۱۷ شهریور

آزار صوتی با بلندگوی مسجد!

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این مطلب، فقط: < 1 دقیقه

سؤال: بلندگوهای مساجد و حسینیه‌ها و هیئات، بسیار برایمان مزاحمت ایجاد می‌کنند. این گونه مزاحمت‌ها در منهاج فردوسیان چه جایگاهی دارد؟

جواب: آزار رساندن به مؤمنین و مؤمنات، مجوز شرعی ندارد هر چند با صدای تلاوت قرآن یا مداحی و مانند آن باشد. حتی ایجاد مزاحمت صوتی با صداهای معنوی، چون موجب انزجار شنوندگان از معنویت و دین می‌شود، گناه مضاعفی دارد.
پس اگر روزی اداره‌ی مسجد و هیأت به دستتان افتاد، نخواهید که جامعه را به زور صدای بلندگو، اسلامی کنید؛ کاری که نادان‌‌ها انجام می‌دهند. یکی از نادان‌ها، کسی است که علی رغم مخالفت صریح مراجع معظم تقلید و علمای عظام، اصرار دارد جامعه را با پخش صدای قرآن و سخنرانی و مداحی از بلندگوها، اسلامیزه کند.
البته اذان، از این حکم استثناست مگر این که با مخالفت صریح برخی مسلمانان همراه باشد؛ که در این صورت، پخش اذان از بلندگو را ترک کنید و به صورت معمولی اذان بگویید.
در هر حال،‌ افرادی را که صداهای اسلامی و معنوی را دستمایه‌ی آزار مسلمانان می‌کنند، به نرمی توجیه کنید و از فتاوای مراجع تقلید، آگاه سازید. اگر دست از منکرشان نکشیدند، از محترمین محلی بخواهید که آنها را نهی از منکر نمایند. و اگر باز هم اثری نداشت، مطمئن باشید که رگی از جهالت خوارج در ایشان است، پس بر آزارشان صبر کنید و کارشان را به خدای تعالی بسپارید.

موفق باشید
حاج فردوسی

کلمات کلیدی: , , , ,

2

 
 
 
1 نویسندگان
1 پاسخ‌ها
1 دنبال‌کنندگان
 
مرتب کردن بر اساس بیشترین بازخورد
مرتب کردن بر اساس داغ‌ترین دیدگاه
2 نویسندگان برتر
  مشترک شوید  
اشتراک برای:
امیرمحمد

سلام علیکم حضرت استاد برای روز عاشورا توصیه ای پیامی ندارند

fa فارسی
X