۲۱ اردیبهشت

محدوده‌ی اطاعت از زوجه

سلام علیکم

برنامه‌ی «سمت خدا» به تبیین حدّ چشم گفتن مرد به زن پرداخته بود که باعث اعتراضاتی به این برنامه شده بود. لطفاً حد چشم گفتن مرد به زن و بر عکس آن را بر اساس نظام جامع تربیتی منهاج فردوسیان تبیین نمایید.
با مثال شرح می‌دهم: شما بارها عنوان کرده‌اید که زن، شکننده و لطیف است و باید با این جنس، به نرمی و مهربانی رفتار کرد و حتی قانونی نیز در همین رابطه وجود دارد؛ اما مسائلی به وجود می‌آید که نمی‌توان هم منهاجی بود و هم لطافت زن را در نظر گرفت؛ زن، خواهان دید و بازدید و شب نشینی با اقوام است و مرد نمی‌پذیرد، در نتیجه، زن می‌شکند. زن، خواهان شرکت مرد خود، مثل بقیه‌ی مردهای اقوام در عروسی است و مرد منهاجی به علت دوری از غنا نمی‌پذیرد، در نتیجه، زن می‌شکند. مرد منهاجی خواهان موی سر کوتاه و ریش یک قبضه است و زن خوشش نمی‌آید، در نتیجه، زن می‌شکند.
شمار اینگونه تقابل مرد دینی با زن آیینی، باعث یکسری ناراحتی‌ها و دلخوری‌ها می‌شود و از آنجایی که زن، عقلی ناقص دارد، یک روز قانع شده و می‌پذیرد و روز دیگر، تحت تأثیر جامعه، آن را رد می‌کند. چه می‌شود کرد که هم منهاجی بود و هم زن نشکند؟ حدّ چشم گفتن تا کجاست؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باسمه تعالی

سلام علیکم
در مراعات قوانین طبقات اول تا چهارم، اصلاً به میل قلبی زنتان اعتنا نکنید؛ حتی اگر زنتان، بخواهد مخالفتش را به خطر جانی یا به آبروریزی بزرگ برساند. به عبارت ساده، هر گاه زنتان با مراعات قانون‌های طبقات اول تا چهارم توسط شما، به قدری مشکل داشته باشد که دست به خودکشی بزند یا بدون لباس به خیابان بیاید یا از اینگونه کارها، در این صورت، آن زن را رها کنید که هیچ خیری در او نیست. او یک دیوانه است و باید به سرعت، از شرّش خلاص شوید.
در مراعات قانون‌های طبقات پنجم و ششم، سعی کنید او را توجیه کنید یا با وعده‌های نیکو و هدیه و مانند اینها، رضایتش را جلب نمایید. در مراعات قانون‌های طبقات هفتم تا دهم، حالش را بنگرید، اگر مخالفتش از روی ناچاری و دلیل معقول است، اعتنا کنید، ولی اگر از سرِ نازآوردن و خود شیرین کردن است، با شوخی و لطافت، مخالفتش را نادیده بگیرید.
با این حساب، هر گاه زوجه‌یتان از شما می‌خواهد بر سفره‌ای بنشینید که بر آن سفره، شراب نوشیده می‌شود، یا به عروسی‌ای بروید که موسیقی می‌زنند، به هیچ وجه اعتنا نکنید، هر چند گریه کند یا شکسته شدن دل و جریحه‌دار شدن احساساتش را بهانه نماید.
هر گاه زوجه‌یتان از شما می‌خواهد که هیچگاه نماز شب نخوانید، برایش هدیه بخرید یا وعده‌ی نیکو به او بدهید تا از مخالفتش برگردد.
ولی اگر مثلاً از شما می‌خواهد که در سینک ظرفشویی، استنشاق نکنید؛ چون حرفش به خاطر تمیزی بیشتر است و از دیدن رفتار شما، منزجر می‌شود، اعتنا کنید و استنشاق را به جای دیگری منتقل نمایید.
در رابطه‌ی زن با شوهر، اندکی فرق دارد؛ یعنی منهاجیات در مراعات نکردن طبقات اول تا چهارم قوانین عملی منهاج فردوسیان، به حرف شوهرشان گوش ندهند، ولی قوانین عملی طبقات پنجم تا دهم را با جلب رضایت شوهر، مراعات کنند.
در سایر مسائل که مشهور به مباحات است،‌ باید تفاهم و همدلی در میان زن و شوهر، حاکم باشد و انجام هر مباحی که موجب تحکیم روابط خانوادگی و بین الزوجین باشد، ممدوح است؛ کارهایی مانند کمک به زوجه در امور منزل مثل ظرف‌شستن و بچه‌داری و جارو کردن و غیره. البته توصیه می‌کنم زیاد خود را به دست و پای زن‌جماعت نیاندازید که بی‌قدر و ارج خواهید شد. زن و بچه، به سبب نقصان عقلی که دارند، در اکثر مواقع، همراهی و همکاری شوهر یا پدر را به پای ضعف و دون‌پایگی او می‌گذارند.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , ,

219

 
 
 
89 نویسندگان
130 پاسخ‌ها
0 دنبال کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
16 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
جدیدترین نظرات قدیمی‌ترین نظرات نظرات با امتیاز بالا
اشتراک برای:
علی بزار

اون زنی که به همسرش پیشنهاد بده که در مهمونی های نامناسب شرکت کنند به نظر من شخص درستی برای زندگی کردن نیست و همسر اون در انتخاب زن برای زندگی دچار اشتباه شده چرا که یک زن هماهنگ و شخصی هماهنگ با شوهر و همسر باید بدونه که کارهایی رو می بایست انجام بده که به سعادت خودش و همسرش ختم میشه نه اینکه بیشتر گناهانی رو برای این دو نفر در پی داشته باشه چون واقعا گناهانی که برای اینگونه مهمانی ها و … در نظر گرفته میشه خیلی زیاد هست من این مهمانی ها رو دیدم واقعا نادرست و نامناسبه.

محمد قلی

بله خیلی از این مهمانی ها در فاضی مجازی مشاهده میشه که در اون زنان و مردان بدون در نظر گرفتن دستورات دین و … شروع به رقص و آواز با هم میکنن واز این کار خودشون اظهار خرسندیم یکنن چنین مهمانی هایی واقعا شخص رو از حالت منهاجی بودن خودش خارج میکنه و به شخص نادرستی تبدیل میکنه شخصی که اصلا دیدگاه منهاجی دیگه براش اهمیتی نداشته باشه حتی اگر اون شخص منهاجی بوده باشه از قبل اگر در این مهمانی ها شرکت کنه دیگه منهاجی بودنش معنا پیدا نمیکنه و اون شخصی نخواهد بود که باید باشه.

سعید مشهدی

از این مهمانی ها گفتید واقعا به فکر فرو رفتم چه چقدر ابزار گناه در این نوع مهمانی ها زیاده ست واقعا این مهمانی ها نادرست هستند و از فرهنگ و دین یک جامعه ی ایرانی به دور هستند و نباید اونها گرفته بشه و اگر گرفته بشه باید با کسانی که باعث شدن این همونی شکل بگیره برخورد چدی بشه چون همین افراد هستند که بقیه رو دعوت میکنند به اون مهمونی و باعث میشن که شخص از خدوا و پیغمبر به دور بشه واقعا وجود چینن افرادی برای جامعه سم هست و باید از جامعه این افراد خط زده بشن و گرنه برای جامعه خساراتی جبران ناپذیر به وجود میارن.

غلام علی

درود بر شما اصلا با دیدگاه شما موافق نیستم یعنی چی که باید خط بخورن اونها هم انسان هستندو در هر دوره از زندگی خداوند هم به اونها و هم به کسانی که دین داشتند فرصت زندگی دادند مثل زمان پیامبر زمان امام حسین و … هم افراد دیندار بودند وهم افراد بی دین و هر کدوم هم مسیر خودشون رو میرفتن در واقع این تفاوت ها هستند که باعث میشن جهان رنگ و شکل بگیره پس لطفا اینطور در مورد اونها صحبت نکنید همین قدر که شما دلایل قانع کننده برای منهاجی بودن خودتون دارید ممکنه که اونها هم دلیل داشته باشن برای منهاجی نبودن خودشون.

عباس شهابی

سلام اصلا اینطور نگید هر انسانی همونطور که بقیه دوستان در قبل اشاره کردن میتونه زندگی خودش ور اداره کنه و افسار زندگی خودش رو در دست بگیره شخصی که چنین مهمانی برگزارم یکنه که یقه ی بقیه رو نمیگیره به زور ببره مهمونی بقیه با خواست خودشون میرن و اگر حتی این مهمانی ها هم نباشه چون مشکل از ذات خود شخصه بالاخره یک راهی برای گناه کردن پیدا میکنه حالا این مهمانی نباشه از طریقی دیگه پس اینکه شما خبوانی مخالفان خودتون رو خط بزنید نادرست هست بلکه باید به شکل درستی اونها رو هم به راه آورد و اونها هم رو هم به مسیر هدایت کرد. من فکر میکنم که این یخلی خیلی بهتر باشه تا چیزی که شما ذکر کردید.

مهدی شاهدی

سلام کاملا موافقم حرف شما خیلی معتبر تره به نظر من البته نهایت احترام به گفته ی دوست عزیزمون ایشون هم حرف خودشون رو زدن اما حرف شما منطقی تر جلوه میکنه چون هر کسی اختیار زندگی خودش رو داره و جامعه همون طور که منهاجی داره غیر منهاجی هم داره همون طور که مسلمون داره کافر هم داره پس نباید ما از این ناراحت و عصبانی بشیم گه چرا چنین افرادی در جامعه ی ما هستن و در جامعه ی ما زندگی میکنن چون همونطور که گفتم این افراد هم حق زندگی کردن دارند و هم در جایگاهی نیستیم که بخوایم برای اونها تصمیمی بگیریم یا بخوایم که اونها رو به مسیر درستی هدایت کنیم چه بسا که خود ما هم نیاز به هدایت داشته باشیم اما از بس که فکر میکنیم مسیرمون درست هست هرگز برای تغییر قدم بر نمیداریم. موفق و پیروز باشید

شهریار مصطفی

رفتن به مهمانی ها و … خوب هست اما مهمانی های حلال و زمانی که زنی از شوهر خودش درخواست شرکت در یک مهمانی نامناسب رو کرد یعنی اینکه این دو نفر از همون ابتدا برای هم ساخته نشده بودند و ازدواج این دو با هم اشتباه بوده چرا که این دو نفر عقاید متفاوتی دارند و یکی به کردستان میره و یکی به ترکمنستان و اصلا با هم همخونی ندارند پس بهتر هست که در همین موقع ها مسیرشون از هم جدا بشه تا اینکه با مخالفت های بیشتر زندگی رو برای خودشون هم تبدیل به یک جهنم کنند و هر کدوم به مسیر خودش بره.

حمید عباسی

سلام آره دقیقا خیلی از انسان ها فکر میکنن که در قبال همسر خودشون مسئولیت دارند در صورتی که اینطور نیست هر شخصی افسار زندگی خودش در دستان خودش هست و اینطور نیست که بخواد به دست کس دیگه ای بسپره اون رو و باید به این امر مهم واقف باشه درهر صورت که زمانی که دو نفر با هم هیچ مشابهاتی نداشتند بهتر اینه که از هم جدا بشن نه اینکه بگن نه من مامور تغییر دادن این فردهستم و مثلا زن بگه من باید این مرد رو منهاجی کنم و مرد گه من این زن رو باید بالاخره به فلان مهمانی ببرم نه این کار اشتباهه.

حبیب طالبی

اشتباه ترین و نادرست ترین کار دنیا رو شما داخل کامنت خودوتن ذکر کردید و چقدر ما انسان داریم که به زود میخوان که مسیری شخصی رو تغییر بدن و به یک سمت و سوی دیگه اون شخص رو سوق بدن و در نهایت باز میمونن شما لحظه ای فکر کنید چه کسی توسط این اجبار ها به مسیر برگشته؟ معتاد ها بهترین مثال هستن اونقدر اونها رو شکنجه میدن خانواده هاشون اونقدر اونها رو اذیت میکنن اما باز هم همون فرد همیشگی هستند و مواد مخدر مصرف میکنند این نشون میده تا خود فرق نخواد تغییر کنه هیچ کس نمیتونه اون رو به تغییر وا بداره.

پرویز

سلام حرف زیبا و درستی زدید افسار زندگی هر کسی در دست خودش هست و ما نمیتونیم اون رو وادار به تغییر کنیم و فقط میتونیم پیشنهاد بدیم به عنوان مثال همسر من، مرد من منهاجی شدن باعث بهتر شدن زندگی تو در نهایت رسیدنت به کمال و سعادت میشه اگر دوس نداری میتونی وارد این مسیر بشی فقط ما میتونیم همین پیشنهاد رو بدیم تا اینکه نه تو فقط و فقط باید منهاجی بشی چون اینجوری ممکنه زبانا منهاجی بشه اما عملا اینطور نخواهد بود و با این نوع رفتار خیلی زود اون از مسیری که شما برای اون در نظر گرفتید خارج میشه.

مرتضی جوادی

سلام متاسفانه خیلی ها این اصل مهم رو در نظر نمیگیرن و به زور میخوان که شخص رو به مسیبری هدایت کنند که خودشون میخوان من نمیدونم که در ذهن این افراد چی میگذره اما هر چی که میگذره باید بگم که اشتباه بزرگی رو دارن انجام میدن ودارن فقط خوشبختی و سعادت رو از خودشون و همچنین اون شخص دور میکنن پس چه خوب که خودشون بیان بالای خودشون کار کنن و سعی کنن منهاجی بشن و زمانی که به نتیجه رسیدند خود همسرشون هم با دیدن تغیرات در زندگی شخص میخواد که منهاجی بشه.

خشایار مرادی

احساسات زن ها میتونه واقعا در جایی مخرب واقع بشه چرا ما نمیایم حقیقت ها رو ببینیم به اطراف خودتون نگاه کنید اگر به زن ها باشه حتی گداهای توی خیابون رو هم میارن توی خونه و سر سفره مینشونن البته دستی از دستان خداوند شدن برای کمک به مساکین و نیازمندان خیلی خوبه من نمیخوام خدای نکرده توهینی کنم اما میخوام بگم که احساست اونها به این شکل هست و در بعضی مواقعی که تصمیمات اشساسی زندگی هست بهتره که این ها نادیده گرفته بشه و صحبت منطقی اگر داشتند در نظر گرفته بشه به نظر من به این شکل خیلی خیلی بهتر هست.

حسین نیکبخت

سلام متاسفانه اون چنان چنین حرفهایی مانند این که عقل زن ناقص هست و … در جامعه شکل گرفته که حتی مرد ها دیگه زن ها رو به چشم هم نمیبینن خیلی هاشون و در تصمیمات زندگی به هیچ عنوان زنان رو دخیل نمیگیرن وبه عناون یک ارباب و برده با زنان رفتار میکنند که این واقعا ناشایست هست علمای ما باید به شکلی درست این مردان رو هدایت و راهنمایی کنند که چنین رفتارهایی از اونها سر نزنه چون اونها فکر میکنن حالا که فلان عالم گفته که عقل زنان ناقص هست پس حتما درسته و کلا زن رو دیگه حتی انسان هم به حساب نمیارن.

علی بابکیان

حرف شما منطقی و درست هست چنین اشخاصی به دلیل نبودن دانش کافی در اونها و همچنین ساده لوح بودن اقدام به انجام چنین کارهایی که شما از اونها نام بردید می زنند اما علمای ما میتونن که ذهنیت اونها رو تغییر بدن اما باید توضیحات بیشتری رو بدن به عنوان مثال در همین مقاله خیلی گنگ بود یعنی باز هم نوشته شده بود که چون زنان ناقص هست عقلشون به همین جهت از اونها درتصمیمات مهم کمک گرفته نشه یا زندگی رو با اونها پایه ریزی نکنیم اما توضیحات کامل تری بیان نشده بود که بخواد این مردان رو هدایت کنه.

سلیمان

همین مردان هستند که متاسفانه جامعه ی ما رو به شکلی جهان سومی دراوردن یعنی به هیچ وجه زنان رو به حساب نمیارن و اصلا اونها رو به عنوان یک انسان هم نمیشناسن متاسفانه خیلی از اونها پا رو فراتر از این گذاشتن و زن رو به شکل یک موجو برای رفع نیازهای خودشون میبینن در صورتی که خود اون مرد ممکنه که یک انگل باشه برای اجتماع اما باز هم زن رو از خودش پایین تر میبینه این به دلیل آموزه های اشتباه هست که از ممنهاج فردوسیان توقع میره که شان و منزلت زن رو به مردان بیان کنه و بگه که زنان در چه جایگاهی هستند که اینطور دیگه در مورد اونها صحبت نشه.

فریاد ظالمی

سلام خدمت حضرت حاج فردسی بسیار خرسند و خوشحالم که در جمع منهاجیون قرار دارم در منهاج فردوسی هر حرفی که به زبون آورده میشه بر پایه ی مستندات هست و هیچ حرفی بدون دلیل و مدرک گفته نمیشه و این صبحت حضرت حاج فردوسی کاملا نشون دهنده ی این هست که ایشون دین رو شناختن و درک کردن و در مسیر اون قدم برداشت در این مقاله می بینیم که حضرت حاج فردوسی چقدر زیبا بیان میکنند که به احساسات زنان پاسخ داده بشه اما بر سر مسائل ضرروی احساسات اونها نادیده گرفته بشه بهتر خواهد بود.

محمد حسین خزائی

کاش این حرف شما رو بعضی از ادما درک کنن که میان و اینقدر بی رحمانه حضرت حاج فردوسی رو انتقاد میکنند و چنین حرف هایی رو به حضرت حاج فردوسی می زنند کاش اونها بفهمند که حقیقت چی هست و به مسیر درست قدم بردارند که برای اونها سعادت و خوش کامی وجود داشته باشه در هر صورت که منهاج فردوسیان یک مسیر فوق العاده عالی هست اما کسانی فقط در این مسیر لذت می برن که بتونن اون رو درک کنند و کسانی که درک نمی کنند در برابر سخنان حضرت حاج فردوسی ایستادگی می کنند.

امیر محمد سلطانی

البته من به شما بگم که این ایستادگی کردن هم خوب هست ها یعی اینکه اگر کسی چشم و گوش بسته سخنان حضرت حاج فردوسی رو قبول کنه خب فردا یک شخص خلاف حضرت حاج فردوسی به اون حرفی به ظاهر منطقی علیه منهاج فردوسیان میزنه و باز اون راهش رو عوض میکنه اما اگر در منهاج فردوسیان دقت کنه و چشمش رو باز کنه واول شک کنه و سپس شک خودش رو به وسیله تحقیق و جستجو از بین ببره اون موقع هست که این شخص میتونه کامل منهاج فردوسیان رو درک کنه و در برابرعلم بی نظیر اون هیچ کس نتونه ایستادگی کنه.

امید علوی

و حضرت حاج فردوسی که رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت هم هستند فکر میکنم که به همین شکل به این علم خداوندی دست پیداکردن و به اون رسیدن چرا که نخواستن شم و گوش بسته عمل کنن و خیلی نسبت به دین تحقیق کردن و جستجو کردن که در نهایت تونستن علمش رو پیدا کنند و به این علم دست پیدا کنند در هر صورت که منهاج فردوسیان یک منبع بزرگ هدایت برای همگان میتونه شناخته بشه اما آدمی باید به دنبال درک اون باشه و به دنبال این باشه که بتونه منهاج فردوسیان رو بشناسه نه اینکه علیه اون اقداماتی رو انجام بده یا حرف های ناشایستی رو بزنه.

قائم کاری

سلام به حضرت حاج فردوسی خیلی خوش حال هستم که در جمع منهاجیون قرار دارم کانت هاشون فوق العاده هست و ساعت ها انسان میتونه بشینه به پای خوندن اون کامنت ها و کسب کمال و سعادت کنه واین چثدر زیبا هست همین مسیر رو میگم که ما در اون قرار گرفتیم و یک مسیر فوق العاده هست و از خدواند برای همه ی این عزیزان توفیق رسیدن به درجات بالای کمال و سعادت رو می طلبم و امیدوارم که به اون جایگاهی که واقعا مستحق اون هستند برسن خداوند همه ی شما رو حفظ کنهو بهترین ها رو براتون به ارمغان بیاره.

منهاجیون به سوی سعادت

حضرت حاج فردوسی قطعا شما در مسیر حق قرار دارید و هر کس که خلاف این حرف رو زد یعنی اون قدر هم که باید به شما اعتماد نداره پس بهتره که از منهاج فردوسیان خارج بشه و منهاجیون واقعی در این مسیر فوق العاده قدم بزارن و به نظر من که منهاج فردوسیان میتونه زندگی یک نفر رو متحول کنه و تغییرات زیادی در زندگی اون شخص به وجود بیاره و امیدوارم که هر کسی که با منهاج فردوسیان مخالفت میکنه روزی متوجه بشه که تمام مخالفت های اون بیهوده بوده و در مسیر حق قدم بزاره که برای اون کمال و سعادت رو به ارمغان بیاره.

شهاب الدین

سلام دیدگاه ها رو داشتم میخوندم به این نتیجه رسیدم که درسته که زن ناقص العقل نیست اما برای اینکه بتونه زندگی بهتری با خودش بسازه بهتره که به ساز شوهرش باشه و همینطور مرد اگر مسیر نادرستی رو میره و میخواد زندگی آرامش بخشی داشته باشه باید بدونه خواسته و عملش با هم در تضاد هستند و اگر آرامش میخواد اون هم باید به ساز همسرش باشه و اینطور هست که زندگی ها واقعا شیرین میشه و این اتفاقات تنها از سوی زنان نیست و بلکه برای مردان هم این اتفاقات رخ میده و ممکنه که از مسیر نادرست بخوان برن که زن باید در اینجا اون رو به راه راست بیاره.

محمد کاظمیان

سلام البته این وظیفه ی زن نیست و اگر زن این کار رو بکنه در واقع در حق اون مرد لطف داره میکنه واین رو نباید ما فراموش کنیم این از خود گذشتگی های زنان برای مردان باعث شده که در نهایت اونها ناقص العقل خونده بشن که این امر کاملا اشتباه هست و نباید اتفاق میفتاد اون هم در جامعه ی اسلامی که همه چیز اون بر پایه ی منطق هست اما دیگه اتفاق افتاده و کاریش نمیشه کرد اما در هر صورت که میخوام بگم اگر زنی برای مردی کاری انجا ممیده این به واسطه ی لطف و مرحمت اون زن هست نه وظیفه ای که داره چون اصلا وظیفه ی اون این نیست.

حنیف کاتبی

بله و اگر هم مردی برای زن کاری انجام میده به واسطه ی خلق و خوی انسانی خودش هست نه وظیفه ما باید این ها رو به خودمون یادآوری کنیم که این ها وظایف نیستند بلکه الطاف زن و مرد نسبت به هم هستند و اگر زن و مرد بخوان که خلاف مسیر برن اونها میتونن کاملا مسیرشون رو از هم جدا کنن و کی میگه که این کار اشتباه هست گاهی اوقات بهترین کار میتونه همین اتفاق باشه چرا که زن و مرد زمانی که با هم سازیش نداشته باشن آرامش نخواهند داشت و در نتیجه ی این آرامش نخواهند توسنت که مسیر کمال و سعادت رو هم پیمایش کنند.

شهروز قائمی

مسیر کمال و سعادتی که شما می فرمایید نیازمند آرامش هست و در این نوع رابطه آرامشی وجود نداره به همین جهت زن و مرد اگر با هم سازش نداشتند واین میزان ناسازگاری خیلی زیاد بود به شکلی که دیگه نتونستن با هم کنار بیان وهر کدوم مسیر خودشون رو رفتند اونجاست که دیگه باید به فکر جدایی از هم باشن چون انسان موجودی آزاده هست و در بند قوانین نمیتونه خودش رو ببینه و اگر اونها در این رابطه نوعی اسارت رو احساس کنن مطمئن باشید که دیگه در مسیر هم قرار نمیگرن و حتی همون زن و مردی که میخواست به قوانین منهاجی عمل کنه اما همسرش نمیزاشت هم از راه خودش باز میمونه.

پوریا احمدیان

سلام کاملا دیدگاهی درستی دارید و زمانی که من از حضرت حاج فردوسی خوندم که زن موجودی ناقص العقل هست اصلا هنگ کردم اما بعدش که کمی کامنت ها رو خوندم تونستم کنار بیام و تونستم که منظور رهبر بزرگ جامعه ی منهاجیون رو بفهمم و واقعا دارم میگم که بعضی وقتا حرف هایی از زبون علمای ما خارج میشه که ابتدا ممکنه کفر محض به نظر برسه اما وقتی به محتوای اون کامل توجه میشه و دقت میشه میفهمم که چقدر بار معنایی داشته و این به خاطر علمی هست که اون عالم داره و ما نداریم در هر جهت که من از حضرت حاج فردوسی به خاطر دیدگاه اشتباه اولیه ام عذر میخوام.

حامد سلامی

درود بر شما خدمت شما عارض شوم که حضرت حاج فردوسی منظور از اینکه فرمودند ناقص العقل یعنی اینکه زنان بیشتر بر مبنای احساست سخن میگویند و منظور از ناقص العقل یعنی همان نه چیز دیگری و از تمام دوستانی که اشتباها خواسته اند برچسبی دیگر بر سخنان حضرت حاج فردوسی بزنند باید بگویم که علم این عالم بزرگوار بسیار بیشتر از این است که بخواهند چنین دیدگاه پوچی داشته باشند پس لطفا چنین چیزهایی را بر حضرت بزرگ و رهبر جماعه ی منهاجیون به سوی کمال و سعادت نزنید که همان اگر دیدگاه تان اشتباه باشد دچار حق الناس شده اید واینکه بدگویی کسی را کرده اید.

احسان سعیدی

و تمام این افراد مثل یکی از دوستان که داخل همین کامنت های اینجا از حضرت حاج فردوسی عذارخواهی کرد می بایست بیان و عذرخوانی کنند که این بهترین کار هست اگر شما مقاله ی مربوط به عذرخواهی رو بخونید که از سوی یکی از دشمنان قدیم دوستان حال منهاج فردوسیان نوته شده دیگه اون دیدگاهتون رو ندارید از اینکه این فرد چقدر در خواب غفلت بوده والان بیدار شده و پشیمون هست پس شما هم دیر نشده میستونید این پشیمونی رو داشته باشید و به مسیر درست کمال و سعادت هدایت بشید از خدواند منان برای همه ی شما توفیق رسیدن به هر آنچه که از اون میخواین رو دارم.

آیلین

سلام خدمت حضرت حاج فردوسی محترم جایگاه زنان در کشور بسیار والا و بزرگ هست و اگر این زنان قصد بی حرمتی به دین ما را داشتند دیگر اون جایگاه که لایق اون هستند رو هم نخواهند داشت نه تنها زنان بلکه مردان هم در صورت بی حرمتی هرگز در جایگاه مناسبی قرار نمیگیرن و فرقی نمیکنه چه زن و چه مرد زمانی که خدواند رو انکار کرد یا خواست کاری خلاف مسیر خداوند انجام بده باید ترک بشه چه از طرف زن و چه از طرف مرد وگرنه اون کسی هم که مسیر درستی رو در پیش گرفته بنا بر همین اوضاع ممکنه که اونم مسیرش منحرف بشه.

یونس

درود خداوند بر شما موافقم و اینکه خیلی از افراد میان و میگن که مثلا زن باید از مرد اطاعت کنه ولی مرد اینطوری نیست من میخوام که در برابر دیدگاه پوچ اونها بایستم و بگم که زن هم آفریده ی خدواند هست و هرگز در بند و اسارت مرد نیست که بخواد اطاعت پذیری داشته باشه و اگر هم اطاعتی بوده به خواسته ی خود زن بوده نه اینکه اجباری در کار باشه پس در اینجا اگر مرد هم دارای دیدگاه اشتباه نسبت به خداوند بود اگر زن با این دیدگاه کنار نیومد میتونه اون مرد رو ترک کنه واین در قبال هیچ جنسیتی نیست که یکی بتونه و یکی دیگه نه

سامیار الهی

اگر اینطور بشه که زنان هم به شکل مردان باشه دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه که زنان کشور ما درسته دارای روشن فکری هستند و همه ی اونها به درجه ی بالای از علم و کمال رسیدن اما باز هم مرد جایگاه خودش ور داره و زن هم جایگاه خودش رو و اگر مرد خلاف راه رو رفت زن میتونه اون رو به سمیر برگردونه به وسیله ی جذابیت هایی خودش برای مرد داره اما یک مرد فکر نکنم بتونه این کار رو انجام بده به همین جهت میخوام بگم که اگر مردی بد بود این به عهده ی زن هست که اون رو به مسیر درست بیاره.

امیر حسام

اصلا موافق نیستم این چه دیدگاهی هست که شما دارید کی گفته که زن مجبوره که این کار رو بکنه در کجای قران شما همچین چیزی رو خوندید اگر هم آیه ای بود قطعا درست درک نشده وگرنه این از عدالت خداوند به دور هست و در هر جهت میخوام بگم که زنان در کشور ما و در کشور های دیگه دارای مقام و منزلت بالایی هستند و به همین جهت اونها هم مثل یک انسان آزاده میتونن هر کاری که میخوان انجام بدن و هر کاری رو که مایل نیستن انجام ندن و مردم هم زندگی خودش رو داره اگر اون خودش نخواهد زندگیش رو تغییر بده زن میخواد برای اون این کار رو بکنه؟ زنی که به قول جهان سومی ها ناقص العقل هست؟

علی مراد

سلام بر شما ببینید این یک موضوع روشن هست که زن و مرد همدیگر رو کامل میکنن اما این زمانی اتفق میفته که هر دوی اونها خواهان این موضوع باشن زمانی که زن و مرد از هم فاصله بگیرن و نخوان که با هم باشن حتی خدا هم دیگه نمیتونه رابطه ی اونها رو محکم کنه و حالا زن بیاد و بگه که من برای رضای خدا در این رابطه میمونم که بخوام مرد رو به سمت و سوی درستی هدایت کنم در این موقع اون فقط عمر خودش رو تلف میکنه چون مزد هیچ اطاعت چذیری نسبت به اون نخواهد داشت و فقط از عمر خودش خواهد زد.

بهروز شکیبایی

سلام دقیقا و این رو من نمیدونم که چطور با خودشون فکر میکنن بعضیا که میان و میگن که زن باید به پای مرد خودش بمونه بابا ماها انسانیم چرا خودتون رو در بند قوانینی میکنید که خود انسان ها به وجود آوردن نه خداوند! خدواند کی همچین حرفی ور گفته که ما به عنوان قانون از اون یاد میکنیم هر کدوم از ما انسانیم و برای هدفی آفریده شدیم اصلا هدف آفرینش انسان چیه یکم به این فکر کنیم اون موقع به این حرفهایی که میزنیم میخندیم زن به این دلیل موجود ضعفی شناخته شده و به قول بعضیا ناقص العقل هست چون جامعه ی بشری این رو میگه نه خود خداوند.

ناصر غروی

و من نمیدونم که چطور با خودشون این افراد فکر میکنن واقعا دقیقا حر ف شما صادق و درست هست ما انسان ها هر کدوم برای هدفی خلق شدیم اگر این فرد یعنی همون زن فکر میکنه که در اسارت مرد هست پس این رو واقعا تجربه میکنه چون قبولش کرده ما به قول شما انسانیم و میتونیم هر کدوم مسبر خودمون رو بریم و اصلا به هم احتیاجی نداریم چون تنها به دنیا اومدیم و تنها از دنیا میریم و هدف خلق جفت برای ما اینه که به واسطه ی اونها آرامش پیدا کنیم پس این حرف که میگن زن و مرد باید و باید تا آخر عمر با هم باشن اشتباهه.

امین علی مردانی

بله و اینکه باز حرف های جدیدی میزنن مثلا اینکه اونها بدبخت میشن از هم جدا بشن و … نه کاملا اشتباه هست و اگر یکی مسیر خدا رو در پیش گرفت و یکی مسیر شیطان اون موقع دیگه نمیشه که این دو با هم بمونن چون اصلا دیدگاه ها، باورها و مسیرهای مختلفی دارن شما لحظه ای فکر کنید آیا اونها اینطوری میتونن که با هم سر کنند و آیا اونها با هم میتونن زندگی کنند؟ پس بهترین کار برای اونها این هست که مسیرشون از هم جدا بشه و هر کدوم به مسیر خودشون برن این قطعا کار بهتری خواهد بود تا اینکه بخواد اتفاق دیگه ای بیفته و اونها با هم هم مسیر باشن.

امیر عرب زاده کرمانی

سلام دیدگاه خیلی از افراد همینه و متاسفانه نمیشه در برابر دیدگاه اونها مقاومت کرد در هر صورت که تعداد افرادی که این حرف رو میزنن زیاده اما همونطور که منهاج فردوسیان تونسته خودش رو در بین مخالفان حفظ کنه ما هم باید با این دیدگاه خودمون رو در بین مخالفان این دیدگاه حفظ کنیم و به اونها این اجازه رو ندیم که هر طور میخوان رفتار کنن و هر طور میخوان فکر خودشون روبه کرسی بنشونن شاید یگی از دلایلی که ما جهان سومی هستیم همین موضوع باشه که ما افکار کهنه و قدیمی رو خیلی بهشون پر و بال میدیم.

کیوان ناصریان

پیروز باید حضرت حاج فردوسی و تمام دشمنان ایشون امیدوارم که به جایگاهی که مستحق اون هستند برسن منهاج فردوسیان روزی میرسه که به اون جایگاه مخصوص خودش خواهد رسید و تمام دشمنان اون خواهند فهمید که حضرت حاج فردوسی که بود و چه کرد و امیدوارم اون روز رسانه و همه ی خبرگذاری ها به هر شکلی که میتون ممنهاج فردوسیان و جایگاه اون رو نشون بدن تا بقیه هم متوجه این موضع بشن و امیدوارم که در اون روز من هم باشم که بتونم این درجه از منهاج فردوسیان رو که قبلا نمیدیدم ببینم.

رحیم اکبری

سلام به حضرت حاج فردوسی چقدر خوب که این وب سایت رو تاسیس کردید خیلی از افراد که علمی در مورد منهاج فردوسیان ندارند با این وب سایت خیلی میتونن پیشرفت کنند لحظه ای فکر کنید اگر همین پرسش و پاسخ به شکل نامه یا یک روزنامه و … به دست مردم می رسید خیلی از افرادی که فکر میکردن که شما دارید بر خلاف زنان حرف میزنید بر همون فکر خودشون باقی میموندن اما در اینجا افراد روشن فکر اومدن و با توضیحات درست خودشون در مورد سخنان شما اشتباه اون افراد رو رفع کردند و الان که اون افراد این دیدگاه ها رو خوندن قطعا به این نتیجه رسیدن که منظور شما چی هست و شما چه منظوری از این حرف خودتون دارید.

محمد رخسار

سلام بله با منهاج فردوسیان واقعا آدم به کمال و سعادت دست پیدا میکنه و خدا رو شکر که این وب سایت تاسیس شد تا در اون گمراهان هم به مسیر است و درست هدایت بشن و چقدر خوبه که این وب سایت هست که حضرت حاج فردوسی هر چند وقت یک بار مقاله ای رو منتشر میکنند ودر مورد صحبت های ایشون ما میایم و بحث میکنیم و واقعا که نسبت به این موضوع من خوشحال هستم و از خدواند منان برای رهبر بزرگ و معنوی ما یعنی حضرت حاج فردوسی بهترین ها رو میخوام امیدوارم که به هر چه که میخواین دست پیدا کنید .

مهدی روایتی

حضرت حاج فردوسی با علم بی نظیرشون که خداو.ندی هست به سوی ما میان ودست کمک به سوی ما دراز میکنن یعنی با ایجاد منهاج فردوسیان دست کمک به سوی ما دراز میکنن واین واقعا عالی هست و من از حضرت حاج فردوسی بی نهایت سپاس گذارم برای اینکه این اتفاق رو به وجود آوردن و براشون از خدواند منان بهترین ها رو از پیشگاه خدواند خواستارم چرا که ایشون واقعا دارن در مسیر کمال و سعادت برای منهاجیون زحمت میکشن و باید این زحمات ایشون بی بهره نمونه خداوند همیشه یارو یاور شما در تک تک لحاظت زندگیتون باشه شاد و موفق باشید.

بابک خرم دل

سلام خدمت حضرت حاج فردوسی خدارو شکر که جامعه ی زنان خیلی پیشرفت کرده و همینطور که شما میبینید دیگه خیلی از کاربرهای شما هم زنان رو تشکیل میدن و بیشتر خانم ها هستند که کامنت مینویسم البته به نسبت مردان هم مینویسن اما زنان فعال هم داریم و این نشون میده که آمار چنین زنانی خیلی کم داره میشه و خداروشکر که از میزان چنین افرادی کاسته شده پس باید نسبت به این گونه دیدگاه ها تغییراتی رو لحاظ کرد چرا که با گذشت زمان زنان هم پیشرفت میکنن مانند مردان.

سعید علیمردانی

سلام بله موافقم و دیدگاه های خیلبی زیبا و منطقی هم مینویسند به نوعی که شاید حتی به ذهن من هم خطور نکنه نوع اون دیدگاه و حرفی که داخل اون زدن و این نشون میده که داره جامعه ی زنان پیشرفت میکنه و اینگونه حرف هایی که عقل زنان ناقص هست و … دیگه کهنه شده البته من در برابر اون گارد نمیگیرم شاید در گذشته به این شکل بود اما الان دیگه دچار تغییراتی شده و جامعه ی زنان خیلی پیشرفت کرده و همینطور که بعضی از دوستان نام بردند مریم میرزا خانی ها و انوشه انصاری ها داریم ما که حرف من رو تصدیق میکنه.

فرهاد ناب

سلام بله درسته کاملا حرف بله جایی میزنید شما و این گونه زنانی که فقط در خونه بشینن و تنها دغدغه ی اونها این باشه که به کدوم مهمانی برن و به کدوم جشن برسن زنان امروزی مثل زنانی که در این وب سایت حضور دارن سعی دارن که منهاجی بشن تا آینده و آخرتی زیبا برای خودشون شکل بدن این زنان موفق خواهند بود و تعداد اون زنانی که همیشه بود و منظور حضرت حاج فردوسی بودند خیلی تعدادشون کم شده واز این بابت من خداوند منان رو سپاس میگم و از خدواند سپاس گذاری میکنم.

مهدیار کاظمی

درود بر شما این نشون میده که جامعه ی ما داره پیشرفت میکنه و دیگه اون جهان سومی که خیلی از افراد میگفتن نیست در کشور ما با اینکه زنان نوعی نشون داده میشد که ناقص هست عقلشون اما مردان هم به همین شکل بودند اما به مرور زمان داره پیشرفت میکنه! شاید کامنت من کمی حالت تمسخر و کنایه داشته باشه اما واقعا اینطور نیسیت و شما زنان یک دهه ی پیش رو ببینید البته بعضییاشون میبیند که اصلا الان از اون ها هم در جامعه نیست و خیلی ها این نوع فکرشون تصحیح شده و خیلی ها سر به راه شدن که این واقعا عالی هست.

سامان بلغیسی

سلام و درود در جامعه ی منهاجی چنین زنانی وجود نداره اصلا و اگر زنی بخواهد که منهاجی بشه پا به پای مردان میتونه به موفقیتی که خواهان اون هست دست پیدا کنه و قطعا با منهاج فردوسیان موفقیت برای افراد خیلی سریع تر رخ میده واصلا نگاه نمیکنه به این موضوع که اون شخص میخواد زن باشه یا مرد در پیشگاه خداوند همه ی ما انسان ها دارای یک جایگاه هستیم پس با قدرت میتونیم به راه خودمون ادامه بدیم و امیدوار باشیم که به هدغی که میخوایم میرسیم و هدف ما چیزی جز کمال و سعادت در دنیا نیست.

منهاجی

سلام منهاج فردوسیان خیلی خوب و عالی هست و نمیشه در برابر اون گارد گرفت اگر حضرت حاج فردوسی چنین حرفی رو زدن قطعا برای اون استدلال محکمی داشتن چرا که اینقدر ایشون روی این موضوع تاکید دارن که حرفی رو بدون سند نزنیم پس برای اینکه میگن زن عقلش ناقص هست هم دلیلی منطقی دارن و بیخود چیزی از آفریده های خدواند رو کم نمیکنن یا به اون ایراد نمیگیرن که گناهی بزرگ برای ایشون ثبت بشه از این مطمئن باشید چرا که میدونن که اگر اشتباهی بشه یک جامعه به سمت نادرست هدایت میشه و این تماما به خاطر ایشون خواهد بود و ایشون در مقام رهبر بزرگ منهاجیون خیلی مراقب صحبت هایی که می کنند هستند پس شما به جای گارد گرفتن البته شما که نه بقیه ی دوستانی که گارد میگیرن باید به دنبال مدارک این حرف باشند نه مقاومت در برابر اون.

پوریا داوودی

سلام کاملا موافقم ما برای اینکه یک موضوع رو درک کنیم باید بریم و استدلال های اون رو پیدا کنیم حضرت حاج فردوسی که وقت ندارن بیان بیست و چهار ساعته برای ما مشکلاتمون رو حل کنن بلکه ما بیاید خودمون دنبال راه حلی باشیم برای این مسئله اگر ایشون گفتن که زندگی خودتون رو بر پایه ی تصمیمات زنان نچینید چون واقعا تصمیمات زنان ممکن بر پایه ی احساس باشه و خیلی زود احساس در برابر منطق شکست میبخوره ایشون خیر ما رو میخوان اما بعضی چنین بر حرف ایشون حمله ور میشن با کامنت های خودشون.

علی مراد نادمی

سلام منم موافقم درسته جامعه ی زنان عقلشون که ناقص نیست اما احساساتی هستند و این موضوع رو هر کسی حتی دانشمندان هم دیگه بهش دست پیدا کردن و یک موجود احساساتی برای ایجاد یک زندگی نمیتونه زیاد دووم بیاره البته نباید همه ی زنان رو از یک دسته دونست بلکه خیلی از زنان هم هستند که از مردان هم قوی تر عمل میکنن و یک زندگی رو خیلی بهتر نسبت به مردان میگذرونن و برای فرزندان خودشون زندگی ای زیبا خلق میکنن پس نباید اینطوری حرف زد و در مورد اونها قضاوت کرد.

احمد محمدی

سلام زن موجودی احساساتی هست و در قبال این احساست ممکنه که خسارات زیادی ببینه و یک زندگی رو نمیشه تنها بر پایه ی احساسات پیش برد و اینکه ن تمام وجودش ممکنه لبریز از احساسات بشه و یک تصمیم احساسی بگیره که تمام زندگی رو از بین ببره به همین جهت دارم میگم که دراین بین بیشتر تصمیم گیری ها می بایست که بر عهده ی مرد باشه اگر زندگی میخوایم که با موفقیتی رو به رو بشه اما عقل زن ناقص نیست و این یک مسئله ی نادرست هست بلکه باید از واژگان درستی استفاده کنیم چرا که زن دیوانه نیست که بلکه نیمکره ی راست فعال ترسی نسبت به مرد ها داره و این یک مزیت حساب میشه نه یک عامل بازدارنده.

محمد علی قدوسی

سلام بله موافقم زن از اونجایی که تصمیمات احساستی می گیره نباید در این امر دخیل باشه که مثلا تصمیمات مهمی رو بگیره البته نمیخوام که همه ی زن ها رو در یک قشر بدونم اما بیشتر زن ها تصمیماتشون اشتباه هست. دوستان در میون صحبت هاشون از بزرگانی مثل راندار برن و اپرا وینفری نام بردند بلکه این ها زنان موفقی هستند اما ما اصلا بحثمون در مرود موفق بودن یا موفق نبودن اونها نیست بلکه بر مبنای این هست که اگر بر سر دوراهی برای تصمیمات منهاجی خودمون موندیم از کدوم یک تبعیت کنیم و پیرو کدوم مسیر باشیم.

سام بقوسیان

سلام خب میتونست همین در غالب زیباتری بیان بشه من به دلیل اینکه شخصی که نامه رو نوشته حتما از علم پایینی برخوردار بوده ناراحت نشدم که نسبت به جامعه ی زنان چنین گفت و جامعه ی زنان رو پایین آورد بلکه از این موضوع ناراحت هستم که حضرت حاج فردوسی هم با حرف ایشون موافقت کردن من واقعا دوست دارم یک منهاجی باشم اما زمانی که می بینم برای شخصیت یک زن اینقدر ارزش قائل میشه در منهاج فردوسیان واقعا از تصمیم خودم دچار شک میشم و با خودم میگم که آیا تصمیم درستی رو گرفتم من؟

حمید راوی

سلام تصمیمی که بخواد بر مبنای این حرف برای منهاج فردوسیان گرفته بشه بزارید گرفته شه شما باید اینقدر به منهاج فردوسیان ایمان داشته باشید که اینطور در مورد اون حرف نزنید و این ایمان قوی شما مانع این بشه که نسبت به منهاج فردوسیان و رهبر بزرگ ما در مسیر کمال و سعادت یعنی حضرت حاج فردوسی اینقدر گارد محکمی بگیرید البته من به شما حق میدم چون محتوای نامه جوری هست که شک برانگیزه و محتوای پاسخ هم همیطنور ولی اگر با چشم دل به این نامه و این پاسخ بنگرید اون موقع منظور اصلی رو خواهید فهمید.

سلیمان نادمی

سلام فقط منهاجیان واقعی به نظر من محتوای این نامه رو متوجه میشن و بقیه میرن سراغ حاشیه ها و چیزهایی که ارزش و اهمیت آن چنانی نداره و به نظر من نباید در مرود اونها بحث کرد ما الان در اینجا هستیم که به عونوان یک منهاجی بخوایم که به خداوند سبحان نزدیک تر بشیم و باید همه ی امروی که لازمه ی رسیدن ما به خداوند هست رو انجام بدیم و به سمت خداوند حرکت کنیم به همین جهت باید یادمون باشه که این کار ها و این نوع شبهات فقط باعث تفرقه در میون منهاج فردوسیان میشه و نباید در مورد اونها ما زیاد بحث کنیم یا گفتگو کنیم.

داود رجبی

سلام به نظر شما این اهمیت نداره؟ به نظر شما زمانیکه در مورد یکی از مخلوقات بزرگ خداوند یعنی زن صحبت می کنیم ارزشش رو نداره؟ پس چی به نظر شما ارزش داره؟ این که چسم و گوش بسته یک چیزی رو بپذیریم پس خداودن چرا به ما قدر تعقل داده اگر قرار بود چشم بسته وارد مسیری بشیم پس چرا خداودن به ما قدرت تصمیم گیری داد؟ لطفا این رو شبیه یک برنامه ی کامپیوتری در نظر نگیرید که همه ی ما اگر یک دستور به ما داده شد باید و باید اون دستور رو اجرا کنیم بلکه ما سیستمی بزرگ داریم به اسم ذهن و عقل که میتونیم بیندیشیم وببینیم که آیا مسیر درست هست یا خیر؟!

محمود نجفی

سلام این رو من نمیدونم که کدوم مسیر اشتباهه اما این رو میتونم بگم که مسیر منهاج فردوسیان حق و درست هست و در اون ما میتونیم به موفقیت های بسیاری دست پیدا کنیم در منهاج فردوسیان ما به سمت خداوند حرکت میکنیم و با راهنامیی های حضرت بزرگ ما یعنی حضرت حاج فردوسی سعی میکنیم که به بهترین ها در زندگی دست پیدا کنیم و خداوند سبحان قطعا در این مسیر همراه و یاور ما خواهد بود و به ما در این مسیر کمک خواهد کرد پس از همه ی عزیزانی که به نوعی با صحبت های حضرت حاج فردوسی مخالفت کردن میخوام بگم که واقعا مشتاق رسیدن به خداوند هستید پس مسیر حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی و بزرگ مشتاقان کمال و سعادت رو در پیش بگیرید.

پرویز احمدی

سلام زنی که با ما زندگی میکنه رو چگونه رهاش کنیم آخه؟ اگر اون زن رو دوست داشته باشیم و بدونیم که آینده ی ما با اون تکمیله چی آخه؟ حالا اون دوست داره به مجالس شادی بره خب ما هم با اون بریم اما در سر سفره با اونها نشینیم یا در بیرون بایستیم برای شادئی دل همسرمون هم که شده این کار رو انجام بدیم؟ به نظر من که این موضوع خیلی بهتر و عالی هست و بهتره تا اینکه بخوایم کسی رو که دوست داریم رها کنیم و به حال خودش بسپاریم چون در جامعه ای که هزاران گرگ گرسنه هست نمیشه یک زن رو به حال خودش رها کرد.!!

نور الدین شکیبایی

درود اولا که من بگم که زن هیچ احتیاجی به مرد برای زنده موندن وزندگی کردن نداره و این افکار اشتباه و پوچ مردان هست که فکر میکنند زنان به مردان احتیاج دارند و مورد دوم این هست که منظور ضرت حاج فردوسی این هست که حالا که مجلس گناه رو همسر شما انتخاب کرده ودیدگاه شما را براش ارزشی قائل نشده پس با چنین زنی زندگی کردن اشتباه هست و بهتره مسیرهای شما از هم جدا بشه و هر کدوم به سمت مسیر خودش حرکت کنه تا بتونه به هدفی که داره برسه.

لاهیجانی

سلام منم با دیدگاه شما موافقم زنی که حاضر نیست در مسیر درست بیا همسرش قدم برداره بهتره که مسیرش رو از همسرش جدا کنه و به سمت و سویی خودش بره زندگی دو شخص متضاد فکری با هم کاملا اشتباه هست و باعث میشه که این دو کاملا با هم همیشه سر جنگ و دعوا داشته باشن وبه نظر من این مسئله به هیچ وجه نباید نمود پیدا کنه و باید به راحتی از کنارش عبور کرد یعنی مسیر ها رو از هم جدا کرد و وارد زندگی خودش بشه هر شخصی تا بتونه به موفقیتی برسه. موفق و پیروز باشید.

حامد شهابیان

در پاسخ به همه ی عزیزانی که اینگونه در مورد سخن حضرت حاج فردوسی رهبر معنوی مشتاقان کمال و سعادت گارد گرفتند که میگن عقل زن ناقص نیست و … من میخوام بهتون بگم که محتوای اصل پیام رو بخونید که اون چیم یگه؟! شما فقط یک بخش از مقاله رو خوندید و این همه داغ کردید ولی اگر محتوای اصلی رو بخونید به این نتیجه خواهید رسد که دلیل حرف حضرت حاج فردوسی از این موضوع چیه؟ اگر حضرت حاج فردوسی حرفی رو بیان میکنن حرفشون کاملا درسته و کامل هست و ما باید در این مورد تحقیق کنیم تا به این نیتجه برسیم!

صداقت خردایی

کاملا و ما نباید اینقدر در برابر حرف های بزرگانی مانند حضرت حاج فردوسی مقاومت کنیم و اون رو دیدگاهی پوچ یا دیدگاهی فسیل شده بخونیم کمی باید از منهاج فردوسیان درک کنیم و کمی باید منهاج فردوسیان رو بشناسیم تا به این موضوعات واقف بشیم و اینقدر داغ نکنیم اگر حضرت حاج فردوسی میگن که عقل زن ناقص هست حتما دلایلی دارن برای این موضوع وگرنه ایشون هیچ وقت بدون سند معتبر حرفی نمیزنن و بهتره دوستانی که انیگونه گارد گرفتن از این موضوع آگاه باش و این موضوع رو مد نظر قرار بدن که بزرگواران من حضرت حاج فردوسی کمال دانایی و آگاهی هست.

علی اکبر زنگنه

سلام دیدگاه حضرت حاج فردوسی در جهت ناقص بودن عقل زن به این جهت بوده که زن از روی احساسات تصمیم میگره و بخش عظیمی از عقل اون رو تصمیمات قلبی اون هدایت میکنن به همین جهت تصمیم درستی شاید نگیره منم قبول داره استفاده از واژه ی ناقص درست نیست اما منظوررو لطفا درک کنید در این مقاله در پاسخ حضرت حاج فردوسی آوردن که زن موجودی احساساتی هست پس دلیل اینکه میگن ناقص هست به دلیل همین احساساته و نه چیز دیگه ای که بگیم زن کلا ناقص به دنیا اومده و بهتره که دوستان این رو درک کنند.

فردین ساداتیانی

سلام اگر اینطور هست آیا مردان احساساتی نیستند؟ در مردان چیزی به اسم احساست وجود نداره؟ پس بزارید اینطوری بگیم دیگه در زنان احساست بیشتر از منطق هست پس میشن ناقص و در مردان عقل کامل هست ولی احساسات نیست پس میشه دل سنگ و ظالم؟ خوبه دیگه کاملا هم عادلانه هست زنی که سرشار از احساست هست رو ما ناقص بهش میگیم پس مردی که هیچ احساسی نداره هم بهش بگیم ظالم و دل سنگ دیگه چون توی اون هم یک نقصی هست هست و احساسات هم آفریده ی خدا در انسانه که در مرد نیست!!

ناصر احمدی

درود بر شما چرا موضوع اصلی رو درک نمی کنید در مردان هم احساسات وجود داره اما مردان قوه ی بهتری دارن در انتخاب و تصمیم گیری که به اشتباه رایج شده که این برتری مرد رو دلیلی بر ناقص بودن زن میگیرن و این کاملا اشتباهه و من هم نمیخوام که این موضوع رو تایید کنم اما در هر صورت تصمیم های احساساتی منجر به رفتن زندگی به مسیر کج و نادرست میشه و نباید اون تصمیمات گرفته بشه اما در کل زنان هم منطق دارند و زنان هم عقل دارند و گفتن واژه ی ناقص و استفاده از اون واژه کارنادرستی به نظر من خواهد بود.

پرویز ناظمیان

حضرت حاج فردوسی و بزرگواری که میگید عقل زن ناقص هست؟ لطفا این رو پاسخ بدید که راندا برن ها، اپرا وینفری ها، انوشه انصاری ها، مریم میرزان خانی ها و هزاران زنی که اسطوره شدند و باعث پیشرفت جامعه ی بشری شدند آیا اونها عقلشون ناقص بود؟ هر زنی در زندگی خوددش یک قهرمان بزرگ هست چرا که زندگی رو راه میبره و همین زن اگر روزی در خانه نباشه اون خانه کاملا سوت و کور خواهد شد این دیدگاه کهنه خودتون رو لطفا عوض کنید این یک توهین نیست دیدگاه کهنه دیدگاهی هست گه هیچ سندیتی نداره و فقط بر پایه ی اعتقاداتی پوچ گفته شده!

سعید کریمیان

کاش درک کنیم! این مادران ما، خواهران ما که در دامان اونها بزرگ میشیم اگر همون عقل ناقص ها نبودند ما هیچ چیز در زندگی نمیتونستیم باشیم نمی تونستیم رهبر بزرگی باشیم نمیتونستیم یک جامعه رو به سمت کمال هدایت کنیم و کلی از این موارد دیگه پس لطفا به خودمون بیایم با کمال احترام دارم میگم که ما همه انسانیم و بین انسان ها هیچ فرقی نیست و لطفا فرقی قائل نشوید که خداوند نظاره گر تمام این ها هست درسته زن نحیف و ضعیف هست از لحاظ بدنی اما از لحاط عقلی هیچ کم و کسری نسبت به مردان نداره!

یونس الحق

سلام در جایی متن جالبی خوندم که میخوام اون رو با شما به اشتراک بزارم و اون متن این بود که لحظه ای مردان خودشون رو جایی زنان بزارن و جنس برتر (که کاملا واژه ی اشتباهی هست اما در میون مردم جهان سومی وجود داره) اون وقت زن باشه لحظه ای فکر کنید آیا میتونید اصلا دووم بیارید؟! عقل مرد ها ناقصه، به مرد ها بها ندید، مرد رو در صورت نیاز کتک بزنید که به راه درست بیاد، اگر مردی با دوستانش دیر وقت اومد خونه دیگه او مرد زندگی نیست اون رو رها کنید که او دیوانه هست! آیا این ها رو می پذیرید؟

اکبر جوادی

سلام چه جالب بود قوانین برعکس شدن داخل این رحف هایی که شما زدید و هیچ کس نمیتونه بپذیره چون باور جامعه این شد ظلمی که در حق زنان شده برای اونها طبیعی هست مگر برای عده ای خاص اون همه زن منهاجی میان و در این وب سایت میخوان که به کمال و سعادت برسن و اون وقت از زبون رهبرشون چنین حرفی رو میشنون من دیگه حرفی ندارم و فکر میکنم که حرف دیگه ای هم برای گفتن نمونده باشه و کاملا میشه این رو فهمید و درک کرد از داخل این صحبت ها که حرف حق کدوم و حرف نادرست کدوم!

حلیمه

سلام بر شما بر چه حسابی این حرف رو میزنید که عقل زن نصف و ناقص هست؟ چرا نظام هستی رو شما با یک حرف بیهوده که هیچ منبع معتبری نداره بیان می کنید؟ آیا پزشکان به این نتیبجه رسیدن که عقل زن ناقص هست که شما این چنین در مورد او صحبت می کنید؟ اگر عقل زن ناقص هست پس انوشه انصاری های ما یا شخصی که ریاضی دان بود و مدتی پش از دنیا رفت چه هستند؟ اگر زن ناقص بود عقلش چرا اکنون تمام مردان می گن که هر چه دارند به خاطر هوش و زکاوت همسرشان بوده از جمله نزدیکان من و واقعا هم به همین شکل هست؟ لطفا در جملاتتون دقت کنید این یک نوع کفر هست!

سامان

کاملا موافقم به هیچ وجه نباید مقام و منزلت زن پایین بیاد بیشترن کاربران این وب سایت خانم هستند و این به شدت به اونها بر میخوره که چنین حرفی در مورد اونها بزنن دلیل این که جوون های ما از دین به شدت فراری هستن به خاطر همین دیدگاه های پوچ و فسیل شده هست مگه میشه که عقل زن ناقص باشه؟ کدوم پزشکی این رو گفته کدوم دکتری این حرف روزده؟ روحانیون ما برای چی میان این حرف رو میزنن و اینقدر مقام زن رو پایین میارن و شان اون رو کم میکنند این واقعی نابخشودنی هست و ظلمی که که در حق زنان ما اکنون میشه رو باید روزی در پیشگاه خداوند همه ی کسانی که این حرف ها رو میزنن پاسخ بدن

کریم الهی

اضافه بر صحبت های شما همین زن ها اگر نبودند که میگین عقلشون ناقص هست زندیگی مردان ما به زوال کشیده میشد. خیلی از انتخاب های اشتباه مردان رو زنان درست میکنن خود من آشنایی دارم که مردش به هیچ عنوان هیچگونه قدرتی برای اداره ی زندگی نداره و همسرش بوده که زندگی او رو اداره میکرده با این حال آیا عقل زن ناقصه؟ لطفا اینقدر که از دین خدا حرف میزنید یکم به این مسائل دقت کنید؟ درسته زن احساساتی هست و بر مبنای احساس تصمیم میگره اما عقلش ناقص نیست لطفا این رو به زبون نیارید که من کاملا از منهاجی بودن خودم پشیمون شدم.

حسین ملایری

سلام چقدر جالبه که اینقدر صریح در مورد یک موضوع حرف می زنن بزرگواران و عزتمندان عزیز شما که در مقام رهبر معنوی ما هستید و دیگر منهاجیون این افکار رو دور بریزید من نمیدونم شما چقدر درس خوندید برای کسب معنویت اما یک زن انسان هست و همینطور که فرشتگان خدا در پیشگاه مرد سجده کردند در پیشگاه زن هم سجده کردند و هیچ مقام پایین تری زن نسبت به انسان نداره پس به خاطر این نحیف بودن او، اون رو ناقص ندونیم که این رو اگر بخوایم بگیم دلیلی بر ناقص خودمون داریم اظهار میکنیم.

یاشار کریمی

به هیچ وجه من نمی پذیریم چنین حرف هایی رو بر ضد زنان امروزی اینکه جوون های ما اینقدر دلشون از دین پره و اینقدر نسبت به دین گارد دارن از همین حرف ها نشات میگیره دختری که تازه میخواد قدم در مسیر خدواند بزاره زمانی که این متن رو بخونه کامل اعتماد به نفس خودش رو از دست میده! با خودش میگه مگه من ناقصم؟ مگه من عقلم کمه؟ پس چرا خدا من رو آفرید و اینجاست که کسانی که میان و میگن که زن عقلش ناقص هست پاسخ بدن در غیر اینصورت هرگز خدواند اون ها رو نخواهد بخشید.

حمید سالاری

و من به عنوان یک زن هیچگاه از این موضوع نمیگذرم و از خداوند میخوام که پاسخ تمام این ظلم هایی که در حق جامعه ی زنان این چنین شده داده بشه به تمام کسانی که میگن عقل زن ناقص هست! مگه ما چی کم داریم چه چنین حرف میزنید؟ پاسخ تمام این ظلم ها رو انشالله که خدواند خواهد داد و ما نظاره گر این موضوع هستیم و به امید خدا که روز تمام این دیدگاه ها و مسائل کهنه از بین بره و ما به عنوان یک جهان اولی نه جهان سومی حرف بزنیم و زمانی که حرفی میزینم که اونقدر میگیم بر پایه ی مستندات هست واقعا بر پایه ی مستندات حرف بزنیم.

محمد علی کریمیان

سلام همه چیز بر پایه ی مستندات هست اما زمانی که حرف زنان به پیش میاد مستندات از بین میره و این ظلم رو خیلی راحت در حق زنان میکنن و راحت از کنار اون میگذرن به هیچ وجه این دیدگاه نادرست نیست و من هیچ وقت حتی اگر خود خداوند بگه این رو نمیپذیرم چون کالما اشتباهه مگه میشه زن که مظهر زیبایی خدواند هست ناقص باشه و مردی که بیشتر انتخاب های زندگیش اشتباهه دیدگاه درستی داشته باشه؟ کمی پشممون رو باز کنیم چقدر انسان های موفق داریم زن هستن؟ اگر عقل زن ناقص بود اونها به این موفقیت می رسیدن!

احد

در امور خانواده بالأخره باید کسی مدیر باشد و چون مردان نوعا در کشاکش بین عواطف و مصالح، مصالح را بر عواطف ترجیح می دهند این مدیریت به آنان سپرده شده است. و زنان هم امین و مشاور آنان می باشند. این مدیریت یک وظیفه است نه یک حق صرف، و یک امتیاز.

سارا

از نظر من محدوده معین کردن تو زندگی کار اشتباهیه زندگی ۲ نفره اس میدون جنگ که نیست چرا باید خط کش بزاریم و واسه زن و مرد هر کدوم وظیفه تعیین کنیم
الان اکثر مشکلات جامعه ی ما به همین خاطر چون هر ۲ طرف از هم دیگه انتظارات نا به جا دارن

یاسر

اساسا اسلام می خواهد خانواده کانون گرم و صمیمانه ای برای اعضای آن باشد، نه محل کشمکش و دعوا و نزاع، به این جهت توصیه اسلام حاکمیت فضای اخلاقی و مهربانی است، نه اجرای مواد حقوقی و آئین نامه ای، این امور حقوقی فقط برای مواردی است که اختلافات پیش آمده با گفتگو و نصیحت و اخلاق، قابل حلّ نباشد

احد

این مباحث و صحبت ها و توصیه ها فقط یک چهارچوب کلی از ترسیم کلی یک زندگی مورد تایید اسلام است
به این خاطر درست آن است که زن کارهای خانه را انجام دهد و مرد کارهای بیرون از خانه که نوعا دارای مشقّت و سختی بیشتری هستند

همچنین اگر مردی رعایت مسائل اخلاقی و رفتار نیکو را نکند و به گونه ای باشد که زن را در عسر و حرج قرار دهد و زندگی را بر او سخت نماید، حاکم شرع می تواند مرد را به رعایت آداب و اخلاق نیکو ملزم گرداند

فاتح

نه اینقدر مغرضانه نیست در واقع از منظر اسلام این روح آدمی و جوهره انسانیت است که اصل است و این روح و جوهره نه مؤنث است و نه مذکر، بلکه این احکام (مذکر و مؤنث بودن)، معطوف به بدن آدمیان می باشد.و احکام ویژه هر کدام نیز معطوف به همان خواص بدنی است نه روحی .زیرا به لحاظ روح، هم زن و هم مرد، انسان هستند و همه شرایط انسانی و مراتب کمال را دارا هستند

سلیم

تبعیت و اطاعت زن از شوهر تنها دو مسأله است:

الف- اطاعت در امور زناشوئی.

ب- اطاعت در خروج از منزل.

هر کدام از این دو مسأله دارای شرایطی هستند. مثلا تمکین و زناشوئی در صورتی است که زن در سختی و بیماری و مشکلات دیگر نباشد. اجازه خروج از خانه در صورتی است که با انجام وظایف واجب شرعی منافات نداشته باشد. و الا اطاعت واجب نمی شود.

هانیه.م

درسته حرف شما ولی در مقابل این اطاعت، بر شوهر واجب است که مسکن و پوشاک و خوراک و درمان و استراحت زن را در حد متعارف تامین کند.به نحوی که اگر اگر مرد این وظایف شرعی خود را انجام ندهد و در تهیه مسکن و خوراک و پوشاک مناسب زن کوتاهی کند، بر زن اطاعت این شوهر واجب نخواهد بود .

سلیم

درسته زن در خانه هیچ گونه مسؤولیت مالی و معیشتی ندارد حتی تهیه غذای خانه و پخت و پز و جارو کردن و … وظیفه مرد می باشد و زن می تواند در مقابل شیر دادن بچه و کارهای دیگری که در منزل انجام می دهد(مثل نظافت،تهیه غذا و.. از مرد مطالبه دستمزد کند

حاج علی

سلام دین حق و پاک الهی است و شریعت آن برخاسته از علم و اراده خداوند آگاه (به همه نیازهای واقعی انسان ها) می باشد .این دین تمام مصالح واقعی و نیازهای واقعی (و نه کاذب و ظاهری) را در احکام خود لحاظ کرده و از جمیع مفاسد و زشتیها منزه داشته است. اگر چه ممکن است عقل و دانش بشری نتواند بعضی از این مصالح و مفاسد را درک نماید.بنا بر این تمام وظایف و تکالیفی که برای هر یک از زن و شوهر تعیین کرده است با توجه به در نظر گرفتن منافع و مصالح هر یک به طور جدا گانه و در نظر گرفتن خانواده و اجتماع است.

مهدیه

با سلام
اینکه گفته شده زنان ناقص العقل هستند برای من اصلا قابل هضم و درک نیس چون هستند برخی از زنان که واقعا کامل العقل هستن و حتی میتونن تو خیلی از زمینه ها بهتر از برخی مردان عمل کنند و اگر در جایی از ناقص العقل بودن زن گفته شده حتما منظور خاصی ویا دلیل قانع کننده ای داشته و گرنه ایشون قصد اهانت نداشته اند مثل این نمونه که حضرت علی از جایی میگذشته که ایشان فرموده اند:ای زنانی که عقلتان ناقص است و عقول صاحبان خرد را ضایع میکنید و مشخص نیس که زنان با چه پوششی در جامعه حاضر شده بودن و شاید برای هوس سرانی و جلوه گری بوده ان که ایشان اینگونه فرموده و همانطور که ایشان گفته هوی و هوس دشمن عقل هستند و خطا و اشتباه در همگان هست و هیچ کس نباید خودش را کامل بپندارد و خطای عقل خودش رو نادیده بگیرد

حنانه

با سلام خدمت دوستان درمورد ناقص العقل زن میخواستم نظرمو تا اونجایی که مطالعه و تحقیق کردم براتون بیان کنم تا اونجایی که من اطلاع دارم زن و مرد باهم یکسان و برابرند و طبق روایتی که از حضرت علی(ع) هست و اگر در جایی سخنی در این باره گفته شده مقصود از عقل قدرت تعقل ذاتی زنان نیست و در حقیقت ایشان میفرمایند که علم خود را افزایش دهیم و تجارب شخصی خود را گسترش دهیم و مقصود اینکه کاستی ها را جبران کنیم حتی نامبرده شده که برخی از زنان کامل العقل هستند و برخی از مردان هم ناقص العقل این بنابراین نیس که همه زنان اینگونه اند و اگر در جایی حدیثی یا سخنی آمده به دلالیل معقولی بوده که آن بزرگواران اینگونه یاد کرده اند

مرضیه سادات

در حدیث آمده است که خداوند می فرماید: (”  انا عند المنکسره قلوبهم”؛ من همدم قلب های شکسته هستم)، یعنی انسان دل شکسته در پیشگاه خداوند دارای جایگاه ویژه ای است و مورد توجه خداوند می باشد و دعا و نفرین انسان دل شکسته خیلی زود اثر می بخشد.

ملیحه

با توجه به بعضی فیلم های ماهواره ای که بعضی افراد می بینند و سپس از همسران خود، هر گونه استمتاع (لذت بردن) غیرمتعارف (غیرمعمول) را مطالبه می کنند، آیا تمکین (اطاعت درامور جنسی) زوجه در مورد هر گونه تقاضا واجب می شود؟

منهاجی

زوجه موظف به تمکین های متعارف است و در برابر غیرمتعارف الزامی ندارد.

ثریا

زنان تا آن حد موظف به اطاعت از شوهر هستند که مربوط به حقوق همسران است و هرگز مردان، حق دخالت در اموال و درآمدهای اقتصادی زنان را ندارند – آن طوری که در حقوق اروپایی قبل از قرن بیستم وجود داشته است – و حتی وظیفه رسیدگی به کارهای شخصی شوهر، اعم از تهیه غذا یا شستن لباس و غیره را نیز ندارند; نه این که چنین وظیفه ای ندارد بلکه در امور شخصی زن، شوهر موظف است در صورت نیاز و متعارف بودن آن، برای او خادم بگیرد

جلال ناجی

اصولا تعهداتی که هر یک از زوجین در اثر قرارداد ازدواج بر عهده می گیرند جنبه اختیاری ندارد که زن بتواند به اختیار خود از آن سر باز زند. لازمه چنین تفسیری از حقوق و تعهدات این است که شوهر نیز بتواند به طور اختیاری از دادن نفقه امتناع کند و در مقابل به زن گفته شود که می توانی خود را از اطاعت شوهر خارج نمایی

جلال ناجی

اثبات ریاست شوهر بر خانواده از ناحیه قرآن و روایات روشن و قطعی است.
 «الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم »
مردان سرپرست زنان هستند، به خاطر برتری هایی که خداوند برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده است و به خاطر نفقه ایی که از اموالشان به زنان می پردازند. خداوند متعال در آیه فوق حق ریاست بر خانواده و سرپرستی و تدبیر امور خانواده را به دلیل برتری های طبیعی جنس مرد به او سپرده است و در مقابل، مرد مکلف شده است که مخارج و هزینه زندگی او را تامین نماید. آیه فوق بعد از این که اصل سرپرستی و ریاست شوهر را بیان می کند به حکمت یا علت این امتیاز و حق اشاره می کند و می فرماید:
«بما فضل الله بعضهم علی بعض » یعنی «این سرپرستی به خاطر تفاوتهایی است که خداوند از نظر آفرینش روی مصلحت نوع بشر میان آنها قرار داده »

ثریا

باید توجه داشت که این برتری جنس مرد بر زن در ریاست و اداره خانواده، از حیث وزن انسانی و اجتماعی او نیست، بلکه بر اساس مصلحت اجتماعی و از باب خاصیت های طبیعی و فطری زن و مرد به او داده شده است.

سمیرا

اینقدر طرز نگارش حاج فردوسی زشت و زننده است که همه خانم ها حق دارند ناراحت بشوند و منهاج زیر سوال برود. وقتی رهبر معنوی منهاجی ها این گونه و با این لحن زشت درباره زنان حرف می زند و می گوید « توصیه می ‌کنم زیاد خود را به دست و پای زن ‌جماعت نیاندازید که بی‌قدر و ارج خواهید شد.» 
دیگر از بقیه افراد چه توقعی می شود داشت؟؟؟

ناشناس

تجربه اینو ثابت کرده عزیزم
😂😂😂

شعبانی

اگر مخالفان عزیز حرف حاج فردوسی رو قبول ندارن و با تعصب فمنیستی نظر میدهند و در برابر اسلام جبهه می گیرند لازم به ذکره که مازو یکی از معروفترین حقوقدانان فرانسوی که به نام مادر حقوق مدنی فرانسه شهرت دارد، در ارزیابی قانون اصلاح حقوق ازدواجی که از مهمترین اصلاحات است می نویسد:

«آرمانی خواهد بود اگر بخواهیم رژیم مالی تنظیم کنیم که مطابق آن نه زنی وجود داشته باشد و نه شوهر، بلکه در این نظام، زوجینی قرار گیرند که مطلقا دارای وضعیت یکسان و مشابه باشند; زیرا تساوی صرف، قابل تحقق نخواهد بود.»

علی پهلوان

اگر منظور مدعیان تساوی حقوق زن و مرد تشابه حقوق و تکالیف آنها در همه امور، بدون توجه به توانایی ها و خصلتهای روحی و جسمی آنها باشد، می تواند از مصادیق ظلم به شمار آید. نقش مردانه دادن به زن و تقسیم وظایف بین زن و مرد بدون توجه به زن بودن او، ظلمی مضاعف است.

سراب

متاسفانه در بسیاری از کشورهای غربی که تا قبل از قرن بیستم، زن از حداقل حقوق انسانی خود هم برخوردار نبود و با ازدواج، در زمره محجورین در می آمد امروزه با افراطی گری فمینیسمی و واگذاری ریاست خانواده به هر دوی آنها یا به عبارت دیگر بی سرپرست نمودن کانون خانواده، باعث اضمحلال این جامعه بنیادین شدند.

مهلقا

چرا زنان باید از همسر خود پیروی کنند تا جایی که بدون اجازه او حق رفتن به خانه پدر را ندارند

احمدی

با این حال باید دانست که اطاعت از شوهر و خود داری از نافرمانی او، از وظایف اولیه زن است و شک نیست که غرض از اطاعت زن، فرمانبرداری او از شوهر است در اموری که مخالف احکام الهی نباشد و هر آنگاه که چنین فرمان و دستوری رسد، وظیفه، تخلف و یا به صورتی فرار از آن است. زیرا در همه حال حکم خداوند متعال بر حکم بشر مقدم است

علی

اگر مردان همواره موقعیت خاص و شأن بالای زن خود را بشناسند و با حالت شکوه و احترامی که شایسته‌ زن است، به او بنگرند (که همه‌ی این‌ها بسته به میزان انسانیت در مرد است و عمل به آن‌ها برای مردان سخت نیست؛ بلکه مطابق با فطرت آن‌هاست)، زنان نیز در این شرایط که در جایگاه واقعی خود قرار گرفته‌اند، به خودی خود وظایف بی‌شمار خود را در مقابل همسر به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ توقعی از او انجام می‌دهند

تهرانی

بله اتفاقا در این راستا نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) بیان داشته اند: هر زنی که بمیرد در حالی که شوهرش از او راضی باشد داخل بهشت می شود؛ و در جای دیگر می فرمایند: زن نمی تواند حق خدا را ادا کند مگر آنکه حق شوهرش را ادا کند.

یزدانی

از پیامبر اکرم (ص) در مورد حق شوهر بر زن سؤال شد. فرمود: زن باید از شوهر اطاعت کند و صدقه را از خانه‌اش با اذن شوهر بدهد و از خانه‌اش خارج نشود مگر با اجازه او. اگر بدون اجازه شوهر از خانه خارج گردد، ملائکه آسمان و زمین تا زمانی که برگردد او را لعنت می‌کنند. (امام صادق (ع)، الحکم الزاهره، ٢/٣۶٣)

ملیحه

از این که یک زن هستم و شب و روز محصور به خانه هستم و برای مدل لباس و مانتو و پوشش و رفتارم همسرم تصمیم می گیرد متاسفم
متاسفم که اجازه ندارم حتی با حجاب باشم و پنجره خانه را به افتاب باز نکنم
متاسفم که خا نه ام همیشه تاریک است
متاسفم که باید تلفن بزنم و اجازه بگیرم که میشه اشغال ها رو ببرم بیرون یا نمیشه
بارها خواستم پیش وکیل برم و حق خودم را بگیرم اما باید با اجازه شوهر می رفتم
در قانون اسلام پیش بینی نشده که چگونه با اجازه شوهر می توان رفت و تقاضای طلاق مهریه یا اجرت المثل و … کرد

مجد

ولایت مرد بر زن و اطاعت زن از مرد ، مطلق نیست ؛ این اطاعت به حوزه مشترک زندگی زوجین و مسائل زناشویی مربوط می شود، اما حیطه اختصاصی و فردی زن ، از دایره اطاعت شوهر خارج است .

چنانچه زنی در راه انجام تکالیف اسلامی خود از قبیل یادگیری قرآن و اعتقادات مذهبی بخواهد تکامل داشته باشد ، به شرطی که حقوق واجب شوهرش ضایع نشود ، می تواند با توافق شوهر در کلاس های مربوطه شرکت کند.

مرد باید توجه به لطافت روح زن داشته باشد و بداند که ( المراءه ریحانه و لیست بقهرمانه ) یعنی زن مانند قهرمان نیست و برای کارهای سخت خلق نشده است ، بلکه زن همانند گل خوشبوی و لطیف است . البته اگر شوهر استثناءً از محیط و موقعیتی اطمینان نداشته باشد می تواند به همسرش بگوید مثلا در مجلس عروسی یا مختلط ویا اداره نرو و زن باید قبول کند .

امام باقر علیه السلام فرمودند : ” برای زن نزد پروردگارش شفیعی کارسازتر از خشنودی شوهرش نیست .”

رویا

در اسلام زن و شوهر در حقوق و تکالیفی که خداوند در این پیمان متقابل بر آنان واجب فرموده هر دو مطیع خداوند هستند.

در ازدواج برای زن و شوهر اهداف مشترکی هست که ازدواج بر اساس آن شکل می‌‌گیرد و این اهداف حقوق و تکالیف مشترک و اختصاصی را بین زن و مرد ایجاد می‌ نماید که بر اساس نقش‌های جنسیتی هر یک از زوجین وضع شده است.

– موارد اطاعت و تکلیف مرد در زندگی زناشویی: حق رابطه زناشویی (برآوردن نیازهای جنسی زن)؛ حق نفقه و مهریه؛ حسن معاشرت؛

– موارد اطاعت و تکلیف زن در زندگی زناشویی: پذیرش ریاست مرد بر خانواده؛ تمکین زن (برآوردن نیازهای جنسی مرد)؛ حسن معاشرت؛

پس آن چیزی که اطاعت نامیده می‌‌شود در یک رابطه متقابل شکل می‌ گیرد. این‌طور نیست که زن باید مطیع باشد بدون این‌که شوهر موظف به انجام وظیفه ای در این پیمان مقدس باشد. اگر مرد حقوق اختصاصی دارد، مثل حق ریاست بر خانواده، از این جهت است که هر تشکیلات اجتماعی از جمله خانواده به یک مدیر احتیاج دارد و در اسلام از آن‌جا که خداوند توان مندی اجرای این نقش را در مرد و متناسب با آفرینش او قرار داده است، شوهر مسئول تأمین مخارج زندگی ا‌ست و مدیریت و سرپرستی خانواده نیز بر عهده او گذاشته شده است. این مدیریت در کنار تلاش چشم گیر مرد برای تأمین مخارج زندگی که در اصطلاح نفقه نامیده می‌‌شود می‌‌باشد. البتّه در این مدیریت، مرد موظف است مصلحت همسر و فرزندان را در نظر بگیرد و از استبداد و خودکامگی به دور باشد. پس اطاعت به‌معنای انجام تکلیف است و انجام تکلیف در زندگی زناشویی، متناسب با جنسیّت زن و شوهر وضع شده است.

تقی پور

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: اطاعت کردن از زن پشیمانی آورد
شاید منظور از این حدیث و امثال آن، اطاعت از بانوانی است که عقل و دین آنها اسیر هواها و هوسهای بی مورد است، همچنانکه در بسیاری از افراد مشاهده می شود، بانوانی که توقعات بی جا از شوهران خویش دارند و بدون در نظر گرفتن ضروریات زندگی و درآمد و شئونات خانواده چه بسا روی چشم و هم چشمی و یا احیاناً احساسات بی جا، در خواستهائی می کنند، انجام این دستورات موجب ندامت است، آن بانوئی که از روی کم فکری، شوهرش را تشویق به جدائی از پدر و مادر و یا فامیل می کند اطاعتش ندامت می آورد، آن بانوئی که شوهرش را وادار به حرام و مخارج حرام و یا بیهوده می کند اطاعتش موجب ندامت است، آن بانوئی که هنگام جنگ و شهامت و شهادت، شوهر و فرزندانش را تشویق به سستی می کند اطاعتش موجب ندامت است، آن بانوئی که شوهرش را و یا دختری که پدرش را تشویق به خریدن وسائل گمراه کننده و یا تفریحات ناسالم و یا مجالس گناه و یا خریدن لباسهای ناهنجار می کند اطاعتش موجب ندامت است، خلاصه آنکه بانوان باید در خواستهای خود را مطابق عقل و درایت و دین قرار دهند نه طبق احساسات و هوسهای بیهوده همچنانکه مردها باید در انجام تقاضاهای بانوان طبق عقل و درایت و دین عمل کنند و زمام زندگی را خود بدست گیرند نه همسرانشان.

معصومه

آیا وظیفه زن مسلمان صرفاً تمکین است؟ اگر چنین است، نگهداری از فرزندان، نظافت منزل، شستشوی ظروف و البسه و پخت و پز وظیفه کیست؟ تقسیم کاری که رسول الله (صلی الله علیه و آله) بین دختر گرامی و داماد عزیزش انجام داد (وسائل الشیعه، ج ۱۴، ابواب مقدمات النکاح، باب ۸۹، ح ۱) که کار بیرون منزل را به علی (علیه السلام) و کار درون منزل را به زهرا (سلام الله علیها) واگذار کرد به چه معنایی است؟ اگر فلسفه ی ازدواج، فقط رفع شهوت است، آیا بهتر نیست مرد با هزینه ای کمتر از آوردن زن به خانه به عنوان موجودی پرخرج، شهوتش را بیرون خانه به طریق شرعی (صیغه) رفع کند؟ اگر وظیفه ی زن صرفاً تمکین است، چرا مرد مخارج عروسی، خورد و خوراک، لباس، وسایل رفاهی، پزشکی، درمانی، مهریه، شیربها و مانند آن را برگردن می گیرد؟ بهتر نیست مجرد و بی مسئولیت به کار و عبادت و زندگی خود بپردازد؟ نه دغدغه خاطری، نه دل بستگی، نه ترس از دست دادنی، نه جنگ اعصابی و نه نگرانی های دیگر. لطفاً نظرتان را به طور صریح در این زمینه بیان فرمایید.
هدف از ازدواج، همان گونه که قرآن می گوید، آن است که زن و مرد در کنار یکدیگر زندگی آرامی داشته باشند (لتسکنوا الیها، سوره روم، آیه ۲۱) و این هدف بدون زندگی مشترک حاصل نمی شود و زندگی توأم با تجرد موجب بدبختی و انواع مشکلات و بیماری هاست ولی زن نباید به صورت برده مرد درآید و اگر کارهای خانه را انجام می دهد باید با میل و رضایتش باشد. البته تقسیم کار بر اساس رضایت طرفین کار بسیار خوبی است

سبحان

به همه کسایی که دلشون میخواد بهتر زندگی کنن، پیشنهاد میدم کتاب های حاج فردوسی را مطالعه کنند . خیلی تاثیر گذاره تمام سوالاتی که دوستان براشون پیش اومده رو هم جواب میده

یاسر

سلام . من واقعا از همه منهاجی ها دلگیرم ، هروقت دستورهای اسلام به نفعمون باشه دوسش داریم ولی هر وقت به ضررمون باشه( هرچند در باطن به نفعمون باشه) میگیم برا اسلام متاسفیم … !
در مورد اینکه دستورهای اسلام همگی به نفع خود ما هستن فقط یه جمله میگم امیدوارم تاثیر داشته باشه : فقط خدا میدونه که اگه حق طلاق دست زنم بود تا حالا چند ده بار طلاقم داده بود و بعد از دو سه روز دوباره به خاستگاریم اومده بود …

فاطمه

اما اینطور که معلومه تمام قوانین اسلام در راستای سعادت وآرامش مرد است,هیچ کجا نگفته اگه مرد باعث آزار زنش بشه نمازش قبول نیست اما در مورد زن خیلی راحت گفته شده،اصولاً هدف خدا از آفرینش زن ،راحتی زندگی برای مرد بوده،خودش گفته زن را به خاطر مرد آفریدم

رضا

خانواده دانشگاه انسان سازی است، وضع حقوق صرفا برای تنظیم روابط خانواده به وجود آمده است. هدف از وضع این قوانین ایجاد مودت و رحمت است که مهمترین اصلی است که باید بر روابط همسران حاکم باشد. حقوق برای شرایط عادی گذاشته نشده اند بلکه برای زمانی است که افراد خود نتوانند روابط حسنه را در خانواده تنظیم نمایند. هریک از زوجین زمانی که به حقوق خود فکر می کند لازم است تکالیف خود را نیز مد نظر داشته باشد. به عنوان مثال اگر زنی دریافت مبلغ در ازای شیر دادن فرزند خود را از همسرش مطالبه کند هم زمان این حق برای همسزش نیز ایجاد می شود که خروج وی از منزل را منوط به اجازه خود کند. در خانواده ای که با تعامل با هم زندگی می کنند این حقوق از سر لطف کنار گذاشته می شود. زن از سر لطف و محبت به فرزند خویش شیر می دهد و مرد هم زن را برای خروج از منزل و داشتن معاشرت آزاد می گذارد. موفق باشید

سعید

گر در جامعه الان این اصل مانند قدیم فرض و واجب می شد که زن باید از شوهر اطاعت کند حتی در رفتن بیرون از خانه نود درصد فسادهای موجود در جامعه از بین می رفت و مطمئنا زنی که از شوهرش اطاعت کند مورد احترام شوهر قرار می گرفت مانند زن های قدیم که برای مرد پشت و پناه بودند . ولی متاسفانه رادیو وتلویزیون ما با الگو برداری از جامعه فاسد غرب زنان را می خواهد چنان راحت بار بیاورد و آموزش دهد که هروقت هرکاری خواستند بکنند که این موضوع سرمنشا بسیاری از فساد ها می شود و ….

شکیرا

الگوهای فرهنگی در این زمینه منفاوت است. برخی فرهنگ‌ها مردسالار است و مرد‌ها را تصمیم‌گیرنده اصلی در زندگی می‌داند. وظیفه زن این است که از گفته‌های همسر خود اطاعت نماید. فرهنگ جدید به خصوص فرهنگ غربی و گرایش فمینیستی، زن را محور زندگی قرار داده و دوشادوش مرد و یا حتّی برتر از آن در سطح جامعه و محیط خانواده می‌داند. این دو گرایش، هر کدام آثار و پیامد‌های خاص خود را در سطح خانواده و محیط جامعه به دنبال داشته است. طبق نظریّه اوّل، یک زن باید در همه کارها از شوهر اطاعت کند و اساساً تصمیم‌گیرنده در جامعه و خانواده مرد است. امّا طبق نظریّه دوّم، زن می‌تواند مستقل باشد و از همسر اطاعت نکند یا حتّی برعکس، همسر را به اطاعت از خود وا دارد.

تنها

سلام لطفا بیشتر به احادیث محبت آمیز بپردازید بهتره جوونامون تو دین با معنی درست محبت آشنا شن نه با تحریف معنی محبت در رسانه های دشمن
این روزا دیگه همه ی گناه ها تو هر رده سنی عادی شده بهتره با این احادیث جوونارو با اسلام انس بدین من خودم هم با این احادیث اسلام رو بیشتر شناختم اعمه رو شناختم و از گناهام برگشتم چون دیدم که این (من) فقط مال من نیست مال یکی دیگه هم هست که من نمیدونم الان کجاست نمیدونم کیه نمیدونم چند سالشه ولی اساسش میکنم و میدونم نجابت من امانتیه از اون تو دست من و همینطور وجود من مال کس دیگه ای هم هست که نمیدونم کجاست کی میاد هروقت میرم حرم امام رضا ع چشمامو میدوزم تا رخ نشانم دهم ولی احساس می کنم یه روز میبینمش و تو یکی از لشکر هایش جهاد میکنم پس جانم امانتی از اوسا از او تا یک روز در راه خدا نسارش کنم

بنده

بدون تردید کسب رضایت شوهر توسط زن فقط در راستای رضایت خداوند و خشنودی او می باشد و نه به هر قیمتی .
و همینطور در موضوع فرمانبرداری زن از مرد .

علی

خواهشا بر احادیث معصومین تبصره وارد نکنید…کسب رضایت شوهر و اطاعت او عین رضایت خداوند است مگر در مواردی که معصیت و نافرمانی خدا در آن باشد

مارال

دوست عزیز فرمانبرداری ینی هر چی خدا دوست داره و مجاز شمرده اگه همسرت خواست انجام بدی در غیر اینصورت انجامکشه که حرامه چون حرام خدا توشه و مطمئن باش این باعث عشق بیشترهمسر و تلافی صد برابر بهتر از ان رو می کنه

ناشناس

مارال حتما فیلم آنام داری نگاه میکنی
😂😂😂

ستاره

این کلام حاج فردوسی مبتنی بر اینه که اگر مردان همواره موقعیت خاص و شأن بالای زن خود را بشناسند و با حالت شکوه و احترامی که شایسته‌ زن است، به او بنگرند (که همه‌ی این‌ها بسته به میزان انسانیت در مرد است و عمل به آن‌ها برای مردان سخت نیست؛ بلکه مطابق با فطرت آن‌هاست)، زنان نیز در این شرایط که در جایگاه واقعی خود قرار گرفته‌اند، به خودی خود وظایف بی‌شمار خود را در مقابل همسر به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ توقعی از او انجام می‌دهند و از پاداشی بی مانند که در گفتار ائمه اطهار (ع) بدان اشاره شده است، بهره مند خواهند گردید، چنانکه در این باره امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: جَهاد المرَاه حسن التبعل؛ جهاد زن به این است که به نیکی شوهرداری نماید.

ملک

مردی به خدمت رسول خدا (ص) رسیده و عرض کرد: زنی دارم که هر گاه وارد منزل می شوم از من استقبال نموده و به پیشوازم می آید و هر گاه از منزل خارج می شوم، مرا بدرقه می کند و اگر غمناکم ببیند، سوال می کند: که چه چیزی تو را غمگین ساخته است؟ اگر برای روزی و مخارج زندگی غصه می خوری بدان که خداوند عالم آن رابه عهده گرفته است و اگر برای آخرت غصه می خوری، خدا اندوهت را زیاد کند (تا بیشتر به فکر آخرت باشی). رسول خدا (ص) فرمود: خداوند در روی زمین عالمان و کارکنانی دارد و این زن یکی از عالمان خداست وبه او بدلیل چنین رفتار نیکویی، نصف پاداش شهید تعلق می گیرد.

سیمین

با سلام
به نظر شما چقدر باید از همسر اطاعت کرد ؟ آنها توقع دارند ما خدمتکار آنها باشیم و در مواقع خاص همسرشان. من از این وضعیت خوشم نمی آید.