۱۹ دی

اصول استجماع منهاج فردوسیان

این کتاب برای آنان که بخواهند با اصولی که این برنامه‌ی تربیتی بر آن بنا نهاده شده، آشنا گردند، مفید است.

بخشی از مقدمه:
این مقدمه را اختصاص می‌دهم به بیان اموری که مرا بر آن داشت تا اثر مستقلی برای واضح کردن اصولِ استجماعِ منهاج فردوسیان بنویسم. این امور عبارتند از:
۱. هر بنا نیاز به نقشه دارد و بنای عظیم منهاج فردوسیان از این قانون عقلایی مستثنی نبوده و نیست. پس اولین ضرورت تدوین این مجموعه، روشن شدن نحوه‌ی عمل در استجماع قواعد نظری و قوانین عملی برای خودم بود تا بتوانم بر یک مسیر مشخص حرکت نمایم و صدر و ذیل کار، دچار تهافت و تضاد نهایی نگردد.
۲. یکی از نگرانی‌هایی که همیشه گریبانگیر نوآوری‌ها بوده و هست، منحرف شدن نسل‌های بعدی از اصول اولیه‌ی آن است. این ترس برای برنامه‌ی تربیتی منهاج فردوسیان وجود دارد که آیندگان به خیالِ واهی این که استجماع این قواعد و قوانین، پیرو ضابطه‌ی مشخصی نیست، اقدام به تراشیدن قاعده‌ها و قوانین عملی کنند و موجبات خسران ابدی خویش و گمراهی دیگران و بدنامی منهاج فردوسیان را فراهم آورند.
امید است که این اثر بتواند جلو این انحراف احتمالی را بگیرد و راه را برای سوء استفاده‌کنندگان ببندد.
۳. برخی منتقدین بر برنامه‌ی تربیتی منهاج فردوسیان به روشنی نمی‌دانند که انتقادشان را متوجه چه قسمتی کنند و همین سرگردانی، منجر به طرح انتقادات سطحی و پاسخ داده شده میگردد. اگر اینان، ریشه‌ها و اصولی که منهاج فردوسیان بر آن استوار است را به روشنی در اختیار داشته باشند، خواهد توانست نقدی منصفانه و ارزشمند ارائه دهند.
وقتی منابع استجماع، نحوه‌ی استجماع و حدود خاص آن روشن باشد به خوبی میتوان در بودن فلان منبع یا نبودن فلان کتاب در منابع استجماع مناقشه نمود یا به آسانی میتوان نظریه‌ی مختار در مبحث فعل استاد را نقد کرد و…
۴. شاید برخی رفقای منهاجی چنان گمان کنند که فراهم آمدن این برنامهی تربیتی، کاری آسان و سطحی بوده و باری به هر جهت، مشتی از اعتقادات و احکام فقهی رساله‌های توضیح المسائل در قالب جدیدی ریخته شده و با عنوان قواعد و قوانین منتشر گشته است؛ این اثر، قسمتی از عمق کار را ترسیم می‌کند و پرده از سهل و ممتنع بودن آن بر میدارد و موجب دلگرمی بیشتر دوستان و دوستداران منهاج فردوسیان می‌گردد.
با این توضیح، روشن ‌می‌شود که این کتاب، شاه‌کلید آشنایی با ریشه‌های درخت تناور منهاج فردوسیان است.
مطالعه‌ی دقیق و عمیق این کتاب، می‌تواند تصویر کامل و همه‌جانبه‌ای از این برنامه‌ی تربیتی ارائه دهد و یاور خوبی برای علاقه‌مندان به تحقیق علمی در باره‌ی منهاج فردوسیان باشد.
نهایت تلاش خود را مبذول داشتم تا آسان و همه‌فهم بنویسم ولی معلوم نیست به طور کامل موفق شده باشم، لذا پیشاپیش از سنگین بودن قلم در قسمت‌هایی از این نوشتار و استفاده از مصطلحات علمی در آن، پوزش می‌طلبم چرا که گریز و گزیری از آن نبود.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید.

قیمت: ۲۰ هزار تومان

[zarinpalpaiddownloads id=”16″]

*****

برای بازدید از «فروشگاه آثار تربیتی حاج فردوسی» کلیک کنید

کلمات کلیدی: , , , ,

11

 
 
 
10 نویسندگان
1 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:

[…] ده طبقه، تقسیم شده است. ملاک این تقسیم‌بندی، در کتاب «اصول استجماع منهاج فردوسیان» به تفصیل بیان شده […]

حیدری

همواره در طول تاریخ، دشمنان اسلام تلاش کرده‌اند تا چراغ پرفروغ دین اسلام را خاموش کنند و این دین آسمانی و جامع را از بین ببرند؛ اولیای دین اسلام نیز با معرفی برنامه‌های اثرگذاری، زمینه احیا و زنده نگه‌داشتن دین اسلام را فراهم کرده‌اند. برنامه‌های عمیقی که توانسته اند در طول ۱۴ قرن گذشته همواره شعاع نور این دین را حفظ کنند.

نجوا

(یک وزیر و مدیر و رئیس) با رفتار عادلانه نسبت به کارمندان و برنامه‌محوری و نیز دلسوزی و کار کارشناسانه و متعهدانه و عدم استفاده شخصی از امکانات عمومی و بیت‌المال از دین حمایت می‌کند.
 
(یک خانم خانه‌دار) با تربیت صحیح فرزندان و همسرداری شایسته و اخلاق خوب در منزل (که شامل مردان هم می‌شود) و پرهیز از اسراف حامی دین خواهد بود.
 
(یک کارمند) با وجدان کاری، دلسوزی و صداقت، تکریم ارباب رجوع، پرهیز از حیف و میل بیت‌المال و امانت‌داری به حمایت از دین می‌پردازد.
 
(یک استاد دانشگاه و معلم) با به‌روز‌نگه داشتن خود، تدریس دلسوزانه، توجه به پرورش معنوی مخاطب در کنار تعلیم، صداقت در مقاله‌نویسی و پرهیز از تقلب در تولید علم حامی دین به شمار می‌رود.
من امروز از حاج فردوسی که بهترین نمایش دین را به ما عرضه میکنند حمایت میکنم و این را حمایت از دین اسلام میدانم

لشکری

دوست عزیز توضیحاتتون خیلی جالب و زیبا بود من هم نکته ای که متناسب با این روز ها باشه ذکر میکنم یکی از این برنامه‌های رمزآلود و اثربخش که حامی و پشتیبان واقعی دین اسلام است، بزرگداشت اربعین و شرکت در مراسم بزرگداشت امام حسین (ع) است. ائمه (ع) با دوراندیشی و درایت خویش این مناسبت را به شیوه‌های گوناگونی برای مردم تشریح کرده‌اند و امت اسلامی و همگان را به این روز توجه داده‌اند و یکی از اسباب تأکید بر شرکت در این مناسبت، «اعلام حمایت از دین اسلام» است.

رسول

حمایت از اسلام وظیفه ماست هر کدام از ما باید با خود فکر کنیم با همین کارهای به نظر ساده چگونه از دین حمایت نماییم. هرچه به این موضوع مقیدتر باشیم به رفتار ابالفضل العباس (علیه‌السلام) نزدیک‌تر شده‌ایم و به بیان روایت شریف، ان شاء الله مایه افتخار اهل بیت (علیهم‌السلام) خواهیم بود.

فراز

واقعا موافقم باهاتون تموم دلگرمی ما تو این روز ها حاج فردوسیه کاش بقیه هم اینقدر آینده نگر بودن و با نقشه و فکر قبلی پیش میرفتن تا همه کار هاشون با شکست روبرو نشه.

نیما

این گستره دید و فردا بینی یکی از خصلت های حاج فردوسی عزیزه که مارو سمت خودش کشونده و اینقدر خوب از ما و عقایدمون دفاع میکنه منهاجی ها تا شمارو دارن استوار خواهند موند

امیر عباس

مرسی از حاج فردوسی که حواسشون به همه چیز هست و به اصطلاح مو لای درز حرفاشون نمیره و اینقدر خوب نقشه کسایی که میخان منهاج فردوسیان رو منحرف یا بد نام کنن نابود میکنه خداقوت

نازنین زهرا

اگر کسی بخاد اولین بار با منهاج فردوسیان آشنا بشه با این کتاب شروع کنه خوبه؟ یا کتاب دیگه ای رو پیشنهاد می کنید؟

جانان

کتاباتون خیلی خوب و روشن گره. من با یه سری مطالب مخالف بودم که بعد تحقیقات فهمیدم من دارم اشتباه میکنم و همیشه شکم بر طرف شده و به یقین تبدیل شده لطفا بقیه هم توجه کنن

نفیسه

نقد سازنده بسیار سازنده است

fa فارسی
X