۱۳ شهریور

خون گریستن امام سجاد (علیه‌السلام)!

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: ۲ دقیقه

سؤال: آیا این حدیث،‌ درست است که امام سجاد علیه السلام: «و کان إذا أخذ إناءً یشربُ ماءً بکی حتی یملأها دَماً» یعنی هنگامی که ظرف آبی را به دست می‌گرفت تا از آن بیاشامد، آن قدر گریه می‌کرد تا اینکه آن ظرف پر از خون می‌شد» (النقد النزیه: ص۱۳۷؛ الآیات البینات: ص۲۴)

جواب: برای بررسی همه‌جانبه‌ی این متن، نیاز است تا به چند مطلب، توجه نمایید؛

مطلب اول: این مطلب، روایت نیست بلکه گزارشی تاریخی است و گزارش تاریخی، ارزش روایت را ندارد و در تنظیم نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان مورد استفاده قرار نگرفته است.

مطلب دوم: عبارت درست، اینگونه است: «وَ کَانَ إِذَا أَخَذَ إِنَاءً یَشْرَبُ‏ مَاءً بَکَى‏ حَتَّى یَمْلَأَهَا دَمْعاً فَقِیلَ لَهُ فِی ذَلِکَ: فَقَالَ: وَ کَیْفَ لَا أَبْکِی وَ قَدْ مُنِعَ أَبِی مِنَ الْمَاءِ الَّذِی کَانَ مُطْلَقاً لِلسِّبَاعِ وَ الْوُحُوشِ» (مناقب آل أبی طالب علیهم السلام، ابن شهرآشوب، جلد ‏۴، صفحه‌ی ۱۶۶)
ترجمه: آن حضرت، هر گاه ظرف آبی بر می‌داشتند تا آب بنوشند، گریه می‌گردند به حدی که ظرف را پر از اشک می‌کردند. به این کار آن حضرت، اعتراض شد. فرمودند: چگونه گریه نکنم در حالی که پدرم از آبی که بر درندگان و حیوانات وحشی آزاد است، منع شد.

مطلب سوم: عبارتِ: «حَتَّى یَمْلَأَهَا دَمْعاً» چندان گریه می‌کرد که ظرف را پر می‌کرد، تعبیر کنایه‌ای است و به این معنی نیست که به اندازه‌ی یک لیوانِ کامل، اشک می‌ریختند بلکه به این معنی است که چندین قطره اشک در آن می‌ریختند که با تمام آب، مخلوط می‌شد.

مطلب چهارم: بر طبق اظهارات اطباء، امکان خون‌گریستن برای انسان معمولی، وجود ندارد. یعنی هیچ انسان عادی‌ای نمی‌تواند آنقدر گریه کند که اشکش تمام شده و پس از آن، از غدد اشکی‌اش، خون جاری شود. البته نوعی بیماری هست که مبتلای به آن، هر گاه گریه کند، از غدد اشکی‌اش، خون بیرون می‌آید. چنین شخصی، هیچگاه نمی‌تواند اشک بریزد بلکه فقط خون از چشمش خارج می‌شود. به عبارت دیگر، کسی که اشک از چشمش می‌رود، امکان ندارد که خون از غدد اشکی‌اش ترشح شود و بیمار خاصی که خون از غدد اشکی‌اش ترشح می‌شود، نمی‌تواند اشک بریزد.
پس هر گاه تعبیرِ «خون گریه کردن» را ملاحظه نمودید، بدانید که کنایه از شدت گریه است و نباید به معنی مطابقی آن حمل شود. یعنی نباید به این معنی بدانید که از همان خونی که در رگ‌ها جریان دارد، از چشمش می‌آید.

مطلب پنجم: غیر از اشکال طبی، اشکال شرعی این است که آیا امام سجاد (علیه‌السلام) پس از این که خون در لیوان آب می‌افتاد، آن را می‌نوشیدند یا دور می‌ریختند؟ اگر می‌نوشیدند، آب قلیل با ملاقات نجاست، نجس شده و قابل خوردن و آشامیدن نیست و اگر آن را دور می‌ریختند، با لیوان دیگری که می‌آوردند نیز همین کار را انجام می‌دادند، یعنی در آن، خون چشم می‌ریختند و باز نجس می‌شد. در این صورت، آن حضرت چگونه آب می‌نوشیدند؟!

نتیجه‌گیری: این متن، علاوه بر این که حدیث نیست و دچار تحریف شده و دَمْع (= اشک) در آن به دَم (خون) تبدیل شده، اشکالات محتوایی نیز دارد که عرض شد.

خداوند، ما و شما را بر راه روشن و استوار ثقلین، پایدار بداراد.
موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

13

 
 
 
7 نویسندگان
6 پاسخ‌ها
0 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
8 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
مهدی منهاج کوش

خیلی ممنون استفاده کردم سلام ودرود خدا بر حاج فردوسی

عیسی اکبری

سلام علیکم
سوال دارم دربابت شکر
مثلا اگر یکی از اعضای بدنم مثلا پاهام دچار آسیب شدید شده ونتوانم با آن پاه نماز رو نشسته و کارهای دیگه بکنم به دوستانم بگم برید خدا رو شکر کنید بابت اینکه الان تمام بدنتون سالمه وراحت میتونید کاراتون انجام بدهید این حرف من به دوستانم خلاف مهره مار نیست برای من کسی که میخواد به مهره مار عمل کنه

عیسی اکبری

سلام علیکم
ممنون از پاسخ بی نظیرتان
یک سوال دارم آیا خون افراد معصوم هم نجس هست مثل پیغمبر و ائمه در صورتی که اینها هیچ آلودگی ندارند

ابراهیم

سلام علیکم
چرا ائمه فرموده‌اند: همه ما کشتی نجاتیم ولی کشتی امام حسین علیه السلام از همه وسیعتر و سریعتر است؟
«کلنا سفن النجاه لکن سفینه جدی الحسین (علیه السلام) اوسع و فی لجج البحار اسرع» (بحار الانوار، ج ۲۶، ص ۳۲۲)
باتوجه به اینکه فرموده‌اند کلهم نور واحد
و آیا این مجوز آن می شود که در توسل و اشک بر مظلومیت ائمه اطهار علیهم السلام اولویت با توسل و اشک بر مظلومیت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است؟

ابراهیم اس

سلام علیکم
چه کنیم که اشک دیده و سوز سینه ی ما برای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام افزایش یابد؟!

امینی

سلام
لطفاً بفرمایید افضل اذکار مستحبی کدام است؟
آیا درست است که ذکر شریف صلوات بالاترین اذکار است؟
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

عبدالله

سلام علیکم
آیا بر قسمتی از مُهر که برجسته است می توان سجده کرد؟
به اصطلاح پشت مهر که معمولا منقش به اسامی متبرک است.

fa فارسی
X