۱۶ دی

آثار تربیتی حاج فردوسی در یک قاب

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: < 1 دقیقه

تصویر جلد قسمتی از کتاب‌های حاج فردوسی که به نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان ارتباط دارد را در یک نما مشاهده می‌کنید. برای بزرگ‌نمایی تصاویر، روی آن‌ها کلیک کنید.

 

کلمات کلیدی: , , ,

28

 
 
 
26 نویسندگان
2 پاسخ‌ها
0 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
4 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
الهام

درود بر حاج فردوسی عزیز

مریم

وقتی قیمت کتابارو دیدم اصلا باورم نمیشد برا این کتابها از حاج فردوسی این قیمت ها و وقتی خریدم و خوندم واقعا نمیتونم تشکر نکنم ازتون بخاطر این همه توجهتون ..من توضیح المسائل رو به همه پیشنهاد میکنم که داشته باشن و کنارش بقیه کتابهارو هم بخونن لااقل روزی نیم ساعت ..سایتون همیشه مستدام باشه .

معصومه

سلام و عرض ادب
بی صبرانه منتظر انتشار نسخه ی پی دی اف آثار استاد هستیم.
در رابطه با مبحث معاد که در آثار استاد نیز قابل توجه است، مطالبی را بیان می کنم،امیدوارم مورد توجه واقع شود؛
معاد به معنای بازگشت روح به بدن، بعد از جدایی از آن می باشد و در واقع به معنای بازگشت انسان بعد از مرگ و زنده شدن دوباره ی او، برای رسیدگی به اعمالی که در دنیا انجام داده، می باشد که در آن روز، نیکوکاران پاداش نیکوکاری خود را می گیرند و به انواع نعمت ها، متنعّم می شوند و بدکاران به کیفر اعمال زشت خود می رسند و به عذاب جاودانی معذب می شوند. تعبیر دیگری که برای این واژه مطرح کرده اند، بازگشت به زندگی برای دفعه ی دوّم می باشد, همان گونه که زنده کردن یک انسان برای خدا أمری ممکن است، زنده کردن همه ی مردگان نیز، مانند حیات بخشیدن به یک نفر ممکن است، زیرا توانایی خدا نسبت به همه ی ممکنات، مساوی است.
با توجّه به گفتار لغت شناسان در مورد واژه ی معاد، می توان گفت که این واژه مصدر میمی، اسم زمان و اسم مکان است و اگر معنای مصدری آن را در نظر بگیریم، به معنای بازگشتن و رجوع به محلّ اصلی شیء می باشد و اگر به معنای اسم زمان باشد، منظور از این واژه زمان بازگشتن و اگر اسم مکان باشد، به معنای محلّ بازگشت است.
جنّت
جنّت از ماده ی «جنّ» است و جنّ در اصل به معنای پوشیده شدن چیزی از ادراک توسط انسان می باشد. اما در مقاییس اللغه درباره ی این لفظ آمده است که جنّت به معنای ستر و پوشش است و همان ثوابی است که از چشمان ما مستور و پوشیده است و نیز به بوستان، جنّت می گویند چون درختان به وسیله ی برگ هایشان، بوستان را می پوشانند.
معادل کلمه ی جنّت در فارسی، «بهشت» می باشد، بهشت ریشه ای اوستایی دارد و به معنای خوش تر و نیکو تر، جهان برتر، جای خوش آب و هوا، مکانی پر نعمت و آراسته است که نیکوکاران پس از مرگ در آن جاودان هستند. اما راغب می گوید بهشت به هر باغی که دارای درختان انبوه است به گونه ای که زمین را پوشانده باشد، می گویند و گفته شده درختانی که پر شاخ و برگ هستند، جنّت نام دارند، وجه تسمیه ی بهشت به جنّت یا به این خاطر است که از باب تشبیه به باغ های زمینی است، اگر چه بین آن ها اختلاف های فراوانی وجود دارد و یا به این خاطر است که نعمت های آن دنیا، از دید ما پنهان است، زیرا ریشه ی این کلمه «جنّ» می باشد که منظور پوشیده بودن چیزی از حواس ظاهری است.
در قرآن کریم آیات فراوانی به مؤمنان و نیکوکاران بهشت را وعده داده است ،مثلأ در سوره ی بقره ،آیه ی ۲۵ می فرماید :« کسانى که ایمان آورده و کارهاى صالح کرده‏اند نویدشان ده که بهشت‏ ها در پیش دارند که جوی ها در آن روان است و چون میوه‏اى از آن روزی شان شود بگویند: این همان است که قبلأ روزى ما شده بود، و نظیر آن به ایشان بدهند، و در آن جا همسران پاکیزه دارند و خود در آن جاودانند. »
با تأمل درآیاتی که بهشت را توصیف می کنند، در می یابیم که بهشت منزلی بسیار زیبا و عالی، خوش آب و هوا است که انواع نعمت ها در آن آماده است؛ از جمله درختان سر سبز و انبوه که نهرهایی از آب زلال، زیر آن ها، جریان دارند، انواع میوه های خوش مزه و خوش بو و لطیف که بدون زحمت در اختیار انسان قرار می گیرد، جویبارهایی از شیر و عسل تصفیه شده و شراب ناب در آن جا روان است و بهشتیان هر چه بخواهند می نوشند،گوشت پرندگان آماده است و در اختیارشان قرار می گیرد، در قصرهای زیبا و چند طبقه بر روی تخت های بسیار نرم، لطیف و زیبا آرمیده اند و خدمتگزارانی بسیار زیبا پیوسته دورشان می چرخند و از آن ها پذیرایی می کنند ، لباس های لطیف، نرم و قشنگ می پوشند و در باغ های بهشت،گردش می کنند، با حور العین های همانند مروارید در صدف پنهان، روزگار خود را سپری می کنند و در یک کلام آن چه مؤمنان نیکوکار بخواهند و اراده کنند، در بهشت فراهم است.

زمانه

سلام. میخاستم بدونم میشه حاج فردوسی عزیز رو به عنوان مرجع تقلید دونست؟؟

تنهاترین

سلام و خسته نباشید میخاستم بدونم شما راجب وهابیت و برنامه هایشان برای بدنامی اسلام مطلبی دارید؟ تا بتونه مارو آگاه کنه؟

احمدرضا

اگر میشه فایل کتاب هارو بزارید تا استفاده کنیم التماس دعا…

حسن صمدی

خواندن کتاب در تمام طول عمر باعث می‌شود که مغز در سنین پیری، توانایی خود را حفظ کند مخصوصا کتب مذهبی که مغز را به چالش میکشد. معرفی آثار حاج فردوسی مشوق خوبی برای کتاب خوانی است

زینب فتاح

خوشا بحال کسى که محبّت اهل بیت در قلب او رسوخ داشته باشد، ایمان در قلب چنین کسى ثابت‏تر از کوه احد در مکانش خواهد بود.شما از محبان اهل بیت هستید و خوشا بحال شما التماس دعا

احمدرضا

در کدام یک از کتاب های حاج فردوسی به مسئله ازدواج پرداخته شده است؟؟

محسن احمدی

چرا منهاج فردوسیان اینقدر به مبحث موسیقی اهمیت میدهد که به طور جدا گانه به آن پرداخته است؟؟

ریسمان

راه سلوک بی‌بدیل و بی‌نظیر است و اخلاق و زهد شرط لازم هستند، نه شرط کافی. که منهاج فردوسیان به طور کامل میتواند ما را برای رسیدن ب این شروط یاری کنند
از دیدگاه اخلاق و عرفان سفر به سوی خدا حتماً واجب است و اصولاً تنها وظیفۀ آدمی است، پس از آن گریز و گزیری نیست.

نیکنام

کسی که راه را گم کرده و بدون در نظر گرفتن رضایت خدای تعالی عملی را انجام می‌دهد، تصوّر می‌کند که کار خوبی را انجام داده است، ولی بسیار ضرر می‌کند. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: آیا می‌خواهید ورشکسته‌ترین افراد را به شما معرّفی کنم؟! بعد می‌فرماید ورشکسته به تمام معنا، کسی است که عمل زشت انجام می‌دهد و خیال می‌کند کار خوبی کرده است و دچار جهل مرکّب می‌شود.به ما کمک کنید راهو گم نکنیم و همواره فرمایشات شما منهاج روشنی برای ما باشه

راضی

سبک زندگی وابسته به هدف زندگی است. اگر کسی هدفش از زندگی تأمین غرایز و امیال حیوانی باشد، سبک زندگی او با کسی که هدف او دستیابی به تعالی و سعادت است، متفاوت است. در منهاج فردوسیان بیشتر به ابعاد معنوی پرداخته و با توجه به «هدفمندی زندگی انسان» و بهره‌مندی او از «اراده و اختیار» است که می‌توان از ترویج و توصیه سبک زندگی اسلامی سخن گفت.

محسن احمدی

از چه مراکز فرهنگی میتوان این کتاب هارا تهیه کرد؟

امیری

امروزه برداشت صاحب‌نظران از مقوله سرمایه تغییر کرده و ابعاد جدیدی را از آن شاهد هستیم. اهمیت سرمایه‌های معنوی و کیفی بسیار نمود دارد و اگر نگوییم اهمیت آن‌ها بیشتر از سرمایه‌های مادی و فیزیکی است، قطعاً کمتر نیست. حاج فردوسی عزیز شما از سرمایه های معنوی ما هستید

اسمان

در تربیت خاص انتقال اندیشه و ایجاد صفات معین در محدوده خاصی مورد نظر است که معمولاً در مراکز و محیط های آموزشی همچون مدرسه و دانشگاه صورت می گیرد.

تربیت عام به این معنی که زمینه ساز نگرش ها و روش های تحول بخشی است که در تمام مراحل و دوران زندگی جریان دارد و سر منشأ تحول و تأثیر آن خود فرد یا عوامل بیرون از وجود اوست
شما در برنامه های تربیتی خود به دنبال کدام نوع از تربیت هستید؟

علیرضا

قرآن کریم و سنت بهترین راه تربیت را که مبتنی بر شناخت حقیقت انسان و نیازهای اوست، ارائه می کند.

جانان

هیچ موجودی از حرکت به سوی پروردگار مستثنا نیست. انسان قافله‌سالار این حرکت است. این حرکت یا به اختیار و مجاهدۀ وی انجام می‌گیرد، یا به اجبار و پس از مرگ صورت می‌پذیرد که البته ثمرات شیرین سلوک اختیاری را به دنبال نخواهد داشت. بیاییم قبل از مجبور شدن به حرکت، بر اساس این کتاب‌های نورانی و پر محتوا، حرکت و مجاهده را شروع کنیم.

امیر عباس

اگر میشه دیدگاهتون رو راجب خانواده و جایگاه خانواده و ارزش های ان در اسلام بگید

امیر

از آن جا که اسلام، دین فطرت و عقلانیت است، تقلید در اعتقادات را نمی‌پذیرد و از انسان‌ها می‌خواهد که با تحقیق و از روی دلیل دین خویش را گزینش نمایند ما به منابعی برای تحقیقات نیاز داریم که بتوان بهترین و راحت ترین روش را به ما نشان دهد و اسلام را به طور کامل نمایان کند مرسی از معرفی این منابع و جهت دادن صحیح به افکار عمومی

علیرضا

دین اسلام در واقع جوهره ی تمام ادیان الاهی گذشته است که به صورتی جامع و کامل نسبت به آنها ظهور پیدا کرده است. اسلام مانند همه ی ادیان الاهی دارای سه حوزه ی عقاید، احکام و اخلاق است. مسیولیت مهم و سنگین امروزه، معرفی صحیح و درست دین به جهانیان است. داشتن کتاب های پر محتوا و روان بسیار باارزش می باشد و کتابهایی که حاج فردوسی نگاشتند، پشتوانه خوبی برای معرفی دین اصیل هستند.

حجتی

معارف قرآن و اهل بیت و احکام و فرهنگ اسلام گوهری است که جز پیامبر و اهل بیت علیهم السلام کمتر کسی قدر و ارزش آن را به درستی می داند.

حسن سیاح

یکی از بهترین راه ها برای ارتباط نزدیک و تنگاتنگ با مخاطب و هواداران فضای مجازیه که کاربران زیادی داره و ازشما متشکرم که اینجا فعالیت دارید و به طور مستقیم میشود با شما ارتباط برقرار کرد و اینقدر دقیق مطالب را مطالعه کرده و پاسخگو هستید یاعلی

Reza moallem

بدون تردید، انگیزه، قبل از هر چیز دیگر، ضامن موفقیت مبلغ و برنامه‏‌‌‌‌هاى تبلیغى اوست. هرچه انگیزه قوی‌تر باشد، امید موفقیت بیشتر است. تأمّل در متون دینى‏ که درباره جایگاه تبلیغ و مبلغ در اسلام سخن مى‌‏گویند، مى‌‏تواند زمینه‌‏ساز تقویت انگیزه مبلغان و برنامه سازان تبلیغى باشد امیدوارم که شما در این راه ثابت قدم باشید و با انگیزه جلو بروید

حسین خان

در آموزه‌های دینی، تبلیغ دین به عنوان یک امرضروری یاد شده و بهترین بندگان خدا مبلغان دین هستند. حاج فردوسی عزیز، شما از بهترین ها هستید.

ابراهیم

ببخشید فایل پی دی اف این کتاب ها موجوده؟؟ از کجا باید تهیه بشه؟؟

fa فارسی
X