۱۹ دی

تو ای دل من شبی گذر کن …

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: < 1 دقیقه

کلیپ زیبا با فیلمی کوتاه از حضور «حاج فردوسی» رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت و مؤلف نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان در قبرستان وادی السلام نجف اشرف. این سفر در دیماه ۱۳۹۶ انجام شده است.

 

 

تذکر:

«کانون عاشقان حاج فردوسی» مجموعه‌ای از علاقه‌مندان به شخص ایشان است که خط مشی مستقلی از «دفتر مرکزی منهاج فردوسیان» دارند. در پی تقاضای انتشار تولیداتشان در سایت رسمی معظمٌ له و موافقت اجمالی ایشان، کلیپ‌هایی که بدون موسیقی باشند، باز نشر می‌گردد.

برای مشاهده تمام تولیدات «کانون عاشقان حاج فردوسی» به نشانی‌های زیر، مراجعه فرمایید.

آپارات / اینستاگرام  / تویتر  / یوتیوب  / کلوب

کلمات کلیدی: , , , , , , , , ,

35

 
 
 
29 نویسندگان
6 پاسخ‌ها
0 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
4 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
شمیم

یکی از گورستان های معروف و عجیب جهان وادی السلام است که در نجف عراق واقع شده واز بزرگترین و شگفت انگیزترین قبرستان های جهان نیز به حساب می اید. این گورستان عجیب که در دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها صدمه های زیادی دید، درست قسمت شمالی حرم امام علی (ع) در شهر مقدس نجف قرار دارد و علاوه بر قبور حضرت هود (ع) و حضرت صالح (ع)، از نامداران و شخصیت های دینی مسلمان و شخصیت های غیر دینی نیز داخل آن دفن شده اند.

ناشناس

اغلب هنگامیکه نام گورستان به گوشمان می خورد ناخودآگاه به یاد قبور رفتگان یا مکانی برای عزاداری می افتیم اما جالب اینجاست که در این دنیا هستند قبرستان های عجیبی که نه تنها بازماندگان و دوستان را به سمت مردگان خود می کشند بلکه سالانه میلیون ها گردشگر را نیز جذب می کنند. قبرستان هایی خاص و منحصر به فرد که هرساله میلیون ها گردشگر و توریست را به سمت خود می کشند و سوژه ی بی نظیری برای عکاسان می شوند.

شهری

یک شهروند عراقی ویدیوئی را به اشتراک گذاشت که همگان را به وحشت انداخت او غروب به داخل قبرستان وادی السلام رفته و از مرده ای که داخل قبرش ناله وحشتناکی می کرد فیلم گرفته است

شفیعی

در میان ایلامی های ساکن در وادی السلام اهالی ایل علیشروان از توابع شهرستان بدره از دیرباز تاکنون بیشترین حضور را داشته اند و به همین خاطر قطعه ای اختصاصی بنام علی شروانها در وادی السلام وجود دارد که گفته می شود تاریخ حضور اموات مردم علی شروان در این گورستان و این قطعه به بیش از صد سال هم برسد.

شفیعی

براساس اخرین داده های آماری کشورعراق، جمعیت قبرستان وادی السلام از مرز ۷میلیون انسان گذشته است و البته این شمارش مربوط به دو سال قبل است. بر همین اساس و بر پایه یافته های آماری جدید هم اینک قطعا آمار ساکنان وادی السلام بیش از این ۷ میلیون است. براساس این دادها فبرستان وادی السلام وابسته به پیروان همه ادیان ومذاهب وباورها از جمله مسیحی ، یهودی سنی وشیعه و آیین های دیگر بوده است .

منهاجی

برکسی پوشیده نیست که وادی السلام درطول تاریخ دستخوش تغییراتی شده است که بعضا نقشه این گرستان را به هم ریخته اند اما باوجود آن این آرامگاه همچنان خاستگاه و خفتگاه بی چون و چرای انسان های بی شماراست البته نه به عنوان بلیط سفر به بهشت بلکه به احترام یک انسان متفاوت که جان ومال وهمه قدرت خود را هزینه انسان ها کرده باشد. فرقی هم ندارد آن انسان پیرو چه دین یا مسلک یا مذهبی باشد

صفایی

قبرستان وادی السلام از قدیم یکی از مکانهای دیدنی و زیارتی کاروانهای زائران ایرانی بوده؛ اما در سالهای اخیر که کشور عراق در برخی ناامنی‌ها به سر می‌برد، غالب کاروانها اعضای خود را رفتن به این مکان بازمی‌دارند؛ زیرا قبرستان به سبب وسعت بسیار و وجود مقبره‌های بلند و اتاقهای قدیمی بسیار، ناامن به نظر می‌رسد.

جانان

روایات دینی، تاریخ این مکان را تا زمان سجده فرشتگان بر آدم پیش برده‌ اند؛ چنان که در روایتی منسوب به امام علی(ع)، وقتی خداوند فرشتگان را به سجده بر آدم (ع) امر کرد، آنان در همین مکان بر زمین سجده کردند. آیا منهاج فردوسیان با این مطالب موافق است؟؟؟

حمید

روایاتی از امام علی (ع) درباره علاقه آن حضرت به شهر نجف و وادی السلام و دفن در این شهر و قبرستان نقل شده است؛ مانند روایتی که آن حضرت از خدا خواسته است مدفن او را در این شهر قرار دهد.

فرات

مرحوم کلینی  روایتی را از امام علی (ع) در مورد این قبرستان نقل کرده است. در این روایت، امام علی (ع) همراه یکی از اصحاب خویش، به وادی السلام می‌ رود و در آن جا می‌ فرماید: «… مَا مِنْ مُؤْمِنٍ یمُوتُ فِی بُقْعَهٍ مِنْ بِقَاعِ الْأَرْضِ إِلَّا قِیلَ لِرُوحِهِ الْحَقِی بِوَادِی السَّلَامِ وَ إِنَّهَا لَبُقْعَهٌ مِنْ جَنَّهِ عَدْنٍ؛ هیچ مومنی در جایی از زمین نمیرد مگر آن که به روح او فرمان دهند که به وادی السلام آید. این جا، نقطه‌ای از بهشت است.»

نیاز

همچنین روایت است که این مکان، نخستین جایی در زمین بوده که خدا را در آن عبادت کرده‌اند

محراب

در تفسیر عیاشی روایتی نقل شده است که بنابر آن،پیامبر(ص) در شبِ معراج همراه جبرئیل به کوفه و وادی السلام رفته و در آنجا نماز گزارده است. بنابر این نقل، وادی السلام نمازگاه حضرت آدم و پیامبران بوده است.

رضایی

در دوران صفویه، بنایی در این مکان ساختند که تاکنون پا بر جاست. در پایان حکومت عثمانی‌ ها، این بنا تعمیر شد و در محراب آن سنگ زیبایی قرار گرفت که حروف مقطعه روی آن نقش بسته است. البته معنای آن برای کسی روشن نیست.

صفورا حیدری

در بخش شمالی وادی السلام جایی موسوم به مقام امام مهدی(ع) و امام صادق(ع) وجود دارد. در آنجا ساختمانی نسبتاً کهن با دو تابلو و گنبدی به رنگ آبی قرار دارد که مکان نماز آن دو امام را مشخص می‌کند. در داخل ساختمان چاهی است معروف به «بئر امام مهدی(ع)» و اطراف آن را چند قبر فرا گرفته است. گویند امام مهدی(ع) را در این مکان مشاهده کرده‌اند.

مهدیه نظری

 برخی از مردم نام خود را روی سنگ‌ حک می‌ کنند تا روحشان بعد از مرگ به این قبرستان منتقل شود. یا خاک قبرستان را برای تبرک با خود می ‌برند و یا این که ناخن و موی خود را در این جا دفن می ‌کنند. آیا حاج فردوسی این رفتارها را خرافی می دانند؟؟؟

جوادی

قرار گرفتن وادی السلام در شهر نجف، که مرقد امام اول شیعیان، امام علی (ع) در آن قرار دارد، بر اهمیت آن افزوده است. زائران عتبات عالیات عراق، این قبرستان را نیز زیارت می ‌کنند. مقبره ‌های منسوب به هود و صالح از پیامبران پیشین و مقام‌ هایی با نام برخی از امامان شیعه در این قبرستان وجود دارد.

خادم رباب

گفته شده است که بعضی از بزرگان در دوران غیبت کبری در این مکان مقدس به خدمت امام زمان (عج) شرفیاب شده انداز آن جمله استاد العرفا “سید علی قاضی طباطبایی ” است که هم اکنون مرقد منورش زیارتگاه خاص و عام در وادی السلام است.

نفیسه

من خوانده ام که بنابه فرمایشات امیر المومنین و امام صادق (ع ) در این سرزمین ارواح مومنین دسته دسته با یکدیگر صحبت می کنند و هر مومنی در هر جایی از زمین بمیرد خداوند روحش را به وادی السلام می برد. آیا این مطالب حقیقت دارد؟

ناصر

این قبرستان یکی از مکان های مقدس نجف است که در آن هزاران نفر به خاک سپرده شده اند از جمله قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از سادات،صالحان و بزرگان دین نیز در آن است.

مجید

چقدر زیبا و تاثیر گذار بود. چرا اینقدر افراد دوست دارند که در این قبرستان دفن بشوند؟؟؟ فلسفه این قبرستان چیست؟؟؟

سراب

قبرستان  وادی السلام  که در شمال شهر نجف و حرم مطهر امیر المومنین(ع ) قرار گرفته مرقد پیامبران حضرت “هود “(ع) ،حضرت “صالح ” (ع) مقام امام زمان (عج ) و آرامگاه شخصیت های بزرگ شیعه را در خود جای داده است.

امیرعلی

خوشبحال اونایی ک اینجا دفن شدن کاش میشد منم اونجارو از نزدیک ببینم

مریم

مرسی از توضیح خوبتون

لیلا

در این قبرستان علاوه بر قبور اهالی عراق، قبور مردم مختلفی از ایران، هند، پاکستان، لبنان و دیگر کشورها دیده می‌شود و مکانی است مذهبی تاریخی که هر مسلمانی آرزو دارد آنجا دفن بشود التماس دعا

سلام

من هم آرزو دارم وادی السلام دفن بشم.

امیر عباس

وادی السلام از دو کلمه «وادی» و «سلام» تشکیل شده‌است. «وادی» به معنی سرزمینی میان تپه‌ها و کوه‌ها و محلی که سیلاب از آن عبور می‌کند و «سلام» علاوه بر آن که در میان مسلمانان یکی از نام‌های خداوند است به معنای در امان بودن و سلامت از آسیب‌های ظاهری و باطنی است. مرسی از تصاویر خوبتون

مریم

اگر میشه راجب مدفونین در وادی السلام هم توضیحاتی بدین با تشکر

اسد الله

ببخشید مریم خانم از این نکته ادبی که می‌خوام خدمتتون عرض کنم.
“راجب” درست نیست و “راجع به” درسته.
“راجع به” یعنی در مورد چیزی.
وقتی می‌نویسین “راجع به مدفونین” یعنی “در مورد مدفونین”
باز هم عذرخواهی می کنم.

رضافرد

در جواب به دوست عزیزمون این لیستی که میزارم نام چند نفر از افرادیه که اونجا مدفون شدن مرسی از فعالیت دوبارتون
آیت الله سید جمال‌الدین گلپایگانی
ایت الله سید محمد باقر صدر
آیت الله سید جمال الدین افجه‌
ایآیت الله سید علی قاضی طباطبایی
رئیس‌علی دلواری

سهیل

در روایات است که ارواح مؤمنین در این قبرستان گرد هم می‌آیند و هر مؤمنی که از دنیا برود ملکی روحش را به اینجا می‌آورد و هر کس که در این قبرستان دفن شود عذاب قبر از او برداشته می‌شود.

علی محمد

قبرستان وادی‌السلام در قسمت شمالی حرم علی بن ابی‌طالب در شهر نجف واقع است و با ده‌ها میلیون جسد بزرگترین قبرستان دنیا محسوب می‌شود خوشا به حال شما که انجارا زیارت کردید

محسن احمدی

چقدر زیبا یکی از آرزوهای من رفتن به اینجاست

احسان

بسیار زیبا و تاثیر گذار انشاالله قسمت ماهم بشود

سراب

چه سعادتی خوشبحالتون

fa فارسی
X