۲۷ مهر

پیاده‌روی جاماندگان!

سلام علیکم
قصد داشتم چون توفیق حضور در پیاده روی کربلا را نداشتم در پیاده‌روی تهران به سمت حرم عبدالعظیم ع شرکت کنم اما امروز آیت الله غروی جامعه مدرسین از هرگونه حرکت جایگزین‌سازی پیاده‌روی کربلا در شهرها انتقاد کرده و آن را ناسازگاری با این حرکت اصلی دانسته است.
۱- به نظرتان در این مراسم تهران شرکت کنم؟
۲- آیا این شرکت کردن ثوابی هم دارد؟
۳- آیا اصلا برای اربعین حسینی دستور به عزاداری و شرکت در دسته‌جات پیاده‌روی صادر شده است؟
۴- همانطور که برای عزاداری عاشورا در منهاج دستوراتی فرمودید عزاداری در اربعین از منظر منهاج به چه صورت است؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

باسمه تعالی

سلام علیکم
معمولاً «بدعت» از روی «سنت» الگوبرداری و شبیه‌سازی می‌شود و الگوبرداری «بدعت» از روی «بدعت»، پدیده‌ای نادر و عجیب است. پیاده‌روی اربعین، بدعت است و پیاده‌روی به حرم جناب عبدالعظیم، بدعتی است که از روی بدعت، الگوبرداری شده است!!
به قول شاعر:

ز بُز دزدان بزی دزدید دزدی * خوش آن دزدی که از دزدی بدزدد!

معنی شعر در بحث ما چنین می‌شود: از بدعت پیاده‌روی اربعین از نجف به کربلا، الگو گرفتند برای پیاده‌روی از تهران به شهرری، خوش آن بدعتی که از روی بدعتی دیگر الگوبرداری شده باشد!
با توجه به این مقدمه، به سؤالات شما پاسخ می‌دهم:

جواب ۱: می‌توانید برای بهره‌مند شدن از فواید پیاده‌روی شرکت کنید؛ ولی خیال نکنید این کار، عبادت است و موجب رهیدن از جهنم و رسیدن به بهشت خواهد بود. عبادت را خدای تعالی (شارع مقدس) باید تعیین کند و به ذوق و سلیقه‌ی انسان‌ها واگذار نکرده است.

جواب ۲: فقط عباداتی ثواب دارد که دستور انجامش از سوی خدای تعالی صادر شده باشد و او، پرداخت پاداش برای انجام آن کار را تضمین کرده باشد. به عبارت دیگر، فقط چکی به پول تبدیل می‌شود که از سوی بانک معتبری پشتیبانی و تضمین شود و هر کاغذی که رویش مبلغی نوشته شده باشد، به پول تبدیل نمی‌شود. نباید توقع داشته باشید که با عمل به بدعت، ثوابی کسب کنید.

جواب ۳: دستور به اشک ریختن بر مظلومیت سرور جوانان بهشت، حضرت سیدالشهداء (علیه‌السلام)، مطلق است و در هر زمان و مکانی می‌توان برای آن حضرت گریست و ثواب عظیمی دارد؛ ولی دستور خاصی برای عزاداری در روز اربعین نیامده است. البته اگر شرایط مناسبی یافتید، مستحب است در روز اربعین، در کربلا حضور یافته و از نزدیک، زیارت اربعین را بخوانید.

جواب ۴: از جواب‌های بالا معلوم شد که روز اربعین، دستور خاصی برای عزاداری ندارد. اگر می‌توانید در کربلا حضور یافته و از نزدیک، زیارت اربعین را بخوانید و اگر نمی‌توانید، هر جا هستید، بر مظلومیت آن حضرت، گریه کنید.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , ,

15

 
 
 
10 نویسندگان
5 پاسخ‌ها
2 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
9 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
ناشناس

سلام علیکم
من منهاج دوستم ومنهاج خوان هم هستم و حاج فردوسی رو از صمیم قلب دوسشون دارم و ایدهاشون رو خیلی قبول دارم
حاج فردوسی ببینین من نظرم اینجوره یه طرفه همه چیز باید نبینی و همه اش بادید منفی بنگری و در مقابل استدلال های شما هیچم ولی به نظر بنده حقیر، این پیاده روی خالی از ثواب نیست طبق روایتی که دیدم که پیاده روی برای زیارت امام حسین علیه السلام در کامل زیارات آمده بله قبول دارم که خود این پیاده روی که در حدیث آمده مخصوص روز اربعین نیست و هر کس بگوید فقط در این ایام ثواب دارد و بنام اربعین تمام کند غلط و بدعت بیش نیست .حرف من اینه پیاده روی در این ایام عرف افتاده وگرنه از خیلی ها بپرسی میگن من کاری به این که اربعین پیاده روی هست ندارم من به شوق زیارت امام حسین علیه السلام میرم و کسانی هستن واقعا قصد و به شوق زیارت به این پیاده روی میروند که هم بستر پیاده روی باز است و هم بستر یه زیارت ارزان برای کسانی که از نظر مالی واقعا نمی تونن و خیلی ها رو دیدم به خاطر این ایام شکر میکنن از بابت اینکه میفهمن که زیارت امام حسین خیلی سفارش شده و نمی تونستن از نظر مالی با کاروان بروند و کسانی میشناسم باور نمیکنین سن بالا از نظر مالی نمی توانسته بره ولی الان سه سال پشت سر هم میره با شوق عجیب نه فکر کنین برای غذا و یا چیزهای دیگر میره فقط به عشق زیارت امام حسین میرود. و تعجب میکنم چطور راحت این طرف قضیه رو نمی بینین.
و خدا رو شکر از لحاظ امکانات داره سال به سال خوب میشه چه از لحاظ سرویس بهداشتی و چیزهای دیگر و از خیلی ها من پرسیدم میگفتن راحت نمازام خوندم
من دوست دارم حمایت کنین از این کار چون خدایش یه بستر عالی برای کسانی که شوق زیارت امام حسین داشتن و از نظر مالی نمی توانستن برون و الان به راحتی داره میره خلاصه کلام من نظرم اینجوره. شایدم دارم اشتباه میکنم امیدوارم یه پاسخ خوبی بهم بدین.
ممنون

ناشناس

لطفا پاسخ بدهید

ناشناس

به نظر حقیر این راهپیمایی جاماندگان بدعتی بیش نیس و باید جلوی این حرکات بی سند و احساسی گرفته شود و با دین بازی نشود و در ثانی من هنوز سندیت روایی درباره پیاده روی اربعین نیافتم و فقط در کامل الزیارت ثوابی برای زیارت پیاده امام حسین ع بیان شده است علی ایحال نظریه مهم شما در این زمینه چراغ راه و هدایتگر حقیر و دیگران خواهد بود

سید مرتضی

یک عده‌ای ممکن است که در این ایام نتوانسته باشند به کربلا مشرف شوند، اما دیگر در اینجا چیزی به نام «جا ماندگان» نداریم. اینکه از جا ماندگان حرف می‌زنند از ابداعات است و باید از اینها اجتناب کرد

زهرا

جسارتا در صورت صلاحدید مطالب مربوط به اربعین به صورت یک جزوه منتشر شود

خادمی

ره توشه شما را دیر دریافت کردم اما با توجه به اینکه دخترم مراسم پیاده روی را از تلویزیون می دید و مسیر پیاده روی تهران ری هم از جلوی منزلمان بود به اتفاق از ساعت نه صبح به خیل جمعیت سه میلیونی پیوستیم و قدم به قدم در این مسیر موکب و پذیرایی فراوان اما بدون هیچ سینه زنی و مداحی و روضه و تا ۵ کیلومتر پیاده رفتیم که به علت مشکل کمرم دیگر نتوانستم ادامه دهم اما در مجموع مراسم تفریحی و پیاده روی و غذاخوری خوبی بود اما جمعیت بی نهایت و غیر قابل پیش بینی بود به حدی که باعث شد در حرم مراسم قطع شود و اختلال در برگزاری مراسم هر ساله شد
بنابراین این حرکت میشه مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن یک راهپیمایی سیاسی شیعی نام گذاشت نه عزاداری اربعین و از طرفی نقدی بر نامگذاری آن وجود دارد اما آوردن این جمعیت عوام و حتی غیر مذهبی دراین اجتماع عظیم شاید کاری سیاسی و خوب باشد برای اهداف و مقاصد سیاسی اما هیچ بار معنوی در آن مشاهده نشد

امیرمحمد

اصلا این پیاده رفتن به حرم ها در مناسبات مختلف ثوابی هم دارد

ناشناس

احسنت احسنت استفاده کردم خیلی ممنون

fadaeeye mola

سلام علیکم. ارتباط این تصویر گل مرداب و مطلب پیاده روی جاماندگان چیست؟

عبدالله

سلام علیکم
۱- آیا مجاز به تغییر زمان سال خمسی خود هستیم؟ به چه صورت؟
۲- آیا به سود اندک حساب‌های بانکی خمس تعلق می گیرد؟
۳- کسی که سود بانکی هرچند اندک به حسابش واریز می‌شده و زیر یک سال هم خرج می‌کرده و به دلیل عدم آگاهی خمس آن را در نظر نمی‌گرفته و سال خمسی هم ندارد الان تکلیفش چیست؟ چه تاریخی را به عنوان سال خمسی باید در نظر گرفته و خمس گذشته رو چطور محاسبه کند؟
با تشکر

امیرحسین

سلام علیکم . وقتی پاسخی قاطع و روشن بیان شود بسیار کاربردی خواهد بود . مثل این پاسخ که جای هیچگونه ابهام و سوالی را باقی نگذاشته است

fa فارسی
X