۱۹ مهر

اصول کتابت قرآن به رسم الحاج

این کتاب برای آنان که بخواهند با اصولی که رسم الحاج بر آن استوار شده، آشنا گردند، مفید است.

بخشی از مقدمه:
ارائه‌ی قرآن بر طبق «رسم الحاج»، نیاز به مرام‌نامه‌ای داشت تا بر طبق آن، اصلاح رسم الخط قرآن کریم، به صورت یک‌دست و برخوردار از پشتوانه‌ای قوی، انجام گیرد. بدین منظور، کتاب حاضر (اصول کتابت قرآن) فراهم آمد تا تمام مباحث مربوط به کتابت قرآن کریم که نقشی در اصلاح رسم الخط دارد، به صورت مفصل، بررسی و جمع‌بندی گردد.
همچنین به برخی سؤالات و اشکالاتی که پیرامون این رسم الخط مطرح می‌گردید، پاسخ داده شود.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید.

قیمت: ۴۲۰۰ تومان

خرید از گزینه‌ی زیر، به منزله‌ی قبول شرعی شرط ضمن عقد خرید است. .

*****

برای بازدید از «فروشگاه آثار تربیتی حاج فردوسی» کلیک کنید

کلمات کلیدی: , , , , , , , ,

11
دیدگاه

9 نویسندگان
2 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
حمیده

تعیین جایگاه سوره ها به شیوه فعلی، هرچند غالب مصادیق آن به حسب ترتیب نزول می باشد، اما در مصادیقی که معیار ترتیب نزول رعایت نشده است، مانند سوره های بزرگ آغاز قرآن، این را نیز گروهی از دانشمندان اسلامی مربوط به عصر رسول خدا(ص) و به دستور ایشان می دانند، و بعضی مربوط به زمان بعد از رسول خدا(ص) می دانند. هرچند که مصدر تقسیم و ترتیب ایشان نیز اشاره ای از پیامبر بوده است که فرمود: «به جای تورات هفت سوره بزرگ قرآن «سبع طوال» و به جای انجیل«مثانی» ـ سوره هایی که بسیار خوانده می شود، یعنی از هود تا نحل ـ و به جای زبور «مئین» ـ سوره هایی که حدود صد آیه دارد ـ را به من داده اند و نیز سوره های «مفصّلات» ـ سورهای کوتاه که مکرر با «بسم اللّه» از هم جدا می شود ـ و قرآن مهیمن است و علاوه برسایر کتب آسمانی به من داده شده است»

منهاجی

قرآن کریم، متشکل از واژگان عربی است که آنها هسته های زنجیره آیات را می سازند و آیات نیز به نوبه خود ساختمان بسته و پیوسته سوره ها را. اکنون پرسشی که در میان است، این است که آیا سبک و ساختار کنونی قرآنی که در دست ماست، در عهد رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و توسط ایشان شکل گرفته است و یا اسباب و عوامل دیگری در ساز و کار این موضوع سهیم بوده اند؟

صادق

پس از آنکه معلوم گشت متن سوره های قرآن توقیفی و توسط رسول خدا سامان یافته است، این موضوع چندان ثمره علمی و عملی ندارد که ترتیب سوره ها به سبک کنونی را، کار پیامبر تلقی نماییم و یا سلیقه و اجتهاد صحابه، که نشأت یافته از سخن پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) بود. گرچه برخی خواسته اند به ارتباط ویژه ای میان اختتام هرسوره و شروع سوره دیگر قائل شوند، لکن ممکن است این ارتباط و مناسبت درباره سوره هایی صدق کند که در آنها ترتیب نزول حفظ شده است. یا آنکه ترتیب تقریبی تقدّم سور طولانی و سپس صدگان ها و متوسط ها، تا سوره های کوتاه مبتنی بریک معنای مشخص و نظم آهنگ ویژه ای است که می بایست در جایگاه خاص خود تأمل گردد.

فلاح

خط تازیان زمان پیامبر اکرم (ص) بسیار ساده و ابتدایی و بدون علایم و نشانه هایی برای نمایاندن حرکات یا سکون و یا بازیافتن حروف متشابه بود. با آن که اعراب ابتدایی در اوایل نزول قرآن، در قرائت قرآن، کم تر دچار لغزش می شدند، ولی وقتی اسلام به فتوحاتی نایل گشت و تازیان به ممالک دیگر راه یافتند و با ملت های بیگانه معاشرت کردند و داد و ستدها موجب تغییر در لغت و لهجه ها شد، عرب را قانع ساخت که بر اصلاح زبان خود، به ویژه به منظور حفظ و صیانت قرائت قرآن، سخت بکوشد. نخست، قواعد ساده و بسیطی برای زبان عربی، به دستور حضرت علی × و با کوشش پیگیر ابوالاسود دوئلی تأسیس شد. ابوالاسود دوئلی برای نخستین بار با کمک یکی از نویسندگان، اعراب گذاری خط (حروف و کلمات) قرآن را آغاز کرد. چنان که به نویسنده می گفت: قرآن را برگیر و با رنگی متفاوت از رنگ خط قرآن، طبق گفته های من، نشانه گذاری کن، وقتی در مورد حرفی لب هایم را گشودم و بالا بردم، یک نقطه، روی آن حرف قرار بده و…

نظری

هنگام ظهور اسلام، خط و کتابت میان اعراب حجاز رایج نبود. تنها کمتر از بیست نفر با خط و نوشتن آشنا بودند. پیامبر(ص) آنان را برای کتابت وحی استخدام کرد و مسلمانان را به آموختن خط و کتابت تشویق نمود.

راضیه

کتابت قرآن به جمع‌آوری و نگارش آن به مرور زمان که افراد و گروه‌های مختلف از صحابه و تابعین آن را انجام داده اند. نظم و ترتیب عدد آیات در هر سوره در زمان حیات پیامبر (ص) و با دستور ایشان انجام شده است. درباره نظم و ترتیب سوره‌ها، برخی قائلند این نظم در زمان حیات پیامبر (ص) ایجاد شده است اما برخی دیگر معتقدند علی (ع)‌ و سپس زید‌بن‌ثابت، جمع و ترتیب سوره‌ها را برای نخستین بار بعد از وفات پیامبر (ص) انجام دادند. علی (ع) قرآنی را جمع‌آوری کرد اما مردم آن را نپذیرفتند و دیگر کسی آن قرآن را ندید. پس از آن هر کدام از صحابه از جمله ابی بن کعب، سعد‌ بن معاذ و دیگرانی به جمع‌آوری قرآن پرداختند. بعدها این تعدد و اختلاف نسخه، باعث اختلاف میان مردم شد که در زمانخلافت عثمان او تصمیم بر یکسان‌سازی صحیفه‌های صحابه گرفت

مهلا

سلام حاج فردوسی عزیز مییشه معنی رسم الخط رو توضیح بدین؟

سمیرا

رسم‌ الخط یا دبیره عبارت است از شیوه‌ ای قرار دادی که برای نگارش مطالب به‌کار برده می‌شود. تفاوت دبیره ‌ها در شیوهٔ برخورد یا تعبیر آن‌ ها از مفهومی است که شیوهٔ نگارش کلمات در متن نسبت به یک دیگر به دست می‌دهد. دبیره روشی استاندارد را برای نوشتن خط یک زبان، نمایش می‌دهد. زمانی که بیش از یک خط برای نوشتن یک زبان موجود باشد، مانند زبان کردی، زبان اویغوری، زبان صربی و یا زبان اینوکتیتوت، ممکن است چند دبیره برای آن زبان موجود باشد. دبیره با نقاشی خط متفاوت است.

رها

با عرض سلام و خدا قوت خیلی متشکرم که این کتاب را قرار دادید اما خواستم بدانم که می شود بیشتر در مورد ان توضیح بدهید و بگویید که محتوای آن چیست و چه کمکی به ما میکند؟ البته که توضیحاتی که در بالا دادید نشان می دهد این مسئله را اما به نظر من کامل نیست و می تواند بیشتر نیز باشد. و از شما متشکرم که کتاب را منتشر می کنید اما امروزه به دلیل مشکلاتی که مردم دارند و وقت آن را ندارند کهک تاب بخوانند به نظرتان اگر فایل های صوتی تهیه نماید یا فایل های تصویری تهیه کنید بهتر نخواهد بود؟ چرا که با این کار شخصی که در هنگام رانندگی هم هست می تواند آن را بشنود و یا در حین انجام کارهای روزمره به آنها نیز گوش فرا دهد البته این نظر من است. و چیز دیگری نیز وجود دارد و آن این است که به جای اینکه نسخه متنی را انتشار بدهید نسخه صوتی کتاب را منتشر کنید یا چه بهتر که هر دو با هم باشند تا افرادی که توانایی خواندن دارند کتاب متنی را بخرند و کسانی که موقعیتی برای خواندن کتاب ندارند فایل صوتی را تهیه نمایند و گوش… ادامه »

رها

با عرض سلام و دخا قوت خیلی متشکرم که این کتاب را قرار دادید اما خواستم بدانم که می شود بیشتر در مورد ان توضیح بدهید و بگویید که محتوای آن چیست و چه کمکی به ما میکند؟ البته که توضیحاتی که در بالا دادید نشان می دهد این مسئله را اما به نظر من کامل نیست و می تواند بیشتر نیز باشد. و از شما متشکرم که کتاب را منتشر می کنید اما امروزه به دلیل مشکلاتی که مردم دارند و وقت آن را ندارند کهک تاب بخوانند به نظرتان اگر فایل های صوتی تهیه نماید یا فایل های تصویری تهیه کنید بهتر نخواهد بود؟ چرا که با این کار شخصی که در هنگام رانندگی هم هست می تواند آن را بشنود و یا در حین انجام کارهای روزمره به آنها نیز گوش فرا دهد البته این نظر من است. و چیز دیگری نیز وجود دارد و آن این است که به جای اینکه نسخه متنی را انتشار بدهید نسخه صوتی کتاب را منتشر کنید یا چه بهتر که هر دو با هم باشند تا افرادی که توانایی خواندن دارند کتاب متنی را بخرند و کسانی که موقعیتی برای خواندن کتاب ندارند فایل صوتی را تهیه نمایند و گوش… ادامه »

رویا زارع

من دقیق متوجه محتوای این کتاب نشدم ولی چون بقیه کتاب هاتون خوب بوده اگر بتونم اینم مطالعه می کنم.