20 جولای

میزان تأثیر گناه بر ثواب

سؤال: وقتی گناه می‌کنیم، چه مقدار از ثوابمان کم می‌شود؟ لطفاً با ذکر مثال و مفصل بیان فرمایید.

جواب: میزان تأثیر گناه بر ثواب، به میزان تأثیر آن بر سیر تکاملی است. به عبارت ساده، هر مقدار که گناه بتواند شما را از مسیر تکامل، باز بدارد، به همان مقدار از ثوابتان را کم کرده است. گناهان کبیره،‌ اثر تخریبی بیشتری نسبت به گناهان صغیره دارند و در میان گناهان کبیره، اثر تخریبی برخی، از برخی دیگر بیشتر است. مثلاً آدم‌کشی، زنا، موسیقی و شرابخواری از گناهان کبیره شمرده شده است ولی کسی که انسانی را بدون اجازه‌ی شرعی بکُشد، بسیار بدتر از کسی است که موسیقی بزند و کسی که زنا کند، روح ایمان در آن حال از او جدا می‌شود ولی بعد از عمل،‌ به او بر می‌گردد در حالی که شرابخوار، تا چهل روز، نمازش قبول نیست و اثر شراب در مغز استخوانش باقی می‌ماند.
پس منهاجی باید با عزم عالی و اراده‌ی آهنین، تمام گناهان را ترک کند و با دقت زیاد، مراقب نفس و شیطان باشد تا او را به گناه آلوده نسازد. برای نجات از تمام گناهان، کافی است قوانین عملی طبقات اول تا چهارم را مراعات کنید تا با خیال آسوده، دامن جانتان از زنگار هر معصیتی پاک گردد و پاک بماند.
البته در پاره‌ای موارد، بر طبق مصالح عالیه‌ای که رب العالمین صلاح می‌داند، بنده‌اش را به گناهی گرفتار می‌سازد تا او را از درون بشکند و جلو مغرور شدنش را بگیرد. گناهی که انسان را از غرور و عجب باز بدارد و او را در اصلاح دیدگاه‌ها و اعمالش یاری رساند، نوعی تجربه است. البته این سخن، به این معنا نیست که برخی گناهان را انجام دهیم تا به عُجب نیفتیم یا تجربه‌ی معنوی و دینی‌ای کسب نماییم! بلکه به این معنی است که هر گاه خدای تعالی صلاح بداند، زمینه‌ای فراهم می‌سازد که مثلاً جوان بر اثر فشار شهوت جنسی، دچار خودارضائی شود و در نتیجه، از خودش متنفر گردد و بی‌تابانه روی به درگاه حق تعالی بیاورد و از کرده‌ی خویش، اشک ندامت بریزد و حلقه بر درگاه غفاریت خیر الغافرین بکوبد. در برخی روایات شریفه آمده است گناهی که انسان را بشکند و موجب فرارش به ذیل الطاف رحیمیه‌ی الهیه گردد، برتر از عمل خیری است که موجب غرور گشته و منتهی به شرک خفی شود.
در مراتب بالاتر نیز این لغزاندن‌‌های مصلحتی هست؛ مثل این که کاری می‌کند تا بنده‌اش دچار خواب سنگین شده و نماز شب و حتی نماز صبحش قضا گردد تا این محرومیت، مانند نارنجکی که داخل تانک می‌اندازند، او را از درون،‌ تهی کرده و خیالات و اوهامش را خاکستر سازد. او که تا دیشب فکر می‌کرد بنده‌ی رستگار و رهیده از نفس و شیطان است، به یکباره با قضا شدن نماز شب و عقب ماندن از قافله‌ی عاشقان درجات عالیه، در خود می‌شکند و می‌فهمد که بی‌عنایات حق تعالی، هیچ است و «اگر نازی کند در هم فرو ریزند قالب‌ها».

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

10

 
 
 
3 نویسندگان
7 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
7 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
مهره مار

سلام علیکم

سوال من اینه که من ماهی پنجاه هزار صدقه میدم بیرون میتونم این صدقه رو در قسمت التماس دعا تبدیل به کارت هدیه اش کنم وبدم خدمت حاج فردوسی ویک دعا هم تهیه کنم وحاج فردوسی آن را دعا کند .خلاصه میخوام با یه تیر دو نشون بزنم

مهره مار

سلام علیکم
آیا این استدلال آقای قرائتی درست هست.
بی غیرتی در خواندن نماز!!
حاج آقا قرائتی:
یک کسی آمد گفت: آقای قرائتی من به راننده گفتم نگه دار نماز بخوانم. نگه نداشت!
نماز من قضا شد…آیا من گناه کردم؟
گفتم: بله!
گفت: آخه من که گفتم نگه دار!
گفتم: چطور گفتی؟!
گفت: رفتم گفتم آقای راننده یک جایی نگه دارید نماز بخوانم.
گفت: بنشین صدایت می‌زنم. ما نشستیم صدا نزد…
گفتم: اگر چمدانت می‌افتاد چه می‌کردید؟؟
نمی‌گفتی: آقای راننده نگه دارید چمدان من افتاد… نگه دار!! نگه دار!! چمدانم افتاد!
گفتم: آن غیرتی که برای چمدانت داری برای نماز نداری…
گیر در خودت است. شما برای چمدانت نعره کشیدی، برای نماز نعره نکشیدی..
برای نمازت غیرت داشته باش!

ابراهیم اس

سلام علیکم
با توجه به جایگاه نماز جمعه در منهاج فردوسیان و اهمیت شرکت یک منهاجی در نماز جمعه آیا نماز جمعه به صورت مرسوم و متداول امروزی که بعد از توصیه به رعایت تقوا و پرهیزکاری بیشتر به مسائل سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و … و مرور تقویم هفته پرداخته می شود مورد پذیرش منهاج فردوسیان و تاثیرگذار در کمال و سعادت فردی می‌باشد؟!
با تشکر.

fa فارسی
X