۱۳ دی

مقایسه‌ی دو وصیت

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: ۳ دقیقه

شب جمعه، توفیقی حاصل شد که بعد از مدت‌ها از کوه خضر نبی (سلام الله علیه) بالا روم و در مسجدش نماز بخوانم.

نوشته‌ای در تابلو اعلاناتی که در داخل مسجد نصب شده بود، نظرم را جلب کرد.

 متن نوشته، وصیتی از یک شهید بود که اینگونه سفارش کرده بود: «برای شهادت یا بهشت رفتن تلاش نکنید. برای رضای او کار کنید. بگویید خداوندا، نه برای بهشت، نه برای شهادت و نه برای ترس از جهنم، بلکه فقط برای رضای تو کار می‌کنم. اگر چه در جهنم هم بروم و تو راضی باشی، برای من کافی است».

با خواندن این وصیت، به یاد وصیت استاد عالی حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) افتادم که در آخرین لحظات عمر شریفشان به دو امام همام و دو آقای جوانان بهشت اینگونه وصیت فرمودند:

«اِعْمَلَا لِلْأَجْرِ»

ترجمه: برای [به دست آوردن] پاداش[های الهی] کار کنید [و تلاش نمایید].

همچنین آن حضرت در نامه‌ای که به سردار رشید خود، اسود بن قطبه ـ فرمانده لشکر حلوان ـ نوشته‌اند، می‌نویسند:

«وَ ابْتَذِلْ نَفْسَکَ فِیمَا افْتَرَضَ اللَّهُ عَلَیک رَاجِیاً ثَوَابَهُ وَ مُتَخَوِّفاً عِقَابَهُ»

ترجمه: جانت را در [راه انجام دادن] آنچه خدا[ی تعالی] بر تو واجب نموده، بذل کن به امید پاداش او و از ترس عقاب‌هایش.

همچنین آن حضرت در پایان نامه‌ی طولانی خود به سردار رشید اسلام، جناب مالک بن حارث (مالک اشتر) زمانی که او را برای ولایت مصر روانه فرمودند، می‌نویسند:

«وَ أَنَا أَسْأَلُ اللَّهَ بِسَعَهِ رَحْمَتِهِ وَ عَظِیمِ قُدْرَتِهِ … أَنْ یخْتِمَ لِی وَ لَکَ بِالسَّعَادَهِ وَ الشَّهَادَهِ إِنَّا إِلَیهِ راجِعُونَ»

ترجمه: من از خداوند بزرگ با آن رحمت وسیع و قدرت عظیمش مسألت دارم … که زندگی من و تو را با سعادت و شهادت پایان بخشد؛ که ما همه بسوی او باز می‌گردیم.

و باز آن حضرت می‌فرمایند:

«لَا تِجَارَهَ کَالْعَمَلِ الصَّالِحِ وَ لَا رِبْحَ کَالثَّوَابِ»

ترجمه: هیچ تجارتی مانند [انجام دادنِ] کارهای نیک و هیچ سودی همچون پاداش[های الهی] نیست. (نهج البلاغه / حکمت ۱۱۳)

و باز می‌فرمایند:

«لَیسَ لِأَنْفُسِکمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّهَ فَلَا تَبِیعُوهَا إِلَّا بِهَا»

ترجمه: جان‌های شما را هیچ قیمتی جز بهشت نیست، پس خود را به غیر آن نفروشید. (نهج البلاغه / حکمت ۴۵۶)

نکته‌ای که باید توجه داشت این است که رضای خدای متعال، پاداش و عاقبتی جز بهشت ندارد و «بهشت»، نمود و ظهور رضای حضرت حقتعالی از بنده است. همچنین غضب الهی نتیجه‌ای جز جهنم ندارد و «جهنم» همان ظهور غضب و ناخشنودی خدای متعال از بنده‌ی عاصی است. پس اینکه کسی برای رضای خدا کار کند یا برای رسیدن به بهشت یا برای فرار از خشم و سخط الهی یا برای فرار از جهنم، فرقی با هم ندارد و همه، تعابیر مختلف از یک حقیقت است.
همچنین توجه داشته باشید که معنی ندارد کسی مورد رضای خداوند متعال باشد و به جهنم برده شود. یا کسی مورد خشم الهی باشد و به بهشت برود. مثلاً معنی ندارد کسی بگوید: نورِ تاریک یا تاریکی نورانی! اگر نور است، تاریک نیست و اگر تاریک است، نورانی نیست. اگر شخصی مورد غضب است، نشانه اش این است که در جهنم سوزان افکنده شده و عذاب می‌کشد. اگر مورد رحمت و رضای الهی است، نشانه اش این است که در بهشت برین در نعمت‌های الهی متنعّم است. پس اصلاً نمی توان فرض کرد که کسی مورد رحمت و رضای الهی باشد ولی در میانه‌ی جهنم (که مظهر غضب خداست) باشد. یا کسی مورد غضب الهی واقع شده باشد ولی در میانه‌ی بهشت پرنعمت (که مظهر رحمت و رضای خداست) باشد.
در پایان به رفقای منهاجی‌ام وصیت می‌کنم که «هم برای شهادت دعا کنید و هم برای بهشت رفتن تلاش کنید. که هر دو مورد رضای خداست. و بپرهیزید از این که به غضب الهی دچار گردید که ظهورش جهنم سوزان و تاریک است».
البته این شهید سعید، خود از آنان است که مورد رحمت و رضوان الهی قرار گرفته و اکنون در بهشت برزخی، متنعّم است. ان شاء الله
خدایا این سطور را روشنگر رفقای منهاجی‌ام قرار ده و از دسترس کج‌اندیشان و نااهلان دور بدار.

آمین یا رب العالمین
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , ,

56

 
 
 
48 نویسندگان
8 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
4 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
حیدری

وصیتنامه امیرالمومنین حضرت على علیه السلام را در کتاب‌هاى حدیث به اجمال و تفصیل و به طور گوناگون نقل کرده‌‏اند که یکى را ابوالفرج نقل کرده و در اصول کافى مرحوم کلینى هم نظیر همین وصیت را که ابوالفرج روایت کرده، نقل مى‌‏کند.
در نهج البلاغه نیز در نامه شماره ۴۷ اجمالى از این وصیت آمده و خلاصه‌‏اى از آن در کشف‌الغمه و روایات دیگر آمده که همه آنها را علامه مجلسى(ره) در بحارالانوار نقل کرده و ما همان روایت ابوالفرج را که نسبتاً جامعتر از دیگران است، نقل مى‌کنیم.

حسام

امام علی(ع) به امام حسن‌(ع) می‌فرماید: پسرم! تو را به تقواى الهى و التزام به فرمانش و آباد کردن قلب و روحت با ذکرش و چنگ زدن به ریسمان (لطف و عنایت) او توصیه مى‌کنم و کدام وسیله مى تواند میان تو و خداوند مطمئن تر از «حبل الله» باشد اگر به آن چنگ زنى و دامان آن را بگیرى.

جمال

از علامه امینی پرسیدم: آخرین ذکرى که على(علیه‎السلام) بر زبان مبارک جارى فرمود چه بود؟ مى‎فرماید: بعضى مى‎گویند پس از وصیتى که ذکر آن رفت امام علی(علیه‎السلام) لحظه‎اى بیهوش شد و چون به هوش آمد دیگر سخنى جز لا اله الا الله از حضرت شنیده نشد تا جان به جان آفرین تسلیم فرمود.

نفیسه

البته گروهى دیگر ذکر کرده‎اند که حضرت ابتدا به فرشتگان خدا سلام داد سپس این آیات را زمزمه فرمود که المثل هذا للیعمل العاملون، یعنى براى چنین لحظاتى باید عمل کرده و بکوشند و ان الله مع الذین اتقوا و الذین هم محسنون یعنى خدا با مردمى است که عمر خود را به تقوا و پرهیزکارى گذراندند و مردمى که همواره کار نیک مى‎کنند. آنگاه در واپسین دم حیات فرمود: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمد عبده و رسوله .

محمد

این آن چیزى است که على پسر ابوطالب وصیت مى‎کند: به وحدانیت و یگانگى خدا گواهى مى‎دهد و اقرار مى‎کند که محمد بنده و پیغمبر اوست، خدا او را فرستاده تا دین خود را بر دیگر ادیان پیروز گرداند. همانا نماز، عبادت، حیات و زندگانى من از آن خداست. شریکى براى او نیست، من به این امر شده‎ام و از تسلیم شدگان اویم .

فاطمه داوری

هیچ یک از کسانی که وارد بهشت شده باشد، آروزی بازگشت به دنیا نمی کند، مگر شهید که او به سبب پاداشی که از خداوند می گیرد، آرزو می کند که به دنیا بازگردد تا دهها بار فی سبیل الله شهید شود. در روایت دیگری هم آمده است که “به سبب فضیلتی که خداوند به مقام شهید داده است، شهدا دوست دارند که بار دیگر به دنیا بازگردند تا نصیب جدیدی برگیرند”.

سلیمانی

نکته جالب در وصیت‌نامه شهدا تأکید آن‌ها بر ولایت‌فقیه و امام است. برای همین باید نسبت به آگاهی دادن جوانان نسبت به امام و ولایت‌فقیه و همچنین نظام دینی که در آن زندگی می‌کنند اهتمام ورزید، زیرا پیام شهدا، حفظ ولایت‌فقیه، نظام، انقلاب و دستاوردهای آن است؛ و مردم ما با بصیرت تمام در این امر به‌خوبی عمل کردند.

جابر

تکریم و یادواره شهدا کار بسیار خوبی است امّا این را مکرراً عرض کردم یکی از مهم‌ترین وظایف امروز ما در قبال شهدا، پیاده کردن اخلاق شهدا است و در این مورد کار زیادی صورت نگرفته است. هرکدام از شهدای ما ویژگی‌هایی داشتند که ما می‌توانستیم آن را در مدارس و دانشگاه پیاده کنیم، مخصوصاً صداوسیما که در این امر کمک بسیاری را در غالب مستند و ساختن فیلم و … می‌تواند انجام دهد. ولی الان حاج فردوسی کمی وجهه این شهید رو خراب کردن

خادم الرباب

اولین قطره خون شهید که به زمین ریخته می ‌شود؛ به او هفت جایزه می ‌دهند ، آمرزیده می‌ شود، بهشت برای او آماده است، کانون توجهش خدا می‌ شود؛ پیغمبر به جابر فرمود: تنها کسی که در قیامت بدون حجاب و واسطه با خدا صحبت می‌ کند شهید است؛ زیرا بالا ترین چیز خود که جانش باشد را در راه خدا فدا کرده است.

fa فارسی
X