۱۲ دی

اصحاب موسیقی چگونه آخرتی دارند؟

در خبرها آمده بود که «مؤسسه‌ی موسیقی ملی تأسیس شد» به بهانه‌ی این خبر افتخار آفرین!! شایسته دیدم نگاهی به زندگی ابدی اهالی موسیقی از منظر آیات قرآن کریم و روایات معتبر شیعی بیاندازیم.

برای ورود به این بحث، نیاز به بیان دو مقدمه‌ی کوتاه است؛
مقدمه‌ی اول: بیان امور ماورائی فقط در انحصار دین و وحی است. یعنی فقط کسی می‌تواند از دنیاهای پس از این دنیا به ما خبر دهد که به عالم غیب متصل باشد و ببیند آنچه دیگران نمی‌بینند و بشنود آنچه دیگران نمی‌شنوند. در اعتقادات شیعی، این امر منحصر در وجود مقدس رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و جانشینان بر حق ایشان است.

******************

مقدمه‌ی دوم: مبنای اعتبار یک روایت، توجه محدثین بزرگ و فقهای عظام به آن روایت است. پس هر حدیثی که در کتب معتبر حدیثی شیعه ذکر نشده و فقهای بزرگوار به آن اعتنا نکرده اند، از درجه‌ی اعتبار ساقط است و قابل استناد نیست. به همین منظور در اینجا فقط از روایاتی که در کتب معتبر شیعه آمده استفاده شده است.

******************

بعد از ذکر این دو مقدمه می‌گوییم: اموری که در پی می‌آید، چشم به راه اصحاب ساز و آواز است و برایشان تهیه دیده شده است:

اول: عذابی خوار کننده؛
در ذیل آیه‌ی مبارکه‌ی «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَری لَهْوَ الْحَدیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهینٌ؛ ترجمه: و برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود. (سوره‌ی لقمان، آیه‌ی ۶) وارد شده است:
۱. عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (علیه‌السلام) قَالَ سَمِعْتُهُ یقُولُ: «الْغِنَاءُ مِمَّا وَعَدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَیهِ النَّارَ» وَ تَلَا هَذِهِ الْآیهَ «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهِینٌ‏»

ترجمه: محمد بن مسلم می‌گوید از امام باقر (علیه‌السلام) شنیدم که فرمود: غنا (موسیقی و خوانندگی) از چیزهایی است که خداوند عز و جل بر (انجام) آن وعید آتش جهنم داده است. سپس این آیه را تلاوت کردند: «برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند. براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود».

منبع: کافی/۶/۴۳۱؛ وسائل‏الشیعه/۱۷/۳۰۴

******************

۲. فِقْهُ الرِّضَا (علیه‌السلام): «اعْلَمْ أَنَّ الْغِنَاءَ مِمَّا وَعَدَ اللَّهُ عَلَیهِ النَّارَ فِی قَوْلِهِ «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیضِلَّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیرِ عِلْمٍ وَ یتَّخِذَها هُزُواً أُولئِک لَهُمْ عَذابٌ مُهِینٌ‏»

ترجمه: امام رضا علیه السلام فرمودند: بدان که غنا (نوازندگی و خوانندگی) از آن چیزهایی است که خداوند بر آن وعید آتش داده است در این آیه‌ی شریفه: «برخى از مردم کسانى‏اند که سخن بیهوده را خریدارند تا [مردم را] بى [هیچ‏] دانشى از راه خدا گمراه کنند، و [راه خدا] را به ریشخند گیرند. براى آنان عذابى خوارکننده خواهد بود»

منبع: مستدرک ‏الوسائل/۱۳/۲۱۳

******************

دوم: بدحالی؛
روایت: عَنْ مَسْعَدَهَ بْنِ زِیادٍ قَالَ کنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السلام) فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ: بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی إِنَّنِی أَدْخُلُ کنِیفاً لِی وَ لِی جِیرَانٌ عِنْدَهُمْ جَوَارٍ یتَغَنَّینَ وَ یضْرِبْنَ بِالْعُودِ فَرُبَّمَا أَطَلْتُ الْجُلُوسَ اسْتِمَاعاً مِنِّی لَهُنَّ. فَقَالَ: «لَا تَفْعَلْ» فَقَالَ الرَّجُلُ: وَ اللَّهِ مَا آتِیهِنَّ إِنَّمَا هُوَ سَمَاعٌ أَسْمَعُهُ بِأُذُنِی. فَقَالَ: «لِلَّهِ أَنْتَ أَ مَا سَمِعْتَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یقُولُ «إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کلُّ أُولئِک کانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا» فَقَالَ: بَلَى وَ اللَّهِ لَکأَنِّی لَمْ أَسْمَعْ بِهَذِهِ الْآیهِ مِنْ کتَابِ اللَّهِ مِنْ أَعْجَمِی وَ لَا عَرَبِی لَا جَرَمَ أَنَّنِی لَا أَعُودُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ وَ أَنِّی أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ. فَقَالَ لَهُ: «قُمْ فَاغْتَسِلْ وَ سَلْ مَا بَدَا لَک فَإِنَّک کنْتَ مُقِیماً عَلَى أَمْرٍ عَظِیمٍ مَا کانَ أَسْوَأَ حَالَک لَوْ مِتَّ عَلَى ذَلِک احْمَدِ اللَّهَ وَ سَلْهُ التَّوْبَهَ مِنْ کلِّ مَا یکرَهُ فَإِنَّهُ لَا یکرَهُ إِلَّا کلَّ قَبِیحٍ وَ الْقَبِیحَ دَعْهُ لِأَهْلِهِ فَإِنَّ لِکلٍّ أَهْلًا»

ترجمه: مسعده بن زیاد می‌گوید در محضر امام صادق علیه السلام بودم که مردی به حضرت عرض کرد: پدر و مادرم به فدایتان باد، من همسایه‌ای دارم که کنیزکان خواننده و نوازنده دارد که عود می‌زنند، وقتی برای قضای حاجت به مستراح می‌روم، نشستن را طول می‌دهم تا آواز و موسیقی شان را بشنوم. [حکم این کار چیست؟] حضرت فرمودند: این کار را نکن. عرض کرد: به خدا قسم من به خاطر شنیدن به آنجا نمی روم بلکه فقط به گوشم می‌رسد. حضرت فرمودند: خدا وکیلی آیا این آیه را نشنیده‌ای که می‌فرماید: «گوش و چشم و دل [در مقابل کرده‌ی خویش مسئولند و] بازخواست خواهند شد»؟! عرض کرد: به خدا قسم گویا من اصلاً این آیه را از هیچ عجم یا عربی نشنیده ام. حال که چنین شد، دیگر به آن کار بر نخواهم گشت و از خدا طلب آمرزش دارم. حضرت فرمودند: برخیز و غسل [توبه] کن که بر [گناه] بزرگی پافشاری می‌کردی. چقدر حالت بد می‌بود اگر بر آن حال [اصرار بر شنیدن موسیقی و آواز] از دنیا می‌رفتی. خدا را [برای نجات از آن معرکه] سپاس گوی و از هر آنچه او نمی پسندد توبه کن که او فقط امور زشت را نمی پسندد و کارهای زشت را به اهلش واگذار که هر کاری اهل و اصحابی دارد».

منبع: کافی شریف، جلد ۶، صفحه‌ی ۴۳۲.

******************

سوم: محرومیت از آوازها و موسیقی‌های بهشتی؛
روایت: عَنْ یاسِرٍ الْخَادِمِ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ (علیه‌السلام) قَالَ: «مَنْ نَزَّهَ نَفْسَهُ عَنِ الْغِنَاءِ فَإِنَّ فِی الْجَنَّهِ شَجَرَهً یأْمُرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ الرِّیاحَ أَنْ تُحَرِّکهَا فَیسْمَعُ لَهَا صَوْتاً لَمْ یسْمَعْ بِمِثْلِهِ وَ مَنْ لَمْ یتَنَزَّهْ عَنْهُ لَمْ یسْمَعْهُ»

ترجمه: یاسر خادم امام رضا علیه السلام از آن حضرت نقل می‌کند که فرمودند: هر کس خودش را از غنا[= نواختن و شنیدن موسیقی و آوازه خوانی] پاک بدارد [ثوابش این است که] در بهشت درختی است که خدای عز و جل بادها را امر می‌کند که به حرکت بیایند [و از لابلای شاخ و برگهای آن بگذرند، با این کار] صدایی شنیده می‌شود که مانند آن شنیده نشده است. ولی هر کس خود را از غنا [= نواختن و شنیدن موسیقی و آوازه خوانی] پاک ندارد، آن صدای [موسیقی بهشتی و آوازخوانی هوش ربا] را نخواهد شنید»

منبع: کافی شریف، جلد ۶، صفحه‌ی ۴۳۲؛ وسائل‏ الشیعه، جلد ۱۷ صفحه‌ی ۳۱۷.

******************

چهارم: محروم شدن از حمد و ثنای خداوند متعال؛
روایت: فِی الْخَبَرَ إِنَّ اللَّهَ یقُولُ یوْمَ الْقِیامَهِ: «مَلَائِکتِی مَنْ حَفِظَ سَمْعَهُ وَ لِسَانَهُ عَنِ الْغِنَاءِ فَأَسْمِعُوهُ حَمْدِی وَ الثَّنَاءَ عَلَی»

ترجمه: در روایتی آمده است: خدای متعال در روز قیامت می‌فرماید: ای ملائکه‌ی من آن کس که گوش و زبانش را از [شنیدن و خواندن] غنا حفظ کرده، حمد و ثنای من درباره اش را به او ابلاغ کنید»

منبع: مستدرک‏ الوسائل، چلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۱۴.

******************

پنجم: با صورت سیاه محشور شدن؛
روایت: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «یحْشَرُ صَاحِبُ الطُّنْبُورِ یوْمَ الْقِیامَهِ وَ هُوَ أَسْوَدُ الْوَجْهِ وَ بِیدِهِ طُنْبُورٌ مِنْ نَارٍ وَ فَوْقَ رَأْسِهِ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَک بِیدِ کلِّ مَلَک مِقْمَعَهٌ یضْرِبُونَ رَأْسَهُ وَ وَجْهَهُ وَ یحْشَرُ صَاحِبُ الْغِنَاءِ مِنْ قَبْرِهِ أَعْمَى وَ أَخْرَسَ وَ أَبْکمَ وَ یحْشَرُ الزَّانِی مِثْلَ ذَلِک وَ صَاحِبُ الْمِزْمَارِ مِثْلَ ذَلِک وَ صَاحِبُ الدَّفِّ مِثْلَ ذَلِک»

ترجمه: رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: نوازنده‌ی تنبور در روز قیامت در حالی محشور می‌شود که صورتش سیاه است و به دستش تنبوری از آتش می‌باشد. بالای سرش هفتاد هزار فرشته هستند و به دست هر یک، گرزی است که با آن بر سر و صورت او می‌کوبند. اصحاب غنا [خواننده و نوازنده] در حالی از قبرش برانگیخته می‌شود که کور و لال است. و زناکار و نوازنده‌ی نی و نوازنده‌ی دف نیز چنین سرانجامی دارند.»

منبع: بحارالأنوار، جلد ۷۶، صفحه‌ی ۲۵۳ و مستدرک ‏الوسائل، جلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۱۹.

******************

ششم: داخل شدن در جهنم؛
روایت: سَمِعَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام رَجُلًا یطْرِبُ بِالطُّنْبُورِ فَمَنَعَهُ وَ کسَرَ طُنْبُورَهُ ثُمَّ اسْتَتَابَهُ فَتَابَ ثُمَّ قَالَ: «أَ تَعْرِفُ مَا یقُولُ الطُّنْبُورُ حِینَ یضْرَبُ» قَالَ وَصِی رَسُولِ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) أَعْلَمُ. فَقَالَ: «إِنَّهُ یقُولُ: سَتَنْدَمُ سَتَنْدَمُ أَیا صَاحِبِی، سَتَدْخُلُ جَهَنَّمَ أَیا ضَارِبِی»

ترجمه: امیرالمؤمنین علیه السلام شنیدند که مردی تنبور می‌نوازد، پس او را از این کار منع کردند و تنبورش را شکستند و توبه اش دادند و او نیز توبه کرد. پس حضرت از او پرسیدند: آیا می‌دانی تنبور وقتی نواخته می‌شود چه می‌گوید؟ عرض کرد: وصی رسول خدا داناترند. حضرت فرمودند: می‌گوید: به زودی، به زودی ای نوازنده‌ی من پشیمان خواهی شد. به زودی وارد آتش جهنم خواهی شد»

ترجمه: مستدرک‏ الوسائل، جلد ۱۳، صفحه‌ی ۲۲۰.

******************

هفتم: فاجر و فاسق مُردن و به آتش رفتن؛
روایت: فِقْهُ الرِّضَا (علیه‌السلام): «مَنْ لَقِی فِی بَیتِهِ طُنْبُوراً أَوْ عُوداً أَوْ شَیئاً مِنَ الْمَلَاهِی مِنَ الْمِعْزَفَهِ وَ الشِّطْرَنْجِ وَ أَشْبَاهِهِ أَرْبَعِینَ یوْماً فَقَدْ بَاءَ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ فَإِنْ مَاتَ فِی أَرْبَعِینَ مَاتَ فَاجِراً فَاسِقاً مَأْوَاهُ النَّارُ وَ بِئْسَ الْمَصِیرُ»

ترجمه: امام رضا علیه السلام فرمودند: هر کس در خانه اش تنبور یا عود یا چیزی از آلات و وسائل موسیقی یا شطرنج به مدت چهل روز باشد، به خشم خدا گرفتار خواهد شد. اگر در این چهل روز بمیرد، فاجر و فاسق مرده است و جایگاهش آتش است و چه بد جایگاهی است.

منبع: مستدرک ‏الوسائل/۱۳/۲۱۸

******************

خدایا عاقبت ما را ختم به خیر بفرما

کلمات کلیدی: , , , ,

203
دیدگاه

131 نویسندگان
72 پاسخ‌ها
1 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
15 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
هوا

روایتی آمده است که : از موسیقی دوری کنید زیرا موسیقی حیاء را از بین میبرد و سبب زیاد شدن غریزه جنسی میشود. مردانگی را نابود میسازد ، و هرکاری که شراب میکند موسیقی هم انجام میدهد ، و اگر مبتلا به موسیقی شدید از زنان بپرهیزید برای آنکه موسیقی انسان را به زنا میکشاند. الدرالمنثور جلد ۵ صفحه ۳۰۸

فریبا

حضرت محمد (ص) : شیطان اولین کسی بود که موسیقی را تاسیس کرد. وسائل الشیعه جلد ۱۲ صفحه ۲۳۱
حضرت محمد (ص) : پنج طایفه هستند که خدا با آنها نگاه نمی کند ( توجه نمی کند ) ، یکی از آنها اهل موسیقی است

سما

به نظرمن موسیقی بیش تر از منافع اشکارش مضرات بسیاری دارد که به تحقیقات بیش تری نیازمنداست. وقطعا باید توجه کرد که چرا اسلام موسیقی را در مواردی حرام کرده.وما نبایدبه تحقیقات دانشمندان غربی اکتفا کنیم.چرا که انها همیشه یک قدم عقب تر بوده وما که همیشه دوقدم جلو بوده ایم خودرادر پس انها دیده ایم.

مجد

مطلب شما درست است. دستورات اسلام چون از طرف خالق انسان است، هیچ گونه اشتباهی در آن رخ نمی دهد. ولی بسیاری از نظرات به اصطلاح دانشمندان پس از چند صباحی توسط عده ای دیگر از آنها اثبات می شود که اشتباه بوده است. برای همین ما عقل خود را به دست چنین افرادی نمی دهیم. عقل خود به دست آفرینندۀ عقل می دهیم که هیچ اشتباهی در آن نیست. بنابراین هرچه او گفت برای انسان ضرر دارد را با کمال میل می پذیریم. مطالعه سرگذشت مشاهیر موسیقی نشان می دهد که اغلب آنها دچار بیماری های روحی و روانی و جسمی بوده اند. در کتاب موسیقی و افسردگی در مورد شیوع افسردگی در موسیقی‌دانان می‌نویسد: «ویلهم لانگ اشبام و ولفرام کورت در کتاب خود تحت عنوان «نبوغ، جنون، شهرت» نام تعدادی از موسیقیدانان را که مبتلا به افسردگی بوده اند، به عنوان موارد شاخص ذکر میکنند. گزارش شده کریستیان شوپارت آهنگساز نه چندان مشهور آلمانی به وسیلۀ اختلال افسردگیِ خود بیمار انگاری خود در جهت خلق آثار خود برانگیخته می شده است. گتانو دونیزتی، مشهور به ابتلا به سردرد و افسردگی است. در میان مشکلات روحی روبرت شومان هر دو مؤلف نقش مهمی برای افسردگی قائل هستند. در مورد… ادامه »

فاطمه

سلام
هنگامیکه در زمان امام صادق (ع) مردم اعمال حج را انجام میدادند و مردی آنها را مسخره کرد، امام (ع) فرمودند: اگر آخرتی در کار نباشد ما و شما یکسان هستیم و اگر آنها کار بیهوده ای انجام دهند ضرری نکرده اند، اما اگر آخرتی باشد این شما هستید که ضرر کرده اید…حالا من اگه موسیقی گوش ندم نمی میرم … اگه موسیقی مفید باشه (که نیست) پس ما و شما یکسانیم اما اگه برعکسش باشه کی ضرر میکنه؟

علیرضا

من با اهنگ گوش دادن مخالفم از اون موقعی که فهمیدم ضرر داره کنار گذاشتم باور کنید با اهنگ گوش دادن نه اروم میشید نه اتفاقی میفته فقط ضرر میکنید اونای که اهنگ گوش میدید برای ارامش بهتون پیشنهاد میکنم بهتر راه برای ارامش کتاب خوندنه

پری

من اول هم به این حرف ها را قبول نداشتم ودقدقه ی زندگی این بود که چرا اسلام موسیقی رو حرام کرده اما یکجا خونم که خیلی چیزها روی ارایش ونحوه قرار گیری مولکول های اب تاثیر میی گگذاره مثل افکار منفی که باعث زشت شدن وسیاه مولکول های اب می شه یکی افکار مثبت که باعث زیبا شدن مولکول اب میشه یکی دیگرهم صدای قرآن که باعث زیبا شدش میشه یکی هم موسیقی بود که ه باعث زشت شدن مولکول اب میشهحالا فرض کن دو سوم بدن ما آبه بعد گوش دادنش چه تاثیرتی روی بدن می گذاره

زارع

سلام آرامش واقعی فقط در سایه ذکر و یاد خدا ایجاد می شود.
الا بذکر الله تطمئن القلوب
آرامشی که موسیقی به انسان می دهد آرامش کاذب است. همانطور که در دهان نوزاد گرسنه به جای شیر مادر پستونک می گذارند تا آرام شود. موسیقی نیز دقیقاً همینگونه به انسان آرامش می دهد.

سید

البته همین جمله :” آرامشی که موسیقی به انسان میدهد ” کلیت نداره . من خودم به شخصه واقعا با موسیقی به هم میریزم! خودم که اصلا و ابدا سمتش نمیرم ولی هروقت جایی ( مثلا تو تاکسی) به گوشم میخوره انقدر روانمو خراب میکنه و آشوب میشم که حد نداره! آرامشی که دارمو از دست میدم
و نه تنها من، خیلی ها رو دیدم که اینجوریند . یعنی با شنیدن موسیقی حالشون بد میشه

سراج

بسیاری از موسیقیدانان دچار بیماری های روحی و جسمی و اخلاقی شده اند. مثلاً در مورد ریشارد واگنر یکی از مشاهیر موسیقی اینگونه نوشته اند: «واگنر پس از توقفی در پاریس به زوریخ رفت. در پاریس به دنیای هنر چنان بدگمان شد و از قیودی که مجبور بود بر گردن بیندازد چنان وحشت کرد که به دردهای عصبی شدید مبتلا شد که چیزی نمانده بود جانش را بگیرد. دوباره به سراغ «دریونگه زیگفرید» رفت و به گفتۀ خودش سخت شادمان شد: «اما به خاطر اینکه نمیتوانم خود را وقف چیزی جز موسیقی کنم تیره بختم. میدانم که از چشمه پندارها آب می‌نوشم و امّا تنها چیزی که ارزش دارد واقعیت است. سلامتی ندارم و اعصابم هر دم ضعیفتر میشود. زندگی‌ام که سراسر در تخیل گذشت و خالی از اعمال بود، چنان فرسوده ام میکند که فقط با وقفه های مکرر و استراحت‌های طولانی قادرم کار کنم، و گرنه مکافاتم رنج‌های دراز و دردآلود خواهد بود… بسیار تنهایم. خیلی وقتها آرزوی مرگ میکنم.» منبع: کتاب موسیقی دانان امروز، ص ۸۱، نوشته رومن رولان، ترجمۀ رضا رضایی، مؤسسۀ انتشارات مشعل، ۱۳۶۹. این یک مورد به عنوان نمونه بود. اغلب موسیقی دانان دچار اینگونه بیماری ها بوده اند. حتی در مورد روبرت شومان… ادامه »

حسینی

موسیقی دو نوع است حرام و شبه ناک. حرام تکلیفش مشخص است. اما شبه ناک خودش حرام نیست انسان را به گناه می کشد . اصلا کار موسیقی نفوذ بر روح انسان و تضعیف اراده انسان است. پس هر گاه موسیقی گوش می کنیم – ولو حرام نباشد- بعدا هزار برای گناه مستعدتر می شویم.. درست شبیه غذای شبه ناک. خوردنش حرام نیست اما اثرش را بعدا نشان می دهد. در رساله های عملیه علما فقط حلال و حرام را می نویسند. اما همان علما در رساله های اخلاقی خود می گوید سراغشبه ناکها نروید. لهذا حضرت آیه الله ناصری فرمودند کل این موسویقی ها برای روح و روان شما مضر است. پس این حرفها که می گویند برخی موسیقیها خوب هستند و فلان و بیصار را دور بریزید. آری. موسیقی واقعی مال بهشت است. امانطور که شراب واقعی مال بهشت است. منتهی شیطان برای آنکه انسان به دنیا عادت کند و بهشت را فراموش کند برایش بعضی چیزها را اختراع کرد از جمله موسیقی را. جالب اینکه دیدم این موضوع نه تنها در روایات اسلامی هست بلکه خود شیطان پرستان صریحا آن را می گوید و بدان افتخار می کنند! جالب اینکه در روایات و اساطیر یونان باستان هم… ادامه »

احسان

با عرض سلام خدمت همه دوستان اهل بیت(علیهم السلام) همیشه بحث موسیقی یک بحث داغ و تمام نشدنی برای همگان بوده است. ما طرف حسابمان باکسانی است که قرآن و اهل بیت را به عنوان تنها مراجع صدور احکام می دانند که در دوران غیبت امام عصر (روحی فداه) به فرموده خود امام این وظیفه بر عهده روات احادیث که همان فقهای امت هستند گذاشته شده است وایشان هم طبق همان منابع فتوا صادر می کنند دوستان وقتی روی یک چنین مبحثی اینقدر حرف و حدیث است و باز هم تشخیص آن مشکل می شود بهترین کار رها کردن آن است که همانا انسانی که اهل ورع است در شبهات توقف می کند و این به مانند کسی می ماند که غذایی را که هر کسی در مورد آن نظری می دهد نمی خورد وبرای حفظ سلامتی از آن پرهیز می کند ، پس چطور از عملی که با فردای روز حساب ما سروکار دارد اینطور بی محابا برخورد می کنیم. نکته دیگر که به عقل ناقصم رسید که تذکر دهم این مورد است که ما پیروان اهل بیت (علیهم السلام) باید در زندگی خویش به ایشان اقتدا کنیم و ببینیم آنها چه اعمالی را انجام و از چه کارهایی… ادامه »

مرتضی

قرانی که با صوت خوانده می شود در یکی از کوشه ها یا دستگاه های موسیقی است. مثل سه گاه . حجاز عراق و … که هرکدام تاثیر خاص خودشون رو دارند
یا اذانی که موذن زاده در آواز بیات ترک گوشه روح الارواح است. یا اذان آقاتی
نوحه های ماندگار و تاثیر گذار همه توسط افرادی هست که عالم به گوشه ها و دستگاه های موسیقی هستند سلیم موذن زاده.
مناجات های ماه رمضان عموما در آواز افشاری خوانده می شوند. مانند مناجات ذبیح الله یا مناجاتی تحت شعر این “دهان بستی و دهان دگر باز شد ….”
ربنای شجریان!
اشعار حماسی که در وصف وطن و شهادت وجود دارد مانند تصنیف سپید ایران ای سرای امید یا کاروان شهید محمد رضا لطفی. همچنین ظفر و ژاله خون شد و ….
………

لاله

بعضی معتقدند موسیقی اثرات مخرب و مخدر دارد و اثر سوئی روی روح و روان می گذارد در حالی که بعضی دیگر می گویند موسیقی مثل دارو است و برای مثال در درمان بیماری هایی مثل آلزایمر مفید است؛ کدام گروه حق را می گویند؟

جیران

همانگونه که می دانید، از بدو خلقت انسان، نیازهای متنوعی (اعم از جسمی و روانی) با او همراه بوده که برای برآورده ساختن این نیازها و سازگاری با محیطش به ابزارهایی نیاز داشته است. هنر به عنوان یکی از وسایل اولیه سازگاری بشر در خدمت نیازهای کمال جویی و زیبا طلبی و از طرف دیگر، آرامبخش ناراحتی ها و سختی های زندگی او بوده است. موسیقی، شکلی از هنر است که احساس، عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می کند. استفاده بشر از موسیقی، امری آسان و قابل دسترس بوده است، چون ریتم و ملودی، به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگری ها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلم نداشته است. از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیین های مختلف موسیقیایی که وسیله ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترس ها و غم ها و ایجاد آرامش و شادی و اراده در بین افراد قبیله بوده برگزار می شده است. موسیقی زبان آرزوها، انتظار ها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی های عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد. با درک موسیقی،… ادامه »

عباس

به نظر من کاملا اشتباه است.اگر موسیقی این همه فواید داره پس چرا دین اسلام اون رو حرام کرده.بر اساس نظر بزرگان دستورات دین فقط مخصوص یک مقطع زمانی نیست و همیشه کاربرد داره.

زاهدی

اسلام موسیقی رو حرام نکرده حتی این نوحه هایم که خونده میشه همه موسیقی حساب میشن ولی به عنوان موسیقی مذهبی، عوض اینکه از این و اون بشنوید دین چی میگه برید یکم تحقیق کنید الکی دینم بدنام نکنید با این کارا ..

مهدی

با سلام.
این مطالب ممکن است با غنا صدق کند اما خیی ببخشید موسیقی روی حیوات تاثیر مثبت میزاره آن وقت روی انسان تاثیر منفی دارد. اگر قرار بود موسیقی خوب نباشد که در همه جا از آن استفاده نمی کردند. یکبار موسیی آرمش گوش کنید آیا تاثیر منفی دارد یا مثبت؟؟؟؟؟

بیتا

البته اینکه رو حیوونا اثر مثبت میذاره یا نه معلوم نیست و کلا دلیل نمیشه چرا که اونا فقط این دنیایین و آدما آخرت هم دارند.
ثانیا فرقه باطنیه و صوفی ها هم از موسیقی برای طریقتشون استفاده می کنند اما تا حالا شنیدید که ائمه و عرفای روشن ضمیر برای سیر و سلوک از موسیقی استفاده کنند؟!

خاوریان

با سلام. دوست عزیز، این که موسیقی‌ برای حیوانات خوب است که دلیل نشد برای آدم هم خوب باشد. مگر ما حیوان هستیم؟ کاه، غذای گاو است، آیا میتونیم استدلال کنیم که کاه برای انسان هم غذای مفیدی است؟

کامران

مطالعات تازه دانشمندان نشان می دهد ذهن انسان به شدت گرایش به سمت فکر کردن به اتفاقات ناخوشایند دارد و به همین سبب اشخاص بیشتر به سمت رفتارهای غمگین گرایش دارند. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ موسیقی غمگین سبب “وحدت حسی” میان انسان و اطرافیانش می گردد و اشخاص با شنیدن “موسیقی غمگین” بیشتر احساس همدردی می کنند و اتفاقات اجتماعی را برای خود تجزیه و تحلیل می کنند. بررسی ها نشان می هند، وقتی اشخاص حال روانی شان بسیار خوب است بیشتر با موسیقی ارتباط برقرار کرده و کمتر به کلام آن توجه می کنند اما وقتی حال روانی شان خوب نیست بیشتر به کلام آن توجه می کنند.
نتایج مطالعات نشان می دهند دانشمندان با انجام آزمایشاتی دریافتند هنگامی که اشخاص به صورت دسته جمعی به موسیقی گوش می کنند مهر و محبت در بینشان افزایش می یابد و صمیمیت در آن ها بیشتر می گردد اما این میزان نباید در حدی باشد که سبب افسردگی و “تنش روحی” در انسان ها شود.

طیبه

موسیقی به عنوان یک ابزار قدرتمند در درمان برخی از بیماریها استفاده شود .درمان با موسیقی هم می‌تواند از طریق شنیدن موسیقی باشد و هم از طریق نواختن آن . در روش نواختن موسیقی اجباری نیست که موسیقی نواخته شده، دارای قابلیت بالا و یا کلاسیک باشد نکته مهم این است که این موسیقی برخاسته از قلب و احساسات شما باشد . یک موسیقی مناسب می‌تواند بین ذهن و جسم شما تعادل برقرار کند و از سوی دیگر یک موسیقی منفی یا نامناسب می‌تواند شما را سرشار از نفرت کند و به شما آسیب روحی و جسمی‌بزند . برخی از موسیقی ها می‌توانند حالات ترس را در انسان القا کنند و این حالت ایجاد شده می‌تواند جسم انسان را دچار آسیب و یا عدم تعادل کند. مانند موسیقی هایی که در فیلم‌‌های ترسناک از آنها استفاده می‌شود) برخی از صداها مانند صدای مته ها می‌تواند دستگاه شنوایی انسان را دچار آسیب بکند .موسیقی های ناموزون و شعر هایی که حس نفرت را در انسان ایجاد می‌کنند و یا صدا های ناموزون می‌توانند به جسم و روح انسان آسیب بزنند .ما باید مراقب اثرات منفی صداهای خشن و موسیقی های منفی باشیم و با این نوع از صداها با موسیقی مثبت… ادامه »

بتول

سیاووش قمیشی هم آهنگ سازه هم خواننده ۷۰ سال هم تا الان عمر کرده, نظیر قمیشی کم نیستن
در مورد اراده هم ,خودم باشگاه بدنسازی میرم اگه آهنگ با ریتم تند در باشگاه نباشه اراده ام در زدن وزنه خیلی کم میشه یا اصلا رغبتی به زدن وزنه ندارم
البته اعتیاد به هیچی خوب نیست بله اگر ساعتهای متوالی به موسیقی گوش بدیم و به سایر امور نرسیم به نظر شخصی من خوب نیست

احد

هزینه‌های سنگینی که امروز خرج موسیقی و مجالس شهوترانی می‌شود ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد این مملکت می‌زند، و نیز در اثر استقبال مردم از نوازندگان و هنرپیشگان، جوانان ما به فکر کارهای اساسی نمی‌افتند، و نوعاً به داشتن کارهایی از قبیل هنرپیشگی اکتفا می‌کنند.
شما می‌دانید که مخارج یک دانس، یا یک ساعت آوازه‌خوانی، ‌در برخی از عروسی‌ها بیش از حقوق ماهیانه یک استاد دانشگاه است! ایا این پول‌ها که بی‌هیچ لزومی خرج خواننده‌ها و هنرپیشه‌ها، وبرپاکردن مجالس موسیقی، یا صرف خرید آلات موسیقی می‌شود، به اقتصاد ما لطمه نمی‌زند؟ حداقل هر کدام از این مجامع ده‌ها هزار تومان خرج برمی‌دارد؛ آیا این ولخرجی‌های بیهوده به آتش فقر عمومی دامن نمی‌زند؟
گذشته از فقر اجتماعی، عادت به موسیقی در بسیاری از افراد، فقر فردی را هم به ارمغان می‌آورد، زیرا یک جوان محصل یا کارگر کاسب که به موسیقی عادت کرده است، علاوه بر اینکه از پیشرفت‌های علمی و کسبی باز می‌ماند، اصولاً شخصیت خود را در همین آلودگی‌ها جستجو می‌کند، و در نتیجه گرفتار فقر و بدبختی می‌شود.

نمکین

اولا باز هم که رفتید سراغ شهوتپرستی. سعی کنید این افکار رو از خودتون دور کنید چون ذهنتون بیش از حد درگیر برخی مسایل هست بنابراین موسیقی رو هم از اون زاویه نگاه می کنید در حالی که ما انواع اقسام ژانرهای موسیقی داریم و همچنین در سبک های مختلف گروهها و هنرمندان مختلفی داریم.
دوما قرار نیست هر کاری منافع مادی داشته باشه. منافع معنوی رو هم باید در نظر گرفت مثل آرامش که در مقالات بالا هم بر تاثیر مثبت موسیقی بر روح و روان انسان تاکید شده بود.

محمد

اول از همه بگم من خودم موسیقی گوش میدم اما همه می دونیم دین اسلام کامل ترین دینه و از قراری که اسلام موسیقی رو حرام اعلام کرده شکی توش نیست ضررهاش بیشتر از منفعتشه

رحیم

من مطمینا وقتی در دین اسلام برخی موسیقیها از جانب خداوند حرام میشه دارای مضراتی است واین حرام بودن به یقین به دلیل محفوظ بودن ما انسانها از صدماتی است که به جسم وروح ما وارد میکند حال انتخاب با خود ماست که خود را ازین مضرات در امان نگه داریم یا اینکه خودرا در معرض آنها قرار دهیم و من معتقدم تازه اینها مضراتی است که ما انسانها متوجه آن شده ایم واینکه مضرات موسیقیهای حرام(بلکه نه فقط موسیقی حرام بلکه هر انچه در دین به عنوان حرام اعلام شده) بیش از درک و فهم ماست امیدست به خدای خویش بیش ازاینها اعتماد کنیم وباور کنیم انچه در دین حرام خوانده شده فقط به فقط به خاطر علاقه وعشق خداوند متعال به بندگان ومحفوظ بودن او از صدمات ومضرات آنهاست

یاور

سلام طبق تحقیقات تمام موسیقی ها اثرات بد دارند اگر زندگی بتهون باخ و بقیه موسیقی دانها را مطالعه کنید میبینید که بر اثر کوری و کری و جنون و ضعف اعصاب و بدترین حالت مرده اند ممنون که اطلاع رسانی کردید

سپیده

با سلام واحترام
من در مقاله ای خواندم موسیقی پاپ باعث ناباروری می شود لطفا کمی بیشتر در مورد عوارض آن از دیدگاه علم ودین اسلام مطالبی ارائه دهید و نیز چرا اسلام آن را منع کرده.
با تشکر

ملیکا

به طور کلی، موسیقی از لحاظ جسمی باعث اختلال در روند کار اعصاب نباتی انسان و به هم خوردن تعادل سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود. این امر کارکرد اعمال حیاتی بدن اعم از هضم، جذب، دفع، ترشحات غدد، ضربات قلب و وضعِ فشار خون و… را مختل ساخته و رفته رفته انسان را به گرفتاری‏ها و امراضی مختلف نزدیک می‏سازد که طب جدید با تمامِ پیشرفت‏هایش نمی‏تواند آسیب‏های پیش آمده را درمان کند. آسیب هایی مثل: ضعف اعصاب، اختلالِ حواس، ثقل سامعه (سنگینی گوش)، نابینایی، کاهش عمومیِ هوش و نیروی عقل، اغتشاشاتِ فکری، سکته‏های قلبی و مغزی، سرگیجه، صداع، مالیخولیا، نفخ معده، تحریکات قلبی، طپش قلب، انقباضات عروقی، اختلالات غدد مترشحه داخلی مخصوصاً تیروئید و تخمدان، ناباروری، اسپاسم لوله گوارش، آسم (تنگی نفس)، و… . از لحاظ روحی و معنویی هم باعث گمراهی و غفلت ازخدا، گرایش به فساد، سوء عاقبت، قساوت قلب، از بین رفتن حیا، از بین رفتن قوّه تفکّر، از بین رفتن غیرت و جوانمردی، جنون و دیوانگی، نزول بلاهای ناگهانی و عدم استجابت دعا، عامل انتحار و خودکشی، پریشانی، جنون، عامل فحشا و جنایت، هیجان کاذب، سلب اراده و شکست شخصیت، تضییع نیروی قضاوت، اَمراض روحی و روانی مختلف، افسردگی و خمودگی، اضطراب، عصبانیت،… ادامه »

ثنا

از ضررهای دیگر موسیقی میتوان به اعتیاد به موسیقی اشاره کرد یکى از آثار سوء موسیقى این است که نوازنده یا شنونده را معتاد می‌کند و این اعتیاد‌ عواقب بدى به دنبال دارد؛ همچنان سر و صداى زیادی که تولید میشود براى دستگاه شنوایى زیان آور است؛ تأثیر سر و صداى زیاد برروح و روان انسان نیز یکى از آثار بد موسیقى قلمداد می‌شود، از ضررهای جسمیموسیقی اینست که سر و صدای زیاد حساسیت را نسبت به حمله ویروس‌ها زیاد می‌کند وناراحتی‌های کلیوی، زخم معده و‌فساد دندان‌ها از آثار بد سر و صدا محسوب می‌شود. تنها این موارد نیست بلکه از دیگر ضررهای جسمی موسیقی میتوان به ضرر رسانیدن به معده اشاره کرد. براساس آزمایش‌هایى که پرفسور «‌لودویگ دوملینگ» درباره موسیقی‌هاى شب‌کوتاه، موزارت، سمفونی، سرنوشت بتهون، موزیک بیت، آوازهاى پاپ یعنى موزیک مدرن نسل جوان انجام‌داده و آزمایشهای مکررّ انجام گرفته، ترشح عصاره گوارشى معده و اسید کلریدریک در کسانى که به موزیک‌پاپ گوش کرده بودند، بیش از سائرین تقلیل و کاهش یافته بود. همچنان موسیقی باعث کوتاهی عمر میشود زیرا در بررسی‌هایى که محققّان کرده‌اند، از بین ۴۶ نفر موسیقی‌دان و نوازندگان‌ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانى و غیره، متوسط عمر آنان ۴۷ سال بوده است.

کاظمیان

مشخصه که خدا هرچیزی را که برای ما در دنیا و آخرت ضرر داشته حرام کرده و آن چیزی هم که به فایده ما در دنیا و آخرت بوده واجب گردانیده، این مورد هم از روی محبت خدا نسبت به مخلوقش حرام شده تا مخلوقش به گناه و حرام گرفتار نشود که اسباب بدبختی او در دنیا و آخرت فراهم شود. در غیر آن از خدا چه کم میشد که ما موسیقی حرام گوش کنیم؟ حیف نیست این وقت پر ارزش را صرف گوش دادن به موسیقی های بی معنی و پوچ بگردانیم و گناه جمع کنیم؟ نکته مهمی که قابل ذکره اینه که ما را خدا خلق کرده است، قرآنی هم فرستاده که انسان به گمراهی کشیده نشوند (همانطور که وقتی تلوزیونی میسازند با آن دفترچه راهنما مینویسند که طرز استفاده آن را به صورت درست بدانیم) آیا این درست است ما که مخلوق هستیم از خالق خود در چیزهای که ما را امر و نهی نموده پیشی بگیریم؟ به راستی ما بهتر میدانیم یا آنکه ما را خلق کرده؟ جواب مشخص است.

سمیه

اخه چرا نیمه خالیه لیوانو میبینید هر چیزی تو این دنیا یه سری خوبی داره یه سری بدی حتی تخم مرغ پره فایدس ضررم داره لطفا از خواص موسیقی م بگید البته اگه نظرمو بزارید ممنون میشم.

ترانه

این متن به طور کاملاً مغالطه آمیز، مغرضانه و با تحریف واقعیت قصد علمی نشان دادن چیزی به عنوان مضرات موسیقی را دارد! نظر «دکتر ولف آدلر» در رابطه با “گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و طولانی مدت” است که در اینجا شرایط گوش دادن موسیقی تحریف شده است! نظر دکتر «آرنولد فریدمانی» نیز در باره گوش دادن به موسیقی در بازه زمانی طولانی مدت است. و همان طور که همه ما میدانیم، افراط در هر چیزی زیانبار است. آبی که مایه حیات است و زندگی از آن نشأت میگیرد، همینطور میتواند منجر به غرق شدن و مرگ آدمی گردد! مورد دوم، دکتر کارل گفته فعالیتهای مختلف جایگزین سایر فعالیتها نیستند! و تبیان به صورتی مغالطه آمیز این امر را به عنوان مضرات موسیقی غالب کرده! به عنوان مثالی برای درک بهتر از اینکه چرا این ادعا غلط است، همه ما میدانیم که همان گونه که موسیقی و کنسرت جای پیاده روی و معاشرتهای دست جمعی را نمیگیرد، به عنوان مثال روزه و نماز و انواع ادعیه هم نمیتواند جایگزین خواب یا کار کردن باشد! اما آیا با این تفسیر، انجام فرایض دینی عملی مذموم است؟؟؟ یقینا خیر! نظر دکتر رابرت نیز به همین ترتیب! افزایش ضربان قلب… ادامه »

زینب

هر انسانی که سلامت جان وروح انسانی برایش دارای اهمیت باشد حتی حرف کودکی خردسال را که می گوید روی فلان غذا ادرار کرده مهم می داند و لااقل تحقیق می نماید.روایات امامان که مراجع تقلید از روی آنها استنباط حرام بودن غنا را می نمایند قطعا از حرف فلان کودک خردسال با اهمیت تر است و صد البته سلامت روح از سلامت جسم دارای اهمیتی بیشتر.کسانی که این مقاله را غیر علمی میدانندلطفا درباره حکم خدااینقدر بدلخواه خود نظر ندهند بهتر است

حامد

زینب خانم، چه استدلال کودکانه ای آورده اید! بهر حال شما خودتان میتوانید به موسیقی گوش نکنید ولی حق ندارید دیگران را منع کنید. ضمنآ اگر شما فکر میکنید حکم خدا چنین است، عقیده تان محترم ولی بسیاری اینطور قکر نمیکنند. لطفآ ببینید که در بین اینهمه اقوام مسلمان یا عرب ها، فقط انگشت شماری موسیقی را منح کرده اند. کمی فکر کنید و ببینید آنها چگونه جماعتی هستند!

مریم

آقا حامد، اتفاقا شما اگر دلتون می‌خواهد به موسیقی‌ گوش کنید، ولی‌ حق ندارید دیگران را به آن دعوت کنید. کی‌ گفته که نظر شما حق است که برای دیگران تکلیف تعیین می‌کنید؟

حامد

مریم خانم، فکر نمیکنم کسی را دعوت به شنیدن موسیقی کرده باشم ولی متاسفم که هموطنانی چون شما چشم بسته و کور کورانه یا از روی نا آگاهی از سخنان یا دستوراتی که اصلآ صحت آن مشخص نیست پیروی میکنند. مثلآ نویسنده مقاله گفته موسیقی فساوت قلب میاورد! اعصاب را ضعیف میکند! عمر را کوتاه میکند! و… آیا شما این حرفها را قبول میکنید؟ اگر اینطور است فکر کنم بهتر باشد دیگر با هم سخنی نداشته باشیم.

امیریان

دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبیا) می گوید: موسیقی علاوه بر این که سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می کند. عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از حد طبیعی در جلد می نماید که بسیار زیانمند است. کانت (فیلسوف مشهور آلمان) می گوید: موسیقی اگر از همه هنر ها مطبوعتر است ، ولی چون چیزی به بشر نمی آموزد از همه هنرها پست تر است. دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک و رئیس کلینیک سردرد) او با کمک دستگاهای الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار به دست آورده است ثابت کرده است یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردرد های عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است مخصوصا برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند. دکتر رابرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس) اطفال در رحم مادر تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زیاد می شود. این حالت از شش ماهگی به بعد است. دکتر اوریزن اسموت مارون: هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است هنرمندان اغلب به علت سکته… ادامه »

...

علامه محمد تقی جعفری (ره) در مورد ضررهای موسیقی چنین گفته است:

۱- ایجاد عدم تعادل و توازن بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک
۲- عامل ایجاد مرض مانی (نوعی جنون است که درجات متعددی دارد)
۳- مرض سکلموتیمی
۴- کوتاهی عمر
۵- مرض پارانویا
۶- ضعف اعصاب
۷- اختلالات دماغی (اغتشاشات مغزی، هنجانات روحی-جنون)
۸- تاثیرات قلبی
۹- واسطه انتحار و خودکشی
۱۰- بیماری فشار خون
۱۱- عامل فحشا
۱۲- تضعیف و تضییع حس شنوایی
۱۳- تضعیف و تضییع حس بینایی
۱۴- هیجان
۱۵- سلب اراده و شکست شخصیت
۱۶- سلب غیرت
۱۷- عامل جنایت
۱۸- جلب توجه غیر طبیعی
۱۹- از دست دادن نیروی فکری
۲۰- تضییع نیروی قضاوت
۲۱- افسردگی و خمودگی
۲۲- تهییج عشق
۲۳- شکست عمر و جوانمردی
۲۴- زنجیر بردگی
۲۵- روش لغو
۲۶- اتلاف وقت

صاحب

با سلام شهید مطهری هم با حاج فردوسی موافق است
شهید مطهری (ره) در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام، در این زمینه می نویسد: مسعودی می‌گوید؛ در زمان عبدالملک یا یکی دیگر از خلفای بنی امیه که لهو و موسیقی خیلی رایج شده بود؛ خبر به خلیفه دادند که فلان کس خواننده است و کنیز زیبایی دارد که او هم خواننده است و تمام جوان های مدینه را فاسد کرده و اگر به کار او نرسید این زن تمام مدینه را فاسد می‌کند. خلیفه دستور داد که غُل به گردن آن مرد انداختند و آن ها را به شام بردند. وقتی به حضور خلیفه نشستند آن مرد گفت: معلوم نیست آنچه او می‌خواند غِناء باشد و از خلیفه خواست که خودش امتحان کند. خلیفه دستور داد که کنیز بخواند او شروع به خواندن کرد. کمی که خواند دید سر خلیفه تکان می‌خورد کم کم کار به جایی رسید که خود خلیفه شروع کرد به چهار دست و پا راه رفتن و می‌گفت: بیا جانم بر این مرکوب خودت سوار شو … بعد شهید می‌فرماید: واقعا موسیقی قدرت عظیم و فوق العاده‌ای مخصوصا از جهت پاره کردن پرده تقوا و عفت دارد

بی نام

رسول خدا (ص) : موسیقی مقدمه نزدیک شدن زن و مرد از راه زنا است. جامع الاخبار ، مستدرک الوسائل کتاب تجارت ، بحارالانوار جلد ۷۳ صفحه ۲۴۷

قادری

یکی دیگر از عوارض موسیقی پیدایش بیماری فشار خون است که البتّه این هم عوامل مختلفی دارد و موسیقی یکی ازآن عوامل است. این مسئله را پزشکان با بررسی های خود دریافته اند و به کسانی که با موسیقی و سروصدای زیاد در ارتباط اند در مورد عوارض آن هشدار داده اند. دکتر «گورلدواین» پس از مطالعات زیاد به این نتیجه رسید که رادیو، علّت اساسی فشارخون به شمار می رود و برای اطمینان از این موضوع بازوبند فشار خون را به خود بست و این نتیجه بدست آمدکه هرقدر انسان از یک قطعه موسیقی بدش بیاید، همان اندازه فشار خون او بالا می رود ، دکتر «واین» از تغییر فشار خون در اثر شنیدن چند قطعه موسیقی درتعجّب بود و بالأخره برای این که دچار خطر رادیو نشود رادیو را خاموش کرد.از همه مهمتر مشاهده حالات روانی خود موسیقی دانان است که بزرگترین نمایش تجربیات و آزمایش های علمی و عملی است که زیان موسیقی را در این قسمت برای ما تشریح می کند ، زیرا آنها به تدریج ،گرفتار اختلالات عصبی و حسّاسیّت های بی جا شده و در نتیجه، اغلب دچار انقباض عروق و فشارخون و سکته های مغزی گردیده و حتّی بعضی ها در هنگام نواختن… ادامه »

فردین

موسیقى غذاى روح است حتى در کشور هاى غربى موسیقى درمانى رایج است، موسیقى تاثیر بسزایى در زندگى انسان دارد به طبیعت که نگاه کنى تمام ان از هارمونى و نظم صداهاست اگر تو فیلم ها موسیقى نباشه ۵٠٪ جذابیت فیلم از بین میره
مثل فیلم رومئو و جولیت ، پاپیون ، پدرخوانده ، میشل استروگف، ….

سمیرا

غذا بله غذای فاسد من خودم آهنگساز هستم از وقتی وارد عرصه موسیقی شدم دچار افسردگی و مشکلات روحی روانی که باعث شد چندین دفعه خودکشی ناموفق رو تجربه کنم از وقتی موسیقی رو گذاشتم کنار حالم به شدت بهتر از قبل شده دلیل علمی پزشکی هنوز برای بیماری موسیقی کشف نشده امیدوارم تجربه من بدرد بشریت بخوره و به آگاهی برسی

علی

من هم یک یک ماهی میشه موسیقی رو به امید خدا کنار گذاشتم واقعا داشت داغونم میکرد امیدوارم بتونم بقیه ی عادت های بدم رو هم کنار بگذارم البته خدا هم باید همه رو کمک کنه تا بتونن.

مریم

من وقتی موسیقی را کنار می گذارم اعصابم خیلی آرام است و شاد هستم اما به محض شروع کردن همش اعصابم خورد است وافسردگی میگیرم.امیدوارم بتونم از این اعتیاد نجات پیدا کنم

بانو

موسیقی امروز : صدای مجازی است که انسان را از زمان و مکان خود به زمان و مکان های ناشناس میبرد و به نوعی انسان فرمان و اختیار وجودش را به او میسپارد.
گاه شاد میکند گاه غمگین گاه میرقصاند گاه میترساند و … و حجمی از هیجان و فشار عصبی بر اعصاب و روان انسان وارد میکند.
موسیق اگر مفید بود و لازم برای زندگی ، خداوند آنرا از واجبات یا مستحبات در قرآن آورده و به پیامبر دستور میداد بساط آن را بگستراند .
موسیقی ظاهری جذاب و دلفریب دارد اما بسیار مخرب

زهرا

در تاکید کلام حاج فردوسی این حدیث کفایت میکند
به همین جهت امام صادق(ع) فرمود: «بَیتُ الغِناءِ لاتُؤمَن فیه الفُجعَه وَ لاتُجابُ فیه الدّعوَهُ وَ لایَدخلُه؛ خانه ای که در آن غنا (موسیقی) باشد از بلای ناگهانی(همچون سکته و …) در امان نیست و دعا در آن مستجاب نمی شود و ملائکه (نیز) در آن داخل نمی گردد».(کافی، کلینی، ج۶، باب الغناء)

یاسین

یکی از عمده ترین عوامل کوتاهی عمر افرادی که مبتلا به استماع موسیقی و ترانه هستند
همین استماع موسیقی است، شاهد زنده آن کوتاهی عمر اکثریت قاطع موسیقیدانان و
نوازندگان است که حداکثر عمر آنها از ۵۹ سال نگذشته و حداقل آن ۲۷ سال است.

ستاره

این همه ایات صریح در مورد گناهان کبیره در قران اومده همه رو نادیده گرفتین چسبیدین به موسیقی . با این استدلان ضعیفتون که چندتا موسیقی دان زود مردن . پس رانندگی هم حرامه چون خیلی از اونا تو جوونی تصادف میکنن و…

دلارام

البته این مطلب کاملا صحیح نیست، چنانچه افرادی نظیر استاد شجریان الان ۷۰ سال دارند، امثال این افراد در جامعه موسیقی کشور کم نیستند، آماری که در این مطلب آورده شده، مصداق مجاز جزء به کل است، چنانچه بسیاری از دانشمندان نیز در سنین پایین فوت نموده اند. البته قصد ندارم اثر موسیقی را بر سیستم عصبی زیر سوال ببرم، ولی بررسی آن با چنین آمار ضعیفی دور از انتظار است
با تشکر

حمید

استاد بهاری در سن ۹۰سالگی فوت شدند-استاد جلیل شهناز متولد ۱۳۰۰ است و هنوز زنده است-استاد کسایی متولد ۱۳۰۳ است و زنده و سالم است-استاد شجریان و استاد ناظری هم با سن بالا در سلامت کامل هستند-استاد هرمزی با سنی نزدیک به ۹۰ سال فوت شدند همینطور استاد عبادی.پس شما خیلی زود قضاوت می کنید.موسیقی برای زندگی و روحیه لازم است.

شهریار

اشتباه نشه این موسیقی دانان که طول عمر کوتاهی دارن اغلب موسیقی دانان موسیقی های غیر هارمونیک هستند.ولی موسیقی های هارمنیک نیز وجود دارد که نه تنها ضربه نیستند و آسیبی به اعصاب نمیرسانند بلکه آرامش بخش نیز هستند که بیشتر استادان موسیقی ایرانی در رشته ی موسیقی های هارمونیک فعالیت دارند و نمونه ای از این موسیقی ها:همایون ایرانی و حجاز عربی است (بهتون پیشنهاد می کنم اینا هم امتحان کنید)

رویا

سلام قبل ازاین که نظرمو بیان کنم باید بگم که من هروقت در یک موضوع مطالعه زیاد و معلومات داشته باشم نظر می دم برخلاف… اول از همه تحقیقاته شما ضعیفه مثلا نگقتین که چند % موسیقی دان ها عمر کوتاهی داشتن ثانیا هرچیزی پیش از حدش ضرر داره بدون هیچ گونه استثنایی ثالثا خیلی از موسیقی دان های بزرگ مثل ولفگانگ آمادئوس موتزارت —–نیکولو پاگانینی و … شدیدا به شراب خواری مواد مخدر تفریحات ناسالم و چیزهایی از این قبیل می پرداختند رابعا من اولین باری که با موسیقی کلاسیک آشنا شدم ۱۷ سالم بود اگر درست یادم باشه یا آهنگ ۴ قو بود و یا چندتا از عظیم ترین شاهکار های بتهوون و موتزارت من الان یه چند دقیقه هست که می خوام احساسات اون لحظه رو براتون توضیف کنم ولی نمی تونم فقط می تونم بگم دنیایی که من دیدم چیزهایی که حس کردم جاهایی که رفتم غیرقابل توصیف بود حتی اگه همه ی کلمات دنیا جمع بشوند بازهم در وصف ناتوانند حتی من یک مدت شگفت زده بودم که چرا بعضی ها این رو حرام می دونن و بالاخره فهمیدم چون که ناشناخته ست برای موسیقی کلاسیک باید افکار رو شل کرد و اجازه داد که… ادامه »

بهرام

دوست گرامی، اولا جدای از بررسی مضرات موسیقی، می دانیم که خیلی از اشکال موسیقی از نظر شرعی حرام است و این حرمت با توجه به علم و حکمت خداوند است. در واقع می توان چنین برداشت کرد که با توجه به علم واسع خداوند و آفرینش انسان که توسط خداوند است او انسان و مصالح و مفاسد او را می شناسد و می داند که چه چیزی برای او ضرر دارد و چه چیزی نفع دارد و بر طبق همین نکته موسیقی را حرام کرده است. این قاعده که فرمودید هر چیزی کمش مضر نیست و مفید است و افراط در آن مضر است، کلیت ندارد. بلکه برخی چیزها کمشان نیز مضر است مثل سیگار و برخی چیزها زیادش نیز مفید است مثل عبادت یا طلب علم. و البته برخی چیزها مثل مواد مخدر و شراب اگرچه قران در مورد شراب می فرماید منافعی دارد ولی مضرات آن بیشتر است و بخاطر همین بیشتر بودن مضراتش حرام شده است. پس اولا چیزهایی داریم که حتی کم آن مضر است و در مورد چیزهایی که کم آن مضر نیست هم اگر همین کم، زمینه برای زیاد شدن و مضر شدن باشد، مصرف کم نیز جایز نیست. مثلا در مورد برخی… ادامه »

سجاد

سن عده ای از موسیقی دان های ایرانی،
جلیل شهناز( ۹۲)،علی اصغر بهاری(۹۰)، فرامرز پایور( ۷۷)، موسی معروفی( ۷۶)، علینقی وزیری( ۹۳)، مرتضی نی‌داوود( ۹۰)، اَدیب خوانساری( ۸۱)، جواد بدیع‌زاده( ۷۷)، غلامحسین بنان( ۷۴)، حسن کسائی( ۸۳)، محمد اسماعیلی( ۸۲،در قید حیات)، محمد موسوی( ۸۱،در قید حیات)، قربان سلیمانی( ۸۸)،اقبال آذر( ۸۶)، حسن ناهید( ۸۴،در قید حیات)، اکبر گلپایگانی( ۸۳،در قید حیات)، نورعلی برومند( ۷۰)، جلال ذوالفنون(۷۴)،محمدرضا لطفی( ۶۸)،میرزا عبدالله فراهانی( ۷۵)،حسین علیزاده( ۶۶،در قید حیات)، محمدرضا شجریان(۷۶،در قید حیات)، هوشنگ ظریف( ۷۹،درقید حیات)،رحمت الله بدیعی( ۸۱،در قید حیات)، عبدالوهاب شهیدی( ۹۵،در قید حیات)،جواد معروفی( ۸۱)،جلال الدین تاج( ۷۸)،جهانگیر ملک( ۷۰)،ابوالحسن اقبال آذر( ۱۰۷)،مجید کیانی( ۷۶،در قید حیات)،داریوش صفوت( ۸۵)،علی تجویدی( ۸۶)،

سینا

عمر متوسّط انسان، حدود ۱۲۰سال می باشد ولی علل وعوامل مختلفی درکاهش یا افزایش این مقدار مؤثر است . عواملی چون تغذیه،تفریح ،خنده،گناه و…امام صادق (ع ) می فرمایند: «بَیتُ الغِنا لا تؤمنُ فیهِ الفَجیعهُ وَ لاتُجابُ فیه الدَّعوَهُ وَلایَدخُلُهُ المَلَکُ «خانه ای که در آن غنا باشد، از مرگ و مصیبت دردناک ایمن نیست و دعا در آن به اجابت نمی رسد و فرشتگان وارد آن نمی شوند».طبق یافته های دانشمندان نیز از جمله عوامل کاهش طول عمر انسان، سرو صداها و صدای موسیقی می باشد به طوری که اکثرموسیقی دان ها به نصف عمر طبیعی هم نرسیده اند و بعضاً با عوارض و مرگ ناگهانی از دنیا رفته اند، حتّی در قرون قبل هم که مردم از این آلودگی ها به دور بوده ودارای عمرهای طولانی بوده اند، کار گزاران موسیقی ازعمرطبیعی محروم بوده اند. آمارهایی که در این زمینه اعلام شده است مؤیّد این مطلب است که نوع موسیقی دانان، دارای عمرهای کوتاهی بوده اند و ما دراین نوشتار به جهت اختصار ، فقط به ذکر نام برخی از این موسیقی دانان بسنده می کنیم تا فقط شواهدی بر این مطالب ذکر شده، ارائه شده باشد و عزیزان را جهت اطّلاعات بیشتر به کتب مربوطه ارجاع می… ادامه »

لمییا

توجه دقیق به بیوگرافی موسیقی دانان مشهور نشان میدهد که در دوران عمر به تدریج دچار ناراحتی های روحی گردیده اند تا آنجا که رفته رفته اعصاب خود را از دست داده و عده ای مبتلا به بیماریهای روانی شده و گروهی مشاعر خود را از کف داده و به دیار جنون رهسپار شده اند . دسته ای فلج و ناتوان گردیده بعضی هنگام نواختن موسیقی درجه ی فشار خون شان بالا رفته و دچار سکته ی ناگهانی شده اند.

لاله

با توجه به دریافت داده های متون اسلامی و دانش پزشکی (موسیقی درمانی) ۱. موسیقی نه مطلقا حرام و نه مطلقا حلال است. ۲. موسیقی با نظر کارشناسان علم طب می تواند شفابخش باشد. ۳. موسیقی طبیعی مفید و حلال است. ۴. موسیقی مصنوعی در صورت همگان بودن با موسیقی طبیعی بر اساس نظر کارشناسان دارای ثمرات شفابخش و حلال می باشد. ۵. با توجه به اینکه موسیقی در برخی از موارد حرام نیست، ساخت و نگهداری آلات آن حلال و جایز است.

انسان های امروزی بیشتر روی مسایل ساینسی و تجربی حرف میزنند تا روی مسایل مذهبی که سوال برانگیز اند.
بیشتر دلیل فواید شنیدن موسیقی را میتوانید روی لینک های ذیل بخوانید.

https://www.quora.com/What-are-scientifically-proven-advantages-and-disadvantages-of-listening-to-music

https://liveforlivemusic.com/features/10-positive-benefits-of-listening-to-music-according-to-science/

Sahar.sj

ولی موسیقی امروزه برای جوونا یه جور سرگرمیه که مدتی به مشکلاتشون فکر نکنن و روحشون اروم بشه و به نظر من یه نیازه که نمیشه نادیده گرفتش

ابونصر محمد بن محمد فارابی

حضرت والا اقلاً اگر نقدی به موسیقی وارد می نمایید خودتان از آن در کانال آپارات تان بهره مند نشوید.. به کلیپ شهید مطهری توجه کنید که با صدای دلنشین(ببخشید لهو و لعب!!) استاد ناظری تاثیرگذاری اش دو چندان شده است!!!!!
امان از این همه……..!!!!!

اگر به حدی از عرفان برسیم که موسیقی بر ما تاثیر نداشته باشد باز هم حرام است ؟

https://www.azangoo.ir/blogs/وبلاگ/۲۸۹-اگر-در-سه-روز-پیاده‌روی-اربعین-شرکت-نکنم؛-چه-جوابی-دارم-بدهم؟.html

با سلام

http://fasa1395.parsiblog.com
مطالب شما بسیار تاثیر گذار است. تا جایی که دیگران را ترغیب می کند در این خصوص بیشتر تحقیق کنند و مطالب جالب تری بیاموزند.

علی

لهو و لعب مایه تضعیف شدن ایمان انسان می شود. قال علی(ع): «مجالس اللهو تفسد الایمان»(۹) جلسات لهو سرگرمی ناروا دل آدمی را فاسد می کند.

امام صادق(ع) فرمود: «یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا» (۱۰)؛ «شیعیان ما در شادی ما شاد و در اندوه ما غمناک هستند.»

در بیان دیگر پیامبر اکرم(ص) نقل شده که: «افضل الأعمال بعد الصلاه ادخال السرور فی قلب المؤمن بمالا اثم فیه(۱۱) و چنان که فرموده اند هرکس شیعیان ما را شاد بسازد ما را خشنود ساخته است. بنابراین، اصل شادی و سرورنه تنها نکوهیده نیست بلکه مورد تمجید است.

حسن

من هم با نظر شما دوست عزیز کاملا موافقم و به نظر من هم اصل شاد کردن دل مومن و اینکه ادمی با گوش دادن به موسیقی از خود بی خود نشه و اثرات بدی بر روی انسان و عقل او نزاره و اینکه خداوند هم شاد کردن دل مومن رو دوست داره و طبق اون چیزی که من تحقیق کردم در طبیعت هم موسیقی های طبیعی یافت میشه مثل صدای پرندگان خوش اواز و یا اینکه ایات قران هم یه جورایی اهنگین هست و به دل ادمی میشینه و از اون لذت میبره و این ایات بر روی روح و جسم ادمی اثر باور نکردنی میزاره و این ماجرا از زمان های قدیم وجود داره از زمان پیامبر اسلام که وقتی ایشان قران را قرات میکردن به دل کافران ترس و واهمه ای می افتاد که مبادا کسی این ایات رو بشنوه و مسلمون بشه و روایت هس که هر کس به زیارت کعبه می امد کافران افرادی رو در انجا در حال طواف بودن رو دور میکردن که مبادا صدای قران خواندن پیامبر رو بشنون و به ایشان نزدیک بشن و به دین اسلام روی بیارن

0000

با عرض سلام و تشکر از سایت خوب حاج فردوسی دات کام
حضرت میفرماید : کفی بالمرء غفله ان یصرف همته فی ما لایعنیه
در غفلت مرد (انسان) همین بس که همتش (وقتش و زندگی اش ) رو صرف چیزی کنه که ضروری اش نیست (لهویات)

الهه

حضرت علی(ع) فرمود: دورترین انسان از (رحمت) خدا کسی است که: سرگرم به شنیدن غناء باشد (یکی از مصادیق لهو، غنا است). توجه: لهو، اختصاص به غنا ندارد و هرگونه سرگرمی غیرمجاز و نامشروع را شامل می گردد. در حدیث آمده است: «لهو المؤمنین فی ثلاث: التمتع بالنساء و مفاکهه الاخوان، وصلاه اللیل»(۷) «سرگرمی سالم انسان های با ایمان در سه چیز است. کامگیری حلال از زن، شرکت در جلسات دوستان، و انجام نماز شب»

ناشناس

موسیقی برای بسیاری از ما حکم آب حیات را پیدا کرده است به گونه ای که در هر حال گوش خود را دربست در اختیارش گذاشته ایم هنگام راه رفتن،خوابیدن،کار کردن،رانندگی،آشپزی و… .

اگر کسی ما را از گوش دادن به موسیقی بر حذر دارد ترش کرده و عصبانی میشویم و هزار و یک توجیه برایش می آوریم .

با وجود اینکه اسلام عزیز مکررا از موسیقی و عادت کردن به آن ما را بر حذر داشته است اما ما هرگز توجهی نداریم چون تصور ما این است که در این زمان نمی شود موسیقی گوش نداد ، البته این حرف درستی نیست پس اگر ما هم چنین تصوری داریم بهتر است عواقبش را هم بدانیم تا ببینیم آیا ارزشش را دارد که برای لحظاتی خوش بودن آن هم نه خوشی واقعی بلکه برای لحظاتی فریب این همه زیان ببینیم .

3232

موسیقی که انسان رو به کمال برسونه وجود نداره چون اگه وجود داشت خدا مانند نماز و روزه و شب زنده داری در قرآن به انسانها یادآوری میکرد و اهل بیت به جای توصیه به نماز اول وقت به موسیقی توصیه می کردند ولی روایات مخالف این هستند.

گمنام

حضرت صادق (ع) : شخصی به امام صادق (ع) گفت مبتلا به مرضی هستم که هر وقت شدت می کند قدری شراب می نوشم دردم ساکن می شود؟ پس حضرت فرمودند:این کار را نکن و شراب نیاشام زیرا در حرام خدا شفا نیست پس جز این نیست که این مرض و درد تو القائی از ناحیه شیطان است و می خواهد تو را به حرام بیندازد پس اگر شیطان از شراب خوردنت نا امید شود دردت بر طرف می شود.
وسائل الشیعه جلد ۱۷ صفحه ۳۰۰

ستاره

من اول هم به این حرف ها را قبول نداشتم و دقدقه ی زندگی این بود که چرا اسلام موسیقی رو حرام کرده اما یکجا خوندم که خیلی چیزها روی ارایش و نحوه قرار گیری مولکول های اب تاثیر میی گگذاره مثل افکار منفی که باعث زشت شدن و سیاه مولکول های اب می شه یکی افکار مثبت که باعث زیبا شدن مولکول اب میشه یکی دیگر هم صدای قرآن که باعث زیبا شدش میشه یکی هم موسیقی بود که ه باعث زشت شدن مولکول اب میشه حالا فرض کن دو سوم بدن ما آبه بعد گوش دادنش چه تاثیرتی روی بدن می گذاره

ناشناس

به نظر بنده موسیقی اگر در جهت فطرت و خود عالی انسانی باشد و ایجاد حرکت بسوی خود عالی داشته باشد به مقداری که افراط نشود خیلی هم مناسب است اما افراط در موسیقی همانطور که شاهد آن هستیم انسان را از خدا و از خود انسانی غافل می کند.

ناشناس

عالی ومنطقی و تاثیرگذار بود برای آنان که در برابر هوای نفس خود توانمندند و امر خدا را به خوشی های کاذب خود ترجیح میدهند و کارناپسند خود را توجیه نمی کنند.
متشکرم از حضرت حاج فردوسی

مهدیه

با عرض سلام خدمت همه دوستان اهل بیت(علیهم السلام) همیشه بحث موسیقی یک بحث داغ و تمام نشدنی برای همگان بوده است. ما طرف حسابمان باکسانی است که قرآن و اهل بیت را به عنوان تنها مراجع صدور احکام می دانند که در دوران غیبت امام عصر (روحی فداه) به فرموده خود امام این وظیفه بر عهده روات احادیث که همان فقهای امت هستند گذاشته شده است وایشان هم طبق همان منابع فتوا صادر می کنند دوستان وقتی روی یک چنین مبحثی اینقدر حرف و حدیث است و باز هم تشخیص آن مشکل می شود بهترین کار رها کردن آن است که همانا انسانی که اهل ورع است در شبهات توقف می کند و این به مانند کسی می ماند که غذایی را که هر کسی در مورد آن نظری می دهد نمی خورد وبرای حفظ سلامتی از آن پرهیز می کند ، پس چطور از عملی که با فردای روز حساب ما سروکار دارد اینطور بی محابا برخورد می کنیم. نکته دیگر که به عقل ناقصم رسید که تذکر دهم این مورد است که ما پیروان اهل بیت (علیهم السلام) باید در زندگی خویش به ایشان اقتدا کنیم و ببینیم آنها چه اعمالی را انجام و از چه کارهایی… ادامه »

ناشناس

باسلام
من از وقتی موسیقی گوش نمی کنم و موزیک ویدئو نگاه نمی کنم قلبم پر از آرامش شده . نسبته به گذشته که گوش می کردم و نگاه می کردم واقعا پشیمانم چون فقط اتلاف وقت بود و از همه بدتر تشویق به گناه .
مطالب بسیار اموزنده بود

لیلی

خیلی ممنون واقعا کمکم کرد من قبلا زیاد از حد به موسیقی علاقه داشتم ولی چند روزی است کمتر گوش می کنم واقعا از نظر روحی تغییر کرده ام و حالت کسلی و بی حوصه بودنم بهتر شده است .
متشکرم از منهاج فردوسیان

doc

موسیقی یعنی هنر بیان احساسات انسانی از طریق صدا و اگر شما کمی در مورد ذات موسیقی تحقیق میکردید متوجه میشدید که فطرت پاک موسیقی جز برای ارامش دادن یا هم دردی نیست ، معتاد نمی کند و هیچ ربطی به این سبک های بیفایده امروزی ندارد موسیقی، ایرانی دنیایی از عرفان را در خود جا دادا و از هر گونه وسله ای مبراست احتمالا این را پخش نخواهی کرد ولی بدان موسیقی نشان فرهنگ و آرمان های یک کشور است مثل سرود ملی کشورمان که حس زیبای قدرت را در ما ایجاد میکند با تشکر

احسان

هر انسانی که سلامت جان وروح انسانی برایش دارای اهمیت باشد حتی حرف کودکی خردسال را که می گوید روی فلان غذا ادرار کرده مهم می داند و لااقل تحقیق می نماید.روایات امامان که مراجع تقلید از روی آنها استنباط حرام بودن غنا را می نمایند قطعا از حرف فلان کودک خردسال با اهمیت تر است و صد البته سلامت روح از سلامت جسم دارای اهمیتی بیشتر.

مهدیه

با سلام
هنگامیکه در زمان امام صادق (ع) مردم اعمال حج را انجام میدادند و مردی آنها را مسخره کرد، امام (ع) فرمودند: اگر آخرتی در کار نباشد ما و شما یکسان هستیم و اگر آنها کار بیهوده ای انجام دهند ضرری نکرده اند، اما اگر آخرتی باشد این شما هستید که ضرر کرده اید…حالا من اگه موسیقی گوش ندم نمی میرم … اگه موسیقی مفید باشه (که نیست) پس ما و شما یکسانیم اما اگه برعکسش باشه کی ضرر میکنه؟

منا

دکتر« دلف‌آدلر» پرفسور دانشگاه‌ کلمبیا می‌گوید:
بهترین ‌و دلکش‌ترین ‌نواهای ‌موسیقی ‌شوم ‌ترین‌ آثار راروی ‌سلسله ‌اعصاب ‌انسان ‌باقی ‌می‌گذارد. اصولاً شنیدن ‌موسیقی ‌و کنسرت ‌در اعصاب‌ یک ‌نوع ‌اثر تخدیری ‌ایجاد می‌کند که ‌نجات ‌از آن ‌مشکل ‌است‌.

sib

حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: کسی که از غنا دوری کند در عوض، درختی در بهشت هست که وقتی خداوند دستور میدهد باد آن را به حرکت در آورد. نغمه خوشی از آن درخت بهشتی بلند می شود که مانند آن را تا به حال نشنیده است، و کسی که از غنا اجتناب نکند آن صوت زیبا را نمی شنود.