۲۲ شهریور

مقایسه‌ی دو وصیت

شب جمعه، توفیقی حاصل شد که بعد از مدت‌ها از کوه خضر نبی (سلام الله علیه) بالا روم و در مسجدش نماز بخوانم.

نوشته‌ای در تابلو اعلاناتی که در داخل مسجد نصب شده بود، نظرم را جلب کرد.

 متن نوشته، وصیتی از یک شهید بود که اینگونه سفارش کرده بود: «برای شهادت یا بهشت رفتن تلاش نکنید. برای رضای او کار کنید. بگویید خداوندا، نه برای بهشت، نه برای شهادت و نه برای ترس از جهنم، بلکه فقط برای رضای تو کار می‌کنم. اگر چه در جهنم هم بروم و تو راضی باشی، برای من کافی است».

با خواندن این وصیت، به یاد وصیت استاد عالی حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) افتادم که در آخرین لحظات عمر شریفشان به دو امام همام و دو آقای جوانان بهشت اینگونه وصیت فرمودند:

«اِعْمَلَا لِلْأَجْرِ»

ترجمه: برای [به دست آوردن] پاداش[های الهی] کار کنید [و تلاش نمایید].

همچنین آن حضرت در نامه‌ای که به سردار رشید خود، اسود بن قطبه ـ فرمانده لشکر حلوان ـ نوشته‌اند، می‌نویسند:

«وَ ابْتَذِلْ نَفْسَکَ فِیمَا افْتَرَضَ اللَّهُ عَلَیک رَاجِیاً ثَوَابَهُ وَ مُتَخَوِّفاً عِقَابَهُ»

ترجمه: جانت را در [راه انجام دادن] آنچه خدا[ی تعالی] بر تو واجب نموده، بذل کن به امید پاداش او و از ترس عقاب‌هایش.

همچنین آن حضرت در پایان نامه‌ی طولانی خود به سردار رشید اسلام، جناب مالک بن حارث (مالک اشتر) زمانی که او را برای ولایت مصر روانه فرمودند، می‌نویسند:

«وَ أَنَا أَسْأَلُ اللَّهَ بِسَعَهِ رَحْمَتِهِ وَ عَظِیمِ قُدْرَتِهِ … أَنْ یخْتِمَ لِی وَ لَکَ بِالسَّعَادَهِ وَ الشَّهَادَهِ إِنَّا إِلَیهِ راجِعُونَ»

ترجمه: من از خداوند بزرگ با آن رحمت وسیع و قدرت عظیمش مسألت دارم … که زندگی من و تو را با سعادت و شهادت پایان بخشد؛ که ما همه بسوی او باز می‌گردیم.

و باز آن حضرت می‌فرمایند:

«لَا تِجَارَهَ کَالْعَمَلِ الصَّالِحِ وَ لَا رِبْحَ کَالثَّوَابِ»

ترجمه: هیچ تجارتی مانند [انجام دادنِ] کارهای نیک و هیچ سودی همچون پاداش[های الهی] نیست. (نهج البلاغه / حکمت ۱۱۳)

و باز می‌فرمایند:

«لَیسَ لِأَنْفُسِکمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّهَ فَلَا تَبِیعُوهَا إِلَّا بِهَا»

ترجمه: جان‌های شما را هیچ قیمتی جز بهشت نیست، پس خود را به غیر آن نفروشید. (نهج البلاغه / حکمت ۴۵۶)

نکته‌ای که باید توجه داشت این است که رضای خدای متعال، پاداش و عاقبتی جز بهشت ندارد و «بهشت»، نمود و ظهور رضای حضرت حقتعالی از بنده است. همچنین غضب الهی نتیجه‌ای جز جهنم ندارد و «جهنم» همان ظهور غضب و ناخشنودی خدای متعال از بنده‌ی عاصی است. پس اینکه کسی برای رضای خدا کار کند یا برای رسیدن به بهشت یا برای فرار از خشم و سخط الهی یا برای فرار از جهنم، فرقی با هم ندارد و همه، تعابیر مختلف از یک حقیقت است.
همچنین توجه داشته باشید که معنی ندارد کسی مورد رضای خداوند متعال باشد و به جهنم برده شود. یا کسی مورد خشم الهی باشد و به بهشت برود. مثلاً معنی ندارد کسی بگوید: نورِ تاریک یا تاریکی نورانی! اگر نور است، تاریک نیست و اگر تاریک است، نورانی نیست. اگر شخصی مورد غضب است، نشانه اش این است که در جهنم سوزان افکنده شده و عذاب می‌کشد. اگر مورد رحمت و رضای الهی است، نشانه اش این است که در بهشت برین در نعمت‌های الهی متنعّم است. پس اصلاً نمی توان فرض کرد که کسی مورد رحمت و رضای الهی باشد ولی در میانه‌ی جهنم (که مظهر غضب خداست) باشد. یا کسی مورد غضب الهی واقع شده باشد ولی در میانه‌ی بهشت پرنعمت (که مظهر رحمت و رضای خداست) باشد.
در پایان به رفقای منهاجی‌ام وصیت می‌کنم که «هم برای شهادت دعا کنید و هم برای بهشت رفتن تلاش کنید. که هر دو مورد رضای خداست. و بپرهیزید از این که به غضب الهی دچار گردید که ظهورش جهنم سوزان و تاریک است».
البته این شهید سعید، خود از آنان است که مورد رحمت و رضوان الهی قرار گرفته و اکنون در بهشت برزخی، متنعّم است. ان شاء الله
خدایا این سطور را روشنگر رفقای منهاجی‌ام قرار ده و از دسترس کج‌اندیشان و نااهلان دور بدار.

آمین یا رب العالمین
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


 • حضرت علی یکی از راه های رسیدن به سعادت را شهادت دانستند الهی شهادت نصیب ما کن الهی امین

 • جهنم جاییست که رضای خدا همراه تو نباشد و خداوند از تو خشنود و راضی نباشد

 • قطعا حضرت علی دیدگاه بالاتری از این جوان شهید داشتن

 • سلام
  بنظرم این شهید بزرگوار از روی احساسات این جمله رو گفته وگرنه جهنم همان قهر خدا با ماست و لبخند خداوند همان بهشت اوست….

 • رسول گرامی اسلام فرمودند:
  نیروهای رزمنده هنگامی که تصمیم به شرکت در جنگ می‌گیرند، خداوند مصونیت آنها را از آتش تضمین می‌کند. و چون آماده جنگ شوند، فرشتگان به وجود آنها افتخار می‌کنند. هنگامی که با خانواده خود وداع می‌کنند ماهی‌ها و خانه‌ها گریه می‌کنند و از گناهان خود خارج می‌شوند همان گونه که مار از پوست خود خارج می‌شود. خداوند چهار هزار فرشته را برآنها می‌گمارد تا از جلو و پشت سرآنان را محافظت نمایند.
  خوش به حال شهدا که رفتند و به بهشت رسیدند.
  خدایا شهادت نصیبم کن و بهشت
  آمین

 • مطالبتون عالیه خوشحالم که به فعالیت تون ادامه دادین التماس دعا

 • یعنی میشه توی اون دنیا حضرت علی(ع)دست مارو هم بگیره؟؟؟ یاعلی خودت شفاعتمون کن که بهشت با تو بهشت میشه

 • خدایا مارو از جهل و دچار خطا شدن در امان نگه دار الهی امین

 • یا علی جانم به فدایت

 • خدایا به ما توان بده تا به وصیت مولامون بتونیم عمل کنیم

 • چقدر جالب و زیبا

 • چرا واقعا مطالبی رو انتشار میدن که باعث ایجاد خطا توی دین میشه و ادمو به بیراهه میبره شاید همین مسائل کوچیک باعث گمراهی و یا حتی تمسخر دیگران بشه مرسی که توضیح دادین

 • ببخشید کوه خضر نبی کجاست که اگر توفیقی شد ماهم بریم مرسی از مطالب خوب و آموزندتون کلی استفاده بردیم

 • مرسی از اینکه گفتین برای بهشت تلاش کردن مورد رضایت خداست چون خیلی وقت ها میگن که بدون توقع از خدا نیکی کن که البته کار سختیه ولی وقتی میگید خدا راضیه آدم با هدف جلو میره خیلی ممنون

 • اگر قرار بود رضایت خدا پاداشی رو به دنبال نداشته باشه که حضرت علی اونو به تجارت تشبیه نمیکرد

 • درست نیست وصیت یک شهید نو جوان را با وصیت حضرت علی مقایسه کنید

 • وقتی حضرت علی (ع) می گویند جان‌های شما را هیچ قیمتی جز بهشت نیست، پس خود را به غیر آن نفروشید به این معناست که چقدر جان ما باارزش است که قیمت آن بهشت است و اگر بمیریم و به بهشت نرویم جانمان را هدر داده آیم و بی ارزش شمردیم که شاید کفران نعمت باشد

 • چقدر جالبه که حضرت علی(ع) کار نیک و پاداش الهی را به تجارتی گوارا تشبیه کردند

 • چقدر سخنان حضرت علی زیبا و دلنشین است. هر کلام ایشان پر از حکمت و معرفت است

 • آفرین بر آن روح پاک که از بدنی پاک خارج شده است! بشارت باد تو را به نعمت هایی که نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلب بشری خطور کرده است.

  خداوند در دنیا نیز اجری بزرگ برای شهید، قرار داده، یکی از آن ها حیات جاودانه است و علی رغم تصور ستمگران که می پندارند با قتل عام و خون ریزی ندای عدالت خواهی را می توانند خاموش کنند، شهیدان زنده ی جاویدند

 • بالای هر نیکی نیکوتری است، جز مقام شهادت در راه خدا و قطعا دارای پاداش خواهد بود و رضای خدا در دادن پاداش به بندگان پاک نیت است

 • برای انسان های موحد چیزی بالاتر از آن نیست که نعمت وجود را در راه رضای معبود به کار گیرند و در راه خدا فدا شوند. آمادگی برای فدا شدن، نشانه ی صدق انسان در راه محبت خداست. خدا مشتری جان ها و مال هاست و در برابر آن بهشت را وعده داده است. خوش به حال این شهید که به آرزویش رسید و الان در بهشت برین است.

 • خداوند می‌فرماید: «فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره؛ پس هر کس هموزن ذره‌ای نیکی کند آن را خواهد دید و هر که هموزن ذره‌ای بدی کند آن را خواهد دید»
  خداوند توی این آیه صراحتا در مورد پاداش و مجازات آخرت گفتن و ما باید مادام به آن فکر کنیم.
  التماس تفکر

 • شاید با توجه به شرایط سنی و حالت روحی شهید توی اوج احساس اون وصیت رو نوشته باشه

 • یه وقتهایی توی متن ها از اغراق استفاده میشه تا منظورو برسونه و اوج ارادت و خلوص نیت شهیدو نشون بده و ممکنه دقیقا منظورش همونی ک نوشته نباشه و به عنوان یک اصطلاح یا کنایه اومده باشه

 • اینکه در راه رضای خدا کاری بکنیم خیلی خوبه ولی اخه مگه میشه خدا از من راضی باشه و منو ببره جهنم

 • واقعا بعضی وقتها همین مسائل کوچیک باعث ایجاد شبهه در مردم میشه مرسی که توضیح دادین

 • به نظر من تا اونجایی که گفته فقط برای رضای تو کار میکنم معقوله ولی بعدش واقعا عقلانی نیست مخصوصا برای نصب توی یک مکان عمومی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.