۱۱ دی

رساله‌ی توضیح المسائل منهاج فردوسیان

این کتاب برای آنان که می‌خواهند برای همیشه تقلید از مجتهد خاص را کنار بگذارند و به احتیاط عمل کنند، مفید است.

بخشی از مقدمه:
غرض از نگارش این اثر، بی‌نیاز کردن منهاجی گرم‌رو از مراجعه به فقیه خاص و رها شدن از دغدغه‌ی یافتنِ مجتهد اعلم است. کسی که علاوه بر منهاج فردوسیان، به این احتیاطات عمل نماید، نیاز به تقلید نخواهد داشت و به اصطلاح فقهی، «محتاط» خواهد بود. گر چه مشهور این است که احتیاط، همیشه سخت و زمان‌بر است، ولی یافتن اعلم نیز همیشه پرابهام و بر طبق گمان و تخمین است. پس می‌ارزد که منهاجی به جای گشتن به دنبال اعلم، بار تکلیف را خود بر شانه‌ی همت گیرد و چنان عمل کند که قطع و یقین به انجام فرمان مولا برایش حاصل شود.
آنچه در این رساله اتفاق افتاده، جمع‌آوری احتیاطات فقهای بزرگوار شیعه ـ تا حد امکان ـ در فتاواست.
کسانی که بخواهند با جوانب این رساله به نحو علمی آشنا شوند، لازم است کتاب «اصول احتیاط منهاج فردوسیان» را ـ که در حقیقت، مقدمه‌ی مفصلی بر این رساله است ـ به دقت مطالعه نمایند.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید

قیمت: ۲۰ هزار تومان

[zarinpalpaiddownloads id=”20″]

*****

برای بازدید از «فروشگاه آثار تربیتی حاج فردوسی» کلیک کنید

کلمات کلیدی: , , , , , , ,

27

 
 
 
20 نویسندگان
7 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
1 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
حداد

به نظر منکه پیدا کردن مرجع تقلید به مراتب کار آسان تری نسبت به احتياط است و خیال آدم هم راحت تر است

لیانا

برای شما مه دنبال راحتی هستید بله بهتره ولی اگر منهاجی باشید این رساله رو انتخاب میکنید تا جای هیچ شکو تردیدی باقی نمونه و آسوده خاطر باشید

خلیق

ببخشید اصول احتیاط منهاج فردوسیان کتابی جدا از رساله است؟؟ یا مقدمه همون رساله محسوب میشه و در یک کتاب هستن؟؟

حجت

سلام من فکر میکنم کتاب جدا باشه و ابتدا باید اصول احتیاط منهاج فردوسیان رو بخونید و بعد رساله رو مطالعه کنید

یاسر

اگر میشه نام فقهایی که در این کتاب از فتواهایشان استفاده کردید بگید

صبوری

خیلی خوب و جالب بود موفق باشید حاج فردوسی عزیز ما خیلی دوستون داریم

ناصر

اهل احتیاط بودن واقعا سخته و یه جورایی شک همیشه همراه آدمه وقتی یه نفرو انتخاب کنی مسیرت روشن ترو بهتر مشخص میشه

سبحان

حضرت محمد (ص) عالی ترین مرجع سر مشق اخلاقی الگو و… برای دنیای بشریت است؛ چرا که الگو بودن ایشان از سوی خداوند مورد تایید قرار گرفته است.

رحمن

موفقیت در زندگی بستگی به میزان بهره گیری از الگوی مناسب دارد، تلاش بدون سرمشق درست، پیامد درستی ندارد، از جمله چگونگی اخلاق و رفتار انسان ها در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است که باید در این بازه، از الگوی نیکی بهره جویند.شما میتوانید یکی از بهترین الگو های جوانان باشید

نفیسه اسلامی

با سلام خواستم مطلبی را ذکر کنم که مرتبط به این مقاله نیست اما نمیدانستم که کجا آن را ذکر نمایم و آن مطلب هم در مورد مطلب گذاری در وب سایت بود که بسیار کم هستند و اگر بیشتر بشوند می توانیم بیشتر از دانش حاج فردوسی عزیز بهره مند بشویم . از شما خواهشمندم که در روز تا آن جا که امکان دارد وتوانایی اش را دارید مطلب در سایت قرار دهید تا ما از این دانش بهره مند شویم و بتوانیم مسیر خداوندی را بهتر بپیامیم و در مسیر انبیائ و اولیای الهی قرار بگیریم و قدم بگذاریم. قطعا چنین مسیری بسیار می تواند زیبا، خوشایندو مطابق میل هر کس باشد به شرط آنکه به قوانین آن احترام بگذارد و بر قوانین دین و خداوند عمل کند و آنها را در زندگی خود جدی بگیرد. قطعا هر کس که این کار را انجام بدهید در مسیری خدواند قرار خواهد گرفت و با مطالبی که از این وب سایت ما می آموزیم می توانیم بهتر و مهجز تر در این مسیر قرار بگیریم و قطعا این دانش ارزش بسیار بالا و والایی دارد به اندازه ای که نمی توان روی آن قیمت گذاشت منتهی قیمت آن می تواند ثواب و فیضی باشد که بر اثر انتشار آن به دست می آورید که می تواند بسیار مثمرثمر تر از منافع مادی و گذرای دنیوی باشد. چرا که پاداش علم آموزی سیار زیاد است و نزد خداوند پاداش مخصوص خود را دارد پس بنا بر همین مسائل اگر می شود و امکانش وجود دارد اگر تعداد مطالبی که منتشر می شوند کمی بیشتر بشود بسیار بهتر است. البته مقالات طولانی ممکن است باعث رنجش برخی از کاربران و خستگی آنها بشود پس اگر چندین مقاله کوتاه درج شود می تواند نتایجی زیبا بیافریند. از شما بابت راه اندازی این وب سایت سپاس گذارم.

علیرضا

عقيده مسلمان به اصول دين بايد از روى دليل باشد، ولى در احكام غير ضرورى دين بايد يا مجتهد باشد كه بتواند احكام را از روى دليل به دست آورد،يا از مجتهد تقليد كند، يعنى به دستور او رفتار نمايد، يا از راه احتياط طورى به وظيفه خود عمل نمايد كه يقين كند تكليف خود را انجام داده است، مثلا اگر عده‏اى از مجتهدين عملى را حرام مى‏دانند و عده ديگر مى‏گويند حرام نيست، آن عمل را انجام ندهد، و اگر عملى را بعضى واجب و بعضى مستحب مى‏دانند آن را بجا آورد. پس كسانى كه مجتهد نيستند و نمى‏توانند به احتياط عمل كنند واجب است از مجتهد تقليد نمايند.

حسن سلطانی

انسان وقتی نزدیک مرز حرام خدا حرکت کند، بدون آن که خودش بفهمد، به حرام می افتد. رساله حاج فردوسی مارا از مرز حرام دور کرده و به سمت حلال خدا هدایت میکند

سعیدیاوری

ما، در امور مادّی دنیوی، احتیاط های عقلی داریم و در مواردی که خطر جدّی وجود دارد، بی مبالاتی نمی کنیم. مثلاً هیچ گاه روی لبه پرتگاهی که یخ زده است، راه نمی رویم و با خود نمی گوییم که ما یقین به پرت شدن نداریم! بلکه می گوییم: چون احتمال پرت شدن، یک احتمال جدّی است، احتیاط کردن، شرط عقلانیّت است. بنابراین از لبه پرتگاه تا حدّی که مطمئن شویم سقوط نمی کنیم، فاصله می گیریم.
جایی که در امور مادّی و دنیوی چنین احتیاطی پسندیده است، به طریق اوّلی در امر دین که ضرر احتمالی آن بسیار عمیق تر است، احتیاط کردن، شرط عقلانیّت است. حضرت امیرالمومنین علیه السلام در سفارشی به جناب کمیل بن زیاد- که از خواصِّ اصحاب ایشان بود- فرمودند:
یا کُمَیلُ! اَخُوکَ دینُکَ، فَاحتَط لِدینِکَ بِما شِئتَ.
ای کمیل! برادرت دین توست. پس به هر صورتی که می خواهی، برای (حفظ) دین خود احتیاط کن.

پاکرو

احتیاط در امر دین، حکم عقل است که می گوید: تا قبل از رسیدن به مرز حرام قطعی، انسان باید توقّف کند تا مطمئن شود به حرام نمی افتد

کسری

دین، امری حساس و بس خطیر است پس در فراگیری معارف آن اعتماد به هر کسی نمی توان کرد و باید فردی مطمین و قابل اعتماد پیدا کرد. ما در این امر حاج فردوسی را انتخاب کردیم

مجتبی سلیمی

قطعا کتابتون جزو بهترین هاست حاج فردوسی شما بهترین هستین دست مارم بگیرید

سینا پناهی

ممنون بابت تلاش هاتون که کار جوون های جویای دین رو راحت میکنید و کمک میکنید راحت ترین و درست ترین راهو بریم خداوند اجرتون رو بده التماس دعا

ملیحه

انسان مي‌تواند در مسائل و احکام ديني آگاه شده ، بر اساس آگاهي خود و بدون مراجعه به مرجع تقليد( آگاه از احکام دين ) احکام و تکاليف الهي را انجام دهد . بر چنين کسي نه تنها تقليد لازم نيست. بلکه نبايد تقليد کند .

فخریار

مگر میشود مرجع تقلید نداشت؟؟؟؟؟

مهدی اکرام

در فروع دين يعني احکام و دستورهاي عملي (نماز و روزه و…) انسان اگر مجتهد باشد (بتواند احکام الهي را از روي دليل به دست آورد) به عقيده خود عمل مي‏کند. اگر مجتهد نباشد، بايد از مجتهدي تقليد کند، همان گونه که مردم در تمام اموري که تخصص و اطلاع ندارند، به متخصصان مراجعه مي‏کنند و از آن‏ها پيروي مي‏نمايند.
نيز مي‏تواند عمل به احتياط کند، يعني در اعمال خود طوري رفتار نمايد که يقين کند تکليف خود را انجام داده است، مثلاً اگر بعضي از مجتهدان کاري را حرام و بعضي مباح مي‏دانند، آن را ترک کند، يا اگر بعضي مستحب و برخي واجب مي‏دانند، آن را حتماً به جا آورد.
حال کسي که مجتهد نيست و عمل به احتياط نيز نمي‏کند، واجب است از مجتهد اعلم تقليد نمايد.
با توجه به اين که عمل به احتياط مشکل است و احتياج به اطلاعات نسبتاً وسيعي از مسايل فقه دارد، راه صحيح براي توده مردم مراجعه به مجتهد و تقليد از او است

راضی

 تقلید از مراجع باید در خصوص فروع دین باشد. فرد مقلد باید یک شخص را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کند یا اینکه رساله همه مراجع را مطالعه کند و به آن حکمی که دیگر حکم‌ها را پوشش می‌دهد، عمل کند که به این نوع تقلید، عمل به احتیاط می‌گویند. برای نمونه بخشی از مراجع می‌گویند که باید یکبار مسح پا کشید، برخی می گویند باید دوبار مسح پا کشید. در این جا فردی که عمل به احتیاط می‌کند باید دوبار مسح بکشد که تمامی نظرات را پوشش دهد. عمل به احتیاط کار بسیار دشواری است. ولی با این رساله شما قطعا کار بسیار آسان میشود

جانان

امام صادق(ع) در حدیثی مشهور می‌فرمایند «هر کدام از فقها که صیانت نفس دارد، از دینش محافظت می‌نماید، با هوای نفس مخالفت می‌کند و امر مولای خود ائمه معصومین(ع) را اطاعت می‌کند، پس بر مردم است که از او تقلید کنند»

کیان

همیشه به ما گفتن هر مسلمانی باید یک مرجع تقلید داشته باشد.

لیلا

سلام خاستم درجوابتون بگم که خیر بایدی وجود نداره و میشه طبق گفته های حاج فردوسی اهل احتیاط بود لطفا مطالب رو دقیق بخوانید.

فاطمه یاری

اگر اعمال شرعی کسی که مرجع تقلید نداشته با نظر مرجعی که بعد از آن به صورت صحیح ، انتخاب کرده مطابق باشد ، اعمالش صحیح است در غیر این صورت مسئله اختلافی است که هر کس در این مورد هم باید به نظر مرجعی که شرعا انتخاب کرده مراجعه نماید

احمدی

کسی که نخواهد تقلید کند مى‏ تواند عمل به احتیاط کند، یعنى در اعمال خود طورى رفتار نماید که یقین کند تکلیف خود را انجام داده است، مثلًا اگر بعضى از مجتهدین کارى را حرام و بعضى مباح مى ‏دانند آن را ترک کند و یا اگر بعضى، آن را مستحب و بعضى واجب مى ‏دانند آن را حتماً به جا آورد، ولى چون عمل به احتیاط مشکل است و احتیاج به ‏اطّلاعات نسبتاً وسیعى از مسائل فقهى دارد، راه براى توده مردم غالباً همان مراجعه به مجتهدین و تقلید از آنهاست.

شیرزاد

آیا کسى که در میان مراجع کنونى، فقط درباره اعلمیّت مثلاً سه نفر شک دارد، مى تواند رساله هر سه نفر را بگیرد و بدون توجّه به نظر مراجع دیگر، که احتمال اعلمیّت آنها را نمى دهد،احتیاط کند؟

fa فارسی
X