۷ بهمن

مجموعه‌ی قوانین عملی منهاج فردوسیان

این کتاب برای آنان که می‌خواهند اعمالشان را اصلاح کنند، مفید است.

بخشی از مقدمه:
بحمد الله پس از سال‌ها مطالعه، تحقیق و مشاهده درباره‌ی انواع برنامه‌های سیر و سلوک، علوم باطنی و روحی، تهذیبی و اخلاقی، اکثر فرقه‌های مطرح صوفیه‌ی شیعه و عامه، و استخراج نواقص و انحرافات هر یک، سرانجام موفق به تنظیم و ارائه‌ی برنامه‌ی جامع و کاملی مرکب از عقاید و احکام مسلّم امامیه (که عاری از نقایص و انحرافات سایر برنامه‌های تربیتی است) شده و آن را «منهاج فردوسیان» نامیدیم. «منهاج» یعنی راه روشن و «فردوس» نام بهترین جای بهشت است و «منهاج فردوسیان» یعنی راه روشنی که مردان و زنان حقیقت‌جو و سعادت‌طلب را به بهشت جاویدان خداوند می‌رساند.
با دقت در شعار برنامه‌ی تربیتی منهاج فردوسیان، حقایق بسیاری آشکار می‌شود؛ «عمل کردن به واضحات و مسلّمات مکتب شیعه‌ی اثنی‌عشری، تنها راه رسیدن به کمال واقعی و سعادت ابدی در ابعاد فردی و اجتماعی در دنیا و آخرت است».

سه رکن تکامل:
رسیدن به کمال و سعادت، سه رکن اساسی دارد؛
۱. استاد کامـل و کامـل‌کننده؛
۲. برنامه‌ی کامــل، جامع، معتبر و مطمئـن؛
۳. همت والا و سعی بلیغ. هر یک از این سه رکن که نباشد، رسیدن به کمال و سعادت، امکان پذیر نیست یا به کُندی تمام، صورت خواهد پذیرفت.

آنچه اکنون پیش روی شماست، متن مشروح برنامه‌ای کامل، جامع، معتبر و مطمئن، بلکه به عبارت بهتر: «کامل‌ترین، جامع‌ترین، معتبرترین، مطمئن‌ترین و مفصل‌ترین برنامه‌ی تربیتی برای رسیدن به کمال حقیقی و سعادت ابدی در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی در دنیا و آخرت» است.
باید توجه داشت که قوانین عملی مذکور در کتاب حاضر، مانند نسخه‌ی اول، بدون ذکر مستندات و توضیحات است یعنی فقط حاوی قوانین عملی بوده و هیچ یک از مستندات و توضیحات (جهت رعایت اختصار) در آن ذکر نشده است. امید است متن کامل این کتاب (که همراه با ذکر کامل مستندات هر یک می‌باشد) در آینده‌ی نزدیک، انتشار یابد.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید

قیمت: ۲۰ هزار تومان

خرید از گزینه‌ی زیر، به منزله‌ی قبول شرعی شرط ضمن عقد خرید است. .

*****

برای بازدید از «فروشگاه آثار تربیتی حاج فردوسی» کلیک کنید

کلمات کلیدی: , , , , , , ,

42

 
 
 
28 نویسندگان
14 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
4 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
منهاجی

بحث «منشأ دین» یکی از مباحث مهمی است که در دوره‏ ی مدرنیته، به مباحث دین پژوهی پای نهاده است. در واقع، بحث از خاستگاه و منشأ دین (یا تبیین چگونگی پیدایش دین) همچون بسیاری از مباحث فلسفه‏ ی دین و کلام جدید، از پرسش‏ها و تشکل های انسان دوره‏ ی جدید درباره ‏ی دین و عقاید دینی به وجود آمده است

منهاجی

در تاریخ همه‏ ی جوامعی که تاکنون بوده‏ اند، دین عنصری پایدار، مؤثر و نیرومند بوده است و در فرهنگ جوامع نقش محوری به خود اختصاص داده است. به همین دلیل، مطالعه و شناخت دین یک جزء ضروری شناخت جامعه و فرهنگ بشری می‏باشد. اما دین، دارای چنان ابعاد پیچیده‏ای است که هرگز دانش واحدی، به تنهایی، نمی‏تواند همه‏ی ابعاد آن را به طور جامع مورد بحث و بررسی قرار دهد. از این رو برنامه ای منظم و مرتب مثل منهاج فردوسیان برای ما ضروری است

نوید

مباحث دین‏شناسی از مباحث مهم روزگار ماست که توجه بسیاری از متفکران اسلامی را به خود جلب نموده است. از جمله کسانی که نظریات مهمی در این خصوص ارائه کرده است استاد مطهری است

حمیدی

این کتابها واقعا عالیه، اسلام ناب که میگن همین دستوراتیست که در منهاج فردوسیان بطور کامل و واضح بیان شده، منهاج فقط یه اسم خاصه که روی این برنامه اومده وگر نه چیزی غیر از دستورات دین نیست، کاش کسانی که بخاطر اسمش دچار شک و نسبت دادن فرقه به این برنامه میشن بیان این کتابهارو مطالعه کنن و از این سبک زندگی که اینقدر دقیق و موشکافانه بیان شده لذت ببرن.

مجیدی

عجب کتاب خوبیه

تارا

ویژگی­ های فردی، یک استاد از مواردی است که گاهی توانایی علمی او را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می­ دهد. بسیاری از دانشگا ه ­های بزرگ دنیا برای پیشبرد اهداف آموزشی خود از نظرات دانشجویان برای بالا بردن کیفیت آموزشی خود استفاده می­کنند. از حاج فردوسی نیز تقاضا می شود نظر مریدان خود را در مورد نحوه فراگیری منهاج فردوسیان بپرسند

شاهین

ببینید دوستان در مورده سعادتی که استاد اشاره کردند روایات بسیاری از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) وارد شده که در آن نتیجه و میوه خوشخویی را بهشت و سعادت ابدی دانسته است. به نمونه رسول خدا (ص) می فرماید : امت من بیشتر به سبب دو چیز وارد بهشت می شوند : خدا پروایی و خوشخویی

محمد باقر

حتی در ادامه ی فرما یشات شما آن حضرت(ص) هم چنین می فرماید: بهشت را هشت دروازه است… هر که خواهد از هشت دروازه وارد شود، باید به چهار خصلت چنگ زند: صدقه دادن، بخشندگی، خوشخویی و نیازردن بندگان خدا.(الفضایل، ص ۱۱۲۹) آن حضرت (ص) هم چنین می فرماید: نخستین چیزی که در قیامت در ترازوی اعمال ادمی گذاشته می شود حسن خلق است. از امیرمومنان علی(ع) نیز روایت است که فرمود: در ترازوی اعمال انسان چیزی سنگین تر از خوش خویی نیست.

محمدی

در مورده سعادت ابدی که استاد فرمودند اموزه های وحیانی قرآن راه خوشبختی و سعادت ابدی را به انسان نشان می دهد. در حقیقت وحی بر آن است تا آن چه را عقل دریافت کرده را به شکل کامل تر و تمام تری بیان کند. از این روست که بعثت پیامبران در راستای اکمال و اتمام داده های عقلانی است و پیامبر(ص) بعثت خود را اتمام مکارم اخلاقی می داند.

نایاب

درست میگید دوستم در ادامه ی فرمایشتون باید بگم که نقش عمل در ایمان نقش برجسته ای است؛ چرا که بروز و ظهور حقیقی ایمان را می بایست در عمل صالح انسان ردیابی و ردگیری کرد.(فاطر، آیه ۱۰) در این میان خوش خلقی و خوشخویی از همه مهم تر است؛‌زیرا بیانگر روابط اجتماعی انسان است و بروز و ظهور اخلاق فردی را می بایست در رفتار اجتماعی انسان ردگیری کرد.

بهنیا

دقیقا دوسته عزیزم حتی میشه به سخن دیگرگفت ، برای ایمان نشانه هایی است که مهم ترین آن ها را می بایست در اخلاق انسانی جست و جو کرد؛ چرا که ایمان می بایست خودش را در بینش ها و نگرش ها نشان دهد و در میان نگرش ها و اخلاقیات انسان، اخلاق اجتماعی صحنه بروز و ظهور همه شاکله و شخصیت آدمی است. از همین روست که گفته اند، تمام دین در اخلاق اجتماعی آدمی می بایست خودنمایی کند.

صادق احمدی

بايد توجه داشت كه در ترسيم اهداف، بهترين، والاترين و ارزشمندترين آنها را بايد برگزيد و براي دستيابي به آنها اقدام كرد.
امام حسين عليه السلام از پيامبر بزرگوار اسلام نقل مي فرمود: «خدا كارهاي بلند و همت هاي والا را دوست دارد و از كارهاي سست و همت هاي فرومايه كراهت دارد

فرهاد

يكي از نشانه هاي اراده محكم و تصميم جدي، پايداري و مقاومت است. بيشتر نوابغ و انديشمندان، بيش از آنكه به قدرت نبوغ خويش متكي باشند، از همت و استقامت و بردباري بهره برده اند.

ایمان

در تکمیل فرمایشات شما باید بگم که ؛البته رسيدن به موفقيت، همواره با مشكلاتي همراه است. صبر و شكيبايي و استقامت و بردباري، شيوه مردان بزرگ و موفق جهان است.

امید

داشتن اراده قوي و تزلزل ناپذير، ويژه اقوياست. موفقيت و شكست ما وابسته به اين است كه اراده قوي يا ضعيف داشته باشيم. هرچه موانع و مشكلات ما براي انجام دادن كاري بيشتر باشد، اراده قوي تر و همت والاتر و نيز انرژي بيشتري، لازم خواهد بود.

حسین

ببینید از نظره من داشتن اراده قوي و همت نخستين قدم براي به دست آوردن موفقيت است؛ زيرا انسان قوي اراده، همواره با مشكلات مبارزه مي كند و تسليم نمي شود. براي وي هيچ امري غيرممكن نيست و چنين كسي مي تواند جهان را مطابق ميل خود عوض كند.

شاه

دقیقا درست میگید قرآن، اصلي را مي آموزد كه در همه امور بايد مورد توجه قرار گيرد و عموميت يابد؛ خداوند مي فرمايد: «لَيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَي؛ سعادت هركس در گرو عمل اوست». (نجم: 39)

امیر حسین

هر فرد يا جامعه اي اگر كاري را اراده كند، مي تواند آن را انجام دهد. توفيق انجام دادن كار، همان عزم و اراده براي انجام دادن آن است.
امام صادق عليه السلام در اين زمينه مي فرمايد: «هرگز بدني از انجام دادن آنچه اراده كرده و همت گماشته، ضعيف نخواهد شد».

بهنام

شاید میشه گفت از نظره من زیباترین اندیشه در باب بلندهمتى، را بتوان از خواجه لسان الغیب، حافظ شیرازى دریافت:
همت حافظ و انفاس سحرخیزان بود
که ز بند غم ایام نجاتم دادند
مولوى می گوید:
آب کم جو تشنگی آور به دست
تا که جو شد آب از بالا و پست

شاهین

مرحوم ملک الشعراى بهار، مقاومت سرسختانه و همت چشمه سار را در برابر صخره اى بزرگ این گونه به نظم درآورده است:
جدا شد یکى چشمه از کوهسار
بره گشت ناگه به سنگى دچار
به نرمى چنین گفت با سنگ سخت
کرم کرده راهى ده اى نیکبخت
ولى سنگ چون خوگران بود سر
زدش سیلى و گفت دور اى پسر
نجنبیدم از سیل دریا گراى
که اى تو، که پیش تو جنبم ز جاى
نشد چشمه از پاسخ سنگ سرد
به کندن در ایستاد و ابرام کرد
بسى کندوکاوید و کوشش نمود

ارمی

چه شعره زیبایی از نظره من باید توجه داشت که همواره باید در ترسیم اهداف بهترین، والاترین و ارزشمندترین آن ها را برگزید و براى دستیابى به آن ها اقدام نمود. امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرماید: “بهترین همت ها، بزرگ ترین آن هاست.” آرى این همت هاى بزرگ و اهداف والا هستند که انسان ها را به تلاش هاى ارزشمند، مداوم، پی گیر و خستگی ناپذیر فرا می خوانند

شایان

همچنین در تکمیل فرماشاته شما دوست عزیزم بگم که امام حسین علیه السلام از پیامبر بزرگوار اسلام صلى الله علیه وآله نقل می فرمایند: ” خدا کارهاى بلند و همت هاى والا را دوست دارد و از کارهاى سست و همت هاى فرومایه کراهت دارد

امیر رضا

ببینید دوستان من میگم کسانى که افکار بلند و همت هاى والا دارند، نمی توانند همت خود را در دائره کوچکى محصور سازند و همواره پس از نیل به مقصود، خود را در آستانه مقصد دیگر می بینند. بنابراین، باید از آغاز کار، اهداف را بلند در نظر گرفت. واقعیت هم همین است. تا انسان خود را براى اهداف بلند آماده نسازد، به سختى به اهداف کوچک تر دست می یازد.

بهنیا

البته، اقا محمد رضا باید توجه داشت که همت والا با بلندپروازى تفاوت دارد. برخى افراد بدون در نظر گرفتن توانایی ها و استعدادهاى درونى خویش، افکارى بلندپروازانه دارند که هرگز به آن دست نخواهند یافت و در واقع، برخلاف جریان آب شنا می کنند.

فاطمه

خیلی شعر خوب و پرمعنایی بود.
متشکرم

احمد رضا

یکی از نشانه هاى عزم و اراده و تصمیم جدى، پایدارى و مقاومت است. بیش تر نوابغ و اندیشمندان، بیش از آن که متکى به قدرت نبوغ خویش باشند، از همت و استقامت و بردبارى بهره برده اند. البته، همواره رسیدن به موفقیت، مشکلاتى به همراه دارد. صبر و شکیبایى و استقامت و بردبارى، از شیوه مردان بزرگ، کامیاب و موفق جهان است.

سامان

به نظره من داشتن اراده اى قوى و تزلزل ناپذیر، مختص اقویاست. موفقیت و شکست ما وابسته به این است که داراى اراده قوى یا ضعیف باشیم. هر چه موانع و مشکلات ما براى انجام کارى بیش تر باشد، اراده قوی تر و همت والاتر و نیز انرژى بیش ترى لازم خواهد بود.

حسین

دقیقاا ببینید داشتن اراده قوى، اولین قدم براى تحصیل موفقیت است. زیرا انسان با اراده قوى همواره با مشکلات مبارزه کرده و تسلیم نمی شود. براى فرد با اراده، هیچ امرى غیرممکن نیست، کسى که داراى عزم راسخ است، می تواند جهان را مطابق میل خود عوض کند.

راستین

بله بله حتی با توجه بیشتر در ایات متوجه میشوید که قرآن یک اصلى را تعلیم می دهد که در همه امور باید مورد توجه و قابل تعمیم باشد. می فرماید: “لیس للانسان الا ما سعی”(۷) سعادت هر کس در گرو عمل اوست.(نجم: ۳۹)

احسان

حضرت امام صادق علیه السلام در همین زمینه همت می فرمایند: «هرگز بدنى از انجام آنچه که اراده کرده و همت گماشته، ضعیف نخواهد شد».

سلیمان

از نظره من انسان به هر کارى همت گمارد و اراده کند می تواند آن را انجام دهد. خواستن اراده کردن است و اراده کردن تصمیم گرفتن. شاعر نیز چنین می سراید:
همت اگر سلسله جنبان شود
مور تواند که سلیمان شود
آن را که عقل و همت و تدبیر و راى نیست
خوش گفت پرده دار که کس در سراى نیست.
فرد و یا جامعه اى اگر کارى را اراده کنند، می توانند آن را انجام دهند. توفیق انجام کار، همان عزم و اراده انجام آن است

ایمان

بله بله دقیقا حتی حضرت در جاى دیگر می فرماید: «شرف انسان به همت هاى عالى اوست نه به استخوان هاى پوسیده نیاکان»

ارین

انسان با همت خویش اوج می گیرد، چنان که پرنده با بالهایش آسمان ها را در هم می نوردد. امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام در این باره می فرماید: «قدر و ارزش هر انسانى به قدر همت اوست»

ارمین

اصولا معیار ارزش انسان، به اراده اوست. به مقتضاى همت انسان و ارج و قدر هر کسى به قدر همت اوست که عالى باشد یا دانى، بلند همت باشد یا دون همت.

کریم مرادی

یکی از بدترین کارهای اجرایی صوفی ها برای تفرقه در اجتماعات مسلمین و کاهش نقش مسجد، نماز جمعه و جماعات، عبادت گاه‌های فردی و خانقاه‌ ها را رونق بخشیدند

محسن احمدی

امام صادق(ع) با قاطعیت اعلام کرد صوفیان و افرادی که به آن‌ ها متمایل هستند، دشمنان ما اهل بیت محسوب می‌شوند و امام رضا(ع) با تیز بینی فرمودند کسی به تصوف قائل نمی‌ شود مگر از روی مکر و خدعه، ضلالت و گمراهی و یا جهل و حماقت ولی حاکمانی نظیر معاویه و مأمون عباسی به تقویت این تفکر انحرافی پرداختند.

لیلا

پیدایش تصوف در اسلام از بزرگ‌ترین مصیبت‌هاست، چرا که با ورود آن، در پایه و اساس اسلام، ویرانی و شکاف ایجاد شد

مهتاب

سلام خدمت حاج فردوسی عزیز و همکارانشون اگر میشه راجب صوفی ها و اینکه چ کسانی صوفی هستند بگید

عرفان

دراويش و صوفي‌ ها افرادي هستند كه بعد از قرن دوم هجري قمري بر مبناي افراط در زهد اسلامي و با پيروي از رياضت‌ هاي طاقت‌ فرساي اديان قديم هندي، بودائي، نصراني و روش نو افلاطوني، اساس فرقه ‌اي را مخالف و مغاير با معيار هاي روشن و عقل ‌پسند قرآن و شرع مقدس اسلام و سنت و روش عملي پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ  معصومين ـ عليهم السّلام ـ به نام تصوف و صوفي ‌گري در جامعه اسلامي بنا نهادند.

سینا

برنامه خوبتون میتونه چراغ راه خیلی از جوون ها بشه

ملک

کتاب هاتون عالیه

کمالی

من متوجه تفاوت بین قوانین نظری و قوانین عملی نشدم

fa فارسی
X