مرحوم علامه طباطبایی نقل می‏کند: “همان طوری که ممکن است منشأ استضعاف، عدم امکان تغییر محیط باشد، ممکن است این جهت باشد که ذهن انسان متوجه حقیقت نشده باشد و به این سبب از حقیقت محروم مانده باشد”. (2)
اما در مورد کسانی نظیر ادیسون وانیشتین ویا پزشکان که گام های موثری در راه آسایش و خدمت به بشر برداشته اند، آیا آنان در روز رستاخیز درباره این نوع خدمات، اجر و پاداش خواهند داشت ؟
پـیش از آن که منطق اسلام را در این موضوع تشریح کنیم، لازم است به برخی از نظرها که در این مـوارد اظـهـار می‌شـود، اشاره کنیم :
1 – برخی تصور می‌کنند که هر نوع عمل نیکی که به نفع جامعه تمام گردد، در پیشگاه خداوند دارای ارزش خواهد بود. در این موضوع میان موحد و غیر مـوحـد، مـسلمان و غیر مسلمان فرقی نیست. هرگز خداوند عادل و دادگر میان بندگان در این قسمت فرقی نمی‌گذارد.
آنان می‌گویند : اصولا ایمان به خدا و اعتقاد به نبوت آخرین پیامبر الهی، چه تاثیری در حال عمل دارد. یـک عـمل نیک همواره به حال جامعه مفید و سودمند خواهد بود – خواه عامل آن موحد یا مشرک، مسلمان یا غیر مسلمان باشد.
2 – در برابر این گروه، دسته دیگری هستند که برای این نوع اعمال انسانی حتی در صورتی که با نـیت پاک توام باشد، کوچک ترین ارزشی قائل نشده و همه را نادیده می‌گیرند. به حکم این که از عقاید صحیح برخوردار نیستند، کارهای خوب آنان بی ارزش خواهد بود.
ولی هر دو طرز تفکر که در نقطه مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند، نادرست است و نظر سومی که در ایـن‌جا هست که منطقی به نظر می‌رسد، هر کار خوبی که انجام شود دو جنبه دارد :
1- جنبه شخصی و منافعی که به خود انسان باز می‌گردد.
2 – جنبه اجتماعی که فایده آن مربوط به عموم بشر بوده و همه افراد از آن بهره مند می‌گردند.
هرگاه هدف مخترعان و مکتشفان از زحمات توان فرسایی که در طریق کشف حقایق واختراع صنایع تحمل می‌کنند، این باشد که در میان جامعه انسانی، نام و شهرتی پیداکنند و یا از درآمدهای مادی اختراعات و اکتشافات خود بهره ای ببرند، پاداش خود را در همین دنیا منظور داشته و گاهی نیز دریافت داشته اند و به هدف نهایی و مقصد خویش رسیده اند. دیگر معنی ندارد که در روز رستاخیز از خداوند پاداش بطلبند ؛ زیرا فرض این است که آن ها در این خدمت، خدا و جامعه بشری را در نظر نداشته و هرگز به فکر آن نیز نبوده­اند، بلکه محرک و انگیزه آنان شهرت و نام و پول و درآمدهای مادی بوده و فرض این است که به چنین اهداف مادی خود رسیده اند. ولی هرگاه محرک آنان در کاوش های علمی و خدمات اجتماعی این باشد که در راه رفاه و آسایش بندگان خدا کاری انجام دهند، گره‌های کور زندگی و مشکلات طبقات مختلف را بگشایند و باری از دوش جامعه انسانی بردارند، در پیشگاه خدا اجر و پاداش خواهند داشت. عدل الهی ایجاب می‌کند که نتیجه این کار نیک خود را ببینند. اگر چه شاید آن پاداش به اندازه پاداش مومنان نباشد.
در احادیث اسلامی می‌خوانیم که حاتم طایی با این که مشرک و بت پرست بود و به هیچ یک از ادیان آسمانی ایمان نداشت، ولی چون پناهگاهی برای محرومان و بینوایان بود و همواره از همنوعان خود پذیرایی می‌کرد و گره از زندگی آنان می‌گشود، درروز رستاخیز پاداش مناسبی خواهد داشت.
جهت اطلاع بیش تر در این موضوع به کتاب عدل الهی، اثر استاد شهید مطهری مراجعه فرمایید.
پی‌نوشت‏ها:
1. آل عمران (3) آیه 133.
2. مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج 1، ص 320 به بعد.

یاسین

کسانی که خداوند در همین دنیا با آن‌ها تسویه حساب می‌کندمَن کاَنَ یُرِیدُ الْحَیَوةَ الدُّنْیَا وَ زِینَتهََا نُوَفّ‌ِ إِلَیهِْمْ أَعْمَالَهُمْ فِیهَا وَ هُمْ فِیهَا لَا یُبْخَسُونَ * أُوْلَئکَ الَّذِینَ لَیْسَ لهَُمْ فیِ الاَْخِرَةِ إِلَّا النَّارُ وَ حَبِطَ مَا صَنَعُواْ فِیهَا وَ بَاطِلٌ مَّا کَانُواْ یَعْمَلُونَ(15-16/ هود علیه‌السلام)آیه شریفه در صدد بیان این مطلب است که عمل آدمی، تنها آن نتیجه‌ای را پی خواهد داشت که او قصد کرده است؛ که اگر منظورش نتیجه‌ دنیوی باشد نتیجه دنیوی هم نصیبش می‌شود؛ مثلاً وضع مالی‌اش بهتر می‌شود، مشهور می‌شود، به نام و نانی می‌رسد و مانند آن. البته این در صورتی است که سایر عوامل لازم هم کمک بکنند.
نکته مهم این است که چنین عملی، فواید اخروی برای صاحبش نخواهد داشت؛ زیرا او که قصد آن نتایج را نداشته تا نصیبش شود و صرف اینکه عملی صلاحیت دارد که در طریق آخرت واقع شود، برای رستگاری و رسیدن به نعمت‌های اخروی کافی نیست.(1)از این آیه پاسخ این سوال مشهور و مانند آن هم روشن می‌شود که می‌پرسند: آیا ادیسون در اثر این خدمت بزرگی کرده است به بهشت می‌رود؟ جواب این سوال از همین آیه شریفه روشن می‌شود که اگر این خدمت را برای رضای خدا انجام داده باشد؛ بله از جزای اخروی بهره‌مند خواهد شد اما اگر برای شهرت و نام آوری این کار را کرده باشد با شهرتی که خداوند برای او در دنیا فراهم کرد در حقیقت او را به مقصودش رساند و او دیگر بابت این عملش، بهره‌ای از بهشت نخواهد داشت.
(1) المیزان ج10 ص 175-176

ستاره

اگر کسی بی ایمان و یا بی نیت الهی کاری کند که فرهنگ دینی آن را شایسته بداند، خداوند با او در همین دنیا تسویه حساب می کند؛ یعنی اثر و نتیجه ای را که او به دنبالش بود و یا پیامد دنیایی آن کار را به صاحب عمل می رساند و بر آن عمل مترتب می سازد. چنین عملی که از پشتوانه ایمان و نیت الهی برخوردار نیست به مثابه اسکناس بی پشتوانه ای می ماند که در قیامت هیچ ارزشی نخواهد داشت و بهشت و یا حتی ثواب اندکی را نصیب صاحبش نخواهد کرد.

زینب

در حدیث دیگری از امام صادق(ع) می‌خوانیم: گروهی از یمن برای بحث و جدال خدمت پیامبر(ص)آمدند و در میان آن‌ها مردی بود که از همه بیشتر سخن می‌گفت و خشونت و لجاجت خاصی در برابر پیامبر(ص)می‌نمود، پیامبر(ص) آن چنان عصبانی شد که آثارش در چهره مبارکش کاملاً آشکار گردید، در این هنگام جبرئیل آمد، و پیام الهی را این چنین به پیامبر(ص)ابلاغ کرد: خداوند می‌فرماید: این مردی است سخاوتمند. پیامبر(ص)با شنیدن این سخن خشمش فرو نشست. رو به سوی او کرد فرمود، پروردگار با من چنین پیامی داده است و اگر به خاطر آن نبود آن چنان بر تو سخت می‌گرفتم که عبرت دیگران گردی!

مجرب

با مطالعه تاریخ علوم و اختراعات و اکتشافات مى بینیم که جمعى از دانشمندان بشر، سالیان دراز زحمات طاقت فرسائى کشیده اند، و انواع محرومیتها را تحمل کرده تا بتوانند اختراع و اکتشافى کنند که بارى از دوش همنوعانشان بردارند.

فى المثل (ادیسون) مخترع برق چه زحمات جانکاهى براى این اختراع پربارش متحمل شد و شاید جان خود را در این راه نیز از دست داد، اما دنیائى را روشن ساخت، کارخانه ها را به حرکت درآورد، و از برکت اختراعش، چاههاى عمیق، درختان سرسبز، مزارع آباد به وجود آمد، و خلاصه چهره دنیا دگرگون شد.

چگونه مى توان باور کرد او یا اشخاص دیگرى همچون «پاستور» که با کشف میکرب، میلیونها انسان را از خطر مرگ رهائى بخشید و دهها مانند او همه به قعر جهنم فرستاده شوند، به حکم اینکه فرضاً ایمان نداشتند، ولى افرادى که در عمرشان هیچ کار چشمگیرى در راه خدمت به انسانها انجام نداده اند جایشان در دل بهشت باشد؟

زهره

از نظر جهان بینى اسلام مطالعه نفس عمل به تنهائى کافى نیست، بلکه عمل به ضمیمه، محرک و انگیزه آن ارزش دارد، بسیار دیده شده کسانى بیمارستان یا مدرسه یا بناى خیر دیگرى مى سازند و تظاهر به این هم دارند که هدفشان صددرصد خدمت انسانى است به جامعه اى که به آن مدیونند، در حالى که زیر این پوشش مطلب دیگرى نهفته شده است و آن حفظ مقام یا مال و ثروت یا جلب توجه عوام، و تحکیم منافع مادى خود، و یا حتى دست زدن به خیانتهائى دور از چشم دیگران است!.

ولى به عکس ممکن است کسى کار کوچکى انجام دهد، با اخلاص تمام و انگیزه اى صددرصد انسانى و روحانى.

ایمان

آیا این جمله نمیتونه شامل این افراد باشه که میگه : خداوند از حق خودش میگذره اما از حق بندش نمیگذره

حالا این اشخاص که کمک کردن به بنده های خدا پس خداوند یعنی این ها رو میبخشه ؟

فاتح

سلام…اگر بخواهیم با در نظر گرفتن آیات قرآن و حقانیت وجود خدا نظر بدیم..من دو سه تا آیه توی ذهنم اومده در این مورد..فقط عین آیات در خاطرم نیست..امیدوارم اشتباه نکرده باشم…یک آیه هست که می گه اگر از روی جهالت عملی ولو زشت و بد رو انجام بدید به خاطر اون عمل زشتتون بر شما خرده و عذاب و بازخواستی نخواهد بود…
یعنی من این طور فکر می کنم بنا به این آیه…البته اگر آیه رو اشتباه نگفته باشم…اگر کسی از روی جهالت و ندانم کاری و نه از روی تامل و قصد و قرض و دانش و اینها رفت به خدا شرک ورزید و نمی دونم حتی امامی معصوم را هم کشت و در ظاهر جنایتی رو هم انجام داد…بر او بازخواستی نیست..گاهی پیش خودم می گم…ادیسون که هیچ، حتی اگر هیتلر هم همه اون جنایاتش رو از روی جهالتش انجام داده باشه…بر هیتلر هم بازخواستی نیست….
حالا شاید ادیسون هم حساب کتاب کرده و تفکر کرده و واقعا حب و بغضی هم نداشته و بعد شاید نتونسته معادلات رو حل کنه و اینها و بعد گفته خدا وجود ندارد…اینجا اگر خدایی باشه…اون از روی جهالتشه که می گه خدا نیست….این از رو جهالت بودن تفکر ادیسون زمانی بیشتر می تونه خودشو نشون بده که ببینیم…ادیسون در چه محیطی زندگی می کرده…ادیسون در محیطی بوده که مردمش اعتقاد داشتن که خدا پسری داشته و پسرش آمده و خودش رو فدا کرده که گناهان دیگران بخشوده بشه… و اینها و هیچ کتاب و کلام و نشانه ای دال بر وجود خدا نمی بینه در عوض همونطور که گفتم ادعایی مثل فدا شدن پسر خدا می شنوه…در یک همچین محیطی انسان بیشتر و بیشتر مستعد این می شه که به جهالت بیافته….والا ما که قرآن دستمونه و از بچگی گفته اند کلام خود خود خداست نه کلام مریدان و بنده هاشه و از بچگی بهمون می گن و ما هم دیدیم که در قرآن گفته شده که اگر شک دارید عین آن را بنویسید و اینها…ما در همچین محیطی شاید یک بار شده باشه حداقل در عمرمون که به وجود خدا یک شک کوچولو کرده باشیم…حالا ادیسون که این قرآن و این ها رو هم نداشته… خوب دیگه هیچی…و پس در کل به نظرم بنا به اون آیه فکر نمی کنم ادیسون از این بابت بگیم حتما قراره جهنمی بشه…
ولی خوب آخه قرآن که فقط یک آیه ندازه
آیات دیگری هم بررسی می کنیم….کمی پاسخ گویی دشوار تر می شه…و گاها شاید به تناقض گویی بیافتیم…مثلا شاید از بعضی از آیات اینطور بشه استنباط کرد که عدم اعتقاد به خدا از اون دست اعتقادات و مواردی نیست که بشه اونها رو جزء مواردی دانست که از روی جهالت صورت می گیرد و ب نظر اعتقاد به خدا باید که امری باشد تحت تاثیر جهالت نباید قرار بگیرد و همه چه جاهل و چه غیر جاهل باید به خدا اعتقاد داشته باشند که اگر نداشته باشند مورد مجازات قرار می گیرند….

شرفی

دانشمندانی مثل ادیسون یا انیشتین که هر دو یهودی بودن چطور…؟یا بعضی دانشمندان علوم زیستی که خدارو قبول نداشتن اما کارهای خیلی مفیدی کردن که به درمان خیلی بیماریها و نجات خیلی انسانها کمک کرد چطور..؟ یعنی کسی که تو زندکیش زیاد کار خوبی نکرده اما مسلمون کامله با کسی که دین نداره اما جون میلیونها نفرو نجات داده چه فرقی باهم دارن..؟

فرشته

سلام دوست عزیز

گرامی راهکار های جلب رضایت خدا برای ما مشخص است

ولی اینکه چه کس بهشتی است یا جهمنی را ما نمیتوانیم بگوییم

چرا که خدواند بسیار بزرگ است و وسعت دید ما بسیار محدود

رسول و معصوم هم که نیستیم

پس با توجه اینکه میدانیم که اعتبار اعمال ما به نیت ما برمیگردد و عدم آگاهی از نیت افراد نمیتوان قضاوتی کرد

چه بسا در بسیاری موارد به علت ظاهر بینی و سطحی نگری قضاوت ما معکوس باشد

نهایت ما کسی نیستیم که بخواهیم بهشت و جهنم را برای همنوعان خود تعیین کنیم .

امّا باید به رحمت خداوند امیداور بود.

مریم

پس با توجه اینکه میدانیم که اعتبار اعمال ما به نیت ما برمیگردد و عدم آگاهی از نیت افراد نمیتوان قضاوتی کرد

با سلام خدمت خواهر گرامی فرشته در تکمیل فرمایش ایشون یک حدیث ذکر کنم:
اساسی‌ترین منشأ برای ارزش دهی به کارها چیست ؟
ذکر این موارد کافی است برای آنکه این حقیقت را دریابیم که در فلسفه اخلاق اسلامی، اساسی‌ترین منشأ ارزش کار نیّت خواهد بود و این از مسائل مهمی است که در قرآن روی آن خیلی تأکید می‌شود. روایات نیز در این زمینه فراوان است از آن جمله روایتی است که شیعه و سنی از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده‌اند که فرمود: «اِنَّما الاَْعْمالُ بِالنّیّاتِ وَلِکُلِّ امْرِء ما نَوی؛ محققاً (ارزش) کارها به نیّت‌هاست و فقط برای انسان آنچه نیّت کرده است می‌ماند».

ثنا

این که قطعا بگیم این شخص بهشتیه یا جهنمی اون هم از نظر خودمون اصلا صحیح نیست .. قاضی مطلق خداست که بسیار رحمن و رحیم ست .ممکنه به خاطر خدمتی که به بشریت داشته این شخصرو ببخشه یا حتی قبل از مرگ ممکنه ادیسون که وجود خدا رو نفی می کرده از نظر خودش برگشته باشه ولی دیگه فرصت بیان پیدا نکرده باشه ! همون طور هست که می گن توبه تا لحظه ی مرگ هم ممکنه مورد قبول درگاه حق قرار بگیره ! ما نمی تونیم به جای خدا که آگاه از لحظه لحظه ی زندگی ماست قضاوت کنیم … ممکنه از چیزهایی اطلاع نداشته باشیم و در زندگی این قسم دانشمندان وجود داشته باشه که خدا اون رو ملاک قضاوتش قرار بده . پس فقط به صورت کلی می تونیم بگیم که …البته اون هم بر اساس آیات قرآن و احادیث هر کاری که با نیت خدایی انجام نگیره هر چند در راه خیر و نیکویی هم بوده باشه از بین می ره و سودی برای آخرت نخواهد داشت !
در جایی خوندم که دانشمندانِ بی دین که وجود خداوند متعال رو نفی می کنند بی شک در صف جهنمیان قرار خواهند گرفت اما مانند جهنمیان دیگه با اون ها برخورد نمیشه و وضع اون ها کمی بهتر از سایر جهنمیان خواهد بود اون هم به سبب خدمتی که داشتند !

ساغر

سوره مبارکه الكهف آیه ۱۰۴
الَّذينَ ضَلَّ سَعيُهُم فِي الحَياةِ الدُّنيا وَهُم يَحسَبونَ أَنَّهُم يُحسِنونَ صُنعًا
ترجمه:
آنها که تلاشهایشان در زندگی دنیا گم (و نابود) شده؛ با این حال، می‌پندارند کار نیک انجام می‌دهند!»

علامه طباطبایی(ره) در ذیل این آیه میفرمایند:
این آیه خبر مى دهد از آنهائى که در عمل از هر زیانکارى زیانکارترند. و آنها کسانى هستند که در آیه قبلى پیشنهاد کرد که به مشرکین معرفیشان کند و حال معرفى مى کند و مى فرماید کسانى هستند که در زندگى دنیا نیز از عمل خود بهره نگرفتند، چون ضلال سعى همان خسران و بی نتیجگى عمل است ، آنگاه دنبالش اضافه فرموده که (و هم یحسبون انهم یحسنون صنعا – در عین حال گمان مى کنند که کار خوبى انجام مى دهند)، و همین پندار است که مایه تمامیت خسران ایشان شده است .

توضیح اینکه : خسران و خسارت در کسب و کارهایى صورت مى گیرد که به منظور استفاده و سود انجام مى شود و وقتى خسران تحقق مى یابد که کاسب از سعى و کوشش خود به غرضى که داشته ، نرسد، بلکه نتیجه عمل این شود که مثلا چیزى از سرمایه هم از بین برود، و یا حداقل منفعتى عاید نگردد در نتیجه سعیش بی نتیجه شود. و این همان است که آیه شریفه آن را (ضلال سعى ) خوانده ، کانه راه استفاده گم شده ، و راهى که پیموده به خلاف آن هدفى که داشته است منتهى گردیده .

اینکه کسى با روشن شدن بطلان اعمالش ، باز هم آن را حق بپندارد از این جهت است که دلش مجذوب زینتهاى دنیا و زخارف آن شده.

با توجه به تفسیر مطرح شده تعمیم این آیه به گروه سوم از دانشمندان منتفی است و شاید بشود به گروه دوم و اول اییه را تعمیم داد
برای درک بهتر میتونید این سوال را از کارشناس سایت هم بپرسید

مسعود

مگه هدف آدما رسیدن به سعادت و کمال نیست؟ خب کسی که برای مردم کاری میکنه هم به سمت کمال خودش و هم کمال جامعه رفته! وگرنه اگه مثلا سر قضیه هابیل و قابیل هردو بخشنده و خوب بودن کسی جهنمی میشد بینشون!؟

پرنس

سلام
من تحقیق کردم:
هر کس خودشون تسلیم حق نکنه (حق شامل خدا و دین هر مرسلی بود)
چند حالت پیش میاد
آنقدر راضی نمیشه و میگه این نعمت از من بوده تا جایی که تمام نعمت رابهش میدن و خیلی از نعمت هایی را که بخواطر تسلیم شدن بدست میآره از دست میده و عاقبتش همون خواب مومنی بود که دید دانشمندی در جهنم هست و در کنارش پنکه هم گذاشتند.(دانشش سودی برای بهشتی شدنش نداشت چون حق نشناس بود)
حالات دیگه هم هست که با توجه به اینکه بهشت و جهنم هم درجاتی داره میتونه صورت بگیره
در حدیثی دیدم که امیرالمومنین ع فرمودند کسی واقعی منو دوست داره که اگر با شمشیرم نوک دماغش را هم بزنم باز منو دوست داره (هدف تربیت فرزند و پدر هست – که قبول کنیم او مانند پدر امت هست و گاهی برای تربیت فرزند نیاز به تنبیه هم هست)
هر کس ذره ای خوبی کنه نتیجه اش را میبینه و در حدیث دیگه دیدم که فرمودند شاهان بر مردم حکومت میکنند و دانشمندان بر شاهان
در دین ما اسلام هم خداوند نعمت را هم تمام داده به اهل بیت که هم عالم باشند و هم مطیع

تقی پور

اگر بنا باشد اعمال غير مسلمان و يا مسلمان غير شيعه مقبول درگاه خداوند باشد، پس فرق ميان مسلمان و غير مسلمان در چيست؟ اصولاً اگر تفاوت مسلمانان با غير مسلمانان در پاداش ظهور نكند اسلام و تشيع لغو خواهد بود. برخي از آيات نيز آمده است كه عمل كافر غير مقبول است.

در آيه ۱۸سوره ابراهيم اعمال كفار به خاكستري تشبيه شده است كه به وسيله تند بادي پراكنده شود: “مثل الّذين كفروا بربهم اعمالهم كرماد اشتدت به الريح في يوم عاصف لا يقدرون مما كسبوا علي شيء ذلك هو الظلال البعيد”؛(ابراهيم ، آيه ۱۸ و تفسير نمونه ، ج ۱۰، ص ۳۰۸)اعمال كساني كه به پروردگارشان كافر شدند همچون خاكستري است در برابر تندباد در يك روز طوفاني ، آن‌ها توانايي ندارند كمترين چيزي از آن چه را انجام داده‌اند به دست آورند و اين گمراهي دور است .

کاملا واضح و روشن است که اين آيه فقط در بر گيرنده کفار مي باشد يعني کساني که حقيقت اسلام را به روشني دريافته اند ولي با اين حال کفر و عناد مي ورزند .لذا اسلام نداشتن کساني که عناد و ستيزه جويي با دين ندارند وتنها بخاطر اينکه حقيقت اسلام به آنها نرسيده،مسلمان نيستند، شامل کفار اين آيه نمي شوند.

علي عليه السلام مي فرمايند “بهشت را هشت در است اولين آن براي انبيا وصديقين دومين آن براي شهدا وصالحين وپنج در بعدي براي مومنان راستين و در هشتم براي مردمان که با حق وحقيقت در ستيز نباشند(خصال صدوق،ج۲،ص۴۰۷-۴۰۸)

در نتيجه حکم کردن به کفر وعناد مخترعيني مانند اديسون که به بشريت خدمت کرده اند کار مشکلي مي باشد.در اين صورت ما هيچ دليلي نداريم كه جمله ان الله لا يضيع اجر المحسنين شامل اين‌گونه اشخاص نشود.

ظاهر

آية فمن يعمل مثقال ذرة خيراً يره و من يعمل مثقال ذرهْ شراً يره.(زلزال ،آيه۷-۸) ” هر كس به اندازه سنگيني ذره اي كار نيك كند آن را مي‌بيند و هر كس به مقدار ذره اي كار بد كند آن را خواهد ديد ” به وضوح شامل اين‌گونه اشخاص مي‌شود؛ زيرا درآيه تصريح شده، عمل نيك پاداش و عمل بد عقاب را در پي دارد. خوبي و بدي اعمال، قراردادي نيست، بلكه واقعي است و آثار خود را دارد؛ پس هر گاه اعمالي به‌وجود آمد كه ذاتا خوب باشد، بالطبع ثواب دارد.لذاست که قرآن مي فر مايد:”انا لا نضيع اجر من احسن عملاً”. ما اجر کسانی را که کار نیکو کنند ضایع نمی کنیم( كهف،آيه ۳۰)

مرادی

با سلام خدمت حاج فردوسی و منهاجیان این حدیث مکمل کننده بحث است
«عاصِ ٍمَثَلُ الَذينِ كفَروا بِرَبِهِمْ أعْمالُهُمْ كرَماد اشْتدَتْ بِهِ الرِيحُ فىِ يَوْمٍ لاتَقْدِرونَ مِمَا كسَبوُا عَلى شَى ذلِك هُوَ الضَلالُ البَعيدُ»(ابراهيم: 18)
«اعمال كساني كه به پروردگارشان كفر ورزيده اند مانند خاكستري است در برابر تندباد در يك روز طولاني كه نمي توانند كمترين بهره اي از آنچه را كه انجام داده اند به دست آورند و اين همان گمراهي دور و دراز است.»

تهرانی

سلام

امیدوارم جای درستی سوال کرده باشم

دوستان من یه سوالی دارم که خیلی وقته فکرم رو مشغول کرده یه شخصی هست که واقعآ به دیگران کمک میکنه به پیر مرد و جوان ……

حتی بعضی مواقع خودش تعریف میکنه که چطور به طرف کمک کرده من که اعتقاد دارم از خودم خجالت میکشم که شاید با بی تفاوتی از کنار کسی که کمک میخواست رد میشدم

اما در مقابل این خوبی ها یه چیز دیگه ای هم هست . این شخص شراب خوار و زنا کار و حتی خدا رو هم قبول نداره و همچنین امامان و پیامبران را هم قبول نداره.

میخواستم بدونم در آخرت آیا خدا این شخص رو میفرسته بهشت ؟ کلآ چی میشن اینطور افراد که کم هم نیستن.؟

مرسی

قادری

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

– مسئله نخست آن است که در مورد بهشتی بودن یا جهنمی بودن افراد نمی توان نظر قطعی داد. این مسئله در اختیار خداوند است و ما نمی توانیم بر اساس دید محدود و اطلاعات ناقص خود تعیین کنیم که چه کسی به بهشت خواهد رفت و چه کسی جهنمی خواهد بود.

– مطلب دیگر دو اصطلاحی است که باید به آن توجه کنیم: 1 حسن فعلی 2. حسن فاعلی
حسن فعلی به فعل مربوط است. در واقع هرگاه فعلی که از سوی فردی صادر می شود، فعل مطلوبی باشد مانند کمک کردن به یک فقیر، این عمل دارای حسن فعلی است یعنی خود کنش و رفتار، دارای خوبی و مطلوبیت است.
حسن فاعلی، نه به فعل انجام شده که به فاعل فعل و نیت او مربوط است. اینکه فاعل به چه قصد و نیتی یک عمل را انجام داده است. آیا به خاطر خودش آن عمل را انجام داده است یا برای خدا یا هر نیت دیگری؟
اعمالی که در دین اسلام به عنوان عمل صالح نام برده شده اند، اعمال هستند که هر دوی حسن فعلی و حسن فاعلی را دارا باشند. به این معنا که هم عمل، عمل خوبی باشد مانند کمک به فقیران و هم نیت فاعل، رضایت خداوند و انجام فرمان او باشد. مجموع این دو عمل موجب می شود که عملی، عمل صالح باشد.
در این زمینه شهید مطهری چنین می فرماید:
“حسن فعلی برای پاداش اخروی عمل کافی نیست، حسن فاعلی هم لازم است. حسن فعلی به منزله تن و حسن فاعلی به منزله روح و حیات است و بیان کردیم که ایمان به خدا و روز رستاخیز، شرط اساسی و لازم حسن فاعلی است و این شرطیت یک شرطیت قرار دادی نیست، یک شرطیت ذاتی و تکوینی است، مانند شرطیت هر راه معین برای مقصد معین. در اینجا فقط اشاره به یک نکته لازم است و آن اینکه ممکن است کسی بگوید برای حسن فاعلی ضرورت ندارد که حتما قصد تقرب به خداوند در کار باشد، اگر کسی عمل خیری را به انگیزه وجدان و به خاطر عطوفت و رحمتی که بر قلبش مستولی است انجام دهد، کافی است که عمل او حسن فاعلی پیدا کند. به عبارت دیگر انگیزه انسان دوستی برای حسن فاعلی کافی است، همین که انگیزه انسان “خود” نباشد حسن فاعلی پیدا می کند اعم از اینکه انگیزه “خدا” باشد یا “انسانیت”.
این نکته قابل تأمل است. هر گاه عملی به منظور احسان و خدمت به خلق و به خاطر انسانیت انجام گیرد در ردیف عملی که انگیزه اش فقط “برای خود” است نیست. البته خداوند چنین کسانی را بی اجر نمی گذارد. در برخی احادیث وارد شده است که مشرکانی نظیر “حاتم” با اینکه مشرکند، به خاطر کارهای خیری که در دنیا کرده اند معذب نخواهند بود و یا تخفیفی در عذاب آنها داده می شود.” (1)

موفق باشید

1. مرتضی مطهری- عدل الهی- صفحه 374-375

طلایی

برای پاسخ به سوال شما
ابتدا باید به این سوال جواب داد هدف اصلی از اختراع چیست؟
1.گاهی هدف اصلی از اختراع، صرفاً یک عمل تخریبی است (همانند کشف انرژی اتمی که نخستین بار به منظور ساختن بمب‌های اتمی صورت گرفت)، سپس در کنار آن منافعی برای نوع انسان نیز به وجود آمده که هدف واقعی مخترع یا مکتشف نبوده و یا در درجه دوم قرار داشته است، تکلیف این دسته از مخترعان کاملاً روشن است.

2.گاهی مخترع یا مکتشف ، هدفش بهره گیری مادّی، و یا اسم و آوازه و شهرت است و در حقیقت، حکم تاجری دارد

3.گروه سومی هستند که مسلّماً انگیزه‌های انسانی دارند و یا اگر معتقد به خدا باشند، انگیزه‌های الهی، و گاهی سالیان دراز از عمر خود را در گوشه لابراتوارها با نهایت فلاکت و محرومیت به سر می‌برند، به امید اینکه خدمتی به نوع خود کنند، و ارمغانی به جهان انسانیت، تقدیم دارند، زنجیری از پای دردمندی بگشایند و گرد و غباری از چهره رنجیده‌ای بیفشانند. این گونه افراد اگر ایمان داشته باشند و محرّک الهی که بحثی در آن نیست و اگر نداشته باشند اما محرّکشان انسانی و مردمی باشد بدون شک پاداش مناسبی از خداوند دریافت خواهند داشت، این پاداش ممکن است در دنیا باشد، و ممکن است در جهان دیگر، مسلّماً خداوند عالم و عادل آن‌ها را محروم نمی‌کند.
دلیل:
دلیل این مسأله، علاوه بر حکم عقل، اشاراتی است که در آیات و یا روایات آمده است. ما هیچ دلیلی نداریم که جمله «انَّ الّلهَ لایُضِیعُ أجْرَ الْمُحْسِنِیْنَ» شامل این گونه اشخاص نشود; زیرا «محسنین» در قرآن فقط به مؤمنان اطلاق نشده است، لذا می‌بینیم برادران «یوسف»(ع)هنگامی که نزد او آمدند، بی آنکه او را بشناسند و در حالی که او را «عزیز مصر» می‌پنداشتند، به او گفتند:«ما تو را از نیکوکاران می‌دانیم».

حدیث:

در حدیثی از امام موسی کاظم(ع)می‌خوانیم: «در بنی اسرائیل مرد با ایمانی بود که همسایه کافری داشت، مرد بی ایمان، نسبت به همسایه با ایمان خود، نیک رفتاری می‌کرد، وقتی از دنیا رفت، خدا برای او خانه‌ای بنا کرد که مانع از گرمای آتش شود… و به او گفته شد: این به سبب نیک رفتاریت نسبت به همسایه مؤمنت می‌باشد».

در حدیث دیگری از امام صادق(ع) می‌خوانیم: گروهی از یمن برای بحث و جدال خدمت پیامبر(ص)آمدند و در میان آن‌ها مردی بود که از همه بیشتر سخن می‌گفت و خشونت و لجاجت خاصی در برابر پیامبر(ص)می‌نمود، پیامبر(ص) آن چنان عصبانی شد که آثارش در چهره مبارکش کاملاً آشکار گردید، در این هنگام جبرئیل آمد، و پیام الهی را این چنین به پیامبر(ص)ابلاغ کرد: خداوند می‌فرماید: این مردی است سخاوتمند. پیامبر(ص)با شنیدن این سخن خشمش فرو نشست. رو به سوی او کرد فرمود، پروردگار با من چنین پیامی داده است و اگر به خاطر آن نبود آن چنان بر تو سخت می‌گرفتم که عبرت دیگران گردی!

آن مرد پرسید: آیا پروردگارت سخاوت را دوست دارد؟
فرمود: بلی! عرض کرد: من شهادت می‌دهم که معبودی جز «الّله» نیست، و تو رسول و فرستاده او هستی، و به همان خدایی که تو را مبعوث کرده، سوگند که تاکنون هیچ کس را از نزد خود محروم برنگردانده‌ام.

لاله

وعلیکم
عجب داستانی طرف اختراع کرده الانم هفتاد کفن پوسونده ما جمع شدیم دوره هم شب با بیل میندازیمش جهنم صبح با فرقون میبریمش بهشت.

اول هر کسی به دین خودش جواب ثواب میده
دویوم اَ کجا بدونم خدا رو قلبن قبول نشته شاید قبول داشته مگه ما تو قلبشیم
سیوم کار خوب کرده جون ادما رو نجات داده عقل میگه خدا مهربون در دنیا و اخرت جایز کار خوبشه میده.

تنها

به نظر من اگه بهشت و جهنمی وجود داشته باشه ، آدم اگه خوب باشه و سرش تو کار خودش باشه،فرقی نمی کنه مسلمان باشه یهودی باشه مسیحی باشه و … یا حتی کمونیست باشه ، جاش وسط بهشته. و شماهام بجای نظر دادن در مورد کسی بهتره سرتون تو کار خودتون باشه ، با این حرفا به هیچ جا نمی رسید .

خردمند

سلام خدمت حاج فردوسی عزیز من سوالی داشتم آیا امثال ادیسون بیشتر برای انسان ها سودمند بوده اند یا مثلا آیت الله فلان که تمام عمر به عبادت مشغول بوده است ولی مثلا در سطح جهانی کارهای بزرگ و تاثیرگذاری انجام نداده است؟

بی نام

قضاوت در مورد اینکه آیا شخص خاصی همچون ادیسون بهشتی است یا جهنمی، از حوزه علم ما خارج است. چنین کاری از هیچ کسی غیر از خداوند امکان پذیر نیست. فقط خداوند از نیات و باطن افراد خبر دارد و می‎تواند بصورت قطعی حکم کند که عمل چه کسی پاداش دارد و عمل چه کسی پاداش ندارد. البتّه فقط دربارة افرادی می‎توان اظهار نظر قطعی کرد که اولیاء الهی سرنوشت نهائی آنها را مشخص کرده باشند.

حکیمی

از نظر اسلام، اساسی‌ترین منشأ ارزش عمل، نیّت شخص است. یعنی صرف اینکه ظاهر عملی خوب باشد (مثلا کمک به دیگران) کافی نیست بلکه مهم تر از آن باطن و روح این عمل است که به چه نیتی این کار انجام شده است. از کتاب تهذیب از نبی اکرم( صلی الله علیه و آله) نقل شده که فرمود: «اِنَّما الاَعْمالُ بِالنّیّاتِ وَلِکُلِّ امْرِء ما نَوی؛ محققاً (ارزش) کارها به نیّت‌هاست و فقط برای انسان آنچه نیّت کرده است می‌ماند».
همچنین امام صادق ( ع ) می فرماید: کارتان را برای خدا قرار دهید نه برای مردم ، زیرا هر چه برای خدا است‏ برای خدا ( بسوی خدا ) است و هر چه برای مردم است بسوی خدا بالا نمی‏رود.

یعنی اگر ما کاری را به خاطر رضای خدا انجام دهیم، خداوند کریم پاداش آن را به ما خواهد داد اما اگر کاری را به نیت کسب شهرت، لذت و دیگر مواهب دنیایی انجام دهیم دیگر نباید انتظار داشته باشیم که خداوند، بهشت را به ما پاداش دهد.
و همچنین ارزش اعمال خیر به کیفیت آنهاست نه به کمیت. مثلا اگر شخص سرمایه داری، بیمارستان خیلی بزرگ و مجهزی را برای بیماران فقیر احداث کند اما هدفش از این کار خودنمایی و کسب شهرت باشد عملش ارزشی در بارگاه الهی نخواهد داشت ولی از آن طرف کسی 100 تومان به فقیری قربة الی الله کمک کند نزد خداوند متعال اجر و منزلت عظیمی خواهد داشت. حضرت محمد(ص){گفتم وسطش صلوات بذارم بتونی یه نفسی تازه کنی} فرمودند: «ضربت علی در روز خندق افضل از عبادت ثقلین است» .

بتول

همه ی غیرمسلمانان و کافران با هم مساوی نیستند و به دو گروه تقسیم می شوند:
گروهی که اصطلاحاً به جاهل مقصر و کافر معاند معروفند؛ یعنی اسلام به آن‌ها رسیده و آنان به حقانیت آن پی برده‌اند، اما با لجاجت و سرکشی حاضر به پذیرش حق نشده اند.
گروه دیگر کفارى هستند که جاهل قاصرند. اینها کسانی هستند که پیام اسلام و حقانیت آن به آن‌ها نرسیده یا غیر واقعی رسیده است، لذا علم به حقانیت دین اسلام ندارند و در عدم پذیرش خود مقصر نیستند تا گناهکار محسوب شوند.
روشن است که این گروه چه در مناطق دور افتاده زمین زندگی کنند و چه در قاره اروپا و امریکا و به اصطلاح مهد تمدن زندگانی بگذرانند، ممکن است به دلیل عدم امکانات، تبلیغات سوء دشمنان ایمان دینی، رفتار ناشایست پیروان دین حق و… شرایطی برایشان فراهم آید که در استضعاف فکری بمانند و حق برای آنان ان چنان که شایسته است روشن نشود.

این گروه در قرآن «مُرجَونَ لامر الله» معرفى شده‏ اند یعنی چشم امید دارند به امر خدا که چه حکمی را با توجه به عدالت و رحمت خود در مورد آنها صادر کند. اعمال خیر این گروه اگر با انگیزه های خودخواهانه و خائنانه همراه نباشد و مثلا بر اساس عواطف پاک انسانی و نوع دوستی باشد، متناسب حالشان پاداش داده می شود. گرچه این گروه از راهنمایی حجت ظاهری که همان پیامبر است بی بهره بوده اند اما از هدایت عقل که به عنوان حجت باطنی خداوند معرّفی شده است برخوردار بوده اند و بنابراین خداوند به میزان عقلشان به حسابرسی آنها خواهد رسید. امام صادق (ع) در مورد مستضعفان می فرمایند:« خداوند با آنها بر حسب‌ اعمالی‌ که‌ انجام‌ داده‌اند رفتار می‌نماید ؛ اگر اعمال حسنه داشته باشند و از محرمات اجتناب کرده باشند داخل در بهشت می شوند.

جیران

خداوند در قرآن می فرماید: «انا لا نضیع اجر من احسن عملا» ما اجر کسی را که عمل نیکی انجام داده است، ضایع نمی کنیم. و همچنین در آیه دیگری می فرماید: «فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ»(سوره : الزلزلة آیه : 8) «پس هر کس به وزن ذره ای نیکی کرده باشد آن را می بیند.» با توجه به این آیات معلوم می شود که عمل خیر از هر کس سر بزند خداوند متعال پاداشی متناسب با آن به او عطا می‌کند اما باید توجه داشت که این پاداش همیشه پاداش اخروی نیست، بلکه بستگی به نیت آدم از آن عمل دارد. اگر منظورش نتیجه‏اى دنیوى باشد نتیجه‏اى که شانى از شؤون زندگى ‏دنیاى او را اصلاح مى‏کند، از مال و جمال و جاه، و یا بهتر شدن وضعش، عملش آن نتیجه را مى‏دهد ، و عملى که به این منظور انجام شده نتایج أخروى را ببار نمى‏آورد، زیرا فاعل آن، قصد آن نتایج را نداشته تا آن نتایج به دستش بیاید. (تفسیر المیزان ص260) واگر منظورش کسب ثواب آخرت و رضای خدا باشد به آن خواهد رسید. چنانچه خداوند میفرماید: « مَن کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَمَن کَانَ یُرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیَا نُؤتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِی الْآخِرَةِ مِن نَّصِیبٍ» کسى که بهره آخرت را مى‏خواهد به بهره‏اش مى‏افزاییم، و کسى که تنها بهره دنیا را مى‏خواهد تنها از دنیا به او مى‏دهیم، و دیگر در آخرت بهره‏اى ندارد.

شیدا

صرف اینکه عملی خیر باشد نتایج اخروی به بار نخواهد آورد بلکه فاعل باید آن را به انگیزه رضایت خدا انجام دهد تا پاداش آخرت داشته باشد. مثلا صدقه دادن عمل خیری است که طبق سنت الهی آثاری دنیایی همچون افزایش روزی در پی دارد. حال اگر دو نفر صدقه بدهند که یکی تنها به خاطر کسب شهرت و ریا آن را انجام می دهد و دیگری برای رضای خدا، هر دو نتیجه عمل خود را میگیرند؛ اما اولی فقط از مزایای دنیایی آن همچون افزایش روزی و شهرت برخوردار می شود ولی دومی هم از آثار دنیایی و هم از اخروی آن. چنانچه هم اکنون هم سرمایه داران بی دینی در دنیا هستند که هر ساله کمک زیادی به یتیمان و نیازمندان میکنند و از مزایای دنیایی آن برخوردار میشوند.

البته اینطور نیست که نیت افراد همیشه یا از سر خودخواهی محض باشد و یا از سر خداخواهی محض بلکه بین این دو، مراتب زیادی وجود دارد. به عنوان مثال اگر شخص غیر مسلمانی در بیابانی که هیچ کس او را نمی بیند که زمینه ریا فراهم باشد به شخص درمانده یا حیوانی کمک کند و از این کار هیچ سودی عاید او نشود و حتی هیچ چشم داشت و انتظار تمجیدی نداشته باشد، عمل او با کسی که کار خیری را تنها از روی خودخواهی انجام داده قطعا یکی نیست. کافران و غیرمسمانانی که در بی دینی خود مقصر نیستند به هر میزان که انگیزه شان از عمل، به دور از خودخواهی باشد و مثلا به خاطر بشردوستی و نیات خیر دیگر باشد، به همان میزان اهل نجات خواهند بود. مثلا به این صورت که از عذابشان کاسته شود یا اینکه اگر موحد باشند در درجات پایین بهشت قرار بگیرند و خلاصه خداوند عادل اعمال خیر آنها را بیاثر نخواهد گذاشت

علی جان

در حدیثی از امام موسی کاظم(ع)می‌خوانیم: «در بنی اسرائیل مرد با ایمانی بود که همسایه کافری داشت، مرد بی ایمان، نسبت به همسایه با ایمان خود، نیک رفتاری می‌کرد، وقتی از دنیا رفت، خدا برای او خانه‌ای بنا کرد که مانع از گرمای آتش شود… و به او گفته شد: این به سبب نیک رفتاریت نسبت به همسایه مؤمنت می‌باشد».

همچنین از امام صادق (ع) نقل شده است: در زمان موسى صلوات اللَّه علیه پادشاه جبّارى بود که با شفاعت بنده صالحى حاجت بنده مؤمنى را بر آورده ساخت، اتفاقا آن بنده صالح و آن پادشاه جبّار هر دو در یک روز وفات یافتند، و مردم براى تشییع جنازه پادشاه قیام کردند و سه روز بازار را به احترام و سوگ او بستند، امّا جنازه آن بنده صالح در خانه‏اش باقى ماند و موریانه‏ها و حشرات زمینى از گوشت روى او ارتزاق کردند تا اینکه بعد از سه روز موسى او را یافت و با تعجّب به درگاه الهى عرضه داشت: پروردگارا آن پادشاه جبّار دشمن تو بود و این بنده صالح دوست و ولىّ تو پس چگونه با آنها این طور معامله شد؟ آن وقت به او وحى شد: اى موسى این بنده صالح و ولىّ من از این پادشاه جبّار درخواستى کرد که آن پادشاه درخواست او را انجام داد، پس من به جبران آن عمل نیک در اداى درخواست مؤمن آن پادشاه را با عزّت روانه گورستان کردم و این بنده صالح را به مکافات درخواست از ظالم به این بلیّه مبتلا نمودم.

این حدیث بیانگر این است که خداوند مهربان حتی پاداش کار نیک ظالمان را هم میدهد اما چون آن پادشاه ظالم خداپرست نبوده و این عمل را تنها جهت نفع دنیوی انجام داده خدا هم در همین دنیا جزایش داده است.

رسول

جواب این سوال وابسته به برداشت افراد از انسان و جامعه انسانی است. اگر نگاه کسی به انسان این باشد که انسان یعنی همین موجود دو پای راست قامتی که حدود هفتاد ، هشتاد سال عمر می کند و آنگاه مرده و خاک می شود و دیگر ادامه ای ندارد ، در آن صورت جای این پرسش خواهد بود که واقعاً ادیسون برای چنین بشری زیاد زحمت کشیده یا مثلا عالمی همچون آیت الله …؟ و البته جای این پرسش هم هست که آیا زحمت کشیدن برای چنین موجودی اساساً ارزشی هم دارد یا نه؟ امّا اگر نگاه کسی به انسان این باشد که او موجودی است مرکّب از روح و بدن که هفتاد ، هشتاد سال میهمان این دنیاست و آنگاه از آن کوچ کرده به دیار برزخ کوچ خواهد نمود و از پس برزخ در عالم آخرت تا ابد زندگی خواهد کرد ، آنگاه چنین سوالی حقیقتاً خنده دار خواهد بود. چون از طرفی شکّی نیست که هفتاد ، هشتاد سال در مقابل ابدیّت چیزی نیست؛ و از طرف دیگر شکّی هم در این نیست که اختراع ادیسون فقط به درد همین هفتاد، هشتاد سال زندگی دنیا می خورد نه به درد ابدیّت انسان؛ امّا تعالیم علما که برگرفته از دین است افزون بر اینکه سعادت حقیقی دنیا را نصیب انسان می کند سعادت ابدی اخروی را هم در پی دارد. پس چگونه می توان این دو کار را باهم مقایسه نمود.

خدمت حقیقی به مردم، یعنی خدمت به انسانتر شدن آنها، نه خدمت به جنبه های حیوانی آنها. آیة الله بهجت، هزاران نفر را مستقیم و غیر مستقیم، انسانتر کرده است.

فاطمه

آیه 39 سوره نور می فرماید کسانی که کفر ورزیدند عمل شان مانند سراب است مانند تشنه ای که سراب را آب می داند و آیه 19 سوره اسراء می فرماید کسی که آخرت را اختیار کرده و برایش تلاش می کند اگر مومن بود خداوند عملش را می پذیرد. با توجه به اینکه آیه قرآن سرنوشت افرادی مانند ادیسون معلوم می شود البته اولا ما که نمی دانیم اشخاصی مانند ادیسون مومن بوده است یا کافر و ثانیا ما که در جلسه خلقت و یا در مقام خداوندی قرار نداریم تا سرنوشت انسان ها را بدانیم.

رها

سلام دوست عزیزم
برای پاسخ به این سوال چند نکته را یادآور می شویم:
1. شرط ورود به بهشت و سعادت اخروی ایمان و عمل صالح است.[غافر/40] بنابراین اگر کسی تنها ایمان داشته باشد ولی عمل صالح نداشته باشد و یا بالعکس وارد بهشت نخواهد شد.
2. هر کس کار نیکی انجام دهد، از طرف خدا پاداش نیک دریافت می کند همانگونه که هر کس ذره ای کار بد انجام دهد مورد عقاب واقع می شود.[زلزال/7،8] از طرفی خدای متعال در قرآن وعده داده که اجر کسانی را که کار خیر انجام می دهند ضایع نمی کند.«لَا نُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ[یوسف/56] اجر نيكوكاران را تباه نمى‌سازيم.» از این رو غیر مسلمانی که با علم خود خدمت جهانی انجام داده با غیرمسلمانی که تمام عمر را به گناه گذرانده تفاوت خواهد داشت.
3. كساني كه در كشف حقيقت كوتاهي نكرده اند، و يا اصلا در محيطي بودند كه امكان دسترسي به دين حق را نداشته اند و يا خوب به آن ها معرفي نشده، مستضعف فکری می باشند. بنابراین محاسبه اعمال آنان و بهشتي بودن يا نبودن آنها در قیامت با خداست و نمی توان اکنون قضاوتی نمود.

یوسف

با توجه به مسأله حبط اعمال که در قرآن مطرح شده، آیا کسانی مانند ادیسون که خدمات عام المنفعه داشته اند و به بشریت خدمت کرده اند ولی مسلمان نبوده اند وارد جهنم می شوند؟ و آیا بین غیر مسلمانی که تمام عمر خود را به گناه گذرانده با غیر مسلمانی که دانشمند بوده و با کمک علم خود به مردم دنیا کمک کرده تفاوتی نبوده و با هر دو یه جور برخورد می شود؟

حمیدیان

اگر اديسون براى رضاى خدا و خدمت به خلق او تلاش نموده پاداش او با خداست ولى اگر اصلا هدف او اشتهار و نام آورى و … باشد در واقع براى خدا و آخرت خويش كارى نكرده تا خداوند به او پاداشى دهد بلكه پاداشش همان اشتهار و نام‏آورى خواهد بود.
همچنانكه در اين دنيا پاداش عمل هر كسى به عهده كسى است كه براىاو كار كرده نه ديگرى.
سه. خدمات علمى و تكنيكى خدمت صرف نيست بلكه دو وجهى است و در پناه آن هزاران خيانت و بلا براى بشريت نيز پديد مى‏آيد. در اين جا ممكن است گفته شود كه مخترع و دانشمند مسئول اين امور نيست زيرا قصد اوخدمت است و بس. گوئيم البته در مواردى چنين است ليكن از اين جا همان نكته پيش به دست مى‏آيد كه ملاك ارزش كار دانشمند همان نيات و مقاصد اوست و اسلام بر اين مساله تاكيد ورزيده «كه اعمال آدميان بر اساس نياتشان محاسبه مى‏شود».
چهار. تصور عاميانه و خام اين است كه ابتكارات اختراعات و پيشرفتهاى علمى را تماما منسوب به شخص مخترع و دانشمند مى‏دانند در حالى كه اين نگرش هم از چشم انداز جامعه شناسى علم نادرست است و هم از نظردينى
الف) از نظر جامعه شناسى علم، علم هويتى جمعى و تاريخى دارد ور شد آن متعلق به تمام بشريت و همه ادوار است يعنى عوامل گوناگونى درپويايى آن نقش داشته و زمينه‏هاى ايجاد جرقه‏اى در ذهن دانشمند را پديد مى‏آورد و تلاشها و مطالعات شخص دانشمند جزئى از هزاران مقوله موثر در رشد دانش است.
ب ) در چشم‏انداز دينى نيز عوامل اشاره شده در بالا و نيز خلاقيت ذهنى عالم و مبتكر و توان و اراده وى و هر امر موثر ديگر همه و همه از آن خداونداست و اگر او استعداد كافى , سلامت و ديگر شرايط لازم را در اختيار وى قرار ندهد به نتيجه‏اى نخواهد رسيد. البته اين نافى اختيار و تلاش خود شخص نيست، ليكن بايد توجه داشت كه جهت انتساب اين امور به خداوند بسيار قوى‏تر از جهت انتساب به شخص عالم است.

مصطفی

دین در عمل است نه در سخن
اگر دست کسی را گرفتی و کمک کردی این خوب است هر چه که نیتت باشد
تو خوبی می کن و در دجله انداز
نمی خدا فکر کنیم که نیت فلانی چی بوده
از نیت ها فقط خدا باخبر است به ما هم ربطی نداره
خداوند همه ما را با افرادی که به بشریت خدمت کردند محشور کند چه ادیسون باشه چه تسلا باشه چه پیامبر و …

علوی

با نظر شما موافقم .خیلی ها به اسم دین خیلی کارها می کنند که نه خداپسند است نه دینداری و فقط ظاهر و اسم آنرا به دوش میکشند برای منافع خود وداشتن قدرت دو روزه دنیا!

محبی

نظر کسی مهم نیست فقط نظر قرآن پیامبر وائمه مهمه ما به جای عمل فقط داریم تو کاری که هیچی ازش نمیدونیم نظر میدیم مثل کسی که تو تاریکی میگه اینکار باید انجام بشه این کار مهم نیست انجام بشه آخه چیزی رو میبینه که نظر میده ماشالله ما همه صاحب نظر شدیم

یزدانی

وقتی انسان برای رضای خداوند که در همه ادیان هم فرموده به اخلاق نیک و انسانیت و کارهای خیر چرا فقط این دنیا محاسبه میشود اعمال خوب؟ چرا فکر میکنید کسی که بیمارستان یا دبستان میسازد برای شهرت است؟نزد خداوند همه چیز حساب دارد خیلی ها نماز میخوانند روزه می گیرند ظاهر اسلامی دارد اما اختلاس میکنند کار مردم را راه نمی اندازند فساد و ریا میکنند آیا چون اسم مسلمان دارند همین کافیست؟

لادن

شما یکبار دیگه متن را مطالعه کنید

بردبار

ما معتقد نيستيم تنها شرط ورود در بهشت مسلمان بودن است زيرا مشكل كفر و دوري از اسلام مربوط به افرادي است كه حقانيت دين اسلام بر آن ها آشكار و واضح گشت، ولي از روي تعصب و يا عناد و يا هواي نفس و يا عوامل ديگر از حق پيروي نكردند ؛ اين افراد قطعا در قيامت در عذاب خواهند بود .
اما كساني كه در كشف حقيقت كوتاهي نكردند، ولي دين حق را نيافتند و يا اصلا در محيطي بودند كه امكان دسترسي به دين حق نداشتند و يا خوب به آن ها معرفي نشده، به آنان منكر و مخالف اطلاق نمي شود كه مستحق عقوبتي باشند. شهيد مطهرى (ره) در اين باره مى‏گويد :
«اگر كسى در روايات دقت كند، مى‏يابد كه ائمه (ع) تكيه‏شان بر اين مطلب بوده كه هر چه بر سر انسان مى‏آيد، از آن است كه حق بر او عرضه بشود و او در مقابل حق، تعصب و عناد بورزد و يا لااقل در شرايطى باشد كه مى‏بايست تحقيق و جستجو كند نكند اما افرادى كه ذاتاً و به واسطه قصور فهم و يا به علل ديگر در شرايطى به سر مى‏برند كه مصداق منكر و يا مقصر به شمار نمى‏روند، آنان در رديف منكران و مخالفان نيستند. ائمه اطهار بسيارى از مردم را از اين طبقه مى‏دانند. اين گونه افراد داراى استضعاف و قصور هستند و اميد عفو الهى درباره آنان مى‏رود».
وى از مرحوم علامه طباطبايى نقل مى‏كند: «همان طورى كه ممكن است منشأ استضعاف، عدم امكان تغيير محيط باشد، ممكن است اين جهت باشد كه ذهن انسان متوجه حقيقت نشده باشد و به اين سبب از حقيقت محروم مانده باشد».
اين گروه در فرهنگ دين به عنوان مستضعفان فكري و فرهنگي شناخته مي شوند. اگر واقعاً و حقيقتاً به دنبال حقيقت و دين حق بودند، اما به دلايلي بر آن دست نيافتند ،ولي بر اساس باورهاي فطري و عقلي و يا ديني كه داشتند ،مؤمن بودند و انسان هاي درستكار بودند ،مورد عفو الهي اند.
در قرآن هم خداوند مي فرمايد: ما از هر كس بيش از اندازه وسع و توانش تكليف نمي خواهيم ، پس محاسبه اعمال آنان، و بهشتي بودن يا نبودن و رتبه آنها در بهشت بر پايه عدل خداوندى به نسبت توان شان و ميزان مطابقت اعمال و كردار آنها با امور وجداني و فطري و عقلاني بشري و علم و باورهاي ديني آن ها صورت مي گيرد .
بر اين اساس بدون آنكه بخواهيم در مورد اشخاصي همچون اديسون و … و ماهيت دوري آنان از اسلام قضاوتي بنماييم ، اصل اين نكته حائز اهميت و قابل توجه خواهد بود و ممكن است بر اين اساس بسياري از غير مسلمانان اعم از مخترعان و نيكوكاران بزرگ يا افرادي عادي و ساده اهل بهشت گردند .

زارعی

از پيامبر اكرم(ص) دربارة عبدالله بن جدعان كه از مشركان معروف جاهليت و از سران قريش بود، نقل شده : ” كم عذاب ترين اهل جهنم ابن جدعان است، سؤال كردند : چرا؟ فرمود : گرسنگان را سير مي‌كرد”.
در روايت ديگري مي‌خوانيم كه پيامبر به عدي بن حاتم (فرزند حاتم طائي ) فرمود: دفع عن ابيك العذاب الشديد بسخاء نفسه : ” خداوند عذاب شديد را از پدرت به خاطر جود و بخشش او برداشت”. ؛ در نتيجه هرچند در صدق عنوان عمل صالح براي رفتارهاي غير مسلمانان تاملاتي وجود دارد ، اما در هر حال كارهاي نيك آنان مورد توجه قرار مي گيرد .

سجاد

آیه62 سوره بقره
إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ الَّذینَ هادُوا وَ النَّصاری‏ وَ الصَّابِئینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ عَمِلَ صالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ
بدرستی کسانی که مؤمنند و کسانی که یهودی و نصرانی و صابئی هستند هر کدام بخدا و دنیای دیگر معتقد باشند و کارهای شایسته کنند پاداش آنها پیش پروردگارشان است نه بیمی دارند و نه غمگین شوند

طاهر

به تعبیر استاد مطهری:” کسانی که از روی نیت خدمت به خلق به دور از اهداف دنیایی ولو اینکه به زبان انکار توحید و معاد کنند چون اینها مستضعف فکری هستند و ندای حق بر ایشان نرسیده و حق را نیافته اند . اینان مسلمان فطری اند و خداوند آنها را مشمول عذاب الهی نمی سازد .

محمدی

میشه منبعش رو ذکر کنید،میخوام مطالعه کنم لطفا

رضا

برخي از روشنفكران عقيده دارند كه بين مسلمان و غير مسلمان در پاداش و رفتن به بهشت فرقي وجود ندارد. شهيد مطهري مي‌نويسد:
” معمولاً كساني كه داعيه روشنفكري دارند، با قاطعيت مي‌گويند هيچ فرقي ميان مسلمان و غير مسلمان، بلكه موحد و غير موحد نيست. هر كس عمل نيكي انجام دهد! خدمتي از راه تأسيس يك مؤسسة خيريه و يا اكتشاف و اختراع و يا از راه ديگر انجام دهد، استحقاق ثواب و پاداش از جانب خداوند دارد. مي گويند خداوند عادل ميان بندگان خود تبعيض نمي‌كند. . . “. (1)
طرفداران اين نگرش هم به دليل عقل استدلال كرده‌اند و هم به دليل نقل. دليل عقلي آنان بر دو مقدمه استوار است:
يكم: خداوند با همه موجودات نسبتي مساوي داشته . . . بندگان و مخلوقات براي او يكسان هستند و با هيچ‌ كس خويشاوندي و رابطه خصوصي ندارد؛ بر اين اساس به افعال و عملكرد همگان پاداش و ثواب مي‌دهد؛ و چون نسبت خداوند به همة موجودات يكسان است، دليلي ندارد كه عمل نيك از يك نفر مقبول باشد و از يك نفر ديگر مقبول نباشد. (2)
دوم: خوبي و بدي اعمال، قراردادي نيست، بلكه واقعي است، يعني حسن و قبح افعال ذاتي بوده و هر كدام آثار خود را دارد؛ از اين رو پاداش و ثواب آن در راستاي حسن ذاتي آن است. هر گاه اعمالي به‌وجود آمد كه حسن ذاتي داشته باشد، ثواب دارد.
شهيد مطهري مي‌نويسد: “. . . از اين دو مقدمه چنين نتيجه مي‌گيريم كه چون خداوند اهل تبعيض نيست و چون عمل نيك از هر كس نيك است، پس هر كس كار نيك بكند ضرورتاً و الزاماً از طرف خداي متعال پاداش نيك خواهد داشت. . . “. (3)
دليل نقلي نيز دليل عقل را تأييد و تأكيد مي كند؛ زيرا در آيات و روايات تصريح شده است كه عمل نيك پاداش و عمل بد عذاب را در پي دارد: “فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ * وَ مَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ. (4) پس هر كس هموزن ذرّه‏اى كار خير انجام دهد آن را مى‏بيند!
و هر كس هموزن ذرّه‏اى كار بد كرده آن را مى‏بيند ” يا آياتي مشابه كه در همين رابطه معنا مي شود (5)
از اين قبيل آيات استفاده مي‌شود كه پاداش و عذاب بر اعمال مترتب بوده و مسلمان بودن در اعطاي پاداش شرط نشده، همان ‌طوري كه در عذاب شدن غير مسلمان بودن شرط نشده است.
1. شهيد مطهري، مجموعه آثار، نشر صدرا، تهران 1374 ش ، ج 1 ص 279 .
2. همان، ص 337 ـ 338.
3. همان، ص 339.
4. زلزال (99) آية 7 ـ 8.
5. كهف (18) آيه 30.

بخشیان

برخي ديگر عقيده دارند كه به فعاليت‌هاي نيكوي غير مسلمانان پاداش داده نشده و به بهشت نمي‌روند. اين نگرش معمولاً از سوي مقدس مآب ها ابراز شده است. طرفداران اين نگاه نيز به دليل عقل و نقل استدلال نموده‌اند. دليل عقلي اين گروه اين است كه اگر بنا باشد اعمال غير مسلمان و يا مسلمان غير شيعه مقبول درگاه خداوند باشد، پس فرق ميان مسلمان و غير مسلمان در چيست؟ اصولاً اگر تفاوت مسلمانان با غير مسلمانان در پاداش ظهور نكند، اسلام و تشيع لغو خواهد بود. برخي از آيات نيز آمده است كه عمل كافر غير مقبول است. در آيه 18سوره ابراهيم اعمال كفار به خاكستري تشبيه شده است كه به وسيلة تند بادي پراكنده شود:
” مَثَلُ الَّذينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ في‏ يَوْمٍ عاصِفٍ لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعيد؛ اعمال كساني كه به پروردگارشان كافر شدند. همچون خاكستري است در برابر تندباد در يك روز طوفاني، آن‌ها توانايي ندارند كمترين چيزي از آن چه را انجام داده‌اند ، به دست آورند و اين گمراهي دور و درازي است. ”
شهيد مطهري بعد از بررسي اين آيات مي‌نويسد: « . . . از ضميمه ساختن اين آيه با آيه قبل چنين استنباط مي‌كنيم كه اعمال نيك كافران با همه ظاهر فريبا، سرابي بي واقعيت است و اما اعمال بد ايشان وامصيبتا شر اندر شر و ظلمت روي ظلمت است» .

جوادی

شهيد مطهري و برخي از نظريه سازان اسلامي، طرفداران اين ديدگاه هستند. بر اساس اين نگرش فعاليت و خدمات غير مسلمانان مثل افرادي كه اعمال نيكي را انجام داده اند همچون مخترعان و مكتشفان و خادمان به بشريت ، پاداش داشته و در عذاب آن‌ها تخفيف داده مي‌شود .
شهيد مطهري بعد از بررسي آيات و روايات درباره وضع مخترعان و مكتشفان غير مسلمان مي‌نويسد:” افرادي اين‌چنين كه البته در همه زمان‌ها كم يا بيش پيدا مي‌شوند، حداقل اين است كه در عذاب آن‌ها تخفيف داده مي‌شود و يا عذاب آن‌ها به كلي برداشته مي‌شود “.
پس عمل نيك فردي همچون اديسون نمي تواند او را بهشتي گرداند زيرا شرط مهم بهشتي شدن يعني ايمان در او وجود نداشت ؛ در تفسير نمونه در اين خصوص مي خوانيم :
« از نظر جهان بيني اسلام مطالعه نفس عمل به تنهائي كافي نيست، بلكه عمل به ضميمه، محرك و انگيزه آن ارزش دارد، بسيار ديده شده كساني بيمارستان يا مدرسه يا بناي خير ديگري مي‌سازند و تظاهر به اين هم دارند كه هدف شان صد در صد خدمت انساني است به جامعه‌اي كه به آن مديونند، در حالي كه زير اين پوشش مطلب ديگري نهفته شده است و آن حفظ مقام يا مال و ثروت يا جلب توجه عوام، و تحكيم منافع مادي خود، و يا حتي دست زدن به خيانت هائي دور از چشم ديگران است!.
ولي به عكس ممكن است كسي كار كوچكي انجام دهد، با اخلاص تمام و انگيزه‌اي صد درصد انساني و روحاني. مسلماً خداوند عالم عادل آن ها را محروم نمي كند، اما چگونه و چطور ؟ جزئياتش بر ما روشن نيست، همين اندازه مي توان گفت “خداوند اجر چنين نيكوكاراني را ضايع نمي‌كند” (البته اگر آن‌ها در مورد پذيرش ايمان ، مصداق جاهل قاصر باشند، مسئله بسيار روشن تر است). دليل بر اين مسئله علاوه بر حكم عقل، اشاراتي است كه در آيات و يا روايات آمده است.
ما هيچ دليلي نداريم كه جملة « َإِنَّ اللَّهَ لا يُضيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنينَ خداوند پاداش نيكوكاران را ضايع نخواهد كرد » شامل اين‌گونه اشخاص نشود، زيرا محسنين در قرآن فقط به مؤمنان اطلاق نشده است، هم بندهاي يوسف در زندان بي آن كه او را بشناسند به او گفتند:« ِ إِنَّا نَراكَ مِنَ الْمُحْسِنينَ ؛ ما تو را از نيكوكاران مي‌دانيم».

سبحان

یک. در این باره باید به اقسام کافران و چگونگى محاکمه آنها در قیامت توجه شود: 1) کفارى که جاهل قاصرند و نتوانسته‏اند راه حقیقت و ایمان را – آن چنان که باید – دریابند و از همین رو در کفر خود فرومانده‏اند. این گروه در قرآن «مرجون لامر الله» معرفى شده‏اند و بعید نیست نسبت به اعمال صالح خود – در صورتى که با انگیزه‏هاى خائنانه همراه نباشد و مثلا بر اساس عواطف پاک انسانى و نوع دوستى باشد – به گونه‏اى متناسب حالشان پاداش داده شوند. و در صورتی که حق پذیر و دارای قلب سلیم باشند ولی در دنیا به حق دسترسی نداشته اند؛ در صحنه قیامت حق بر آنها عرضه می شود و پس از اعتراف به این که آنچه به دنبالش بودند همین است چه بسا قابلیت راهیابی به بهشت را نیز پیدا می کند. 2) دسته دیگر معاندان و متکبران حق ستیزند. یعنى کسانى که راه حق برایشان آشکار بوده یا مى‏توانستند به خوبى آن را باز شناسند و ایمان آورند ولى در برابر راه خدا از روى عمد و علم به مبارزه و پیکار برخاسته و بر گمراهى خود تعصب و لجاجت ورزیده‏اند. این گروه به کلى حسن فاعلى را از دست داده‏اند و گرفتار چنان ظلم عظیمى گشته‏اند که هیچ عمل نیکى برایشان سودمند نیست. از این رو قرآن مجید درباره آنان مى‏فرماید: «فلانقیم لهم یوم القیامه وزنا؛ در قیامت براى آنان میزان سنجش کردار قرار نمى‏دهیم» کهف، آیه 105). زیرا وضع آنان بدتر از آن است که این اعمال جزئى برایشان سودمند افتد.

دو . به طور جزئی و مصداقی ما نمی دانیم که ادیسون به جهنم مى‏رود یا بهشت؟ بلکه از جهت معیاری می دانیم جهنم مخصوص کسانى است که از روى علم و عمد با حق وحقیقت مخالفت نموده و یا با امکان شناخت و پیروى راه حق از آن سرباز زده‏اند. لیکن ما نمى‏دانیم ادیسون جزوکدامین دسته است. پاداش هر کس متناسب با انگیزه‏هایى است که بر اساس آن تلاش نموده و خواستهایى که در جستجوى آن بوده. بنابراین اگر ادیسون براى رضاى خدا و خدمت به خلق او تلاش نموده پاداش او با خداست ولى اگر اصلا هدف او اشتهار و نام آورى و … باشد در واقع براى خدا و آخرت خویش کارى نکرده تا خداوند به او پاداشى دهد بلکه پاداشش همان اشتهار و نام‏آورى خواهد بود. همچنانکه در این دنیا پاداش عمل هر کسى به عهده کسى است که براىاو کار کرده نه دیگرى.
سه. خدمات علمى و تکنیکى خدمت صرف نیست بلکه دو وجهى است و در پناه آن هزاران خیانت و بلا براى بشریت نیز پدید مى‏آید. در این جا ممکن است گفته شود که مخترع و دانشمند مسئول این امور نیست زیرا قصد اوخدمت است و بس. گوئیم البته در مواردى چنین است لیکن از این جا همان نکته پیش به دست مى‏آید که ملاک ارزش کار دانشمند همان نیات و مقاصد اوست و اسلام بر این مساله تاکید ورزیده «که اعمال آدمیان بر اساس نیاتشان محاسبه مى‏شود».
چهار. تصور عامیانه و خام این است که ابتکارات اختراعات و پیشرفتهاى علمى را تماما منسوب به شخص مخترع و دانشمند مى‏دانند در حالى که این نگرش هم از چشم انداز جامعه شناسى علم نادرست است و هم از نظردینى.
الف) از نظر جامعه شناسى علم، علم هویتى جمعى و تاریخى دارد ور شد آن متعلق به تمام بشریت و همه ادوار است یعنى عوامل گوناگونى درپویایى آن نقش داشته و زمینه‏هاى ایجاد جرقه‏اى در ذهن دانشمند را پدید مى‏آورد و تلاشها و مطالعات شخص دانشمند جزئى از هزاران مقوله موثر در رشد دانش است.
ب ) در چشم‏انداز دینى نیز عوامل اشاره شده در بالا و نیز خلاقیت ذهنى عالم و مبتکر و توان و اراده وى و هر امر موثر دیگر همه و همه از آن خداونداست و اگر او استعداد کافى , سلامت و دیگر شرایط لازم را در اختیار وى قرار ندهد به نتیجه‏اى نخواهد رسید. البته این نافى اختیار و تلاش خود شخص نیست، لیکن باید توجه داشت که جهت انتساب این امور به خداوند بسیار قوى‏تر از جهت انتساب به شخص عالم است.

پروانه

با سلام خدمت دوستان عزیزم به نظر من هر کس در این دنیا هر عمل و کاری که انجام بده صد در صد خداوند بهش پاداشش رو میده حالا اینکه ادیسون به بهشت میره یا نه من اینقدر میدونم که بهشت مرتبه هایی داره و خدا اگر به خاطر کافر بودنش بهش جایگاه بهشتی رو نده قطعا یا تو این دنیا بهش اجرشو داده و یا اینکه تو بهشت برزخی… خلاصه اینکه هیچ عملی تو دنیا بی اجر نیست

اکرم

به نظر من خدا عادل تر از این حرفاست و یقینا اجر و پاداش کارهای ادیسون در جای خودش هست و اینکه بخوایم کسی رو کافر بشماریم به نظرم کار خوبی نیست هرچند که با دلیل و سند باشه چرا که روایت داریم که میگه اگر کسی رو در شب در حال انجام گناهی دیدی فردا اون شخص رو انگشت نما نکن چرا که ممکنه سحرگاه اون شب توبه کرده باشه و حالا به صرف اینکه ادیسون چه دین و چه عقایدی داشته بخوایم قضاوت کنیم به نظرم جایز نیس و شاید اون ایمان و اعتقادش به خدا خیلی بیشتر از اون چیزی بوده باشه که ما فکر میکنیم شاید هم نبوده نباشه و خدا عالم و دانای همه چیز در عالمه

سعید

خوب بیان کردید واقعا بعضی هاااا فکر کردند مسلمان و شیعه نشده اند ولی یه کار خوب کردند جاشون وسط بهشته این چه حرفیه اخههههه این رو باید بحث کرد و جای بحث داره با تمام این نفرات چون واقعا مخالف صریح آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام است که فرمودند الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور و الذین کفرو اولیاووم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات اولئک اصحاب النار هم فيها خالدون

ریحانه نوذری

الان بحث اینکه ایا ادیسون به بهشت می‌رود یا نه واقعا این قدر ارزش داره که پیرامونش این همه صحبت و تفکر و اندیشه و تعقل بشه؟؟ خیلی باید متاسف باید باشم برای خودم که آیا چیز های اصلی دیگر چرا جای یک چیز فرعی را گرفته و باعث ایجاد ناهماهنگی های مختلف و دور از دسترس شده است

سالار

” حضرت محمد (ص) می فرماید: ”

« مَنْ سَلَكَ طَريقًا يَطْلُبُ فيهِ عِلْمًا سَلَكَ اللّهُ بِهِ طَريقًا إِلَى الْجَنَّةِ… وَ فَضْلُ الْعالِمِ عَلَى الْعابِدِ كَفَضْلِ الْقَمَرِ عَلى سائِرِ النُّجُوم لَيْلَةَالْبَدْرِ.»:

هر كه راهى رود كه در آن دانشى جويد، خداوند او را به راهى كه به سوى بهشت است ببرد، و برترى عالِم بر عابد، مانند برترى ماه در شب چهارده، بر ديگر ستارگان است.

ناشناس

سلام برادر عزيزم من نظر خودمو ميگم خدا درست و غلطش رو حلال كنه كه عليم اونه….دوست عزيزم خدا ميگه فمن يعمل مةقال ذره خير يره و من يعنل مثقال ذره شر يره خدايي كه سر سوزني عز ديدش پنهان نيست و ميگه هركس در راه خانواده تلاش كنه جهاد كرده و تو قران كلماتي مثل صبر ايمان استقامت اميد همه اينا ذات خدايي دارن چه طرف بدونه چه طرف ندونه خيليا شايد بگن اديسون به خدا اعتقاد نداشته من باور ندارم عزيز دل برادر خدا تمام اين ويژگي هاي فردي و اجتماعيش رو در نظر خواهد گرفت در ضكن اديسوم به يه خانواده بزرگ مثل دميا خدكت كرد حالا اون خونواده باش چيكار كنن به خودشون مربوطه اين يعني اديسون يه نوعي جهاد خياي بزرگ كرده و ويژگي هاي بسيار مثبتي مثل اميد همونطو كه ياس بزرگ هرين گناهه به نظر من خلافش اميد بزرگ ترين ثوابه كه اون داشته و صبري كه اون داشتي اگر يه پيامبرو نعوذو بالله بياريم تو شان انساني يعني پيامبريشو بگيريم يه چيزي تو مايه هاي اديسون در مياد …..كلي مرتبه شكست اما نا اميد نشد اكيد تو دل ادماي با خداست عزيزم پس به نظر من به خدا اعتقاد داسته و يه جايگاه بسيار عالي در انتظارشه ان شا الله ياحق لييك يا حسين

سینا

باسلام
براساس آنچه تا کنون شنیده ام درباره ی آخرت مخترعان ،کاشفان و….. غیر مسلمان این بوده است که ما دارای جهل مقصر و جهل قاصر هستیم و منظور از جهل مقصر جهلی است که شخص به جهل خود آگاه است و با آگاهی منکر وجود خداوند میشود و کافر به اوست اما جهل قاصر جهلی است که به جهل خود آگاه نیست .
تشخیص جاهل مقصر و جاهل قاصر به شدت دشوار است و اکثرا تشخیص آن در پیش گاه الهی است .
با این وجود می توان گفت که از عدالت خدا به دور است نادیده گرفتن خدمات اشخاصی با دین و مذهب غیر اسلامی به مردم و به نحوی غیر ممکن است
.

آریا

سلام.ممنونم که به کانالم سرزدین وپیام گذاشتین.اما در جواب پیام من ودر جواب متن بالا بنده هم به نوبه خودم نظرم رو اعلام میکنم.بنظرم ادیسون در بهشت برین خواهند بود چرا که کار خدایی انجام داده.نعمتی به انسان هدیه کرده که همه به یک اندازه ازش بهره میبرن .اگه میرفت اصول وفقه میخوند از نظر ما بهشتی میبوداما چه خدمتی از اصول دان وشرع دان به جامعه شده وخواهد شد؟شاید اگه اسلام رو بزرگانی مانند مطهری وبروجردی به ایشان عرضه میداشتند ایشان مسلمان میشد اما کار ایشون فراتراز اسلام اوردن است.

نادر حشمتی

سلام با نظر شما موافقم تنها کسب کردن علم کافی نیست حال این علم میخواهد در جهت دین باشد یا هر چیز دیگری بلکه می بایست از این علم در جهت پیشرفت خود وبشر استفاده کرد. علمی از دین که فقط علم باشد و باعث پیشرفت آدمی نشود می توان گفت که هیچ سودی ندارد ما می آموزیم تا پیشرفت کنیم، ما می آموزیم تا تجربه کنیم، ما می آموزیم تا به کمال خداوند بیفزایم. ادیسون خلق کرد، تجربه کردو باعث پیشرفت نسل بشر شد! آیا این در پیشگاه خداوند محفوظ است یا کسی که دائما علمش را افزایش دهد اما هیچ فایده ای از آن نبرد و فقط اطلاعات داشته باشد. اطلاعات به تنهایی کافی نیست حال در هر دینی میخواهیم که باشیم با تنها اطلاعات خود به هیچ نخواهیم رسید بلکه عمل مهمتر است . عالم بی معل به زنبور بی عسل شباهت دارم اگر تمام علم جهان را هم داشته باشیم اما از ان استفاده کنیم هیچ نمی ارزد. اما فقط کافیست کمی علم کسب کنیم حال آن علم در جهت دین هم نباشد و آن علم را طوری استفاده کنیم که به پیشرفت نسل بشر کمک کند. باور کنید دعای خیری که پشت آن است بسیار بیشتر است از علم بسیاری که به هیچ کس هیچ کمکی نمی کند. اکنون اگر برق از زندگی انسان ها برود همه دچار مشکل خواهند شد ادیسون این را خلق کرد، این را به وجود آورد و زمانی که برق دوباره می اید همگی صلوات بر حضرت محمد می فرستند یعنی بسیار خشنود هستند از برگشتن دوباره این نعمت به زندگیشان آیا این علم ارزشش کم است؟ آیا کاری که ادیسون انجام داد بی ارزش است؟ پس اگر بی ارزش باشد که ما هیچکدام حتی نمی توانیم در این سایت فعالیت کنیم چرا که این سایت هم اگر بررسی کنیم می بینم که اگر برق نباشد به آن دسترسی نخواهیم داشت.

الهام

افرادي اين‌چنين كه البته در همه زمان‌ها كم يا بيش پيدا مي‌شوند، حداقل اين است كه در عذاب آن‌ها تخفيف داده مي‌شود و يا عذاب آن‌ها به كلي برداشته مي‌شود.
پس عمل نيك فردي همچون اديسون نمي تواند او را بهشتي گرداند زيرا شرط مهم بهشتي شدن يعني ايمان در او وجود نداشت 

فرهاد

برخي عقيده دارند كه به فعاليت‌هاي نيكوي غير مسلمانان پاداش داده نشده و به بهشت نمي‌روند. اين نگرش معمولاً از سوي مقدس مآب ها ابراز شده است. طرفداران اين نگاه نيز به دليل عقل و نقل استدلال نموده‌اند. دليل عقلي اين گروه اين است كه اگر بنا باشد اعمال غير مسلمان و يا مسلمان غير شيعه مقبول درگاه خداوند باشد، پس فرق ميان مسلمان و غير مسلمان در چيست؟ اصولاً اگر تفاوت مسلمانان با غير مسلمانان در پاداش ظهور نكند، اسلام و تشيع لغو خواهد بود

فاطمه داوری

شهيد مطهري مي‌نويسد: “. . . چون خداوند اهل تبعيض نيست و چون عمل نيك از هر كس نيك است، پس هر كس كار نيك بكند ضرورتاً و الزاماً از طرف خداي متعال پاداش نيك خواهد داشت. . . 

نازنین

با سلام چه خوب و چه به جا از این مطلب استفاده کردید بله هر کاری نیکی در نزد خداوند پاداش خود را دارد و نمی توان گفت که خداوند فقط برای کسانی که در دین اسلام هستند پاداش در نظر می گیرد اگر اینطور بود همان قضیه تاس انداختن خداوند می شود که به یکی می خواهد نعمت بدهد و به یکی دیگر خیر و هرگز در سیستم و نظامی که خداوند بر گمارده این چنین نمی تواند باشد چرا که کاری که ادیسون انجام داد کمک بسیار زیادی بود به خلقت و همچنین و البته که من در جایگاه علم و معرف زیاد نیستم که بخواهم به صورت قطعی در این مورد صحبت کنم چرا که نه علمی در مورد آیات قرآن هنوز کسب کرده ام که ببینم دیدگاه قران در این مورد چیست و نه از جای دیگر منبعی موثق بر حرف خود دارم اما همان چیزی را می گویم که منطق من بر من حکم می کند که انسان هر چه باشد نامش انسان است و انسانیت است که مهم است . کسی که صبح تا شب نماز بخواند اما رفتارش با خانواده، اطرافیان، دوستان و … به صورت خداگونه نباشد و دائما همگان از او دررنج و عذاب باشند این چگونه فردی است؟ آیا او قابل مقایسه با ادیسون است؟ آیا می توان گفت او وارد بهشت می شود و ادیسون وارد جهنم؟ انسان کاری اگر انجام می دهد نباید به واسطه رفتن یا نرفتنش به بهشت یا جهنم باشد البته به این موضوع توجه داشته باشد اما مهم برای رفاه هم خودش و هم دیگران باشد در این دنیا و این می تواند برای بهتر تمام شود و بهتر ثمره داشته باشد .باز هم تکرار می کنم که این نظر شخصی من بر طبق منطق خود من هست و اگر دلیلی بر نقض حرفی که من زدم باشد که منطق من آنرا بپذیرد با جان و دل آن را خواهم شنید.

راضیه

چقدر خوب میشد که ما یاد بگیریم دیگران رو قضاوت نکنیم

محسنین

علاقه قلبی آدما به دانشمندان و مخترعان مانع قبول این حقیقت میشه که حاج فردوسی مطرح کردن. بیایید منطقی فکر کنید.

رازی

از بچگی یه جوری ادیسون رو ب ما معرفی کردن که فکر میکنیم پیامبره و همه به طرز عجیبی دوسش دارن

محسن

همینکه به بشریت خدمت کرده خودش لطف خداست. خدا خاسته که این کارارو بکنه و این توانایی رو بهش داده پس قطعا خدا نگاه ویژه ای بهش داشته و این خودش یک توفیقه

نصرتی

امیدوارم که همه وارد بهشت بشیم البته بهشت هم درجاتی داره که طبق گفته بقیه اگر رحمت خدا شامل حال ادیسون بشه و به بهشت بره در جایی هم تراز با مسلمانان یا اولیاء الهی نیست

عماد

درسته که ادیسون به بشریت کمک زیادی کرده ولی آیا برای رضای خدا بوده؟؟؟اینجاست که توی قرآن گفته شده اعمالشان هدر میرود

مرتضی

قطعا نمیشه راجب بهشت و جهنم کسی نظر داد بالاخره خدا رحمن و رحیمه که انشاءالله شامل حال ماهم بشه لطفش.مرسی از مطالبتون

مبینا

قطعا کلام خدا روشنگر همه چیز موندم چطوری یه سری انقد کورکورانه بحث میکنن.ممنون حاج فردوسی عزیز که انقد جامع و کامل با بیان دلایل محکم از قران این مسئله رو توضیح دادید ..خیلیا خودشونو زدن به بخواب ولی با شناختی که تو این مدت از شما پیدا کردم یه روز میاد که شما با تلاش بی وقفتون و دلسوزی کم نظیرتون ..این ادمهای گمراه رو هم از خواب جهالت بیدار میکنین..مرسی از سایت خوبتون و مرسی از شما حاج فردوسی عزیز

جانان

در زندگی نامه او آمده که توماس ادیسون بیان کرده‌ بود که به خدای متکلمان اعتقاد ندارد و آنچه که دیگران خدا می‌خوانند را طبیعت می‌نامد ولی قائل به وجود یک دانشمند بلندمرتبه است و شکی در وجود آن ندارد همچنین وی ادیان را کاملاً پوچ و توهم خوانده‌ بود.

ریما

مرسی از مطالب خوبتون کلی استفاده بردیم

سبحان

بقای هر عملی، به طول بقای هدف آن است. پس اگر هدف فانی (دنیا) بود، آن عمل نیز فانی می‌شود و از بین می‌رود و اگر هدف باقی (خدا) بود، عمل و آثارش نیز باقی می‌ماند.

آیت

« وَ الَّذینَ كَذَّبُوا بِآیاتِنا وَ لِقاءِ الْآخِرَةِ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ هَلْ یُجْزَوْنَ إِلاَّ ما كانُوا یَعْمَلُون‏ ؟ اعمال کسانی که آیات ما و دیدار آخرت را تکذیب کردند حبط می‌شود (از بین می‌رود)، آیا جز در مقابل کردارشان کیفر خواهند دید؟ »

رحمن

«فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ – وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَه ؛ پس هر كس به وزن ذره‏اى نیكى كرده باشد آن را مى‏بیند – و هر كس به وزن ذره‏اى بدى كرده باشد آن را مى‏بیند .»

حسام

اگر چه ادیسون، انیشتین و امثالهم، ولایت امیرالمؤمنین را نمی‌شناختند و نداشتند ، اما بنا به اقرارهای خودشان انسان‌های موحدی بودند و به خاطر دانش و خدماتشان به نوعی مأجور هستند (اجر می‌برند).

زهیر

بدیهی است خداوند متعال که نه تنها عادل، بلکه حکیم و رحیم است، از هیچ کس بیش از توان و امکانش سؤالی نمی‌نماید ، چنان چه فرمود: « لا یُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها – خدا هیچ كس را جز به اندازه طاقتش مكلّف نمى‏كند (البقره – 286)».

ناشناس

من درک نمیکنم این مطلبو چرا باید در باره کسی قضاوت کنیم که از زندگی شخصی و خصوصی اون هیچ اطلاعی نداریم و نمیدونیم چطور آدمی بوده

محسن

ما جای خدا نیستیم که بهشت و جهنم کسی رو تعیین کنیم.

عماد

حاج فردوسی طبق آیات و روایات این موضوع رو بررسی کردن و نظری قطعی ندادن لطفا با دقت بخونید

خادم رباب

اینقدری که ادیسون به بشر خدمت کرد آیا روحانیت کرده؟

عماد

این چه حرفیه اگر ادیسون دنیای مارو روشن کرد روحانیت و افرادی مانند حاج فردوسی تلاش میکنن آخرت مارو روشن کنند التماس دعا

یاوری

اگر توی ساخت مسجد حتی یک خشت روی هم بزاری تااخر عمر توی ثواب نماز گذارا شریکی رحمت خدا خیلی بزرگ تر از حد تصور ماست که ایشالله شامل حال ماهم بشه

ایمان

توی قرآن از باقیات صالحات هم گفته شده که ادیسون فراوان دارد این باقیات صالحات رو و از عدالت خدا خارجه کسی که هرروز به میلیون ها آدم با اختراعش کمک کرده به جهنم بره و اینکه به اختراع پرداخته و وقتی برای دینداری نداشته کاملا اشتباهه پیامبر میگه علم رو بیاید ولو در چین و این همه روایت و حدیث در مورد جایگاه و ارزش دانش و کسب علم داریم واقعا این مطالب نمیتونه صحیح باشه و اگر من بچه مسلمونم میگم از این از عدالت خدا خارجه

ادیسون

جناب حاج فردوسی شما خودتون رو در جایگاه خدا قرار میدید و فکر میکنید ادیسون میره جهنم !!! بهتر از شما آخونداس که به خاطر پول نفت انقلاب کردید مردم از ظلم و ستم شما در عذابند …..و کمی تفکر

رهگذر

اگر دقت کنید، تمام استدلال‌ها از قرآن و روایات است و ایشان از خودشان قضاوتی نکرده‌اند.

ساداتی

موافقم

حسن

با سلام طبق آیه ای از قرآن ( البته حضور ذهن ندارم ولی میگردم پیدا میکنم براتون مینویسم ) سزای خوبی و نیکی جز خوبی نیست و سزای زشتی و پلیدی جز زشتی و عاقبت نافرجام نیست و با توجه به اینکه ادیسون فقط در راه سعات بشر فقط نیکی کرده به خلق الله آیا سزاوار است جهنم بره ؟؟!! یعنی عدالت خدا همین هست ؟ لطفا حاج آقا فردوسی جواب بدید همه متوجه بشن . من از اول به فرقه انجرافی منهاج مشکوک بودم و سایت شما رو به پلیس محترم فتا اطلاع میدم . با تشکر .

سلیمانی

از دو مطلبتون خیلی خندم گرفت. یکی این که چون حاج فردوسی عزیز با استدلال از قرآن و روایات معتبر ثابت کردن ادیسون جهنمیه، در نظر شما، نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان، فرقه انحرافی شده و بهش مشکوک هستین!!
دومش گزارش به پلیس فتا برای این که در یک مطلب از سایتشون با استدلال ثابت کردن ادیسون جهنمیه!!
حتما انتظار دارین فتا دستور فیلتر این سایت رو بده؟؟
خخخخخخخ

ناشناس

چگونه به این راحتی حکم در جهنم بودن کسی را صادر می کنید ؟از خدا نمی ترسید؟در آیه ۱۱۸سوره مایده عیسی علیه السلام می فرماید خدایا اگر اینان (گمراهان مسیحی)را عذاب کنی،بنده تو هستند وتو خدابی واگر انان را بیامرزی،که از ان جهت است که تو عزیز وحکیمی.یعنی بوی شفاعت عیسی کاملا از این ایه به مشام می رسد.جاهل قاصر در ردیف جاهل مقصر نیست.این حرفها که زده اید یکجانب را دیده وگفته اید ویک جانب دیگر آیات را نگفته اید.

fa فارسی
X