۲ فروردین

اصحاب موسیقی چگونه آخرتی دارند؟

در خبرها آمده بود که «مؤسسه‌ی موسیقی ملی تأسیس شد» به بهانه‌ی این خبر افتخار آفرین!! شایسته دیدیم نگاهی به زندگی ابدی اهالی موسیقی از منظر آیات قرآن کریم و روایات معتبر شیعی بیاندازیم.

برای ورود به این بحث، نیاز به بیان دو مقدمه‌ی کوتاه است؛
مقدمه‌ی اول: بیان امور ماورائی فقط در انحصار دین و وحی است. یعنی فقط کسی می‌تواند از دنیاهای پس از این دنیا به ما خبر دهد که به عالم غیب متصل باشد و ببیند آنچه دیگران نمی‌بینند و بشنود آنچه دیگران نمی‌شنوند. در اعتقادات شیعی، این امر منحصر در وجود مقدس رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و جانشینان بر حق ایشان است.

******************

مقدمه‌ی دوم: مبنای اعتبار یک روایت، توجه محدثین بزرگ و فقهای عظام به آن روایت است. پس هر حدیثی که در کتب معتبر حدیثی شیعه ذکر نشده و فقهای بزرگوار به آن اعتنا نکرده اند، از درجه‌ی اعتبار ساقط است و قابل استناد نیست. به همین منظور در اینجا فقط از روایاتی که در کتب معتبر شیعه آمده استفاده شده است.

******************

بعد از ذکر این دو مقدمه می‌گوییم: اموری که در پی می‌آید، چشم به راه اصحاب ساز و آواز است و برایشان تهیه دیده شده است:

اول: عذابی خوار کننده؛
در ذیل آیه‌ی مبارکه‌ی «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَری لَهْوَ الْحَدیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهینٌ؛ ترجمه: و برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود. (سوره‌ی لقمان، آیه‌ی ۶) وارد شده است:
۱. عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (علیه‌السلام) قَالَ سَمِعْتُهُ یقُولُ: «الْغِنَاءُ مِمَّا وَعَدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَیهِ النَّارَ» وَ تَلَا هَذِهِ الْآیهَ «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهِینٌ‏»

ترجمه: محمد بن مسلم می‌گوید از امام باقر (علیه‌السلام) شنیدم که فرمود: غنا (موسیقی و خوانندگی) از چیزهایی است که خداوند عز و جل بر (انجام) آن وعید آتش جهنم داده است. سپس این آیه را تلاوت کردند: «برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند. براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود».

منبع: کافی/۶/۴۳۱؛ وسائل ‏الشیعه/۱۷/۳۰۴

******************

۲. فِقْهُ الرِّضَا (علیه‌السلام): «اعْلَمْ أَنَّ الْغِنَاءَ مِمَّا وَعَدَ اللَّهُ عَلَیهِ النَّارَ فِی قَوْلِهِ «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهِینٌ‏»

ترجمه: امام رضا علیه السلام فرمودند: بدان که غنا (نوازندگی و خوانندگی) از آن چیزهایی است که خداوند بر آن وعید آتش داده است در این آیه‌ی شریفه: «برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند. براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود»

منبع: مستدرک ‏الوسائل/۱۳/۲۱۳

******************

دوم: بدحالی؛
روایت: عَنْ مَسْعَدَهَ بْنِ زِیادٍ قَالَ کنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السلام) فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ: بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی إِنَّنِی أَدْخُلُ کنِیفاً لِی وَ لِی جِیرَانٌ عِنْدَهُمْ جَوَارٍ یتَغَنَّینَ وَ یضْرِبْنَ بِالْعُودِ فَرُبَّمَا أَطَلْتُ الْجُلُوسَ اسْتِمَاعاً مِنِّی لَهُنَّ. فَقَالَ: «لَا تَفْعَلْ» فَقَالَ الرَّجُلُ: وَ اللَّهِ مَا آتِیهِنَّ إِنَّمَا هُوَ سَمَاعٌ أَسْمَعُهُ بِأُذُنِی. فَقَالَ: «لِلَّهِ أَنْتَ أَ مَا سَمِعْتَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یقُولُ «إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کلُّ أُولئِک کانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا» فَقَالَ: بَلَى وَ اللَّهِ لَکأَنِّی لَمْ أَسْمَعْ بِهَذِهِ الْآیهِ مِنْ کتَابِ اللَّهِ مِنْ أَعْجَمِی وَ لَا عَرَبِی لَا جَرَمَ أَنَّنِی لَا أَعُودُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ وَ أَنِّی أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ. فَقَالَ لَهُ: «قُمْ فَاغْتَسِلْ وَ سَلْ مَا بَدَا لَک فَإِنَّک کنْتَ مُقِیماً عَلَى أَمْرٍ عَظِیمٍ مَا کانَ أَسْوَأَ حَالَک لَوْ مِتَّ عَلَى ذَلِک احْمَدِ اللَّهَ وَ سَلْهُ التَّوْبَهَ مِنْ کلِّ مَا یکرَهُ فَإِنَّهُ لَا یکرَهُ إِلَّا کلَّ قَبِیحٍ وَ الْقَبِیحَ دَعْهُ لِأَهْلِهِ فَإِنَّ لِکلٍّ أَهْلًا»

ترجمه: مسعده بن زیاد می‌گوید در محضر امام صادق علیه السلام بودم که مردی به حضرت عرض کرد: پدر و مادرم به فدایتان باد، من همسایه‌ای دارم که کنیزکان خواننده و نوازنده دارد که عود می‌زنند، وقتی برای قضای حاجت به مستراح می‌روم، نشستن را طول می‌دهم تا آواز و موسیقی شان را بشنوم. [حکم این کار چیست؟] حضرت فرمودند: این کار را نکن. عرض کرد: به خدا قسم من به خاطر شنیدن به آنجا نمی روم بلکه فقط به گوشم می‌رسد. حضرت فرمودند: خدا وکیلی آیا این آیه را نشنیده‌ای که می‌فرماید: «گوش و چشم و دل [در مقابل کرده‌ی خویش مسئولند و] بازخواست خواهند شد»؟! عرض کرد: به خدا قسم گویا من اصلاً این آیه را از هیچ عجم یا عربی نشنیده ام. حال که چنین شد، دیگر به آن کار بر نخواهم گشت و از خدا طلب آمرزش دارم. حضرت فرمودند: برخیز و غسل [توبه] کن که بر [گناه] بزرگی پافشاری می‌کردی. چقدر حالت بد می‌بود اگر بر آن حال [اصرار بر شنیدن موسیقی و آواز] از دنیا می‌رفتی. خدا را [برای نجات از آن معرکه] سپاس گوی و از هر آنچه او نمی پسندد توبه کن که او فقط امور زشت را نمی پسندد و کارهای زشت را به اهلش واگذار که هر کاری اهل و اصحابی دارد».

منبع: کافی شریف، جلد ۶، صفحه‌ی ۴۳۲.

******************

سوم: محرومیت از آوازها و موسیقی‌های بهشتی؛
روایت: عَنْ یاسِرٍ الْخَادِمِ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ (علیه‌السلام) قَالَ: «مَنْ نَزَّهَ نَفْسَهُ عَنِ الْغِنَاءِ فَإِنَّ فِی الْجَنَّهِ شَجَرَهً یأْمُرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ الرِّیاحَ أَنْ تُحَرِّکهَا فَیسْمَعُ لَهَا صَوْتاً لَمْ یسْمَعْ بِمِثْلِهِ وَ مَنْ لَمْ یتَنَزَّهْ عَنْهُ لَمْ یسْمَعْهُ»

ترجمه: یاسر خادم امام رضا علیه السلام از آن حضرت نقل می‌کند که فرمودند: هر کس خودش را از غنا[= نواختن و شنیدن موسیقی و آوازه خوانی] پاک بدارد [ثوابش این است که] در بهشت درختی است که خدای عز و جل بادها را امر می‌کند که به حرکت بیایند [و از لابلای شاخ و برگهای آن بگذرند، با این کار] صدایی شنیده می‌شود که مانند آن شنیده نشده است. ولی هر کس خود را از غنا [= نواختن و شنیدن موسیقی و آوازه خوانی] پاک ندارد، آن صدای [موسیقی بهشتی و آوازخوانی هوش ربا] را نخواهد شنید»

منبع: کافی شریف، جلد ۶، صفحه‌ی ۴۳۲؛ وسائل‏ الشیعه، جلد ۱۷ صفحه‌ی ۳۱۷.

******************

چهارم: محروم شدن از حمد و ثنای خداوند متعال؛
روایت: فِی الْخَبَرَ إِنَّ اللَّهَ یقُولُ یوْمَ الْقِیامَهِ: «مَلَائِکتِی مَنْ حَفِظَ سَمْعَهُ وَ لِسَانَهُ عَنِ الْغِنَاءِ فَأَسْمِعُوهُ حَمْدِی وَ الثَّنَاءَ عَلَی»

ترجمه: در روایتی آمده است: خدای متعال در روز قیامت می‌فرماید: ای ملائکه‌ی من آن کس که گوش و زبانش را از [شنیدن و خواندن] غنا حفظ کرده، حمد و ثنای من درباره اش را به او ابلاغ کنید»

منبع: مستدرک‏ الوسائل، چلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۱۴.

******************

پنجم: با صورت سیاه محشور شدن؛
روایت: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «یحْشَرُ صَاحِبُ الطُّنْبُورِ یوْمَ الْقِیامَهِ وَ هُوَ أَسْوَدُ الْوَجْهِ وَ بِیدِهِ طُنْبُورٌ مِنْ نَارٍ وَ فَوْقَ رَأْسِهِ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَک بِیدِ کلِّ مَلَک مِقْمَعَهٌ یضْرِبُونَ رَأْسَهُ وَ وَجْهَهُ وَ یحْشَرُ صَاحِبُ الْغِنَاءِ مِنْ قَبْرِهِ أَعْمَى وَ أَخْرَسَ وَ أَبْکمَ وَ یحْشَرُ الزَّانِی مِثْلَ ذَلِک وَ صَاحِبُ الْمِزْمَارِ مِثْلَ ذَلِک وَ صَاحِبُ الدَّفِّ مِثْلَ ذَلِک»

ترجمه: رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: نوازنده‌ی تنبور در روز قیامت در حالی محشور می‌شود که صورتش سیاه است و به دستش تنبوری از آتش می‌باشد. بالای سرش هفتاد هزار فرشته هستند و به دست هر یک، گرزی است که با آن بر سر و صورت او می‌کوبند. اصحاب غنا [خواننده و نوازنده] در حالی از قبرش برانگیخته می‌شود که کور و لال است. و زناکار و نوازنده‌ی نی و نوازنده‌ی دف نیز چنین سرانجامی دارند.»

منبع: بحارالأنوار، جلد ۷۶، صفحه‌ی ۲۵۳ و مستدرک ‏الوسائل، جلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۱۹.

******************

ششم: داخل شدن در جهنم؛
روایت: سَمِعَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام رَجُلًا یطْرِبُ بِالطُّنْبُورِ فَمَنَعَهُ وَ کسَرَ طُنْبُورَهُ ثُمَّ اسْتَتَابَهُ فَتَابَ ثُمَّ قَالَ: «أَ تَعْرِفُ مَا یقُولُ الطُّنْبُورُ حِینَ یضْرَبُ» قَالَ وَصِی رَسُولِ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) أَعْلَمُ. فَقَالَ: «إِنَّهُ یقُولُ: سَتَنْدَمُ سَتَنْدَمُ أَیا صَاحِبِی، سَتَدْخُلُ جَهَنَّمَ أَیا ضَارِبِی»

ترجمه: امیرالمؤمنین علیه السلام شنیدند که مردی تنبور می‌نوازد، پس او را از این کار منع کردند و تنبورش را شکستند و توبه اش دادند و او نیز توبه کرد. پس حضرت از او پرسیدند: آیا می‌دانی تنبور وقتی نواخته می‌شود چه می‌گوید؟ عرض کرد: وصی رسول خدا داناترند. حضرت فرمودند: می‌گوید: به زودی، به زودی ای نوازنده‌ی من پشیمان خواهی شد. به زودی وارد آتش جهنم خواهی شد»

ترجمه: مستدرک‏ الوسائل، جلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۲۰.

******************

هفتم: فاجر و فاسق مُردن و به آتش رفتن؛
روایت: فِقْهُ الرِّضَا (علیه‌السلام): «مَنْ لَقِی فِی بَیتِهِ طُنْبُوراً أَوْ عُوداً أَوْ شَیئاً مِنَ الْمَلَاهِی مِنَ الْمِعْزَفَهِ وَ الشِّطْرَنْجِ وَ أَشْبَاهِهِ أَرْبَعِینَ یوْماً فَقَدْ بَاءَ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ فَإِنْ مَاتَ فِی أَرْبَعِینَ مَاتَ فَاجِراً فَاسِقاً مَأْوَاهُ النَّارُ وَ بِئْسَ الْمَصِیرُ»

ترجمه: امام رضا علیه السلام فرمودند: هر کس در خانه اش تنبور یا عود یا چیزی از آلات و وسائل موسیقی یا شطرنج به مدت چهل روز باشد، به خشم خدا گرفتار خواهد شد. اگر در این چهل روز بمیرد، فاجر و فاسق مرده است و جایگاهش آتش است و چه بد جایگاهی است.

منبع: مستدرک ‏الوسائل/۱۳/۲۱۸

******************

خدایا عاقبت ما را ختم به خیر بفرما

کلمات کلیدی: , , , ,

205
دیدگاهتان در باره‌ی مطلب بالا را بنویسید

 
 
 
132 نویسندگان
73 پاسخ‌ها
1 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
17 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
ع.ب.پ.م

تو ساده دل ندانستی خدای تو دروغین بود ….تنی خاکی و درمانده ….خدای تو فقط این بود

ساره

سلام من موندم که اگر موسیقی در دین بد هست پس چرا تلویزیون از موسیقی استفاده میکنه چرا اینقدر خواننده های مختلف رو میاره و حتی موسیقی هایی میزاره که شاد هست و مسابقات مربطو به موسیقی میزاره خیب اگر حرام هست که دیگه این کارها چیه آدم واقعا میمونه چی بگه شما اگر بد میدونید چرا دیگه تو صدا و سیما از موسیقی استفاده می کنید و چرا از موسیقی برای اینکه مخاطب جمع کسید استفاده می کنید موسیقی که حرام هست و بزرگ و جوون هم نداره پس این موضوع رو هم باید درک کرد و بهش رسید.

ملا نوردی

سلام این ها جنبه ی تبلیغاتی داره وبرای این هست که صاحبین اون برنامه بتونن به قول خود شما مخاطبشون رو جذب کنن و چیزی که برای تلویزیون منفعت داشته باشه چرا داخلش پخش نشه؟ همه ی کاری ممکنه که دست اندرکارا یک برنامه بکنن که داخل اون برنامه موسیقی مناسبی پخش بشه چون میدونن که موسیقی هست که افراد رو به سمت خودش جذب میکنه واگر این موسیقی درست به کار گرفته نشه داخل تلویزیون پای خودشون گیره ولی درهر حال که دارن از موسیقی بهترین استفاده رو میبرن الان دست اندر کاران تلویزیون و از این کار خودشون هم دار سود خیلی زیادی به دست میارن.

پروانه رضایی

موسیقی بعد از یک مدتی که شنیده میشه دیگه واقعا روی مخ آدم هست و نمیتونه که آدم اون رو بپذیبره و بشنوده چرا که واقعا تاثیر خیلی بدی میزاره روی ذهن و روان آدم دوستایی که میاین و میگین که موسیقی آرامش بخشه پس چرا واسه ی من اینطوری نیست و یک بار که هندزفری میزارم و میخوام یک موسیقی گوش بدم اونقثدر سردرد میگیم که دیگه اصبلا دلم نمیخواد که به اون موسیقی ها دوباره گوش کنم وحتی ممکنه که همه ی این موسیقی ها رو از گوشیم پاک کنم و اصلا دیگه سراغ موسیقی نرم؟

سپهر

سلام ببینید اینکه شما بدنتون در برابر موسیقی اینطور هست مبنی بر این نیست که برای بقیه هم به این شکل باشه شما کلا شاید گوش های حساسی داشته باشید یا اصلا نسبت به هندزفری حساسیت داشته باشد و نباید بگید که تغصیر موسیقی هست به عنوان مثال یک غذا هست برای بعضیا به مذاقشون خوش میاد برای بعضیا اینطور نیست نمیشه که گفت موسیقی باعث میشه که بد باشه همونطور که اون غذا نمیتونه بد باشه و بلکه فقط ذائقه ی ما به اون غذا نمیخوره پس لطفا سبک موسیقی ای که گوش میدید رو عوض کنید یا اینکه هندزفری نزارید یا شاید کلا بدنتون و گوش هاتون نسبت به موسقی حساس هست!

سام جوادی

سلام آره منم چند جا شنیدم بعضیا هستن که چند تا آهنگ که گوش میکنن دیگه کلا سرشون درد میاد ودیگه نمیتونن ادامه ی اون آهنگ رو گوش بدن به همین جهت میخوام بگم که این ممکنه برای این دوست عزیز ما فقط به شکل حساسیتی باشه که خودشون دارن و این تغصیر موسیقی نیست که هموطنور که ممکنه برای بعضیا حتی نماز خوندن هم مضر باشه اینکه یک عمل برای بعضی مفید و برای بعضی مضر باشه در همه ی موارد صدق میکنه پس نمیبشه گفت که چون مسویقی برای شما مضر هست برای بقیه هم اینطوریه همونطور که نماز برای بقیه اینطوری نیست.

شکیبایی

سلام به شما من هم موافقم موسیقی یک نوع سر درد خاص در آدم شکل میده یکم که گوش میدی صدا خواننده میره توی مخت و دیگه در نمیاد مدام یک سوت خاصی سرت میکشه به نظر منکه این همه مورد اصلا مهم نیست و نباید شکل بگیره صرفا برای اینکه ما میخوایم موسیقی گوش بدیم خب ما اگر میخوایم موسیقی گوش بدیم به چه قیمیت یباید ببینیم که این کار رو قراره انجام بدیم به قیمت اینکه گوش های خودمون رو از دست بدیم؟ به نظر من که اصلا این کار درست نیست و موسیقی به صورت کامل باید از بین بره.

مونا ساهری

سلام موسیقی که به صورت کامل از بین بره دیگه شما نه فیلمی براتون هیجان انگیزه، نه توی مجالستون شادی هست، نه توی عزاداری ها همون شور همیشگی هست و … چون تمام این ماورد همشون از یک مسئله نشات میگیرن که جذاب میشن و اون هم موسیقی هست و اگر موسیقی از بین بره یعنی تمام این ها تا حد خیلی زیادی از جذابیت خودشون رو از دست دادن پس نباید ب این شکل فکر کردن که این نوع طرز فکر سمی هست برای ما.و همچنین برای موسیقی دان ها و موسیقی ساز ها که قراره به کارشون ادامه بدن.

امید سامانیان

سلام به حضرت حاج فردوسی موسیقی اگر باعث میشه که من وارد جهنم بشه ولی الان حال دلم ن رو خوب میکنه پس مان تمام و کمال این رو میپذیریم من اصلا نمیئتونم درک کنم که چرا اینقدر روحانیون ما با موسیقی مخالف هستن مگه موسیقی چی داره؟ اونقدر شادیآ فرینه و حتی روانشناسا به این موضوع دسیت پیدا کردن پس علم روحانیت در این بین چی میگه؟ اگر میگید که در زمان پیامبر این موضوعنبود حتما در اون زمان ابزار موسیقی صحیحی وجود نداشت و خیلی سر و صدا میکرد به همین دلیل حرام بوده و لی الان ابزاری به وجود اومده که هر نت آهنگب که میزنه سرتاسر وجود آدم رو آرامش فرا میگیره

اکبر خلعتبری

سلام بله دقیقا و حتی برای موسیقی ساز های برتر هم کلی در سطح جهان مسابقه میزارن، جایزه میدن و کلی از اونها به عنوان یک فرد تاثیر گذار در جهان یاد میکنند اما نمیدونم این چه منطقی هست که ما داریم که کلا با همه چیز ساز مخالفت داریم و همه چز رو بد میدونیم الان خودمون و همیشه انگشت اتهام ما به سوی بقیه هست یادمون باشه وقتی انگشت اتهام به سمت بقیه میگیریم و با انگشت اشاره اون رو نشون میدیم دو انگشت که به سمت بقیه هست سه انگشت به سمت خود ماست پس این رو از یاد نبریم که خودمون رو درست کنمیم نه اینکه بریم از بقیه ایراد بگیریم.

فائقه مونسی

درود بر شما چه حرف زیبایی زدید و چه کار عبث و بیهوده ای هست این کار که ما برای تغییر دیگران بخوایم دست به عمل بزنیم خب الان ما اومدین و از موسیقی بد گفتیم آیا یک کسی که تمام عمرش رو با موسیقی گذرونده و نهایت احساس سرزندگی داره رو میشه بگیم که این از راه بر میگرده چون دین این رو میگه؟ اون با خودش میگه قسم روباه رو باور کنم یا دم خروس رو؟ من الان دارم با نتایج موسیقی زندگی میکنم آیا اون رو رها کنم و فقط مبنی بر گفته ای که آنچنان سند معتبری هم نداره از موسیقی دست بکشم؟” او هرگز این کار رو نمیکنه

نادر سلیمانیان

سلام من شما رو درک میکنم هکه چنین در برابر این گفته ها مقاومت کنید چرا که تا الان حرف های دیگه ای نشدید و این برای شما سخت هست و این کاملا قابل درک هست اما شما باید به دنبال چیزی باشید که درست هست نمیخواین که درستی یک موضوع رو به زور به کسی بقوبولونین بلکه بخواین که موضوعی که واقعا درست هست رو به بقیه پیشنهاد بدید و خودتون هم درک کنید آیا شما از اینکه واقعا موسیقی تاثیر گذار هست اطمینان دارید؟ اگر اطمینان ندارید پس اینقدر جدی هم در مورد اون صحبت نکنید که موسیقی فلان هست و موسیقی اینطور هست.

لعیا منفرد

سلام شما هم آیا در مورد اینکه موسیقی حرام است اطلاعات کافی دارید؟ به چه دلیل اینقدر محکم صحبت میکنید؟ شما هم باید دقیقا به این سئوال پاسخ بدید حرف شما هم قابل درک هست باما باید با پاسخ منطقی همراه باشه و با مدارک معتبر تا قابل پذیرش بشه اسین موضوع تا زمانی که یک نفر عالم واقعی نیاد و به صورت کامل در مورد این موضوع صحبت نکنه کسی که تمام عمرش رو در زمینه موسیقی گذاشته نمیشه واقعا به چیز دیگه ای استناد کرد چرا که از یک طرف روانشناسا میان خوب میگن و از یک طرف علمای دینی بد میگن.

راحله اکبریان

سلام موسیقی سبب آرامش و تذهیب نفس میشه وباعث میشه که انسان آرامش بگیره شاید شما به وب سایت های روانشناسی مراجعه نکردید اگر به اونجا مراجعه کنید می بینید که حتی از موسیقی به عنوان نوعی ما ابزار برای رسیدن به خواسته ها مو موفقیت استفاده میکنن که از این فایل ها به نام فایل سابلیمینال یاد میکنند که خیلی میتونه تاثیر گذار باشه در باور پذیری یک موضوع و تاثیر به سزایی در ضمیر ناخودآگاه انسان داره پس لطفا در مورد موسیقی اینطور صحبت نکنی

یاسمین

درود من هم میخواستم که همین موضوع رو بیان کنم چطور موسیقی میتونه بد باشه در صورتی که باعث میشه این همه خوبی به بار بیاد واین همه باورهای زیبایی در انسان شکل بگیره حتی الان به بچه ها هم میان و اینجور چیزا رو با موسسیقی آموزش میدن حتی کلام خداوند و شعر های قران رو اگر شما متوجه بشید میان و با آهنگ تلفیق میکنن و این کارشون به نظر من درسته چرا که باعث میشه که بچه ها زودتر یاد بگیرن و تاثیر موسیقی واقعا عالی هست در زندگی هر شخصی ومیتونه خیلی اتفاقای قشنگی رو به بار بیاره

یونس ملایری

کار اشتباهی هست کی میگه که بیان و کلام خداوند رو با موسیقی تلفیق کنند این که اونها این کار رو انجام میدن که به معنی درست بودن اون کار نیست شاید هزاران نفر بیان و یک کار اشتباه رو انجام بدن ما که نمیتونیم همنه ی اونها رو به منبع هدایت اونها ربط بدیم اسلام موسیقی رو حرام میدونه وما باید به این مورد احترام بزاریم و دلایل خودش هم داره و ما نباید سرک بکشیم که ببینیم اون دلایل چی هست و به ما چه ربطی داره زمانی که کلام خداوند این هست دیگه ما چی میتونیم بگیم در برابر این موضوع؟

محمد خدایاری

کدوم کلا خدا چرا شما اینطور صحبت میکنید ؟ مگه ما انسان نیستیم مگه قدرت تعقل نداریم فردا روز که خداودن از ما در مورد دینمون سئوال کرد ما نباید دو تا جواب داشته باشیم؟ میگید که موسیقی حرامه چون دین حرام دونسته و ما نباید دلایل رو بفهمیم این چه استدلال غیر منطقی هست که شما دارید اگر دلیلی چیزی رو نمیدونید چه الزامی هست که اون کار رو انجام بدید و اون عمل رو انجام بدید به نظر منم کعه کار اشتباهی هست و نباید طبق گفته ی شما اصلا عمبل کرد چرا که تمام موجب بدبختی انسان میشه این حرف شما اگر بخواد به هر موضوعی اینطوری نگاه کنه!

رضا جاویدمردانی

سلام خیلی دیدگاه غیر منطقی ای دارید البته من هم ببا دین اسلام که میگه حرامه جدلی ندارم ولی اینکه میاین و میگید که ما نباید به عنوان مثال تو این موضوغع دخالت کنیم خیلی برام جالبه خب اگر قرار بود که ما پیش فرض یه مسیری رو بریم که دیگه چه نیازی بود که انسان آفریده میشدیم و چه دلیلی بر خلقت ما بود دیگه خداوند خودش فرشته ها رو داشت که اون رو ستایش کنند هنوز خیلی بهتر از ما پس چه دلایلی وجود داشت که ما بیایم و این کار رو بکنیم ؟ ملاک برتری ما بر سایر موجودات همین قدرت تعقل و فکر کردن ماست ما باید در این زمینه فکر کنیم نه اتین بدون هیچ منبعی اون رو بپذیریم!

الماس

سلام به حضرت حاج فردوسی من اصلا باید بگم که این موارد رو قبول ندارم یعنی چی موسیقی باعث میشه که ذهن و روح آدم جوون بشه و انسان بتونه با انگیزه ی بیشتری به راهش ادامه بده مثلا خود من زمانی که موسیقی گوش میدم خیلی با انرژی تر میتونم که کارهای خودم رو انجام بدم و به نظر من نباید اینجور مسائلی گفته بشه چون اصلا سندیت نداره چون اگر داشت که چرا خود قران رو با صورت بخونن یا خود دعا ها رو چرا به شکل هنگین بخونن که یک نوع موسیقی شناخته بشه؟

احمد سعیدی

سلام به شما بزرگوار ببینید اون آهنگی که شما میگید که از لب ودهان یک انسان خارج میشه بلکه منظورم وسیقی ای هست که با آلت های دست ساز انسانی مثل ساز و گیتار چنی ن مواردی نواخته میشه میگن که ناشایست هست و حدیث ها رو هم که میتونید بخونید دیگه پس الان دقیقا شماچه چیزی رو نمیپذیریدو میگید که سندیت نداره در صورتیک هم نبع هر حدیقثرو هم در زیر اون حدیث آورده و گفته شده که این حدیث از کجا آورده شده به نظر من که نباید اینطور شما صحبت کنید در مورد موسیقی به هر حال.

پری

من اول هم به این حرف ها را قبول نداشتم ودقدقه ی زندگی این بود که چرا اسلام موسیقی رو حرام کرده اما یکجا خونم که خیلی چیزها روی ارایش ونحوه قرار گیری مولکول های اب تاثیر میی گگذاره مثل افکار منفی که باعث زشت شدن وسیاه مولکول های اب می شه یکی افکار مثبت که باعث زیبا شدن مولکول اب میشه یکی دیگرهم صدای قرآن که باعث زیبا شدش میشه یکی هم موسیقی بود که ه باعث زشت شدن مولکول اب میشهحالا فرض کن دو سوم بدن ما آبه بعد گوش دادنش چه تاثیرتی روی بدن می گذاره

هوا

روایتی آمده است که : از موسیقی دوری کنید زیرا موسیقی حیاء را از بین میبرد و سبب زیاد شدن غریزه جنسی میشود. مردانگی را نابود میسازد ، و هرکاری که شراب میکند موسیقی هم انجام میدهد ، و اگر مبتلا به موسیقی شدید از زنان بپرهیزید برای آنکه موسیقی انسان را به زنا میکشاند. الدرالمنثور جلد ۵ صفحه ۳۰۸

فریبا

حضرت محمد (ص) : شیطان اولین کسی بود که موسیقی را تاسیس کرد. وسائل الشیعه جلد ۱۲ صفحه ۲۳۱
حضرت محمد (ص) : پنج طایفه هستند که خدا با آنها نگاه نمی کند ( توجه نمی کند ) ، یکی از آنها اهل موسیقی است

زارع

سلام آرامش واقعی فقط در سایه ذکر و یاد خدا ایجاد می شود.
الا بذکر الله تطمئن القلوب
آرامشی که موسیقی به انسان می دهد آرامش کاذب است. همانطور که در دهان نوزاد گرسنه به جای شیر مادر پستونک می گذارند تا آرام شود. موسیقی نیز دقیقاً همینگونه به انسان آرامش می دهد.

سید

البته همین جمله :” آرامشی که موسیقی به انسان میدهد ” کلیت نداره . من خودم به شخصه واقعا با موسیقی به هم میریزم! خودم که اصلا و ابدا سمتش نمیرم ولی هروقت جایی ( مثلا تو تاکسی) به گوشم میخوره انقدر روانمو خراب میکنه و آشوب میشم که حد نداره! آرامشی که دارمو از دست میدم
و نه تنها من، خیلی ها رو دیدم که اینجوریند . یعنی با شنیدن موسیقی حالشون بد میشه

سما

به نظرمن موسیقی بیش تر از منافع اشکارش مضرات بسیاری دارد که به تحقیقات بیش تری نیازمنداست. وقطعا باید توجه کرد که چرا اسلام موسیقی را در مواردی حرام کرده.وما نبایدبه تحقیقات دانشمندان غربی اکتفا کنیم.چرا که انها همیشه یک قدم عقب تر بوده وما که همیشه دوقدم جلو بوده ایم خودرادر پس انها دیده ایم.

مجد

مطلب شما درست است. دستورات اسلام چون از طرف خالق انسان است، هیچ گونه اشتباهی در آن رخ نمی دهد. ولی بسیاری از نظرات به اصطلاح دانشمندان پس از چند صباحی توسط عده ای دیگر از آنها اثبات می شود که اشتباه بوده است.
برای همین ما عقل خود را به دست چنین افرادی نمی دهیم. عقل خود به دست آفرینندۀ عقل می دهیم که هیچ اشتباهی در آن نیست. بنابراین هرچه او گفت برای انسان ضرر دارد را با کمال میل می پذیریم. مطالعه سرگذشت مشاهیر موسیقی نشان می دهد که اغلب آنها دچار بیماری های روحی و روانی و جسمی بوده اند. در کتاب موسیقی و افسردگی در مورد شیوع افسردگی در موسیقی‌دانان می‌نویسد:
«ویلهم لانگ اشبام و ولفرام کورت در کتاب خود تحت عنوان «نبوغ، جنون، شهرت» نام تعدادی از موسیقیدانان را که مبتلا به افسردگی بوده اند، به عنوان موارد شاخص ذکر میکنند.
گزارش شده کریستیان شوپارت آهنگساز نه چندان مشهور آلمانی به وسیلۀ اختلال افسردگیِ خود بیمار انگاری خود در جهت خلق آثار خود برانگیخته می شده است.
گتانو دونیزتی، مشهور به ابتلا به سردرد و افسردگی است.
در میان مشکلات روحی روبرت شومان هر دو مؤلف نقش مهمی برای افسردگی قائل هستند.
در مورد فرانس لیست به افسردگی اشاره میکنند که در سن ۲۰ سالگی، ماهها وی را آزار داده است.
ریچارد واگنر از ملانکولی و یک اختلال افسردگی- شیدائی رنج میبرده است.
یوهان برامس مبتلا به افسردگی مقاوم بوده و چایکوفسکی در تمام طول عمر درگیر یک افسردگی شدید بوده است.
و در اختلالات پیچیدهای که مارکس رگر داشته، افسردگی سهم عمدهای را به خود اختصاص می داده است…
علاوه بر اینکه اثبات شده که موسیقی افسردگی را ۸ برابر می کند

سراج

بسیاری از موسیقیدانان دچار بیماری های روحی و جسمی و اخلاقی شده اند. مثلاً در مورد ریشارد واگنر یکی از مشاهیر موسیقی اینگونه نوشته اند: «واگنر پس از توقفی در پاریس به زوریخ رفت. در پاریس به دنیای هنر چنان بدگمان شد و از قیودی که مجبور بود بر گردن بیندازد چنان وحشت کرد که به دردهای عصبی شدید مبتلا شد که چیزی نمانده بود جانش را بگیرد. دوباره به سراغ «دریونگه زیگفرید» رفت و به گفتۀ خودش سخت شادمان شد:
«اما به خاطر اینکه نمیتوانم خود را وقف چیزی جز موسیقی کنم تیره بختم. میدانم که از چشمه پندارها آب می‌نوشم و امّا تنها چیزی که ارزش دارد واقعیت است. سلامتی ندارم و اعصابم هر دم ضعیفتر میشود. زندگی‌ام که سراسر در تخیل گذشت و خالی از اعمال بود، چنان فرسوده ام میکند که فقط با وقفه های مکرر و استراحت‌های طولانی قادرم کار کنم، و گرنه مکافاتم رنج‌های دراز و دردآلود خواهد بود… بسیار تنهایم. خیلی وقتها آرزوی مرگ میکنم.» منبع: کتاب موسیقی دانان امروز، ص ۸۱، نوشته رومن رولان، ترجمۀ رضا رضایی، مؤسسۀ انتشارات مشعل، ۱۳۶۹.
این یک مورد به عنوان نمونه بود. اغلب موسیقی دانان دچار اینگونه بیماری ها بوده اند. حتی در مورد روبرت شومان نوشته اند که او دیوانه شد: «سال۱۸۵۳ از سخت‌ترین سالهای عمر شومان بود. بیماری عصبی او شدت یافت. حس بینائی و شنوائی او مختل شد و قدرت تکلم را از دست داد…
شومان به کلی دیوانه شده بود. به دستور پزشک او را به آسایشگاه ایدنیخ نزدیک شهر بن بردند… حتی در آن دقایق سخت هم شومان آثاری به وجود آورد. ولی عاقبت اطباء از دید و بازدیدش منع کردند و شومان در حالی که زن خود را بر بالین خود نمی‌شناخت در ۲۹ ژوئیه ۱۸۵۶ زندگی را بدرود گفت و در بن، شهری که بتهون به دنیا آمد، به خاک سپرده شد.» منبع: تاریخ موسیقی، سعدی حسنی، ج۲، ص ۱۸. با این همه فکر می کنید موسیقی کارکرد مغز را بهبود می دهد؟
مواظب باشیم فریب نخوریم. همانطور که ابلیس پدربزرگ ما حضرت آدم را فریب داد!!!!!!!

حسینی

موسیقی دو نوع است حرام و شبه ناک. حرام تکلیفش مشخص است. اما شبه ناک خودش حرام نیست انسان را به گناه می کشد . اصلا کار موسیقی نفوذ بر روح انسان و تضعیف اراده انسان است. پس هر گاه موسیقی گوش می کنیم – ولو حرام نباشد- بعدا هزار برای گناه مستعدتر می شویم.. درست شبیه غذای شبه ناک. خوردنش حرام نیست اما اثرش را بعدا نشان می دهد. در رساله های عملیه علما فقط حلال و حرام را می نویسند. اما همان علما در رساله های اخلاقی خود می گوید سراغشبه ناکها نروید. لهذا حضرت آیه الله ناصری فرمودند کل این موسویقی ها برای روح و روان شما مضر است. پس این حرفها که می گویند برخی موسیقیها خوب هستند و فلان و بیصار را دور بریزید. آری. موسیقی واقعی مال بهشت است. امانطور که شراب واقعی مال بهشت است. منتهی شیطان برای آنکه انسان به دنیا عادت کند و بهشت را فراموش کند برایش بعضی چیزها را اختراع کرد از جمله موسیقی را. جالب اینکه دیدم این موضوع نه تنها در روایات اسلامی هست بلکه خود شیطان پرستان صریحا آن را می گوید و بدان افتخار می کنند! جالب اینکه در روایات و اساطیر یونان باستان هم ” پان” خدای شهوت پرست جنگلها اولین بار نی را اختراع می کند و بشر هدیه می دهد! و جالب اینکه پان دقیقا همان تصویری را دارد که از شیطان در مسیحیت در دست است، مردی با صورت و دست و پا و سم بز و دو شاخ! البته با این تفاوت که امام صادق (علیه السلام):هنگامی که آدم(علیه السلام)از دنیا رفت ابلیس و قابیل از مرگ او اظهار شادمانی کردند و در زمین به هم پیوستند برای همین شیطان اولین آلت موسیقی را به شکل طنبور اختراع نمود و شروع به نواختن کرد و قابیل با شنیدن نوای ساز شیطان اقدام به خوانندگی نمود پس هرچه در زمین از این قبیل وسائل باشد که مردم از آن لذت میبرند از همان زمان منشإ می گیرد . جالب شیطان بود که شراب را اولین را ایجاد کرد. پس انسان عاقل پند می گیرد و به پرتگاه نزدیک نمی شود. آنچه موسیقی های طبیعی است و خدا در دنیا قرار داده است صدای پرندگان و آبشار و نظایر آن شبه ناک نیست. اما آنچه انسانها امروز موسیقی می نامند چیزی است که به قول خود شیطان پرستان هدیه شیطان است. آری. از نظر شرعی صداهای مشکوک حرام نیست. همانطور اگر شک داشته باشیم مالی حرام یا حلال و ظایر آن خوردنش حرام نیست. کسی هم که به اشتباه شربت حاوی سیانور را می خورد گناه نمی کند! اما می میرد! و این تفاوت میان احکام فقهی و احکام اخلاقی است. اگر می خواهیم سعادتمند شویم به هیچ موسیقی نباید گوش دهیم.

فاطمه

سلام
هنگامیکه در زمان امام صادق (ع) مردم اعمال حج را انجام میدادند و مردی آنها را مسخره کرد، امام (ع) فرمودند: اگر آخرتی در کار نباشد ما و شما یکسان هستیم و اگر آنها کار بیهوده ای انجام دهند ضرری نکرده اند، اما اگر آخرتی باشد این شما هستید که ضرر کرده اید…حالا من اگه موسیقی گوش ندم نمی میرم … اگه موسیقی مفید باشه (که نیست) پس ما و شما یکسانیم اما اگه برعکسش باشه کی ضرر میکنه؟

احسان

با عرض سلام خدمت همه دوستان اهل بیت(علیهم السلام)
همیشه بحث موسیقی یک بحث داغ و تمام نشدنی برای همگان بوده است.
ما طرف حسابمان باکسانی است که قرآن و اهل بیت را به عنوان تنها مراجع صدور احکام می دانند که در دوران غیبت امام عصر (روحی فداه) به فرموده خود امام این وظیفه بر عهده روات احادیث که همان فقهای امت هستند گذاشته شده است وایشان هم طبق همان منابع فتوا صادر می کنند
دوستان وقتی روی یک چنین مبحثی اینقدر حرف و حدیث است و باز هم تشخیص آن مشکل می شود بهترین کار رها کردن آن است که همانا انسانی که اهل ورع است در شبهات توقف می کند و این به مانند کسی می ماند که غذایی را که هر کسی در مورد آن نظری می دهد نمی خورد وبرای حفظ سلامتی از آن پرهیز می کند ، پس چطور از عملی که با فردای روز حساب ما سروکار دارد اینطور بی محابا برخورد می کنیم.
نکته دیگر که به عقل ناقصم رسید که تذکر دهم این مورد است که ما پیروان اهل بیت (علیهم السلام) باید در زندگی خویش به ایشان اقتدا کنیم و ببینیم آنها چه اعمالی را انجام و از چه کارهایی پرهیز می نمودند.
انصافا ما به ذهنمان هم می رسد که نعوذبالله یکی از امامان بزرگوار ما پای یک موسیقی به قول شما آرامش بخش یا مجاز یا هرچه که می خواهید اسمش را بگذارید بنشینند
روزی فردی که او هم مثل ما این موضوع برایش سوال شده بود نرد یکی از امامان می رود ودر مورد این موضوع سوال می کند.حضرت به او می گویند در فردای قیامت که ما میزان اعمال هستیم و معیار حق وباطل ، این مسائلی که تو می گویی در جبهه ما قرار می گیرند یا در جبهه مقابل ما که فرد گفت آقا در مقابل شما
امام فرمودند پس آنی که در جبهه مخالف ما هست را رها کن
عزیزان ممکن است موسیقی بعضی از گونه های آن در ظاهر آرامش بخش باشد و خوشایند (که از اثرات تخدیری موسیقی است چون مثل مواد مخدر عمل می کند) اما باید دانست هر چیز به ظاهر خوشایند اگر ناخشنودی خداوند را در پی داشته باشد چه ارزشی دارد.
به خدا اگر کسی موسیقی گوش نداد هیچ اتفاقی برای او نمی افتد.
واین را بدانیم اول کسی که آلات موسیقی را آورد شیطان بود که در فوت حضرت آدم خوشحال بود و برای شادمانی این آلات را آورد و امروز می بینیم مروجان فراماسونری و شیطان پرستی بزرگترین مبلغان موسیقی و اشاعه آن هستند که این خیلی قابل تامل است
البته دوستان همه این گرفتاریها از آنجاست که معلم حقیقی قرآن در پس پرده غیبت است و این همه اختلافات از نبود اوست . پس بخواهیم از خداوند که فرج مولایمان را تعجیل بفرماید
یاعلی
اللهم عجل فرجه

علیرضا

من با اهنگ گوش دادن مخالفم از اون موقعی که فهمیدم ضرر داره کنار گذاشتم باور کنید با اهنگ گوش دادن نه اروم میشید نه اتفاقی میفته فقط ضرر میکنید اونای که اهنگ گوش میدید برای ارامش بهتون پیشنهاد میکنم بهتر راه برای ارامش کتاب خوندنه

مرتضی

قرانی که با صوت خوانده می شود در یکی از کوشه ها یا دستگاه های موسیقی است. مثل سه گاه . حجاز عراق و … که هرکدام تاثیر خاص خودشون رو دارند
یا اذانی که موذن زاده در آواز بیات ترک گوشه روح الارواح است. یا اذان آقاتی
نوحه های ماندگار و تاثیر گذار همه توسط افرادی هست که عالم به گوشه ها و دستگاه های موسیقی هستند سلیم موذن زاده.
مناجات های ماه رمضان عموما در آواز افشاری خوانده می شوند. مانند مناجات ذبیح الله یا مناجاتی تحت شعر این “دهان بستی و دهان دگر باز شد ….”
ربنای شجریان!
اشعار حماسی که در وصف وطن و شهادت وجود دارد مانند تصنیف سپید ایران ای سرای امید یا کاروان شهید محمد رضا لطفی. همچنین ظفر و ژاله خون شد و ….
………

لاله

بعضی معتقدند موسیقی اثرات مخرب و مخدر دارد و اثر سوئی روی روح و روان می گذارد در حالی که بعضی دیگر می گویند موسیقی مثل دارو است و برای مثال در درمان بیماری هایی مثل آلزایمر مفید است؛ کدام گروه حق را می گویند؟

جیران

همانگونه که می دانید، از بدو خلقت انسان، نیازهای متنوعی (اعم از جسمی و روانی) با او همراه بوده که برای برآورده ساختن این نیازها و سازگاری با محیطش به ابزارهایی نیاز داشته است. هنر به عنوان یکی از وسایل اولیه سازگاری بشر در خدمت نیازهای کمال جویی و زیبا طلبی و از طرف دیگر، آرامبخش ناراحتی ها و سختی های زندگی او بوده است. موسیقی، شکلی از هنر است که احساس، عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می کند. استفاده بشر از موسیقی، امری آسان و قابل دسترس بوده است، چون ریتم و ملودی، به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگری ها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلم نداشته است. از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیین های مختلف موسیقیایی که وسیله ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترس ها و غم ها و ایجاد آرامش و شادی و اراده در بین افراد قبیله بوده برگزار می شده است.
موسیقی زبان آرزوها، انتظار ها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی های عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد. با درک موسیقی، عواطف زیبا، همدردی و تفاهم بیشتر قلبی میسر خواهد شد.

عباس

به نظر من کاملا اشتباه است.اگر موسیقی این همه فواید داره پس چرا دین اسلام اون رو حرام کرده.بر اساس نظر بزرگان دستورات دین فقط مخصوص یک مقطع زمانی نیست و همیشه کاربرد داره.

زاهدی

اسلام موسیقی رو حرام نکرده حتی این نوحه هایم که خونده میشه همه موسیقی حساب میشن ولی به عنوان موسیقی مذهبی، عوض اینکه از این و اون بشنوید دین چی میگه برید یکم تحقیق کنید الکی دینم بدنام نکنید با این کارا ..

مهدی

با سلام.
این مطالب ممکن است با غنا صدق کند اما خیی ببخشید موسیقی روی حیوات تاثیر مثبت میزاره آن وقت روی انسان تاثیر منفی دارد. اگر قرار بود موسیقی خوب نباشد که در همه جا از آن استفاده نمی کردند. یکبار موسیی آرمش گوش کنید آیا تاثیر منفی دارد یا مثبت؟؟؟؟؟

بیتا

البته اینکه رو حیوونا اثر مثبت میذاره یا نه معلوم نیست و کلا دلیل نمیشه چرا که اونا فقط این دنیایین و آدما آخرت هم دارند.
ثانیا فرقه باطنیه و صوفی ها هم از موسیقی برای طریقتشون استفاده می کنند اما تا حالا شنیدید که ائمه و عرفای روشن ضمیر برای سیر و سلوک از موسیقی استفاده کنند؟!

خاوریان

با سلام. دوست عزیز، این که موسیقی‌ برای حیوانات خوب است که دلیل نشد برای آدم هم خوب باشد. مگر ما حیوان هستیم؟ کاه، غذای گاو است، آیا میتونیم استدلال کنیم که کاه برای انسان هم غذای مفیدی است؟

کامران

مطالعات تازه دانشمندان نشان می دهد ذهن انسان به شدت گرایش به سمت فکر کردن به اتفاقات ناخوشایند دارد و به همین سبب اشخاص بیشتر به سمت رفتارهای غمگین گرایش دارند. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ موسیقی غمگین سبب “وحدت حسی” میان انسان و اطرافیانش می گردد و اشخاص با شنیدن “موسیقی غمگین” بیشتر احساس همدردی می کنند و اتفاقات اجتماعی را برای خود تجزیه و تحلیل می کنند. بررسی ها نشان می هند، وقتی اشخاص حال روانی شان بسیار خوب است بیشتر با موسیقی ارتباط برقرار کرده و کمتر به کلام آن توجه می کنند اما وقتی حال روانی شان خوب نیست بیشتر به کلام آن توجه می کنند.
نتایج مطالعات نشان می دهند دانشمندان با انجام آزمایشاتی دریافتند هنگامی که اشخاص به صورت دسته جمعی به موسیقی گوش می کنند مهر و محبت در بینشان افزایش می یابد و صمیمیت در آن ها بیشتر می گردد اما این میزان نباید در حدی باشد که سبب افسردگی و “تنش روحی” در انسان ها شود.

طیبه

موسیقی به عنوان یک ابزار قدرتمند در درمان برخی از بیماریها استفاده شود .درمان با موسیقی هم می‌تواند از طریق شنیدن موسیقی باشد و هم از طریق نواختن آن .
در روش نواختن موسیقی اجباری نیست که موسیقی نواخته شده، دارای قابلیت بالا و یا کلاسیک باشد نکته مهم این است که این موسیقی برخاسته از قلب و احساسات شما باشد .
یک موسیقی مناسب می‌تواند بین ذهن و جسم شما تعادل برقرار کند و از سوی دیگر یک موسیقی منفی یا نامناسب می‌تواند شما را سرشار از نفرت کند و به شما آسیب روحی و جسمی‌بزند .

برخی از موسیقی ها می‌توانند حالات ترس را در انسان القا کنند و این حالت ایجاد شده می‌تواند جسم انسان را دچار آسیب و یا عدم تعادل کند. مانند موسیقی هایی که در فیلم‌‌های ترسناک از آنها استفاده می‌شود)

برخی از صداها مانند صدای مته ها می‌تواند دستگاه شنوایی انسان را دچار آسیب بکند .موسیقی های ناموزون و شعر هایی که حس نفرت را در انسان ایجاد می‌کنند و یا صدا های ناموزون می‌توانند به جسم و روح انسان آسیب بزنند .ما باید مراقب اثرات منفی صداهای خشن و موسیقی های منفی باشیم و با این نوع از صداها با موسیقی مثبت و ایجاد کننده احساسات فراتر از عشق باشیم .

موسیقی یک ابزار قدرتمند بهبودی و سلامت انسان است . چون با درونی ترین و اصلی ترین مفهوم انسانیت ارتباط برقرار می‌کند، با روان انسان .با موسیقی ما می‌توانیم ارتباط خود را با خالق قدرتمند و شفا دهنده خود به یاد آوریم. ما می‌توانیم با آوای شفا بخش موسیقی از سلامتی و زندگی خود لذت ببریم .

بتول

سیاووش قمیشی هم آهنگ سازه هم خواننده ۷۰ سال هم تا الان عمر کرده, نظیر قمیشی کم نیستن
در مورد اراده هم ,خودم باشگاه بدنسازی میرم اگه آهنگ با ریتم تند در باشگاه نباشه اراده ام در زدن وزنه خیلی کم میشه یا اصلا رغبتی به زدن وزنه ندارم
البته اعتیاد به هیچی خوب نیست بله اگر ساعتهای متوالی به موسیقی گوش بدیم و به سایر امور نرسیم به نظر شخصی من خوب نیست

احد

هزینه‌های سنگینی که امروز خرج موسیقی و مجالس شهوترانی می‌شود ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد این مملکت می‌زند، و نیز در اثر استقبال مردم از نوازندگان و هنرپیشگان، جوانان ما به فکر کارهای اساسی نمی‌افتند، و نوعاً به داشتن کارهایی از قبیل هنرپیشگی اکتفا می‌کنند.
شما می‌دانید که مخارج یک دانس، یا یک ساعت آوازه‌خوانی، ‌در برخی از عروسی‌ها بیش از حقوق ماهیانه یک استاد دانشگاه است! ایا این پول‌ها که بی‌هیچ لزومی خرج خواننده‌ها و هنرپیشه‌ها، وبرپاکردن مجالس موسیقی، یا صرف خرید آلات موسیقی می‌شود، به اقتصاد ما لطمه نمی‌زند؟ حداقل هر کدام از این مجامع ده‌ها هزار تومان خرج برمی‌دارد؛ آیا این ولخرجی‌های بیهوده به آتش فقر عمومی دامن نمی‌زند؟
گذشته از فقر اجتماعی، عادت به موسیقی در بسیاری از افراد، فقر فردی را هم به ارمغان می‌آورد، زیرا یک جوان محصل یا کارگر کاسب که به موسیقی عادت کرده است، علاوه بر اینکه از پیشرفت‌های علمی و کسبی باز می‌ماند، اصولاً شخصیت خود را در همین آلودگی‌ها جستجو می‌کند، و در نتیجه گرفتار فقر و بدبختی می‌شود.

نمکین

اولا باز هم که رفتید سراغ شهوتپرستی. سعی کنید این افکار رو از خودتون دور کنید چون ذهنتون بیش از حد درگیر برخی مسایل هست بنابراین موسیقی رو هم از اون زاویه نگاه می کنید در حالی که ما انواع اقسام ژانرهای موسیقی داریم و همچنین در سبک های مختلف گروهها و هنرمندان مختلفی داریم.
دوما قرار نیست هر کاری منافع مادی داشته باشه. منافع معنوی رو هم باید در نظر گرفت مثل آرامش که در مقالات بالا هم بر تاثیر مثبت موسیقی بر روح و روان انسان تاکید شده بود.

محمد

اول از همه بگم من خودم موسیقی گوش میدم اما همه می دونیم دین اسلام کامل ترین دینه و از قراری که اسلام موسیقی رو حرام اعلام کرده شکی توش نیست ضررهاش بیشتر از منفعتشه

رحیم

من مطمینا وقتی در دین اسلام برخی موسیقیها از جانب خداوند حرام میشه دارای مضراتی است واین حرام بودن به یقین به دلیل محفوظ بودن ما انسانها از صدماتی است که به جسم وروح ما وارد میکند حال انتخاب با خود ماست که خود را ازین مضرات در امان نگه داریم یا اینکه خودرا در معرض آنها قرار دهیم و من معتقدم تازه اینها مضراتی است که ما انسانها متوجه آن شده ایم واینکه مضرات موسیقیهای حرام(بلکه نه فقط موسیقی حرام بلکه هر انچه در دین به عنوان حرام اعلام شده) بیش از درک و فهم ماست امیدست به خدای خویش بیش ازاینها اعتماد کنیم وباور کنیم انچه در دین حرام خوانده شده فقط به فقط به خاطر علاقه وعشق خداوند متعال به بندگان ومحفوظ بودن او از صدمات ومضرات آنهاست

یاور

سلام طبق تحقیقات تمام موسیقی ها اثرات بد دارند اگر زندگی بتهون باخ و بقیه موسیقی دانها را مطالعه کنید میبینید که بر اثر کوری و کری و جنون و ضعف اعصاب و بدترین حالت مرده اند ممنون که اطلاع رسانی کردید

سپیده

با سلام واحترام
من در مقاله ای خواندم موسیقی پاپ باعث ناباروری می شود لطفا کمی بیشتر در مورد عوارض آن از دیدگاه علم ودین اسلام مطالبی ارائه دهید و نیز چرا اسلام آن را منع کرده.
با تشکر

ملیکا

به طور کلی، موسیقی از لحاظ جسمی باعث اختلال در روند کار اعصاب نباتی انسان و به هم خوردن تعادل سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود. این امر کارکرد اعمال حیاتی بدن اعم از هضم، جذب، دفع، ترشحات غدد، ضربات قلب و وضعِ فشار خون و… را مختل ساخته و رفته رفته انسان را به گرفتاری‏ها و امراضی مختلف نزدیک می‏سازد که طب جدید با تمامِ پیشرفت‏هایش نمی‏تواند آسیب‏های پیش آمده را درمان کند. آسیب هایی مثل: ضعف اعصاب، اختلالِ حواس، ثقل سامعه (سنگینی گوش)، نابینایی، کاهش عمومیِ هوش و نیروی عقل، اغتشاشاتِ فکری، سکته‏های قلبی و مغزی، سرگیجه، صداع، مالیخولیا، نفخ معده، تحریکات قلبی، طپش قلب، انقباضات عروقی، اختلالات غدد مترشحه داخلی مخصوصاً تیروئید و تخمدان، ناباروری، اسپاسم لوله گوارش، آسم (تنگی نفس)، و… .
از لحاظ روحی و معنویی هم باعث گمراهی و غفلت ازخدا، گرایش به فساد، سوء عاقبت، قساوت قلب، از بین رفتن حیا، از بین رفتن قوّه تفکّر، از بین رفتن غیرت و جوانمردی، جنون و دیوانگی، نزول بلاهای ناگهانی و عدم استجابت دعا، عامل انتحار و خودکشی، پریشانی، جنون، عامل فحشا و جنایت، هیجان کاذب، سلب اراده و شکست شخصیت، تضییع نیروی قضاوت، اَمراض روحی و روانی مختلف، افسردگی و خمودگی، اضطراب، عصبانیت، سستی، بی ارادگی، تهییج عشق، کوتاهی عمر، جوان مرگی، جلب توجه غیر طبیعی و…
با توجه به اثرات مخرب و آسیب های فراوان موسیقی همان طوری که تاکنون به اثبات رسیده است، دین مقدس اسلام، ائمه معصومین (علیهم السلام)، علماء و مراجع بزرگوار صرفاً چون به فکر سلامت بشر بوده و هستند، بر همین اساس، موسیقی مهیج و مطرب که باعث مضرات مختلف روی جسم، اعصاب و روح و روان انسان می شود را ممنوع و استفاده از آن را حرام نموده اند.
متأسفانه بعضی از غلط اندازان تحت تاثیرات سوء تبلیغات برخی از کج اندیشان نادان، موسیقی را غذای روح می پندارند و برای گریز از رنج ها و فراموش کردن ناراحتی های خود به آن پناه می برند در حالی که موسیقی نه تنها غذای روح نیست. بلکه سمّ مهلک و کشنده ای است که جان و دل انسان را می میراند.
موسیقی اثری همچون الکل و افیون در روح و روان انسان دارد یعنی با رخوتی که در اعصاب ایجاد می کند موجب می شود که انسان موقتاً از واقعیت های زندگی فاصله بگیرد. موسیقی لذت و تخدیر آنی و زود گذر ایجاد می کند. ولی نابسامانی های بسیاری را در پی دارد که به برخی از آنها اشاره شد.

ثنا

از ضررهای دیگر موسیقی میتوان به اعتیاد به موسیقی اشاره کرد یکى از آثار سوء موسیقى این است که نوازنده یا شنونده را معتاد می‌کند و این اعتیاد‌ عواقب بدى به دنبال دارد؛ همچنان سر و صداى زیادی که تولید میشود براى دستگاه شنوایى زیان آور است؛ تأثیر سر و صداى زیاد برروح و روان انسان نیز یکى از آثار بد موسیقى قلمداد می‌شود، از ضررهای جسمیموسیقی اینست که سر و صدای زیاد حساسیت را نسبت به حمله ویروس‌ها زیاد می‌کند وناراحتی‌های کلیوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود. تنها این موارد نیست بلکه از دیگر ضررهای جسمی موسیقی میتوان به ضرر رسانیدن به معده اشاره کرد. براساس آزمایش‌هایى که پرفسور «‌لودویگ دوملینگ» درباره موسیقی‌هاى شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موزیک بیت، آوازهاى پاپ یعنى موزیک مدرن نسل جوان انجام‌داده و آزمایشهای مکررّ انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشى معده و اسید کلریدریک در کسانى که به موزیک‌پاپ گوش کرده بودند، بیش از سائرین تقلیل و کاهش یافته بود. همچنان موسیقی باعث کوتاهی عمر میشود زیرا در بررسی‌هایى که محققّان کرده‌اند، از بین ۴۶ نفر موسیقی‌دان و نوازندگان‌ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانى و غیره، متوسط عمر آنان ۴۷ سال بوده است.

کاظمیان

مشخصه که خدا هرچیزی را که برای ما در دنیا و آخرت ضرر داشته حرام کرده و آن چیزی هم که به فایده ما در دنیا و آخرت بوده واجب گردانیده، این مورد هم از روی محبت خدا نسبت به مخلوقش حرام شده تا مخلوقش به گناه و حرام گرفتار نشود که اسباب بدبختی او در دنیا و آخرت فراهم شود. در غیر آن از خدا چه کم میشد که ما موسیقی حرام گوش کنیم؟ حیف نیست این وقت پر ارزش را صرف گوش دادن به موسیقی های بی معنی و پوچ بگردانیم و گناه جمع کنیم؟ نکته مهمی که قابل ذکره اینه که ما را خدا خلق کرده است، قرآنی هم فرستاده که انسان به گمراهی کشیده نشوند (همانطور که وقتی تلوزیونی میسازند با آن دفترچه راهنما مینویسند که طرز استفاده آن را به صورت درست بدانیم) آیا این درست است ما که مخلوق هستیم از خالق خود در چیزهای که ما را امر و نهی نموده پیشی بگیریم؟ به راستی ما بهتر میدانیم یا آنکه ما را خلق کرده؟ جواب مشخص است.

سمیه

اخه چرا نیمه خالیه لیوانو میبینید هر چیزی تو این دنیا یه سری خوبی داره یه سری بدی حتی تخم مرغ پره فایدس ضررم داره لطفا از خواص موسیقی م بگید البته اگه نظرمو بزارید ممنون میشم.

ترانه

این متن به طور کاملاً مغالطه آمیز، مغرضانه و با تحریف واقعیت قصد علمی نشان دادن چیزی به عنوان مضرات موسیقی را دارد!
نظر «دکتر ولف آدلر» در رابطه با “گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و طولانی مدت” است که در اینجا شرایط گوش دادن موسیقی تحریف شده است!
نظر دکتر «آرنولد فریدمانی» نیز در باره گوش دادن به موسیقی در بازه زمانی طولانی مدت است.
و همان طور که همه ما میدانیم، افراط در هر چیزی زیانبار است. آبی که مایه حیات است و زندگی از آن نشأت میگیرد، همینطور میتواند منجر به غرق شدن و مرگ آدمی گردد!
مورد دوم، دکتر کارل گفته فعالیتهای مختلف جایگزین سایر فعالیتها نیستند! و تبیان به صورتی مغالطه آمیز این امر را به عنوان مضرات موسیقی غالب کرده! به عنوان مثالی برای درک بهتر از اینکه چرا این ادعا غلط است، همه ما میدانیم که همان گونه که موسیقی و کنسرت جای پیاده روی و معاشرتهای دست جمعی را نمیگیرد، به عنوان مثال روزه و نماز و انواع ادعیه هم نمیتواند جایگزین خواب یا کار کردن باشد! اما آیا با این تفسیر، انجام فرایض دینی عملی مذموم است؟؟؟ یقینا خیر!
نظر دکتر رابرت نیز به همین ترتیب! افزایش ضربان قلب در افراد پیر و کهنسال ممکن است خطر آفرین باشد، نه در جنین ۶ ماهه!

رضا

با عرض سلام و تشکر از سایت خوبتون
میخواستم عرض کنم از مضرات موسیقی و لهو ، حدیث بهتری در رابطه اش از امیرالمومنین روحی فداه صادر شده که مطلب رو رساتر میرسونه
حضرت میفرماید : کفی بالمرء غفله ان یصرف همته فی ما لایعنیه
در غفلت مرد (انسان) همین بس که همتش (وقتش و زندگی اش ) رو صرف چیزی کنه که ضروری اش نیست (لهویات)

صادق احمدی

موسیقی اگر مناسب مجالس لهو و لعب نباشد و (در ضمن از جهت دیگری مانند مدح ظالم، ترویج کذب و تقویت باطل ممنوع نباشد، مباح و بدون اشکال است البته ممکن است دسته ای از فقها مطلق موسیقی را حرام بدانند که آن خود حدیث دیگری است ولی مشهور فقهاء این نظر را ندارند

تهرانی

از نظره من طرب انگیز آن صوت یا صدایی است که حالت سبکی و سبکسری به انسان بدهد که با کرامت ذاتی و انسانی او ناسازگار است و محرک آن صوت و صدایی است که موجب بر انگیختن شهوات جنسی آدم می شود.

باران

ما اگر به مجالس موسیقی توجه کنیم، و گناهان و آلودگی ها و باده گساری های در آن را به حساب بیاوریم، آن وقت می فهمیم که موسیقی چه سهم بزرگی در وقوع فحشا و منکرات دارد و می فهمیم که چگونه موسیقی با نغمه های ملایم و دلربای خود لطمه های دل خراش و وحشیانه ای به اخلاق و دین و فضیلت می زند.
بالاخره نغمه های موسیقی اجتماع را به فساد و شهوت و انحراف و لاابالی گری می کشاند و به خصوص در روح اطفال آثار عمیق تر و شوم تری می گذارد.
چقدر عشق بازی های شیطانی که در سایه نوای موسیقی جان گرفته و به رسوایی و بی عفّتی و گناه منجر شده است؛ به خصوص که ترانه های غنایی نوعاً آمیخته با مضامین عشقی و مطالبی هوس انگیز و گناه پرور است.

باقری

موسیقی و غنا دو امر متفاوت هستند موسیقی مربوط به آلات و ابزار خاص خود است ولی غنا صفت صوت و خوانندگی محسوب می شود . و به هر تقدیر نباید طرب انگیز و محرّک باشند. البته معانی (طرب انگیز، محرّک) معانی روشن و خالی از ابهام هستند گرچه ممکن است در مواردی مشکوک باشند که موارد مشکوک به لحاظ شرعی منعی ندارد.

صادقی

ببینید لهو» یعنی هر نوع باطلی که انسان را از کار خیر باز می دارد و «لهو الحدیث» عبارت است از: طعنه زدن در حق و استهزای به آن و بیان خرافات، سخنان خنده آور، غنا و آلات موسیقی

محمد باقر

در قرآن مجید آخرین کتاب آسمانی و محکم ترین سند مذهبی ما مسلمانان، آیاتی است که طبق نظر مفسران و روایات رسیده از پیشوایان معصوم (ع) بر غنا و موسیقی تطبیق گردیده و یا از مصادیق آن ها شمرده شده است

احمد رضا

اگر اجازه بدهید در ادامه فرمایشات جنابتان مصادیقی ذکر کنم برای مثال در آغاز سوره لقمان، ضمن بیان برخی از اوصاف گروه «محسنین» و «مؤمنین»، سخن از گروهی به میان آمده است که درست در مقابل آنان قرار دارند که سرمایه های خود را در راه بیهوده و گمراه ساختن مردم به کار گرفته و بدبختی دنیا و آخرت را برای خود می خرند.

حسین

با تشکر از شما
حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: هر جا غنا و موسیقی باشد محل تجمع شیطان می باشد.
ولی نکته مهم این است که حضرت مطلق موسیقی را فرمودند و دیگر دسته بندی نکردند که کدام دسته حلال و یا کدام دسته حرام است
پس در نتیجه این حرف ها که الان می زنند که موسیقی پاپ حرام ولی سنتی حلال است یک حرف کاملا چرتی است و یک حرفی است که بوی منافع شخصی دارد
هر کس اهل بیت را دوست دارد نباید به هیچ گونه موسیقی گوش فرا دهد

حسن

در حدیثی از جابربن‌عبدالله از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که فرمود: «کان ابلیس اوّل من تغنی» شیطان اوّلین کسی بود که غنا خواند.

صابر

ببینید البته آهنگ‌ها و آوازهایی که از نظر محتوا (مضمون اشعار) دارای معنایی باشکوه و زیباست و از طرفی خوب و زیبا اجرا می‌شود و در عین حال تناسب و شباهتی با ساز و آوازهای مجالس لهو، عیش و عشرت و فساد، ندارد گوش دادن به این نوع آهنگ‌ها اشکال ندارد

احمد

درست میفرمایید اما سازها و آوازهایی که نسبت به آن‌ها شک داریم و نمی دانیم آیا از نوع «غنا» (موسیقی مبتذل) است و یا جز موسیقی‌های مجاز است، احتیاط آن است که به این‌گونه آهنگ‌ها نیز گوش داده نشود

حسین

امام صادق (ع) می‌فرماید: «مجلس «غنا» و خوانندگی لهو و باطل، مجلسی است که خدا به اهل آن نمی نگرد و این مصداق قول خداوند متعال است که می‌فرماید: «بعضی از مردم هستند که سخنان بیهوده خریداری می‌کنند تا مردم را از راه خدا گمراه سازند.

محمد طاهر

امام صادق (ع) می‌فرماید: «غنا» از مسایلی است که خداوند متعال وعده‌ی عذاب بر آن داده است

محمد حسین

از نظره من گرچه در قرآن کریم، تنها کلیات مسایل آمده و تبیین جزییات و تعیین مصداق‌های آن، به پیامبر و امامان ـ علیهم السلام ـ واگذار شده است و مراجع عظام تقلید با توجه به آیات و روایات موجود، احکام را از آن‌ها استنباط می‌کنند، ولی در خصوص «غنا» و موسیقی ، قرآن کریم در برخی آیات به آن پرداخته و مخالفت خود را با غنا و این نوع موسیقی اعلام فرموده است

زینب

هر انسانی که سلامت جان وروح انسانی برایش دارای اهمیت باشد حتی حرف کودکی خردسال را که می گوید روی فلان غذا ادرار کرده مهم می داند و لااقل تحقیق می نماید.روایات امامان که مراجع تقلید از روی آنها استنباط حرام بودن غنا را می نمایند قطعا از حرف فلان کودک خردسال با اهمیت تر است و صد البته سلامت روح از سلامت جسم دارای اهمیتی بیشتر.کسانی که این مقاله را غیر علمی میدانندلطفا درباره حکم خدااینقدر بدلخواه خود نظر ندهند بهتر است

حامد

زینب خانم، چه استدلال کودکانه ای آورده اید! بهر حال شما خودتان میتوانید به موسیقی گوش نکنید ولی حق ندارید دیگران را منع کنید. ضمنآ اگر شما فکر میکنید حکم خدا چنین است، عقیده تان محترم ولی بسیاری اینطور قکر نمیکنند. لطفآ ببینید که در بین اینهمه اقوام مسلمان یا عرب ها، فقط انگشت شماری موسیقی را منح کرده اند. کمی فکر کنید و ببینید آنها چگونه جماعتی هستند!

مریم

آقا حامد، اتفاقا شما اگر دلتون می‌خواهد به موسیقی‌ گوش کنید، ولی‌ حق ندارید دیگران را به آن دعوت کنید. کی‌ گفته که نظر شما حق است که برای دیگران تکلیف تعیین می‌کنید؟

حامد

مریم خانم، فکر نمیکنم کسی را دعوت به شنیدن موسیقی کرده باشم ولی متاسفم که هموطنانی چون شما چشم بسته و کور کورانه یا از روی نا آگاهی از سخنان یا دستوراتی که اصلآ صحت آن مشخص نیست پیروی میکنند. مثلآ نویسنده مقاله گفته موسیقی فساوت قلب میاورد! اعصاب را ضعیف میکند! عمر را کوتاه میکند! و… آیا شما این حرفها را قبول میکنید؟ اگر اینطور است فکر کنم بهتر باشد دیگر با هم سخنی نداشته باشیم.

محمد امین

در خصوص «غنا» و موسیقی حرام، قرآن کریم در برخی آیات به آن پرداخته و مخالفت خود را با غنا و این نوع موسیقی اعلام فرموده است

محمد

آن‌چه از مجموع کلمات فقها و سخنان دانشمندان اسلامی در این زمینه می‌توان استفاده کرد، این است که غناء، آهنگ‌های طرب‌انگیز و لهو باطل است و به عبارت دیگر: غنا آهنگ‌هایی است که متناسب مجالس فسق و فجور و اهل گناه و فساد می‌باشد که قوای شهوانی را در انسان تحریک می‌کند و گاه یک آهنگ هم خودش غنا و لهو و باطل است و هم محتوای آن، به این ترتیب که اشعار عشقی و فساد‌انگیز را با آهنگ‌های مطرب بخوانند.

محمد صادق

امام صادق(ع) به یکی از اصحاب خود که هنگام قضای حاجت بیشتر توقف می کرد تا آواز و خوانندگی همسایه اش را بیشتر گوش کند، فرمود: «غسل توبه کن و هر چه می توانی نماز بخوان؛ چه بسیار بدحالتی بود اگر با این حال می مردی. کار زشت را به اهلش واگذار زیرا هر چیز، اهلی دارد».

احمد رضا

در اسلام آهنگ هایی که متناسب با مجالس گناه باشد حرام است ولی اگر آهنگی مفاسد فوق را نداشت مشهور فقها می گویند: «شنیدن آن مجاز است

ایمان

موسیقی و غنا از جمله مواردی هستند که آیات قرآن به آن اشاره کرده است. در سوره لقمان آیه شش می خوانیم: «و بعضی مردم خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند تا بی هیچ عملی دیگران را از راه خدا گمراه کنند و آن را به سخره گیرند؛ آنان برایشان عذابی خوارکننده است

امیریان

دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبیا) می گوید: موسیقی علاوه بر این که سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می کند. عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از حد طبیعی در جلد می نماید که بسیار زیانمند است.
کانت (فیلسوف مشهور آلمان) می گوید: موسیقی اگر از همه هنر ها مطبوعتر است ، ولی چون چیزی به بشر نمی آموزد از همه هنرها پست تر است.
دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک و رئیس کلینیک سردرد) او با کمک دستگاهای الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار به دست آورده است ثابت کرده است یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردرد های عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است مخصوصا برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند.
دکتر رابرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس) اطفال در رحم مادر تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زیاد می شود. این حالت از شش ماهگی به بعد است.
دکتر اوریزن اسموت مارون: هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است هنرمندان اغلب به علت سکته قلبی در گذشته اند. از این بیان معلوم می شود هیجان حاصله از موسیقی تا چه حد خطرناک است.

دکتر ولف ادلر پرفسور دانشگاه کلمبیا میگوید: بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین اثار را روی اعصاب انسان باقی میگذارد، اصولا شنیدن موسیقی و کنسرت در اعصاب یک نوع اثر تخدیری ایجاد میکند. گاهی آنچنان شدید است که شنونده را مانند افراد بهت زده میسازد (حتما تجربه کردید) و لذت فوق العاده ای که افراد از آن میبرند از همین اثر تخدیری است. واضح است که اینگونه تخدیر ها زیان های فراوانی دارند آمار جنایت هایی که نمودار این حقیقت است بسیار است.

همچنان بعضی دانشمندان گفته اند موسیقی مخصوصا آهنگ های تند باعث تحریکاتی در سمپاتیک و پاراسمپاتیک میشود که این موضوع باعث به هم خوردن تعادل اعصاب میشود و همین موضوع باعث ضعف اعصاب و خیلی از بیماری های دیگر مانند اختلال حواس، پریشانی، جنون، مشکل شنوایی، نا بینایی و…. میشود.

بنابراین موسیقى مخصوصاً موسیقی‌هاى هیجان آور باعث بروز مفاسدى در افراد و جامعه می‌شود که قابل‌چشم‌ پوشى نیست و زمینه‌ ساز مفاسدی از قبیل فسادهاى اخلاقی، بزهکاری، لاابالی‌گری، شهوت رانی‌های‌مضرّ مانند استمنا، زنا و حتی همجنس بازى می‌شود. لذا اگر مختصر نفعى داشته باشد، باید به خاطر مضارّ عمده‌اش از آن‌چشم پوشى کرد.

خلاصه اینکه دوست عزیز، موسیقی از نگاه اسلام، عقل و علم به صورت کامل رد است و اینکه میگویند موسیقی غذای روح است کاملا اشتباه است زیرا از احادیث و نظرات دانشمندان چنین استنباط میشود که موسیقی عذاب روح است. بوسیله موسیقی ما به آرامش نخواهیم رسید، خداوند در قرآنکریم میفرمایید: آگاه باشید که دل ها تنها به یاد خدا آرام می یابد. ببینید خداوند میفرماید تنها با یاد خدا! آیا ما از خدا بهتر و بیشتر میفهمیم؟ آیا آرامش در غیر یاد خدا موجود است؟ هرگز.

ساری گلین

چی میگی کاکا وقتی مجتهد من میگه اگه توش مفسده ای نباشه،اشکالی نداره چرا الکی ادای فیلسوفهارو درمیارید،یعنی الان مشکلات کشور فقط فقط تو آهنگ گوش کردنه؟برید بجای اینکارا جلوی اختلاس رو بگیرید و دزدان رو دستگیر کنید.این ملت الان در حال حاظر فقط یه دلخوشی داره اونم تو آهنگه.برید یکم از کشورهای دیگه مدیریت یاد بگیرید.

...

علامه محمد تقی جعفری (ره) در مورد ضررهای موسیقی چنین گفته است:

۱- ایجاد عدم تعادل و توازن بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک
۲- عامل ایجاد مرض مانی (نوعی جنون است که درجات متعددی دارد)
۳- مرض سکلموتیمی
۴- کوتاهی عمر
۵- مرض پارانویا
۶- ضعف اعصاب
۷- اختلالات دماغی (اغتشاشات مغزی، هنجانات روحی-جنون)
۸- تاثیرات قلبی
۹- واسطه انتحار و خودکشی
۱۰- بیماری فشار خون
۱۱- عامل فحشا
۱۲- تضعیف و تضییع حس شنوایی
۱۳- تضعیف و تضییع حس بینایی
۱۴- هیجان
۱۵- سلب اراده و شکست شخصیت
۱۶- سلب غیرت
۱۷- عامل جنایت
۱۸- جلب توجه غیر طبیعی
۱۹- از دست دادن نیروی فکری
۲۰- تضییع نیروی قضاوت
۲۱- افسردگی و خمودگی
۲۲- تهییج عشق
۲۳- شکست عمر و جوانمردی
۲۴- زنجیر بردگی
۲۵- روش لغو
۲۶- اتلاف وقت