۱۷ شهریور

آشنایی با منهاج فردوسیان

این کتاب برای آنان که می‌خواهند به درستی با این نظام تربیتی منهاج فردوسیان آشنا شوند، مفید است.

مقدمه:
این مقدمه را اختصاص می‌دهم به بیان اموری که مرا بر آن داشت تا اثر مستقلی برای آشنایی با منهاج فردوسیان بنویسم. این امور عبارتند از:
۱. چندین سؤال در باره‌ی نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان وجود داشت که به صورت مکرر و از سوی افراد مختلف پرسیده می‌شد. لازم بود یک بار برای همیشه به این سؤالات پاسخ داده شود. لذا این سؤالات به همراه جواب‌هایش به این مجموعه افزوده شد تا به راحتی در دسترس اصحاب منهاج فردوسیان قرار داشته باشد.
۲. برخی افرادی که مطالعاتی در سایر طریقت‌ها و برنامه‌های تربیتی دارند، با دیدن برخی شباهت‌ها بین منهاج فردوسیان و آن برنامه‌ها، خواستار شفاف شدن مرزهای منهاج فردوسیان با آن برنامه‌ها بودند. بدین منظور، فصل خاصی اختصاص یافت.
۳. برخی سؤالات از سوی اصحاب منهاج فردوسیان مطرح می‌شد که به صورت مستقیم در باره‌ی برنامه‌ی تربیتی منهاج فردوسیان نبود ولی به نحوی مرتبط با مباحث تربیتی می‌شد و دانستن جوابش در مواری می‌توانست راهگشای اصحاب منهاج فردوسیان باشد. این سؤالات نیز به این مجموعه افزوده شد.
۴. اشکالات و ایرادهایی بر برنامه‌ی تربیتی منهاج فردوسیان مطرح می‌شد که پاسخ دادن به آن لازم بود. مجموعه‌ی این اشکالات به همراه پاسخ هر کدام، به این کتاب افزوده شد.
۵. اشکالاتی بر اینجانب مطرح می‌شد که شایسته بود بدان‌ها پاسخ داده شود، هر چند با رفتنم، این اشکال و جواب‌ها بی‌محل خواهد شد. این اشکالات نیز به همراه جوابش به مجموعه‌ی حاضر افزوده شد.
با این توضیح، روشن ‌می‌شود که این کتاب، شاه‌کلید آشنایی با ریشه‌ها، ساقه‌ها و شاخه‌های درخت تناور منهاج فردوسیان است.
مطالعه‌ی دقیق و عمیق این کتاب، می‌تواند تصویر کامل و همه‌جانبه‌ای از این برنامه‌ی تربیتی ارائه دهد و یاور خوبی برای علاقه‌مندان به تحقیق علمی در باره‌ی منهاج فردوسیان باشد.

فهرست این کتاب را رایگان از «ایــنــجــا» دریافت کنید

قیمت: ۲۱ هزار تومان

خرید از گزینه‌ی زیر، به منزله‌ی قبول شرعی شرط ضمن عقد خرید است. .

*****

برای بازدید از «فروشگاه آثار تربیتی حاج فردوسی» کلیک کنید

کلمات کلیدی: , , , ,

9
دیدگاه

9 نویسندگان
0 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
3 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:

[…] اصحاب منهاج فردوسیان، درجاتی برشمرده‌ایم که در کتاب «آشنایی با منهاج فردوسیان» به تفصیل، بیان شده است. امید رسیدن به درجه‌ی سابقون، […]

معصومه

سلام در پاسخ به خانم فاطمه داوری که در مورد “منهاج” توضیح خواسته بودن، من لغت نامه ها رو نگاه کردم، در مورد این کلمه اومده: منهاج . [ م ِ ] (ع اِ) به معنی منهج . (منتهی الارب ). راه روشن . (ترجمان القرآن ). راه گشاده . (آنندراج ). راه راست و گشاده . (غیاث ). راه فراخ . ج ، مناهیج . (مهذب الأسماء). راه روشن و پیدا. (دهار). راه پیدا و گشاده . ج ، مناهیج .(ناظم الاطباء). طریق واضح . (اقرب الموارد). طریق واضح . راه پیدا و گشاده . نهج . منهج . راه فراخ . راه دین . ج ، مناهج . (یادداشت مرحوم دهخدا) : لکل جعلنا منکم شرعه و منهاجاً. (قرآن ۴۸/۵). … و قصد علی منهاج سلفه الصالح . (تاریخ بیهقی چ ادیب ص ۲۹۹). جاه را صدر تو منظورترین پیشگه است جود را بزم تو مشهورترین منهاج است . مسعودسعد (دیوان چ رشید یاسمی ص ۶۰). اصحاب اطراف بر منهاج عبودیت و به التزام حمل و اتاوت و اقامت رسوم خدمت استادگی نمودند.(ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ ۱ تهران ص ۴۶). بر آن منهاج که فرمان بود پیش گرفت . (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ایضاً ص ۶۸). و… ادامه »

فاطمه داوری

اگر میشه درباره ریشه کلمه منهاج توضیح دهید با تشکر

سعیدی

عالی

سعیدیاوری

چقدر خوب که اشکالات رو توضیح دادید و یکسری تردید ها را بر طرف کردید

محسن احمدی

متن روان و ملموس بود ممنون

قاسم

روان و زیبا

سینا

یک مقدار مطالب سنگین است و ملموس نیست

hadi

سلام بسیار عالی بود. استفاده کردم